Piloten zonder Grenzen zijn geen avonturiers Amerikanen zijn de wolkenkrabber beu Den Haag toch geen hoofdstad Nederland I agerhuis verwerpt ivoering doodstraf Solidariteit roept op tot beslissende staking" VIEUWE ORGANISATIE SPRINGT IN BU NOODGEVALLEN: Üchietpartij in echtszaal: Twee doden CDA voorstander ran handreiking tiaar Suriname Wegvervoer betaalt al negen jaar voor Oostenrijkse wegen Duitslanden ruilen spionnen - tjITENLAND ZeXdócQowiard DONDERDAG 2 APRIL 1987 PAGINA 7 )NDEN Het Britse Lagerhuis eft met een grote meerderheid h stemmen herinvoering van de pdstraf in Groot-Brittannië afge- •zen. In een resolutie was voorge- ild de doodstraf, achttien jaar ge len afgeschaft, weer in te voeren or „kwaadaardige moorden". Het is de zevende maal dat zo'n po- ïg werd weggestemd. Alle partij- in het 650 leden tellende Lager- iis lieten hun afgevaardigden vrij naar geweten te stemmen. Vol- ns opiniepeilingen is de Britse be- Iking in grote meerderheid voor Tinvoering van de doodstraf. Amerikanen richten aandacht op Mars PASADENA De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA wil een onbemand ruimtevaartuig naar de planeet Mars sturen dat daar stenen en andere materialen verza melt en weer terugkeert naar de aarde. De NASA meent dat als de Amerikanen niet snel handelen, de Russen hen voor zullen zijn. Sovjet- wetenschappers hebben al laten doorschemeren dat ze rond de eeuwwisseling een missie naar Mars willen sturen. De NASA heeft de lancering van het vaartuig dat monsters moet nemen op Mars voorlopig gepland in 1998. De kos ten worden geschat op minimaal 3 miljard dollar. VS wijzen nazi uit naar Sovjet-Unie NEW YORK Karl Linnas, die medeverantwoordelijk wordt ge acht voor de moord op duizenden mensen in het concentratiekamp Tartu in Estland, kan worden uit gewezen naar de Sovjet-Unie. Dat heeft een hof van beroep in New York gisteren beslist. Linnas werd in 1962 in de Sovjet-Unie bij ver stek ter dood veroordeeld. Sinds hem in 1981 het Amerikaanse staatsburgerschap werd ontnomen, procedeert Linnas om deportatie te voorkomen. Linnas is sinds mei vo rig jaar ingesloten in een New- yorkse gevangenis om ontsnapping te voorkomen. WARSCHAU De leiding van het verboden Poolse vak verbond Solidariteit heeft de bevolking opgeroepen tot het houden van een „beslissende staking" uit protest tegen de jongste prijsverhogingen. De stakingsoproep, uitgegeven door de Tijdelijke Coördinatie Commissie (TKK) van het vakverbond, is gericht aan „alle organisaties in de bedrij ven, vakbondsleden en wer kende mensen". De TKK, onder voorzitter schap van nobelprijswinnaar Lech Walesa, bestaat uit deels ondergrondse vakbondsleiders uit elf regio in Polen. In de verklaring van de vakbonds leiding, gedateerd op 31 maart, wordt geen datum voor een staking genoemd. „Het is no dig om „zo is het genoeg" te zeggen. Dat is wat onze voor zitter zondag heeft gezegd, en dat is wat wij nu zeggen", al dus de TKK. „De stakers moe ten beginnen volledige com pensatie te eisen voor de prijs verhogingen. Tegelijkertijd ei sen wij een inflatietoeslag ter compensatie van de stijging van de kosten van levenson derhoud". De regering heeft de prijsstij gingen die het afgelopen weekeinde werden afgekon digd een „economische nood zakelijkheid" genoemd. Prij zen van onder andere energie, alcohol en bepaalde levens middelen gingen tien tot 25 procent omhoog. Palestijnen verzoenen zich met Arafat NICOSIA Zes Palestijnse facties heben ingestemd met een verzoening met de lei der van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie, Jasser Arafat, en de beëindiging van de vier jaar oude verdeeldheid binnen de guerrillabeweging. Dit is in de Libische hoofdstad Tripoli door Palestijnse zegslie den bekendgemaakt. Het nieuws van de overeenkomst volgt na intensieve inspan ningen van Sovjet-zijde om