Lisse krijgt al in juli rioolbelasting Duinzigt brengt gezellige revue „Bollenstreek in bloei" drie weken in Noord wijk formond verkoopt ukjes groen Filmnet in Rijnstreek annebier 16 april islan rijdt - J h. op file Kijkdozen in Artopa Chinees restaurant open met vergunning M 1DEN& OMGEVING CeidócSomcwt VRIJDAG 3 APRIL 1987 PAGINA 15. (MOND Bezuinigen op de post onderhoud groen zal in e instantie dienen te geschieden door middel van het afsto- ran stukjes groen in de gemeente aan particulieren, scholen e woningstichting Warmunda. De leden van de raadscom- ie openbare werken waren het daar gisteren over eens. Pas at niet lukt, kan besloten worden om het niveau van het rhoud te verlagen of andersoortig groen aan te planten. Dat de conclusies die uit de groennota getrokken kunnen wor- en daar zal ook in de nabije toekomst naar gehandeld die- te worden vindt de commissie. De 3,7 miljoen gulden die afgezonderd uit de zandwinning voor het onderhoud van iland Koudenhoorn werd door de commissieleden wel vol de geacht. De kleine aanpassingen op het eiland die uit de latie zijn gekomen kunnen al voor net zomerseizoen wor- uitgevoerd. Markt Oegstgeest uur eerder open OEGSTGEEST De Oegst- geester weekmarkt gaat bij wijze van proef een uur eer der open dan normaal. De markt, die op de dinsda gen gehouden wordt, trekt niet alleen veel Oegstgeesters maar ook bezoekers uit de regio. De markt, in feite ge start als een halve-dagmarkt, gaat in de regel om elf uur open. B en W van Oegstgeest hebben besloten een proef van een half jaar te houden: de aanvangstijd wordt nu tien uur. Inbrekers in de kraag gevat ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie is de af gelopen nacht druk bezig geweest met het in de kraag vat ten van een stel inbrekers. Uiteindelijk zijn een 16-jarige en een 19-jarige Alphenaar aangehouden. Om half twee kwam er een melding binnen dat er werd ingebroken in de chris telijke technische school. Kort daarop werd gemeld dat er bovendien een auto werd gestolen op de Kleiwerf. Toen de surveillanceauto ter plaatse kwam, stond de auto dwars over de weg met een afgebroken stuur. De dieven waren gevlucht in een andere auto, waarna de achtervolging werd ingezet. Die leverde echter geen resultaat op. In de school zelf bleek al een videocamera te zijn klaar gezet om mee te nemen. Een zoekactie bij de Zonnebloemschool leverde wel resultaat op, nadat daar een inbraak w"hs gemeld. Uiteinde lijk konden twee Alphenaren worden aangehouden, die zich op het dak van de school verborgen hielden. De politie sluit betrokkenheid van beiden bij de andere inbraak niet uit Video recorder gestolen OEGSTGEEST Bij een in braak in een woning aan de Margrietlaan in Oegstgeest is vannacht een videorecorder gestolen. De daders kwa men binnen door de tuin deur aan de achterzijde te forceren. Voorschotenaar valt van ladder VOORSCHOTEN Een 33-jarige man uit Voorscho ten raakte gisteren gewond toen hij van een ladder viel. Hij was aan het werk aan een jacht op jachtwerf Klaas- sen aan de Hofweg. Toen hij de ladder af wilde, schoof deze onderuit. De man viel twee me ter naar beneden. Een collega bracht hem naar het AZL met vermoedelijk een polsbreuk. LEIMUIDEN Filmnet Abonnee-televisie zal met in gang van 10 april ook in de Rijnstreek te ontvangen zijn. Het gaat dan om de gemeenten Alkemade, Lei- muiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven, die hun televisiepro gramma's via het kabelnet van CASPER in huis halen. De officiële introductie van Filmnet heeft ook plaats op vrijdag 10 april, om 16.00 uur in het gemeentehuis van Leimuiden aan de Dorpsstraat 1. Filmnet zal dan een oorkonde en een Satbox-decoder overhandigen aan de respectievelijke colleges van burgemeester en wethouders. Met deze decoder kunnen de abonnees van Filmnet het vervormde signaal van de abonnee televisie corrigeren en aldus een non-stop programma van speelfilms ontvangen. ORSCHOTEN Bij ïieuwbouw van het ge- >ntehuis zijn de staal- strukties gemonteerd, lifschacht is op hoogte er is alleen een kleine terstand in het metsel- k. Medio mei zal de uwbouw