„Weiland in Nieuwe Wetering juist zeer goed geschikt voor bloementeelt". fieidaeSou/icwl KOOS HOOGENBOOM VANDAAG WEG ALS VOORZITTER RECONSTRUCTIECOMMISSIE Korendag ielercomité Zoeterwoude moet programma wijzigen UEIDEN OMGEVING VRIJDAG 3 APRIL 1987 PAGINA 13 Modeshow Restaurant De Fransche Brug in Roelof arendsveen organiseert za terdaga von d samen met Van Emmerik Mode in Roelofarendsveen een diner met presentatie van de dames- en herenmo de voor het komende sei zoen. Bijwonen van deze mode-avond kost 89,50 per persoon. Reserveren kan bij De Fransche Brug aan het Westeinde 83 of bij Van Emmerik aan het Noordeinde 23. Klucht Toneelvereniging VIOS uit Oud Ade houdt zaterdag en zondagavond en op zon dag 12 april een uitvoering van de klucht „Drie is te veel". Dit gebeurt op alle drie de avonden in het Dorpshuis van Oud Ade vanaf acht uur. Pia Beek Pia Beek treedt zondagmid dag met Diana Beerta op in het Hof van Holland aan de Voorstraat 79 in Noord- wijk-Binnen. Het optreden begint om vier uur en duurt tot zeven uur. De toegang sprijs bedraagt vijftien gul den. Gezinsdienst In de NH-kerk in De Kaag wordt zondagochtend om tien uur een gezinsdienst gehouden met als thema „Leven is alleen leven als er Messias op staat". Mede werking wordt verleend door het Ridderkerks Kin derkoor. Zangdienst In de Hulp van Heilkerk van het psychiatrisch cen trum Schakenbosch aan de Veursestraatweg in Leid- schendam wordt zondag een zangdienst gehouden met als voorganger ds. A. F. Verheule. Medewerking verlenen het Salvator Kerkkoor uit Rotterdam onder leiding van Adri Verschoor, organist Richard Heidema en trompettist Willem Lekkerkerk. Aan vang tien uur. Aristakes De zanger Aristakes treedt zondag op in Blues Brothers aan het Henri Dunantplein in Hillegom. De zaal gaat om negen uur open. Rinoceros Negen leden van de SKAN- cursus „Theater maken' spelen zondagavond in De Kuip aan de Zeestraat in Noordwijk het stuk „De Rinoceros" van de Franse toneelschrijver Eugène Io- nesco. De voorstelling be gint om half negen. De toe gangsprijs bedraagt zeven gulden vijftig. SKAN-be- gunstigers en houders van een CJP moeten vijf gulden betalen. De Jantjes De toneelvereniging Cul tuur Verheft in Voorhout brengt dit jaar vanwege haar 40-jarig jubileum het beroemde volkstoneelstuk De Jantjes op de planken. Zondagmiddag wordt het stuk opgevoerd voor de Voorhoutse ouderen in de aula van de Katholieke Technische School aan de Leidsevaart. De aanvangs tijd is twee uur. Zondaga vond vanaf acht uur is er een voorstelling voor de do nateurs en verdere belang stellenden. Zangvoordrach t De mezzo-sopraan Magdale- na Pattianakotta houdt on der pianobegeleiding van Marianna Vetter zondag een zangvoordracht in ont moetingscentrum Het An ker in Hazerswoude. Op het programma staan onder meer werken van Brahms, Schumann, Debussy en Copland. De voordracht be gint om half vijf 's mid dags. De toegang bedraagt vijf gulden. Scholieren moeten een rijksdaalder be talen. Concert Het Toonkunstorkest Lei den geeft zondagmiddag een concert in de Witte Kerk in Noordwijkerhout. Solisten zijn Folkert Grondsma (orgel) en Hans Roskam (hobo). Dirigent is René Verhoeff. Uitgevoerd worden de Vierde Symfo nie van Carel Anton Fodor, het Concert voor orgel en strijkorkest van Albert de Klerk, de Pastorale van Alexander Voormolen en de Partita in modi antichi van Herman Strategier. De uitvoering begint om drie uur, de toegang is gratis. Trocadero Het salonorkest Trocadero houdt zondag vanaf 12.30 uur een koffieconcert in De Bron in Alphen aan den Rijn. Het orkest speelt vooral muziek uit de jaren twintig. Kaarten kosten viji gulden per persoon. Hou ders van een CJP of Pas 65 moeten vier gulden betalen. Ensemble De leerlingen van de Mu ziekschool Zoeterwoude- dorp brengen zondagmid dag in „Ons Huis" aan het Kosterspad een ensemble- spel ten gehore. De uitvoe ring van de 25 muzikanten begint om half drie en duurt circa één uur. De toe gang is gratis. VVV De openingstijden van het VVV-kantoor van Noord- wijk zijn met ingang van zaterdag gewijzigd. Men kan er van maandag tot en met vrijdag van negen tot zes uur terecht, op