Rome neemt ons niet serieus Paus benadrukt pastoraal karakter bezoek ftzkbeSouAorit GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen EeN kleinere rijksoverheid, kwaliteitsverbetering en bezuip niging: drie elementen die onderling om de voorrang streden i in het afslankingsdebat dat de afgelopen dagen in de Tweede Kamer plaats vond. Gisteren voerden de fractiespecialiste^!' het woord in een vrijwel lege vergaderzaal. De afwezigheid] van de politieke zwaargewichten wekte de indruk dat het onderwerp niet tot de verbeelding sprak. De weinig geïnspi- reerde bijdrage van minister De Koning van binnenlandse I zaken versterkte die indruk. I brieuen van lezers CcidócGomo/nt DONDERDAG 2 APRIL 1987 PAGINA 2 Oral Roberts acht miljoen rijker TULSA Met ruim acht miljoen dollar rijker is de Ameri kaanse televisie-evangelist Oral Roberts (69) gisteren naar be neden gekomen uit zijn gebedstoren. „Het is april en ik leef nog," zei hij. Roberts had zijn aanhangers verteld dat hij op dracht van God had gekregen acht miljoen dollar bijeen te be delen vóór 1 april. Als hij niet zou slagen, zou hij worden ge dood, beweerde hij. In het dagelijkse televisieprogramma van zijn zoon, „Richard Roberts Live", verklaarde de evangelist dat hij dinsdagavond uit zijn gebedstoren was gekomen, waar hij tien dagen had zitten bidden. Roberts zei dat zijn gebedsmara thon de helende krachten in zijn rechterhand had hersteld. Hij zegt geld in te zamelen voor medisch missiewerk. Paus: Marcinkus wordt „bruut" aangevallen MONTEVIDEO Paus Johannes Paulus II meent dat aarts bisschop Paul Marcinkus, de omstreden president van de Vati caanse bank IOR, om wiens uitlevering de Italiaanse justitie heeft gevraagd „op een brute manier" wordt aangevallen, met name in de Italiaanse pers. De paus liet zich voor het eerst tij dens zijn reis uit over het arrestatiebevel tegen Marcinkus. „We nemen de zaak serieus. We zijn ervan overtuigd dat men niemand op zo'n eenzijdige en brute manier kan aanvallen", aldus de paus. Het Vaticaan zal het arrestatiebevel door des kundigen laten onderzoeken, aldus de paus. Terwijl men uitstelt te leven, raast het leven voorbij. Papandreou doet water in de wijn in geschil met kerk ATHENE De socialis tische regering van Grie kenland onder leiding van Andreas Papandreou heeft gisteren wijzigin gen aangekondigd in een wet die de nationalise ring van kerkelijke lan derijen tot doel heeft. Duizenden orthodoxe priesters demonstreerden gisteren opnieuw in het centrum van Athene te gen de op stapel staande plannen. Ruim 40.000 priesters en le ken eisten intrekking van de wet die bepaalt dat de staat 130.000 ha land, dat eigen dom is van de Grieks-ortho doxe kerk, in een half jaar tijd in handen komt van de staat. Minister van onderwijs en kerkelijke aangelegenhe den Antonis Tritsis kondigde aan dat benoeming van de kerkeraden niet in handen komt van de burgerlijke au toriteiten zoals oorspron kelijk de bedoeling was maar een taak van de bis schoppen blijft. Diplomaten beschouwen deze beleidswij ziging als een duidelijke con cessie van de regering aan de kerk. De bisschoppen waren fel te gen de benoeming van ker keraden door de staat, omdat zij bang zijn dat de politiek op deze manier greep krijgt op kerkelijke zaken. „Wij vechten niet voor weide grond, maar voor de vrijheid van onze kerk", zei bisschop Christodoulos van Dimitrias tijdens de demonstratie. KARMELIETESSENKLOOSTERS IN VERZET TEGEN REGELS VATICAAN HAAREN Zuster An- cilla (63) van het Karme lietessenklooster in Haar- en vindt het onbegrijpe lijk dat het Vaticaan hen een nieuwe wetgeving wil