RainbowWorld rekent op beleggers Pleegouders gedupeerd door actie ambtenaren Kamer akkoord met opheffing bordeelverbod 3 BIJBELS THEMAPARK GEEN LUCHTKASTEEL IEUWO Man wil graag in cel blijven „Exporteer kennis over ontmanteling kerncentrales Vergaderzaal Kamer wordt weer balzaal BINNENLAND ficidócSoivumt VRIJDAG 3 APRIL 1987 PAGINA 3 jtiPV hekelt afspraken uthanasie bij aids ■j>EN HAAG Het GPV-kamerlid Schutte heeft je ministers Brinkman (Volksgezondheid) en torthals Altes (Justitie) gevraagd bestaande af braken bij de toepassing van euthanasie bij aid- atiënten ongedaan te maken. het bijzonder doelt Schutte op die afspraken et het openbaar ministerie en de inspecteur van de volksgezondheid dat de laatste voor de toepas- rig van euthanasie op aidspatiënten wordt ge- aarschuwd en de officier van justitie daarvan op i hoogte wordt gesteld. Aanleiding tot het stellen an vragen zijn berichten over de toepassing van uthanasie op elf aids-patiënten, waarvan eenmaal het Academisch Medisch Centrum in Amster- am. Schutte bepleit in alle gevallen van euthana- een toetsing aan de geldende wetgeving. Vervuilde grond voor biotuinders TILBURG De gemeente Tilburg heeft uitgerekend aan een groep biologische tuinders een stuk met cadmium vervuil de grond verhuurd. De grond werd in mei vorig jaar uitgegeven door publieke werken zonder dat eerst de provinciale saneringslijst werd geraadpleegd waarop het gebied langs het riviertje de Leij al enige jaren als vervuild te boek staat. De vervuiling van dit terrein, waarschijnlijk veroorzaakt door particuliere stortplaats- jes, bleek onlangs uit een bodemonder zoek. Terwijl de wettelijke norm 1 milli gram cadmium is, bevat deze grond 2 milligram. Hoewel dit geen alarmerende normoverschrijding is, heeft de milieu dienst toch geadviseerd geen groenten te verbouwen. Voorlopig geen ontslagen bij VROM DEN HAAG In het kader van de sane ring van het rijksambtenarenbestand zullen dit jaar en volgend jaar geen ontslagen val len op het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. VROM is het eerste departement dat deze drie jaar dertien procent van zijn ruim 7.900 ambtenaren schrappen. Het grootste deel hiervan zal via privatisering afvloeien. De garantie voor 1987 en 1988 heeft tot ge volg dat het ministerie uiterst terughou dend zal zijn met het aannemen van nieu we medewerkers. Vacatures zullen zoveel mogelijk moeten worden vervuld door ambtenaren van andere afdelingen, even tueel na een om- of bijscholing. Ingeplante chip controleert hormoon van vee DEN HAAG Koeien en kalveren zullen in de toe komst een chip ingeplant krijgen ten behoeve van de controle op hormoongebruik. Omdat met de chip te alle tijden valt na te gaan waar het dier is, kan op deze manier een sluitende controle op het gebruik van hormonen worden bereikt. Volgens minister Braks (Landbouw) is het inplanten van de chip in de toekomst onvermijdelijk. Op dit moment valt op het slachthuis bij geconstateerd hormoongebruik niet al tijd na te gaan waar het dier vandaan komt. Nog dit jaar stelt Braks het invoeren van een oormerk voor alle runderen verplicht. Volgens de bestaande rege ling krijgen alleen vleeskalveren direct na geboorte op een mestbedrijf een oormerk. «S »e usrZEEWOLDE/NUN- SPEET „Rainbow World is zo'n groots pro ject, dat kan je niet op ba- 'H sis van liefdewerk en ej oudpapier opzetten. Het ,J wordt een commercieel ,A bedrijf, dat voor inves- ej teerders interessant kan ié-zijn. Van die beleggers - groot en klein - moeten we het, financieel gezien, tenslotte hebben". Jpe Nunspeter G. Versteeg doet uit de doeken waarom Rainbow World - het evange lische themapark dat in Zee- Ayolde gebouwd zal worden - 1^1 volgens hem geen ideologi sche stichting zal ziin. Hij zal Rainbow World technisch en financieel-economisch opzet- ejten. Versteeg is ook niet de eerste de beste. Hij is begon- I nen als bankwerker en heeft De „diamanten" (paviljoens), zoals die straks van de overzijde van het Veluwse randmeer zichtbaar zullen zijn. {Aarding-machinefabrieken) '^top zijn naam staan. Als