Afslanking funest voor toezicht gezondheidszorg Politiebegeleiding blokkade Borssele kost één miljoen Politie schiet betogers lijdens pausmis Boekje open ly.vi-r.mjpi „De jaargetijden van de mens" FORSE KRITIEK OP PLANNEN BRINKMAN Graansilo explodeert Pedofiel moet verhuizen Chileense jeugd niet tegen seks Drijvende bokken voor opwaartse trekkracht Kabels beveetlod aan de op de ^MiX^echeepehuld gelaste bokker ^Ltakhe^K Lieren met een 71 gezamelljke trekkracht van 6000 ton TAKLIFT 8 M6 stalen bulzen In de zeebodem geheld, als verankering voor de trekpontons Zodra gekanteld: 24 uui drijvend te maken HET WEER j£cid&e (Sowuvnt ^^)WÊÊÊ Uilgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chel-redacleur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)(. 0,64 per mm, kleintjes i. 0,45 per mm. Zaterdag 4 april 1987 78e jaargang no. 23773 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Bergers beginnen maandag met rechtzetten veerboot ROTTERDAM Het Rotterdamse bergingsbedrijf Smit Tak begint maandag met het rechtzetten van de veerboot Herald of Free Enterprise, die vier weken geleden kapseisde voor de haven van Zeebrugge. Voorwaarde hiervoor is overigens wel dat het weer vandaag en morgen goed blijft en geen andere com plicaties optreden. Na het rechttrekken van het schip kan worden begonnen met het bergen van de tiental len stoffelijke overschotten die zich nog aan boord bevinden. Dat zal gedaan worden door Belgische rijksdiensten. De activiteiten van de bergers hebben de nodige vertraging opgelopen als gevolg van de storm van het vorige weekeinde. Gisteren bevestig den de bergers de laatste staalkabel aan de zestien pij lers in de zeebodem, die bij het rechttrekken worden gebruikt. Onderzoek naar stormvloedkering Hoek van Holland DEN HAAG Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) laat een onafhankelijke com missie van deskundigen onder zoeken of het mogelijk is in de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland een stormvloedke ring te bouwen, waarbij het open karakter van de Rotter damse haven gehandhaafd blijft. De stormvloedkering kan een beter en goedkoper alter natief zijn voor de dijkverster kingen die op diverse plaatsen in Zuid-Holland nog voor hon derden miljoenen guldens moe ten worden uitgevoerd. Caravan werkkamer Sh ultz in Moskou WASHINGTON De Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken George Shultz moet zijn buitenlandse politiek in Moskou bedrijven vanuit een caravan, omdat een spionage-om-seks-schandaal de veiligheid van de Amerikaanse ambassade in gevaar heeft gebracht. Het veiligheidsrisico dwingt twee Congresleden die de minister vergezel len zelfs tot het meenemen van zelf-uitvlak- kende kinderleitjes, omdat men niet weet waar men veilig kan praten. De Congresle den gaan vooral naar Moskou om het schan daal te ontrafelen waarbij mariniers zijn be trokken die het ambassadegebouw bewaak ten. Voor seks met Russische vrouwen die in dienst van de KGB bleken te zijn, hielden de mariniers open huis. DEZE KRANT Woensdag opent koningin Beatrix in het 150-jarige Rijksmu seum voor Volkenkunde in Leiden de tentoonstelling „De Jaargetijden van de Mens". Deze jubileumtentoonstelling duurt tot en met 27 september. Op de voorpagina van Finale een voorproefje: Van beschuit met muisjes tot musicerende geraamten. Verder in Finale: Graffiti: een beeldende aanleg die aandacht ver dient. Veelvuldig Oscarwinnaar Olivers Stone moest tien jaar wachten met Pla toon. Belgische zangeres Lillia- ne St. Pierre gelooft in voorbestemming. De teloorgang van het basketbal. Zeilcoach Van der Aat rekent op vier olympi sche medailles. De wereldberoemde bi bliotheek van Londen gaat verhui zen. Medische medewerker Jan Paalman over huidkanker. Drie columns: Piet Snoeren over prof. dr. Anton Drees- mann, Roger Simons over de eigenaardigheden van de Brit se premiers en Frank Werkman over de ambities van Henk Vonhoff. INKLEUR Wolkenvelden en plaatselijk regen. Middagtemperatuur on geveer 14 graden. Matige tot krachtige oostelijke wind. Zon op: 07.06. Zon onder: 20.20. Hoog water Schevenin- gen: 08.09 en 