t Als ik deze maand beslis, krijg ik nog tien jaar n half procent rente extra.' Achterbankgeneratie in trein op voorgrond De Koning: Geen garantie kwaliteit bij afslanking lEUWO Jaarlijks 18.000 doden door roken Afslanking Den Haag minder dan verwacht Zeker tien aids-patiënten door euthanasie overleden *2 BINNENLAND £e«dóc0omant DONDERDAG 2 APRIL 1987 PAGINA 3 Braks gehoord in visserijzaak DEN HAAG De speciale com- missie die de betrokkenheid van het ministerie van landbouw en visserij bii de ontduiking van EG-vangstbeperkingen door Ne- derlandse vissers onderzoekt, zui-gaat volgende week de huidige den minister van landbouw en visse- tederij Braks en diens voormalige P°Jïe6a's Van der Stee en De Ko- idbing en voormalig staatssecreta- ris Ploeg in het openbaar horen. De subcommissie heeft de afgelo- spi-pen maanden al 38 mensen ge- idsehoord. De suggestie van Braks geen woordelijk maar een analy tisch verslag te maken heeft de jcommissie verworpen, '"g s Bedrijfsleven wil ministers vervoeren DEN HAAG Ministeries moeten particuliere bedrijven inschakelen voor de chauffeurs van bewindslieden en hoge ambtenaren. Dan is het probleem van de overuren opgelost. Bovendien is het waarschijnlijk nog goedko per ook. Dit stelt de Koninklij ke Nederlandse Vereniging van Transport-Ondernemingen in een reactie op de kritiek van de Algemene Rekenkamer dat chauffeurs van ministers in fei te anderhalve baan hebben met werkweken van zestig uur of meer. De chauffeurs krijgen overwerk in geld uitbetaald. Meer aandacht problemen homo's in krijgsmacht LEIDEN Staatssecretaris Van Houwelingen van defensie heeft gis teren in een gesprek met de Stichting Homoseksualiteit en Krijgsmacht toe gezegd aandacht te besteden aan ho moseksualiteit in de krijgsmacht. De staatssecretaris heeft laten weten dat hij onderzoek zal laten doen naar de problemen die homoseksuelen bin nen de krijgsmacht ondervinden. Daarbij wordt mogelijk de Stichting Homoseksualiteit en Krijgsmacht in geschakeld. Voorts wordt nagegaan of homoseksualiteit nog als „afwij king" staat omschreven in het keu ringsreglement. BRINKMAN ZOEKT GEMEENTEN VOOR OPVANG ASIELZOEKERS (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het rijk wil contracten afsluiten met gemeentebesturen over de opvang van bepaalde aantallen asielzoekers. De gemeenten die daarvoor in aan merking willen komen, ontvangen een rijksuitkering voor elke asielzoeker die onderdak krijgt. Voorlopig zoekt het rijk zesduizend opvangadressen. Per opge nomen vluchteling krijgen de gemeenten 1090 per maand. Daarvan moet 445 als zakgeld aan de betrokken persoon worden gegeven. Voor de kosten van de eerste inrichting van woonruimten en voor andere aanvangskosten krijgen de gemeenten nog een extra vergoeding. De vier grote steden krijgen bovendien gezamenlijk nog zes milioen ter leniging van de huidige acute problemen bij de huisvesting van asielzoekers. Deze regeling heeft minister Brinkman (WVC) gis teren in een brief aan de Tweede Kamer aangekondigd. Hij geeft toe dat maar weinig gemeenten in staat zullen zijn onmiddellijk een aantal asielzoekers op te vangen. Daarom zal het rijk enkele algemene opvangcentra inrichten, waar groepen vluchtelingen in afwachting van definitieve huisvesting in een bepaalde gemeente kunnen verblijven. Deze centra zullen een totale capaciteit van 1100 plaatsen krijgen. Het is de bedoeling dat de nieuwe groepshuizen op 1 juli open kunnen gaan. Naar geschikte accommodaties wordt nu nog gezocht. Gesprek over privatiseren poliklinieken UTRECHT Vendex Internatio nal heeft bestuur en directie van het St Antonius-ziekenhuis in Nieuwegein uitgenodigd voor een gesprek over de privatisering van de poliklinieken. Vendex meent dat de activiteiten van die klinie ken goed zijn af te stemmen op de privé-klinieken van het concern, zoals die van de uroloog Boerema. Bestuur en directie van het zie kenhuis willen met de privatise ring van de poliklinieken juist be ter kunnen concurreren met die privé-klinieken. a* Draagmoeder- contract in ajr Neder land je» niet geldig >ak ,n. AMSTERDAM Een de draagmoedercontract, zo- er_ als dat in de Verenigde ^e_ Staten heeft geleid tot de beruchte rechtszaak rond jij. „Baby M.", zou in Neder land niet rechtsgeldig zijn. Dat zegt prof. mr. Leenen, hoogleraar sociale genees- kunde