Qowuvnt Donkersteeg snel in oude staat Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Huisvuil wordt niet gescheiden opgehaald Leidse universiteit maakt nog geen plannen samenvoeging sociologie Consumentenraad EBR wil beter functioneren DINSDAG 7 APRIL 1987 PAGINA 13 JGSTGEEST brekers hebben in nacht van zondag maandag twee er ingebroken in ningen aan de En- geesterstraatweg H Oegstgeest. In bei- gevallen werd de chtschoot van het iterdeurslot weg drukt, waarna de Uiterdeur kon wor- n geopend. De iftocht leverde fo- oestellen, cheques geld op. Motorrijder gewond LEIDEN Met enkele schaaf wonden en een gebroken sleu telbeen is een 26-jarige motorrij der uit Leiden gistermiddag rond kwart voor zes overge bracht naar het AZL. De man was ten val gekomen, toen hij op de Boshuizerkade plotseling moest remmen omdat de brom fietser die voor hem reed links af de Toussaintkade op wilde rij den. De bromfietser, een 21-jarige in woner van Katwijk, zei dat hij zijn had had uitgestoken en goed achterom had gekeken, maar de motorrijder niet had gezien. Vol gens de man op de motor had de bromfietser niet goed uitgeke ken. Automobilist verliest macht over stuur LEIDEN Een 49-jarige Amsterdammer is gisterochtend in een slip gekomen toen hij op de IJsselmeerlaan reed. Zijn auto kwam tot stilstand tegen een lantaarnpaal. De man is met hoofdletsel overgebracht naar het AZL. De auto en de paal zijn ge heel vernield. Volgens getuigen was de man plotseling de IJsselmeerlaan opgereden, waardoor de automobilist achter hem stevig moest afremmen. De Amsterdammer bleef links rijden en de automobilist die achter hem reed, seinde met zijn lichten omdat hij niet hard genoeg reed. De Amsterdammer verklaarde dat hij zich daardoor opge jaagd voelde met als gevolg dat hij de macht verloor over het stuur. Levensgevaarlijk poeder op Rooseveltstraat LEIDEN De brandweer heeft gistermid dag een open plastic zak met de gevaarlijke stof turpinol-etnyleenbromaat opgeveegd van de rijbaan van de Rooseveltstraat. Een half gram van deze organische zoutsoort is al do delijk. Het is voor de politie nog een raadsel hoe de zak met twee kilo van de stof op de weg is terechtgekomen. Het zakje met de poeder was om kwart over een gistermiddag op de weg aangetroffen door een vrouw, die de politie waarschuwde. De politie nam contact op met de Afdeling Gevaarlijke Stoffen in Den Haag. Op aanra den van deskundigen van deze dienst hebben brandweermannen met handschoenen aan en gasmaskers op de stof opgeveegd en afge voerd naar het chemie-afvaldépot van de Universiteit. De Rooseveltstraat werd een klein kwartiert afgesloten voor het verkeer. Winkeliers met alternatief plan Vrouwenkerkplein LEIDEN Winkeliers uit de Haarlemmerstraat en De Camp hebben bij de gemeente een alternatief plan ingediend voor de herinrichting van het Vrouwen kerkplein. Zij zijn van mening dat de verschillende voorstellen van de gemeente over de toekomst van dit plein te wensen over laten. Het plan van de winkeliers het plan Van der Zon voorziet in sloop van de groentenwinkel tussen de Haarlemmerstraat en de Vrouwenkerkkoorstraat. De achterzijden van de huizen die uitkijken op het plein moeten worden gerenoveerd en de garages die zich aan deze zijde bevinden, moeten er blijven omdat zij niet gemist kunnen worden. Verder moeten de opge metselde kolomvoeten van het plein verdwijnen, zo dat het hele plein kan worden gebruikt als parkeer terrein zolang er nog geen parkeergarage in de buurt is. Volgens de winkeliers kan die op de hoek van de Lange Mare en de Vrouwenkerkkoorstraat worden gebouwd. Werkgroep voor leefbaarder Slaaghwijk LEIDEN Er moet meer aandacht worden besteed aan het beheer en onderhoud van de Slaaghwijk, een deel van de Merenwijk. Na de vorige week woensdag gehouden schoon maakactie in deze buurt willen gemeente en woningbouw-' verenigingen een Werkgroep Buurtbeheer Slaaghwijk op richten om dit doel te bereiken. Deze werkgroep moet zich' inzetten