Gwbafejovzou onttnoetingjnet Dubeek willen Sparen Berging veerboot uitgesteld tot morgen Dreun voor Duitse socialisten bij verkiezingen in Hessen 'aus veroordeelt en Chili PSV neemt de leiding Vluchtpoging eindigt in bloedbad IJSBERGSLA EN VARKENSSCHNITZELS £eidóe Oomcuit Maandag 6 april 1987 78e jaargang no. 23774 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V, Leiden. Directeur-hoofdredacteur JJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f, 23,04 (aut. betaling), kwartaalf. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. Perioden met zon en mogelijk een bui. Minimumtemperatuur omstreeks vijf, middagtempe- ratuur ongeveer zestien gra den. Matige zuiden wind, kracht vier. Zon op: 7.02; onder: 20.23. Scheveningen hoog water: 10.24 en 22.44; laag water: 4.53 en 17.18 uur. Zaterdag 25 april bij deze krant nn C? lep!N HAAG Paus Johannes Paulus II heeft dit weekeinde in Punta Are- oor het eerst tijdens zijn bezoek aan Chili elke vorm van morele en fy- ce foltering veroordeeld. Nadat hij drie dagen in de hoofdstad Santiago en ecte omgeving was geweest, ging de paus zaterdag naar Punta Arenas en >rto Montt in het uiterste zuiden van Chili. Gisteren was hij in het noorden i het land, onder meer in de steden Concepcion en La Serena. De paus is idaag in Argentinië aangekomen, het laatste land dat hij tot 13 april be kt op zijn Latijnsamerikaanse reis. Punta Arenas deed de paus onder verwijzing naar het Zuidpoolgebied een oep op de politici „de door God geschapen natuur te beschermen en in id te houden". Voorts veroordeelde hij opnieuw het gebruik van geweld en ^ideologieën die geweld prediken en hij riep de Latijnsamerikaanse volke- op de krachten te bundelen tegen de wapenwedloop. De paus ging niet in de onlusten die vrijdag plaatshadden tijdens de eucharistieviering voor de zoening in het stadspark van Santiago, jina 2: Protest Chileense kerk tegen aanval op paus Brug stort in Alsof hij met een mes is afgesneden, is de brug nabij Fort Hun- ter in de Amerikaan se staat New York in het water gestort. De fundamenten van de dertig meter hoge brug hielden het niet langer tegen de kol kende stroom van de Soharie Creek, die door zware en lang durige regenval ver buiten haar oevers trad. Drie auto's en een tractor stortten omlaag; van de inzit tenden is nog geen spoor terug gevon den. Topman Siemens Nederland stapt op DEN HAAG Ing. J. Thierry (51) hoofddirecteur van Siemens Nederland waarvan het hoofdkantoor in Den Haag staat, zal per 30 september aanstaande „om persoonlijke redenen" zijn functie neerleggen. Tot zijn opvolger is benoemd F.K. von Witzleben (57). Deze West duitser is sinds '48 bij Siemens in München werkzaam. Thierry was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. Woordvoerder W. de Leur van Siemens Nederland wilde vanmorgen niets zeg gen over de precieze reden van het vertrek van Thierry. „Hij is ook niet ziek of zo, ik mag er gewoon niets over zeggen". Witzle ben, momenteel werkzaam bij de internationale verkooporganisa tie van Siemens, heeft diverse leidende functies bij het concern vervuld. Hij komt binnenkort naar Den Haag, aldus De Leur. „Niet om direct de fakkel over te nemen, maar om zich in te wer ken". Pag. 3: Thierry gaf Siemens geen eigen gezicht. in maatschappelijk werkster van het ger des Heils heeft gisteravond een •jarige vrouw dood aangetroffen on- r een grote hoop afval aan het Wils- en in Leidschendam. De vrouw woon- daar al bijna