De naam YW zegt het al De directeur vond dat ik altijd moeilijk deed' Laat die bus niet leeg! Primeurs: Audi 90 en Alfa 164 ,Ik kom alleen bij de dokter voor m'n rijbewijs' AUTO/BINNENLAND £eidóc@ou^mt Verlies Renault gehalveerd Lamborghini naar Chrysler PARIJS - Het verlies van het Franse staatsautomobielconcern Renault is gehalveerd van 10,93 miljard franc in 1985 tot 5,42 miljard (ongeveer 1,85 miljard gulden) in het afgelopen jaar. De geconsolideerde omzet steeg met 7,3 procent tot 131 miljard franc (44,4 miljard gulden). Het concern verwacht dit jaar uit de rode cijfers te komen. On der de vorige topman Georges Besse die op 17 november werd vermoord door terroristen, is een ingrijpend saneringsprogram ma begonnen. Dat leidde in de afgelopen twee jaar tot een ver mindering van het aantal arbeidsplaatsen van het bedrijf in Frankrijk van 85.000 tot 76.000. De opvolger van Besse, Ray mond Levy, heeft duidelijk gemaakt op dezelfde weg te zullen voortgaan. Dit jaar zullen er nog eens 5.000 banen verdwijnen. Renault heeft de laatste tijd ook een groot aantal activiteiten af gestoten. Begin maart werd het belang van ongeveer 47 procent in American Motors verkocht aan Chrysler. Later in de maand werd bekendgemaakt dat twee dochterondernemingen worden gesloten. Renault trok zich eerder al terug uit de formule-l-ra- cerij en de sponsoring van de professionele wielersport. ROME - De Italiaanse fabri kant van luxe auto's Lam borghini zal binnenkort in handen van het Amerikaan se automobielconcern Chrys ler overgaan. De voorzitter van de raad van bestuur van Lamborghi ni, Giulio Alfieri, heeft be vestigd dat er op dit moment onderhandeld wordt over de voorwaarden van de ver koop. In 1986 had Lamborg hini een omzet van 27 mil jard lire (42 miljoen gulden). Volvo hoeft deel steun niet terug te betalen BORNE Volvo Car BV hoeft 658 miljoen gulden aan steun die het bedrijf in het verleden heeft ontvangen van de staat (500 miljoen) en van AB Volvo (158 miljoen) niet terug te beta len. Minister De Korte (economische zaken) heeft dit geant woord op vragen van het Tweede-Kamerlid Tommei (D66). Volvo Car BV had het geld nodig voor de ontwikkeling van een nieuwe auto die de opvolger moet worden van de huidige modellen. Per verkochte auto dient Volvo Car BV vervolgens een bepaald bedrag in een fonds te storten. Uit dat fonds moet het bedrijf dan zelf de ontwikkelingskosten voor nieuwe auto's in de toekomst betalen. Volvo Car BV moet wel de steun die het in 1977 ontving (297 miljoen, waarvan 195 miljoen van de staat) terugbetalen als de winst voor belastingen hoger is dan 30 miljoen gulden per jaar. Eenzelfde opzet werd gekozen bij een steunoperatie in 1979. Toen kreeg het bedrijf 227 miljoen gulden (151 miljoen gulden van de Staat). 50 MILJOEN WAS EEN FEEST WAARD De gevoelens waren wel wat verdeeld in Wolfs burg, op een steenworp van de Oostduitse grens. Van een al te uitbundig feest zag men toch maar af, nu VW zo onlangs nog al ongelukkig in het nieuws kwam door een zeer omvangrijke devie- zenfraude die een hele jaarwinst kostte. Het werd daarom een nogal intiem feestje toen de vijftigmil joenste Volkswagen van de produktieband rolde. Het blijft niettemin iets heel bijzonders voor een merk dat eigenijk nog geen vijftig jaar bestaat, half zo lang als het oudste automerk. De ontwikkeling van de Volkswagen begon onder lei ding van ene meneer Porsche weliswaar al dik vijftig jaar geleden, tot produktie van au to's voor particuliere verkoop kwam het pas na de oorlog. Ook het begin van VW's wor dingsgeschiedenis is natuurlijk niet zo'n feestelijk onderwerp; het feit dat Hitier er veel mee te maken had benadrukt men uiteraard liever niet. Kenne lijk neemt men ook in de tel ling' niet de oorlogsproduktie op, die immers geen voor het publiek bestemde auto's ople verde. De taak die Hitier eigenlijk De vijftigmiljoenste VW krijgt