voor het verbeteren van het woon- en leefklimaat= in de wijk. Behalve vertegenwoordigers van de gemeente en de woningbouwverenigingen zullen buurtbewoners zitting' hebben in de werkgroep. Op woensdag 8 april wordt in het kerkelijk centrum De Regenboog, naast winkelcentrum Ko-~ permolen, een informatieve bijeenkomst gehouden. Aan vang 19.30 uur. Behalve informatie over de werkgroep zul len de belangrijkste knelpunten in de buurt worden geïn ventariseerd. Bewoners die in de werkgroep zitting willen nemen kunnen zich op 8 april in De Regenboog aanmelden. Dit kan ook telefonisch bij Directie Stadsvernieuwing, tel: 254506 of 254439. „HET HEEFT ALLEMAAL AL WALGELIJK LANG GEDUURD" ft LEIDEN De in janua- ri door brand verwoeste panden van schoenen- Oj handel Presburg in de ij Donkersteeg kunnen M binnen afzienbare tijd worden opgeknapt. De bedoeling was dat snel na de brand begonnen zou worden met het her stel, maar dit werd be moeilijkt doordat het exacte schadebedrag niet kon worden vastge- e| steld. Oorzaak hiervan I was dat de panden in el kaar overlopen en de verschillende eigenaren het er niet over eens konden worden wie pre- i cies eigenaar is van welk gedeelte. De ver schillende eigenaren, onder wie de erven k Presburg en Focas Be- Iheer uit Amsterdam, voeren hierover vrijdag overleg en de verwach ting is dat de partijen dan tot overeenstem ming komen en het schadebedrag vervol gens kan worden be paald. Bij de brand in de Donker steeg werden diverse pan den geheel of gedeeltelijk vernield. Minst beschadigd werd het pand van C&A- dochter Mac Maggie, dat inmiddels al weer enige tijd is geopend. Het herstel van het pand van drogisterij Etos vordert snel. Volgens een woordvoerder van eigenaar Ahold wordt deze winkel donderdag 16 april hero pend- Overigens verandert de winkel van een algemene drogisterij in een „beautyca se", een parfumerie. Maar ook het herstel van de drie panden waarin Pres burg is gevestigd, kan snel van Focas Beheer verwacht dat het overleg met de mede-eigenaar de erven Presburg er toe zal leiden dat duidelijk wordt wie eige naar is van welke ruimten in de drie panden. Met de aanvang van de herbouw moet dan snel een begin worden gemaakt. Arnoldus noemt het vaststel len van de eigendomsver houdingen „een zeer gecom pliceerde situatie". Als voor beeld noemt hij de pekelbak van de voormalige paardens- lagerii die zich daar bevond. „Die loopt van het ene naar het andere pand. Bepaal dan maar eens welk stuk van wie is". Arnoldus ziet echter wel een oplossing. Hij denkt aan het wederzijds verkopen van dergelijke ruimten „zodat de eigendomsverhoudingen voor eens en altijd geregeld ■kunnen worden". En dat wordt hoog tijd, want „het heeft allemaal al walgelijk van start. De heer Arnoldus lang geduurd". Namens de gemeente rea geert T. Rasser (bouw- en woningtoezicht) enthousiast op de positieve verwachtin gen. De gemeente heeft er bij de eigenaren immers al op aangedrongen om haast te maken met de plannen. „Het wordt inderdaad hoog tijd dat er daar eens wat gaat gebeuren, want zoals het er nu uitziet is het geen ge zicht", meent Rasser. Hij plaatst wel enkele kantteke ningen bij het optimisme van Arnoldus: „Een paar da gen na de brand spraken ze ook al de intentie uit dat de panden zo snel mogelijk zou den worden opgeknapt. Het is nu drie maanden later en er is nog steeds niets ge beurd". Rasser sluit niet uit dat de gemeente een tweede brief naar de eigenaren stuurt, als het overleg inderdaad wei nig schot in de zaak brengt. „Maar nu doen we dat zeker nog niet". De Donkersteeg biedt op dit moment een troosteloze aanblik. Het herstel moet binnenkort van start gaan. reen 5tadsplattegrond an ,/oorschoterweg EIDEN De gemeente Lei- jn krijgt geen toestemming gedeputeerde staten om stadsplattegrond neer te jjtten op de Voorschoterweg. plattegrond zou geplaatst iten worden bij een bushal- Gedeputeerde staten vrezen door deze lokatie op de irschoterweg parkeren bij bushalte