opdringen. Zij is voor zitter van de federatie van de Ongeschoeide Karmelietessen. Het Vati caan heeft de afgelopen maand bij de orde-over sten geïnformeerd of zij het met deze nieuwe re gels die moeten gaan gelden voor de Onge schoeide Karmelietessen eens zijn. Zij houden in feite een terugkeer in van de levenswijze van voor het Tweede Vaticaanse Concilie. Zuster Ancilla: „In 1977 heb ben de Ongeschoeide Karme lietessen voor tien jaar een experimentele leefregel aan genomen die gebaseerd was op het Tweede Vaticaans Concilie. Ruim tachtig pro cent van de karmels (Karme lieten- en Karmelietessen kloosters) was het hiermee eens. We vinden het daarom onvoorstelbaar hoe de paus, die toch blijk geeft de ver nieuwingen van dit Concilie door te willen voeren, kan meewerken aan een wetge ving die niet alleen in strijd is met deze vernieuwingen maar ook met het kerkrecht". De orde van de Karmelietes sen bestaat al vanaf de twaalfde eeuw. In de zestien de eeuw is er een hervor mingsbeweging binnen de orde ontstaan die Theresia van Avila navolgde. Deze be weging kreeg later de naam Ongeschoeide Karmelietessen. Vreugde „De nieuwe regels schrijven een veelheid van wetten en zelfs straffen voor ^die erop neerkomen dat we verplicht zouden zijn om allerlei cul tuur- en tijdgebonden normen weer in te voeren. Dat is on mogelijk want in 1977 hebben we juist die normen afge schaft omdat ze benauwend werkten in plaats van bevrij dend. Het komt er op neer dat het Vaticaan van ons verlangt dat we de nieuwe wetgeving accepteren en dat we achter ons laten wat we gedurende tien jaar beleefd hebben", al dus zuster Ancilla. Zij heeft het gevoel dat ze niet serieus genomen worden door het Vaticaan. „We worden be handeld als kleine kinderen. Uit de nieuwe wetgeving spreekt zoveel wantrouwen jegens onze leefwijze dat de regels op zich gewoon bela chelijk worden. Ze zijn bang dat wij de neiging hebben om te verslappen maar dat willen wij helemaal niet. Wij willen de gebruiken die verouderd zijn en niet meer passen in deze tijd uit de wetgeving hebben. Wij zijn er vooral zo tegen omdat wij de dynamiek en de vreugde die wij zelf er varen in ons leven niet in deze wetgeving terugvinden". Oproerpolitie stond in Santia go op wacht onder een ba nier waarop de paus welkom werd geheten. (Vervolg van de voorpagina) SANTIAGO De paus ging in zijn toespraak niet met zoveel woorden in op de binnenlandse toestand in Chili. Hij zei met een boodschap van vrede gekomen te zijn, om „de overwinning van de vergeving, de barmhartigheid en de verzoening" te benadruk ken. „In een uitsluitend religieuze en pastorale geest" zei hij de „onaf wendbaarheid van de menselijke waardigheid" te willen verkondigen. De paus vertrok in een spe ciaal pausmobiel van het vliegveld naar de grote kathe draal van Santiago. Langs de route stonden duizenden Chi- lenen. Waarnemers zien in de toe spraak van Pinochet een uit zonderlijk duidelijke stand puntbepaling van de man die ruim dertien jaar geleden pre sident Allende verdreef, maar wiens bewind meer dan ooit te voren onder kritiek staat. Pinochet beschouwt zichzelf als een gelovig katholiek. De Chileense kerk keert zich openlijk tegen de vele vormen van schendingen van de men senrechten in Chili, zoals marteling en geheime arresta ties. In de kathedraal van Santiago had de paus vervolgens een ontmoeting met de geestelijk heid van het land. Het bezoek aan Chili duurt zes dagen. Daarna gaat Johannes Paulus II, als onderdeel van zijn achtste reis naar Latijns-Ame- rika, nog naar Argentinië. Echtscheiding In de preek tijdens de afslui tende