£eidaeSou/ta/rit Bezuinigingen op de Streekmuziekschool voorlopig uitgesteld Schoonmaakactie moet als voorbeeld dienen Fraaie reiswekker STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Gemeente positief over onderwijsvoorrangsgebied SLOOP 44 HUIZEN MORSWEG STAAT NOG LANG NIET VAST DONDERDAG 2 APRIL 1987 PAGINA 13 £39 EIS 3,5 JAAR VERKRACHTER LEIDSE HOUT pEN HAAG/LEIDEN Te- gen een 19-jarige inwoner van Leiden is bij de Haagse recht bank 3,5 jaar gevangenisstraf geëist alsmede voorwaardelij ke tbr. De Leidenaar stond te recht wegens het plegen van diverse verkrachtingen en aanrandingen in en nabij de Leidse Hout. De man had het ^ooral gemunt op fietsende ^rouwen die hij al dan niet bnder bedreiging van een mes zedelijk misbruikte. De recht bank doet uitspraak op 14 april. Dertien mannenkoren op Leidse Orgeldag LEIDEN Dertien Neder landse mannenkoren komen zaterdag 25 april naar Leiden om mee te werken aan de vijfde Orgeldag. Op deze Or geldag, georganiseerd door de Stichting Orgelstad Lei den, hebben concerted plaats in de Hartebrugkerk, Hoog- landsekerk en Marekerk. De slotmanifestatie heeft plaats in de Pieterskerk. Daar tre den acht koren op. De toe gang tot de concerten is gra tis. Er wordt gecollecteerd ten behoeve van de restaura tie van het orgel in de Pie terskerk. MODERNISERING TRADITIONELE GEZONDHEIDSZORG LEIDEN De traditionele ge nezers in Sri Lanka werken he lemaal niet zo traditioneel als al gemeen wordt aangenomen. Dat concludeert Ivan Wolffers in een medisch antroposofisch on derzoek in Sri Lanka, waarop hij vandaag promoveert aan de Leidse universiteit. Wolffers heeft de modernisering van de traditionele geneeswijze in kaart gebracht. Hij stelt vast dat voor al oudere genezers met kleinere praktijken nog op traditionele wijze te werk gaan. Maar met name jongere traditionele gene zers gebruiken moderne midde len zoals antibiotica. Overheid kortzichtig in emigratiebeleid LEIDEN De Nederlandse overheid is kortzichtig in haar emigratiebeleid. Alleen directe economische overwegingen spelen een rol bij de afweging of emigratie door de overheid moet worden begeleid. Dat conclu deert Joed Elich, die gisteren promoveerde aan de Leidse universiteit op een onderzoek naar de emigratie van Nederlanders naar Australië in de periode 1946-1986. Uit het on derzoek blijkt ook dat het belangrijkste pro bleem voor Nederlanders in Australië wordt gevormd door de onderlinge tegenstellingen tussen groeperingen en de gebrekkige com municatie. Gemeenschappelijke inspannin gen komen slechts met moeite van de grond. Dief zwemt Rijn over LEIDEN Met een duik in de Rijn bij de Haagse Schouwweg probeerde een 30- jarige Leidenaar gistermiddag met een geldkistje weg te komen. De Leidenaar had het kistje om kwart over een uit een bedrijf aan de Valkenburgseweg gesto len. Dit werd ontdekt door een 37-jarige werknemer, die de achtervolging inzette. Hij reed met zijn auto de dief klem. De Leidenaar probeerde te ontsnappen door de Rijn over te zwemmen. Zijn achter volger gaf het echter niet op en reed met zijn auto om. Hij wachtte de zwemmer op aan de overkant van de Rijn. Daar ont futselde hij hem het geldkistje, waarbij enkele klappen vielen. De werknemer ging met het kistje terug naar het bedrijf. De door een brugwachter gewaarschuw de politie noteerde de gegevens van de Leidenaar. Hij zal later gehoord worden. Inval in confectieatelier LEIDEN Bij een controle van de loontechni- sche dienst, onderdeel van het ministerie van economische zaken, in een confectiebedrijf aan de Evertsenstraat zijn gisteren de papieren van dertig werknemers nagekeken. Bij aankomst om twee uur probeerden enkele werknemers weg te komen. De Leidse politie kon dit verhin deren. Bij 18 mensen was aanvankelijk de ar beidsvergunning niet in orde waarvan drie mensen snel konden worden vrijgelaten. Onder deze 18 mensen bevonden zich elf personen die illegaal in Nederland verblijven. Enkele illega len bleken buiten Leiden te wonen en zijn in middels overgedragen aan de politie van hun woonplaats. Van zeven mensen zijn de