„NAVO ten onder aan drugs" Bezoek EG-commissie aan Bonn vruchteloos Boete wegens - bespugen Vonhoff L Generaal Berkhof over Russische infiltratie: Ministerie rekent op erkenning diploma's door kappersbond Inbreker wordt na „strafvakantie" alsnog vervolgd Toerisme lijdt onder vrees voor aids EG beschuldigt VS van protectionisme BINNENLAND/BUITENLAND QtidócQowuvnt VRIJDAG 3 APRIL 1987 PAGINA 5 )rkanen worden ïog sterker IEW YORK De kracht van or- inen kan in de toekomst veel he- •iger worden door de groeiende 'erontreiniging van de lucht met ;ooldioxide. Het broeikaseffect dat liervan het gevolg is, verhoogt de jmperatuur op aarde en ver armt de tropische zeeën. De or- anen krijgen hierdoor meer ener- e mee, aangezien de kracht van :n orkaan voor een belangrijk* iel samenhangt met de opper- •laktetemperatuur van het zeewa- ;r. Volgens de Amerikaanse me- oroloog professor Kerry Ema- buel kan de kracht van orkanen lie komende veertig jaar met zo'n vijftig procent toenemen. Gekleurde Zuidafrikaanse kinderen sterven eerder NAIROBI Volgens het kinderfonds van de Verenigde Naties Unicef hebben de blanke kin deren het in Zuid-Afrika veel beter dan hun niet-blanke landgenootjes. Een gekleurd kind heeft vijftien keer zoveel kans om voor zijn vijf de verjaardag te sterven dan een blank kind. Als deze die verjaardag overleven worden ze gecon fronteerd met onvoldoende huisvesting, onvol doende gezondheidszorg en bescheiden onder wijs. De uitgaven aan onderwijs voor blanke scholieren zijn zeven keer zo hoog als die voor niet-blanke kinderen. Een van de opstellers van het rapport, de Zuidafrikaanse hoogleraar Fran ces Wilson, zei dat de gegevens zijn gebaseerd op cijfers uit 1978. Dat is de laatste keer dat de Zuidafrikaanse regering dergeliike statistieken heeft samengesteld „Maar", aldus de 48-jarige Wilson, „de cijfers zijn nog steeds geldig". Aantal Chinezen groeit te snel PEKING De Chinese bevol- king groeit te snel, vindt de di recteur van het bureau voor de statistiek Zheng Jiaheng. Vorig jaar kwamen er 14 miljoen Chi nezen bij, 3,1 miljoen meer dan in 1985 en twee keer zoveel als het staatsplan aangeeft. Vooral de plattelandsbewoners (tachtig procent van de bevolking) trek ken zich steeds minder aan van de geboortepolitiek van Peking. Jiaheng wil dat er daarom on middellijk maatregelen worden getroffen, omdat China anders boven de beoogde bevolking van 1,2 miljard mensen in 2.000 uit komt AMSTERDAM Politierechter mr. Lauwaars heeft vanmorgen in Am sterdam een 23-jarige actievoerder tegen de Olympische Spelen veroor deeld tot vierhonderd gulden boete omdat hij oktober vorig jaar de com missaris van de koningin in Groningen Vonhoff in het gezicht had ge spuugd. De uitspraak was conform de eis van de officier van justitie. De betrokken actievoerder was vanmorgen niet op de zitting aanwezig. Hij protesteerde daarmee tegen het feit dat hij wèl werd vervolgd en een de legatielid dat twee vrouwelijke actievoerders mishandeld zou hebben bij het Wereldhandelscentrum niet. Ondanks twee klachten van de actie- voersters rond de mishandeling van het delegatielid seponeerde het Openbaar Ministerie deze zaak wegens gebrek aan bewijs. In een verkla ring van de spuger en het Comité No Olympics, voorgelezen door advo caat mr. C. Korvinus, zeiden deze het gebrek aan bewijs te betwijfelen. Er zijn duidelijke video-opnamen gemaakt van de mishandeling door het de legatielid. Volgens het comité is hierdoor sprake van klassejustitie. Defensie wil Europese samenwerking