de PLO te herenigen. De verzoening moet zijn beslag krijgen tijdens een zitting van de Pale stijnse Nationale Raad, het Palestijnse par- lement-in-ballingschap. Het zou sinds 1982 de eerste keer zijn dat alle Palestijnse or ganisaties bij een ontmoeting van de raad aanwezig zijn. 5 HERTOGENBOSCH Tan Schiphol naar een hder land toe vliegen is liet moeilijk. De proble- nen komen pas wanneer [oederen en mensen van iet nationale vliegveld in len ontwikkelingsland taar een bepaald ramp- [ebied toe moeten. Om in ïoodgevallen die leemte >p te vullen is „Piloten tonder Grenzen" opge- icht. Artsen zonder Grenzen is in- niddels een bekende organi- atie in ons land, als ook in Jelgië en Frankrijk. Deze me dische teams kunnen binnen >en dag hulp verlenen in acu- |e noodsituaties, zoals de aard- jeving in Mexico of de vul kaanramp in Colombia. Een voorwaarde is wel, dat de „Artsen zonder Grenzen" snel naar de plek des onheils ver voerd kunnen worden. Aan initiatiefnemer Lucas van Gerwen in Den Bosch de vraag waarom daar een apar te organisatie „Piloten zonder Grenzen" nodig is. Schieten de luchtvaartmaatschappijen hier tekort? „Wij verzamelen in een data bank de namen van piloten, boordwerktuigkundigen en technici, die zich bij ons heb ben aangesloten. In noodge vallen kan hen worden ge vraagd onmiddellijk naar een rampgebied te vliegen. Niet elke piloot mag echter in elk type toestel vliegen en boven dien hangt het af van de plaats waarheen gevlogen wordt de zanderige Sahel of de jungle in Suriname welk toestel je kiest: een DC8 of een Cessna". Een voorbeeld. Een team van Artsen zonder Grenzen is eer gisteren naar Suriname ver trokken. Het kan zijn dat zij extra medicijnen nodig heb ben in het oosten van het land, het junglegebied. Nu heeft de Surinaamse overheid zelf geen vliegtuigen, dus springt Piloten zonder Gren zen in. Vanuit Nederland ver trekt de piloot (en het overige vliegtuigpersoneel) naar Para maribo. Daar wordt een ge schikt toestel geleend, ge huurd of eventueel gekocht om de medicijnen ter plaatse te brengen. De vereniging Piloten zonder Grenzen stelt zich neutraal op en is beschikbaar wanneer het gaat om algemeen huma nitaire hulp, zoals bij natuur rampen en hongersnood. Dat wil niet zeggen dat zij geen religieus of politiek getinte organisaties willen helpen. Wanneer hen daarom wordt verzocht zelf nemen de Pi loten geen initiatief komt de organisatie in touw, tenzij het gaat om een militaire actie of wanneer de veiligheid van de vrijwilligers direct gevaar loopt. Als voorbeeld noemt Van Gerwen zuid-Soedan, waar rebellen dreigden elk vliegtuig dat het luchtruim van het hongergebied zou kruisen, neer te halen. Maar waarom kunnen lucht vaartmaatschappijen geen hulpvluchten regelen? „Vliegmaatschappijen werken op commerciële basis, wij op humanitaire. De piloten en technici die zich bij ons opge ven doen dit vrijwillig en krijgen ook alleen een onkos tenvergoeding terwijl het mo gelijk is dat zij een aantal vrije dagen moeten opnemen om een bepaalde operatie uit te voeren. Rambo's of het A- team hebben we overigens niet nodig: alleen mensen die aardigheid hebben in het ver lenen van humanitaire hulp. Voordat wij piloten op pad sturen worden zij gescreend op hun motivatie. Avonturiers zenden wij niet uit". Hoe ziet het totale hulppakket eruit dat Piloten zonder Grenzen kan bieden? „Het liefst willen wij bieden wat onze zusterorganisatie in België ook kan. Dat wil zeg gen dat wij artsen, medicijnen en voedsel vervoeren naar rampgebieden en weer terug, eventueel ook slachtoffers. De onkosten van onze piloten be talen wij terug uit donaties en lidmaatschappen. De huur van het vliegtuig komt voor rekening van de organisatie die onze hulp inroept. Wij willen ook onze kennis over dragen, bijvoorbeeld in het aanleggen of verbeteren van vliegvelden en of