i i KI der wet Hotel Wassenaar is bezig aan een hoopvolle toekomst Leidse bloemisten maken van Pietersplein een Keukenhof ^ËIDEN OMGEVING CeidaeSomant DINSDAG 7 APRIL 1987 PAGINA IS- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. taa! ril begon al met de entree de Leidenaar in de Hij maakte be- geen goede indruk. ferme zwaai gooide iman de deur open en ver de drempel. Een Rietberger was ver- noodzakelijk om te dat hij onderuit De schoonmakers had- het parket kennelijk ste- met plaatselijke als hinderlijk ge- „Ho", riep de Leidenaar glimlachend over onverwachte surprise, van zijn vriendin vervolgens de zaal in. t enige de ge en knikte rond. Het- een welgemanierde in- zou maken, ware het dat er juist een advocaat ~i andere zaak met zijn bezig was. Die ha- dan ook even en kan- Groenendijk keek verrast. De en zijn gezelschap vervolgens neer op de banken, wach- e dingen die komen EEN NIEUWE LENTE KOMT ER ROEMEENS OVER Puzzeltocht door de tijd in museum voor Geologie LEIDEN In het Rijks museum van Geologie en Mineralogie aan de Hoog landse Kerkgracht 17 kan in de paasvakantie van 12 tot en met 26 april en in het museumweekend op 2 en 3 mei een puzzeltocht door de tijd worden ge maakt. Voor twee kwartjes kunnen kinderen aan de hand van afbeeldingen van dieren en landschap pen door verschillende pe riodes van de aardgeschie- denis 'reizen'. Ze komen in aanraking met tijdperken en werelden die sterk ver schillen van de twintigste eeuw. De tocht begint met het reuzenhert waarop onze voorouders jaagden en gaat verder naar de vroege zoogdieren en de dinosau- rërs. Van deze landdieren zijn veel restanten te zien tijdens de puzzeltocht. De uit het verre verleden af komstige zeebewoners krijgen ook alle aandacht tijdens deze tijdreis. De puzzelaars worden verder geconfronteerd met de woestijn van 250 miljoen iaar geleden en de moeras bossen uit het carboontijd- perk. Ook de oudste plan- tenfossielen kunnen be wonderd worden evenals de oudste dieren ter we reld die in zee woonden. De tijdreis eindigt bij het begin van het leven op aarde. De puzzelaars kun nen dan terugstappen naar de twintigste eeuw. Als ze alles goed hebben gedaan krijgen ze een prijsje. Tijdens de Paasdagen is het museum gesloten. In het museumweekend is de toegang tot het rijksmu seum gratis. Op deze twee dagen wordt de film Reis door de Tijd gedraaid. In deze film maken vier jon gens een ontdekkingstocht naar het verleden. De vier ontdekkers worden gecon fronteerd met mammoe ten, mensen, draken en di nosauriërs. Niet zo merkwaardig dat de Leidenaar op zijn gemak icheen te zijn. Hij had al va- ^er het pand aan het Rapen burg bezocht, zo bleek even later toen hij voor het hekje Jlaats mocht nemen. Hij had jp 21 februari 1985 in een luto op de Haarlemmerweg ji Leiden gereden, terwijl hij e jiiet in het bezit was van een "fijbewijs. Een delict waar- hij al vaker was veroor- "^lèeld. De Leidenaar had wel "billen schikken, maar de of- van justitie niet. Die *jn[ond dat aan dit onverant woordelijk gedrag paal en "4erk gesteld moest worden ee|h had de jongeman voor la- °lëjen komen. rgï Groenendijk zette vaiijn allerbezorgdste gezicht vasn sprak de verdachte ver- i'eimanend toe. Het was zeer •deemstig dat de verdachte was ireolijven volharden in het rij- ssiden zonder rijbewijs. De Lei- balenaar hoorde het allemaal mejnstemmend knikkend aan. cinLJa, ja", mompelde hij