wnsend Thoresen van plan Jo min mogelijk te betalen „Ethiopische" hongersnood in verscheurd Mozambique 49 604 OOGSTEN MISLUKT DOOR OORLOG EN DROOGTE „Toekomst van Suriname kwestie van vertrouwen" Levenslang geëist tegen mafiabaas REAGAN LIJDT ZWARE NEDERLAAG OVER SNELWEGEN JITENLAND CeidócSouoant VRIJDAG 3 APRIL 1987 PAGINA 7 jrncentrales Doel ^danks staking open [EL De Belgische regering is niet van i de drie kerncentrales bij Doel stil te [en nu zevenhonderd van de achthon- personeelsleden al anderhalve week aking zijn voor meer loon. Het Belgi- r ministerie van leefmilieu noch de Mtriciteitsmaatschappij EBES, is van me- ,B dat sprake is van een onverantwoorde ifrijfsvoering. De controlekamers van de '(trales worden bemand door werkwilli- kaderleden en externe ingenieurs, al- 0|EBES. Maar volgens een woordvoerder X het stakingscomité is de situatie „le- |sgevaarlijk". „Het controlepersoneel is en dagen de centrale niet uitgeweest". Sovjet-Unie neemt nieuwe kernproef MOSKOU De Sovjet-Unie heeft vanmorgen haar derde on dergrondse kernproef uitgevoerd na het beëindigen van het eenzij dige moratorium waaraan het land zich sinds augustus 1985 heeft gehouden. Het perbureau Tass, dat de proef bekend maak te, zei dat die werd uitgevoerd „met het oog op het perfectione ren van de militaire technologie", maar verdere bijzonderheden gaf het niet. De VS hebben het Rus sische moratorium niet nage volgd, met als argument dat proeven nodig zijn om ervoor te zorgen dat Amerikaanse kernwa pens betrouwbaar blijven. Vliegramp Tien Noren zijn gis teren met een twee- motorig toestel in Noorwegen neerge stort. Het vliegtuig was op weg van de Hannover in West- Duitsland naar de stad Skiën, 180 kilo meter ten zuidwes ten van Oslo. De Beechcraft-90 ont plofte op acht kilo meter van het vlieg veld en storte neer. De oorzaak van het ongeluk is niet be kend. Soldaat VS loopt over naar Moskou MOSKOU De Sovjet-Unie heeft politiek asiel verleend aan een Amerikaanse militair en zijn West- dqjtse echtgenote. Het gaat volgens een woordvoerder in Moskou om een in West-Duitsland gelegerde militair die in de Verenigde Staten „vervolging vreesde vanwege zijn progressieve politieke ideeën". Hij en zijn vrouw zouden momenteel op huwelijksreis zijn in de Sovjet republiek Toerkmenistan. Sinds augustus 1986 zijn drie Amerikanen naar de Sovjet-Unie overgelopen. In de jaren zestig zijn een aantal Amerikaanse militairen naar de Sovjet-Unie overgelopen uit protest tegen de oorlog in Vietnam. Gemanipuleerde bacterie moet gewas beschermen BERKELEY In de Verenigde Staten gaat men dit voorjaar experimenteren met het beschermen van gewassen door middel van een genetisch gemanipuleer de bacterie. De onderzoekers van de uni versiteit in Berkeley geloven dat de bac terie ervoor kan zorgen dat planten vorstbestendig worden. Dat belooft wat voor de toekomst, aangezien alleen al in de VS jaarlijks voor meer dan drie mil jard gulden vorstschade wordt geleden. Milieugroepen hebben overigens bezwaar tegen de experimenten. Zij vrezen dat de kunstmatige bacterie een „geest uit de fles" zal blijken te zijn die het welzijn van de mens bedreigt. 20$ 102jo (Van onze i43.00respondent Roger Simons) 5130NDEN De Britse re- JlJfij Townsend Thoresen, 32100 onmiddellijk na de 62.50 fcepsramp van Zee- [gge trachtte voor te hden dat zij erg veel had voor de financiële 23200 Iblemen van de slacht- 235J0 ers en hun nabestaan de 1, laat zich nu van een 42100 |1 andere kant kennen. 