feeidóc SouACWit Bouw Schuttersveste ligt voorlopig stil STAD OMGEVING Op zoek naar Miss en Mister Rund ALLER LEI(DS) Uitgelezen opgeruimd Leidse MEAO houdt experimentele richting toerisme NOG GEEN OVEREENSTEMMING MET NIEUWE AANNEMER Penning voor Molukkers redaante- risseling roor Vrije ichool Mareland Leidse huisartsen werken weer mee aan onderzoek =3 CeicLcSomcuit VRIJDAG 3 APRIL 1987 PAGINA 11 IROEPSOPLEIDING MVDIDAAT-NOTARIS IDEN De Leidse universi- begint in februari 1988 met beroepsopleiding voor kan- aat-notaris. Dit is een tweede opleiding, bestemd voor de estudeerde kandidaat-notaris ;en baan op een notariskan- Het is een deeltijdopleiding de huidige opleiding op de itoren grotendeels gaat ver- ïgen. Hoe de studie precies rdt ingericht, wordt bespro- op het Landelijk Notarieel dentencongres dat op 10 april de Leidse Gorlaeuslaborato- Wassenaarseweg 76, wordt louden. Het congres wordt half tien geopend door itssecretaris van justitie, V. te-van Hemel. VOLGENDE MAAND MEER DUIDELIJKHEID OVER TOEKOMST DE SLEUTELS LEIDEN De ondernemings raad van de Leidse meelfa briek De Sleutels verwacht be gin mei cijfers op tafel te kun nen leggen, die uitsluitsel ge ven over de levensvatbaarheid van het bedrijf. De gemeente Leiden en de bonden denken ondertussen na over een ande re bestemming van de be drijfspanden als blijkt dat de huidige werkzaamheden niet meer voortgezet kunnen wor den, ook niet in gereduceerde vorm. Dat zei J. Duynhoven, districtsbestuurder van de FNV, gisteren na afloop van een gesprek met de gemeente over Meneba. Begin maart werd aan de 79 werknemers van deze meelfa briek bekend gemaakt dat Me neba de activiteiten in Leiden wil stilleggen. Het Meneba- concern verkeert al geruime tijd in financiële moeilijkhe den. Bonden en onderne mingsraad legden zich niet neer bij het besluit van de di rectie en besloten onderzoek te doen naar de mogelijkheid in Leiden door te gaan met het vermalen van graan. „Wij noch de gemeente gaan dingen doen die de eerste op tie, voortzetten van de huidige werkzaamheden, doorkrui sen", aldus Duynhoven. „We houden wel rekening met de mogelijkheid dat in mei blijkt dat de meelfabriek in Leiden niet levensvatbaar is. Daarom denken we nu al na over de volgende fase. Als je dat in mei pas gaat doen, is het te laat". GINJAAR-MAAS: LEIDEN/DEN HAAG Het duurt nog een of twee jaar voordat de experi mentele studierichting toerisme aan de Leidse school voor middelbaar economisch en admini stratief onderwijs (MEAO) wordt omgezet in een for mele en uitgebouwde af deling. Staatssecretaris N. Ginjaar-Maas (onderwijs) zei gisteren tegenover de Kamercommissie voor on derwijs dat hierover nog geen overeenstemming is bereikt met het ministerie van financiën. De staatssecretaris maakte gis teren definitief een einde aan de onzekerheid die bestond over het al dan niet voortbe staan van de richting toerisme. Behalve aan de Leidse MEAO is deze experimentele studie richting ook verbonden aan MEAO-scholen in Utrecht, Zwolle en Maastricht. In ge sprekken beloofde de staatsse cretaris dat de MEAO's moch ten doorgaan met toerisme, maar de directeuren durfden daar niet op te vertrouwen. De onzekerheid werd nog groter, toen werd besloten aan vijf middelbare horeca-scholen een richting toerisme te ver binden. Ginjaar zei gisteren dat dit gebeurt omdat het toe ristisch en recreatief onderwijs moet worden versterkt om de toeristische tak van de econo mie te verbeteren. „Er is geen haar op mijn hoofd die erover piekert om de stu dierichting toerisme aan de MEAO-opleidingen te beëindi gen", aldus