twintig jaar tussen do- I, papieren, potjes en melkpakken, ölgens de GGD is zij een natuurlijke jod gestorven. De politie die door de aatschappelijk werkster gewaar- huwd was, trof de vrouw aan op een rouw dood gevonden onder hoop afval tuinstoeltje. Om haar heen lag een an derhalve meter hoge berg vuil met daar boven alleen een dekzeil. De vrouw had wel een caravan maar die was zo vol dat zij er zelf niet in kon wonen. De in Den Haag ingeschreven vrouw zou gisteroch tend nog met iemand hebben gespro ken. Het is nog niet bekend of er nabe staanden zijn. Als die niet gevonden worden, zal de gemeente Leidschendam de begrafenis verzorgen. Verwarring over uitstel bezoek aan Praag HAMBURG/PRAAG Het bezoek van de Russi sche partijleider Gorbats- jov aan Tsjechoslowakije, dat vandaag had moeten beginnen, is op het laatste moment uitgesteld. Aanleiding hiertoe is volgens de Westduitse krant Bild dat Sovjet-leider een ontmoeting wil hebben met de voormalige Tsjechische leider Alexander Dubcek. Dubeek werd in 1969 na de inval door troepen van het Warschau Pact werd afge zet. Volgens het Russische persbureau TASS is het be zoek uitgesteld omdat de Rus sische partijleider verkouden In Tsjechoslowakije werd het uitstel van het bezoek bekend gemaakt door onderminister van buitenlandse zaken Ro man Narozny. Hij wees sugge sties dat Gorbatsjov zou lijden aan een „diplomatieke ver koudheid", waarmee onenig heid tussen Moskou en Praag zou worden verdoezeld, van de hand. Volgens hem zal deze week een nieuwe datum be kend worden gemaakt. Wes terse diplomaten in Praag be twijfelen of de veschuiving van het bezoek samenhangt met meningsverschillen tussen Praag en Moskou. Maar ook zij hebben geen andere verkla ring. Volgens Bild dat goe de contacten heeft in Mos kou heeft het verlangen van Gorbatsjov om met Dub cek te spreken bij de Tsjechi sche leiders grote opschudding veroorzaakt. Dubcek was in 1968 de inspirator van de „Praagse Lente," een poging het Tsjechische socialisme door «hervormingen een humaner gezicht te geven. DEN HAAG Een week na de veelbesproken treffer van Ruud Gullit heeft PSV in de eredivisie daadwerke lijk de leiding overgenomen van Ajax. De Eindhovense club vervolgde de overwin ningenreeks met een over tuigende zege 5-0 op FC Utrecht, terwijl Ajax in de uitwedstrijd bij Go Ahead bleef steken op 1-1. Beide ploegen staan op 43 punten, waarvoor PSV twee wed strijden minder nodig heeft gehad. Evenals tegen Ajax liet PSV-trainer Guus Hiddink tegen FC Utrecht de Deense international Frank Arnesen aanvankelijk op de reserve bank plaatsnemen. Veteraan Van de Kerkhof genoot de voorkeur voor de vervan ging van de geschorste Belg Gerets. Arnesen heeft zich moeten neerleggen bij het standpunt van het bestuur, dat hij in elk geval niet vóór het einde van het seizoen naar Denemarken terug kan. Ajax ontbeerde gisteren Van Basten, Spelbos, Dick, Op- hof, Winter en Bergkamp wegens blessures en Van t Schip wegens een schorsing. Het werd 1-1 bij Go Ahead Eagles. Feyenoord nestelde zich vas ter op de derde plaats door bij Excelsior niet 6-1 te win nen. Degradatie-kandidaat Excelsior moest in de tweede Rotterdamse derby in vier dagen tijd door blessures, een schorsing en disciplinai re maatregelen zeven basis spelers missen. FC Den Bosch haalde uit de uitwedstrijd tegen FC Den Haag niet meer dan een ge lijkspel (2-2). Met het sluiten van de Midden-Noordtribu ne heeft de FC Den Haag veel van zijn