HP Zoutendijk: „Splitsing dreigt in VVD" tik" Mar janne Sint beroert in Den Haag geen snaar uit de weekbladen Htf A<flid an NIEUWE PVDA-VOORZITTER HEEFT NOG IETS TE MAKEN Poppe (PvdA) wil coalitie met VVD niet uitsluiten fleDEJDENE DE TIJD BINNENLAND CaidóaQowumt DONDERDAG 2 APRIL 1987 PAGINA 5 DEN HAAG Als de VVD-achterban doorgaat met het „opruimen" van poli tici die haar onwelgevallig zijn, dreigt er een splitsing in de partij. Dit zegt de aftredende voorzitter van de VVD- fractie in de Eerste Kamer, dr. G. Zou tendijk, in een interview met het weekblad Vrij Nederland. Dr. Zoutendijk, senator sinds 1971, kon digde twee weken geleden zijn afscheid uit de politiek aan omdat hem was ge bleken dat hij niet meer het volle ver trouwen genoot van de gewestelijke af delingen van de VVD, met name die in de Randstad. Men wilde hem niet meer op de eerste plaats van de lijst met kan didaat-senatoren zetten. Ook de voor- zich terug als kandidaat voor de Eerste Kamer, toen hij niet op een verkiesbare plaats dreigde terecht te komen. „Er waren afspraken gemaakt dat de hele partijtop moest worden ver nieuwd", zegt Zoutendijk in Vrij Ne derland. „Daar hadden de vier gewes telijke voorzitters uit Zuid-Holland zich op vastgelegd. Ik heb me verbaasd over hun verbetenheid". Volgens de fractie leider is er in zijn partij een „strijd te gen personen" aan de gang. Het gaat daarbij met name om personen die in het nu alom gewraakte tijdperk-Nijpels tot de partijtop behoorden. „Er wordt voortdurend gesproken over de Nijpelianen in de VVD. Als ze de Nijpelianen willen opruimen, dan zijn ze nog wel enige tijd bezig. Jan Kam- minga en ik waren nog gemakkelijke slachtoffers. Wij hebben er nog een baan naast. Maar als ze aan de beroep spolitici komen, roept dat weerstand op. Dat leidt onherroepelijk tot een splitsing binnen de partij". Het zou dr. Zoutendijk niet verbazen als het middenkader van de VVD over enige tijd ook wil afrekenen met men sen als Rudolf de Korte en Albert Jan Evenhuis, nu respectievelijk minister en staatssecretaris van Economische Zaken. „Zij waren Eds primaire advi seurs, meer dan Jan Kamminga of ik". aldus de vertrekkende senator, die het onbegrijpelijk noemt dat de achterban van de VVD hem heeft geïdentificeerd met de roerige politieke stijl die Nijpels erop na hield. „Men kan in mij toch moeilijk een ordeverstoorder zien. Joris Voorhoeve en ik lijken veel meer op elkaar dan Ed Nijpels en ik. Joris en ik zouden een ideaal koppel hebben ge vormd". standig dat Voorhoeve de VVD onlangs nadrukkelijk heeft geafficheerd als middenpartij. Volgens de senator moet de VVD de conservatieve kiezers niet van zich vervreemden. DES-INDESOVERLEG GAATDOOR DEN HAAG Het zogeheten Des Indes-overleg van promi nente leden van PvdA, VVD en D66 gaat gewoon door. Het „verbod" voor liberalen om voortaan niet meer te specule ren over een coalitie van PvdA en VVD zal geen gevol gen hebben voor deze bijeen komsten, die genoemd zijn naar de plaats van ontmoeting, het Haagse hotel Des Indes. Loek Hermans, vice-fractie- voorzitter van de VVD en één van de deelnemers aan het overleg, vertelde desgevraagd dat er in Des Indes „niet over coalities wordt gepraat doch slechts gedachten worden uit gewisseld". (ADVERTENTIE) Ch Problemen in het buiten land? Met een IRK staat u er nooit alleen voor. Dag en nacht, het hele jaar door, kunt u op onze hulp reke nen. Of het nu gaat om per soonlijke hulp, juridische hulp of problemen met uw auto. Nu f 8,- voordeel bij abonnement Wie zich voor 30 april a.s. op de iRK abonneert, betaalt slechts f 24.