zaterdag van negen tot vier uur en op zondag van elf tot drie uur. Postzegels De Zuid-Hollandse Postze gelverzamelaars Vereniging houdt morgenavond van ze ven uur tot kwart over tien weer een postzegel beurs in het dienstencentrum Dui venvoorde (einde Zijdesin gel) te Leidschendam De toegangsprijs is één gulden vijftig, voor 65-plussers en jeugd vijfenzeventig cent. Sixties Vandaag en morgen wordt in De Sater aan de Konin gin Julianaweg in Leid schendam een „back-to- the-sixties" -weekeinde met de grote hits uit de zestiger jaren gehouden. Vanavond worden platen gerdaaid en zaterdag is er een optreden van de Zoetermeerse rock- and-roll-formatie Rock ot Ages. Aanvang half tien. einde rond vier uur. De toe gangsprijs is vier gulden. Cobra In jonge re ngebouw Amstel- wijk aan het Fluitpolder- plein te Leidschendam presenteert Cobra morgen de Muziek Express/Pop foto Drive-in show met Adam Curry. Kaarten kosten ze ven gulden vijftig. Aanvang 2negen uur. Sint Jan Alle medewerkers van de Zoeterwoudse parochie Sint Jan zijn vanavond welkom in Don Bosco voor een gezellig samenzijn. Het gaat daarbij om allen die actief meewerken aan het parochiegebeuren. De avond begint overigens met een eucharistieviering om half acht uur in de Christus Dienaarkerk gevolgd door de bijeenkomst in Don Bos co. ict ROELOFARENDSVEEN J De heer TE. (Dirk) Ie. Akerboom (62) treedt i vandaag aan als nieuwe H voorzitter van de Recon- structiecommissie voor het oude glastuinbouwge- ;ii bied van Roelofarends- ;ej veen. Hij is de opvolger g van Jac. (Koos) Hoogen- I boom. Over één ding zijn c' de twee het roerend eens: 15 de grond in het derde rj] tuinbouwgebied is goed üg geschikt voor de bloe it menteelt. hl De samenstelling van de Re- constructiecommissie wordt nu als volgt: T.E. Akerboom pi (voorzitter), Hr. Bilderbeek ee (Landinrichtingsdienst) (se cretaris), A.H. Meerburg (bur gemeester), Th. Hoogenboom .e"J (Noorderhemweg), J. Klein (Floraweg), J. Spruit (Water schap „De Oude Veenen"), p Hr. Polkerman (Landinrich- nj| tingsdienst) (begeleider na- ce mens de Landinrichtings- e dienst). De commissie is aan- t gevuld met diverse adviseurs f van het kadaster, Staatsbosbe- le-heer, de Tuinbouwvoorlich- in tingsdienst, de dienst Beheer Landbouwgronden en de di- recteur van de dienst Openba- 351 re Werken in Alkemade, de heer Peters. |p Hoogenboom De scheidende voorzitter, t 1 Koos Hoogenboom, heeft zijn functie nu vijf jaar met volle- do dige inzet vervuld. Het Re- ie constructieplan is onder zijn G te.'di ïg gereed gekomen de rn uitvoerende fase kan begin nen. Dat vindt Hoogenboom, wiens gezondheid zo nu en dan te wensen over laat, een mooi moment om de voorzit tershamer over te dragen aan iemand anders. Hij is blij dat zijn oude vriend Dirk Aker boom de reconstructiecom missie mag en wil gaan lei den. „Ik ken Dirk als een goed bestuurder. Hij kent het ingewikkelde reconstructiege bied op zijn duimpje, want hij is er geboren en getogen. Ik weet dat hij het vertrouwen geniet van de Veense kwe kers". Akerboom, bestuurslid van Veiling EMM en oud CDA-gemeenteraadslid, laat weten dat hij eigenlijk niet stond te trappelen voor een bijbaan erbij. „Dit is een over- dag-business, en daarvoor kan ik naast het werk op mijn freesia kwekerij tegenwoordig wel tijd vrij maken; miin zoon is zo langzamerhand het be drijf gaan runnen". Dat alleen al de voorbereidin gen voor de eigenlijke recon structie -vijf jaar zouden gaan duren, had Koos Hoogenboom van te voren niet kunnen be vroeden, anders had hij zich nog wel minstens twee keer bedacht alvorens de voorzit tershamer te gaan hanteren. Wat hielden de problemen met de reconstructie dan zoal in? Hoogenboom: „We kregen teleurstelling op teleurstelling toen de afbraakpremie eerst met twaalf gulden en toen nog eens met twaalf gulden per vierkante meter glas werd verminderd. Daarna vaardig de de provincie uit milieu technische overwegingen een verbod uit op het dempen van sloten met puin. Hierdoor werd de 'enig betaalbare ma nier van sloten dichtgooien onmogelijk gemaakt. Ander dempingsmateriaal kost gauw vijftien gulden per kubieke meter en dat is onbetaalbaar