een feestelijk onthaal 1972: De Kever evenaart in aantal de T-Ford voor het nieuw op te richten merk zag, werd pas opgeno men toen Hitiers leven al was beëindigd. In 1945, onder lei ding van de geallieerde bezet tingsmacht, zag het er trou wens toch nog niet naar uit dat het een ware „auto voor het volk" werd: er ontstonden dat jaar 1785 kevers. Het jaar daarop al haalde men de 10.000 geproduceerde auto's en begon het erop te lijken. Daarna gaat het fors door: na vijf jaar zijn er al 100.000 VW's gemaakt en presenteert men de Transporter (zo heet-ie al thans nu, toen had het ding ei genlijk geen typenaam). Na tien jaar wordt het eerste mil joen bereikt. Zoals in de hele na-oorlogse auto-industrie gaat het alsmaar harder met de produktierecords, al zijn er nauwelijks andere bedrijven die zóveel auto's weten te ver kopen op basis van hetzelfde recept. VW is nog identiek met de Kever, ook de Trans porter is er immers op geba seerd. Kort nadat (in 1961) de vijfmiljoenste auto wordt ge maakt haalt in 1962 die Trans porter ook al zijn eerste mil joen. De algehele produktie groeit met nog eens vijf mil joen in vier jaar, over de vol gende vijf miljoen doet men maar drie jaar het totaal komt dus op vijftien miljoen in 1968. Als vanzelf ga je in steeds grotere aantallen den ken. In dertien jaar vijftien miljoen, acht jaar verder heeft VW dat alweer verdubbeld. Het is dan 1976, er zijn inmid dels belangrijkste wijzigingen in de produktie opgetreden. De Kever is sinds 1972 de meeste geproduceerde auto ter wereld geworden, nu er meer van zijn gemaakt dan de rui me vijftien miljoen die de T- Ford haalde. Maar tevens is in Wolfsburg al de laatste Kever gemaakt en de produktie van de Golf ter hand genomen sinds 1974. Een auto die goed bij zijn illustere voorganger aansluit, want een maand voordat de derti VW ontstaat haalt zijn eerste miljoen. Een aardige indicatie dus hoe de autoverkopen omhoog zijn geschoten, want de Golf haal de daarmee in twee jaar en drie maanden waar de Kever tien jaar voor nodig had! Dood is de Kever dan natuurlijk nog lang niet. In hetzelfde jaar dat VW zijn veertigmiljoenste auto maakt, blijkt dat de helft daar van Kevers zijn geweest, na melijk in 1981. Erg hard gaat het met de Ke- ver-produktie niet meer, nu hij alleen nog in Mexico wordt gemaakt. Maar ja, hii vierde dan ook al op 17 oktooer 1985 zijn vijftigste verjaardag. Van de vijftig miljoen die Volkswa gen tot 23 maart jongstleden produceerde op alle continen ten van de wereld, behalve Australië, zijn er 20,7 miljoen van het type Kever geweest. Ondertussen zijn er wereld wijd elke dag weer 9400 Volkswagens bijgemaakt. De vijftigmiljoenste, een witte Golf CL 1.3, verhuisde inmid dels naar het museum in Wolfsburg. De naam Volkswa gen blijkt toch goed gekozen. PETER FOKKER Eigenlijk hadden we de Audi 90 al eerder verwacht, name lijk kort na de introductie van de 80, met wie de 90 zeer sterk verwant is. Van buitenaf is de 90 eigenlijk alleen maar te on derscheiden door een neus met wat ruimere lichteenheden erin. Het grote verschil ligt echter in de de motoren, uit sluitend vijfcilinders. Er is keus uit twee: te weten de kleine variant met twee li ter en 85 kW/115 pk of de gro te met 2,2 liter en 100 kW/136 pk. Als voorheen kan de grootste motor gecombineerd worden met vierwielaandrij- ving. De levering in Neder land zal in juni beginnen. Dan zullen we verslag kunnen doen van de eerste rij-ervarin- gen. Nog wel wat langer zullen we moeten wachten op het nieuws van Alfa Romeo - overigens ook al lang verwacht, maar mede op wens van de nieuwe eigenaar Fiat nog wat uitge steld. In september zal de ver koop starten van de Alfa 164, die de „prototypenaam" dus zal behouden. Weer een ge nummerde Alfa dus in een reeks van type-aanduidingen waarin elke logica ontbreekt. Maar dit is dan de befaamde „grote Alfa" die voortkomt uit de gezamenlijke