— in plaats van f 32,-en ontvangt de IRK elk jaar automatisch thuis voor de voordelige abonne mentsprijs. Ga dus snel even langs bij uw ANWB- kantoor en vergeet niet uw lidmaatschapskaart en legitimatiebewijs mee te nemen. jiten thu'5 i5mÊ' tóe aN' iW0' Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. AMSTERDAM Met Maijanne Sint, de nieu we voorzitter van de PvdA, is iets vreemds aan de hand. Enerzijds presenteert zij zich na drukkelijk als een aan hangster van het harmo niemodel. Partijgenoten dwingen uit de regering te stappen, zoals haar voorganger Max van den Berg in 1982 deed na acht maanden kabinet- Van Agt 2, ziet zij zich zelf zeker niet doen. Maar anderzijds scheelde het maar een haartje of diezelfde Maijanne Sint had de PvdA in januari, met de statenverkiezin gen voor de deur, uiteen doen vallen in twee kampen. Als enig overgebleven kandi daat voor het voorzitterschap was zij uitgenodigd om te spreken op de traditionele Nieuwjaarbijeenkomst van de PvdA in Den Haag. Haar belangrijkste thema was de koopkracht van de mensen met een sociale uitkering. Opmerkelijk is dat Max van den Berg hetzelfde onder werp uitkoos om Van Agt-2 ten val te brengen. En even als Max tóén deed, sprak Marjanne nu schande van het kabinetsbeleid: „Ooit waren de koppelingen tussen lonen en sociale uitkeringen een te ken van beschaving. Maar nu lijken mensen met een uitke ring wel tweede-rangsbur gers". Daarmee richtte zij zich al leen tot Lubbers en de zijnen, aangezien die nu het kabinet vormen. Maar de kandidaat- voorzitter had ook nog een woordje in petto voor een aantal partijgenoten, met name het Tweede-Kamerlid Hans Kombrink. Deze had zich verstout de koppeling ter discussie te stellen, omdat die naar zijn mening bij on voldoende economische groei onbetaalbaar is. „Tegen mensen die ontkop peling willen zeg ik: sorry, dat is in strijd met onze prin cipes van solidariteit en soci ale rechtvaardigheid". De honderden toehoorders in het Congresgebouw onderbraken Sints rede met een daverend applaus. Het startschot was gegeven voor een felle strijd tussen wat al gauw genoemd werd de „Sintianen" en de „Kombrinkianen". Partijleider Wim Kok moest er aan te pas komen om de vrede te herstellen. Op een bijeenkomst in Dordrecht verklaarde Kok dat de twee tegenstanders het eigenlijk volkomen eens waren. Want ook Kombrink was niet voor ontkoppeling; hij had alleen maar willen wijzen „op een mogelijk probleem". Ingewijden weten dat dit niet de hele waarheid was. Kom brink staat wel degelijk op het standpunt dat de zogehe ten netto-netto-koppeling moet worden losgelaten, ze ker als de partij weer aan vaardbaar wil worden voor het CDA. De christen-demo cratische minister Jan de Ko ning heeft niet voor niets ge zegd dat de Partij van de Ar beid „misschien wel tot in de jaren negentig" in de opposi tie zal blijven, als zij niet rea listischer wordt. Wonderlijk Dat laatste maakte de aanval van Marjanne Sint op Hans Kombrink eigenlijk alleen maar wonderlijker. Want vanaf het moment dat zij de enige kandidaat was voor het voorzitterschap (Jan Pronk trok zich terug omdat hij lie ver kamerlid bleef), bena drukte Sint dat haar partij te rug moest in de regering. Daarvoor wilde zij ook con cessies doen, zoals het laten vallen van de 32-urige werk week, die volgens het PvdA- program verwezenlijkt moet zijn in 1990. „Die komt er niet", verklaarde Sint op 11 december in een interview met Het Parool. „Het is al mooi als het aantal bedrijven met een 36-urige werkweek zich nog uitbreidt". Vervolgens wilde zij voor het goede doel ook het socialisme zelf wel ter discussie stellen. „Nee, ik denk niet in termen als socialisme. Het woord so cialisme beroert bij mij geen snaren". En zelfs de Interna tionale, een dierbaar symbool voor vele PvdA'ers, met name de ouderen onder hen, ging zonder pardon naar de schroothoop. „De Internatio nale zingen kan ik niet". Het bleek haar wel wat te doen als partijgenoten zich zo strijdbaar opstelden, „maar het is toch niet van deze tijd". Dat kwam hard aan in de partij. Het regende ingezon den brieven in kranten als Het Parool en Het Vrije Volk. Zo erg werd het dat Marjanne