voort- seilurend, in de hoop dat «en am «rouwvolle houding een i tjoede indruk zou maken op grode rechter. „Heeft u inmid- djlels wel een rijbewijs?", ge iroeg de rechter voorzichtig, 2 naar zonder veel hoop. „Nee, let lat wil niet erg lukken. Ik eic ïeb het wel vier keer gepro- ndpeerd, maar ik heb nogal een pigen rijstijl", antwoordde de ,eidenaar neutraal. Wat er mis was met die rijstijl va iet hij verder in het midden. P®1 Waar de dames en'heren exa- ninatoren zouden hem zijn a oze papiertje vast niet ont houden omdat hij te voor zichtig reed. De officier van ?°ustitie toonde weinig mede- :1J' logen met de Leidenaar. an [\vee weken hechtenis waar- ncwan één week voorwaarde- ijk, luidde zijn onverbidde- "J ijke eis. De Leidenaar slikte iven, maar liet weten wel ®e,begrip op te kunnen brengen ^el voor die eis. Of hij na februa- "e'i '85 nog wel eens in een had gereden, zo wilde eride rechter nog weten. „Nou -eJa, zo af en toe", antwoordde n< ie Leidenaar voorzichtig. Groenendijk zei ver- eeder niets en staarde naden- in het dossier. Die stilte vebeviel de Leidenaar niet erg. je Er was vast iets mis. „Giste- ben ik nog aangehouden de auto van een kame- ie raad", zei hij daarom vlug, )e ten einde de stilte te doorbre- 0fken. „Zo, zo", antwoordde de 3r( rechter maar wendde zich nu jjstot de officier van justitie. Na enige ruggespraak richtte de u rechter weer het woord tot mi de verdachte. „U boft op een ks ongelofelijke manier", zei hij /emet enige spijt in zijn stem. ao,„Het strafbare feit is verjaard delen de officier van justitie kan niet bewijzen dat hij die ver- heeft voorkomen. Ik t moet u daarom helaas vrij- ol spreken". De Leidenaar keek ietwat verbaasd en haalde oi opgelucht adem, maar de rechter was nog niet uitge- sproken. „Formeel is hier- _mee de zaak afgedaan, maar ik laat u gaan met een bloe dend hart. U gedraagt zich zeer onverantwoordelijk. Die eigen rijstijl hanteert u maar in de woestijn van Arizona of N in een ralley naar Dakar, e niet hier. Maar ik begrijp dat 0 ik u hier nog wel eens terug j zie", zei rechter Groenendijk bars. De Leidenaar knikte n onderdanig en verliet met zijn vriendin de zaal. Bij de 's drempel nam hij de gladde plek nog even goed goed in 1 zich op. Daar moest hij de n volgende keer bij zijn bin nenkomst voor uitkijken. PAUL VAN DER BIJL Het gaat weer goed met Hotel Wassenaar, voorbij de bocht in de Katwijkse weg. Amper een jaar ge leden dreigde deze lu xueuze herberg nog als een luchtkasteel in het niet te verdwijnen. Het was een Fata Morgana dat vijf sterren zou moe ten krijgen, een zwem bad en een „aanleg plaats" voor ruiters en hun glanzende paarden. De chic van Wassenaar zou er zich aangenaam verenigen in een hoogge kwalificeerde sociëteit. Er was zelfs al sprake van een tweede vleugel met appartementen toen de bouw van de eerste nog nauwelijks voltooid was. Al tijdens een ope ningsbanket, met honge rige persmensen, werd duidelijk, dat de vijf ster ren nog verduisterd wa ren. Toen werd het even Hotel Wassenaar de Luxe, maar ook dat was op drijfzand gebouwd naar het scheen. Het hele manage ment dreigde er in weg te zakken. De directeur van het eerste uur, de hotellerie-rou- tinier Martin Spaargaren, werd aan de kant gezet. Rond het kersverse bouw werk met uitzicht op duinen en marinevliegkamp voltrok zich een tragedie; men was radeloos, reddeloos en rede loos. Maar ziedaar de kente