zaken- [Qman heeft Versteeg dus zijn qj sporen al lang verdiend. „Nee", zegt hij, „ik zit niet op geld te wachten. Ik ben nu 59 jaar en heb geld genoeg. Mijn J motivatie is de doelstelling Dj van dit themapark en het is li prachtig om dit te mogen op- ijf zetten. Zo kan je iets doen om dë wereld te verbeteren. Er zijn al wel veel bijbels ver- "T kocht, maar er is nog steeds veel agressie, eenzaamheid en onvrede. Zelfs je fiets is in een klein dorp als Nunspeet niet veilig". J)e stichting Rainbow World {Versteeg is interim-manager) zet het gelijknamige thema- i] park op. De stichting heeft nu tien procent van de eerste stichtingskosten, 34 miljoen gulden, in kas. Het is de be- c doeling dat zo'n 19 miljoen gulden via particuliere inves teerders op tafel komt. De _rèst kan dan worden geleend. i4Ï5ind volgend jaar moet de eerste paal van Rainbow World al de grond in. De eer ste fase van het complex wordt in 1989 geopend. Tijdens de presentatie van de plannen voor Rainbow World, gisteren in Zeewolde, wordt met enige scepsis op deze fi nanciële onderbouwing gerea geerd. Maar Versteeg en de zijnen hebben er het volste vertrouwen in. Rainbow World is volgens hen geen droomwereld of luchtkasteel, maar zal werkelijkheid wor den. Rainbow World zal overigens in fasen worden opgebouwd. Versteeg hoopt dat het com plex zich tot 1996 steeds zal uitbreiden tot in totaal zo'n honderd attracties. Die attrac ties, ondergebracht in enorme paviljoens in de vorm van di amanten, laten de bezoekers de boodschap uit de bijbel als het ware meebeleven. Ark van Noach „We willen bijvoorbeeld een ark van Noaph nabouwen", aldus Versteeg. „Die ark was 150 meter lang, 30 meter breed en 18 meter hoog. Het schip moet zo groot geweest zijn als de Titanic. Op de drie verdiepingen zijn zo'n beetje N VANDAAGO IN HET WJ alle dieren en voldoende voer onder te brengen. Dat is nage rekend. Wij zijn niet van plan om al die dieren te gaan hou den, maar ze zullen wel te ho ren zijn". Versteeg vertelt met verve vervolgens het verhaal van de ark van Noach. De mensen in het schip van Rainbow World zullen dat allemaal meemaken. Het schip zal, eenmaal gesloten, „echt va ren" met behulp van hydrau lische apparatuur en uiteinde lijk zal de ark met een schok „stranden". De deur gaat weer open en buiten zal de regenboog te zien zijn die naam van het park verklaart. Versteeg ziet het allemaal voor zich gebeuren. „Zo heb ben we nog veel meer ideeën, maar die kan ik niet vertel len, want ook in dit kleine wereldje zijn veel kapers op de kust". Een ander paviljoen zal het thema water hebben. „Op een speelse, openbarende manier willen we de waarde van wa ter onder de aandacht bren gen. Er zal een link gelegd worden met milieuvervuiling en het leven op zich". Varen en zwemmen Op het terrein staan tal van „diamanten". Tussen de pavil joens in zijn waterpartijen ge pland, waar mensen naar har telust kunnen varen of zwem men. De mensen moeten van alle kanten kunnen toestro men. De ligging van Zeewol de (dicht bij autowegen en vliegvelden) wordt in dat ver band heel gunstig genoemd. Volgens de berekeningen van adviesbureau voor toerisme en horeca van dr. M. Tideman komen er jaarlijks 780.000 gasten uit binnen- en buiten land. Omdat ook veel niet- -kerkelijke bezoekers worden verwacht, zal Rainbow World mogelijk ook op zondagmid dagen zijn geopend, al is Glas- houwer daar geen voorstan der van. Tideman baseert zijn bereke ningen op twee enquêtes, elk gehouden onder 150 personen. Hij geeft toe dat dit een be perkt onderzoek is. Daarom komt er nog een derde, bre der opgezette studie. „Ik kom helemaal niet uit de orthodoxe hoek", zegt Tide man. „Daarom hadden we eerst ook helemaal geen trek in dit project. Na dertig jaar onderzoek in de toeristische sector word je veel kritischer. Veel parken zijn kapot gegaan of bleken niet haalbaar. Maar dit is anders". Rainbow World heeft volgens Tideman zó'n duidelijk Ihe- EO-directeur L. Doren - en ondernemer G. Ver steeg uit Nunspeet wil len door middel van het themapark Rainbow World de bijbel