Zorg voor het milieu loont ook economisch Woede over uitspraken Rekenkamer Klimaat voor eigen woningbezit gunstig Eindtermen in basisonderwijs zijn geen kwaliteitsgarantie CeidócSotwmt Duitsland verbaasd over hasjmuseum OUD RSV-TOPMAN STIKKER: Buitenlandse leerlingen zijn ijveriger STAATSSECRETARIS HEERMA: Themapark verwacht 780.000 bezoekers BINNENLAND/BUITENLAND DONDERDAG 2 APRIL 1987 PAGINA 4 Ir. A. Stikker: „De bescherming van het leefmilieu is niets anders dan weldoordachte economie op lange termijn". UTRECHT In onze westerse maatschappij staan milieu en economie als vijanden tegenover el kaar, terwijl ze één front zouden moeten vormen. Economische belangen, domineren, de roep om een schone omgeving wordt gezien als „een stoorfactor, en op z'n best als een sluitpost be schouwd". Dat is volgens ir. A. Stikker, oud-topman van de teloorgegane scheepswerf RSV, uiterst onverstandig. Op het con gres „Bouwen aan het mi lieu", dat in Utrecht wordt gehouden, citeerde hij vanochtend met in stemming de Belgische staatssecretaris Smet: „De bescherming van het leef milieu is niets anders dan 10 0 JAAR FLIP weldoordachte economie op lange termijn". Dat de verontreiniging van het milieu niet alleen jammer is voor natuurliefhebbers, maar de samenleving als ge heel handen vol geld kost, toonde Stikker aan door de kosten voor het opruimen van gifbelten voor te rekenen. In de Verenigde Staten gaat het om honderd miljard doller, in Nederland moet zes tot dertien miljard gulden uitgeven wor den om de giffouten uit het verleden goed te maken. En dat zijn maar voorbeelden. Zowel in Amerika als in ons land wordt intussen eerst afval geproduceerd en vervolgens veel geld besteed aan het op ruimen ervan. Het zou ver standiger (en economischer) zijn gewoon wat minder rot zooi te produceren. Stikker: „Wat gebeurt er echter in de praktijk? Van de kosten die overheid en bedrijfsleven in de Verenigde Staten voor mi lieubescherming maken wordt 99 procent besteed aan het verwijderen van giftig afval. Slechts één procent wordt be steed aan voorkomen van het ontstaan van afval bij de bron". Stikker, die na het RSV-deba- cle in Londen woont en afge studeerd is aan de faculteit voor Theologische en Religieu ze Studies in Leeds, vindt het domweg van economisch be lang de produktie van afval aan te pakken, in plaats van miljarden uit te geven voor het opruimen van de troep. „Dit zal bijdragen tot economi sche groei, maar ook tot de kwaliteit van ons leefmilieu". Beetjes Minister Nijpels van milieu, ook één van de sprekers op het congres dat door de Komo (een soort Kema-keur voor bouwmaterialen) werd georga niseerd, drukte de aanwezige aannemers en architecten op het hart rekening te houden met het milieu. „Ik bedoel daar mee dat al bij de keuze van materialen en bij het ont werp rekening zou kunnen worden gehouden met een la tere sloop. Nu zie je vaak dat bij sloop alles tegen de vlakte •wordt geslagen, inclusief TL- armatuur met de starters, waarin soms nog PCB's voor komen. „Ach", denkt dan me nigeen, „dat is maar zo'n klein beetje". Maar vele beetjes ma ken een hoop troep", aldus de minister. Volgens FNV-bestuurder Van Vliet maken de werknemers in de bouw zich grote zorgen over al die gevaarlijke beetjes. Zonder enige moeite kan Van Vliet een eng rijtje opnoemen waar zijn leden mee te maken hebben: „Verven met oplos middelen, asbest, glas- en steenwol, lijmen, purschuim, afvalgips, vliegas-cement en spaanplaat scoren hoog". De ongerustheid die hierover bij werknemers leeft, wordt niet alleen ingegeven door zorg voor hun eigen hachje. Ze ma ken zich ook sappel over het algemene belang dat met het milieu gemoeid is. Maar omgekeerd signaleert Van Vliet bij de overheid een stuitende