ring, de ontwikkeling ten goede. Het herstel van de pa tiënt zet zich onmiskenbaar voort. In De Paauwentuin, een op het oog demontabele grote serre waar het uitmuntend eten en drinken is bij een gasgevoede „open haard", klonken vrijdagavond en ook de daarop volgende avonden de vrolijke en melancholieke tonen van een Balkanvolk: een Roemeense rapsodie, met de grillige panfluit, de met hamertjes tot leven gewekte cembalo, de viool van een primas en de aanzwellingen van een accordeon. Alles ter ere van een Primavera Musi- cala Romanesca: muzikale Roemeense lentegeluiden. Het parkeerterreintje buiten was veel te klein en de aan rijdende auto^ met gasten décorontwerpers van de NOS en werken nu voor alle zend gemachtigden". Maar niet al leen op de televisie worden bloemen door Van der Voort gepresenteerd. Ook verzorg den hij en zijn broer Charles bijvoorbeeld de bloemen voor de bijeenkomst van het In ternationaal Olympisch Co mité in Lausanne, waar de steden werden gekozen die de Spelen in 1992 mogen or ganiseren. In Washington D.C. hebben de Van der Voorts ook hun visitekaartje achtergelaten. Ze verzorgden er de bloemen voor het con gres van de National Reli gious Broadcasters. „Dan ko men evangelisten en domi nees vier dagen bij elkaar, en er zijn televisie-uitzendingen van „coast to coast", vertelt Niek van der Voort. „Daar gaan we dan met drie men sen naar toe. Het is niet zo'n grote klus, maar wel een heel leuke". De Leidse bloemisten zetten de Nederlandse bloemen te kijk. „Wij kunnen een zuiver gewas kweken", zegt Niek van der Voort. „In Spanje heb je altijd een lekker weer tje. Hier niet. Dus moeten we de bloemen in de kas kwe ken. Het grote voordeel daar van is, dat je ongedierte veel beter kunt bestrijden en bij voorbeeld geen last hebt van een onweersbui. In Spanje hebben de bloemen te lijden van een flinke bui. Hier niet, want het glazen plaatje vangt alles op". Een ander positief punt is volgens Van der Voort dat „de bloemen- en bollenwereld elkaar in Ne derland zo goed opvangen". Hij zegt: „De buitenkwekers interesseren zich niet voor de bloem. Die willen een zo'n groot mogelijke bol krijgen. En dat komt dan weer goed uit voor de mensen die in kassen kweken. Voor hen is de bloem belangrijk, en voor een mooie bloem heb je een grote bol nodig". JANET VAN DIJK blij, want de economie schijnt daar „aan te trekken", de laatste jaren./ Dat gunstige verschijnsel overkomt nu ook het jonge, geplaagde hotel, dat uit het moeras wordt ge trokken. Niet in het minst door de teruggeroepen gene ral-manager Martin Spaarga ren, die jaren geleden al fu rore maakte in het Leidse Holiday Inn. Als we het mo gen geloven wordt door de huidige staf al gewerkt aan het uitlokken van een Miche- lin-ster. Maar de aanzet was een verschrikking. Daar was een ondernemende figuur, Lagerwaard geheten, die het hotel bouwde maar alras via een faillissement het hazen pad moest kiezen. Het leek op de val van een keizerrijk: de leveranciers, noch de sala rissen van het personeel kon den op een gegeven ogenblik meer betaald worden. De kopers van de tientallen appartementen staken de koppen bij elkaar en besloten zelf de exploitatie ter hand te nemen. Er werd een nieuwe b.v. in het leven geroepen en een nieuwe raad van bestuur geïnstalleerd. Mag ik u voor stellen: voorzitter J.Middel- beek (een grote auto-leaser), met naast hem ir.W.van Diest, J.Seijkens en