in het oude Roelofarendsveen met zijn brede en diepe slo ten". De derde teleurstelling die Hoogenboom in de afgelo pen jaren te verwerken kreeg werd veroorzaakt door het te rugbrengen van allerhande premies en subsidies aan zoge noemde „uitplaatsers". Dat zijn kwekers die een nieuw bedrijf zouden willen stichten in het derde tuinbouwgebied in Nieuwe Wetering en zo doende hun oude buren in het reconstructiegebied de gele genheid geven hun bedrijfs- percelen te verbreden. „Als de zaak ambtelijk sneller was afgewikkeld hadden we de bui voor kunnen zijn" mij mert Hoogenboom nog even. Hij is er de man niet naar om wie dan ook verwijten te ma ken. Hij accepteerde dan ook alle tegenvallers en ging ge staag door met het uitzetten van de grote lijnen van het reconstructieplan. De deuren van zijn woning stonden gast vrij open voor elke kweker die advies nodig had in het kader van de reconstructie. Mevrouw Hoogenboom heeft met menige pot verse koffie dan ook bijgedragen aan de plannenmakerij. Akerboom De heer Akerboom gaat het anders doen. Hij houdt voort aan iedere ochtend spreekuur in een kantoor in veiling EMM op een tijdstip dat de meeste mensen zich nog een keer omdraaien in bed, name lijk van half zeven tot half acht 's morgens. Voor kwe kers is dat volgens hem juist een goede tijd. Overigens is het te allen tijde mogelijk met Veel ouderen uit Leiden en ömgeving vonden gisteren de weg naar de Stadsgehoorzaal in Leiden, waar de elfde Ko rendag werd gehouden. De aanwezigen zaten daar niet de hele dag stil op hun stoe len om te zingen en te luiste ren naar de veertien koren. Er was pok gelegenheid voor activiteiten als volksdansen, toneel en gymnastiek, en daaraan werd enthousiast meegedaan. De organisatie van het evenement was ook dit jaar weer in handen van de dienstencentra Leiden. ;OETERWOUDE Het ielercomité Zoeterwou- le heeft noodgedwongen et programma voor de lonae van Zoeterwoude, ie wordt verreden op •ndag 28 juni, enigszins toeten aanpassen. De NWU heeft namelijk ;een toestemming gege- en om op 28 juni een edstrijd te organiseren •oor nieuwelingen-dames. Besloten is in plaats van de. meisjes de nieuwelin gen-jongens te laten rij den. Wielercomité-voorzitter André Hilgersom vindt het bijzonder spijtig dat de nieuwelingen-da- mes niet de kans krijgen in Zoeterwoude. „Juist nu ziin er enkele enthousiaste wielren- sters in het dorp en graag zou den wij ze in ons programma opnemen, maar dat is echt on mogelijk. We hebben zelfs nog gekeken naar een andere da tum maar ook dat is niet haal baar. Eerder kan niet en een week later begint de zomerva kantie en dan is het volgens ons niet verstandig de wieler ronde te houden. Daarom blij ven we op 28 juni zitten. Die' datum is overigens al aan al lerlei instanties doorgegeven. We vinden het echt jammer want natuurlijk moeten die jeugdige meiden de kans heb ben in eigen dorp te rijden", aldus André Hilgersom. VIOS, mede vanwege het 20- jarig bestaan van het muziek gezelschap, de gelegenheid krijgt tussen twee wielerkoer sen door een show te maken op de Schenkelweg. Naast de wedstrijd voor nieuwelingen jongens vermeldt het pro gramma een wedstrijd voor liefhebbers/veteranen, ama teurs, prominente inwoners van Zoeterwoude en de bur gerronde. Evenals vorig jaar zijn tijdens die burgerronde in woners van Stompwijk wel kom. De scheidende voorzitter Koos Hoogenboom (links) wenst zijn opvolger Dirk Akerboom veel succes. hem een afspraak te maken voor een ander tijdstip. De reconstructiesubsidies zijn als gevolg van de door de overheid opgelegde bezuini gingen niet meer zo hoog als ze hadden kunnen zijn. Toch houdt het Rijk nog zeventien miljoen gulden beschikbaar voor Roelofarendsveen. Aker boom: „Ik vind dat we dat geld hoe dan ook moeten bin nenhalen. Is het niet voor onszelf, dan toch voor onze opvolgers. Het zou eeuwig zonde zijn als we deze enorme financiële injectie laten schie ten". Het blijkt dat van de Veense kwekers uit het Reconstruc tiegebied pas één bedrijf de grote overstap naar Nieuwe Wetering heeft gemaakt. Een drietal andere kwekers met wie de Reconstructiecommis sie in een vergaand stadium