airstrips. Het kan ook zijn dat wij een stewardess, die bij ons is aan gesloten, vragen een klein pakketje medicijnen of bloed monsters mee te nemen. Wanneer is de organisatie zo ver rond dat de piloten kun nen worden ingezet? Triomfantelijk: „We hebben al twee operaties uitgevoerd. De eerste was een vlucht met medisch personeel en medicij nen naar Khartoem en El Fasher in Soedan. De tweede ging richting Lagos in Nige ria. Artsen zonder Grenzen is daar bezig drie miljoen men sen in te enten tegen gele koorts. En in beide gevallen verliepen de vluchten goed". Piloten zonder Grenzen heeft nu nog een onderkomen bij de Artsen in de hoofdstad, maar zou het liefst een ruimte krijgen op Schiphol. Tot dus ver moet de geïnteresseerde contact leggen via Postbus 10014 in Amsterdam. RUSSEL Een schietpartij in de rechtszaal van het Paleis in Justitie in Luik heeft gisteren het leven gekost aan een ad- >caat en een verdachte. Het drama gebeurde toen de vriendin |n de verdachte de aanwezigen bedreigde met twee handgra- iten en tegelijk een pistool overhandigde aan de verdachte, eze gebruikte zijn advocaat als menselijk schild, waarmee hij de richting van de deur liep. De politie opende daarop het iur. Het is niet duidelijk door wie de advocaat is gedood. Op ëns overschot wordt sectie verricht. fan onze parlementaire re dactie) EN HAAG De Nederland- I politiek heeft verdeeld ge- jageerd op de aankondiging |n de Surinaamse legerleider outerse dat er op 25 novem- ir algemene verkiezingingen zijn land zullen worden ge- ttuden. buterse maakte dit eerder fze week bij de presentatie in de ontwerp-grondwet bor Suriname bekend. Vol- ins de PvdA'er Knol is een rondwet, hoe goed ook gefor muleerd, geen waarborg voor een democratie. „De democra tie valt of staat met de al of niet democratische gezindheid van personen". Ook de VVD vindt dat de militairen zich buiten de politiek moeten hou den. Er kan volgens de VVD dan ook nog geen sprake zijn van hervatting van de Neder landse ontwikkelinghulp. Het CDA vindt daarentegen dat de Nederlandse regering, nu Bou- terse verkiezingen heeft aan gekondigd, prositieve stappen ten aanzien van Suriname moet nemen. (Vervolg voorpagina) IEN HAAG Het internationale vrachtverkeer be- lalt al sinds 1978 een transitoheffing voor het gebruik an de Oostenrijkse wegen. In 1985 alleen al, was daar (vintig miljoen gulden mee gemoeid, aldus woordvoer- ler R.Enthoven van de Federatie Wegvervoer. Sinds inuari vorig jaar heeft Oostenrijk het transport be- jerkt door maar een bepaald aantal ritten in Oosten- Ijk toe te laten. olgens Enthoven is het Oostenrijkse beleid er op gericht de ansporteurs meer gebruik te laten maken van de spoorwegen. Mie groei van het wegtransport moet naar de spoorwegen", al- is de woordvoerder. De federatie Wegvervoer is overigens van ening dat Oostenrijk in aanmerking moet komen voor het geld it de Europese Gemeenschap beschikbaar stelt voor het Euro- :se wegennet. Nerveus Veiligheidsagenten kunnen soms een beetje té nerveus zijn, en goedwillende burgers worden daar dan het slachtoffer van. Zoals hier, tijdens een rondrit van de Egyptische president Moe barak. In de stad Mansoura trachtte een man een boodschap aan de president te geven, maar een body-guard greep onmiddellijk in met een welgemikte trap. Of de president het papiertje nog heeft aangepakt is niet duidelijk. )EN HAAG Er be- taan toch geen plannen Residentie hoof stad 'an Nederland te maken. Inderdaad het was een 1 pril-grap", erkende 3PR-Kamerlid Ria Bec- ers gisteren, die dit keer eeft meegedaan aan de olklore rondom de eerste pril. Haar schriftelijke ragen over de status van ie hoofdstad aan minister Ie Koning (binnenlandse aken) waren eerder door kamervoorzitter Dolman en de griffie goedge keurd. Andere poetsenbakkers in Nederland zorgden voor de nodige paniek en