Sint haar woorden moest inslikken. „Toen ik die kop zag ('Socialisme beroert bij mij geen snaar') dacht ik: dat heb ik nooit zo bedoeld en volgens mij ook nooit zo gezegd", aldus Sint in het partijblad Voorwaarts van 15 januari. Zij had eigenlijk wil len zeggen dat het woord so cialisme op zichzélf haar niet beroerde, „maar wél de in houd". Ingewijden vertellen dat die formele ontkenning (van een tevoren goedgekeurde tekst!) bittere noodzaak was. Wat moest een socialistische partij met iemand die zulke dingen zei en bovendien nog het imago had van een „yuppie"? Dat laatste sloeg op het feit dat Marjanne Sint inderdaad „young" (37), „urban" (wo- SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER nend in centrum van Am sterdam) en „professional" is. Haar vorige functie was ma nager bij het uitgeverscon cern VNU; zij was verant woordelijk voor onder meer Intermediair, het weekblad voor academici. Tegenactie Het kwam er dus op neer dat een ondernemer voorzitter van de PvdA moest worden. Dat feit op zich was nog wel aanvaardbaar, te meer omdat de PvdA daarmee wellicht iets minder antipathie zou ondervinden bij werkgever sorganisaties als VNO en NCW. Maar Sints beroep in combinatie met haar denigre rende uitspraken over dier bare zaken wekte in sommi ge PvdA-gewesten zoveel er gernis dat een tegenactie ge vreesd moest worden. Er gin gen geruchten dat de kandi datuur van Sint op de partij raad van 24 januari ter dis cussie gesteld zou worden. In dat licht wordt het ver klaarbaar dat Marjanne Sint het nodig vond partijgenoot Kombrink kort voor die da tum aan het kruis te nagelen. Met haar rede op 18 ianuari in Den Haag zou zij hebben willen bewijzen het hart wel degelijk op de juiste plaats te hebben. Dat laatste is haar in elk geval gelukt. Waarne mend voorzitter Stan Poppe, zelf een man van de linker vleugel, zegt in de PvdA-le- denkrant van deze week: „Toen Kombrink deze kwes tie aansneed, kamen er direct bedankjes binnen. De men sen werden gedemotiveerd. Maijanne Sint is er toen on middellijk ingesprongen. Zij heeft dat heel goed aange voeld". Waarom? Al het voorgaande doet de vraag rijzen wat Marjanne Sint motiveert. Waarom heeft zij een prima baan op gegeven om zich in het wes pennest van de politiek te storten? De dame komt er in een interview met het week blad De Tijd rond voor uit: haar voornaamste drijfveer is ambitie. Geboren in een mi lieu van „kleine ambtena ren" en voorbestemd om se cretaresse te worden, besloot zij op 16-jarige leeftijd dat zij „dat helemaal niet wilde". Na de HBS-A schreef zij zich in als student economie, trok zich niets aan van provo en de Maagdenhuisbezetting en studeerde zo snel mogelijk af. Na afgewezen te zijn voor een baan bij het ministerie van Financiën kwam zij als ambtenaar bij Economische Zaken in dienst. Dat was eind 1973, toen Ruud Lub bers dit departement onder zijn hoede had. Na een te leurstellend intermezzo bij CRM besloot Sint in mei 1979 te switchen naar de journalis- Marianne Sint, de nieuwe voorzitter van de PvdA. tiek. Zij werd eerst redacteur, later hoofdredacteur en nog iets later uitgeefster van het al genoemde Intermediair. De politiek kwam in het midden van de zeventiger ja ren in haar leven. Haar keus voor de PvdA vindt zij heel logisch. „Dat lag in het ver lengde van wat ik van huis uit mee had gekregen. Bo vendien is voor mij belang rijk dat de PvdA hervor mingsgezindheid koppelt aan het streven naar het uitoefe nen van macht. Het gaat mij om de macht èn om idealen te verwezenlijken. Daarom heb ik mii nooit aangetrok ken gevoeld tot klein links". (In tegenstelling tot haar man, die vier jaar in het be stuur van de PSP heeft geze ten). Macht Het verkrijgen van Macht blijkt ook de reden waarom Marjanne Sint liever bij de PvdA dan bij de VNU werkt. „Ik heb het als manager heel leuk gevonden. Maar als de keus is: óp