Paus pleit voor vrije verkiezingen Kom meer voor je geloof uit £ektóc GEESTELIIK LEVEN/OPINIE kerk wereld brieven EeidócSomant VRIJDAG 3 APRIL 1987 PAGINA APRILMOP OVER OSSERVATORE DEN HAAG De Osservatore Romano gaat deze maand da- gelijks een horoscoop verzorgen, zo meldde het betrouwbare Romeinse persbureau CIC op 31 maart. De Congregatie voor de Geloofsleer zou hiervoor het groene licht gegeven hebben na een pauselijk schrijven geraadpleegd te hebben over de Wijzen uit het Oosten. Die laatsten lieten zich immers in hun gedrag ook leiden door een ster en dat had bij de Congregatie de laat ste bedenkingen tegen dit frivole initiatief weggenomen. Naar nu blijkt is het bericht een grap geweest van het katholieke Westduitse persbureau KNA dat op deze wijze de pas benoem de hoofdredacteur van de Duitstalige uitgave van de Osserva tore wilde verrassen. Kerkbezoek Westduitse protestanten verdubbeld HAMBURG Het aantal leden van de Evangelische Kerk in Duitsland, de grootste protestantse kerk dat elke week naar de kerk gaat, is in vijf jaar bijna verdubbeld. Ging in 1982 zeven procent wekelijks naar de kerk, nu ligt dat percentage op dertien. De rooms-katholieken in Duitsland zijn veel trou were kerkgangers dan hun Nederlandse geloofsgenoten. Ging in Nederland vorig iaar minder dan 20 procent wekelijks, in de Bondsrepubliek is dat 39 procent. Dat blijkt uit een onderzoek van het instituut voor bevolkingsonderzoek in Allensbach, ge publiceerd in „Stern". De onderzoekers komen tot de conclusie dat de kerk vooral bij rooms-katholieken en protestanten tus sen 16 en 29 jaar aan aantrekkingskracht heeft gewonnen. Er zijn veel minder ondankbaren dan men denkt; want er zijn veel minder eldelmoedigen dan men denkt. Charles de Salnt-Evremont IKV leed in 1986 verlies DEN HAAG Na een overschot van ruim 325.000 gulden in 1985 heeft het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) in 1986 enige tienduizenden guldens verlies geleden. Dat zal echter niet zo groot zijn als in 1983 en 1984 toen tekorten van resp. 325.000 en ruim 150.000 de organisatie in ernstige financiële pro blemen brachten. Het IKV is voor zijn inkom sten voor meer dan vijftig procent afhankelijk van gif ten, de kerken dragen twin tig procent bij en de rest komt uit de verkoop van ma teriaal. De bijdragen uit de kerken zullen zich op hun best stabiliseren en de be langstelling voor het materi aal neemt nogal af, zo meldt penningmeester Swart. Het IKV is druk doende naar ex tra inkomstenbronnen te zoe ken. De vredeskrant zal dit jaar voor het eerst sinds de op richting van het Interkerke lijk Vredesberaad (IKV) in 1967 in het voorjaar verschij nen. Tot nu toe kwam de krant altijd in het midden van augustus uit, ongeveèr een maand voor de Vredes- week die altijd in de laatste volle week van september (dit jaar 20 tot en met 26 sep tember) wordt gehouden. Het IKV komt daarmee tegemoet aan de kritiek van IKV-ker- nen en plaatselijke kerken dat de krant te laat kwam om de vredesweek goed te kunnen voorbereiden. De vredesweek staat dit jaar in het teken van het „conci liair proces", dat moet uitlo pen op een internationale conferentie van de kerken over gerechtigheid, vrede en het behoud van de schepping in 1990. Ter voorbereiding van de conferentie, die onder auspiciën van de Wereldraad van Kerken en wellicht het Vaticaan zal plaatshebben, moeten de kerken zich zowel plaatselijk als regionaal en landelijk gezamenlijk uit spreken tegen de krachten die de wereld bedreigen. In Nederland is het plan het thema van de wereldconfe rentie in 1988 in alle kerke lijke gemeenten en parochies aan de orde te stellen. Voorts wordt gedacht aan een Ne derlandse „kerkendag" over