J.Schef- fer. Allemaal mannen met de harde business-ondervinding. Adviseur werd mr.J.W.Molt- maker, advocaat-generaal van de Hoge Raad. Geen kleine jongens dus. Deze raad riep Martin Spaargaren als veldheer terug. Martin op zijn beurt ging een team van jonge ambitieuze mensen werven om het bedrijf op de kale duingronden opnieuw tot leven te brengen. Spaar garen heeft er nu een jaar opzitten. En het schijnt hem en de zijnen te lukken. Dik tevreden „Ik ben eigenlijk nu al dik tevreden", zegt hij, tussen de rusteloze bedrijven door; „Ik had hier pas nog Freddy Hei- neken over de vloer (die pro beerde te onderhandelen over een bredere bierafzet). en de nieuwe Leidse hoogle raar prof.dr.Wisse Dekker, de grote man van Philips. Minister Bukman kent in middels hotel Wassenaar en prins Claus had het bij ons best naar de zin. Ik voel me content. Verder hebben we hier enkele grote partijen en congressen gehad van voor aanstaande instellingen. Van 24 tot 26 april komt de direc tie van de Porschefabrieken naar hotel Wassenaar. Dan hebben we rond ons hotel voor een waarde van onge veer 6 miljoen aan Porsches geparkeerd staan. Met daar bij de nodige bewaking, want onze gasten die met zo'n auto komen willen wii niet graag lopend naar huis laten gaan". Aldus de general-manager van hotel Wassenaar, waar de hazen het randgebied op vrolijken en de aandoende auto's bij een grote aan loop beter het karakter van een terreinwagen kun nen hebben. Maar als het zo door blijft lopen, komt ook dat best voor elkaar. Martin Spaargaren, de ruste loze, ventileert, „dat we na het seizoen achter het hotel nog twee vergaderzalen wil len bouwen. Als het zo door blijft gaan, hebben we al gauw een nijpend tekort aan conferentiezalen. Vrijwel alle ministeries hebben de weg naar hotel Wassenaar gevon den. Dan moeten we wel aan uitbreiden denken". De Raad van Bestuur is het daar vol komen me eens. Geen zwem bad, voorlopig, en ook geen destijds aangekondigd fit ness-centre, ook geen mod derbadencomplex. „Nee", zegt de gelouterde Spaarga ren; „Dat spreekt niemand meer aan. Wij staan liever met beide benen op de grond, in plaats van luchtkastelen te bouwen. Dan komen die ster ren er toch wel!" Maar voorlopig blijft het toch nog een beetje aanmodderen, bij die knik in de Katwijkse weg. Het gaat ook om sfeer, sfeer... Die hak je er niet zo maar in. Wie komen er na de Roemenen? moesten op een veld dat „verhard" was met houtsnip pers een plaatsje vinden. Daar was ook zowat het vol tallige personeel kleine donkere mannetjes in donke re kostuums van de Roe meense ambassade in Den Haag met een bijna compleet CD-wagenpark. Er werd zelfs een Rolls Royce aange voerd die een ere-rondje op de Katwijkse weg maakte. En ook dr.Bos, burgemeester van Katwijk en oud-Euro pees parlementariër („Ik ben beslist geen carrière-burge meester, maar deze volle wijn smaakt uitstekend"), zag dat het goed was. Vriendelijk Er waren vriendelijke spee ches. Martin Spaargaren, in ere hersteld en blakend van ondernemeningslust, introdu ceerde Zijne Excellentie de ambassadeur van de Roe meense socialistische volks republiek, en deze illustere gast op zijn beurt hield in het Frans een redevoering die met Franse charme werd voorgedragen en door Ang- hel Turcu, directeur van het organiserend Roemeens Ver keersbureau, in bedachtzaam Engels vertaald. Zo gewaagde de kleine ambassadeur met het grote hart voor de Roe