de staatssecretaris. De scholen in Leiden, Maas tricht, Utrecht en Zwolle heb ben volgens de staatssecretaris veel ervaring en deskundig heid opgebouwd en fungeren uitstekend. LEIDEN De bouw van het complex Schut tersveste is nog altijd niet hervat. Projectont wikkelaar Nederlandse Bouw en Architectuur. B.V. (NBA) uit Utrecht heeft na het faillisse ment van de vorige aan nemer nog geen over eenstemming bereikt met een nieuwe aanne mer. NBA is in onder handeling met de Ba taafse Aannemersmaat schappij B.V. (BAM) uit Zeist. Over de prijs zijn beide partijen het echter nog niet eens. Een woordvoerder van de BAM denkt dat het nog wel weken kan duren voordat er overeenstem ming is. De bouw van het kantoor' Schuttersveste op de hoek van de Schipholweg en het Schuttersveld is enkele we ken geleden stil gelegd door het faillissement van de Kinkelder Groep B.V. in Arnhem. De aannemer van Schuttersveste, Joosten-Hu- gen B.V. uit Babberich maakt deel uit van de Kin kelder Groep en is derhalve ook failliet. Curator W. van den Broek uit Nijmegen slaagde erin de meeste bouwprojecten van de Kin kelder Groep onder te bren gen bij de BAM. Voor het complex Schutters veste ging dat echter niet vanzelf, omdat de opdracht gever van dat project niet de Kinkelder Groep maar de NBA is. De curator had dus geen belang bij voortzetting van de bouw, al zijn er wel banden tussen de NBA en de Kinkelder Groep. De NBA begon daarom zelf onder handelingen met de BAM over de overname van de bouw. Deze verlopen echter minder vlot dan verwacht. „In twee gevallen gingen de onderhandelingen moeiza mer en Schuttersveste is daar één van", aldus een woordvoerder van de BAM. De hervatting van de bouw laat dan ook beduidend lan ger op zich wachten dan was voorspeld. Betrokkenen dachten dat er binnen enke le weken weer gebouwd zou worden. Volgens de woord voerder van de BAM kan overeenstemming over de onderhandelingen nog wel enige weken duren. De NBA wil over de vertraging in de bouw en de onderhandelin gen geen mededelingen doen. Volgens de plannen van de NBA moet Schuttersveste in oktober en november wor den opgeleverd. Het gebouw moet onderdak bieden aan het Leidse hoofdkantoor van de Nederlandse Midden- standsbank (NMB) en Euro Moda B.V. Export, beide nu nog aan de Rijnsburgersingel gevestigd. Directeur J. Ge- nemans van de schoenim porteur en handelsmaat schappij Euro Moda B.V. is verbolgen over de hele gang van zaken. De firma had al in 1985 naar Schuttersveste willen verhuizen. „Ons ge duld raakt op. We hebben de boel al onder druk gezet". Genemans zegt er een hard hoofd in te hebben dat de oplevering in oktober en no vember nog zal lukken. Burgemeester C. Goekoop heeft gistermiddag in het stadhuis aan het echtpaar Tampung de Riet kerk-herdenkingspenning uitgereikt. De penning is genoemd naar wijlen minister Rietkerk van bin nenlandse zaken, die het initiatief nam tot eerherstel van de Molukkers van de eerste generatie. Zij kwamen in 1951 en 1952 als KNIL-militairen in groepsverband naar Nederland om daar vervolgens 35 jaar te verblijven. Zij hebben van de regering inmiddels een uitkering voor het leven toegezegd gekregen, terwijl zij tevens recht hebben op een herdenkingspenning met de tekst „uit waardering voor uw inzet". De eerste penningen zijn op 22 november vorig jaar in de Ridderzaal uitgereikt door koningin Beatrix. H '%IDEN De leerlingen in de Vrije School Mare nd krijgen al sinds no- JHmber vorig jaar les in it gebouw aan de Mare- -ngel. Maar gisteren werd id school officieel geo- ind, en ook de naam Ma- itjand werd