het thema in 1989. Plan voor christelijk opinie-weekblad HILVERSUM Begin iuli zal er een nieuw christelijk blad op de markt verschij nen, „Expres" geheten, dat zich specifiek richt op protes tants-christelijke lezers, maar ook rooms-katholieken hoopt aan te trekken. Het initiatief is afkomstig van de gepensio neerde Hiïversumse onder wijzer B. Vingerling, die met een aantal collega's werkt aan de opzet van zo'n blad. Tien jaar geleden begon hij met het blad Horizon, dat bij gebrek aan tijd en professio nele journalisten weer ver dween. Het blad wil „een brugfunctie vervullen tussen verschillende kerkelijke ge-,, loofsgemeenschappen aldus Vingerling. (Vervolg van de voorpagina) SANTIAGO In het stadion riep de paus de jeugd op zich niet te laten meeslepen door geweld "ook niet wanneer er wel duizend redenen lijken te zijn om dat te rechtvaardi gen". Tevoren had de paus een ontmoeting met rond 800.000 krotbewoners in de buitenwijken, die uitliep op een overwegend vreedzaam, massaal protest tegen het mi litaire bewind. Waarnemers spraken van de grootste pro testactie sinds de coup van 1973. De paus sprak zich gisteren in een ontmoeting met de Chi leense bisschoppen uit voor het recht van de Chilenen zelf hun regering te kunnen kiezen. Hij waarschuwde ech ter tegen linkse ideologieën en de klassenstrijd. Zij zijn in strijd met het evangelie en brengen de „gerechtvaardigde strijd voor de gerechtigheid, die gebaseerd is op respect voor de menselijke waardig heid," in diskrediet. De kerk streeft echter naar de redding van het zieleheil van de men sen. Zij kan zich derhalve niet met welke partij dan ook identificeren. Wel moet de kerk op grond van haar roe- King telkens haar stem ver effen als de mensenrechten worden geschonden. Op dezelfde dag had de paus een ontmoeting met president Pinochet. Met een gereser veerde glimlach werd hij ont vangen door de in blauw kos tuum gestoken Pinochet. Na nauwelijks een half uur met elkaar gesproken te hebben, verschenen beiden enkele se conden op het balkon van het Moneda paleis, dat in 1973 werd gebombardeerd toen Pi nochet met een bloedige staatsgreep de democratisch gekozen linkse regering van president Salvador Allende verjoeg. Over de inhoud van het gesprek tussen de paus en Pinochet werd niets bekend gemaakt. Na de ontmoeting met Pino chet ging de paus naar de sloppenwijk La Bandera, waar hij werd voorgesteld aan bewoners die vooraf waren geselecteerd door plaatselijke priesters. Daar werd hij ge confronteerd met het lijden van de arme bevolking onder de dictatuur. Twee vrouwen en een man traden als woord voerders op van meer dan ontmoeting met Chileense krottenbewo- ners omhelsde de paus een kind. terwijl een meisje de paus bloemen aanbood. 100.000 bewoners van een krottenwijk, die uitgelopen waren om de paus te zien. „Wij willen zonder geweld en zonder dictatuur leven," zei den ze onder luide bijval van de aanwezigen. Verder eisten ze „vrijheid en gerechtigheid" in Chili. „Als wij de vrijheid nemen onze mening te uiten, worden we geslagen en ge vangen genomen," zei een van de vrouwen met trillende stem. Politieke activiteiten worden als een misdrijf ver volgd. Zij hekelde de marte lingen van politieke gevange nen. „Voor het eerst sinds dertien jaar hebben wij ons in deze bijeenkomst met u in vrijheid kunnen uiten," zo zei deze vrouw tot de paus. Aan het eind van haar toespraakje omhelsde de paus haar. De onbekend gebleven man vroeg de paus de machtigen in het land ertoe te bewegen „dat zij afstand doen van hun hoogmoed en hun egoïsme en dat zij ons als broeders behan delen Een priester las de paus voor een met bloed besmeurde bij bel van de Franse pater An- dré Jarland, die