helicopters DEN HAAG Nederland heeft het initiatief geno men voor Europese sa menwerking bij de bouw van gevechtshelicopters. Het gaat daarbij om ener zijds de Italiaanse en En gelse producenten van de TONAL lichte gevechts helikopter en anderzijds Zie Franse en Westduitse fabrikanten van de PAH- l/HAC. Samenwerking zou de deelnemende landen alleen al in onderzoek en ontwikkeling een bespa ring kunnen opleveren van 10 tot 15 procent, of wel 2,5 a 3,5 miljard gul den. Het Westen zal de komende jaren behoefte krijgen aan 20.000 nieuwe helikopters ter waarde van circa 70 miljard dollar, waarvan driekwart voor militaire doeleinden. De bij het Italiaans/Engelse pro ject betrokken landen zullen 245 toestellen nodig hebben en die bij het Frans-Westduitse project zijn betrokken 422. „Het is duidelijk dat de Euro pese helikopterindustrie als geheel op de internationale markt veel sterker zal komen te staan als deze aantallen als nog kunnen worden gecombi neerd", aldus staatssecretaris Van Houwelingen van defen sie. Nederland heeft wel degelijk ook Amerikaanse helikopter types bestudeerd, en nog on langs is uitvoerig van gedach ten gewisseld met een van de Amerikaanse fabrikanten, McDonnel Douglas. Maar de Amerikaanse industrie, die al belangrijke wapensystemen aan Nederland levert, zal er aan moeten wennen dat waar reële Europese alternatieven worden geboden, Nederland die serieus zal overwegen, al dus de staatsssecretaris. HEERLEN Drugsin filtratie en criminele ac tiviteiten bedreigen het NAVO-hoofdkwartier AFCENT in het Lim burgse Brunssum. Ook aanwijzingen van Spets- naz-activiteiten, speciale eenheden van de Russi sche geheime dienst, kunnen op z'n minst worden aangemerkt als zorgelijk. AFCENT is in feite zo lek als een zeef, vindt luitenant-generaal G.C. Berkhof (54), tot voor kort chef-staf en de hoogste Nederlandse mi litair bij AFCENT (Al- lied Forces Central Eu rope). Hij is woensdag op wachtgeld gezet in af wachting van zijn pensio nering op 55-jarige leef tijd. De generaal, die voor zijn ontdekkingen weinig ge hoor vond en na hoog oplo pende conflicten met zijn bevelhebber Chalupa in ok tober vorig jaar op non-ac tief werd gesteld, heeft zijn bevindingen bij AFCENT nauwgezet bijgehouden in een dagboek dat hij nog eens als boek hoopt uit te geven onder de titel „Un derground". „Ik heb dat dagboek geschreven omdat ik in de problemen zou kunnen komen", zegt de generaal. „Als je al zo lang meeloopt als ik, ruik je de problemen. En zeker als je je zoals ik bezighoudt met drugsinfiltratie moet je voorzichtig zijn", meent Berkhof, pok wel Sjakie Plof genoemd. Een bijnaam die hij heeft overgehouden aan zijn jeugd, toen hij te gen concurrerende prijzen vuurwerk verkocht. Berkhof was als chef-staf speciaal belast met veilig heidsproblemen en opera tionele planning. Al snel na zijn aanstelling bij AF CENT in januari vorig jaar stuitte de generaal op een aantal problemen. Een ge ring veiligheidsbewustzijn door weinig controle, drug sinfiltratie en bommeldin gen trokken Berkhofs aan dacht. „Zo ontdekte ik dat de leermijnen die onder het NAVO-hoofdkwartier lo pen waren opengemaakt. Dat is een veiligheidspro bleem als je weet dat het zesteinde directoraat van de Spetsnaz-eenheden die in het buitenland opereren zich bezighoudt met tunnels en mijnen." Bewijzen voor Spetsnaz-activiteiten in de leermijnen heeft hij tijdens zijn speurtochten overigens niet gevonden. Drugsdode Berkhof stuitte vervolgens op een drugsprobleem, waarvan hij de omvang