eucharistieviering op het Plaza Tres Cruces in Mon tevideo, waaraan naar schat ting zestigduizend mensen deelnamen, uitte de paus gis teren kritiek op de echtschei ding. Hij herinnerde de Uru- guayanen eraan dat zij als ka tholieken zijn geboren. De paus waarschuwde de ge lovigen met huwelijksproble men zich „niet in verwarring te laten brengen door het een voudige hulpmiddel van de echtscheiding, dat slechts schijnbare oplossingen aan draagt". In Uruguay is echt scheiding sinds het begin van deze eeuw legaal, maar in het buurland Argentinië, dat de paus ook zal aandoen, vormt de legalisering van de echt scheiding momenteel een brandende politieke kwestie. De paus erkende dat de rol van de godsdienst in Uruguay gering is. Slechts vier procent van de drie miljoen Uruguay- anen bezoekt regelmatig de kerk. De kerkvorst herinner de zijn toehoorders echter aan het feit dat hun land katho liek werd geboren". Voor de eucharistieviering had de paus een privé-ontmoeting met de Uruguayaanse presi dent Julio Sanquinetti, die zichzelf als „atheïst" be schouwt maar het bezoek vand e paus als humanist ver dedigde. In een voorstad van de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires werden gisteren vroeg twee kerken getroffen door bomaanslagen. De bommen waren geplaatst bij de ingang van de kerken in Villa de Voto, 16 kilometer van de centrum van Buenos Aires. Door de explosie werden de toegangsdeuren, beelden en pleisterwerk beschadigd. Tot nu toe heeft niemand de ver antwoordelijkheid voor de aanslagen opgeëist. Eigenlijk vindt ze dat het Va ticaan de orde zou moeten aansporen haar ideaal hoog te houden. Hoewel in 1977 de slotbepalingen (het besloten leven in een slotklooster) zijn versoepeld, leiden de zusters nog steeds een besloten leven. „Wij hebben vrijwillig geko zen voor een leven van afzon dering en gebed en daar wil len we graag trouw aan zijn. Wij maken bewust tijd vrij voor meditatie en gebed en gaan nog steeds niet onnodig uit. Maar we willen web-als mensen van deze tijd leven. We proberen volgens het evangelie te leven omdat we het evangelie als hoogste le vensideaal zien. Rome schijnt te vergeten dat zelfs het evan gelie niet dwingend is maar uitnodigend en vrijmakend". Tralies Volgens de nieuwe regels zou den de zusters weer achter de tralies moeten gaan leven en weer gekleed moeten gaan in het in de zestiende eeuw voorgeschreven wollen habijt met sluier. Zuster Ancilla vindt de kleding volkomen onbelangrijk. „Het gaat er toch niet om hoe we gekleed gaan. Het belangrijkste is dat we vrijwillig voor dit leven gekozen hebben; al dat andere is maar uiterlijk vertoon. Ik ben wel tegen de te strenge slotbepalingen. Op de eerste plaats zijn ze psychisch gezien niet goed en op de tweede plaats zijn ze in tegenspraak met het Tweede Vaticaans Concilie waarin staat dat het contact met de plaatselijke kerkgemeenschap bevorderd moet worden. Het is duidelijk dat al te strenge tralies dit contact zouden verhinderen. In de conciliedocumenten staat ook dat verouderde ge bruiken zullen worden afge schaft, dat de religieuzen in spraak hebben op nieuwe wetgeving en dat het religieus leven aangepast moet worden aan de krachten van de mens. Wat er nu gebeurt, is precies het omgekeerde. De religieu zen moeten weer verouderde normen accepteren en zich aanpassen aan regels die zon der inspraak tot stand zijn ge komen. Dat noem ik geen trouw aan de spiritualiteit van de orde maar trouw aan de letter en dat is een grote ver gissing". Tot 1968 hebben de Karmelie tessen achter de tralies ge leefd. „Dat wil niet zeggen dat de zusters onderling