naar de Raad van Bestuur of óp naar de poli tiek, naar de macht, dan kies ik voor het laatste. Dat trekt me meer en het is ook onge looflijk belangrijk. Politiek raakt de essentie van het be staan van mensen", ver trouwde ze aan De Tijd toe. Geconfronteerd met de On macht van de PvdA, omdat die partij meestal in de oppo sitie zit, zei ze: „Dat is niet al leen onze schuld, maar zeker ook van het CDA. Dat moet ons ook wel de kans geven". Dat zal des te eerder gebeu ren, meende zij, als de PvdA zich „inhoudelijk onmisbaar" weet te maken voor de ande re grote partijen. De PvdA moet nieuwe antwoorden formuleren op de problemen van vandaag. En de PvdA moet bereid zijn water bij de wijn te doen en op te houden met het ononderhandelbaar verklaren van sommige de len van haar verkiezingspro gramma. Op deze manier ziet Marjan ne Sint regeringsdeelname van haar partij wel zitten na de verkiezingen van 1990. En wat wil zij dan zelf? Weer maakt zij van haar ambitie geen geheim. „Tegen de tijd dat een ministerschap zich aandient, zal ik dat heel se rieus overwegen". Het is echter de vraag of het ooit zover komt. Ook haar voorganger Max van den Berg, die als het gaat om am bitie aan Marjanne Sint nog wel iets kan leren, is er nooit in geslaagd zich ministeriabel te maken. Dat kwam vooral doordat hij, om het zacht uit te drukken, niet geliefd was bij de Haagse top. Datzelfde lot zou ook Marjanne Sint be schoren kunnen zijn als zij doorgaat met het verwezen lijken van haar eigen ambi ties over de ruggen van par tijgenoten. Hans Kombrink en met hem anderen in de PvdA-fractie zijn vooralsnog weinig ge charmeerd van de nieuwe aanvoerster van de partij. Ook Wim Kok schijnt geen al te hoge pet van haar op te hebben. Hij schroomde niet voor de radio te zeggen dat hij liever Jan Pronk op de voorzittersstoel had gehad! Over Pronk gesproken. Som mige PvdA'ers op het Bin nenhof verwachten dat de oud-minister als eerste vice- voorzitter van de partij Mar janne Sint spoedig zal over vleugelen. RIK IN T HOUT (c) Standaard Ultgeverl|/Wavery Productions AMSTERDAM PvdA- voorzitter S. Poppe sluit een coalitie met de WD niet uit. In zijn openings toespraak tot het 21e congres van de Partij van de Arbeid zei Poppe van middag het goed nieuws te vinden dat de WD zich heeft gemeld als mogelijke partner voor de PvdA. „Wij zijn een partij van mensen die idealisme willen verbin den met praktisch han delen. Principieel socia listisch in inspiratie en doelstellingen, maar pragmatisch in het zoe ken naar mogelijkheden tot realisering van die doelstellingen." „Wij zijn bereid tot een open dialoog en tot compromis, maar dan wel onder de voor waarde van serieuze onder handelingsbereidheid bij de ander. Wij sluiten daarbij geen enkele democratische partij uit", aldus Poppe. Volgens Poppe is het wel jammer dat VVD-fractielei- der Voorhoeve niet schijnt te begrijpen dat ook socialisten alleen kunnen regeren als er ook vanuit hun opvattingen iets te regeren valt. „We moeten volgens hem „realis tisch" worden, zowel op het punt van het inkomen van de laagstbetaalden als op het punt van de bewapeningspo litiek. Het is me het realisme wel." Poppe hekelde uitspraken van CDA-minister de Ko ning in een interview met de Volkskrant. „De Koning zit ook nog steeds erg hoog te paard. In het interview gaat hij ervan uit dat he( CDA toch wel weer aan de bak zal komen. En dan maar klagen over socialisten die het kli maat bederven". Volgens Poppe zal de PvdA bij onderhandelingen over een regeerakkoord voorrang geven aan eerlijk delen, zorg om de kwaliteit van de toe komst en de samenhang tus sen economisch herstel en maatschappelijke vernieu wing. Gezondheidszorg geen pak suiker Als enige van alle weekbla den gaat De Groene in op het advies van de commis sie-Dekker over de toekomst van de gezondheidszorg. Het blad haalde vijf commissiele den bij