103 00 *s van *am^ele" 13060 van passagiers, die in 125.50H J vreselijke ongeval zijn omgekomen, hooguit 38.000 pond schadeloos stelling per persoon te be talen. Het is duidelijk dat TT voorlo pig weigert schuld te beken nen en haar aansprakelijkheid zo gering mogelijk wenst te houden. Volgens TT-woord voerders in Londen hebben de slachtoffers slechts recht op de door de Conventie van Athene vastgestelde bedragen voor scheepvaartongelukken. Maar de advocaten van de nabe staanden vinden dat ten min ste viermaal méér moet wor den uitgekeerd. De meeste nabestaanden zijn van plan één gezamenlijke schadeclaim in te dienen. Sa men met hun advocaten heb ben zij de schadeloosstellingen bekeken die werden toege kend aan de nabestaanden van de vliegtuigramp bij Manches ter, twee jaar geleden. Hoewel de exacte bedragen geheim worden gehouden, is toch be kend dat zij stukken hoger la gen dan de maxima, bepaald door internationale conventies. Volle pond De Zeebrugge-advocaten vin den dat Townsend Thoresen er goed zou aan doen zo snel mogelijk over de brug te ko men met het volle pond. Na de vliegtuigramp van Manchester heeft het maar vier maanden geduurd om een overeenkomst te bereiken inzake de schade claims. Geeft Townsend Tho resen blijk van slechte wil, dan zullen de advocaten voor het gerecht bewijzen dat de re derij volledig schuldig is aan het vergaan van de Herald of Free Enterprise. „Maar een lang proces zou overbodig moeten zijn", zo zeggen de advocaten. „Wij vinden dat Townsend Thore sen uit eigener beweging rede lijke schadeloosstellingen moet betalen. Alleen op die manier zal de rederij vermijden dat de zaak heel lang aansleept, wat haar imago zeker geen goed zou doen". TT's moedermaatschappij P&O heeft trouwens al toege geven, dat de maximumbedra gen die onder de conventie van Athene vallen, wellicht niet groot genoeg zullen zijn. P&O maakt zich kennelijk meer bezorgd over de slechte [reclame van de scheepsramp ter hoogte van Zeebrugge dan Townsend Thoresen, de rede rij die zij pas afgelopen januari compleet had overgenomen. I - - EIRA De droogte 21*40 Beft weer toegeslagen' 29 50 de provincie Sofala in lidden-Mozambique: de 5450 jst op de velden rond qNq e provinciale hoofdstad 17.00 eira is letterlijk in de &JJ iem gesmoord. Raimun- j7oo o Cossa, de directeur an Beira's Groene Ge leden houdt met een gezicht een ver- jjSird rijstplantje tussen en wijsvinger. „Het ■R net stro", zegt hij. 3 ij schat dat, wat Beira be- ,53 eft, driekwart van de 1,7 jstoogst verloren is ge- t8%an. In plaats yan de ge- 4q| ande 7.000 ton rijst zal de s'nigst hooguit 2.000 ton op- jveren. Dat betekent hon- ïrige tijden voor de dui- §nden families in Beira, voor hun bestaan af- nkelijk zijn van de op- engst van hun kleine Igjjstplantage. i het noordelijke gebied m de provincie wordt Ivaar gevochten tegen het 73/J|ozambiquaanse Nationale 97/8ferzet (MNR), dat gesteund 53/4k0rdt door Zuid-Afrika. olgens het rapport over iaart van de Sofala-afde- jng van het Departement (oor Rampen Controle, ^JPCCN) worden juist de ^oductieve landbouwge- h ieden geteisterd door de „Mensen zijn ge dongen te verhuizen uit de gebieden waar ze wonen en land verbouwen naar plaatsen waar niet gestre den wordt. Maar daar zijn geen gunstige agrarische condities". In februari ondernamen Mozambiquaanse en Zim- babweaanse troepen een ge zamenlijke actie eo zij slaagden er in de MNR te verjagen van een aantal po sities in de Zambezi-vallei. De steden Chemba, Sena, Caia en Maringue van de Sofala-provincie kwamen daardoor weer onder Mo zambiquaanse overheids controle. Hierbij kwam aan het licht wat voor sociale wantoestanden in de pro vincie heersten. „In het noorden van Sofala voeden de mensen zich met zo'n beetje alles wat nog in de natuur te vinden is, zoals fruit en plantenwortels", vertelde Manuel Nogueira; de directeur