Bouterse rekent nog niet op hulp Nederland Dans jaarboek Debat Lagerhuis over herinvoering doodstraf Onduidelijkheid over aantal slachtoffers veerboot blijft groot Homoleed in Sovjet-Unie diep verborgen geheim Actie tegen oogziekten Derde Wereld Eric Carle stelt teleur BUITENLAND QeidóeQowiarit WOENSDAG 1 APRIL 1987 PAGINA 9 [wee eeuwen cel oor maffiabazen ALERMO Bijna twee eeu- gevangenisstraf en twaalf ïaal levenslang zijn gisteren ge- 'i het maffiaproces van de op het Italiaanse Sicilië. De fficier van justitie eiste levens- 'oor twaalf van de achttien iden van de „commissione", het chaam dat als uitvoerend or- fungeert van de voornaam- peetvaders" in Palermo. Zij erden rechtstreeks verantwoor- elijk gesteld voor de moord in "•2 op de prefect van Palermo, generaal van de rijkspolitie arlo Alberto Dalla Chiesa, zijn en een begeleidend poli eagent. VLIEGSTAKING IN SPANJE MADRID Vrijwel alle vliegtui gen van de twee Spaanse lucht vaartmaatschappijen, Iberia en Aviaco, zijn gisteren aan de grond blijven staan als gevolg van de tweede 24-uursstaking van het per soneel van de maatschappijen. De stakers eisen een loonsverhoging van acht procent. Tegelijkertijd werd in Madrid massaal gedemon streerd door werkloze artsen en gingen in het noordwesten van het land duizenden veehouders de straat op. De regering heeft erop aangedrongen de lonen met niet meer dan vijf procent te laten stij gen, om de inflatie in de hand te kunnen houden. Een eenzame Westduitse toerist wacht bij de ball van het Madrileense vliegveld tot de staking voorbij Verdwenen alibi terug (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Wie bij de tandarts is en ver volgens een knipbeurt bij de kapper ondergaat, kan in diezelfde tijd moei lijk een zedenmisdrijf plegen met een zesjarig kind, dat kind wurgen en het lijk in een greppel verstoppen. Dat vond de Hamburgse politie op 8 april 1970 ook, toen die in verband met de moord op de zesjarige Birgit König had gevraagd waar de toen 28-jarige Ham burger Holger Gensmer zich bevond. Toch werd hij gearresteerd en veroor deeld tot levenslang: het verslag van zijn alibi bleek verdwenen. Dat verslag is nu teruggevonden en de inmiddels 45-jarige Gemser heeft een nieuw pro ces aangespannen; naar verwachting komt hij nog deze week vrij. Versoepeling van emigratie verwacht TEL AVIV Israëlische autoriteiten hebben voorzichtig positief gereageerd op plannen van de Sovjet-Unie om de emigratiemogelijkheden voor joden te versoepelen. Morris Abram, de leider van een Amerikaanse delegatie die re cent in de USSR is geweest, zei in Moskou te hebben vernomen dat nog dit jaar 11.000 joden die een uitreisver gunning hebben aangevraagd het land zullen mogen verlaten en dat de le vensomstandigheden van joden in het land zullen worden verbeterd. Als die belofte wordt bewaarheid is er sprake van een ingrijpende verandering in het emigratiebeleid: het afgelopen jaar mochten slechts 1.000 joden de Sovjet unie verlaten. Premier Luxemburg voorzitter van EVP BRUSSEL Minister-presi dent Jacques Santer van Lu xemburg is gekozen tot voorzitter van de Europese Volkspartij, de overkoepe lende organisatie van West- europese christen-democra tische partijen. Santer, die in Luxemburg tevens minister "van financiën en posterijen en telecommunicatie is, is de derde voorzitter van de EVP sinds de groep in 1976 werd opgericht. Hij is de opvolger van de Nederlandse chris ten-democraat Piet Bukman, die zijn functie neerlegde'om minister van ontwikkelings samenwerking te worden. aliaanse technici onderzoeken de inhoud van een vat met gifti- e inhoud, dat aan boord van een treinreis van Napels naar Zwit- erland heeft liggen lekken. De schade bleek achteraf mee te val- (Vervolg van de voorpagina) PARAMARIBO De Su rinaamse legerleider Bou terse verwacht na de aan kondiging van de verkie zingsdatum niet veel van Nederland. Hij zei geen enkele illusie te hebben dat de Nederlandse ont wikkelingshulp op korte termijn wordt hervat. Lei ders van de „oude" poli tieke partijen hebben de hoop echter nog niet op gegeven. Volgens ex-premier Arron moet Nederland „nu inzien dat het ons ernst is met de demo cratiseringen". De oude partij en beschouwen de vaststelling van de verkiezingsdatum als een overwinning. Het ministerie van buitenland se zaken in Den Haag wilde vanmorgen geen nadere reac tie geven op de aankondiging van Bouterse. Een woordvoer der wees erop dat al eerder verkiezingen zijn aangekon digd en dat het ministerie ver der op concrete stappen op weg naar democratisering wacht. In de Tweede Kamer was vanmorgen vroeg nog nie mand bereikbaar voor een re actie. Bouterse onderstreepte in zijn toespraak dat het gewapend conflict tussen leger en de groep-Brunswijk de verkiezin gen niet zal tegenhouden. Maar hij erkende ook dat het houden van een referendum en verkiezingen in die delen van Suriname die in handen zijn van de groep-Brunswijk, problemen kan opleveren. Eventueel opschorten van de verkiezingsdatum sloot hij uit Van onderhandelingen met Brunswijk wil Bouterse