niet had vermoed. Het begon met een drugsdode op het toilet van de officiersmess. Berkhof: „Het is bekend dat er landen zijn met drug sproblemen in de krijgs macht, zoals Amerika en Canada. Steekproeven in Amerika in 1980 toonden aan dat 40 procent van de militairen verslaafd was aan drugs. Dat is inmiddels teruggebracht tot 17 pro cent bij de luchtmacht en 10 procent bij de marine. Van een neergestort transport vliegtuig bleken de beide omgekomen piloten na on derzoek verslaafd te zijn". Cijfers over AFCENT kent de generaal niet. Maar Heerlen staat bekend als drugsstad en als daar geen goede controle is gaan men sen handelen. De generaal: „Dan krijg je dus een kazer ne die zichzelf voorziet van drugs". Hij verklaart het gebruik van shit, speed en white horse (heroïne) onder meer door de slechte ar beidsomstandigheden waar onder de laagstbetaalde mi litairen hun werk doen. Berkhof noemt het triest dat vooral de zwarte mili tairen ten prooi vallen aan drugs. Vooral de ongehuw- den voelen zich vreselijk eenzaam in Nederland en de kans dat ze dan naar drugs grijpen is groot. Op zijn omzwervingen door het Limburgse viel het de gene raal op dat er geregeld country western-avonden voor deze militairen wor den georganiseerd waar de heroïne aan de man wordt gebracht. Berkhof: „In dit verband is het interessant om te we ten: Wie organiseert zo'n avond eigenlijk? Dat zou uitgezocht moeten worden". Bewijzen heeft hij niet, maar hij sluit niet uit dat de Oosteuropese inlichtingen diensten erachter zitten. Hij zegt over voldoende aanwij zingen te beschikken dat Oosteuropese landen drugs Het vijfde directoraat van de Spetsnaz houdt zich be zig met de verspreiding van drugs. Enerzijds verdienen ze er goed geld mee, ander zijds is het volgens de gene raal heel goed denkbaar dat de Spetsnaz NAVO-militai- ren met drugs tracht te on dermijnen. „Het is hun taak communicatie-netwerken te saboteren en de verdedi ging van aanvalsdoelen te verstoren. Het gaat erom dat de commandanten niet kunnen commanderen en als ze daarmee de Amerika nen drie dagen kunnen op houden doen ze dat". Het is inmiddels wel duidelijk dat er vijf brigades van elk 1200 man Spetsnaz-eenhe den in Centraal Europa ac tief zijn. In augustus 1986 valt het de generaal op dat AFCENT- militairen op oefening wor den gevolgd door vrachtau to's die schijnbaar doelloos rondhangen bij de oefenin gen. „Als je ze gaat fotogra feren rijden ze snel weg. Hetzelfde met binnenvaart schepen uit Polen", zegt Berkhof. Volgens hem moet er ook een Poolse connectie zijn. Na de Eerste en Twee de Wereldoorlog zijn er zo'n twee en een half miljoen Polen in Limburg achterge bleven. De meesten waren oud-mijnwerkers en kregen hier beter betaald dan in hun eigen land. Nog steeds zijn er in Limburg Poolse wijken te vinden, hoewel de meeste Poolse bewoners tot Nederlander zijn gena turaliseerd. Het kwam Ber khof als uiterst verdacht voor dat sommige Limburg se gemeenten met een Pool se gemeenschap een uitwis selingsprogramma onder hielden met Poolse ge meenten. Volgens de gene raal, die echter geen bewij zen kon aandragen, kunnen hier Poolse Spetsnaz-agen- ten tussen zitten. Het ministerie van Defensie heeft weinig commentaar op de uitlatingen van Ber khof. „De beschuldigingen zijn en worden onder zocht", aldus een woord voerder. Het departement heeft het ook niet nodig ge vonden de generaal nog te eren met een afscheidsre ceptie; die hield hij woens dag thuis voor vrienden en ex-collega's. Het is overi gens