glasdicht zijn. 16 april wordt panne- geschonken en de ste steen gelegd. Dit zei houder J. Visser gis- ivond tijdens de raads- ïmissievergadering r openbare werken. de integratie verbouwing de basisschool Ds. Fort- is in oktober vorig jaar krediet beschikbaar ge- van 612.000 gulden, ns blijkt dat krediet maar 67.168 gulden te laag te door bezuinigingen van schoolbestuur, is er een ;1 te kort van 41.400 gul- Wie is schuldig aan die ieve begroting? Dat was de >mene vraag nadat de nd ervoor bij de commissie zijn onder meer de dienst ibare werken was ge- md. Wethouder Visser be lde dat de architect van bijzondere school een ieve begroting heeft inge- den. De dienst openbare ken loopt alleen de begro- globaal langs en kan dus zien dat de architect aller- ;t geen rekening heeft ge- den met prijsstijgingen, batterij toiletten is verge en nog enige zaken. Direc- W. Bedet van openbare ken daarover: „Wij geven ;re architect gewoon het trouwen, wij mogen toch wachten dat de man zijn roting juist opstelt, wij •en niet de directie, boven- missen wij de mankracht steeds zelf een eigen be ding te maken. De commis- jkwam tot de bevinding dat krediet voor die school to|rtgekomen is uit een voor- 71 van burgemeester en wet- jders. Drs. R. de Vries chfdA): „De gemeenteraad *jifèt ervan op aan kunnen dat voorstel van B en W reëel en. J- Ayelts Averinck: „We eiiden er nu niet zo erg over ndilen, indien vorige ook al ""jt een groot extra krediet oojlig was voor de verbouwing t«| de openbare bibliotheek, t al omdat de architect zich Wfgist had." J. Miezenbeek j)A): „Een prijspeil beoorde- jjjig door Ben Wis toch nood- Dojelijk". u| Knippoldermolen heeft ertstige en gevoelige vorst- 0kjade opgelopen. Een ruwe patting komt al op een scha- u.jvan 30.000 tot 35.000 gul- bewoners van de Curie- nflat krijgen niet hun zin aanzien van het onder van het flatgroen. Vol de Huurcommissie Lei- betalen de bewoners te jl. Een bedrag van 25 gul- i per jaar is volgens de urcommissie redelijk te ||ten. In werkelijkheid beta- de bewoners 18.15 gulden f maand omdat de gemeente onderhoud verzorgt. De ircommissie Leiden meent inclusief onderhoud dan vergoeding van maximaal gulden per jaar redelijk is. gemeente is het daar niet eens en handhaaft het be- van 16 gulden per and. De meerderheid van ommissie was het daarmee DSCHENDAM Een 34- ge automobilist uit Roekan- heeft gisteravond rond zes een ravage veroorzaakt op westelijke rijbaan van rijks- A4 in Leidschendam. De reed even voorbij het Clausplein van achteren p een file met een snelheid 80 kilometer per uur. Hij klaarde de file niet te heb- gezien. Door de kracht de botsing werden drie s totaal vernield en drie s beschadigd. De vertra- van het overige verkeer beperkt aangezien de ng plaatsvond op een ge- lte waar de weg zich splitst vier rijstroken. Na een half waren alle rijstroken vrij- aakt van wrakken. LISSE De inwoners van Lisse gaan met in gang van 1 juli riool- en afvoerrecht betalen. De belasting wordt inge voerd om Lisse uit het fi nanciële slop te halen. De gemeenteraad ging gisteravond in een extra vergadering akkoord met deze belasting. De progressieve fractie (PvdA/PPR) stemde te gen het voorstel van B en W. Deze maatregel is onderdeel van een pak ket bezuinigingen. De heer Prins verduidelijkte namens de progressieve frac tie dat zijn partij de bevol king niet wil opzadelen met een tussentijdse belasting-in voering. Prins deed het colle ge ideeën aan de hand waar door het mogelijk zou kun nen worden om die belasting per 1 januari in te doen gaan, maar zijn voorstel werd niet overgenomen. Het voorstel over de invoe ring van het nieuwe rechtr viel tegelijk met de bespre kingen in de raad naar aan leiding van de financiële nota die door het college is ingediend. In die nota wordt op verschillende manieren aangegeven op welke wijze het college de financiën van Lisse nu en in de toekomst wat zekerder wil stellen. De heer Robertus (VVD): „We hebben lang om de nota gevraagd en we hebben al veel eerder aangedrongen op het nemen van maatregelen", aldus de heer Robertus die toch ook wel kwijt wilde