wordt uitgelokt, is verboden. gemeente Leiden vroeg in 3 vergunning aan bij de tvincie om een stadsplatte- ind aan de Voorschoterweg plaatsen. Dit werd afgewe- i evenals de vergunning ir stadsplattegronden langs Heinekenpad, de Europa- en de Leidseweg. In juni I (86 werden bezwaarschriften ir de gemeente Leiden in tend voor de eerste drie lo- ities. Rond de plaatsing van stadsplattegrond langs het iinekenpad bleek een mis- rstand te bestaan dat inmid- ls uit de weg is geruimd. >k tegen de plaatsing van n stadsplattegrond op de Eu- - paweg heeft GS bij nader in- ;n geen bezwaar meer. De iligheid van het verkeer zou deze plaats niet in gevaar bracht worden. Kuzee, chef juridisch admi- stratieve zaken van de direc- verkeer en vervoer, over afwijzing van de lokatie oorschoterweg: „De provin- stelt zich heel formeel op. i zijn wat praktischer inge- ld en vinden bushaltes uit- kend geschikt als stopplaats >or een plattegrond. We hoe- in dan geen extra voorzie- ngen te treffen zonder dat auto's op de weg stoppen, gemeentewegen hebben ij stadsplattegronden groten- iels bij bushaltes geplaatst. In i praktijk levert dat geen oblemen op". Het is nog niet ikend of de gemeente Leiden n beroepschrift indient te rn de afwijzing van de Voor- hoterweg als lokatie voor n stadsplattegrond. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN Het huisvuil in Leiden buiten de singels wordt in de toekomst niet gescheiden afgehaald. De raad verklaarde zich gisteren ak koord met het voorstel van het college om het huisvuil in dat gedeelte van de stad voortaan door middel van mini- en wijkcontainers op te halen in plaats van de bekende grijze vuilnis zakken. Om daarin een scheiding aan te bren gen voor „gewoon" afval en afval dat geschikt is als compost, ging wethouder F. Kuijers ech ter te ver. Het voorstel om in de containers een schot aan te brengen werd gedaan door R. van Lint (Links Leiden). Kuijers meende echter dat dat op teveel practische problemen stuitte. „Ik denk dat de mensen de verschillende soorten vuilnis door elkaar gaan gooien. Dan krijg je vervuilde compost". Hij zag het idee ook om fi nanciële redenen niet zitten: „Het composteren van huisvuil kost nogal wat geld en je kunt die compost aan bijna niemand verkopen". Mensen die hun chemisch afval apart willen la ten verwerken, moeten dit ook in de toekomst zelf wegbrengen naar bepaalde adressen. Op initiatief van mevrouw M. Wijnbergen (VVD) worden op de containers stikkers aangebracht met de inleveradressen. In de wijken Stevenshof, Morskwartier, Boer- haave en De Waard wordt sinds februari vorig jaar al huisvuil verzameld met behulp van mini-containers. Dit jaar .worden de containers ook ingevoerd in de Merenwijk, De Kooi, de Zeeheldenbuurt en de Professorenwijk van het Utrechtse Jaagpad tot de Lorentzkade. In 1988 volgen de andere wijken, met uitzondering van de binnenstad. Daar stuit de invoering van de containers op te veel practische bezwaren. De kosten van het project bedragen 4,1 miljoen gulden. De gemeente verwacht dit geld terug te verdienen doordat er bij de gemeentereiniging zes mensen via natuurlijk verloop zullen af-, vloeien en er een grofvuilwagen kan worden afgestoten. LEIDEN Het college van bestuur van de Leidse univer siteit wil nog geen plannen ontwikkelen voor de afslan king van de Leidse faculteit sociologie. „Zolang de wet over de samenvoeging nog niet in het staatsblad staat, wachten wij af", aldus de rec tor magnificus van de Leidse universiteit, prof. J.J.M. Bée- nakker gisteravond in de ver gadering van de universiteits raad. Anders gezegd: zolang minister W. Deetman officieel nog niets verplicht heeft ge steld, wacht Leiden af. Het is de bedoeling dat de Leidse en Rotterdamse facul teiten sociologie met elkaar gaan overleggen over het on derwijsprogramma. Zowel Rotterdam als Leiden moeten vakken gaan afstoten die el kaar geheel of gedeeltelijk overlappen. Hoewel deze ope ratie nog niet officieel is, on derzoekt