ontwerpkoker waaruit eerder de Saab 9000, Lancia Thema en Fiat Croma voortkwamen. Als bij deze drie valt de overeenkomst in de basis-carrosserie niet op, tenzij je met het meetlint langs portieropeningen en dergelijke gaat. Hoewel Alfa met het ui terlijk van de 164 bepaald eer inlegt en ook wel op de eigen tradities aansluit, is het meest spectaculaire toch wel juist dat in afwijking van de traditie de 164 voorwielaandrijving heeft meegekregen. Voor de aandrijving zorgen V- zescilinder benzinemotoren of de klassieke viercilinder in De Audi 90, uiterlijk het evenbeeld van de 80 benzineversie en de reeds be- bij de getoonde sedan niet zaf kende turbodiesel. Om precies blijven. Het is welhaast zeken te zijn: de zojuist gepresenteer- dat er een coupé zal verschij de drieliter V6 met 190 pk, nen, ter vervanging van de a( tweeliter Twin Spark met 150 uit produktie genomen GT\A pk en naar we mogen aanne- Een cabriolet om de huidigi men de 2,4 liter turbodiesel Spider op te volgen is daarn met 110 pk. Ook deze, zo zegt een logisch vervolg, terwif Alfa, zal meer dan 200 km/h juist voor die sportieve versie? halen. aan groter en sterker motoref De geruchten willen dat het gewerkt wordt. Steun het geestelijk maatschappelijk werk v Leger des Heils. Geef aan de collecte of stort Leger des Heils DAMSTRAAT 15.1012 JL AMSTERDAM.TEL. 020-2417 03. Ex-werknemer enOR-lidRVB krijgt 2,5 ton schade vergoeding DELFT Drs. Karei van de Wetering heeft ge mengde gevoelens over het feit dat hij het proces tegen zijn ex-werkgever, het Delftse Research-In- stituut voor Bedrijfswe tenschappen (RVB), ge wonnen heeft. Gisteren werd publiek bekend dat hij een schadevergoeding van 255 duizend gulden van de RVB krijgt, omdat het bedrijf volgens kan tonrechter mr. H. Höwe- ler geen goede reden had Van de Wetering uit zijn functie te ontheffen. De rechter achtte het „niet uitgesloten" dat hij door de directie weggewerkt was vanwege zijn activi teiten in de onderne mingsraad. Over zijn overwinning in de rechtszaal zegt Van de Wete ring: „Aan de ene kant is het fijn om te winnen, maar aan de andere kant was het een vervelende periode waarin veel verdachtmakingen geuit zijn. Bovendien ben ik nu mijn baan kwijt, terwijl ik al twin tig jaar bij de RVB werkte. En als je vijftig jaar oud bent, is het niet gemakkelijk om nog aan het werk te komen". Over de 2,5 ton die hij krijgt zegt Van de Wetering relativerend: „Daarvan zal wel heel wat naar de belastingen moeten. Het gaat om drie jaar loon, en vergoedingen voor rechtsbij stand en pensioenbreuk". Van de Wetering, die econöom I is, was docent en cursusleider bij de RVB, een bedrijf dat on der meer cursussen houdt voor studenten uit ontwikkelings landen. Bovendien zat hij er vanaf 1978 in de instituuts- raad, een inspraakorgaan. „Vanaf het moment dat in spraak mogelijk Was, ben ik erbij betrokken geweest", ver telt hij. „Je kunt dat idealis tisch noemen. Later heb ik meegedaan aan dé oprichting van een ondernemingsraad. Ik ben er toen twee jaar uit ge weest, maar werd daarna her kozen. De directie was echter vanaf het begin niet zo gepor teerd voor deze activiteiten. Er kwamen problemen toen ik probeerde de verhoudingen te Drs. K. van de Wetering met de verslaaen van de rechtszaak die hij aanspande tegen het instituut waar hij werkte. „En dit is nog maar de helft" het bestuur zijn excuses wel aan zou bieden, of in elk geval iets zou ondernemen. Dat is niet gebeurd, dus nu hang ik het aan de grote klok. Maar ik hoop nog steeds op een reactie van het bestuur". Directeur M. El-Namaki van de RVB blijft desgevraagd bij zijn mening dat Van de Wete ring niet aan de wetenschap pelijke eisen voldeed. „Miin twee voorgangers en ik heb ben zeker al tien jaar proble men met hem. We hebben herhaalde malen geprobeerd die op te lossen door met hem te praten, maar het heeft niet geholpen. Die ondernemings raad is