EG wil meer greep op kernenergie Thatcher mag Gorbatsjov wel Italiaanse president verbiedt aftreden van Craxi Oppositie Aruba wil geen uitstel onafhankelijkheid VS-deskundigen: Moskou bouwt ruimte-vliegtuig POLITIE ACHTERVOLGT RAZENDE PRINS BEZOEK AAN MOSKOU GROOT SUCCES Republikeins Frankrijk herdenkt vorstelijk verleden BUITENLAND ftzidóe Soivumt DONDERDAG 2 APRIL 1987 PAGINA 8E Bobby te fiets Barry Hill (links) en Tony Day doen hun ronde tegenwoordig op gloednieuwe fiet sen. De Londen- se politie heeft onlangs twee honderd rijwielen aangeschaft. Uit proeven is geble ken dat de agen ten op deze ma nier sneller kun nen reageren en voor het publiek beter zichtbaar zijn. WASHINGTON Vol gens hoge militaire func tionarissen van het Ame rikaanse Ruimtecomman do in Colorado Springs zijn er duidelijke aanwij zingen, dat de Sovjet-Unie zeer binnenkort begint met bemande testvluchten met een mini-ruimtepen del. Amerikaanse deskun digen zijn er van over tuigd dat het toestel be doeld is als gevechtstoe stel voor voor spoedei sende (ruimte)missies. Het is overigens bepaald niet voor het eerst dat de VS het denkbeeld van een Russisch „ruimte-gevechtsvliegtuig" naar voren brengen. Totdus- ver hebben er alleen nog maar onbemande versies (dertig procent van de werkelijke grootte) van het toestel gevlo gen. Dat bleek onder meer uit foto's die een Australisch mili tair patrouille-vliegtuig op 15 maart 1983 maakte van een na zijn proefmissie in de Indische» Oceaan geland toestelletje. Twee latere landingen van een proefmodel vonden niet meer plaats in de Indische Oceaan, maar vrij van vreemde pot tenkijkers in de eigen Zwarte Zee. Intussen waren de Russen ook begonnen met proeflancerin- gen van een nieuw type raket, de SL-16. Met deze bijna ze ventig meter lange tweetraps raket zouden, althans volgens Amerikaanse bronnen, de mi ni-ruimtependels op ware grootte moeten worden gelan ceerd. De SL-16 wordt in staat geacht een ruimtevliegtuig van rond de vijftien ton in een lage baan om de aarde te bren gen. Er hebben nu minstens vijf van dergelijke SL-16-test- missies plaatsgevonden, zij het niet allemaal even succesvol. De jongste was, voor zover be kend, op 22 oktober jl., waarbij een satelliet, de Kosmos-1786, en de tweede trap van de ra ket in een nogal ongewone el lipsbaan om de aarde werden geschoten. Overigens gelooft echt niet ie dereen dat er een snpl-inzetba- re bemanbare Russische mi ni-shuttle staat aan te komen, die vooral militaire taken krijgt zoals het eventueel ver nietigen van vijandelijke kunstmanen. Het zou best eens kunnen zijn, zo wordt wel be weerd, dat het Russische ra ketvliegtuigje alleen maar be doeld was om bepaalde eigen schappen van de gróte Russi sche (met de Amerikaanse Space Shuttle vergelijkbare) ruimtependel-in-wording uit te proberen en vooral de hitte- -werende tegels op de huid van die pendel. De eerste lan cering van die grote Sovjet-s huttle nog voor het eind van 1988 verwacht. EUROPARLEMENT BUIGT ZICH OVER TSJERNOBYL STRAATSBURG Op de kop af een jaar na dato wordt er vanaf maandag in het Europarlement in Straatsburg een hele week over gepraat: de kern ramp in Tsjernobyl. In ■j vele rapporten zullen des kundigen nogmaals ver tellen dat de Europese re- i actie op de catastrofe op zijn minst inadequaat is geweest. En aangezien ook de EG van fouten kan leren, worden de nodige maatregelen voorbereid om het in de toekomst be ter te doen. Gisteren pre senteerde de Europese energiecommissie al zijn eerste aanbevelingen. De reactie die de dubbele ex plosie in de RBMK-reactor april vorig jaar in de Europese Gemeenschap teweeg heeft ge bracht, had veel weg van de beroemde knuppel in het hoenderhok. Politici uit de verschillende lidstaten vielen soms in paniek over elkaar heen, en elk land bepaalde zijn eigen beleid. Als één ding in de