elkaar. Eén van hen is mevr.dr. B. Eilers, vice- voorzitter van de Gezond heidsraad. Zij zegt: „In het pakket zitten alle, ik zou bij na zeggen, levensreddende zaken. Je kunt niet zoals in Amerika op straat kreperen vanwege het advies van de commissie-Dekker". Huis arts G. Samelink: „Kijk, de kern van de voorstellen van de commissie-Dekker is dat de markt moet gaan werken in de gezondheidszorg. Maar de positie van vragers op die markt is anders dan bijvoor beeld bij de aanschaf van een tv-toestel of een wasma chine. Als klant zit je op een gegeven moment in een dwangpositie, dan móet je consumeren en ik denk niet dat je dan het is althans niet gebruikelijk en het zal ook niet gauw gebeuren - Amsterdamse cardioloog prof. Dunning: „Ik vind niet dat je de hele problematiek van de gezondheidszorg kunt ophangen aan het feit dat een beperkte groep men sen zich zal onderverzeke- ren en in moeilijkheden komt". Voormalig vak bondsman Herman Bode stelt dat je de gezondheids zorg niet kunt vergelijken met een pond suiker. Hij concludeert dat het gelukkig toch nog jaren duurt voor het plan wordt ingevoerd en dat er in die tijd nog heel wat dingen kunnen worden bijgestuurd. De veranderingen volgen el kaar op bij Vrij Nederland. Piet Grijs terug, Ischa Meijer weg en deze week dan de nieuwe kleurenbijlage. Het blad kost ter gelegenheid daarvan slechts een knaak, maar echt nieuw is VN er niet door geworden. Het for maat van de kleurenbijlage is iets groter en er staan veel en prachtige kleurenfoto's in. Verder zijn er twee hoofdthema's in plaats van één. Naast een kijkje achter de schermen van de Sound- mixshow is dat dit keer de file van 08.12 uur bii de Coentunnel. Automobilist mijnheer Stolte: „Een motor rijder bijvoorbeeld, die links langs me heen wil, daar ben ik zéér strikt in, die druk ik subiet in de vangrail". Of mijnheer Lefèvre: „Het was dat mijn vrouw me tegen hield, maar anders, ik had de deur al half open, ik wou eruit, die vent op z'n bek slaan". En mijnheer De Bont: „Mijn bloed gaat om hoog, ik word kwaad, ik word gespannen, elke dag het gevecht om ertussen te komen, als het moet druk ik dóór". Het zijn mensen die in hun vrije tijd vogelkijker zijn, of paardeliefhebber of van het water genieten. In de gewone weekkrant praat Marco van Basten met Joop van Thijn over Cruijff en zichzelf, nadat het vorige week andersom was ge weest. Van Basten kent geen wrok, al is hij vroeger be hoorlijk aangepakt door De Meester. „Hij heeft aan mij ook geen gemakkelijke go zer". En: „Johan was in zijn tijd de grootste. Dat ben ik in mijn tijd niet. Tuurlijk zou ik het graag willen. Maar je moet jezelf niet gek maken. En hij had een bete re mentaliteit dan ik. Denk ik. Ik ben af en toe makke lijk, en dat is hij denk ik niet. Ik hou van de goeie dingen. Geld is daar één van. Eten en vrijen ook. En drinken en roken doe ik ook. Dat doe ik allemaal heel graag". Serieuzere zaken in de „ABP-affaire van Defensie", zoals VN de niet vervolgde fraudes bij de Dienst Gebou wen al beschrijft. Een ver haal zoals "het blad betaamt: steekpenningen, doofpotten en dubieuze aannemers. Jan van Vlijmen is erg kop pig en weerbarstig gewor den. Dat zegt de veelge plaagde intendant van de Nederlandse Opera in het Muziektheater althans tegen Bibeb. „Ik moet me voortdu rend concentreren op aan vallen, moet me voortdu rend verdedigen ook tegen waar geen verdedigen moge lijk is. Je wordt zo afgeleid door de stormen dat je de greep verliest waar het om gaat". geeft over de aantrekkings kracht van de aarde. „Dat kind kan de hele lagere school in één jaar doen", concludeerde de psycholoog. Maar Christian verveelde zich een ongeluk, was niet bij de les, zat te gapen en hoorde nergens bij. Zoals vrijwel alle hoogbegaafden werd en wordt hij met de nek aangekeken, gepest en bont en blauw geslagen. „Ik weeg maar 26 kilo", zegt hij