van DPCCN- Sofala. „Het gebrek aan kleding is stuitend. De mensen lopen rond met aan elkaar geknoopte juten zak ken". Hongerdood Volgens de officiële cijfers lopen 609.000 mensen (meer dan de helft van de bevol king van Sofala) het risico de hongerdood te stervèn. En het ergste van alles is nog dat de Mozambiquanen in het noorden niet bereikt kunnen worden vanuit Bei ra. De spoorlijn naar Zam bezi is al sinds 1984 buiten gebruik als gevolg van sa botage en de MNR heeft de toegangsweg onbegaanbaar De enige manier waarop hulp deze kant van Mozam bique uit kan komen is vanuit Malawi. Het korte stukje spoorbaan van Mala wi naar Sena is nog in tact. Alleen de spoorbrug over de Zambezi raakte licht be schadigd in de strijd. Alle hulp en steun voor noord-Sofala moet zich dan maar concentreren in Sena, zegt Nogueira. De landweg getjes van Sena naar andere getroffen gebieden schijnen begaanbaar te zijn. „We kunnen niet wachten tot de spoorlijn en de weg van Beira naar het noorden weer hersteld zijn", verdui delijkt Nogueira. „Voor dui zenden zou de hulp dan te laat komen". In sombere bewoordingen staat in het Sofala rapport dat „internationale steun dringend en onontbeerlijk is om een ramp af te wen den". Tete Dezelfde aanblik van oor log en droogte biedt de noordwestelijke provincie Tete. De Zambezi-rivier .verdeelt de provincie ruw weg in tweeën en normaal gesproken produceren de vruchtbare gebieden ten noorden van de rivier ge noeg om de rest van Tete ruimschoots te voorzien van voedsel. Maar nu zijn de omstandigheden allesbehal ve normaal. De MNR heeft noordelijk Tete volledig verwoest en in het oorlogs- vrije zuidelijke gedeelte is al tijden geen druppel regen gevallen. In Tete wordt nauwelijks geïrrigeerd en zelfs in de velden die slechts een kilometer ver wijderd zijn van de rivier is de maïs bruin en verpie terd. Uiteraard worden de kinde ren het eerst getroffen door het voedseltekort. Ines Boa- ventura, hoofd van het pro vinciale ziekenhuis van Tete, zegt dat 80 tot 85 pro cent van de kinderen die om diverse redenen bij haar worden binnengebracht ernstig ondervoed zijn. Het DPCCN departement in Tete meent ten minste 60.000 ton maïs, afkomstig van buitenlandse donoren, nodig te hebben om de be volking van Tete te kunnen voeden. Tot nu toe zijn toe zeggingen binnen voor slechts de helft, 30.000 ton. Van de tien provincies in Mozambique staan acht op de officiële rampenlijst. Het jongste rapport van de voedselafdeling van het mi nisterie van Handel stelt dat 3.9 miljoen Mozambi quanen de kans lopen van honger te sterven. PAUL FA VET Copyright The Guardian df Ij'SKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER GEEN KOPERS VOOR JACHT VAN TITO MONACO Voor het 45 me ter lange luxe jacht „Istranka" van de vroegere Joegoslavi sche leider maarschalk Tito is geen koper gevonden. Het drijvende paleis met zestien hutten heeft met een vraag prijs van ruim 1,3 miljoen gul den geen enkele aspirant-ko per kunnen interesseren. Het schip was in 1984 gekocht door een Britse maatschappij die er de naam „Istranka" aan gaf. Vervolgens lag het omgebouw de jacht twee jaar in Monaco tevergeefs te wachten op werk als charterschip. Ian Smith bij zijn tijdelij ke vertrek uit het Zimbab waanse parlement. Zimbabwe zet Ian Smith uit parlement HARARE De oud-premier van het voormalige Rhodesië, Ian Smith, is voor een jaar uit gesloten van het parlement van Zimbabwe. De kamerle den stemden met 38 tegen 10 stemmen voor een motie om Smith te schorsen, vanwege verklaringen die hij in Johan nesburg heeft afgelegd. Hij keerde zich er tegen sancties als straf voor de apartheid. Zimbabwe is vóór internatio nale