merkwaardig dat juist die middag generaal Chalu pa in het NAVO-hoofd kwartier een vergadering bijeenriep. Het verhinderde diverse genodigden aanwe zig te zijn bij de receptie van hun vroegere collega. Berkhof verklaart desge vraagd dat er best een mili taire noodzaak voor kon zijn, maar ingewijden ver moeden een pesterijtje. Kappe voorzitter P. Kalle heeft gisteren toegegeven dat hij „misschien een stapje te ver is gegaan" door te verklaren dat de nieuwe diploma's Uiterlijke Ver* zorging van de MDGO geen rol kunnen spelen in de salarisschalen van de cao. Kalle geeft toe dat hij beter had moeten weten. De FNV-kappersbond noemt de MDGO „een prima opleiding". GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Al vanaf de start van het Middelbaar dienstverlenings- en gezondheidsonderwijs be staan problemen met de kap persbond die zijn eigen - kostbare - dagopleidingen heeft naast de opleidingen van een dag per week die op de streekscholen worden verzorgd. Het examenorgaan van het kappersbedrijf (SEP) zegt niet betrokken te zijn bij de nieuwe examens. Het ministerie van onderwijs ontkent dit echter. Volgens een woordvoerster is aan de SEP gevraagd examens op te stellen en heeft de SEP dus de kwaliteit zelf in handen. Maar omdat ook algemeen vormende vakken worden onderwezen, verzorgt het CITO de eindexamens. Aan alle door de SEP gestelde voorwaarden is echter vol daan; daarom verwacht het ministerie dat de examens eind deze maand zonder pro bleem kunnen worden afge nomen en de diploma's wor den erkend. Ook bij de MDGO-opleidin- gen maakt men zich niet erg ongerust. „We wachten rus tig op de uitkomst", zegt me vrouw Landheer die ae lei ding heeft over de kappers- opleiding aan de MDGO in Leiden. Evenals haar colle ga's in Rotterdam en Haar lem heeft zij uitstekende contacten met de kappers uit de regio, waar de 300 leerlin gen een dag per week wer ken. „We weten dat we goed opleiden. We zijn de oudste opleiding van Nederland en leden van de kappersbond ANKO examineren zelf". Het verwijt van voorzitter Kalle dat de MDGO-oplei- dingen niet hebben geresul teerd in het einde van de „wilde" kappersopleidingen, moet de bond zichzelf ver wijten, aldus mevrouw Landheer. De SEP laat zelf de leerlingen van die „wil de" opleidingen tot de exa mens toe. De Kappersbond FNV waarschuwt leerlingen nooit naar een niet door de bedrijfstak en overheid er kende opleiding te gaan. Met een ouderwetse stratenmakershamer heeft staatssecretaris Evenhuis van economische zaken gisteren de laatste stenen gelegd bij Autotron Rosmalen. De toegangsweg en de parkeeraccomoda- tie zijn voor negentig procent gefinancierd door het ministerie van economische zaken. Volgens Autotron-direkteur D. Lips (rechts achter met bril) is financiële steun van de overheid in de re creatiesector onontbeerlijk. Eind mei zal het nieuwe Autotron Rosmalen, Nationaal Themapark Vervoer, definitief opengaan. (Van onze correspondent) voor de Westduitse boe ren, gaat de Bondsrege- BONN Zonder inko- ring niet akkoord met de menssteun vanuit Brussel landbouw-prijsvoorstellen van de Europese Commis- Kohl gisteren duidelijk ge- gig maakt, dat er zelfs nog geen zicht is op een oplossing voor Met die stellingname heeft de de impasse waarin de West- Westduitse Bondskanselier duitse landbouwminister FLIP Kiechle begin deze week de landbouwraad manoeuvreer de. De Europese Commissie, die voor het eerst in het be staan van de gemeenschap in haar geheel en „buitenshuis" een bilateraal gesprek had met de voltallige