dat zijn fractie tijdens de algeme ne beschouwingen van vorig jaar werd verweten dat ze te pessimistisch was in haar vi sie op de financiën van Lisse, maar dat nu toch wel duide lijk is gebleken dat die visie de juiste is geweest. „De VVD adviseert tevens om een redelijke post onvoorzien te creëren, hetgeen neerkomt op circa 1 procent van de be groting ofwel drie vier ton". De heer Kortekaas (CDA) memoreerde onder andere dat een verhoging van de be lastingen in 1982 was terug gefloten. „Je kunt je nu dus afvragen of dat indertijd een goed besluit is geweest", al dus Kortekaas die nog eens schetste dat de benarde fi nanciële situatie onder ande re is ontstaan door een ver mindering van de uitkerin gen van het rijk. „Onze frac tie heeft in december overi gens gesteld, dat nog dit jaar gestart moest worden met het treffen van maatregelen en wij accepteren dat kortingen op rijksbijdrageregelingen in eerste instantie worden ver haald op die secctor waar die kortingen van toepassing zijn, waarbij we overigens wel ruimte voor een eigen beleid willen handhaven". De heer Kortekaas merkte tevens op dat als aan de uit gavenkant weinig meer te sleutelen valt er aan de in komstenkant gewerkt moet worden en de fractie in dat kader de invoering van het rioolafvoerrecht ondersteunt. De heer Kortekaas sprak uit dat een invoering van die be lasting in 1988 de zaak er niet beter op maakt en hij uitte zijn verontrusting ove het feit dat de ontwikkelingen van het stadsvernieuwings fonds onder druk staan, mede in het licht van hoge toekomstige uitgaven in ver band met de vernieuwing van de rioleringen. „Wat het CDA betreft kunnen de toe komstige Keukenhofgelden in die richting gereserveerd worden". De heer Prins (PvdA/PPR) droeg een aantal elementen aan waardoor naar de me ning van zijn fractie de las tenverzwaring voor de Lis- sers niet op 1 juli maar op 1 januari van het volgende jaar in zou hoeven te gaan. „Ten opzichte van omliggende ge meenten heeft Lisse altijd een pré gehad door de in komsten van Keukenhof en laatstelijk door het bereiken van de 20.000 inwoners- grens. Je kunt je nu afvragen of het gemeentebestuur een gat in de hand heeft. Naar de mening van de fractie heeft in ieder geval het streven om de streekfunctie in te vullen en het doen van grote inves teringen in dat verband er nu toe bijgedragen dat het ons opbreekt. Voor ons is de invoering van een rioolrecht in ieder geval slechts aan vaardbaar als het gaat om 1988", aldus Prins die de handelwijze van het college betitelde als paniekvoetbal. De heer Maljaars (SGP/ GPV/RPF) zei het toch wel treurig te vinden dat de raad zo kort na de algemene be schouwingen nu alweer aan het beschouwen is. De fractie heeft in .voorgaande iaren meerdere malen en uitdruk- kelijkg gehamerd op het gaan voeren van een sober beleid, met name ten aanzien van de sport. „Het bevreemt me niet dat Lisse te kort komt en ik vind het onbegrijpelijk dat het CDA bij de algemene be schouwingen zo positief te voorschijn kwam. Nu hebben we handen en voeten nodig om de tegenvallers op te van gen en eigenlijk staan we he lemaal niet te trappelen om lastenverzwaringen in te voeren". Burgemeester Van der Kroft merkte onder andere op dat het natuurlijk erg populair is om het voorstel van de pro gressieven om de lastenver zwaring pas in 1988 in te la ten aan. Maar dat snijdt geen hout en biedt geen oplossing voor de huidige situatie, zo stelde hij. „De zaak moet n aangepakt worden en we ho pen en vertrouwen erop dat de Lissers begrip hebben voor de situatie. Verder uit stellen van beleid maakt het voor de komende jaren nog moeilijker", aldus de burge meester die tevens opmerkte dat men er met de huidige regelingen overigens ook nog niet is. Oud-burgemeester Wiegman van Wassenaar overleden Dit door Sierk Schröder in 1938 vervaardigde schilderij van oud burgemeester Wiegman hangt in de kleine commissiekamer van raadhuis De Paauw. WASSENAAR/LEIDEN Oud-burgemeester J.J.M. Wiegman van Was senaar is woensdag 1 april op 90-jarige leeftijd in Lei den overleden. Josephus Johannes Maria Wiegman was Amsterdammer