van onderhandelen was, liet plotseling afweten omdat de vervangende grond in Nieu we Wetering niet geschikt zou zijn voor de bloementeelt. Zij hadden particuliere onder zoeksbureaus ingeschakeld en die hadden hen afgeraden om voormalig weiland als tuin- bouwgrond te gaan gebrui ken. Hoogenboom: „onbegrij pelijk, onderzoeken door de rijksproefstations van Aals meer en Wageningen, ook geen kleine jongens, hadden juist aangetoond dat de grond uitermate geschikt was voor de bloementeelt. Alleen de eerste twee jaar zou de grond een eigen gebruiksaanwijzing nodig hebben, maar dat hoef de niet ten koste te gaan van de kwaliteit van de bloemen. Dat is toch logisch voor grond dat eeuwenlang als weiland is gebruikt". Dirk Akerboom voegt daar aan toe: „Ik heb zelf mijn be drijf vijfentwintig jaar gele den ook op een stuk voorma lig weiland aan de Sotaweg opgezet. Nu zou ik die grond voor geen prijs meer kwijt willen". Vorige maand ver bleef hij veertien dagen in Is raël. „Daar heb ik gezien dat men eersteklas gewassen haalde van pure woestijn-rot sachtige gronden, en hier zijn mensen die bang zijn dat voormalig weiland niet ge schikt zou zijn... onbegrijpe lijk". Nu de verhalen en ideeën over een mogelijke onge schiktheid van de gronden in het derde tuinbouwgebied de finitief naar het rijk der fabe len zijn verwezen, is de Re constructiecommissie weder om in gesprek met een twee tal gegadigden. Akerboom is redelijk optimistisch, maar hij erkent dat het slagen van de reconstructie in Roelofarends veen alleen maar lukt met de medewerking van de kwe kers. „Het mooiste zou zijn als de kwekers stonden te drin gen voor deelname aan de re constructie. Omdat het alle maal te lang is gaan duren, haakten sommige kwekers af. De mensen hebben' een be drijf, ze moeten doorgaan, dat is de handicap. Ze willen op een nieuw bedrijf a la minute beginnen". De hele ontwikke ling is een miljoenenzaak, maar de subsidiepot gaat pas open bij minimaal zes uit plaatsingen". Overigens lopen de uitplaatsers nooit het risico dat ze geen subsidie krijgen. De echte risicodragers zijn Stiveen en vooral de gemeen te Alkemade. Stiveen heeft namelijk van de gemeente Al kemade een werkkapitaal van achthonderdduizend gulden gekregen. Daarvan moeten insteekwegen en nutsvoorzie ningen worden aangelegd. De gemeente Alkemade zal voorts de Achterweg in Nieu we Wetering laten recon strueren. Meevallers Hoewel de Reconstructiecom missie nogal wat tegenvallers te verwerken heeft gekregen, zijn er ook meevallers. Zo werd vorige week bekend dat ook het oostelijk deel van de Oostpolder in Roelofarends veen bij het reconstructiege bied mag worden getrokken. Het totale reconstructiegebied is hiermee op ruim driehon derd hectaren gekomen. Hoogenboom: „In het oostelijk deel van de Oostpolder (ten oosten van de Noorderhem weg) zouden we door samen voeging minstens acht moder ne energiebesparende bedrij ven kunnen vormen. Het moet natuurlijk voor de kwe kers daar wel financieel haal baar blijken. Vergeet niet dat elke bedrijfsreconstructie in Roelofarendsveen een be- drijfsverdubbeling inhoudt". Heel blij zijn Hoogenboom en zijn opvolger Akerboom met het moeizaam verworven sucr cesje dat men alleen in Roelo farendsveen voor typisch Veense wisselteelten mag vol staan met een kasbreedte van zestig meter om toch voor re constructiesubsidie in aan merking te komen. Landelijk moeten de kassen minimaal tachtig meter breed zijn. Akerboom heeft inmiddels geconstateerd dat er door de Reconstructiecommissie voor Roelofarendsveen al bergen werk zijn verzet. „Het is een unicum dat we hier al zo ver zijn. Omdat het reconstructie plan al helemaal rond is. kun nen we zó met de realisatie aanvangen. We moeten de grote mogelijkheden echt met beide handen aanpakken". De scheidende voorzitter Hoog enboom: „Ik zou nog zo graag tegen de Veense kwekers dit willen zeggen: „De overheid biedt de kwekers met deze re constructie de helpende hand. Het zou eeuwig zonde zijn om die helpende hand te negeren. De mogelijkheden worden nu geboden, de kwekers moet nu toehappen". ELLEN VERHAAR

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13