regering van een lidstaat, deed op de Westdui- ters een vergeefs beroep hun halsstarrige houding op te ge ven. Van haar kant wil de Commis sie niet verder gaan dan een grotendeels uit nationale mid delen te financieren steunplan, dat rekening houdt met de inkomenspositie van de boeren in de verschillende lidstaten. Maar dat plan is vooralsnog voor Bonn onaanvaardbaar, gezien de financiële conse quenties daarvan voor de Bondsrepubliek. Het enige punt waarop de Commissie aan ook succes boekte, is het budget voor Europees onder zoek, waarmee Bonn zich gis teren plotseling akkoord ver klaarde. Nog maar een week geleden blokkeerden de Brit ten en Westduitsers samen het door de Commissie gevraagde budget van 15 miljard gulden, waarmee alle technologisch onderzoek voor de komende vijf jaar kan worden veiligge steld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 u en 15.00 uui nabezorgd. ZUTPHEN De 18-jarige jongeman die deze week twee Apeldoornse recher cheurs in de gordijnen joeg met het verhaal dat justitie hem bij wijze van alternatieve straf op een drieweeks vakantiereisje in Zuid-Frankrijk had ge- tracteerd, zal alsnog wor den vervolgd. Dat gebeurt nadat het VVD-Kamerlid Korthals over deze affaire vragen had gesteld aan minister van justitie Kort hals Altes. De twee rechercheurs hadden de jongen vorig jaar voor 46 inbraken ter waarde van een ton plus de nodige vernielin gen ingerekend en overgedra gen aan de justitie in Zutphen. Daar kreeg hij, na overleg met de kinderrechter, van de offi cier te horen dat hij voor „straf en ter lering" kon deel nemen aan een bergsportkamp van drie weken, bestaande uit drie zogenaamde overlevings tochten. Het kamp maakte hij onlangs mee in gezelschap van vier moeilijk opvoedbare jongeren en drie begeleiders. Volgens de iongen bleek dit „leerpro ject niet meer te zijn dan een driedaagse trektocht van tien kilometer bij zalig weer en een prachtig uitzicht op de Middel landse Zee. De groep logeerde in wat hij aanduidde als een landhuis. Na een uitstekend diner in een „eersteklas" res taurant trokken ze 's avonds per busje naar het café, op kosten van justitie. Volgens de inbreker was het een superde- luxe vakantie, die hem slechts zeven gulden per dag had ge kost, alles inbegrepen. Volgens de Zutphense officier Cremers was het landhuis niet meer dan de schuur van een boerderij en was de tocht alles behalve een makkie. Veel meer wil hij er niets over zeg gen zolang de zaak nog onder de rechter is, al constateert hij wel dat het bij deze alternatie ve straf niet is gegaan zoals het moet Ooievaars terug Met de komst van de lente is het ooievaarsnest in Leerdam weer bezet. Jarenlang is het hoge nest onbewoond geweest, maar sinds enkele dagen heeft weer een koppel ooievaars er zijn intrek genomen. Het schoonmaakwerk is inmiddels klaar en het man netje maakt nu op hoge benen zijn opwachting in de hoop op spoedige gezinsuitbreiding. HAARLEM Reizen naar landen waar de kans op het krijgen van aids groot is, zoals Afrika, wor den dit jaar slechts aarze lend geboekt De vakan tiegangers vragen om veel informatie over dit onder werp en besluiten dan pas om al dan niet naar die landen toe te gaan. Dit probleem speelt interna tionaal, maar toch vooral in West-Duitsland, waar de angst voor aids mo menteel zeer groot is. De Nederlandse reiswereld zegt weinig te merken van angst voor de ge vreesde ziekte. Volgens directeur G. Couvreur van de ANVR, de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus, wordt