een commissie, be staande uit vier sociologen (twee uit Rotterdam en twee uit Leiden) reeds welk gedeel te van de vakgroep in Leiden kan blijven als de afslanking van hogerhand wordt opge legd. De opvang van politicologie- studenten uit Rotterdam wordt wel reeds nu aangepakt. De politieke wetenschappen wor den, zoals bekend, in hun ge heel naar Leiden overge plaatst. Aan studenten politi cologie (overigens ook sociolo gie) die in september dit jaar hun tweede studiejaar ingaan, wordt de garantie geboden hun studie in de stad van hun voorkeur af te kunnen maken. Beenakker wees er op dat ech ter niet kan worden gegaran deerd dat het niveau van on derwijs in Rotterdam hetzelfde blijft. „Op dit laatste heeft het Leidse college van bestuur to taal geen greep", aldus een zorgelijke Beenakker. Zijn zorgen werden alleen maar groter door de uitkomst van een onlangs gehouden en quête onder politicologie-stu- denten in Rotterdam: het overgrote deel van hen is van plan aan de Erasmus Universi teit af te studeren en niet naar Leiden te komen. Beenakker vreest voor de kwaliteit van het onderwijs in Rotterdam, omdat er na de verhuizing naar Leiden relatief weinig docenten in de Maasstad ach terblijven voor onderwijs aan de doctoraalstudenten. Soli Deo Gloria in MOKER- uitzending LEIDEN In de radio-uit zending van MOKER via de frequentie van Omroep Rijn land komen morgenavond drie onderwerpen aan bod. Aller eerst een reportage over de uitvoering van de Johannes Passion door Soli Deo Gloria in Noordwijk op 27 maart. Ook een interview met de Leidse gereformeerde predi kant H.E. Schouten, die stu denten uit Afrikaanse en Azia tische landen begeleidt. Tot slot aandacht voor het beho- pud van het Adema-orgel in de Agatha-kerk in Lisse. De uitzending van MOKER is van 19.00 tot 19.30 uur te beluiste ren op de 88.1 Mhz FM via de kabel en via de ether op 105.7 Mhz FM. LEIDEN De Consumentenraad bij het Energiebedrijf Rijn land wil in de toekomst beter functioneren. Daarvoor heeft men meer informatie en een grotere bekendheid nodig. Dat heeft de raad vastgesteld tijdens een bijeenkomst waarin men evalueerde wat er in de afgelopen anderhalf jaar sinds de oprichting van de raad is bereikt. Om beter te kunnen functioneren is een aantal voorstellen ge daan die inmiddels door het EBR zijn overgenomen. Die voor stellen behelsen onder meer om advies gevraagd te worden bij belangrijke besluiten en vooroverleg zonder aanwezigheid van de directie EBR. Zowel de leden van de Consumentenraad als de directie van het EBR menen dat doorgaan een goede zaak is. De vergaderingen van de Consumentenraad blijven overigens een besloten karak ter houden. Hiertoe heeft men besloten om te voorkomen dat het spontane karakter verdwijnt en eventuele adviezen te vroeg in de openbaarheid komen en wellicht een eigen leven gaan lei den. Onderzoek Werkonderbreking bij energiebedrijf noodopvang asielzoekers LEIDEN Een crisisgroep Vluchtelingenopvang gaat uit zoeken wat de mogelijkheden zijn om asielzoekers voor kor tere tijd in Leiden onder te brengen. In de werkgroep ne men zitting vertegenwoordi gers van de Gemeentelijke So ciale Dienst, de directie Wel zijn en Sociale Zaken en Maat schappelijke aangelegenheden. Leiden kampt op dit moment met een tekort aan ruimte waarin vluchtelingen kunnen worden ondergebracht. On langs liet de VVN (Vereniging van Vluchtelingen Nederland) drie vluchtelingen bij de Ge meentelijke Sociale Dienst aan de Langebrug achter, omdat er nergens plaats voor hen was. Alle opvanghuizen van de VVN en de gemeente zitten doorgaans vol en één pand (Hooigracht 16) heeft de ge meente onlangs verkocht aan Studentenhuisvesting. Hier door gingen vijf plaatsen ver loren. De crisisgroep gaat uitzoeken hoeveel asielzoekers Leiden kan huisvesten. Op grond van de uitkomst van dit onderzoek moeten vervolgens afpraken over noodopvang worden ge maakt met het rijk en hulp verlenende instellingen. Peuteropvang in De Kooi LEIDEN