en gezondheids- e" recht aan de Universiteit van Amsterdam in reactie op de uitspraak van de f1" Amerikaanse rechter dat re" de draagmoeder Mary Whitehead haar kind moet afstaan aan de biolo- J:0 gische vader William de Stern en zijn vrouw Elisa beth. In. Nederland is het niet mo gelijk „kinderen te kopen", je kunt ze niet net als zaken overdragen. Daarom is in ons recht een draagmoedercon tract niet geldig, aldus Lee nen. Hij vergelijkt een derge lijke contract met de af spraak tussen twee inbrekers de buit te zullen verdelen. „Stel dat de ene inbreker zijn belofte aan de ander niet na komt, waarop die hem voor de rechter daagt. De rechter zal de buit niet eerlijk tussen de mannen verdelen, omdat hun overeenkomst krachte loos is, vanwege de ongeoor loofde oorzaak ervan". Afgezien van dit formeel-ju ridische bezwaar tegen de gang van zaken in de Vere- riijgde Staten, heeft Leenen eep tweede argument tegen de draagmoedercontracten. „Als die contracten geldig zouden zijn, verschaffen ze de - betalende wensouders macht over de draagmoeder. Zé zouden haar kunnen ver bieden te roken, te drinken en te dansen en zelfs een abortus kunnen eisen als het kind iets zou mankeren". Dat is in stijd met artikel 11 van de grondwet, waarin de onaantastbaarheid van het ménselijk lichaam beleden wordt. West-Duitsland De Westduitse regering heeft bekendgemaakt dat zij dtaagmoedercontracten zal verbieden, om te voorkomen dat in de Bondsrepubliek ge béurt wat zich in de Vere nigde Staten heeft afge speeld. Rita Süssmuth, de Westduitse minister voor het gezin, zegt dat het Ameri kaanse vonnis aantoont hoe zeer een wettelijke maatregel tegen het huren van draag moeders nodig is. Zo'n wette lijke maatregel zal alle vor men van het ronselen van draagmoeders, of er nu geld wórdt aangeboden of niet, verbieden, aldus Süssmuth. NS TREKT JONGE REIZIGERS MET RAILRUNNER UTRECHT Kinderen van vier tot en met elf jaar waren gisteren het onderwerp van een 1- april-aardigheidje, dat overigens geheel in hun voordeel uitviel. Gratis reizen per trein onder be geleiding van een vol wassene, was de attentie die de Nederlandse Spoorwegen voor hen in petto had. Een grapje waar naar schatting drie duizend kinderen met ge noegen „instonken". Het was een voorproefje van een nieuw treintarief voor deze leeftijdsgroep dat vandaag van kracht is geworden. Het gaat om het zogeheten Railrunner-tarief, een nieuwe loot aan de toch al zo volle ta riefboom van de spoorwegen. De regeling wordt drie jaar uitgeprobeerd. Kinderen kun nen voor één gulden onder begeleiding van een willekeu rig persoon van 19 jaar of ou der met de trein mee. De af stand doet er niet toe en ook het tijdstip speelt geen rol, noch het soort kaartje dat de volwassene koopt. Eén vol wassene mag maximaal drie kinderen meenemen. Voor elk extra kind geldt de ge bruikelijke korting van veer tig procent op een retour en 45 procent op een enkele reis. „Achterbankzitters", zo noemt NS-woord voerder Van der Linden de voor de spoor wegen zo belangrijke groep „reizigers van de toekomst „Het gaat ons om de kinderen die doorgaans bij paps^ en mams op de achterbank in de auto meerijden, op weg naar Deze achterbankgeneratie kan een belangrijk deel van ons toekomstig reizigerspu bliek worden, mits ze op jonge leeftijd vertrouwd wordt ge maakt met deze vorm van openbaar vervoer. Wie nu, firaktisch gratis, met de trein eert reizen, zal dat ook later doen als de volle prijs moet worden betaald", denkt Van der Linden. De groep spoorklanten van straks waar de NS op doelt, bestaat volgens CBS-cijfers op dit moment uit ongeveer 2,17 miljoen kinderen. Die zijn voor de NS doorgaans moei lijk te bereiken, zegt Van der Linden. „Hun reisgedrag hangt nauw samen met dat van de ouders, voor wie al dan niet reizen met de trein in belangrijke mate afhangt van de nabijheid van een NS- station. Naast het bekend en vertrouwd maken van de kin deren met treinreizen hopen we door de koppeling van de Railrunnerkaarten met vol wassenen ook die ouderen binnen te halen". Wie een paar uur lang eigen handig per trein de stemming peilt onder het spoorpubliek leert dat de belangstelling voor de Railrunners voorals nog niet groot te noemen is. Op het Nederlandse spoor wegnet was het niet drukker dan anders. Op de meeste van de tientallen stations die je