er normaal geboekt voor reizen naar de zogenoemde risicogebieden. Reisorganisaties en reisbu reaus krijgen in ons land maar weinig vragen over aids. Niet temin heeft de ANVR samen met de aangesloten reisbu reaus en -organisaties, het Bu reau Landelijke Beleidscoördi natie aids (van de GG en GD) in Amsterdam en de Bedrijfs gezondheidsdienst RBB in Den Haag afgesproken Nederland se reizigers een informatiefol der over aids bij hun reispa- pieren te verstrekken. Het gaat daarbij voornamelijk om reizigers naar landen in Afri ka ten zuiden van de Sahara en naar het Caribisch gebied. Vanuit enkele landen ten zui den van de Sahara zijn berich ten gekomen waaruit een aan zienlijke besmettingsgraad van de bevolking blijkt, aldus de brochure van de RBB. Bloed donoren in één van die landen bleken in ongeveer 15 procent van de gevallen een positieve bloedtest te hebben. In de Afrikaanse gebieden waarover gegevens bekend zijn, blijken evenveel mannen als vrouwen besmet te zijn. De besmetting bliikt ook hier te maken te hebben met geslachtsverkeer, hoewel in enkele gevallen ook bloedtransfusie een rol speel de. Voor de Afrikaanse bevol king is aids momenteel een ernstig gezondheidsprobleem, schrijft de RBB. De ambassadeur van eén van de betrokken risicogebieden, Kenya, heeft eerder veront rust gereageerd op de negatie ve aandacht die de Afrikaanse landen in het algemeen en zijn land in het bijzonder krijgen door de vrees voor aids. De ambassadeur van Kenya vreest dat deze publiciteit de toeristenindustrie in zijn land zal schaden. Maar er is geen reden voor paniek, aldus de ambassadeur. Aids kan niet worden overge bracht door de lucht, het wa ter, insectenbeten en terlooop- se contacten zoals handen schudden. In incidentele ge vallen kan dat alleen alleen door seksueel contact en bloedtransfusies met besmet bloed dan wel injecties met geïnfecteerde naalden. De bro chure van de RBB in Den Haag wijst er op dat besmet ting kan worden voorkomen door het gebruiken van een condoom bij het geslachtsver keer en het voorkomen van bloedtransfusies met ongecon troleerd bloed. Ook moet wor den geprobeerd injecties en bloedafname te vermijden met materialen die meer dan één keer worden gebruikt BRUSSEL De Europese Gemeenschap beschuldigt de Vere nigde Staten ervan een groot aantal handels beperkende maat regelen in stand te houden en maakt zich ernstig zorgen over het toenemende protectionisme in dat land. De VS zijn de groot ste handelspartner van de EG. De Europese Commissie publiceerde gisteren een lijst van 33 Amerikaanse wetten en regels die de EG jaarlijks miljarden zou den kosten. Het aantal Amerikaanse handelsbarrières is volgens de EG aanzienlijk gestegen sinds in december 1985 ook een der gelijke lijst werd gepubliceerd. Een medewerker van de Commissie zei dat de lijst bewust nu was gepubliceerd, op het moment dat het Congres begin met een nieuwe serie debatten over buitenlandse handel. De Commissie zegt dat de importquota op zuivel en suikerhoiï- dende produkten alleen de Europese boeren per jaar al meer dan 700 miljoen gulden kosten. Verder hanteren de Amerikanen een hele serie douane-regels, normen, test- en garantieregels die de vrije handel beperken. De handel tussen de VS en de EG beliep vorig jaar 133 miljard dollar, of wel 36 procent van de hele wereldhandel. Tot 1983 im porteerde Europa meer uit de VS dan werd geëxporteerd, maar sindsdien is het evenwicht verschoven ten gunste van Europa.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5