aggressiviteit verloren. Maar de individue le bevliegingen van Otto en Boere waren goed genoeg om het effect van de door goed samenspel tot stand ge komen doelpunten van Gill- haus en Krüzen te neutrali seren. AZ hield aan het zomera vondvoetbal tegen Sparta op Spangen eveneens een pun tje over (1-1) en Haarlem deelde de punten met PEC Zwolle (1-1). Die wedstrijd werd door scheidsrechter Mulder acht minuten onder broken, nadat zijn grens rechter Van der Zee aan het dijbeen was getroffen door een steen. EEBRUGGE De ber ing van de gekapseisde eerboot Herald of Free htreprise is uitgesteld tot S orgenochtend. Smit Tak ad de operatie vanmor- R en willen uitvoeren, ^laar zag zich door de iwe zee van het afgelo- èn weekeinde gedwon- en de berging nogmaals te schorten. i et rechtop zetten van het "thip begint morgenvroeg om ngeveer negen uur, tijdens «>og water. Het zal waar- hijnlijk een uur of tien in be- ag nemen en wordt recht reeks door NOS uitgezonden, aijürect nadat het schip rechtop is gezet, zal men beginnen met het bergen van de stoffelijke overschotten. De identificatie van de lijken, waaraan een rampenteam van de Neder landse rijkspolitie meewerkt, zal twee tot drie weken duren. Voor het bergen van de licha men zijn drie ploegen ge vormd van acht duikers. Van elk lichaam wordt ter plekke een foto gemaakt. Vervolgens worden de lijken met twee marineschepen overgebracht naar de zeemachtbasis in Zee- brugge. Daar is een identifica tie-centrum gevormd. Over het aantal lichamen in het schip bestaat nog steeds verwarring. Er zijn totnutoe 61 lijken geborgen en het officië le dodencijfer is 134. Men houdt er rekening mee dat er ongeveer 70 lijken méér aan boord zijn dan aanvankelijk werd aangenomen. In totaal zou het dan gaan om 140 licha men. De identiteit van de slachtof fers zal moeten worden vast gesteld aan de hand van docu menten die de mensen bij zich droegen, het gebit (met behulp van tandarts-gegevens) of, in het uiterste geval, aan de hand van medische gegevens over het geraamte (botbreuken en dergelijke). Herkenning op zicht is niet meer mogelijk, re den waarom de familie, van wie al velen in Zeebrugge zijn aangekomen, in geen geval bii de identificatie betrokken zal worden. lode bij frontale botsing in Alphen b 19-jarige M. van Arkel uit Alphen aan den Rijn is zaterdaga- ind om half twaalf bij een frontale botsing op de Willem de vijgerlaan in haar woonplaats om het leven gekomen. De be- luurder van de auto waarin zij zat, een 19-jarige Alphenaar, liep iijwonden en een gebroken enkel en sleutelbeen op. De botsing ferd veroorzaakt door een 31-jarige dronken automobilist uit Al- hen aan den Rijn. Deze reed met hoge snelheid over de Willem e Zwijgerlaan en raakte na een inhaalmanoeuvre de stoeprand, ijn wagen kwam op de linkerhelft van de weg terecht en botste laar frontaal op de auto van het tweetal. De 31-jarige man liep tneuzingen op. De twee Alphenaren zijn haar het Rijnoord zie- enhuis qeeracht. EEN DODE EN VIER GEWONDEN De gegijzelde politieman Co Smits uit Nederland toont zich zeer opgelucht dat hij het schietdrama heeft overleefd. AMSTERDAM/TURN HOUT De vlucht vrij dagavond van twee gede tineerden uit de Bijlmer bajes in Amsterdam is za terdagmiddag geëindigd in een waar bloedbad in het Belgische Turnhout, even ten zuiden van Eind hoven. Daarbij kwam één van de ontsnapten, de 24- jarige Joop Heeren uit Sint Willibrord, om het leven. De tweede gedeti neerde, de 43-jarige