20.36. Laag wa ter: 03.03 en 15.31. UTRECHT De inkrim ping van het personeels bestand bij het ministerie van WVC met 945 ar beidsplaatsen zou wel eens funest kunnen zijn voor het toezicht op de ge zondheidszorg. Nu al ram melt het toezicht en kun nen de inspecteurs het werk niet meer aan. De kwaliteit van handelen van zo'n 1.500 instellingen voor lichamelijke en geestelij- ke-ziektebestrijding en van tienduizenden beroepsbeoefe naren met een gezamenlijke omzet van zo'n 30 miljard staat onder toezicht van slechts der tig a veertig inspecteurs. Dit hebben de directeur van de GG&GD in Utrecht M. Vos en hoofdredacteur prof.dr. J. van Es van het artsenblad Me disch Contact gisteren bekend gemaakt. Volgens directeur Vos is er alle reden het toe zicht te versterken, zeker nu de overheid de gezondheids zorg meer wil overlaten aan het vrije spel der maatschap pelijke krachten. „Zelfs bij d,e produktie van gloeilampen gaat een groter deel van de Minister Brinkman gaf giste ren toe dat de afslanking van zijn departement waarschijn lijk enkele tientallen gedwon gen ontslagen met zich mee zal brengen. In zijn brief aan de minister van binnenlandse za ken rept hij er niet over, maar Brinkman meent wel „recht te hebben op een deel' van de centrale budgetten voor flan kerend beleid", faciliteiten om de pijn te verzachten door mo gelijkheden voor herscholing en dergelijke. De adviesorga nen voor de volksgezondheid moeten 100 plaatsen inleveren en de inspecties zijn genoteerd voor 208 arbeidsplaatsen. Pag. 3: Vooral lage inko mens dupe afslanking VWC HEINKENSZAND De rijkspolitie in Zeeland houdt er rekening mee dat politiebegeleiding van de blokkade-actie tegen de kerncentrale in Borsse le op 24, 25 en 26 april aanstaande ruim één mil joen gulden gaat kosten. Dat heeft majoor Van de Mee berg van de rijkspolitie giste ren meegedeeld tijdens het overleg tussen de gemeente Borsele, de politie en actie- (ADVERTENTIE) Pelikaanstraat 17 2312 DW Leiden Telefoon 071-130229 voerders van de groep „Nooit meer Tsjernobyl". De actie groep verwacht dat aan de blokkade tussen de twee- a drieduizend mensen zullen deelnemen. Gistermiddag heeft de ge meente Borsele aan de actie voerders een tijdelijk kamp terrein toegewezen in de na bijheid van de kernncentrale. Volgens woordvoerder Vol- kert Vintges van „Nooit meer Tsjernobyl" zal de blokkade actie 28 uur duren. Tijdens de blokkade worden alle dertien BURLINGTON In Burling ton in de Amerikaanse staat Iowa is een graansilo in brand gevlogen en geëxplodeerd. Door de kracht van de explo sie werden de daken van zes andere silo's afgeblazen en sneuvelden in de hele omge- ingangen van zowel de kern centrale als de kolencentrale in Borssele hermetisch afgeslo ten. De Zeeuwse elektriciteits maatschappij PZEM heeft ga ranties gevraagd voor de vei ligheid van de centrale en het personeel gedurende de acties. De komende tien dagen rijdt door Nederland een „Tsjerno- mobiel" om de aandacht te vestigen op het actieweekein de in Borsele. Deze autobus startte gisteren haar tour in Amsterdam en doet vandaag ook Den Haag aan. ving de ramen. Het centrum van het stadje moest tijdelijk worden geëvacueerd, toen de vlammen in de buurt van een ondergrondse brandstoftank dreigden te komen. Vijf men sen raakten bij de explosie ge wond, van wie een ernstig. I deze tekening is zien hoe het kan nen van de veer- w ot in zijn werk zal vé an. De bokken 7<kheave 31 en 32 irden naar de pij- s in de zeebodem trokken. Daar- ur or wordt, met be- J. lp van de Taklift Taklift 6 en de irma, de veerboot ereind gehaald. n etmaal later is veerboot drijven- rg ergingsoperatie pchtstreeks op tv rt [LVERSUM e NOS-tele visie •rzorgt maandag p n rechtstreeks irslag van het - chtop zetten van veerboot de Her- d of Free Enter De kantel- 5t leratie kan enkele i5fen duren en is af- inkelijk van de - eersomstandighe- >n. De uitzending 3 op Nederland 1 begint om half en. de paus zich in Chili ook vertoont: het enthousiasme voor de kerkleider is overweldigend, ook bleek bij een ontmoeting met nonnen in de kathedraal van Santiago. HAARLEM Een 45-jarige pedofiel uit