officieel be- ►ndgemaakt. •t schoolgebouw heeft een ire gedaantewisseling onder in. Zo is het aantal ramen nk uitgebreid, en de inde- g herzien. Drie lokalen wer- n omgevormd tot een grote, leelzaal en de buitenmuren irden wit geverfd. Uitgangs- nt bij de verbouwing, die m twee miljoen gulden tte, was de „organische iwkunst". Deze architecto- :he stroming ontstond rond eeuwwisseling vanuit de jendstil en vindt haar inspi- ie in de natuur. de verbouwing van de ije School Mareland is veel >ruik gemaakt van natuur- ;e materialen zoals onge- fd hout en natuursteen, dat D. ten Hooven, de di- teur van de Vrije School de m Mareland had onthuld, ten de 250 leerlingen even 'eel ballonnen de lucht in ïgen. Voor de kinderen was vandaag ook een feestdag: clown Woudi trad op, er rden spelletjes gedaan en er jezamenlijk gegeten, rgen houdt de school van uur tot twee uur open voor belangstellenden. Vrije School Mareland is tweede school in Leiden die rkt volgens de pedagogie Rudolf Steiner. P. van der gt, voorzitter van het oolbestuur van Mareland: jdolf Steiner zette het kind itraal. Hij ging ervan uit dat i kind een denkend, voe- d en willend mens is. En drie aspecten zijn allemaal :n belangrijk". Op de Vrije looi wordt volgens Van der igt „op een speelse wijze" ;egeven. „We besteden veel aan kunstzinnige vakken, ds toneel en handenarbeid", legt uit dat „vrije" scholen •ij zijn van de overheid", lat betekent dat we werken onze eigen manier. Dat valt t altijd mee, want er zijn regels waaraan we ons ten houden". n krant ontvangen Bel ssen 18.00 en 19.00 uur, za- dags tussen 14.00 en 15.00 telefoonnr.071-122248 en: krant wordt nog dezelfde 'ond nabezorgd. PAASVEEIN GROENOORDHALLEN LEIDEN „De verhou dingen, daar draait het al lemaal om". Keurmeester Piet Rietveld uit Amster dam kijkt zelfverzekerd om zich heen en het in stemmend geknik van zijn collega Jonker bevestigt dat hij het bij het rechte eind heeft. Beiden hebben zojuist een aantal stieren gekeurd tijdens de 37ste Paasveetentoonstelling van de VEBO, de Vereni ging tot bevordering van de Agrarische belangen in de Rijn- en Duinstreek. Dikbillen waren het en die lokken op de keuring in de Groenoordhallen de meeste discussie uit. Uiter aard vanwege hun „be- vleesdheid", want daar moeten de keurmeesters een oordeel over vellen. Maar wat deze dag mis schien nog wel meer ter sprake komt, is de manier waarop zij aan hun kilo's vlees zijn gekomen. „Hor monen, ik wil het woord niet horen", zegt Jonker. „Ze zeggen dat je kunt zien of een koe met hor monen is behandeld. Maar ik wil er niks van weten". Zijn college E. Ultee uit Oude water spreekt hem tegen. „La ten we nou maar eerlijk blij ven, er wordt gewoon gerom meld. Maar we kunnen beter zeggen dat 't niet gebeurt, want de omzet van de slagers daalt door dit soort wilde ver halen 15 tot 20 procent". Hoe dat dan komt? Het ligt alle- De keurmeesters hadden gisteren in de Groenoordhallen de handen vol. maal aan de Belgen, daar is het drietal het roerend over eens. Onze zuiderburen infil treren de markt met vlees dat weliswaar goedkoop is, maar niet meer dan de kwalificatie „rommel" verdient in de ogen van mannen, die als de besten de kwaliteit van het vlees kunnen bepalen. „Maar het tij keert", probeert Ultee de toehoorders gerust te stellen. „Het gemiddelde kwa liteitsniveau stijgt. De Belgen worden nu aangepakt en de boeren zelf beginnen ook ge noeg te krijgen van het slechte vlees". En er is nog een posi tief bericht: steeds minder boe ren importeren Amerikaanse stieren of hun sperma, dat spe ciaal is bestemd voor melk