weer een centrale plaats in ieders leven geven. Het park is gepland in Zee wolde, naast een vakan tiepark waarin de gas ten in adams- en eva kostuum plegen rond te lopen. Dorenbos die binnenkort bii de om roep vertrekt heeft meer plannen: een ethisch instituut, een educatief instituut en een mediacentrum. ma, nog uniek in Europa, dat het volgens hem wel haalbaar is, in tegenstelling tot parken met versnipperde thema's. „Bijbelgetrouwen voelen zich bovendien niet aangetrokken tot die andere parken, maar zullen wel Rainbow World bezoeken. Velen van hen zul len een abonnement van 250 gulden per jaar nemen en re gelmatig terugkomen om nieuwe attracties te bewonde ren". Universiteit De stichting Rainbow World heeft ook nog vrij vage plan nen voor het stichten van een evangelische universiteit op het terrein in de polder. Dit in de lijn van de educatieve taak van het project. Het idee voor een universiteit is echter nog geenszins uitgewerkt. Versteeg ziet wel voordelen in een universiteit. „De stu denten kunnen dan meteen als medewerkers van Rain bow World ervaring opdoen". Het themapark zal in eerste aanleg werk bieden aan zo'n honderd personen. Sticker j Een actievoerster van Lekker 1 Dier voorziet eieren in een su permarkt in Arnhem van een sticker met de tekst „dit zijn legbatterij eieren". De actie maakt deelt uit van een giste ren gestarte campagne van de „Èurogroup for Animal Welfa- Iré", een samenwerkingsver band van dierenbeschermings organisaties uit alle EG-landen, ttegen de legbatterij. De orga nisaties eisen van de EG-land- bouwministerraad onder meer een verbod op legbatterijen en het wettelijk vastleggen van ei sen, waaraan de huisvesting van legkippen moet voldoen. ROTTERDAM Een bij het kraken van een personenauto op heterdaad betrapte 27-jarige Rotterdammer wil kost wat het kost in zijn cel blijven. Hij moest na te zijn voorgeleid wegens plaats gebrek zijn cel in het huis van bewaring vrijmaken, en om dat te voorkomen bekende hij nog eens twaalf inbraken in auto's en bedrijven met een totale buit van honderdduizend gulden. Hij heeft bovendien aangekondigd met meer bekentenissen te ko men wanneer hij onverhoopt toch op vrije voeten dreigt te wor den gesteld. Een woordvoerder van de Rotterdamse politie heeft dit meegedeeld. Volgens de woordvoerder zijn de beweegrede nen van de man, die verslaafd is aan de drugs, niet geheel dui delijk. DEKNOLLEN AMSTERDAM Marjan- ne Sint, de nieuwe voor zitter van de Partij van de Arbeid, meent dat ons land financieel voordeel zou hebben bij de ont manteling van de kern centrales in Borssele en Dode waard. „Stel dat we dat zouden aandurven! Dat zou pas een uniek ex portartikel zijn: kennis op een terrein dat nog ner gens anders ter wereld is verkend", aldus mevrouw Sint in de redevoering waarmee zij gisteren op het PvdA-congres in Am sterdam het voorzitter schap aanvaardde. Zes jaar geleden stemde de PvdA, als deelnemer aan het kabinet-Van Agt II, in met het openhouden van de bestaande kerncentrales. De eigen Hans Kombrink, die staatssecretaris van financiën zou worden, had berekend dat sluiting een ka pitaalvernietiging van honder den miljoenen guldens zou be tekenen. Volgens Maijanne Sint geldt dit bezwaar niet meer, als men de winst in aan merking neemt die kennis van ontmanteling zou opleveren. „Er zijn honderden kerncen trales in de wereld gebouwd, maar er is er nog nooit een ontmanteld. En eens zal dat moment toch aanbreken en zullen er bedrijven nodig zijn die zo'n karwei aankunnen", aldus de redenering van me vrouw Sint. Zij wilde evenwel niet zeggen of de sluiting van de centrales in Borssele en Do- dewaard een halszaak is bij eventuele coalitiebesprekin gen. Dezelfde houding neemt zij aan tegenover de problematiek van de kruisraketten. De nieu we voorzitter hoopt, dat de Verenigde Staten en de Sov jet-Unie alle atoomraketten voor Ho miHHollancp afstand uit Europa zullen weghalen, waardoor er ook geen kruisra ketten in Woensdrecht ge plaatst zouden hoeven worden. En als zo'n akkoord er niet komt? „Dan ontstaat er een nieuwe