Europese reactie op de ra dio-actieve rookpluim opviel, was het wel het gebrek aan co ördinatie en afgewogen beleid. Terwijl in Nederland de toen malige minister Winsemius op televisie moeders aanraadde hun kinderen uit de zandbak te houden en voorlopig geen spinazie te eten, hadden de burgers van Frankrijk hoege naamd niet met gezondheids maatregelen te maken. De bij na wereldomspannende ver vuiling van Tsjernobyl werd in West-Duitsland weer bij zonder hoog opgenomen. Zo moest de gezondheidsminister in de deelstaat Hessen achteraf erkennen dat de stralingsnor men voor sommige groenten in zijn gebied nog strenger wa ren gesteld dan de natuurlijke achtergrondstraling vóórdat de kettingreactie in de Sovjet- Unie op hol sloeg. Hét Euro parlement en de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Gemeenschap, reageerden minder snel. Zo bleek het pas drie weken na het ongeluk mogelijk een „spoedbijeenkomst" van het parlement te beleggen. Tijdens die bijeenkomst kwam aan het licht dat het Europese Eura- tom-verdrag ondanks alle stormachtige ontwikkelingen in dertig jaar nooit was her zien. Anders Dat moet dus allemaal anders. „Er moeten gemeenschappelij ke veiligheidsvoorschriften voor kerninstallaties komen, gemeenschappelijke normen voor radioactieve uitstoot als mede harmonisatie van de rampenplannen", schrijft Eu ropees energiedeskundige L. SpSth in zijn verslag namens de commissie energie, onder zoek en technologie. De con clusie die deze deskundige trekt is bijzonder wrang: „Er was een duidelijk gebrek aan paraatheid en de reacties zou den vermoedelijk niet anders zijn geweest als het ongeluk in de Gemeenschap had plaatsge vonden. De verdragsbepalin gen voor de atoomenergie ver toonden duidelijke gebreken en lacunes". Waar milieuactivisten wellicht blij mee zijn, is de aanbeveling om Europese inspraak moge lijk te maken over de vesti- „Ramp Tsjernobyl kostte 15.000 Russen het leven" WASHINGTON De Russische arbeider Igor Gerasjtsjen- ko, heeft tegenover een commissie van het Amerikaanse Congres verklaard dat bij de ramp in de kernreactor bij Tsjernobyl 15.000 mensen door straling om het leven zijn gekomen. Volgens het officiële cijfer dat door de Russische autoriteiten is verstrekt bedraagt het aantal doden 31; dit is bevestigd door onder anderen de Amerikaanse beenmerg- specialist Robert Gale, die de Russische artsen heeft gehol pen bij de behandeling van de slachtoffers. Gerasjtsjenko, die in een fabriek werkte waar apparatuur voor kernreac toren werd vervaardigd, zegt de informatie te hebben ge kregen van „goede vrienden" die op het moment van de ramp in de twee grootste ziekenhuizen van Kiev werkten. De Rus heeft tegenover de Helsinki Commissie verklaard dat de Amerikaanse arts Gale alleen toegang kreeg tot de kleinere medische centra, waar veel minder slachtoffers lagen. gingsplaatsen van kerncentra les. Dit betekent dat bijvoor beeld de Belgische overheid niet langer zonder Nederland te raadplegen kerncentrales mag bouwen in Doel, vlakbij de grens. Er moet verder een koppeling komen, aldus Spëth, tussen de exploitatie van kern centrales en een evenredige capaciteit voor de opslag van het (radio-actieve) afval. Ten slotte moet een uitvoerig ver slag gemaakt worden over de toestand en de technische vei ligheid van alle Europese cen trales en wordt de instelling van een inspectiedienst be pleit. Van de Europese energiecom missie hoeven in de Gemeen schap niet halsoverkop allerlei centrales gesloten te worden. De doelstelling in 1990 circa veertig procent van de Euro pese elektriciteitsbehoefte met kerncentrales op te wekken (tegen 35 procent nu) blijft overeind. „De exploitatie van kerncentrales met optimale veiligheidsvoorzieningen moet worden voortgezet. Te meer omdat de techniek van de Russische RBMK-reactor niet in het Westen