in 1984 door de veiligheidstroepen werd doodgeschoten. Twee vrou wen en twee mannen schon ken de bijbel aan de paus, die het boek aanvaardde en aan de duizendkoppige menigte toonde. Veel mensen droegen span doeken tegen de dictatuur en voor vrijheid en gerechtig heid. „Hij zal vallen", „Wojty- la, neem de tiran mee", de go rilla mee" viel er te lezen. „De kerk is solidair met dege nen die te lijden hebben on der honger, kou en vervol ging," zei de paus in zijn preek tot de menigte. „Dit is mijn belangrijkste moment in Chili," zei de paus tot de dui zenden arme slumbewoners. Grieks parlement akkoord met onteigening van kerkelijk grondbezit ATHENE Het Griekse parlement is gisteren ak koord gegaan met het wets ontwerp dat de staat zeggen schap geeft over een aanzien lijk deel van het grondbezit van de Grieks Orthodoxe kerk. De leden van de con servatieve Nieuwe Democra tie Partij liepen uit protest weg uit de vergaderzaal, na dat woordvoerder Mitsotakis had verklaard dat zijn partij de wet zal intrekken als ze aan de regering komt. De re geringspartij Pasok beschikte met steun van de communis ten evenwel over voldoende stemmen om de wet aan te nemen. De kerk heeft zich krachtig verzet tegen de wet, die de kerk verplicht 130.000 hecta re landbouw- en weidegrond over te dragen aan land bouwcoöperaties. Premier Andreas Papandreou heeft gezegd dat hij het land wil verdelen onder arme boeren, maar de geestelijkheid be schuldigt hem ervan dat hij vooral zijn eigen aanhang wil begunstigen. Als concessie aan de kerk trok de regering een bepaling in die voorzag in deelneming van over heidsfunctionarissen aan de verkiezing van plaatselijke kerkeraden. Die tegemoetkoming heeft de kerk echter niet milder ge stemd. De synode van de Grieks Orthodoxe Kerk nam gisteren een resolutie aan waarin wordt gesteld dat de kerk zal overwegen haar on afhankelijkheid op te geven* en zich te plaatsen onder het gezag van de Oecumenische Patriarch van Constantinopel (Istanboel). Sinds 1850 is de Grieks Orthodoxe Kerk een onafhankelijke kerk. Politie ke waarnemers menen dat de Griekse regering minder greep op de kerk zou hebben als het hoogste kerkelijke ge zag buiten het eigen land ze telt. Verwacht wordt dat het conflict tussen kerk en staat de regering-Papandreou nog voor flinke problemen kan plaatsen. Grieks-orthodoxe priesters luisteren naar de debatten In het parlement waarin werd bepaald dat het grondbezit van hun kerk werd afgenomen. MGR. TER SCHURE: DEN BOSCH Bisschop J.G. ter Schure van Den Bosch roept de rooms-katholieken op in deze tijd waarin „geloof, christendom en kerk in toe nemende mate weerstand en agressie oproepen" van hun geloof te getuigen. De bisschop schrijft dit in een Paasbrief die in het Bossche bisdomblad is afgedrukt. Twee andere bisschoppen, kardinaal Simonis en bisschop Bomers van Haarlem hebben een vastenbrief gepubliceerd waarin zij voortborduren op het thema van de zondagvie ringen dat eerder werd aan gesneden door mgr. Bar van Rotterdam. De kardinaal adviseert de pa rochies 'na een brede consul tatie in het bisdom' het aantal Eucharistievieringen in het weekend terug te brengen tot het echt nodige. Hij meent dat er in de stedelijke gebieden te veel vieringen zijn. De kwali teit van de vieringen is be langrijker dan hun aantal en hij geeft vervolgens de pries ters een aantal richtlijnen. Een priester zou zich in het weekend moeten beperken tot ten hoogste drie eucharistie vieringen. Gebeds- en com muniediensten acht de kardi naal alleen geschikt wanneer er geen andere mogelijkheid is, bijvoorbeeld wanneer de betreffende parochiepriester ziek is en er ook geen andere priesters beschikbaar zijn. Verder waarschuwt