Zweed, van Hongaarse af komst Jussi Ondin, werd zwaar gewond. Bij de schietpartij in de druk ke binnenstad van Turnhout vielen nog drie gewonden: een 50-jarige inwoner van Ooste- lbeers die door de ontsnapten was gegijzeld (kogel in een long) en twee rijkswachters. Een andere gegijzelde, een rijkspolitieman uit Boxtel, bleef ongedeerd. Naar aanleiding van de ont snapping uit de Bijlmerbajes heeft staatssecretaris Korte (Justitie) voor de VAR A-radio bekendgemaakt dat de be staande gevangenissen in Scheveningen, Amsterdam (Bijlmer) en Maastricht alsme de de te bouwen gevangenis sen in Rotterdam, Hoogeveen, Sittard en Leeuwarden specia le ruimten krijgen waarin groepjes van zes vluchtgevaar lijke criminelen voor een half jaar zullen verblijven. Daarna verhuizen ze naar een van de andere zeven gevangenissen. De ongeveer 80 zware crimi nelen die vastzitten, zitten nu gewoon bij de andere vier- tot vijfduizend gevangenen. Pag. 3: Verkeersdrukte fa taal voor ontsnapte gevange- (Van onze correspondent Rink Drost) WIESBADEN Nog niet eerder zijn deelstaatver kiezingen in Duitsland zo spannend geweest als gis teravond. Tot het laatste moment leek het erop dat er een patstelling was be reikt, met als gevolg dat de Hessen dit jaar nog eens naar de stembus had den moeten gaan. Niet meer dan 1500 van de 3,34 miljoen uitgebrachte stemmen brachten de beslis sing: de christendemocratische CDU en liberale FDP bezetten nu samen 56 zetels in de land dag (het deelstaatparlement), de socialistische SPD en de Groenen moeten genoegen ne men met 54 zetels. Hessen is, na veertig jaar, niet langer het linkse tegenwicht tegen de rechtse macht in Bonn De uitslag in Hessen is van grote betekenis voor de poli tiek in Bonn. De overwinning opent voor de CDU na haar slechtste resultaat sinds 1949 in de Bondsdagverkiezingen in januari perspectieven bij de komende verkieizngen in de deelstaten Rijnland-Palts, Hamburg, Bremen en Slees- wijk-Holstein. Maar er is meer aan de hand: voor het eerst in de Duitse ge schiedenis konden kiezers zich uitspreken over een rood- -groene coalitie. In haar cam pagne heeft de CDU daartegen een constante stroom waar schuwingen geuit. Die politiek heeft succes gehad. Voor de SPD-leiding in Bonn is de con sequentie, dat de hele partijlijn op de helling moet: kennelijk spreekt de samenwerking met de Groenen te weinig kiezers (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Ijsbergsla, 1 QC krop Varkensschnitzels gepaneerd, 100 g 1:70 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. gepaneerd Jfjg jqq Staat u net op het punt om uw spaarcentjes over te maken naar een rekening op uw Zwitserse bank? WaCht dan nog even tot u de Leidse Courant hebt gelezen. Want minister Ruding wil de rentevrijstel ling voor de belastingen bij de inkomstenbelasting volgend jaar verhogen. De minister zegt dit nadat hij eerst heeft laten weten, dat hij zijn ambtenaren niet alleen in Nederland zelf, maar ook in het bui tenland graag in de spaarrekeningen zou willen la ten kijken. Maar dat gaat niet zo gemakkelijk> Om de kapitaalvlucht niet te bevorderen wil hij nu die verhoogde vrijstelling. En zo bespaart de Leidse Courant u weer een extra moeite. En als u nog geen abonnee bent, word het dan nu, want dat be spaart u bovendien de eerste veertien dagen het abonnementsgeld. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement nor- den geweigerd

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1