geen con tact hadden. De tralies dien den alleen om de afstand met de buitenwereld te bewaren. Binnen de kloostermuren werd gebedén, gewerkt en ook muziek gemaakt. In de Spaanse karmels werd en wordt veel gedanst". Bijenkorf Het ommuurde klooster in Haaren, het voormalige bui tenhuis van Mgr. Zwijsen, staat er al vanaf 1853. In het nieuwe gedeelte van dit klooster zijn enkele spreekka mers waar de tralies nog steeds zichtbaar zijn. Het zijn kleine kamertjes die aan één kant zijn afgesloten door een houten balie met daaronder en daarboven een ijzeren tra liehek. Onder deze balie is een soort doorgeefluik; een draaibaar kastje waar het be zoek of de zusters iets in kon den stoppen om elkaar te ge ven. Bezoekers worden nog steeds niet toegelaten in het klooster zelf. Ze mogen alleen in de spreekkamers of in de kapel komen. Het leven speelt zich dus ook nu nog af binnen de muren. De veertien zusters die hier wonen, voorzien in hun eigen onderhoud door produktief werk. „Vroeger maakten we veel paramentep (kerkelijke gewaden); tegenwoordig ook nog wel maar het is wel min der geworden. Verder doen wij naaiwerk voor de „buiten wereld". Wij maken bijvoor- enkorf. Sommige hebben een boekbinderij of een hostiebakkerij of houden zich net als wij met paramen ten of naaiwerk bezig. Wij hebben hier nu twee novicen: één van hen is op 29-jarige leeftijd ingetreden en de an der op 35-jarige leeftijd. Het komt nog regelmatig voor dat nieuwe mensen zich aanmel den". Afloop Zuster Ancilla heeft goede hoop dat de nieuwe wetge ving wordt afgewezen. Voor zover zij weet, zijn bijna alle karmels tegen de nieuwe voorschriften die onder in vloed van de conservatieve Spaanse Karmelietessen en leden van de conservatieve lekenbeweging Opus Dei tot stand zijn gekomen. Zij ver wacht niet dat de leefwijze van de Karmelietessen zal veranderen als de nieuwe wetgeving wel aangenomen wordt. „Wij blijven trouw aan wat wij als het charisma van Theresia van Avila zien. Wij zijn er ook van overtuigd dat Theresia fel geprotesteerd zou hebben tegen deze regels. Het enige dat wij willen, is ge hoorzamen aan de vernieu wingen van het kerkelijk recht. Het is onmogelijk de moderne leefregels terug te draaien en zoveel stappen te rug te doen". Zij hoopt dat de zusters zelf inspraak zullen hebben bij het opstellen van de uiteindelijke constitutie. „Verder zouden wij graag willen dat de gene raal en het bestuur van de orde betrokken worden bij het maken van de wetten. Normaal gesproken is dat ook het geval maar het Vaticaan heeft hun bij deze kwestie die macht onttrokken. Waar schijnlijk uit vrees voor teveel tegenstand". JEANNETTE VOORBIJ Nieuwe strafvervolging Goerees mogelijk DEN HAAG De politie maakt dagelijks processen- verbaal op van klachten tegen de Goerees. Thans staat niets meer een strafvervolging te gen het door hen uitgegeven pamflet „Dan is Auschwitz een leugen" in de weg. Dit heeft minister Korthals Altes van justitie meegedeeld aan een delegatie van de Anne Frank Stichting, het Nederlands Auschwitz Comi té, het CIDI en het Overle gorgaan van Joden en Chris tenen in Nederland (OJEC). De Goerees werden vorig jaar oktober veroordeeld wegens het beledigen van de joodse bevolkingsgroep zonder dat hen schuld werd opgelegd. Hoofdofficier van justitie mr. S. van Gend is daartegen in hoger beroep gegaan. De organisaties vroegen te vens van de minister aan dacht voor racistische en anti semitische incidenten bij voet balwedstrijden. Ze wezen daarbij op de wedstrijd PSV- Ajax van afgelopen zondag, waar anti-joodse leuzen zijn geroepen en de Hitlergroet is