hij voor grensvervaging met de eucha ristie en ziet hij die diensten liever in de middag, bijvoor beeld in de advent en in de vastentijd. Mgr. Simonis noemt het verder belangrijk de kennis van de theologische argumenten waarom de vrouw geen priester mag wor den te verlevendigen. Bisschop Ter Schure meent dat gelovigen zichzelf „vreug de en diep geluk" onthouden door niet geregeld te biechten. „Want al is het sacrament van boete en verzoening een moeilijk sacrament, waarbij wij heel dikwijl^ in onszelf een zekere weerstand moeten overwinnen, door dit sacra ment te verwaarlozen doen wij God tekort die dit ons uit liefde gaf". Omdat de mogelijkheden van de parochie en de scholen voor een betrouwbare geloofs opvoeding in vele gevallen zeer beperkt zullen zijn, zal het in de toekomst waar schijnlijk steeds belangrijker worden dat „gelovige ouders in 'gezinsgroepen' elkaar on dersteunen in gebed, in geza menlijk bespreken van alles wat te maken heeft met ka tholieke opvoeding". Mgr. Ter Schure wijst er voorts op dat bidden aan tafel, in een groep of in een restau rant een duidelijk getuigenis voor Christus kan zijn, „zeker wanneer anderen dat kunnen zien". Hij wijst verder op het voorbeeld van Edith Stein die over enkele weken door de paus zalig zal worden ver klaard. De Haarlemse bisschop Bom ers schrijft dat wie deelname aan de eucharistie verwaar loost, het krachtigste appèl tot maatschappelijke inzet voor medemensen niet tot zich toe laat. Bovendien laat hij dan de innigste uitdrukking van piëteit ten opzichte van onze Vader in de hemel voorbij gaan. De gezamenlijke viering van de eucharistie zou voorts de verdeeldheid binnen de Nederlandse katholieke kerk kunnen verminderen. Hij meent dat een oorzaak van het verminderd bezoek zou kunnen zijn de liturgie in de volkstaal die na het concilie is doorgevoerd, daarnaast is er de vele sport op concurreren de uren, waardoor sociale pressie op christenen wordt uitgevoerd om hun zondags plicht te verzaken. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Titus Brandsma Stichting De lijst met participanten van de Acht-Mei-beweging ver meldt ook het Titus Brandsma Instituut te Nijmegen. Dat is een documentatie-afdeling van de Katholieke Universiteit Nijmegen, maar dit Nijmeegse instituut kan licht worden -verward met de Titus Brands ma Stichting te Rijswijk. De voorzitter van deze Stichting, Klaas Beuker, en secretaris Jan Leechburch Auwers heb-, ben dan ook vragen van ver ontruste katholieken gekre gen, die menen dat de Titus Brandsma Stichting bij de w Acht-Mei-beweging betrokken was, omdat ze Hem niet begre- le relatie met de Acht-Mei-be weging. Integendeel, het doen en laten van de Acht-Mei-ers wordt principieel en radicaal afgewezen door de Rijswijkse Titus Brandsma Stichting. Titus Brandsma Stichting, J. A. A. Leechburch Auwers, RIJSWIJK. Wereldraad Een reactie op een artikel in de rubriek „Kerk en wereld" over de Wereldraad van Ker ken, in verband met de oproep van paus Johanpes Paulus II over Maria, en daarnaast op een bericht uit de Leidse Stu- dentenekklesia over de maag delijkheid van Maria. Inder daad heeft als we de bijbel goed lezen Maria na terug keer uit Egypte met Jozef nog meer kinderen gehad, op z'n minst drie. Een er van staat met naam en toenaam in het Nieuwe Testament vermeld, nl. Jacobus, de broeder van de Heer, de eerste bisschop van Jeruzalem. Oók leest men in het begin niet altijd eens wa ren met Jezus' prediking. Ze wijk heeft geen enkele bin ding met het Nijmeegse Insti tuut en onderhoudt geen enke- Wat betreft de maagdelijkheid van Maria: dit betekende in die tijden niet uitsluitend een lichamelijke maagdelijkheid, maar die van de Geest, dat