In de voormalige Gunningschool aan de Drift straat 77 komt met ingang van augustus 1987 een voorziening voor vijf uur per dag peuter- opvang. Daarvoor worden twee lokalen gereserveerd. Om de lokalen geschikt te ma ken voor peuteropvang is 33.800 gulden nodig. Verder moet voor 17.500 gulden in ventaris worden aangeschaft. De commissie voor sociaal-cul tureel werk buigt rich mor genavond over de kredietaan vraag. LEIDEN Het personeel van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) heeft vanmiddag om twee uur het werk een uur neerge legd. Ook worden met ingang van vandaag geen wanbetalers meer afgesloten. De bonden hadden tot het laatst toe de moge lijkheid open gehouden dat het college van beheer nog zou rea geren op hun eisen, maar dat is niet gebeurd. Het personeel wil betere arbeidsvoorwaarden, maar het college van beheer is van mening dat de minister van binnenlandse zaken daar over moet beslissen. Morgen is er weer een gesprek tussen de bonden en het college van beheer. S Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Nol I Nat Noteer als nieuwe abonnee ingaande, Naam: Adres: TeleJoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Vooi Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnumn 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). CeidócSommit Biotechnologie De Leidse universiteit en het bedrijf Biores uit Utrecht hebben een over eenkomst gesloten om een biotechnologische vinding van de Leidse onderzoe kers dr. H.J. Tanke, J.C.M. Slats en prof. dr. J.S. PLoem commercieel te ex ploiteren. De vinding be helst het bestuderen van cellen en weefsels door middel van fluorescentie- microscopie. Daarbij gaat het er om, dat sommige stoffen waneer zij belicht worden, licht terugstralen. Bij dit onderzoek is het vaak moeilijk onderscheid te maken tussen de stoffen die onderzocht worden en hun achtergrond. De Leid se onderzoekers hebben een techniek ontwikkeld waarbij aan het te onder zoeken project een fluoris- cerende kleurstof wordt toegevoegd, die beter her kenbaar wordt. De nieuwe techniek is potentieel tien maal gevoeliger dan de be staande technieken. Rommelmarkt In de technische school C. Sweris, Vondellaan 35, wordt vrijdag 10 april de jaarlijkse rommelmarkt en fancy fair gehouden tussen 14.00 en 17.00 uur. Oude spullen zijn nog welkom. Voor inlichtingen: 071- Pasen Ouders en kinderen kun nen zaterdag 11 april tus sen 10.00 en 12.00 uur paaskruizen maken in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45. Alle materialen zijn aanwezig, evenals des kundige leiding. Woens dag 15 april kunnen er paaseieren worden ge schilderd. Men moet wel zelf hard gekookte eieren meenemen. Wie aan deze activiteiten wil deelne men, moet zich van tevo ren opgeven bij K&O, tel. 071-141141. Twee vrouwen De film 'Twee vrouwen' naar het gelijknamige boek van Harry Mulish, draait morgen in buurt huis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40. De hoofdrollen worden ge speeld door Bi bi Anderson en Anthony Perkins. De voorstelling duurt van 21.30 tot 23.00 uur. De toe gang bedraagt twee gulden vijftig. SSR De Studen ten vereniging SSR-Leiden houdt donder dag 9 april een thema avond over Suriname. Deelnemers aan de forum discussie zijn Tjong A Kiet, voorzitter van de Raad voor de Bevrijding van Suriname, Van Mul- lier van de Liga van Suri naamse Patriotten en Knol, buitenlandspecialist van de Tweede-Kamer fractie van de PvdA. Na afloop is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het gebouw aan de Hogewoerd 108. De toegang is gratis. Geen bom LEIDEN Een bewoner van de Ommedijkseweg belde gis termiddag de politie met de mededeling d£t hij in de grond achter zijn huis een voorwerp had gevonden, dat leek op een bom. Volgens een politie woordvoerder was het geen bom maar een „contragewicht van een antieke olielamp". Dat werd vroeger gebruikt om een lamp soepel omhoog en omlaag te bewegen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13