minachting voor het risico dat werknemers lopen. „Is het niet buitengewoon cy nisch dat overheidsmaatrege len tegen lawaai op de bouw plaats zijn afgestemd op de be scherming voor omwonenden en totaal niet op degenen die op de bouwplaats zelf werken? Het is eigenlijk een grove schande dat zich bij vele stuca- doors en metselaars angst in het hoofd heeft genesteld om dat ze weten dat gips en ce ment gevaarlijke stoffen kun nen bevatten, zonder dat ze ooit goed worden voorgelicht over de precieze feiten". Van Vliet vindt dan ook dat het be lang van werknemers, evenals de zorg voor het milieu, een DEN HAAG Staatsse cretaris Heerma (volks huisvesting) vindt het hui dige klimaat voor het ei gen woning-bezit gunstig. Volgens de bewindsman zal het aantal kopers van een eigen woning in de komende jaren toenemen. De makelaars kunnen, al dus Heerma, de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. De bewindsman zei dit gisteren tijdens een druk bezochte jubileum bijeenkomst van de 60-ja- rige Haagse afdeling van de Nederlandse Vereni ging van Makelaars (HVM) in het Haagse Mu- seon. Heerema constateerde dat de markt voor koopwoningen de laatste jaren aantrekt, die geldt zowel voor gesubsidieerde als voor de niet-gesubisidieerde woningen (huizen in de vrije sector). Heerma verwacht dat als gevolg van de rentedaling, het Centraal Planbureau voor spelt dat de rente in 1991 ge zakt zal zijn tot minder dan vier procent, met name de vraag naar vrije sectorwonin gen flink zal toenemen. Dit wordt volgens de staatssecreta ris mede veroorzaakt door de verbetering van de inkomens- verwachtingen. Dat het weer beter gaat met de koopwonin gen blijkt, aldus de bewinds man ook uit de sterke daling van het aantal gedwongen. (Vervolg van de voorpagina) ZEEWOLDE Het chriselijk- educatief themapark komt op een terrein van 86 hectare naast De Eemhof in Zeewolde, pal tegenover Spakenburg. De kosten worden geraamd op 138 miljoen gulden. Uit een haal baarheidsonderzoek van ad viesbureau voor horeca en toe rol moet spelen bij de keuze van materialen. Laatste jaar De voorzitter van de Komo, burgemeester Verplanke van Ridderkerk, overhandigde tij dens het congres tienduizend gulden aan de voorzitter van het Nationaal Comité voor het Europees Jaar van het Milieu, mr. S. Patgn, commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Het comité mag het geld beste den aan een project „dat aan de bouw én het milieu ten goe de komt". Overigens moest Verplanke tegelijkertijd be kend maken dat de 25-jarige Komo zijn laatste jaar ingaat. Er zal een nieuwe organisatie gevormd worden, de Stichting Bouwkwaliteit, waarin alle be trokkenen vertegenwoordigd worden. Op die manier kan er één certificatie voor de hele bouw komen. Wat Verplanke betreft blijft dat het KOMO- keurmerk". STEVO AKKERMAN verkopen. Dit gebeurt als een koper zijn financiële verplich tingen aan zijn hypotheekbank niet meer kan opbrengen. Het aantal gedwongen verko pen op jaarbasis is sinds 1984 gezakt van ongeveer 2.500 naar plusminus 1750 nu. Over de marktsituatie merkte Heerma verder op: „Het spreekwoord „My home is my castle", geldt niet alleen voor Engeland, maar ook voor Ne derland. En als je het de men sen vraagt, verstaat men veel al onder „home" bij voorkeur een eigen huis. Mensen zijn bereid om daar veel voor over te hebben. Wij met z'n allen bouwers, gemeenten, Rijk, cor poraties en makelaars zijn er om in te spelen op de be hoefte van de woonconsument, die zich vertaalt in de marktsi tuatie". De bewindsman riep de bouwers, makelaars, pro jectontwikkelaars en beleggers op om in „dit gat van de markt" te springen. Heerma hield in dit verband een plei risme van dr. M. Tideman blijkt dat jaarlijks zo'n 780.000 