meens-Nederlandse betrek kingen van de link tussen oost en west via de geslaagde Roemeense wijnen, met wel ke cultuur de Romeinen al begonnen waren. Ik dacht ook al: Roemenen zouden best Romeinen kunnen zijn. In elk geval hebben ze hun voorvaderen in die richting. En dan was er ook nog een verbinding van de Nederlan den met het volk van Dacië via geleerde relaties van een wijsgerige Roemeen met „onze" Erasmus van Rotter dam. Tegenwoordig hebben wij een „Bar" van Rotter dam, maar daar hebben de warmbloedige gemengde na zaten van de Romeinse kolo nisten aan de boorden van de Zwarte Zee geen boodschap aan. Voor het ogenblik waren de wijnen van Roemeense ran ken die het 'm deden: de wit te Murfatlar Riesling demi sec en de rode Murfatlar Ro mania Cabernet of Romania Pinot Noir, met een lichte buiging naar „romaanse" wijnfamilies. Zelfs aan de hartige hapjes en snacks werd een Roemeense tic toe gedicht: warme vleesballetjes bijvoorbeeld, die voor een deel tussen je kiezen bleven zitten. Alles was „Roe meens"; de olijven, ook de bekende stukjes kaas met ananas, kers of uitje; evenals de uit het literpak geknepen jus d'orange. Maar zeker in lands was de Tuica Turt (Toeitsje toert, herinner ik me van 12 jaar geleden, op een zoel bosfeest in de uit spanning La calul belan, het Witte Paard, niet ver van Mangalia Nord, waar de volksdemocratische elite zich onderhoudend weerde. U moet beslist eens naar Roe menië op vakantie gaan), een zeer pittig aperitief op gere nommeerde Balkanse prui- menbasis. Voor de begeleidende muziek die nooit echt stopte, tekende het folkloristisch uitgedoste ensemble van Andrej Serban, wellicht familie van Gregor. Prachtig arrangement, Sla visch meeslepend, was de zi geunervisie van „Johnny is the boy for me..., never ine- e-e-e-w that he would be", met die ratel van de cembalo erover heen en de snikjes van de panfluit die aangebla zen werd door een lange flui tist met lang zilverachtig haar. Grapjes van de violist met het ontvankelijke pu bliek. Er was ook een ver zoeknummer, maar dat bleek te slaan op Hongaarse con currentie en ging dus niet door. Ook in het Oostblok kent men zijn nationale ge voelens. Nieuw begin Niettemin wordt deze dagen de Roemeens-Nederlandse vriendschap gevierd in hotel Wassenaar. Roemenië allang De Roemeense ambassadeur en directeur Martin Spaargaren (rechts) in de sfeer van een „muzikale Roemeense lente". LEIDEN Als het weer een beetje mee zit, staan er op eerste Paasdag een half miljoen mensen op het plein. Vele anderen zitten aan de televisie ge kluisterd. Ze kijken en luisteren natuurlijk voor namelijk naar Paus Jo hannes Paulus II, die de Paasmis opdraagt. Maar tegelijkertijd zien ze zo'n vijftigduizend bloemen op het Sint Pietersplein in Rome. Bloemen uit Holland, daar neergezet door Leidse bloemisten. Volgende week woensdag vertrekken vrachtwagens met 24.000 tulpen en duizen den hyacinten, narcissen, blauwe en witte druifjes, tuingoed zoals Afrikanen, violen, geraniums en strui ken en boompjes richting Ita lië. Vrijdag vliegen zes men sen er achteraan. Dat zijn bloemist Niek van der Voort uit Leiden en Jac van der Mey, chef in de zaak van de gebroeders Van der Voort, tuinman Gerard Kieft, Her man van Rijn, een free-lan cer uit Voorschoten, Aad van Schaik uit Almelo, zwager van de Van der Voorts, en Jaap Verkade uit Boskoop. „We doen het voor drie orga nisaties die de Nederlandse flora