koeien. Koeien die daardoor meer melk leveren, maar „slecht in het vlees zitten". Het tegenovergestelde geldt voor het vee op de tentoonstel ling in Leiden. Geen fokker die het aandurft om daar een „scharminkel" neer te zetten. Voor hen gaat het om het vlees, de spierplaten en de rondingen. De keurmeesters kiezen de mooiste koeien en stieren, die zaterdag 11 april in de nationale finale in Den Bosch meedingen naar de ti tels Miss en Mister Rund 1987. „Ja, die staat wel mooi vier kant op z'n benen", knikt de heer Reyneveld uit Koude kerk naar het winnende vrou welijke kalf. „Voor en achter breed én dunne poten, da's ook belangrijk". Dun? Maar kunnen die later al die kilo's vlees dan wel dragen? „Dunne poten betekent lichte botten, dus meer vlees", licht hij toe. En vlees is lichter dan botten. Zelf is hij voor het eerst aan wezig, met drie stieren. „Nee, prijzen heb ik niet gewonnen. Dan moet je met een stuk of dertig beesten komen en ik heb er maar drie, als hobby". „En al neem je veel beesten mee", voegt een ander toe. „Je maakt pas kans op de titel als je hier al een paar jaar mee draait. Je moet eerst een paar maal door de bagger zijn ge haald", lacht hij veelbeteke nend naar zijn buurman. Want dat de jury objectief is, is vol gens hem meer een wens dan realiteit. „Mijn beesten werden nooit kampioen. Totdat ik ze aan een ander had ver kocht...". Objectief of niet, het winnende kalf is volgens de omstanders inderdaad het mooiste. Ook over de identiteit van de eige naar bestaat geen verschil van mening. „Die komt van Roos uit Amstelveen", merkt ie mand op. „Dat zie je gewoon meteen". O ja? „Natuurlijk! Je weet toch hoe anderen fokken. Iedereen kruist op z'n eigen manier". De eigenaar van het winnende stiertje is hun min der bekend, Johannes de Jong uit Amstelveen. Maar die heeft dan ook nog nooit een grote prijs gewonnen. „Ik heb er zo'n vijftien jaar over ge daan", aldus de trotse winnaar. Die meteen verzekert dat hij zijn beest voorlopig niet zal verkopen. Zeker niet aan de slagers, die op de tentoonstelling veel geld betalen voor de mooiste vol wassen runderen, die met Pa sen op het bord van de klant liggen. Meer geld dan zij zul len opleveren. En waarom? „Het is een goede reclame voor hun zaak", meent keur meester Rietveld. „Maar veel minder dan vroeger", relati veert collega Jonker. „Toen werden die beesten in het openbaar voor de winkel uit de wagen gehaald. Dat kun je nu wel vergeten. Nu krijg je Lekker Dier op je nek". PIETER EVELEIN LEIDEN De Leidse huisartsen gaan weer meewerken aan het on derzoek onder 85-plussers. De huisartsen verleenden enkele maanden geen me dewerking aan dit onder zoek, als onderdeel van de acties tegen de opheffing van de vakgroep huisarts geneeskunde. „We gaan weer meedoen om dat de medische faculteit haar goede wil begint te tonen en omdat anders de Amerikaanse overheid de subsidie aan dit onderzoek onder ouderen zou stopzetten", verklaarde dr. R. van Velzen, woordvoerder van de Plaatselijke Huisartsenver eniging. Het bestuur van de faculteit verzoekt minister W. Deetman van onderwijs in een brief twee formatieplaatsen voor wetenschappelijk onder zoek te financieren uit een knelpuntenpot van het minis terie. „Wij hebben gezegd dat die twee koppen er moeten komen. Als de minister geen twee ton voor het wetenschap pelijk onderzoek beschikbaar wil stellen, dan moet de facul teit dat doen. Op de miljoenen- begroting van de faculteit is twee ton niks", aldus Van Vel zen. Zolang nog onzekerheid bestaat over de definitieve in vulling van de vakgroep, gaan de huisartsen