een heel andere ge schiedenis. Ik denk dat hij dat gebruikt heeft als excuus. Ik moet helaas de kantonrechter alle middelen gebruikt om te trachten hem te handhaven, heb hem zelfs de vorige keer een redelijke beoordeling ge geven, ook al vond ik dat hij niet goed werkte, omdat het niet leuk is harde maatregelen te nemen. Dat hielp echter niet. Zijn lesniveau bleef te laag, hij publiceerde niet en wilde bovendien niet uitgezon den worden. Toen konden wij hem niet meer handhaven". De heer Zwinkels met sigaar, z'n aut< en de kwitantii voor de bekeuring. Eerste bekeuring voor 92-jarige automobilist uit Monst herstellen tussen de raad en het bestuur, die lange tijd op een laag pitje gestaan hadden. Het werd steeds moeilijker voor mij om te werken". Zoet lijntje „In de zomer van 1985 werd mijn baan zonder vorm van proces aan een ander gegeven, iemand die ik nota bene een half jaar ervoor zelf opgeleid had. Ook werd ik uit de colle- geroosters geschrapt. Met een zoet lijntje werden mij drie an dere banen aangeboden, die echter niet in het wetenschap pelijke vlak lagen. Eén van de lianen was die van hoofd alge mene zaken. Daar had ik op zich geen bezwaar tegen, maar omdat die functie nauwelijks omschreven was, wilde ik eerst een omschrijving ervan hebben en weten wat het per soneel ervan vond. Want als je zelf jarenlang vecht voor meer inspraak van werknemers, moet je dat ook in praktijk brengen als het om eigen posi tie gaat. Volgens de directeur maakte ik echter te veel pro blemen. Hij zag mijn vragen als een teken van onwil. „Hij moet altijd moeilijk doen", zei hij voor de rechter. Die vond mijn verzoeken echter heel re delijk". „Toen ontving ik plotseling een zeer negatieve beoordeling (wij krijgen eens in de twee jaar een beoordeling van ons werk). Daarin stond dat ik ab soluut niet in staat was goed' op mijn werk te functioneren en dat ik niet voldeed aan de wetenschappelijke eisen. Het rapport stond vol met kritiek, ik had het gevoel dat ik voor de directie dement geworden was. Voor mij was deze beoor-* deling een verkapte poging om te zorgen dat ik mijn zou ne men. Daarom vroeg ik mei 1986 bij het kantongerecht ontbinding van de arbeidsove reenkomst aan en een schade vergoeding van 300 duizend gulden. De kantonrechter heeft toen de RVB gevraagd om te bewijzen dat ik niet goed functioneerde op mijn werk. En dat konden ze niet. Het proces heeft in totaal een jaar geduurd". Van de Wete ring laat een indrukwekkende stapel verslagen zien die tij dens het geding gemaakt zijn. „En dit is nog maar de helft". Idioot Een ander probleem waar de Delftenaar mee te maken kreeg was, dat een onbekende onder zijn naam een brief aan het bestuur van de RVB had geschreven met de mededeling dat de directeur van het insti tuut fraude zou hebben ge pleegd. „Ik weet absoluut niet welke idioot dat gedaan heeft, ze hebben mijn handtekening ergens uitgeknipt en toen eronder geplakt. Het bestuur was er ook direct van over tuigd dat deze brief niet van mij was". De uitspraak van de rechter kwam op 29 januari. „Het hele vonnis stelde mij in het gelijk. Ik heb het nog een tijdje stil gehouden omdat ik dacht dat Raar Van de Wetering kijkt niet op van deze reactie. „Het zijn de zelfde argumenten als in de rechtszaak", verklaart hij. „Er is nooit met mij gepraat om problemen te verhelpen. En is het niet wat raar om iemand een goede beoordeling te ge ven terwijl je vindt dat hij slecht functioneert? Wat die uitzending naar het buitenland betreft: ik heb alleen gezegd dat ik niet drie jaar of langer uitgezonden wilde worden, daar werd destijds geen punt van gemaakt. Tegen een kor tere uitzending heb ik nooit bezwaar gehad, maar niemand heeft mij daar ooit voor bena derd. Ik begrijp niet waar hij die argumenten vandaan hééft. Het zegt misschien wel iets dat vorige week de voor zitter van de ondernemings raad ontslag genomen heeft, mede