bezoekers over de drempel van het educatieve centrum zullen gaan; de capaciteit is be rekend op 10.000 gasten per dag. In het stichtingsbestuur heeft onder anderen zitting de voormalige directeur van de Evangelische Omroep L. Do- (Van onze correspondent Rink Drost) BONN In de Bondsre publiek wordt Nederland doorgaans gezien als een vriendelijk buurland, dat Duitslands veiligheid nooit heeft bedreigd. Ver bazing wekt wel, dat dit landje toch steeds kans ziet economisch aanslui ting met het sterke Duits land te houden. Die ver bazing slaat ook op de to lerantie in Nederland. In Duitsland is zo'n beetje al les verboden, behalve dat wat mag. En dat is dan meteen verplicht. Regels bepalen in Duitsland het levensritme. Van Neder land bestaat de indruk dat er pas regels worden ge steld wanneer iets werke lijk de spuigaten uitloopt. Hoogst verbazingwekkend komt het liberale beleid in Ne derland ten aanzien van de soft-drugs over. Drugs zijn in Duitsland drugs, en ook wie hasj gebruikt of verhandelt hoort in het cachot. De Haagse correspondent van de Frank furter Rundschau, Hermann Bleich, meldt nu in een fors artikel ontdaan, dat Amster dam, toch al het drugs-Mekka in Europa, is „verrijkt" met een hasjmuseum. Het museum opende vandaag de poorten voor het publiek. Er staat een dooi voor marktonderzoek op het gebied van de volkshuis vesting. Volgens hem gebeurt dit nog veel te weinig. De staatsscretaris wil het to taal bedrag dat zijn ministerie jaarlijks uitkeert aan subsidies in de koopsector verminderen. Hij kondigde aan dat de pre mieregelingen B en C voor koopwoningen met ingang van 1 januari 1988 worden samen gevoegd tot één regeling met eenmalige rijksbijdragen. Het centrale thema van de dis cussie was „Scheefgroei in de inroerend goed voorraad". Hiermee werd de scheve ver houding bedoeld tussen het aantal eigen- en huurwonin gen. In Den Haag bestaat tach tig procent uit huur- en twin tig procent van het woningbe stand uit koophuizen. Volgens Heerema valt die scheefgroei landelijk gezien met een per centage van plusminus 44 pro cent eigen woningbezit wel renbos. De naam Rainbow World is gekozen met het oog op bui tenlandse bezoekers, die in groten getale worden ver wacht. Rainbow (regenboog) moet aangeven dat iedereen ongeacht ras of geloof welkom is. Op het terrein in Zeewolde komen 48 educatieve en recre- foto van het museum bij, met als onderschrift: „Nieuwe sen satie". De grootste sensatie is voor Bleich, dat de overheid het museum niet op het moment van de opening sluit, en zelfs op korte termijn geen maatre gelen overweegt. „Het hasjmu seum in een beruchte buurt aan de Oudezijds Achterburg wal wordt tenminste voor lopig door de overheid met rust gelaten," schrijft de Rund schau. „Een politiewoordvoer der kondigde wel aan, dat men het museum nauwkeurig in de gaten zal houden. Justitie ver- j klaarde, dat het museum „een zeker risico" in zich bergtr Mocht het instituut een te zeer wervend karakter krijgen, dan zou moten worden ingegre pen." De Rundschau vervolgt: „Mi nister Korthals Altes van justi tie en politici van de grote par tijen reageerden woedend. De minister sprak in een radio-in-, terview van een „absolute domheid, die direct moet wor den teruggedraaid". De krant signaleert onder de overheden en politici niet al leen ongerustheid. Uit de mond van woordvoerder M. Lekkerkerker van de gemeen te Amsterdam noteert Bleich, dat het hier om een curiositeit gaat, waarmee geen criminele handelingen zijn verbonden. „Het zou om niets anders gaan dan om een museum zoals alle andere musea, met het ver schil dat het hasjmuseum van de gemeente Amsterdam geen cent subsidie ontvangt". ROTTERDAM Buitenland se leerlingen (allochtonen) hebben een