Haarlem moet binnen drie weken andere woonruimte zoeken. Dat heeft Haarlemse rechter mr. C. Terwee-Van Hilten gisteren bepaald in een kort geding dat zeven ouders uit de Leidsebuurt tegen hem hadden aangespannen. De man mag bovendien op gezette tijden niet in de binnenstad komen en op straffe van 500 gulden per overtre ding geen zwembaden, speeltuinen en kinderboerderijen meer bezoeken. De pedofiel werd vorig jaar tot vier maanden cel ver oordeeld wegens ontucht met een 4-jarige dochter van één der ouders. Ontsnapping uit Bijlmerbajes AMSTERDAM Twee gevangenen zijn gisteravond omstreeks half negen ontsnapt uit de toren Het Veer van de Bijlmerbajes in Amsterdam. Het tweetal bedreigde met een vuurwapen twee bewaarders en werd vervolgens door een gestichtswacht buiten de gevangenis gelaten. Eenmaal buiten werden de cipiers vrijge laten. De mannen verdwenen lopend en waren vanochtend vroeg nog spoorloos. Het gaat om de 43-jarige Zweed J.O. en de 24-jarige Nederlander J.H. ANTIAGO Terwijl paus Johannes Paulus II van- acht een openluchtmis opdroeg in een park in Santia- o, heeft de Chileense politie op enkele tientallen me- ts voor hem met geweren en traangas geschoten op emonstranten, die betoogden tegen de militaire dicta- lur in het land. Ook zette de politie waterka nonnen in tegen de demon stranten. Volgens de politie raakten 22 mensen gewond, onder wie 12 politieagenten en twee journalisten. Het Rode Kruis zei 600 mensen te hebben behandeld, voor namelijk, slachtoffers van het traangas. De ongeregeldhe den vonden plaats op onge veer 50 meter afstand van het altaar waar de paus de mis opdroeg. De paus vol tooide de plechtigheid haas tig en verliet daarop het strijdtoneel. De mis werd bij gewoond door naar schatting 600.000 mensen. Ooggetuigen zeiden dat het geweld uit brak toen groepjes jongeren aan de rand van de massa bijeenkomst stenen gooiden naar politie, journalisten en de pauselijke lijfwacht. SANTIAGO In een toe spraak tot 80.000 Chileense jongeren in het stadion van Santiago heeft paus Johannes Paulus II zijn gehoor opgeroepen het kwaad „in al zijn vormen" te bestrijden. „Verwerpen jullie de afgod van de rijk dom," vroeg de paus. Het grootste deel van het pu bliek zweeg, maar een klein groepje riep „Ja". Toen vroeg de paus: „Ver werpen jullie de afgod van de macht?" En weer klonk het „ja". Uiteindelijk vroeg de paus: „Verwerpen jullie de af god van de seks?" Ditmaal luidde het antwoord: „Nee". De paus deed ech ter of hij het niet hoorde en vervolgde zijn toe spraak. Priesters probeerden zonder succes de menigte te kalme ren. Vervolgens brak er pa niek uit en werden mensen onder de voet gelopen. Pagina 2: Paus spreekt Carmen Quintana moed in Of ze ooit zo ver uit de kust komen met hun ranke scheepjes is de vraag. Maar de inwoners van Pa poea Nieuw Guinea, het onafhankelijke buurland van Irian Jaya (het vroege re Nederlands Nieuw-Gui- nea) en andere eilanden in het gebied van de Stille Oceaan beschikken sinds gisteren over een visserij zone van 200 mijl rond elk van hun eilanden. In de hoofdstad van Papoea Nieuw Guinea werd daar toe met veel ceremonieel een internationaal verdrag ondertekend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. B Indien daartoe aanleiding besiaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Wist n al dat de wereldberoemde bibliotheek van Londen gaat verhuizen? Niet dat we denken, dat u daar regelmatig een boek leent en nu nog even gauw het nieuwe adres moet weten. Want de ver- huizing begint pas in 1991 en moet pas in 2000 voltooid zijn. Nee, het gaat er meer om te weten welk een gigantische operatie die verhuizing eigen lijk wel is. Deze Britse Bibliotheek herbergt im mers niet minder dan acht miljoen boeken. Dr. J.H. van den Brink, oud-conrector van het gymna sium Haganum in Den Haag, weet er alles van en laat dat ook weten. In de Finale van vandaag, de wekelijkse bijlage, waarin voortdurend over allerlei belangwekkende onderwerpen een boekje open wordt gedaan. Reden om - naast uw bibliotheek boek - juist de Leidse Courant te lezen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1