verontwaar diging. Zo kwamen bij de VARA nogal wat telefoontjes van verontwaardigde mensen binnen, na een uitzending over de bouw van een Japans miniatuurdorp in het open luchtmuseum in Arnhem. In Helmond stoven mensen in paniek hun huis uit, nadat ze in het plaatselijke weekblad hadden gelezen dat de meteo riet „Avril Plaisanterie" rond acht uur 's avonds op de stad zou storten. Op de Nederlandse televisie trapte Tineke gisteravond in haar gelijknamige programma, in een grap over honden die eksters eten en daarmee de door eksters gestolen sieraden in hun maag krijgen. Tineke werd pas wakker toen de ins criptie van een ring werd voorgelezen: 1 april 1987. Ook in de Britse media heb ben creatieve geesten zich over het fenomeen 1 april ge bogen. The Independent pak te op haar frontpagina uit met het nieuws dat de armen van de Venus van Milo op het Griekse eiland Melos waren opgegraven. The Guardian had een fantastisch bericht over de vondst in Japan van „de allereerste foto ter we reld". Hij zou al in 1782 zijn gemaakt door de Japanse dis sidente geleerde „Yorimoto Hisjida". De opname van een man in kimono die de krant afdrukte was nogal wazig, maar van „groot historisch belang". Een Japanse camera- fabrikant had er zelfs een for se advertentie aan gewijd. De populaire Daily Mirror bracht een serie exclusieve fo to's van Maggie Thatcher en Mickey Gorbatsjov die gezel lig zaten te vrijen in een park van Moskou. Op een van de foto's gaven zij elkaar zelfs een zoentje. Op de andere kriebelde Maggie haar Sovjet- - boezem vriend speels onder de kin en op het derde plaatje liepeh zij samen de frisse nieuwe lente tegemoet. Het is jammer voor de wereldvrede, maar de foto's waren in Enge land gemaakt met de hulp van een paar dubbelgangers. BONN Vier Oostduitse spionnen zijn gisteren uitgewisseld tegen vier West duitse spionnen die in de DDR vastzaten. Dit hebben de Westduitse media bericht. Onder de acht uitgewisselde spionnen was Lothar Erwin Lutze, volgens het dagblad Die Welt een Oostduits super- spion. Lutze zat een gevangenisstraf van twaalf jaar uit in de Bondsrepubliek wegens het bespio neren van het ministerie van defensie in Bonn. Documenten die hij doorspeelde had den betrekking op de pijpleidingen van de NAVO in Centraal-Europa, Westduitse rap porten over de paraatheid van de troepen van het Warschau Pact, NAVO-plannen voor het gebruik van energie in crisissitua ties en de plannen voor de bouw van een nieuwe gevechtstank in de jaren negentig. De uitgewisselde Westduitse spionnen zijn niet genoemd. Twee van hen werkten voor de Westduitse federale geheime dienst en twee voor de contraspionage. REUZEGEBOUWEN MAKEN STEDEN ONLEEFBAAR (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De wolkenkrabber is het bouwkundig handelsmerk van Amerika, het symbool van macht, durf en rijk dom. Er is nagenoeg geen binnenstad in de VS met uitzondering mis schien van Los Angeles en Washington die niet bestaat uit een dicht woud van wolkenkrabbers, waarvan sommige de 250 meter royaal overschrij den. Maar deze bouwkundige reu zen verliezen in toenemende mate de gunst van de Ameri kaanse burger. De bouwers, de projectontwikkelaars en de fi nanciers willen nog meer en nog sneller hemelwaarts. Maar de gewone burger heeft er meer dan genoeg van. Hij er vaart steeds meer dat de hoog bouw de steden volstrekt on leefbaar maakt, dat de vervui ling toeneemt, dat de straten veranderen in tochtige en kille corridors en dat de gigantische glazen dozen steeds meer ver keer naar zich toetrekken. Bo vendien worden de oudere, soms zeer fraaie bouwwerken afgebroken om er enorme gla zen en aluminium bakken voor de in de plaats te zetten. Amerika berooft zichzelf op die manier van zijn eigen bouwkundige erfgoed, zo heet het in een groeiend en alsmaar sterker wordend aantal actie groepen dat