wordt aange wend", meent Spëth. Met an dere woorden: er hoeven lou ter en alleen vanwege Tsjerno byl geen centrales gesloten te worden. Het protest dat het komend weekeinde in Neder land georganiseerd wordt te gen de Nederlandse kerncen trales in Dodewaard en Bors- sele is dus wat de energiecom missie betreft aan dovemanso ren gericht. PAUL KOOPMAN Laatste sigaret Lawrence Ani- ni (rechts) rookt een sigaretje, en kele minuten voordat zijn executie plaatsvind. Anini ofwel de Gouverneur was een gang ster die met zijn benedele- den maanden lang het zuid westen van Ni geria terrori seerde. Hij zit in een rolstoel, omdat zijn voet werd ge amputeerd na dat deze door kogels was doorboord. De overige ben deleden zijn eveneens door executie om het leven ge bracht. BRUSSEL Met 220 kilometer per uur raasde vorige week kwestie de 23-jarige neef van koning Boudewijn was. Prins een BMW 325i over de zesbaansautoweg van de Belgische Laurent wordt overigens waarschijnlijk niet bekeurd voor kust naar Brussel. De politie die de roekeloze rijder wilde zijn snelheidsovertreding. Michel Peytier, woordvoerder van achtervolgen kon de auto nauwelijks bijhouden, totdat de het openbaar ministerie in Brussel, zei dat hij geen instruc- auto stopte voor het koninklijke paleis in de Belgische hoofd- ties heeft ontvangen om de prins te vervolgen, stad. Toen de chauffeur uitstapte, bleek dat de coureur in Premier Thatcher besloot haar bezoek aan de Sovjet-Unie met een toeristische trip naar de zuide lijke Sovjet-republiek Georgië. Na een hartelijk onthaal (foto) woonde zij onder meer een traditione le bruiloft bij LONDEN De Britse premier Margaret That cher heeft haar bezoek aan de Sovjet-Unie, dank zij de actieve medewer king van haar gastheren, tot een geslaagde vroege verkiezingstournee ge maakt. Dat is de algemene conclusie in Groot-Brit- tannië na afloop van het vijfdaagse bezoek van de premier aan de leiders in het Kremlin. Thatcher mag Gorbatsjov graag en respecteert hem, zo zei zij in het vliegtuig, dat haar naar Londen terug bracht. De dertien uur van gesprekken met partijleider Gorbatsjov waren de waardevolste die ze ooit met enig staatsman had gevoerd. De Russische leiders van hun kant gingen vastbera den doch hoffelijke met de Britse eerste-minister om. De officiële besprekingen, die uren uitliepen, werden „open hartig en constructief" ge noemd, ondanks verschillen zaken gedaan op het vlak van wapenbeheersing, maar dat was ook Thatchers missie niet. Sovjet-functionarissen later er echter geen twijfel over be staan dat Moskou de premier beschouwt als de enige wester se leider met wie op dit mo ment een voor beide partijen waardevolle dialoog mogelijk is. De Russische leiders betwij felen of president Reagan hiervoor in de positie ver keert. De Westduitse kanselier Helmut Kohl kampt nog steeds met de naweeën van zijn vergelijking tussen Gor batsjov en Goebbels en in Frankrijk, jarenlang Moskous favoriete Westeuropese ge sprekspartner, liggen de zaken gecompliceerd door de machts deling tussen een links staats hoofd (Francois Mitterrand) en een rechtse premier (Jacques Chirac). Een en ander bleek onder meer uit het feit dat Gorbats jov zich persoonlijk inspande om het bezoek van de Britse Êremier tot een succes te ma- en. Hij regelde de ontvangst en afscheidsplechtigheid in het Kremlin, vergezelde haar naar het Bolshoi-theater, nodigde haar uit voor een privé-diner en gaf het groene licht voor de uitgebreide belangstelling die de Sovjet-media aan de dag legden voor de standpunten van Thatcher. De tafelrede waarin de premier maandag avond inging op defensie vraagstukken en mensenrech ten en die enige maanden ge leden nog zou zijn gecensu reerd door de Pravda, werd nu integraal gepubliceerd in het partijblad. Maar na haar vertrek heeft Georgi Arbatov, een naaste adviseur