wil zeggen het trouw blijven aan de leer van Jezus de Christus. Dit kan men onder meer op maken uit de 2e brief van Paulus aan de Korintiërs Hoofdstuk 11 vers 2 etc. Pau lus spreekt hier tot mannen, die zeker al gezinshoofden wa ren en dus lichamelijk zeker geen maagd meer waren; Hij zegt onder meer „Want aan één man heb ik u verloofd; om u als reine maagd aan Chris tus' zijde te stellen". En in die betekenis van trouw blijven aan een bepaalde leer van Jezus is Maria zéker „al tijd maagd" gebleven! Jammer dat de Katholieke Kerk niet de volle waarheid heeft geleerd! Nu de leden mondig en meer ontwikkeld zijn geworden en zijn gaan na denken en niet meer voet stoots alles als waarheid aan nemen wat de Kerk te geloven vóórhoudt, krijgt men dat ve len die Kerk verlaten om el ders de echte waarheid te zoe ken én te vinden. A. de Graaf, DEN HAAG. Nestgeur In reactie op het verwijt van bisschop Gijsen dat de KRO zijn eerste letter niet waar maakt, herinnerde KRO-voor- zitter Schmitz eraan, dat mgr. Simonis deze omroep „een Kostbaar instrument" noemde. Dat is het natuurlijk zeker. Maar de vraag is mijn inziens in hoeverre er een goed ge bruik van wordt gemaakt. Met Brandpunt, De ver van mijn bed show en niet weinig pro gramma's meer wordt de zendtijd doorgaans goed ge bruikt en veel medewerkers weten een prettig klimaat te scheppen. Positieve punten al lemaal. Maar de programma's over godsdienstige en kerkelij ke zaken zijn sinds jaar en dag partijdig in plaats van pluri form katholiek. De heer Schmitz stelt, dat de bischop- pelijke kritiek voorbijgaat aan de inzet van honderdduizen den katholieken. Waar het hier om gaat is, dat een klein aantal programmamakers de knoppen beheert en miljoenen katholieken al vele jaren al leen laat horen wat zij wense lijk vinden. En dat is ongeveer honderdmaal meer kerkkri- tiek dan geloofsinhoud. Een zeker percentage katholieken ging dat mede door de ge leidelijkheid van de verande ring als in halfslaap voor bij. Maar voor oplettender bui tenkerkelijken was het duide lijk waarneembaar. De VPRO ging een jaar of wat geleden voor een eigen programma langs bij een aantal bestuur ders van r.-k. instellingen, on der meer de KRO. De vraag was: „Wat stelt de identiteit van de KRO voor? - Veel zwij gen en naar buiten staren van tv-hoofd Schoonhoven. En uit de mond van de radio-chef kwam: „Wat nestgeur". De in- tervieuwer haalde daarvoor de neus een beetje op en produ ceerde een ironisch lachje. Nu kan ik me voorstellen dat je een sceptische VPRO-journa- list niet spontaan eventuele katholieke idealen ter keuring voorlegt. Maar ik denk eerder dat van het apostolisch elan waarmee de KRO werd opge richt te weinig over was, in welke eigentijds vorm dan ook. G. v.d. Linden, DEN HAAG. Van Houwelingen Met enige verbazing, allengs overgaande in lichte wrevel, heb ik kennis genomen van recente uitlatingen van staats secretaris van defensie Van Houwelingen. „In dit land is het nog altijd zo, dat bewinds lieden het beleid bepalen en niet de ambtelijke (defensie- )top", meent de staatssecretaris te kunnen stellen. Het heeft er de schijn van dat hij van ge deelde verantwoordelijkheid, zelfs inzake beleid, nog nooit heeft gehoord. Of, in dit geval, namelijk het zgn. „vernieuwde personeelsbeleid", niet wil ho ren. Het kan natuurlijk niet zo zijn dat de defensietop, letter lijk met de pet in de hand, al léén maar als de ontvanger van al dan niet te realiseren politieke denkbeelden kan worden beschouwd. De defen sietop heeft zonder meer haar eigen, onvervreemdbare ver antwoordelijkheid ten aanzien van het functioneren van een toereikende en vooral geloof waardige krijgsmacht, bene vens ten aanzien van het mili