sancties. Smith vertelde dat zijn partij de beslissing van het parlement mogelijk via de rechter zal aanvechten. Het is overigens nog niet duidelijk of de parlementszetel die Smith achterlaat voorlopig vacant zal blijven of dat een verkiezing voor een nieuw parlementslid zal worden uitgeschreven. Lachmon PARAMARIBO De nieuwe Surinaamse grondwet is „onder de ge geven omstandigheden" het beste dat kon worden bereikt, vindt de politicus Jaggernath Lachmon, lei der van de „oude" partij VHP (Vooruitstrevende Hervormingspartij). De militairen, die op 25 fe bruari 1980 een einde maakten aan „de hele oude politieke orde", waartoe ook Lachmon be hoorde, zullen volgens de concept-grondwet hun vooraanstaande rol in het Surinaamse staatsbestel opgeven. Lachmon is helemaal terug op het politieke toneel. Hij blijft echter voorzichtig en op som mige vragen geeft hij liever geen antwoord, daarbij verwij zend naar de gevoeligheid van de huidige situatie. Zo wil hij niet ronduit zeggen over wel ke onderdelen van de nieuwe grondwet hij niet tevreden is. „Alleen bij de uitvoering en beleving van de grondwet kan blijken dat bepaalde dingen beter geregeld hadden kunnen worden. Maar het fundament van de grondwet is goed. De verkiezingen, het functioneren van de rechterlijke macht en de vervolging zijn verzekerd. VHP-LEIDER LACHMON: De pijlers waarop de democra tie steunt zijn volgens mij ta melijk goed verzekerd". Op de vraag welke garanties er zijn dat de militairen inder daad een stap terug doen in het Surinaamse bestel ant woordt Lachmon: „In de grondwet staat hun taak om schreven. Ik ben er optimis tisch over dat het leger zich meer gaat toeleggen op de ver dediging van onze soevereini teit en onze grenzen dan met de vraag hoe het de macht weer kan overnemen. Ik ver trouw erop dat de militairen niet zomaar de macht weer zullen kunnen terugnemen". De VHP-leider erkent dat de grondwet in ruim twee jaar is gemaakt door de Assemblée (waarin de politieke partijen geen zitting hebben - red.) en dat het Topberaad (waarin de partijen wel deelnemen - red.) slechts vijf dagen had om zijn bijdrage te leveren. Lachmon wijst erop dat er desondanks nogal wat is veranderd ten op zichte van de oorspronkelijke concept-grondwet. Juist over die niet geringe wijzigingen heeft Chas Mynals, die in de Assemblée de politieke arm van het leger vertegenwoor digt, zijn ontstemming uitge sproken. „Daaruit blijkt dat de politieke partijen hard aan de grondwet hebben gewerkt Wij hebben het niet gedaan om de heer Mynals ontevreden te maken, maar wij hebben ge tracht de grondwet verder te democratiseren", aldus Lach mon. De veteraan van de Surinaam se politiek houdt zich duidelijk op de vlakte als hem wordt ge vraagd of militairen die zich schuldig hebben gemaakt aan schending van de mensenrech ten voor de rechter moeten worden gebracht. Hij zegt dat het niet aan hem is om hierop antwoord te geven. Wel brengt Lachmon in herinnering dat hij al voor de onafhankelijk heid in 1975 waarschuwde dat de mensenrechten in Surina me in het gedrang konden ko men: „Ik heb v66r de onaf hankelijkheid in het Neder landse parlement gezegd dat ik bevreesd was dat ooit de men senrechten in Suriname zou den worden geschonden. Ik sprak toen de hoop uit dat als het ooit mocht gebeuren de Nederlandse regering en het Nederlandse parlement zich niet afzijdig zouden houden". Het is inmiddels tien jaar gele den dat in Suriname verkie zingen ziin gehouden. De lei der van de VHP is desondanks niet bang dat zijn aanhang in die periode is afgebrokkeld en dat de kiezers hem zijn samen werking met de militairen kwalijk nemen. Over de stap pen die Nederland na de aan kondiging