van Gorbatsjov, in een interview verklaard dat als de beide supermachten Thatchers standpunten ten aanzien van de kernwapens zouden delen er een „nucleaire holocaust" zou dreigen. Reagan gelooft tenminste in kernontwapening, alhoewel er het nodige schort aan de ma nier waarop hij dit denkt te bereiken, zo meende Arbatov. Thatcher huldigde in Moskou het standpunt dat kernwapens tot nu toe een oorlog hebben weten te voorkomen en bena drukte dat Europa een deel van zijn kernwapens moet be houden. PARIJS In de katheii draal van het Frans^t Amiens beginnen morgert met een geluids- en lichts-?; pel de officiële feestelijk^ heden ter gelegenheids van het duizendjarig be-w staan van de dynastie der- Capets. Het feest zal wor-fl den bijgewoond door pre sident Francois Mitter rand. De dynastie der Capets begon; in 987 met Hugues Capet enL eindigde in 1789 te zijner tijd aanleiding voor een nieuw feest met de revolutie difc. koning Lodewijk de Zestienden- de kop kostte. De monarchie^ werd in de eerste helft van de« negentiende eeuw nog korteg tijd hersteld, maar eindigden met de val van Louis Philippe' in 1848. Sindsdien is de troonr vacant. De viering moge paradoxaals lijken, maar de Fransen, over-)i tuigde republikeinen, hebben»c een niet te lessen dorst naarL alles wat naar monarchie, zweemt. De Franse president ten van de moderne tijd wor-^ den daarom wel eens „gekozenjl monarchen" genoemd, omdatfj ze veel macht hebben en zichjg graag omringen met een mys-E tiek en ceremonieel die andere presidenten van republiekenl3 eenvoudig niet kennen. Zofe koos Mitterrand voor zijn re cente overleg met bondskanse-ti: lier Helmut Kohl van West-O' Duitsland het schitterende de-|g cor van het ChSteau de Cham-o bord, dat in de zestiende eeuwjei werd gebouwd door Frans I. ei De Franse koningsgezinden.jr die in het huidige politieke le-ja ven niet serieus genomen wor-r; den, hopen nog altijd op eenu nationale crisis, uit de as waar-ij van een koning verrijst als defe redder van de natie. U Maar de 78-jarige Capet-pre-k tendent naar de troon, Henrity van Orléans Graaf van Parijs,je is eerlijk genoeg om toe te ge-[i ven dat herstel van de monar-|u chie geen zaak van de ene opje de andere dag is. Henri is ove-M rigens niet de enige preten-j, dent; er zijn monarchisten die» een neef van Don Juan Carlos^ van Spanje, de hertog van Cé-jr diz en Anjou steunen. |e CIA saboteert in Nicaragua j! MIAMI De Amerikaansejr inlichtingendienst CIA diri-E geert sabotageacties door para-E commando's op Nicaraguaans* grondgebied. Daarbij wordt a onder anderen gebruik ge->' maakt van Belgische piloten^ die als huurling worden aan-r getrokken, aldus de Miami Herald. De krant schreef giste ren dat deze operaties blijk baar oficieel toegestaan wor den en dat de Sandinistischefe regering heeft geprotesteerd* tegen deze acties. Breinen ach ter de sabotagedaden zouden de voormalige Cl A-directeur William Casey zijn en de ge pensioneerde generaal en fer-J vent Contra-aanhanger John Singlaub. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ORANJESTAD De grootste oppositiepartij op Aruba, de MEP (Movie- mento Electoral di Pue blo), wil niets weten van een uitstel van de onaf hankelijkheid van het eiland op 1 januari 1996, zoals is gesuggereerd door minister-president Henny Eman. De MEP, de partij van wijlen Betico Croes, zegt nog steeds voorstander te zijn van een onafhankelijk Aruba dat bin nen het Koninkrijk blijft in de vorm van een soort Gemene best. De onafhankelijkkheids- datum van 1 januari 1996 werd vastgelegd tijdens de Ronde Tafel Conferentie van 1983, toen besloten werd om Aruba voorafgaand aan de onafhan kelijkheid gedurende tien jaar een aparte positie (status apar te) te geven binnen het Ko ninkrijk. Na de tot standko- ming van de status aparte is de datum van 1 januari 1996 ook