positievere hou ding tegenover het onderwijs en zijn ijveriger dan Neder landse leerlingen (autochto nen). Ze hechten een even grote waarde aan het behalen van diploma's en koesteren ook hoge beroepsaspiraties. Dit stelt drs. M. de Jong in zijn proefschrift „Herkomst, Ken nis en Kansen" waarop hij morgen aan de Rotterdamse Erasmus-universiteit tot doctor in de sociale wetenschappen promoveert. De Jong onder zocht de loopbanen van circa; duizend leerlingen vanaf het viifde leerjaar van de lagere school tot en met de tweede klas van het voortgezet onder- wijs. Hij concludeert in zijn proefschrift dat buitenlandse leerlingen gemiddeld veel la ger scoren bij intelligentietes ten dan Nederlandse leerlin gen (91 tegenover 104). De la gere scores van buitenlandse leerlingen zijn volgens De Jong vooral te verklaren van uit de ongunstige omstandig-1 heden waarin deze kinderen opgroeien, bij voorbeeld: laag opleidingsniveau van ouders, migratie naar een ander land en het volgen van onderwijs dat niet goed op hen is afge stemd. mee. Hij waarschuwde dat ei gen woningbezit niet alleen voordelen heeft. „Conjunctu rele schommelingen kunnen grote Risico's met zich mee brengen", aldus de bewinds man. Kamervragen over „zitten" in Frankrijk DEN HAAG Het VVD-ka- merlid Korthals wil van mi nister Korthals Altes van justi tie opheldering over de alter natieve straf van 22 dagen aan de Cöte d'Azur die de recht bank in Zutphen aan enkele veroordeelden heeft opgelegd. Volgens één van de veroor deelden pakte de „overle vingstocht uit in een „op kos ten van Justitie hoogst aange name vakantie". Het ging om een veroordeling wegens het plegen van 46 inbraken. Hét kamerlid wil van de minister weten hoe dit vonnis van de Zutphense rechtbank tot stand heeft kunnen komen. atieve attracties, die iets ver tellen over de bijbel, het leven nu en in de toekomst. Zo wordt de schepping uitgebeeld, het verhaal van de Ark van Noach en de geschiedenis van het volk van Israël. Voorts wordt aandacht geschonken aan het milieu, verkeersveilig heid en geldbeheer. HILVERSUM - Het invoeren van eindtermen in het basison derwijs - het vaststellen wat kinderen moeten minimaal moeten weten - helpt niet de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren. Die boodschap klonk uit de mond van diverse sprekers op het congres over de basisvorming in het basis onderwijs, de afgelopen twee dagen in Hilversum. Waar het op aankomt zijn de man of vrouw voor de klas en de middelen en de methoden die worden gebruikt. Bovendien is door steeds meer vakken op het rooster te plaatsen, de tijd te beperkt ge worden om aan alle leergebieden voldoende aandacht te geven. De discussie over de eindtermen wordt al jarenlang gevoerd, maar kreeg een impuls door het rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) over de toekomst van het voortgezet onderwijs. Dat plan, een brede voortgezette basisvorming voor alle leerlingen van lbo tot en met vwo, doorbreekt de (politieke) impasse over vernieuwing van het voortge zet onderwijs: de heftige discussie of wel of niet middenschoolachtig on derwijs is verstomd. De boodschap van de WRR luidt: niet de structuur van het onderwijs is wezenlijk, maar de inhoud. En die moet belangrijk verbeterd worden. De basisschool moet daar zijn bij drage aan leveren door afspraken te maken wat de leerlingen minimaal moeten weten aan het einde van de basisschool (eindtermen). Minister Deetman liet de congres gangers nog eens weten dat met de voorgenomen verplichte eindter men er geen sprake is van een heus examen, zoals sommigen vrezen. Eerder is er sprake van een „exa men" voor de school: wordt wel ge haald wat afgesproken was? Haarlemmer olie Kwaliteit en eindtermen hebben niet zoveel