taire personeel, dat de haar toegedachte opdrachten en ta ken zo doelmatig en doeltref fend mogelijk zal moeten uit voeren. Om aan deze werke lijk unieke opdracht te kun nen voldoen is samenwerking tussen staatssecretaris en de fensietop, ieder vanuit zijn ei gen verantwoordelijkheid, een absolute noodzaak. Hier past geen eenzijdig dictaat vanuit een eenzijdige politieke hoek! Dit is een onjuiste toepassing van het principe van het poli tieke primaat over het militai re handelen (vrij naar Carl von Clausewitz). Men is ken nelijk de situatie van de derti ger jaren vergeten, toen de toenmalige militaire top ook nauwelijks kans kreeg enige eigen inbreng binnen de poli tieke besluitvorming te reali seren. De gevolgen hiervan (1940) liggen kennelijk al weer veel te ver achter ons! W. J. M. Creyghton, arts, AMERSFOORT. Triomf in Moskou OOK die Britten die geen hoge pet op hebben van hun pre mier moeten toegeven dat het bezoek van Margaret Thatcha aan de Sovjet-Unie een groot succes is geworden. Niet dat t op het gebied van de wapenbeheersing of economische bde trekkingen zulke spraakmakende resultaten werden g^J boekt. Maar de wijze waarop de Britse eerste-minister in Sovjet-Unie werd ontvangen, heeft duidelijk gemaakt dat z|j in de ogen van Moskou, op dit moment de meest vooraar), staande Westeuropese regeringsleider is. CONTINUÏTEIT is een basisbeginsel yan de politiek var het Kremlin. Dat gold altijd voor het binnenlandse belei<£ Maar nu door Gorbatsjovs hervormingen in de Sovjet-maat schappij zoveel zaken overhoop worden gehaald, is rust aa| het internationale front des te meer gewenst. Wie het rijtji westerse regeringsleiders langsgaat, kan niet om de Britsj^ premier heen als meest constante factor. Zij is sinds 1979 aai de macht, blijft trouw aan haar politieke uitgangspunten el maakt goede kans op een derde ambtstermijn van vijf jaai Bondskanselier Kohl daarentegen kampt nog steeds met dj naweeën van zijn vergelijking tussen Gorbatsjov en Goeb bels, de propagandachef van de nazi's, terwijl in Frankrijk -L jarenlang Moskous favoriete Westeuropese gesprekspartner de zaken gecompliceerd liggen door de machtsdeling tus sen een links staatshoofd en een rechtse premier. i THATCHERS populariteit in het Kremlin is overigens be j paald niet het resultaat van pro-Russische opvattingen. Tij dens haar bezoek heeft de Britse premier haar standpuntei over de wapenbeheersing en de schendingen van de menserj j rechten in de Sovjet-Unie niet onder stoelen of banken ge stoken. Maar de duur van de gesprekken tussen Thatcher el Gorbatsjov bij elkaar dertien uur geeft aan dat het nie bij het uitwisselen van algemeenheden is gebleven. Thatche zelf sprak van „de waardevolste gesprekken" die ze ooit m| enig staatsman heeft gevoerd. Vanzelfsprekend zijn de mees te meningsverschillen blijven bestaan wie had anders ge dacht? Maar ze hebben de sfeer niet bedorven. DaN blijft de vraag wat Thatcher zo belangrijk maakt voo de leiders in Moskou. Ze zullen bij haar ongetwijfeld nade. hebben geinformeerd naar de westerse opvattingen over d jongste ontwapeningsvoorstellen. Later deze maand kom immers de Amerikaanse minister van buitenlandse zake: Shultz naar Moskou. De Sovjet-leiding hoopt dan zaken t kunnen doen op het gebied van de wapenvermindering. Bc vendien zou het Moskou niet ongelegen komen, wanneer d Britse Conservatieven de komende verkiezingen winnen Moskou weet wat het aan Thatcher heeft. Het lijkt para doxaal, maar een stembusoverwinning van Labour zou, gele op de door die partij bepleite eenzijdige Britse ontwapening de kansen op wapenakkoorden met het Westen eerder yeif kleinen dan vergroten. President Reagan hielp daarbij overs gens