gebracht. Nederlands* Hervormd* Kerk Beroepen te Kethel en Spaland, N.K.Mos te Hoenderloo. Bedankt voor Fort Macleod (Reformed Church of America), A.de Lange te Wekerom. Gereformeerd* Kerken vrijge maakt Aangenomen naar de Vrije Gerefor meerde Kerk te Pretoria(Z-Afr), wijk noordwest. F.J.BIjzet te Drachten-" zuidoost. Om de taak van de overheid TOCH is de zaak van veel groter belang dan de behandeling door de Tweede Kamer deed vermoeden. Het gaat niet al leen om een vermindering van het overheidsapparaat met ruim 26.000 arbeidsplaatsen - waarvan een groot deel naar het bedrijfsleven moet overgaan - of om een bezuinigings ronde die per saldo een miljard gulden moet opleveren. Te recht sprak GPV-kamerlid Schutte van een „ideeënarm en grofwerkend middel". Waar het immers ook om gaat, maar dat bleef op de achtergrond, is de vraag naar de taak van de overheid. Er had in het debat op zijn minst duidelijk moeten worden wat de regering meent tot haar taak te moeten reke nen. Pas dan is een afslankingsoperatie - over de noodzaak daarvan bestaat immers weinig verschil van mening - con creet in te vullen: de verdeling van de afslanking over (ie departementen, de verdeling vooral tussen beleids- en over legorganen enerzijds en uitvoeringsorganen anderzijds. Re cente politieke conflicten rond minister Brinkman wezen al op de noodzaak van een gedachtenbepaling die aan het snij werk vooraf moet gaan. MINISTER De Koning wist, daartoe uitgedaagd door oppo- sitie en kleine partijen, weinig anders te berde te brengen dan dat afslanking en kwaliteitsverbetering hand in hand moeten gaan en dat hij niet pessimistisch was over de uit komst van de operatie. Wie zo iets hoort moet wel tot pessi mistische gedachten komen. Pessimistisch zijn ook de secre tarissen-generaal van de departementen die al hebben ge waarschuwd dat het beschikbare budget voor de operatie ten enen male ontoereikend is. En dat zullen zeker ook de 26.000 ambtenaren zijn die door hun baas zulke weinigzeggende woorden over hun werk hebben horen zeggen. De Kamer zij gewaarschuwd. In een week waarin de Re kenkamer een boekje heeft opengedaan over het ondermij nen van het budgetrecht van de Tweede Kamer door afkeu renswaardige praktijken van departementen en ministers, moet het parlement er op attent zijn dat de overheid de kwa liteit van het ambtenarenapparaat bewaakt. Een terugtre dende overheid: graag; een geamputeerde overheid: liever niet. Iets zachter DE BILT (KNMI) - De kern van een diepe depressie ligt het komende etmaal tussen west-Frankrijk en Ierland. Rond dit depressiecentrum cir culeren storingen. De actiefste daarvan koersen vanaf de oceaan met regen en buien naar Spanje. Een ander sto- ringsgebied beweegt zich, in betekenis afnemend, van de Balkan naar Polen en de Oost zee. Al deze storingen laten ons weer hoofdzakelijk onge moeid. Het Nederlandse weer wordt het komende etmaal be paald door een stroming uit zuidoost tot oost. Daarmee wordt uit zuid-Duitsland lucht aangevoerd die door het passe ren van het Alpengebied een laag vochtgehalte heeft. Na een minimum van een graad of 6 wordt het op vrijdag- en zaterdagmiddag met zo'n graad of 15 iets zachter dan vandaag. Naast wat zon valt in het zuidwesten mogelijk wat regen. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië, Denemar ken: Veel bewolking. Af en toe regen, 's Nachts nauwe lijks onder nul, middagtempe- ratuur rond 5 graden. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt. Vooral in het zuid westen af en toe wat regen. Middagtemperatuur 8 tot 12 graden. Benelux, Duitsland: Verander lijk bewolkt. Eerst droog, za terdag plaatselijk een bui. Mid dagtemperatuur 12 tot 17 gra den. Frankrijk: Vrijdag veel bewol king en op veel plaatsen enke le buien, zaterdag wisselend bewolkt en vooral overdag plaatselijk buien. Middagtem peratuur 12 graden in het noorden tot 16 graden in het zuiden. Alpengebied: Vooral aan de zuidzijde regen en boven 1500 meter ook sneeuw. Nul-gra den-grens op ongeveer 2000 meter hoogte. Middagtempera- Spanje, Portugal: In het wes ten en midden wisselend be wolkt en vooral landinwaarts buien, in het zuidoosten vrij zonnig. Middagtemperatuur; van 13 graden in het noord westen en noord-Portugal tot 21 graden langs de zuidoost kust. Italië, Adriatische kust: Ver anderlijk bewolkt en enkele buien, in zuid-Italië op vrijdag zonnig. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 20 graden in het zuiden. WEEfcRAPPORT HEDENMORGEN Weer Mu Min Eefto Amsterdam onbew. 12 3 Brussel Dublin Frankfor Innsbruck zwbew. 7 -2 0 Klagenfurt zw.bew. 8 0 0 Kopenhagen regen 6 0 1 Lissabon zwbew. 18 11 0:« Locarno onbew. 11 -2 0 Londen zw.bew. 9 9 8 Luxemburg zw.bew. 8 0 0 Malta l.bew. Moskou rw.be> MUnchen mist Casablanca w.bew. 28 15 SATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET (FORMATIE OVER FILMS,MUZIEK HEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten. Luchtvervuiling Stedebouwkundig is het idee om alle gemeentelijke diensten te concentreren in een nieuw stadskantoor in het Haagse stadscentrum nabij het oude baar is in het belang van het gemeentepersoneel. Ik heb zelf gewerkt in een nieuw gebouw nabii de beoogde plaats (van het huidige Lummus-gebouw) en het personeel had lange tijd tal van klachten van medische aard. Door de Arbeidsinspectie is toen een onderzoek inge steld en daarbij bleek dat de lucht in het gebouw dermate vervuild was dat het nog maar net binnen de normen viel, doch ongewenst was. Daarop is door de bouwer en de leveran ciers van de air-conditioning een onderzoek ingesteld, waarbij het resultaat was dat door het sterk verhogen van de impomp en afvoer van lucht de toestand wel verbe terd kon worden, maar dat de fehele situatie nauwelijks ver- eterde. De lucht buiten het gebouw is in die buurt zo ver vuild dat daar geen air-condi- tioning-installatie tegen opge- wasssen is. Dat zal niemand verbazen die de moeite neemt daar ter plaatse te gaan kijken en ruiken, vooral bij de tram- en bushaltes op een dag zonder windkracht 7. Als het stads kantoor daar toch wordt ge bouwd, wordt er voor het per soneel dat daar moet werken' een milieuramp geschapen. Voor de in de reeds bestaande gebouwen werkzame personen wordt de toestand nog slechter omdat het nieuwe stadskan toor nog meer luchtvervuilend verkeer zal aantrekken. Het zou beter ziin het beoogde nieuwe stadskantoor niet op die plaats te bouwen. De be schikbare grond kan beter be stemd kunnen worden voor de inrichting van een groen strook met veel luchtzuiveren de begroeiing. Kom lieve lente Uit het aantal eieren op de foto van een Nederlander, die jaarlijks uit Nieuw-Zeeland overwipt om hier „traditiege trouw" kievitseieren te verza melen, blijkt dat er zestien kieviten geboren hadden kun nen worden als hij de nesten met rust had gelaten. Hij be roemd zich er ook nog op, maar ik vind die man gewoon een rover. J.E. Fréquin, VOORBURG. Ook op het voetbalveld kan hij er niet omheen. Voortdurend oppassen dat hij niet onderuit gaat. Iedere wedstrijd weer! De wetenschap probeert een oplossing te vinden voor deze ongeneeslijke ziekte. Steun dat weten schappelijk onderzoek, steun het Diabetes Fonds Nederland.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2