gegevens nog niet bekend en zij blijven voorlopig in Lei den. Bij de inval waren ook enkele sociaal-re chercheurs aanwezig. Elf werknemers bleken een uitkering te hebben. Tegen het bedrijf zul len stappen worden ondernomen. Kledingdieven aangehouden LEIDEN Twee Hage naars van 24 en 33 jaar zijn gistermiddag om een uur aangehouden in Leidschendam. De twee mannen hadden even daarvoor voor 13.000 gul den kleding gestolen uit een bedrijf aan de Roose- veltstraat in Leiden. Ze waren het bedrijf bin nengelopen en dozen in gaan laden. Toen ze wer den ontdekt, gingen ze er in een auto vandoor. De politie in Leidschendam kon ze aanhouden. LEIDEN De bezuini gingen van de gemeente Leiden op de Streekmu ziekschool zijn voorlopig uitgesteld. Het bestuur van de muziekschool had het college van bur gemeester en wethou ders daarom verzocht. Reden voor het uitstel is het feit dat het bestuur van de muziekschool be zuinigingen wil vinden die niet tot gedwongen ontslagen zullen leiden. Voorzitter F. Kuijers van de Streekmuziek- scho^l, tevens j wethou der cultuur in Leiden, 4 verwacht dat het ver zoek door het college gehonoreerd zal worden. Over twee weken zullen B en W met de definitie ve voorstellen voor be zuinigingen komen. Het Leidse college liet in ja nuari weten dat men over woog om het budget van de Streekmuziekschool van 950.000 gulden met een half miljoen te willen verlagen. Die korting maakt deel uit van een omvangrijke ge meentelijke bezuinigingsope ratie van in totaal tien mil joen. De gemeente dacht dat de bezuiniging op de Streek muziekschool te bewerkstel ligen zou zijn door de tarie ven voor 'leerlingen van achttien jaar en ouder kos tendekkend te maken. Van de zijde van de muziek school klonken direct felle protesten. De gevolgen voor het muziekleven in de Leid se regio zouden desastreus zijn en gedwongen ontslagen onder de muziekdocenten onvermijdelijk. Directeur P. Kunst omschreef het voor stel als „heilloos en onaan vaardbaar". Kunst liet we ten dat het voortbestaan van de Streekmuziekschool zelfs onmogelijk zou zijn. De muziekschool moest voor 1 april aangeven op wat voor wijze men dacht het half miljoen te bezuinigin gen. Volgens directeur Kunst „een onmogelijke op gave". Het algemeen bestuur verzocht het college daarom om uitstel van de bezuini gingsmaatregelen, omdat doorvoeren daarvan op kor te termijn zeker tot gedwon gen ontslagen zou leiden. Het bestuur onderzoekt mo menteel alternatieve plan nen die tot bezuinigingen moeten leiden. Zo denkt men aan samenwerking met de Leiderdorpse streekmu ziekschool Rijnakkoord en een ten dele gezamenlijk ge voerde administratie met K en O.Het uitwerken van die plannen vergt nog enige tijd, reden voor het bestuur om het college te vragen de bezuinigingen niet onmid dellijk in te voeren. Daarbij moet de Streekmuziekschool op korte termijn de begro ting voor 1988 vaststellen, omdat de deelnemende ge meenten die cijfers in hun eigen begroting moeten ver werken. Om de gevolgen van de bezuinigingen daarin te verwerken is er te weinig tijd. Directeur Kunst van de mu ziekschool is slechts een beetje tevreden: „We hebben enige tijdwinst geboekt, maar we zijn nog niet uit de zorgen". Volgens hem zijn gedwongen ontslagen en de eventuele sluiting voorlopig wel van de baan. LEIDEN De gemeente jordeelt positief over de jlannen die het Onder wijsvoorrangsgebied OVG) Leiden en omge ving heeft gemaakt voor ie activiteiten tot 1990. Dok de commissie onder- wijs stemde gisteravond in jnet het beleid. Het ministerie van onderwijs, lat het OVG uiteindeljk groen licht moet geven en de finan ciën (3,2 miljoen gulden) be schikbaar stelt, neemt het ad vies van de gemeente de ko mende maanden mee bij de beoordeling van de plannen. De gemeente heeft wel enige kanttekeningen geplaatst bij het beleid van het OVG. Zo wordt er te weinig aandacht besteed aan het thema roldoor breking, is het aantal activitei ten te groot, en moet er voor de zomervakantie een evalua tie-plan zijn gemaakt. Doel van het OVG is onder wijsachterstanden te vermin deren, door scholen