van geboorte. Na van 1923 tot 1929 burgemeester van Heemskerk te zijn ge weest werd hij op 31 au gustus 1929 benoemd tot burgemeester van Wasse naar. Tijdens de ambtsperiode van burgemeester Wiegman wer den flinke delen van Wasse naar bebouwd, zoals de huizen langs de Lange Kerkdam, het Burchtplein, de Van Zuylen van Nijeveltstraat en werd de wijk Deyleroord aangelegd. Kort voordat Wiegman burge meester van Wassenaar werd, was de Paauw aangekocht als raadhuis. Onder zijn leiding werd raadhuis De Paauw in gebruik genomen. Toen op zondag 12 juli 1931 de zee bij het Wassenaarse Slag drie slachtoffers eiste, werd vooral mede dankzij het initia tief van de toenmalige burge meester Wiegman de Wasse naarse Reddings Brigade opge richt. Op 1 juli 1938 trad hij af als burgemeester van Wasse naar en leidde een gedurende de Tweede Wereldoorlog een teruggetrokken bestaan in zijn huis in de Kieviet. Op 8 maart 1955 werd de oud-burgemees ter Wiegman voorzitter van de Wassenaarse afdeling van het Rode Kruis. In korte tijd wist hij van de Wassenaarse afde ling een bloeiende vereniging te maken met honderden le den en vrijwilligers. In juni 1966 ontving hii bij zijn nade rend afscheid als voorzitter de zilveren eremedaille van ver dienste van het Rode Kruis. Eind 1967 werd hij benoemd tot lid van verdienste van het Rode Kruis. In een raadsbe sluit in 1976 werd de weg die' van de Van Oldebarne velt weg naar het Stadhoudersplein loopt ter gelegenheid van zijn 80e verjaardag omgedoopt in Wiegman weg. Cabaret Duinzigt trok de af gelopen twee avonden volle zalen in het gebouw van de r.k. IVO school Duinzigt. Vol gens het programma beleef de de school een tweetal avonden Cabaret Duinzigt, maar het programma had meer weg van een prima, ge zellige en vooral enthousiaste schoolrevue. Op het toneel Hep alles goed voorbereid uit de hand, zoals een vergade ring van leraren of een uit beelding en zang van het liedje over de drie kleine kleutertjes. Er waren ook op vallende onopvallende do centen zoals de heren Ver met en Van Eisen. Gezongen werd er veel zoals over de meisjes van dertien, vakan- tievieren en ene mejuffrouw Van Dam waar een jongeman hopeloos verliefd op was. Dan werd ineens een mooi Engels liedje ten gehore ge bracht door Marga Bekker. Na de pauze nam de leven digheid nog meer toe met dansjes en ballet. Tot en met zo tussen dat aanstekelijke voor de regie en de organlsa- een kompleet playback or- gebeuren door was er een tie. Duinzigt Is letterlijk en fi- kest. Live-muziek zorgde woord van dank aan het guurlljk een springlevende voor een prima afronding. En adres van mevrouw Kloos school. De heer R. van Waveren, voorzitter van het Internationaal Bloembollen- centrum opende de tentoonstelling gisteravond. Naast (rechts op de foto) de heer W. Rovers, directeur van PARTICULIEREN STAAN SCHILDERIJEN AF VOOR LANDELIJKE EXPOSITIE NOORDWIJK - Een prachtig schilderij van Viegers werd ervoor van de porriehoop (berg bolle- nafval) gered en een in Denemarken aangekocht schilderij blijkt in Lisse geschilderd te zijn. Het zijn twee voorbeelden van unieke ervaringen die Herman van Amsterdam, Peter van der Voort en Rob Beelen hebben opge daan bij het samenstellen van de tentoonstelling „De Bollenstreek in bloei". Deze landelijke expositie, die gisteravond door voorzitter R. van Waveren van het Interna tionaal Bloembollencentrum werd geopend, herbergt ruim honderd schilderijen van bol lenvelden in de streek, maar ook van karakteristieke werk zaamheden in de bollensteelt, zoals het ziekzoeken, hyacin ten ritsen en tulpen koppen. Het bijzondere aan deze kunst werken is dat ze allemaal ei gendom van particulieren zijn. Daardoor zullen ze waar schijnlijk nooit meer op deze manier voor een groot publiek te zien zijn. Volgens Rob Beelen uit Lisse, de stuwende kracht achter het drietal organisatoren, is er een jaar aan de expositie gewerkt. „Een jaar van zoeken, praten met de eigenaren en tenslotte het inrichten", voegt de Sas- senheimse journalist Herman van Amsterdam daaraan toe. De derde man van het trio, Peter van der Voort uit Lisse, hoopt dat