door met hun acties. Zo sturen zij geen pa- tienten door naar het AZL. Ook kunnen studenten geen co-schappen meer volgen en werken de huisartsen niet mee aan een astma-onderzoek. Restaurant La Grand tweede van Neerlands Dis LEIDEN/ARNHEM Het Leidse restaurant La Grand heeft de tweede prijs gewonnen in de strijd om de Neerlands Dis Bokaal. Deze onderscheiding is bedoeld als erkenning en stimulans van de „Hollandse keuken'. Ruim driehonderd restaurants waren in de race voor deze bokaal, die woens dagmiddag in het Openluchtmuseum in Arnhem werd uit gereikt. De prijs, bestaande uit een oorkonde en een 14-daagse talen cursus, werd uitgereikt aan Jean La Grand van het gelijk namige restaurant aan de Herengracht door voorzitter John Malhot van Neerlands Dis. De eerste prijs en dus de bokaal werd gewonnen door restaurant Hoffmann's Vertellingen uit het Drentse Havelte. De stichting Neerlands Dis heeft de afgelopen jaren een flin ke reorganisatie doorgemaakt en groeit momenteel fors. Voorzitter John Mathot zei dat het aantal deelnemende res taurants het afgelopen jaar is gestegen van ruim 250 tot bij na 330. Bij de jury-beoordeling van het beste Neerlands Dis-restau rant wordt niet alleen gelet op de kwaliteit van de maaltijd (bereid met produkten van eigen bodem), maar ook op de hele entourage en de bediening. Collectanten Het comité Leiden van het Nationaal Fonds Sport Ge handicapten heeft collectan ten nodig voor de collecte die in de week van 6 tot en met 10 april wordt gehou den. Aanmeldingen: de heer B. Smits, tel. 071-215902. Folk In café Le Bambou op de hoek van de Herenstraat en de Witte Singel wordt van avond een open podium ge houden voor liefhebbers van folkmuziek. De toegang is gratis. Aanvang negen uur. Gastouders De Stichting Gastouderpro ject Leiden zoekt mensen die kinderen tot twaalf jaar willen opvangen. Dat kan een paar uur in de week zijn, maar ook vijf hele da gen. Ouders betalen aan gastouders drie gulden per kind per uur. Voor meer in formatie: Breestraat 19, tele foon 071-122441 (op woens dagmorgen van negen uur tot half elf). Kledingbeurs De Nederlandse van Huisvrouwen Unie van Vrijwilligers hou den dinsdag 7 en woensdag 8 april een zomerkledingbeurs in het pand Caeciliastraat 18. Op 7 april kunnen van tien tot vier uur kleding, schoe nen en tassen worden ge bracht. Om 19.00 uur begint de verkoop. Deze duurt tot negen uur. Op 8 april wordt de verkoop gehouden van tien tot twee uur. VOET BROMFIETSER VERBRIJZELD LEIDEN De linkervoet van een 17-jarige Leidenaar is gistermid dag om drie minuten over twaalf verbrijzeld bij een ongeval op de kruising Seringenstraat/Koninginnelaan. De jongen kwam met zijn voet onder het rechtervoorwiel van een vrachtwagen, bestuurd door een 29-jarige man uit Nieuwkerk, die rechtsaf wilde slaan en die hem niet zag. De bromfietser werd overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Dit handige rekje voor uw oude kranten is voor u, wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Als het rekje vol is, maakt u er met behulp van het touw in één handbeweging een handig pakketje van. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Stuur de bon vandaag nog - kosteloos - aan ons op. Nol Nog Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres: Postcode/plaats: TeleJoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de krantenhanger naar: Naam:Voor Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I, 2500 VD Den Haag (postzegel bellen wij). se Courant, Antwoordnummer I «alen wij). 1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11