van de referendum en verkiezingsdatum moet ne men wil Lachmon zich even min uitlaten. „Dat is een zaak van Nederland". (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Bij het grote proces tegen de mafia in Paler mo is tegen Michele Greco, de hoogste baas van deze Siciliaanse misdaadorganisatie, levenslang geëist. In Palermo staan meer dan 250 bazen en beroepsmoorde naars van de mafia terecht. Michele Greco was in Palermo hoofd van de zogenaamde „com missie", waarin de bazen van alle mafia-families zitting hadden. Deze commissie zette de grote lijnen uit, loste onderlinge conflic ten tussen de families op en besliste over belangrijke moordaan slagen. Verder leidde Greco ook de supergeheime „interprovin ciale", die zijn macht over heel Sicilië uitstrekte. Het is in de loop van het proces steeds duidelijker geworden dat Greco naar de pijpen danste van de familie der Corleonesi. De leider van deze familie, Luciano Leggio (die ook terechtstaat), ontketende in de jaren zeventig een bloedige mafia-oorlog om de hegemonie in Palermo en de zeggenschap over de heroïnehandel. De Corle onesi slaagden er uiteindelijk in de hele mafia in de stad naar hun hand te zetten. Een van de verliezers van de mafia-oorlog, Tommaso Buscetta, besloot daarop al zijn kennis aan de justitie te openbaren. Met zijn onthullingen en de daaropvolgende golf van arrestaties gaf Buscetta de stoot tot het proces, dat al meer dan een jaar duurt. Derde van Frans defensie-geld voor kernmacht PARIJS Frankrijk wil de komende vijf jaar bijna 160 miljard gulden uittrekken voor de uitvoering van zijn militaire programma's. Een derde deel van dit bedrag is bedoeld om de eigen kern macht op peil te houden en te moderniseren. Bij de 160 mil jard zijn de lopende kosten voor de strijdkrachten, die eenzelfde bedrag omvatten, niet inbegrepen. Frankrijk maakt deel uit van de politie ke structuur van de NAVO, maar niet van de militaire. Het land geeft met bijna vier procent van het BNP evenveel uit aan defensie als West- Duitsland. De percentages lig gen hoger in landen als Groot- Brittannië, de VS en de Sov jet-Unie. Nederland geeft iets meer dan drie procent uit Mislukte oefening Twintig roeiers van een drakenschip bren gen zich op een passerend schip in veilig heid nadat hun boot op de Theems in Lon den is gekapseisd. De ploeg trainde voor een festival dat in juni in Hong Kong zal worden gehouden. Op het inzetje is te zien hoe de roeiers op de maat van een tromme laar over de Theems voeren. (Van onze correspondent kaanse Senaat heeft met grote meerderheid een veto verwor pen van president Ronald Reagan over een wetsvoorstel voor de aanleg van snelwegen. Eerder deze week had het Huis van Afgevaardigden het veto eveneens met een twee derde meerderheid verwor pen. Het wetsvoorstel wordt daarmee automatisch van kracht. De nederlaag werd extra geac centueerd, omdat Reagan naar Capitol Hill was gekomen om senatoren te bepraten: een hoogst ongebruikelijke onder neming. Maar het mocht niet baten. De wet voorziet in het verbe teren en aanleggen van wegen bruggen voor een bedrag van 88 miljard dollar. In de wet is ook de verhoging van de maximum snelhgeid van 55 tot 65 mijl per uur opgenomen voor ongeveer drie kwart van de grote, doorgaande autowe gen in de VS. Maar het ging op Capitol Hill al lang niet meer om de wet als zodanig. Het ging om het politie prestige van de presi dent, die na de Iran-affaire wil bewijzen dat hij weer stevig in het zadel zit en de teugels zeer strak in handen heeft. Voor de Democraten betekent het on gedaan maken van het veto een enorme politieke overwin ning.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7