en instel lingen extra programma's aan te bieden op onder andere het gebied van taal, rekenen en le zen. Twaalf basisscholen, drie scholen voor speciaal onder wijs, vijf middelbare scholen, en zestien welziinsinstellingen in Leiden Noord-Oost en Lei derdorp vormen het onder wijsvoorrangsgebied. Voor het schooljaar '86-'87 stelde het ministerie van onderwijs en wetenschappen ruim negen ton subsidie beschikbaar. Hortus De Hortus Botanicus aan het 1 Rapenburg is met ingang van 4 april voortaan ook op zater dag geopend. De openingstij den zijn nu: dagelijks van ne gen uur 's ochtends tot vijf J uur 's middags. De kassen zijn geopend van 10.30 tot 12.30 uur en van 13,30 tot 16.00 uur. Sinds 1 april is ook de Clusiustuin weer voor ie dereen toegankelijk van j 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur. In de Hor tus staan de vele bijzondere bolbloemen weer in bloei. St. Caecilia Het herenkerkkoor St. Caeci lia geeft zondag 3 mei om 15.00 uur een concert in de Hartebrugkerk in het kader van een Perosi-herdenking. Ook het Rotte's Mannenkoor, de bariton Bernard Kruysen en de tenor Marten Smeding werken mee. Jan Schmitz be speelt het orgel, het geheel staat onder leiding van Re'né Verhoeff. Kaarten zijn ver krijgbaar 12,50 op zondag voor en na de hoogmis in de Hartebrugkerk, op donder dag van 19.30 tot 21.45 uur in de Romanuszaal achter de kerk aan de Lange Mare en op het adres Aken werf 13, 2317 DJ Leiden, tel. 071- 211013. Toneelstuk „Markus de Waterman". Dat is de titel van het toneelstuk, dat vrijdag 3 april om 20.00 uur wordt opgevoerd in buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan 19. Hoofdrolspe ler is Ron Honsbeek. De toe gang bedraagt een rijksdaal der. Open huis De winkel in audio-appara- tuur Van der Greft aan de Gerrit Doustraat bestaat 12,5 jaar en houdt ter gelegenheid van dit jubileum open huis op zaterdag 4 april van 10 tot J5 uur. Tijdens het open huis worden diverse toestellen ge demonstreerd, is volop sate- liettelevisie te zien en is een tentoonstelling van antieke radio, tv en afspeelappara tuur te bewonderen. Christian Götting en Matthias Woilny, de twee solisten met trompet van het Heidelberg Kamerorkest Heidelberg Kamerorkest LEIDEN Het Heidelberger Kamerorkest uit Duitsland speelt op 7 april in de Harte brugkerk aan de Haarlemmer straat in Leiden. Aanvang 20.00 uur. Het kamerorkest komt net terug van een tour nee door West- en Noord-Afri- ka en is nu bezig aan een tour door Europa. Het uit tien man bestaande ensemble is gespe cialiseerd in 18e eeuwse mu ziek. Op 8 april zullen werken van componisten uit deze eeuw op het programma staan. Dit zijn „Concerto in d minor for 2 violen" door J. Bach, „Summer and Fall seasons" uit de „4 seizoenen" van Vivaldi en werken van Pachelbel en Telemann. Alleen de muziek uit „King Arthur" van Pur- chell komt niet uit de 18e eeuw. Vooral kinderen deden gisteren mee aan de schoonmaakactie in de Merenwijk. 's Middags kregen ze geza menlijk te eten. TELEURSTELLENDE DEELNAME BEWONERS SLAA GHWIJK LEIDEN „Deze actie is één grote hint. Door de wijk schoon te maken, ge ven we het goede voor beeld voor de toekomst". K. Mark, voorzitter van de bewonerscommissie Sper werhorst, is optimistisch over de gevolgen van de schoonmaakactie die gis teren plaats had in de Leidse Slaaghwijk. „Er zijn mensen die vinden dat het schoonmaken van de Slaaghwijk hetzelfde is als boter aan de galg sme ren. Gelukkig zijn er ook veel positieve reacties op de actie, ondanks de te leurstellende opkomst. Behalve 400 schoolkinde ren en 50 medewerkers van de gemeente Leiden zijn ongeveer 50 particu lieren aan het werk ge gaan. Niet veel als je be denkt dat de Slaaghwijk 2700 woningen heeft. Het is te hopen dat bij de thuisgebleven wijkbewo ners toch iets doordringt van deze actie en de buurt niet snel opnieuw ver vuild". De schoonmaakactie in de Slaaghwijk, een rijkelijk van flatwoningen voorzien deel van de Merenwijk tussen de IJsselmeerlaan, Gooimeerlaan en de Ketelmeerlaan, is een rechtstreeks gevolg van de voortdurende klachten van