in een middag zoal aandoet be vindt zich hetzelfde „gemid delde" publiek dat op elke an dere doordeweekse middag te zien is. Nette heren met atta chékoffertjes, middelbare scholieren, bejaarden en on derwijzers met aktetassen be volken de perrons van Utrecht CS, maar kinderen houden zich op deze bijna- vooijaarsdag een beetje schuil, zo lijkt het. N VANDAAG^ Retourtje-oma Toch stapt een station verder een mevrouw met drie kinde ren in. De kinderen zijn on der de elf jaar en desgevraagd blijken ze alle drie voor niets te reizen. Het viertal is van Amersfoort op weg naar Rot terdam, naar oma. De moeder blijkt goed te weten wat er bij de NS zoal te koop is, getuige het rekensommetje dat ze in hoog tempo opdist: „Vóór 1 april zou een „retourtje-oma" nog eenmaal f 27,40 plus drie keer een Kinderretour a 16,40 gekost hebben. Totaal toch een fors bedrag van 76,60". Voor dit viertal is het tij dus na 1 april gekeerd, want de totale Kosten vcoor eeq „retourtje-oma" zijn nu slechts 27,40 plus 3 is ƒ30,40. Lang niet iedereen is zo lo vend over de nieuwe aanpak van de spoorwegen. Tegen de avond, ergens tussen de wei landen van het groene hart van Holland flapt een conduc teur zijn bedenkingen eruit. „Ik heb de hele dag nog geen kind gezien, dus volgens mij werkt het nog niet zo best. Het is op zich geen onaardig idee, maar de mensen moeten niet vergeten wat ze ervoor hebben ingeleverd. Met de in voering van dit nieuwtje is namelijk meteen iets anders verdwenen: de NS-Gezins- kaart Daarmee kon het hele gezin met kinderen tot en met achttien jaar heel goedkoop op stap. De Railrunner geldt alleen voor kinderen tot en met elf jaar, dus alle oudere kinderen betalen nu de volle mep. Geloof maar dat dat hard aankomt als je kinderen in die leeftijd hebt. Ik moet nog zien of die Railrunner wel wat wordt". ARJEN VAN DER SAR Industrie voelt niets voor minder reclame sigaretten DEN HAAG Jaarlijks sterven er in ons land naar schatting 18.000 mensen als gevolg van door roken veroorzaakte aandoeningen. Dit cijfer noemde staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) gisteren in de Tweede Ka mer, in antwoorden op vragen over het beleid ge richt op het beperken van het roken. Dees zei even eens dat de sigarettenin dustrie er niets' voor voelt de reclame te beperken. De staatssecretaris zal die beperking wettelijk rege len, als met de industrie geen vrijwillige regeling te treffen valt Dees wil de reclame op de volgende punten aanscher pen: de waarschuwingstekst dat roken gevaarlijk is voor de gezondheid moet een bepaal de r.iinimumomvang krijgen in reclame mag geen ver band meer worden gelegd met sport. Ook het afbeelden van personen in sigaretten reclame moet beperkt wor den sigarettenreclame bij sport en sportsponsoring moet ge staakt worden, evenals het uitreiken van monsters, de reclame in bioscopen, disco theken en op video alsmede collectieve niet merkgebon- den reclame. Ook mogen merknamen en symbolen van tabaksprodukten niet op andere produkten worden gebruikt. GRATIS ELKE WOENSDAG DE THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DEN HAAG Minister De Koning van binnen landse zaken heeft giste ren in de Tweede Kamer niet de indruk kunnen wegnemen dat de afslan king van het overheidsap paraat ten koste gaat van de kwaliteit van de dienstverlening. Overi gens kon de bewindsman op geen enkel punt con crete toezeggingen doen. Gedwongen ontslagen worden „zo goed als mo gelijk" voorkomen; de kwaliteit zal „in het oog gehouden worden" en de 200 miljoen gulden die no dig is om de operatie „goed te laten verlopen" zal „ongeveer wel vol doende zijn". In totaal moet in deze kabi netsperiode het aantal rijks ambtenaren (ruim 170.000) met jaarlijks drie procent wor den verminderd. De operatie heeft betrekking op ruim 26.000 arbeidsplaatsen. Ruim 16.000 verdwijnen en 10.000 banen worden via privatise ring naar het particuliere bedrijfsleven afgestoten. De totale operatie zal 1,2 miljard gulden aan bezuinigingen op leveren. Daarvan wil het kabi net 200 miljoen beschikbaar stellen voor „flankerend be leid", voor scholing, herplaat sing, vut, beloning en het zo veel mogelijk voorkomen van gedwongen ontslagen. Op de RPF na, bleek de Ka mer echter zo zijn twijfels te hebben over de tijdige be schikbaarheid van de 200 mil joen. Namens de meerderheid