met elkaar te maken, meenden veel sprekers op het con gres in Hilversum. Er zijn veel be langrijker zaken: drs. P. van Dam van het CITO in Arnhem bijvoor beeld meende dat onderwijs wordt gezien als „Haarlemmer olie". Poli tici en anderen hebben er een hand je van het onderwijs op te zadelen met allerlei problemen: van verva gend normbesef tot zure regen en het bevorderen van de vrede. „Er is bijna een vermetel vertrouwen in de grenzeloze mogelijkheden van het onderwijs", stelde hij vast. „He laas zijn er wel grenzen, bijvoor beeld die aan de tijd". Als er nieuwe leergebieden komen, zoals Engels, gezondheidsvoorlichting, geestelijke stromingen en sociale redzaamheid, ten koste van wat moeten die vak ken dan worden gegeven? Moet die tijd afgaan van lezen, taal en reke nen?, zo vroeg Van Dam zich af. Het overladen schoolprogramma zorgt er voor dat slechts een paar leerlingen het gewenste niveau kunnen halen. De anderen hebben geen tijd en gelegenheid om even eens het verlangde niveau te halen. Duidelijkheid over welke leergebie den moeten worden aangeboden en op welk niveau de kinderen daarop moeten komen is volgens hem een eerste stap naar verbetering van het niveau. Prof.dr. K.B. Koster (Groningen) meende dat er voor zijn vak, reke nen, niet meer nagedacht hoeft te worden over de eindtermen. Duide lijkheid daarover is er al vele jaren. Maar ook al vele jaren halen grote groepen leerlingen die algemeen ge accepteerde eindtermen niet. De be schikbare leertijd, de wijze van les geven en het niveau van de onder wijsgevenden zijn vooral bepalend voor het eindressultaat, meende hij. Verbetering van het rekenonder wijs - en dat is blijkens de resulta ten hard nodig - moet daarom ook in die sfeer worden gezocht. Drs. H. Blok (Amsterdam) meende dat kwa liteitsverbetering van het vak taal ook met name kan worden bereikt door het maken van betere lespro gramma's Dr. S. Veenman (Instituut voor On derwijskunde, Nijmegen) bepleitte een betere besteding van de school tijd. Ruim twintig procent van de tijd per vak wordt niet „nuttig" be steed aan dat vak. In zogeheten combinatie-klassen ligt dat percen tage nog hoger. Veenman meende niet dat de basisscholen de vakan ties moeten inkorten om de gewen ste kwaliteit te halen, maar hij vond wel dat de overheid maatregelen moet treffen om de netto-leertijd per vak te verhogen. Kleuterschool De aloude discussie over de inbreng van het kleuteronderwijs in de ba sisschool is nog springlevend. De „strijd" ontbrandde tussen mevrouw F. Janssen-Vos van het Algemeen Pedagogisch Studiecentrum (APS) en dr. J.J. van Kuyk van het CITO in Arnhem. De laatste wilde de kwaliteiten van het kleuteronderwijs niet ontken nen, maar meende dat de onder wijsgevenden van de voormalige kleuterschool zwak zijn in het han teren van leerprocessen; er gebeurt te veel „bij toeval" in de klas. Bo vendien wordt te weinig gekeken of kinderen wel echt leren door het spelen, zoals vanzelfsprekend wordt aangenomen. Hij meende voorts dat in de strijd om de identiteit van het kleuteron derwijs het besef dat een kind be halve spelen ook nog kan leren, op de achtergrond is geraakt. Naar zijn oordeel moeten de onderwijsgeven den in de onderbouw van de basis school professioneler te werk te gaan, zodat de kinderen meer en beter leren, als basis voor hun ver dere leerweg. De resultaten zullen dan bij het eindtermenonderzoek beter zijn. „Wie het kleuteronder wijs lief heeft, kastijde haar", zo be sloot hij zijn betoog. Leren of leven? Het verweer van mevrouw Janssen- Vos kan worden samengevat in een vraag aan Van Kuyk. „Wat is het belangrijkste: het leren of het le ven?" Volgens haar gaat het bij Van Kuyk eigenlijk alleen maar om het vergroten van de verstandelijke