wijkbewoners over rommel tussen de struiken, op straat en op de speelveldjes. Veel vuil is afkomstig van balkons van de flats. Deels wordt de rommel moedwillig naar beneden ge gooid maar voor een ander deel waait vuil van de niet goed schoongemaakte balkons af. Ook te vroeg buiten gezette vuilniszakken veroorzaken rommel doordat katten de zak ken opentrekken. Bewonerscommissies, de Wo ningbouwvereniging Leiden en PCW, de reinigingsdienst, de gemeentelijke afdelingen civiele werken, riolering, rei nigingscontrole en groen, de scholen uit Slaaghwijk en vele andere organisaties zijn drie maanden bezig geweest met de organisatie van de schoon maakactie. Er werd een kran tje gemaakt, sponsors gezocht en een uitgebreid dagprogram ma opgesteld. De actie begon dinsdag. Op die dag reed een geluidswagen door de wijk om de Slaaghwij- kers op te roepen mee te doen aan de schoonmaakactie. Woensdagmorgen werd dit herhaald. Veel effect hadden beide rondtochten niet want de meeste bewoners bleven binnen, ondanks het lentezon netje. „Ik vind het raar dat zo weinig mensen meedoen," zegt T. Moors uit de Sperwerhorst 2. Zij is de hele ochtend aan het vegen samen met enkele buren. „Uit onze flat zijn zes mensen aan het werk, maar uit andere flats zie ik nie mand. Ik hoop nu maar dat ze door ons aan het werk te zien, in het vervolg minder rommel maken. Nu worden soms volle vuilniszakken van het balkon niet al te actief meehelpen. „Wij maken schoon en de mensen zelf blijven thuis", re ageren ze verontwaardigd. „Sommige mensen zeiden dat ze betaalden voor het schoon houden van de straat en dat ze daarom niet hielpen", zeggen ze een beetje boos. Over het effect van de actie zijn de kin deren verdeeld. „We krijgen het vandaag niet helemaal schoon", meent Ivo die aan kondigt 's middags televisie te gaan kijken in plaats van schoon te maken, want „het blijft toch hooguit een of twee dagen schoon". Ook Dennis voorziet geen blijvend resul taat van de schoonmaakactie. „Als je de graffiti weghaalt, zit het er straks weer op", weet hij met zekerheid te melden. Toch vinden de meeste kinde ren het schoonmaken niet echt vervelend. „Beter dan reke nen en taal", meent een van de ijverige schoonmakertjes. De gemeentelijke instanties zijn wel enthousiast over de schoonmaakactie. Behalve het beschikbaar stellen van em mers, bezems en schoppen door de gemeentereiniging, kwam burgemeester C. Goe- koop woensdagmorgen het startsein geven. Goekoop moest een wedstrijd aangaan met vier kinderen van scholen uit Slaaghwijk. Boodschappen- wagentjes vol met vuilniszak ken moesten over een bepaal de afstand geduwd worden. Goekoop verloor. Zijn vuilnis zakken waren dan ook ver zwaard met enkele bakstenen. M. Spaanderman, opzichter van de veegdienst Leiden, over de schoonmaakactie: „Op deze manier worden bewoner» zich bewust van de eigen ver antwoordelijkheid voor een schone wijk. Wij kunnen wel opruimen, maar dat is altijd achteraf. Nu gebeurt er iets preventiefs. We hopen hier op de lange duur de effecten van te zien". De schoonmaakactie werd woensdagmiddag om drie uur besloten met een ballonnen wedstrijd. Verder werden de prijswinnaars van de kleur- wedstrijd uit het wijkkrantje bekend gemaakt. Ook de kinderen die aan het schoonmaken zijn, hebben ge merkt dat de wijkbewoners •EiDEN Met het bekend vorden van de resultaten van Ie enquête, die onder de bewo- lers van het stukje Morsweg IV iver de sloop van hun huizen is [ehouden, is een belangrijke tap gezet op weg naar de mo- [elijke sloop van de 44 wonin- ;en. Het merendeel van de be- voners (30) heeft zich in de en- juête in principe uitgesproken foor sloop. Dat betekent echter liet dat de huizen ook daad werkelijk plat gaan. Daarvoor ijn er te veel onzekerheden. )at blijkt ook uit de omzichtig- leid, waarmee wethouder J. 