ook een handje. Vrijwel gelijktijdig met Thatchers inf tocht in Moskou was Labour-leider Kinnock op bezoek bi president Reagan. De ontvangst op het Witte Huis was uil terst koel en na een kwartiertje stond Kinnock al weer buil ten. Het verloop van de contacten zowel in Washington als ii Moskou heeft de Britse conservatieve partij in elk geval geej windeieren gelegd. Wolkenvelden. DE BILT (KNMI) Een lage drukgebied ten westen van Frankrijk en een gebied met hogedruk boven Scandinavië en oost-Rusland veroorzaakt bij ons een oostelijke stroming. Rond de depressie circuleren een aantal storingen die dicht bij ons land komen. De lucht die aangevoerd wordt, is vrij warm maar voelt niet zo aan. Veeleer moeten we spreken van schraal weer. Bij veel zon zou een temperatuur van 20 graden gehaald kunnen wor den maar door de aanwezig heid van de bewolking zal de thermometer een waarde van 12 tot 16 graden aanwijzen. Uit deze bewolking kan morgen plaatselijk wat regen vallen. Grote hoeveelheden worden echter niet verwacht. Er staat een matige tot krachtige oos tenwind. In de komende da gen is er sprake van weinig verandering. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-ScandinaviëVeel bewol king. Plaatselijk wat regen. Middagtemperatuur 4 tot 8 graden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en vooral op zondag enige regen. Middagtempera tuur 5 tot 9 graden. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt. Af en toe regen, vooral in het zuiden. Middag- temperatuur 8 tot 12 graden. Benelux en noordoost-Frank rijk: Zaterdag vooral meer naar het oosten nog zon, overi gens half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Middagtempera tuur 14 tot 17 graden, in noordoost-Frankrijk op zater dag tot 20 graden, op zondag koeler. Duitsland: Zaterdag vrij zon nig, zondag veel bewolking en enkele buien. Middagtempera tuur op zaterdag van 15 tot 20 graden, op zondag koeler. Alpengebied: Veel bewolking en vooral aan de zuidzijde pe rioden met regen en boven 1000 1500 meter ook sneeuw. Aan de noordzijde plaatselijk föhn. Middagtemperatuur in de dalen 12 tot 17 graden. In de noord-dalen lokaal tot 23 graden. Nul-graden-grens aan de zuidzijde op 1500 meter, aan de noordzijde tot boven 2000 meter hoogte. Midden- en zuidwest-Frank rijk. Wisselend bewolkt. Enke le buien, vooral meer landin waarts. Middagtemperatuui van 12 graden in het wester tot 17 graden in het zuiden. Spanje en Portugal: Wisselenc bewolkt en vooral in noord west-Spanje en noord-Portuga buien. In zuidoost-Spanje vri zonnig. Middagtemperatuüi van 12 graden in het noord westen tot 20 graden langs d< zuidoost-kust. Italië en Joegoslavische kust Vooral op zaterdag in noord- Italië en noord-Joegoslavië re gen. Overigens veranderlijk bewolkt en plaatselijk buien Middagtemperatuur van P graden in het noorden tot 2( fraden in zuid-Italië en zuid- oegoslavië. Amsterdam zw.bew. 12 5 0 De Bilt zw.bew. 12 4 0 Eeldê h.bcw. 11 4 0 Eindhoven h-bew. 12 5 0 Den Heldèr l.bew. 12 4 0 Rotterdam zw.bew. 10 5 0 Twente onbew. 11 4 0 Vlissingen h-bew. 7 5 0.5 Zd. Limburg zw.bew. 12 5 0 Aberdeen motregen 5 4 21 Athene onbew. 15 9 0 Barcelona regen 16 S 99 Berlijn zw.bew. 5 2 0.8 Bordeaux regen 11 8 5 Brussel h.bew. 10 4 0 Dublin regen 7 3 10 Frankfort l.bew. 8 1 0 Genève onbew. 10 2 0 Helsinki l.bew. 5 -2 0 Innsbruck zw.bew. 11 -1 0 Klagenfurt zw.bew. 2 1 4 £openhagen zw.bew. 3 -1 0.1 Mallorca Malta Moskou Zurich zw.bew. 11 1 Casablanca zw.bew. - 12 Cyprus zw.bew. 19 11 Istanbul h.bew. 16 8 Las Palmas niet ontv. Ik kan de tering krijgen. ngsproieet van Stichting Redt de Kinderen (Nederland) enUwcef. Giro 604020.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2