kennis, voor andere aspecten van het mens-zijn is bij hem geen ruim te, meende ze. Ze zag dat ook door zijn „van boven af naar beneden" redeneren: „De samenleving stelt eisen aan het wetenschappelijk en het voortgezet onderwijs. Die laatste komt met eisen naar het basisonder wijs. En de kleuters moeten daarop alvast worden voorbereid. Is het dan niet verstandiger de driejarigen in plaats van naar de crèche, naar een brugklasje te sturen, zodat een betere start kunnen maken in de basisschool?", aldus een cynische mevrouw Janssen-Vos. Ze hekelde de visie van Van Kuyk (Jat het spel in de kleuterklas „zoet houden" is, waarbij niet voldoende appèl wordt gedaan op het leren in de zin van kennis vergroten. Vol gens haar is het kleuterspel leren in zichzelf: het kind neemt initiatie ven, bedenkt oplossingen, moet moeilijkheden overwinnen en ver legt grenzen van eigen kunnen. In plaats van te spreken over basis vaardigheden die kinderen in de kleuterleeftijd moeten leren, moet er gesproken worden over basis voorwaarden van scholen om kin deren in hun eigenheid tegemoet te komen om zich van daaruit te ont wikkelen, zo besloot ze. Onder druk Een conclusie van de conferentie kan zijn dat deskundigen eindter men gewenst vinden. De kwaliteit van het onderwijs wordt daarmee niet verhoogd; daarvoor zijn andere dingen nodig. Bijvoorbeeld meer tijd voor de belangrijkst geachte vakken en een verhoging van de deskundigheid van de leerkrachten. Wat die belangrijkst geachte vak ken zijn, is duidelijk: taal, lezen en rekenen-wiskunde. Het niveau van die vakken moet omhoog en dat be tekent minder tijd voor andere za ken. Ook in het basisonderwijs treedt de verzakelijking in. Sociale vaardigheden, persoonlijkheidsvor ming en andere aspecten die de identiteit van de school bepalen, ko men onder druk te staan. LUTSEN KOOISTRA ADVERTENTIE 1.W1N' VROOMSDREESMANN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Teleurstellend". Met dit woord karak teriseerde minister De Korte (Economische Zaken) een door president Kordes van de Algemene Rekenkamer gemaakte vergelijking tussen steun aan RSV en Fok ker. De bewindsman gaf zijn kwalificatie gisteren in een overleg met de Kamer. De minister toonde zich verheugd met de kritiek die vanuit de Kamer op Kordes inzake de steun aan Fokker werd gegeven. Vos (PvdA) noemde de vergelijking met RSV „onterecht en kwalijk". Hij zei van verdachtmakingen jegens Fokker afstand te willen nemen. De sociaal-democraat waarschuwde voor het gevaar dat door de uitlatingen van Kordes klanten van Fokker afhaken. Ook mevrouw Rempt (VVD) zei de uitspraken van Kordes „schandelijk" te vinden. „Men moet even nadenken bij het maken van dit soort vergelijkingen", aldus het kamerlid. Haar collega Van Vlijmen (CDA) betichtte Kordes ervan mee te gaan met een zwart modebeeld dat schadelijk is voor Fokker. Ook het Kamerlid Tommei (D66) uitte kritiek op de opstelling van Kordes. De kamercommissie ging akkoord met het besluit van De Korte om Fokker uitstel van betaling te geven ten aanzien van 82,5 miljoen gulden die als krediet door de overheid zijn gegeven voor de ontwikkeling van het F 100 toestel. Arts ontslagen van rechtsvervolging DEN HAAG Een 36-jarige Rotterdamse arts, die op 15 decem ber 1983 euthanasie pleegde op een 72-jarige kankerpatiënte, is vandaag door het gerechtshof in Den Haag ontslagen van rechtsvervolging. Hij kreeg wel een boete van 250 gulden opge legd vanwege het opstellen van een onjuiste overlijdensakte. De arts heeft geen procedurele fouten gemaakt, zo oordeelde het hof net als de rechtbank eerder. Raadpleging van een collega arts was hier niet absoluui noodzakelijk, aldus het hof.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4