diende VVD-woordvoerder Linschoten een motie in, waarin bij het kabinet wordt aangedrongen de 200 miljoen gulden die in het regeerak- werkelijk beschikbaar te stel len. De bewindsman toonde zich echter niet bereid om de 200 miljoen nu al „cash" te bieden. De regeringspartijen CDA en VVD steunen in hoofdlijnen de plannen van het kabinet om de overheid „minder maar beter" te maken. VVD-woord- voerder Linschoten zei het ka binet te zullen blijven aanspre ken op de kwaliteit als de in vulling van de afslanking door de departementen bekend is. CDA'er Paulis noemde de af slanking mislukt als een bete re kwaliteit niet wordt ge haald. De regeringspartijen ga ven echter geen steun aan een motie van PvdA'er Alders waarin werd gesteld dat de af slanking tot verbetering van de kwaliteit van de overheids dienstverlening moet leiden. De motie kon wel rekenen op de steun van GPV, SGP en PPR. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De afslankingsoperatie bij de Rijksoverheid zal evenredig over alle rijksdiensten in ons land worden ver deeld. Van de 16.000 banen die tot 1990 moeten verdwijnen komen ongeveer 5.000 voor rekening van de regio Den Haag. Begin deze week rekende PvdA-woordvoerder Alders de Kamer voor dat de afslanking de regio Den Haag de komen de jaren 12.000 banen zou gaan kosten. Gisteren erkende hij echter een foute berekening te hebben gemaakt. Overigens gaat minister De Koning er nog steeds vanuit zonder ech ter een keiharde garantie te geven dat de operatie zonder gedwongen ontslagen gepaard zal gaan. In de komende we ken zullen alle departementen bekend maken hoe zij aan de afslankingsoperatie vorm zullen geven. De Koning toonde zich bereid om wanneer de resultaten van de invulling be kend ziin, over de gevolgen in overleg te treden met het ge meentebestuur van Den Haag. (ADVERTENTIE) Wie voor 30 april 1987 een Amro Vaste Looptijd Rekening opent, krijgt bij een looptijd van 2,3,4,5 of 6 jaar rente extra. En bij de maximale looptijd van 10 jaar zelfs Met zo'n Vaste Looptijd Rekening bent u gedu rende de gehele periode verzekerd van de rente die op het moment van storting geldt. Die bedraagt momenteel bij een looptijd van 10 jaar maar liefst 6%. En als u nu zo'n reke ning afsluit, ontvangt u dus 10 jaar lang £»(V Qj Een bijzonder aantrekkelijk spaar- O /0 ƒ2 /O aanbod dus, dat bij de huidige lage inflatie nog meer rende ment oplevert. En dat mensen die niet te lang wachten de kans biedt om nog jaren van die tijdelijke extra rente te profiteren. Wilt u zo'n rekening openen? Ga dan snel langs bij de Amro Bank in uw buurt. Amro Bank. De bank waar je wat aan hebt. DE KNOLLEN Prinses Juliana verricht in Rotterdam de officiële opening van het verpleeg huis en reactiveringscen trum „Antonius-Blnnen- weg". Prins Bernhard woont In het Museum der Koninklij ke Marechaussee In Buren de presentatie bij van het boek Oranjemarechaus- AMSTERDAM Ongeveer elf van de intussen 97 overle den aids-patiënten zijn aan hun eind gekomen na toepas sing van vrijwillige euthana sie. In één van de elf gevallen gebeurde dat in het Acade misch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. In on geveer tien gevallen zou de patiënt op diens verzoek zijn ingeslapen na een ingreep van de huisarts. Dit is de schatting van het hoofd van de aids-af- deling van het AMC, dr. Sven Danner. Met het Openbaar Ministerie en de inspecteur van de Volks gezondheid is afgesproken dat als een patiënt om euthanasie vraagt en de behandelende artsen na gesprekken daar hun medewerking aan willen geveh, de inspecteur wordt ge waarschuwd voordat euthana sie is toegepast en de officier van justitie op de hoogte wordt gesteld. Dat is gebeurd in het ene geval van euthanasie in het AMC. Volgens dr. Danner is eutha nasie een heet hangijzer onder aids-patiënten en velen vragen aan de behandelende artsen hen te helpen om op deze wij ze het leven te beëindigen om dat de ziekte uitzichtloos is en tot dusver nog onherroepelijk tot de dood leidt Van het to taal van 218 aids-patiënten die sinds 1982 staan geregistreerd en van wie er intussen 97 zijn overleden, werd of wordt drie kwart behandeld in het AMC. Ook na de behandeling in dit centrum houden de specialis ten van de aids-afdeling con tact met de patiënten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3