aan de dreigende schaduw van de hoogbouw wil ontsnappen. Tweeling In Boston hebben actiegroepen de bouw van een tweeling- - wolkenkrabber op het nipper tje kunnen voorkomen. In Philadelphia gebeurde hetzelf de. In het hart van die stad staat een prachtig neo-klassiek stadhuis met op de toren het beeld van William Penn. De stad heeft altijd een regel in acht genomen dat niet hoger dan de toren van het stadhuis mocht worden gebouwd. En kele jaren geleden bleken de stadsbestuurders evenwel be reid die regel aan hun laars te lappen. De bouw van ten min ste drie hogere gebouwen werd voorbereid. Actiegroepen hebben die plannen, na zeer lange en buitengewoon verbit terde gevechten, van de tafel weten te krijgen. In nagenoeg alle grote steden van Amerika vinden soortgelijke confronta ties tussen burgers en hun be stuurders plaats. Aanvankelijk gebruikten de actiegroepen het argument dat de wolkenkrabbers-nieuwe-s- tijl niet meer dan lelijke, rechtlijnige dozen zijn die al lerminst bijdragen tot de ver fraaiing van de stad. Daar vonden de architecten even wel wat op. Ze begonnen „ou derwets" lijkende torens te ontwerpen, voorzien van aller lei ornamenten, bakstenen rib ben, pilaren en erkers. Nu voerden de actiegroepen aan dat de ene lelijkheid slechts door de andere werd vervan gen. Bovendien zouden de wolkenkrabbers de steden ten gronde richten, de leefbaar heid verpesten en verkeers chaos bevorderen. Het resul taat: in menige stad zijn zeer ambitieuze plannen inderhaast aangepast om tegemoet te ko men aan de eisen van de steeds mondiger burgers. Vooroorlogs De wolkenkrabber is in feite een vooroorlogse vinding die wonderwel paste in het hart van de snelgroeiende miljoe nensteden van de Nieuwe We reld. Na de oorlog stevenden die grote steden evenwel re gelrecht op een crisis af. De oude bouwwerken bleken niet meer te voldoen. De beter ge situeerde burgers vluchtten met honderdduizenden tege lijk naar de buitenwijken. Er was sprake van een snelle ver krotting van de oude binnen steden. En de anders zo gezel lige stadsharten stierven een zachte, maar onherroepelijke dood, ook al omdat de winke liers hun klanten naar de bui tenwijken volgden en de over dekte winkelcentra langs de invalswegen snel aan popula riteit wonnen. Het gevolg van deze ontwikkeling was dat van de oude binnenstad niets over bleef dan enkele pompeuze ge bouwen, afgewisseld door par keerterreinen en stukken braakliggend land. De stadsbestuurders leverden zich, in een wanhopige poging hun steden te redden, uit aan de projectontwikkelaars en bouwheren. Die stampten de ene na de andere wolkenkrab ber uit de grond om een ant woord te geven op de snel groeiende behoefte aan kan toorruimte. Aldus werd het laatste restje sociaal leven naar verre buitenwijken verdreven. Als de werkers in de avond uren en de weekeinden niet in hun kantoortorens zijn, is de stad niet veel meer dan een uitgestorven hoeveelheid be ton en glas. Vervreemding Steeds meer Amerikanen be ginnen te begrijpen dat de Amerikaanse stad als middel punt van zakelijke, sociale en culturele activiteit, op het punt staat te verdwijnen. De eens als een architectonisch wonder geprezen wolkenkrabber, is daarvan de schuld zeggen de activisten nu. De roep om la gere gebouwen die beter be woonbaar zijn, die bij het ste delijk leven kunnen worden betrokken en waarin zowel gewoond als gewerkt kan wor den, neemt hand over hand toe. Het is in feite een gevecht van het grootkapitaal dat me- dogenloos in nieuw gebouwen investeert, en de gewone men sen die het proces van stedelij ke vervreemding willen stop pen. Daarbij komen de stads bestuurders steeds aneer tot het inzicht dat het Amerikaan se vrije ondernemerschap een goede ruimtelijke ordening in de weg heeft gestaan. Amnoti SAHS FRONTIER!!

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7