zelf, „dus de meeste kinde ren zijn sterker dan ik. Als die mij pesten kan ik er niks tegen doen". De Rekenkamer slaat wel van zich af, zo zelfs, dat het ooit stoffige instituut de schrik van het Binnenhof begint te worden. President Kordes: „In het begin heb ik wel eens gedacht: wat zit ik hier eigenlijk te doen?". Maar nu komen er jonge on derzoekers die oog hebben voor globale veranderingen en structurele verbeterin gen. Met als gevolg dat de Rekenkamer alerter en snel ler handelt. Al vinden som mige ambtenaren dat het toch nog steeds te langzaam gaat En nog één keer, maar dan echt voor het laatst, Dries van Agt, dit keer aan de dis. Natuurlijk gaat het ook over Joop den Uyl. „Ja, ik zei: Joop, geef nu eens zichtbaar blijk van genoegdoening, van tevredenheid over het feit dat die miljarden ver slindende pijlerdam die jul lie zo graag wensten er met terdaad gekomen is. Joop, laat het eens van je gezicht stralen; wees in ons midden, waar de fotografen ons om ringen, een toorts van vreugde. Dat zei ik. Nou ja, we kennen de goede Joop, dan begint hij van de weer omstuit steeds zuiniger te kijken, nietwaar. Om op de roomse manier blij te zijn, dat is Joop niet gegeven". De aftakeling intrigeert hem, vooral in de steden. Maar erg vindt de Belgische nieuwslezer en dichter Geert van Istendael het niet, vertelt hij Hervormd Ne derland. „Ik loop door de stad, 's nachts meestal, en ik kijk, ik neem waar, ik heb er mijn bedenkingen bij. Dat is alles. Als er sprake is van tranen, dan kunnen die van de rook in de bar komen". Over skiën heeft hij ook zo zijn eigen gedachten: „Skiën is een oeroude vorm van voortbewegen, zo stil moge lijk, om niet op te vallen voor de wilde beesten, en zo snel mogelijk om niet te be vriezen van de kou. De skiër heeft belangrijke dingen of mededelingen voor de ne derzetting waarop hij afste vent. Dat is skiën eigenlijk". Hoogbegaafd zijn isgeen pretje, daar zijn de media in middels wel achter. In de reeks „Hoe erg is het?" dit keer een aantal kinderen in de Haagse Post. Christian bijvoorbeeld, die het liefst in alle vroegte verhandelingen In Waterschei concentreert zich het verzet tegen de slui ting van drie van de laatste vijf Belgische kolenmijnen. Bijna de helft van de mijn- werkers is buitenlander. De Tijd ging kijken en voor spelt ellende. Want de situa tie lijkt veel op die van Heerlen, waar na de mijns- luiting meer dan tachtig pro cent van de jongeren in mijnwerkersgezinnen werk loos is. „Als de mijnen slui ten wordt het hier een cha os, met diefstal en drugs. Het wordt hier nog erger dan in Nederlands Limburg, want het enige dat we hier heb ben zijn de mijnen", zegt Haydar Agbaba, een 27-jari- ge Turkse mijnwerker. Te rug naar Turkije kan ook niet, daar is evenmin werk. Daarom dreigt Waterschei, zeggen vooral de jongeren, een getto te worden, net als Harlem in New York. De Amerikaanse filosoof Ja mes Rachels komt met een suggestie voor het legalise ren van euthanasie. „Bij een aanklacht wegens doodslag moet een beroep op euthana sie evenzeer als verweer worden aanvaard als een be roep op zelfverdediging" Dat laatste is in het Neder landse recht een strafuitslui tingsgrond. Van Rachel ver schijnt binnenkort het boek „Leven en Sterven - over euthanasie en ethiek' In navolging van Robert Long en Gerard Cox gaat ook filmer Theo van Gogh op de forse toer tegenover FYènk van der Linden. Van Gogh verfilmde het boek „Terug naar Oegstgeest" van Wolkers. Hij zegt onder meer: „Mensen moeten kij ken naar de essentie van wat ik zeg. Meer is er niet. Zo film ik ook: ik suggereer wel een hoop, maar je ziet nóóit smakeloze details. Ik ■ben niet pervers. Maar ik schuw geen middel - zeker niet de overdrijving - om mijn onafhankelijkheid te belijden. Laat ik het mes- chist. Als ik een Oscar win gooi ik 'm in het publiek" DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5