situatie en zullen we ons daar op beraden". Veel aandacht besteedde de nieuwe PvdA-voorvrouw aan de mensen met de lagere inko mens. „Ook in Nederland stijgt het aantal mensen dat leeft onder de armoedegrens". „Als wij daarom Partij van de Ar moede genoemd worden, dan is dat iets om trots op te zijn". Marjanne Sint sprak overigens niet over de koppeling (tussen lonen en uitkeringen), waaro ver zij in januari nog in het openbaar ruzie maakte met partijgenoot Kombrink. Zij er kende nu dat er omstandighe den kunnen zijn die het moei lijk maken de koppeling te herstellen. Het PvdA-congres voelde er niets voor verandering te brengen in de wijze waarop kandidaten gesteld worden voor de Tweede Kamer. Sinds Nieuw Links aan het eind van de jaren '60 is dit volledig de zaak van de gewesten en de afdelingen. Het komt regelma tig voor dat het partijbestuur met zwaargewichten moet gaan leuren om hen alsnog op de lijst te krijgen, zoals met oud-minister Jan Pronk vorig jaar. Het bestuur slaagde er echter niet in de bevoegdheid te krijgen in de gewestelijke lijsten achteraf veranderingen aan te brengen. PvdA moet idee van linkse meerderheid laten vallen idee dat er ooit een linkse meerderheid te behalen zou zijn. Zo'n meerderheid is in de Nederlandse verhoudingen onhaalbaar. Blijft de PvdA dit toch nastreven, dan kiest zij daarmee voor een permanente oppositie. Dit zei Ed van Thijn, burgemeester van Amsterdam, gisteravond in een forumdiscussie die werd gehouden in het kader van het driedaags PvdA-congres. Volgens Van Thijn (oud-kamerlid en voormalig minister van binnenlandse zaken) is het overigens opmerkelijk dat het CDA het machtsdenken van de PvdA uit de jaren '70 langzamerhand heeft overgenomen. „Lubbers regeert al vijf jaar op basis van een soort meerderheidsstrategie, waarbij ononderhandelbare strijdpunten worden gehanteerd", aldus Van Thijn. Van Thijn meent dat de PvdA zich moet richten op regerings vorming met CDA of VVD, eventueel samen met D66. Om haar aanhang in het politieke centrum te vergroten, zal de partij vol gens Van Thijn haar imago hier en daar wat moeten bijschaven. Er moet bijvoorbeeld een betere relatie komen tussen de PvdA en het bedrijfsleven. Van Thijns mede-forumlid, Wim Meijer, vice-fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, pleitte hartstochtelijk voor een betere verhouding tussen PvdA en VVD. „Helaas kunnen PvdA en VVD samen nog geen geloofwaardig alternatief voor een re gering overeind brengen", aldus Meijer. „Zo lang dat niet lukt, blijft het CDA het politieke spel in Nederland regisseren". „Afbraakbeleid" Brinkman DEN HAAG - De Centra les voor Pleegzorg hebben met „verbijstering" gerea geerd op tie aankondiging van minister Brinkman van WVC 75 van de 106 arbeidsplaatsen van de buitendienst voor onder andere de pleegzorg op te heffen. Die aankondiging heeft ertoe geleid dat de ambtenaren een actie zijn begonnen die ook pleeg ouders dupeert. Kinderen die naar pleeggezinnen moeten, worden niet meer geadministreerd, waar door de gezinnen hun maandelijkse vergoeding mislopen. Het ministerie van WVC heeft bekend gemaakt dat directeur- generaal welzijnsbeleid A.J. Gijsbers dinsdag overleg met de actiegroep van het perso neel van de Bureaus Landelijk Contact voert. De gevolgen van de speerpuntactie zijn voor de korte termijn niet de sastreus, aldus WVC. Daarbij werd aangetekend dat rijksta ken, waaronder die van de bu reaus, worden overgeheveld naar lagere overheden. De Centrales voor Pleegzorg spreken van een keihard af braakbeleid van de minister. Zij betreuren overigens dat de ambtenaren deze vorm van ac-t tie hebben gekozen, waardoor pleegouders die zich willen in zetten voor een kind, nu ook .grote financiële offers moeten brengen. Volgens de ambtenaren is de inkrimping niet in overeen stemming met de wil van ka binet en van de Tweede Kar mer en bovendien in strijd met afspraken tussen WVC en Jus titie. Zij hebben Brinkman het „onaanvaardbaar" laten we ten. De twaalfhonderd instanties die een kind in een pleeggezin kunnen plaatsen, krijgen zo