promoten in binnen- en buitenland", zegt Niek van der Voort. „Dat zijn het Bloe menbureau Holland, het In ternationaal Bloemencen- trum in Lisse en Plant Pro paganda Holland in Boskoop. Het is begonnen met de komst van de Paus naar Ne derland. Toen hebben wij voor het Bloemenbureau de Irenehal en de Beatrixhal in de bloemetjes gezet. Op 2 no vember 1985 werd Titus Brandsma zalig verklaard, en toen hebben wij bloemen ge zet in de Pieterskerk. Via bisschop Bar van Rotterdam kwamen we in contact met het hoofd van de plantsoe nendienst van het Vaticaan, en die zei: Kom in het voor jaar maar terug". Vorig jaar Pasen hebben de gebroeders Van der Voort voor het eerst de bloemen- presentatie verzorgd op het St. Pietersplein. „Toen was ons budget kleiner, omdat het Internationaal Bloemen- centrum niet meedeed. We gebruikten vorig jaar onge veer 24.000 bloemen, denk ik". Op Stille Zaterdag maken de zes Nederlanders van het ge woonlijk kale plein in Rome „een klein Keukenhofje", zo als Van der Voort het noemt. „Het altaar staat op een ver hoging. Aan de linker- en rechterzijde zetten we de bloemen neer. En ook op het altaar zelf komen bloemen. Op het plein staan twee grote standbeelden, van Paulus en Petrus. Die beelden betrek ken we ook in de versiering". Van der Voort ziet het al he lemaal voor zich: Het Sint Pietersplein zal zwart zien van de mensen, en daartus sen moeten de bloemen in al lerlei kleuren wel opvallen. „De televisieverslaggevers krijgen een persbericht in hun eigen taal. Zodat ze de miljoenen kijkers kunnen vertellen dat de bloemen uit Holland komen". Hoe het plein er precies komt uit te Pasen 1986. Paus Johannes Paulus II loopt over het Pietersplein langs de Hollandse bloemen. zien, kan Van der Voort nog niet zeggen. Want wat de zes Hollanders in Rome doen, is vooral improviseren. Ze we ten niet precies hoe de bloe men worden neergezet. Wel is er een belangrijke regel: „Hoe meer de kleuren bij el kaar afsteken, hoe mooier het geheel overkomt in de huiskamer", weet Van der Voort. Tuin De bloemen blijven staan tot de avond van de eerste Paas dag. Daarna worden de bol len en de struiken aangebo den aan het Vaticaan. „Om de tuin te verfraaien", zegt bloemist Van der Voort. „Dat willen we elk jaar doen. We hebben een contract voor vijf jaar, dus in 1990 moet de tuin aardig vol staan". Het Vati caan hoeft niets te betalen voor de bloemenpresentatie. „Dit is de mooiste vorm van reclame maken voor het Ne derlandse produkt", vindt Van der Voort. „En zij vin den het schitterend dat wij het doen, en wij vinden het schitterend dat we mogen la ten zien wat we hebben". Niek van der Voort gaat za terdag hard werken in Rome. Hij is van plan de mis bij te wonen en daarna „Rome te bezichtigen". In Italië wor den de Hollanders begeleid door Pater Helmut Moll. „Hij verblijft in het Groot Semi narie en spreekt perfect Duits en een beetje Hollands. Hij is onze tolk", vertelt Van der Voort. Vorig jaar is de groep door de Paus ontvan gen. De Leidse bloemist heeft er foto's van in zijn plakboek. Een album dat verhaalt van de opdrachten die de gebroe ders Van der Voort krijgen. „Zeventien jaar geleden is het begonnen", herinnert Niek van der Voort zich. „We verzorgden de bloemen bij de eerste televisieshow van Gert en Hermien, die za ten toen nog bij de Tros. We kwamen in contact met de

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15