de expositie tiendui zend bezoekers zal trekken. „Mooier zou natuurlijk twin tigduizend zijn, want voor be woners van de streek is dit een bijzondere tentoonstel ling", aldus Van der Voort. Van Amsterdam en Van der Voort zijn ook de makers van het boek „De Bollenschilders" dat op de tentoonstelling voor 19.90 gulden te koop is. Daarin staan nog meer schilderijen dan de honderd op de exposi tie aanwezige. In het boek prijken ook werken van onder meer bekende buitenlandse schilders als Monet, Raphael, Gérome en George Hitchcock. Op Van Gogh na, ontbreken bekende, grote Nederlandse schilders. Hen hebben de bol len kennelijk nooit zo geïnspi reerd. Wel aanwezig zijn wer ken van onder meer de in Noordijk bekende Daniël No- teboom en met een twintigtal werken is de bekende streek- schilder Anton L. Koster ook sterk vertegenwoordigd. Ter completering van het geheel hangt er ook nog een schilderij van Herman van Amsterdam zelf, „Vanuit 't schuurtje" ge naamd. „Ik ben dan wel een huis-, tuin- en keukenschilder, maar dit hoorde er gewoon bij, vond ik", verklaarde de jour nalist en schilder. Overigens verschijnt maandag nog een nieuw „bollenboek" van het duo Van Amsterdam en Van der Voort op de markt. Na „In de bollen ver het le ven van landarbeiders in deze teelt, en „Corso Bollenstreek" over de tientallen bloemencor so's volgt dan „Bloemen achter de duinen". Dat zal voor 39.90 gulden in de boekhandels te koop zijn. De bijzondere expositie in de Nederlands Hervormde Kapel aan de Hoofdstraat in Noord- wijk is tot en met 26 april te bezichtigen, van maandag tot en met zaterdag van 9.00 tot 21.00 uur en 's zondags van 12.00 tot 16.00 uur. Volwasse nen betalen drie gulden vijftig entree, Pas 65- en CJ P-hou ders twee gulden vijftig en kinderen 'e'en gulden vijftig. LISSE Rob Schakenbos van de Maarten Trompschool is win naar geworden van de kijkdozenwedstrijd. Rob maakte een kijk doos getiteld „Ik droomde dat ik vannacht een draak was". Fre- derica Armandillo (Poelewaay) werd tweede, Lenneke Jansen (Maarten Trompschool) derde en de vierde prijs ging naar Her man de Vries, Nicolette Weyers, Jelle van Dongen en Dave Boot van de Willibrord school. Pol de Jaeger van de Klarinetschool werd vijfde en Wilmy van Dijken van de Christelijk Nationaal school zesde. De poedelprijs ging naar Maarten van de Berg van de Poelewaay school. Hij maakte „Ik droomde dat ik een blote vrouw in een spookbos was". De kijkdozen zijn tot en met zon dag 19 april te zien in Artopa in Lisse. Belangstellenden kunnen er van donderdag, zaterdag en zondagmiddag van half twee tot half vijf terecht. Artopa is ook op donderdagavond van half acht tot half tien open. Trouw FNV SASSENHEIM Drie jubila rissen werden gisteravond bij de Voedingsbond FNV in Sas- senheim onderscheiden. Plaats van handeling was het gebouw van de speeltuinvereniging Beatrix aan de Marijkestraat. Districtsbestuurder Wim Meere reikte de speldjes wegens jaren lange trouw uit M. van Hobe- len, 60 jaar lid, kreeg goud met diamant; M. Zwart, 50 jaar lid, goud met robijn; C. Homan ten slotte, 40 jaar lid, de gouden speld. Voorzitter Jan Jonkman bedacht de echgenotes met een bloemetje. Jongen geschept LEIDSCHENDAM Een 9- jarige jongen uit Leidschen dam heeft gistermiddag een gebroken been opgelopen bij een aanrijding op de kruising N oordsingel Dillenburgsingel in Leidschendam. De jongen stak onverwacht de kruising over. Hij werd vervolgens ge schept door een 29-jarige auto mobiliste uit Voorschoten. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis Antonius- hove in Leidschendam. WASSENAAR Het Chinees-Indisch restaurant Sari-Paci- fic kan vanmiddag toch open en kan vanaf zaterdag maaltij den serveren. Begin deze week dreigde het restaurant zijn deuren te openen zonder de vereiste vergunningen en ge meentelijke beschikking. Mede naar aanleiding van een arti kel in onze krant hebben de eigenaar en gemeenteambtena ren gisteren druk overleg gevoerd en kon in het kader van de hinderwetvergunning de gemeentelijke beschikking wor den opgemaakt.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15