spoedig mogelijk bericht van de actie. Komt het ministerie met een dienstopdracht, dan beraadt het personeel zich op voortzetting en uitbreiding van de actie. Als tweede speer punt van actie werken de per soneelsleden van de Bureaus Landelijk Contact mee aan het plaatsen van jongeren in inter naten, maar vragen niet om de ouderbijdrage, waardoor WVC inkomsten misloopt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ex ploiteren van een bordeel zal binnenkort niet meer strafbaar zijn. Daardoor krijgen gemeenten de be voegdheid om een eigen prostitutiebeleid te voeren en regels te stellen inzake de arbeidsomstandighe den en de zorg voor pros- tituées. Bordelen en sex- clubs zullen dan over een speciale vergunning moe ten beschikken. De over grote meerderheid van de Tweede Kamer heeft gis teren ingestemd met deze wijzigingen in het Wet boek van Strafrecht. De gemeente Den Haag speel de vorig jaar al in op de wets- iiziging door een prostitutie- leid te ontwikkelen waarbij tippelgebieden werden aange wezen. Tot nu toe konden de gemeentebesturen nauwelijks regelend optreden ten aanzien van de prostitutie en de zorg voor de prostituéés, omdat zij zich daarmee schuldig maak ten aan een strafbaar feit. De overheid zou dan immers de rol van een souteneur spelen. Het opheffen van het bordeel verbod betekent echter niet dat alle souteneurs voortaan vrijuit gaan. Strafbaar blijft degene die met gebruikma king van geweld, bedreiging met geweld of door misleiding een ander tegen betaling sexuele handelingen laat ver richten. De straf voor dergelij ke souteneurs wordt zelfs aan zienlijk verzwaard. Alleen de fracties van SGP, GPV en RPF waren tegen de wetswijziging. De woordvoer ders van deze kleine christelij ke partijen betoogden dat prostitutie en bordeel-exploita tie te allen tijde strafbaar die nen te zijn. De overige fracties toonden zich verheugd over de opheffing van het bordeelverv bod. Unaniem drong de Kamer er bij minister Korthals Altes (Justitie) op aan, de handel in vrouwen en het sluiten van schijnhuwelijken krachtiger aan te pakken. Tot teleurstel ling van vele fracties kon d£ minister wat dit betreft nog geen concrete maatregelen ber kend maken, omdat daar nog een werkgroep van ambtena ren uit verschillende ministe ries mee bezig is. Wel zegde Korthals Altes toe dat buiten landse prostituéés die aangifte doen van vrouwenhandel en uitbuiting alle mogelijke be scherming en juridische steun zullen krijgen. DEN HAAG De huidige grote vergaderzaal van de Tweede Kamer zal over enkele jaren voor een belang rijk deel in oude luister worden hersteld. De ruimte krijgt dan weer het aanzien van tweehonderd jaar gele den, toen zij diende als balzaal van graaf Willem V. Dit gebeurt zodra de Kamer de nieuwe vergaderzaal in ge bruik neemt, die wordt gebouwd in het nieuwbouw- complex aan de Lange Poten, achter het Binnenhof. Dit heeft het Kamerlid De Beer (VVD), vice-voorzitter van de commissie die de nieuwbouw begeleidt, gisteren meegedeeld tij dens een debat over de toekomstige behuizing van het parle ment. De oude vergaderzaal wordt geheel geëgaliseerd (er zitten nu trapjes in de vloer) en de balkonnetjes worden weer in hun oorspronkelijke, kleine vorm teruggebracht. Ook wordt er, net als vroeger, een doorbraak gemaakt naar een belendende salon waardoor de balzaal een ruimere aanblik krijgt. Volgens De Beer kan de oude zaal dienst doen voor velerlei gelegenheden, zoals ontvangsten, vergaderingen of concerten. Ook de rest van het oude Kamergebouw blijft trouwens grotendeels in gebruik. Minister Nijpels (VROM) deelde tijdens het debat mee dat de bouw van het nieuwe Kamercomplex, waar vorig jaar al een be- ?in mee is gemaakt, niet vertraagd zal worden als gevolg van de inanciële tegenvallers bij de Rijksgebouwendienst. De Beer zei te verwachten dat het huidige nieuwbouwbudget van f 154 mil joen nauwelijks overschreden zal worden. Het complex wordt hoogstens zes miljoen duurder vanwege bepaalde prijsstijgingen in de komende jaren.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3