vastgelegd in het Statuut van het Koninkrijk. Artikel 62 lid 1 van het statuut luidt name lijk: „Ten aanzien van Aruba eindigt de rechtsorde neerge legd in het Statuut met ingang van 1 januari 1996". Maar volgens premier Eman- mag „de onafhankelijheidsda- tum niet als het zwaard van Damocles boven het hoofd van Aruba blijven hangen". Gedu rende zijn tiendaagse bezoek zal hij onder meer de moge lijkheden onderzoeken voor bedrijven om op het eiland te investeren. De Arubaanse de legatie zal ook een bezoek brengen aan de EG in Brussel om te bezien in hoeverre Aru ba als doorvoerhaven kan fun geren voor produkten afkom stig uit andere landen in West- Europa. Aruba is ook druk be zig investeringen uit het Verre Oosten aan te trekken. Een Arubaanse delegatie maakte vorige maand een oriënte- ringstocht langs landen als Taiwan, Singapore, Hongkong en Japan. Een klein succesje is al geboekt. Voor de medefi nanciering van de bouw van een luxe-hotel door de wereld vermaarde hotelketen Hyatt is Japans kapitaal beschikbaar gesteld. „In de internationale financiële wereld wordt altijd gezegd: Als er één schaap over de dam is komen er meer", al dus Emam (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De demissionai re Italiaanse premier Bet- tino Craxi moet met zijn kabinet terug naar het parlement. President Francesco Cossiga heeft het ontslag dat Craxi on geveer een maand gele den aanbood, afgewezen. Craxi is opgestapt, zonder dat het parlement daar over debatteerde. tl zijn dat de communistische infor mateur Nilde Iotti concludeer de dat er een kleine mogelijk heid is dat de huidige vijf par tijen-regering verder kan gaan. In het parlementsdebat zal moeten blijken of de socia list Craxi inderdaad nog over' een meerderheid beschikt. Toen de beslissing van Cossiga. bekend werd gemaakt tijdens het congres dat de socialisten momenteel in Rimini houden, kreeg de demissionaire pre mier en staande ovatie. De kans dat de Craxi het vertrou wen van het parlement krijgt, wordt echter klein geacht. Na een serie zwakke leiders hebben Italië's socialisten in Bettino Craxi eindelijk weer een dominerend figuur. Craxi, die bijna vier jaar lang met veel succes heeft geregeerd, heeft de partij nieuw aanzien verschaft. Bettino de Grote en de Heilige Bettino zijn slechts een paar van de aanduidingen die in de Italiaanse pers ge bruikt worden om de absolute leidersrol van Craxi in de soci alistische partij aan te geven. Toch heeft Craxi nog een lan ge, lange weg te gaan voordat hij van zijn PSI een moderne grote volkspartij heeft ge maakt. Voorlopig blijft de PSI een dreumes tussen de grote socialistische partijen van West-Europa. De Italiaanse onvrede over de socialisten is niet uit de lucht komen vallen. Zij hebben in de periode-Craxi geen gele genheid onbenut gelaten alles en iedereen tegen zich in het harnas te jagen. Hun blunders speelden vooral de communis ten in de kaart,, die zodoende konden uitgroeien tot een machtig blok dat even als als de christendemocraten goed is voor bijna een derde van de stemmen. De arbeiders die in andere landen massaal socia listisch kiezen, geven in Italië hun stem aan de communisti sche partij, omdat voor velen de PSI zijn geloofwaardigheid allang heeft verloren. Boven dien is het de kiezers niet ont gaan dat ook de socialisten, eenmaal aan de macht, in het geheel niet vies zijn van ordi naire vriendjespolitiek. Vol gens Craxi zelf kan een vol groeide sociaal-democratisch PSI met succes de strijd aad binden met de twee blokken van christen-democraten enl communisten. Met een grotej partij ter rechterzijde en eenf even grote uiterst links, zoul Craxi dan op rozen zitten mett zijn gematigde hervormingspoJ litiek. Maar er valt nog heelf wat puin te ruimen eer het zo-I ver is, als het ooit zover komtf

Leidse Courant | 1987 | | pagina 8