vanwege de gang van zaken tijdens het proces tegen mij. Blijkbaar ben ik niet de enige die moeite heeft met de directie van dit bedrijf". PETRA DE VRIES MONSTER „Ik houd me aan de regels. Als ik vijftig mag rijden, rijd ik vijftig. Ge ven de borden tachtig aan, dan rijd ik tachtig. Anders hebben de andere automobilisten last van me. Maar ja, je ziet nog wel dat ze je voorbij scheuren hoor". De heer C.J. Zwinkels, inwoner uit Monster, bewees vorige week bij de rechtbank in Delft ook nog dat hij de verkeersborden kent. Daarom mag hij z'n rijbewijs houden. En zo kan „Ome Kees", 92 jaar oud, met z'n autootje naar de soos, z'n boodschappen doen, langs bij vrienden en kennis sen èn af en toe naar de vei ling om z'n veilingbrief op te halen. Door die veilingbrief is de heer Zwinkels in oktober in de problemen gekomen. „Ik stak de weg over naar Veiling Zuid. Ik werd verblind door de zon en zag niets meer". Terwijl hij de ogen met een hand tegen de zon bescherm de, meende hij, dat de weg vrii was. Dat bleek niet het geval en Zwinkels veroorzaakte een aanrijding met gelukkig alleen blikschade. De politie constateerde op de plaats van het ongeval, dat de heer Zwinkels „er een is uit de vorige eeuw". De auto werd in beslag genomen. „Ze zijn nog bij me geweest. Of ik m'n rij bewijs wilde inleveren. Ik heb ze gezegd, dat ik dat niet doe. M'n auto is iets ouder dan een jaar. M'n rijbewijs is nog geldig tot 1990. Daarom heb ik de zaak voor laten komen bij de rechtbank". De heer Zwinkels is nog reuze kwiek. En gezond, ook al rookt hij acht sigaren per dag en dringt hij een cognacje voor het slapen gaan. „Daar slaap ik de hele nacht lekker op' Gevoel voor humor heeft hij ook. „Wat levert dit interview op. Vijfenzeventig gulden?", zo vraagt hij lachend. Trekschuit De heer Zwinkels woont z'n hele leven aan de Gantellaan in Monster. Hij heeft altijd op de tuinderij achter het huis ge werkt. Een auto had hij toen niet nodig. „Er was hier nog geen weg. Ja, een pad waar je met een bakfiets over heen kon rijden, maar niet met een auto. De groente en het fruit van de tuin gingen per trek schuit naar de veiling". Nu nog verbouwt „Ome Kees" in twee kassen druiven. „Voor vrienden en kennissen. Wat ik overhoud, breng ik met m'n auto naar de veiling. De vol gende dag ga ik dan een vei lingbrief ophalen. Dat was ik ook van plan toen ik het onge luk kreeg". Pas toen de heer Zwinkels 65 jaar was, heeft hij z'n rijbewijs Hoeveel lessen hij heeft gevolgd, weet hij niet meer. Wel meldt hij vol trots, dat hij in één keer voor het roze papiertje is geslaagd. „Er was hier net een garage geopend. Ik stond er te kijken naar al die nieuwe auto's, dat niks voor jou", vroeg d garagehouder. Als ie me er ee rijbewijs bij kan leveren, z< ik. „Dat haal je toch zo mar Dat leer je gemakkelijk", von de garagehouder. Hij wilde om wedden. Logisch, die mal wil natuurlijk een auto verk< pen". Dat is de garagehoud< goed gelukt. De heer Zwinkei rijdt momenteel in z'n vijfc wagen. „Of m'n zesde, d; weet ik niet precies". Te gevaarlijk 's Avonds rijdt de heer Zwin kels niet meer. Te gevaarlijl vindt hij. En dan doelt de b< jaarde inwoner van Monste niet op z'n rijstijl, maar o „het inslaan van de hersens' Boodschappen doen, naar d kerk, naar de soos, of soms gt woon eens een ritje door h< Westland. „Op vakantie ga niet met de auto. Ik ga lieve met een reisgezelschap. Ve< gezelliger. We gaan dan m< acht tot tien vrienden". Met een rijbewijs geldig t< 1990 is Zwinkels niet van pla voor die tijd te stoppen met ri den. „Ik heb in de krant w< eens iemand gezien die hon derd was en een rijbewijs voc een jaar had gekregen. I mankeer niets. Als ik bij d dokter kom, zegt 'ie „Is het weer vijf jaar geleden?" Ech ik ben m'n hele leven niet b de dokter geweest. Ik kom nu alleen om me te laten keu ren voor m' i'n rijbewijs". NANDA TROOS

Leidse Courant | 1987 | | pagina 18