'eters reageert op de uitslag 'an de enquête. )e plannen voor sloop komen 'oort uit het feit, dat de NS dit aar begint met verdubbeling ran de spoorlijn langs het ge- leelte van de Morsweg dat ivordt begrensd door de Dr. Le- lylaan, de Rijn en het terrein van Wernink (Morsweg IV). Een deel van de bewoners vreest dat hun woonomgeving met de komst van dat extra spoor onleefbaar wordt. De ge meente heeft zich daarop be reid getoond de huizen aan te kopen en ze vervolgens te slo pen. Voorwaarde was wel, dat minstens 29 van de 44 bewoners interesse zouden hebben. Nu dat het geval is, kan de ge meente de gestarte procedure voortzetten. Dat wil zeggen dat zij met alle 44 eigenaren gaat overleggen over de koopprijs en herhuisvesting, dus ook met de 12 tegenstemmers en 2 bewo ners die zich hebben onthouden van stemming. De vraag is met hoeveel eigena ren de gemeente overeenstem ming zal bereiken en wat er ge beurt als een aantal bewoners geen toestemming geeft voor sloop. Gaat de gemeente die huizen onteigenen of wordt er niet gesloopt en worden er ge luidsschermen langs de spoor dijk geplaatst, wat de gemeente als alternatief heeft voorge steld? Wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) wil daar niet op vooruit lopen: „We moeten eerst maar eens het overleg afwachten. Ik sluit niet uit dat we ook overeenstem ming bereiken met tegen-stem mers. En als dat niet lukt, moet de gemeenteraad maar bepalen wat er verder moet gebeuren". Onteigening is daarbij een mo- Selijkheid, aldus Peters, „maar an moeten er niet meer dan' een paar mensen zijn met wie we het niet eens kunnen wor den. De overgrote meerderheid Voor Peters staat in elk geval vast dat deze procedure „zo snel mogelijk" moet worden afge wikkeld. „De bewoners verke ren al te lang in onzekerheid over hun toekomst. Daar moet een einde aan komen". Volgens Peters moet dit „binnen een jaar" zijn. Of dat lukt, is de vraag. Óm te beginnen zijn er zeker 12 bewoners die niet weg willen, die althans via de en quête duidelijk hebben gemaakt niet geïnteresseerd te zijn in onderhandelingen met de ge meente. Zij kunnen de plannen van de gemeente jarenlang te gen houden met beroepsproce dures. Bovendien is het moge lijk dat van de 30 voor-stem mers er tijdens de onderhande lingen verschillende afhaken. Van een twee-derde meerder heid, laat staan een „overgrote meerderheid", is dan geen spra ke meer. Dat deze mogelijkheid reëel is, blijkt uit het commentaar van mevrouw C.H. du Mortier, be woonster van de Morsweg aan de zijde van de spoorweg en warm voorstander van verkoop aan de gemeente. „Ik ben ver baasd dat er zoveel mensen wil len gaan overleggen met de ge meente. Wij, de voor-stemmers, hadden dat niet durven hopen". Haar conclusie is „dat ook veel mensen van de overkant voor hebben gestemd" en juist van die groep werd veel tegenstand verwacht, omdat ze minder last van de spoorlijn hebben. Eén van hen gaf als stemverklaring dat het haar niet zozeer ging om een verbetering van het leefmilieu, als wel het financië le aanbod van de gemeente. „Eigenlijk willen we hier ge woon blijven zitten, maar als de gemeente iets moois biedt, is dat meegenomen". Mocht de ge meente deze mensen minder geld voor hun huis bieden dan zij hadden verwacht, dan is het niet onaannemelijk dat zij de pijp aan Maarten geven en aan de Morsweg blijven wonen. In dat geval zijn er te weinig mensen voor de sloop van hun huis en worden er geluidsscher men langs de spoordijk ge plaatst. Ook worden dan aan verschillende woningen ge- luidsisolerende voorzieningen aangebracht. En hoeft de ge meente niet vijf, maar een mil joen gulden uit te geven. Hoe zwaar dat financiële argument in de discussie zal wegen, is nu nog niet te zeggen. Vast staat wel, dat de gemeente Leiden de komende jaar tien miljoen gul den moet bezuinigen. De ge meenteraad zal er in dat licht een zware kluif aan hebben om dat bedrag met de helft te ver hogen. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat Peters gisteren niet vooruit wilde lopen op die kant van de zaak. PI ETER EVELEIN 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons eln nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar Naam:Voor, Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ''I I 4^5Sr\^i CcidaeSoivuvnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13