nog steeds niets weten. Andere landen zullen worden uitgenodigd WÊÊKm Arron: „Nederland moet nu in zien dat het ons ernst Is met de democratiseringen". sturen om toe te zien op het correcte verloop van de ver kiezingen. Bouterse heeft de Venezolaanse president Lusin- chi gevraagd technische bij stand te verlenen bij de volks raadpleging. De politieke arm van het leger, de „25 Februari Beweging" (VFB), zal niet als politieke partij deelnemen aan de komende verkiezingen. In de nieuwe regering die bin nen enkele dagen in Suriname wordt gevormd, zal Henk Heidweiller, de vroegere am bassadeur van Suriname in Nederland en momenteel chef van het kabinet van Bouterse, waarschijnlijk minister van buitenlandse zaken worden. ZEEBRUGGE Over het aantal slachtoffers van de veerbootramp in Zeebrugge bestaat nog steeds de grootst mogelijke onduidelijkheid. De plaatselijke di recteur van Townsend Thoresen in Zeebrugge, Richard Martin, gaf gisteren voor het eerst toe dat het dodental zou kunnen oplopen tot boven de tweehonderd. Tot dusver had de rederij vastgehouden aan een dodental van 134. Ook de Belgische minister van verkeer De Croo, had eerder gezegd dat het dodental rond tweehonderd zou komen te liggen. De waterschout in Zeebrugge echter verklaarde deze week in een interview met het Vrije Volk dat er in totaal 240 of zelfs 260 slachtoffers kunnen zijn en dat Townsend Thoresen de Belgi sche overheid bewust misleidt door lagere aantallen op te geven om het onderzoek naar de oorzaak van de ramp te bemoeilijken. Het aantal geborgen lijken is inmiddels op 61 gekomen. Volgens Smit-Tak heeft de storm van afgelopen dagen het wrak niet beschadigd. Het schip is wel twee meter dieper weggezakt in de zeebodem en is bovendien iets gedraaid. Het rechtzetten van de veerboot wordt dit weekeinde rechtstreeks uitgezonden door de BRT-televisie. Men rekent op een verschuiving van ze ventien centimeter per minuut, ongeveer drie uur nodig is om het schip recht te trekken. Daarna zijn er volgens Smit-Tak nog twee weken nodig om de Herald zodanig op te knappen dat de veerboot naar de haven van Zeebrugge kan worden gesleept. Onmiddellijk na het rechtzetten van het schip wordt begonnen met de berging van de resterende lijken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN „Is dit het gelaat van de Britse ge rechtigheid?" stelde giste ren een advertentie van Amnesty International in het Londense dagblad The Times. Deze vraag stond boven de tekening van een persoon, afge beeld met een zwarte kap over het hoofd. Vóór 1969, het jaar waarin in Groot- -Brittannië de doodstraf werd afgeschaft, plachten Britse rechters een zwarte kap over hun statige pruikte trekken, telkens wanneer zij op het punt stonden het doodvonnis uit te spreken. Aanleiding tot deze korte cam pagne was het Lagerhuisdebat van vanavond over een con servatieve motie om de dood straf opnieuw op te leggen voor moorden die met voorbe dachten rade werden ge pleegd, voornamelijk wanneer de moordenaar bijzonder bru taal was geweest, zoals plegers van terreuraanslagen. Zo'n 130 keiharde conservatieven heb ben deze motie ondertekend. Zij genieten de steun van pre mier Thatcher, die ook voor de doodstraf is maar zich mo menteel nog in de Sovjet-Unie bevindt. Overigens wordt niet verwacht dat de motie het zal halen. Thatchers minister van bin nenlandse zaken en justitie, Douglas Hurd zal zich in het Lagerhuis verzetten tegen de het plan de doodstraf opnieuw in te voeren: „Onze pogingen om een einde te maken aan Ira- en andere terreur zouden er niet door worden gehol pen," zegt hij. Zelfs directeu ren en cipiers van Britse ge vangenissen geloven niet in het nut van terdoodbrenging. Zij dreigden gisteren massaal op te stappen als het parle ment vandaag besluit de dood straf opnieuw te laten opleg gen. Ier kiezingen n Italië liet nodig tOME De Italiaanse egeringscrisis kan wor- en opgelost zonder ver- roegde verkiezingen. De erhoudingen tussen de hristen-democraten en e socialisten van demis- ionair premier Bettino raxi zijn nog niet volle- ig verstoord. Tot die con- lusie is de communisti- :he voorzitter van het taliaanse parlement, me- rouw Nilde Iotti geko- nen, die vorige week oor president Francesco lossiga tot informateur /erd benoemd. iet schijnt dat Craxi's socialis- en op de valreep water in de rijn hebben gedaan: zij willen en breuk met de driemaal zo rote christen-democratische artij van Ciriaco de Mita ken- elijk vermijden. Op het par- jcongres van de socialisten at gisteren in Rimini is be- onnen, heeft Craxi zich vrij ematigd uitgelaten over de hristen-democraten. Hij zei at de samenwerking tussen e beide partijen „al met al ruchtbaar is geweest." Tege- jkertijd sloot de tacticus !raxi een samenwerking in de rat verdere toekomst met de ommunisten niet geheel en al it. Wellicht zal president Cos- Ï»a nu opnieuw de christen- emocratische minister van uitenlandse zaken Giulio An- reotti de opdracht geven een egering te vormen. MOSKOU" Met het ver schijnen van een pagina groot artikel over homo seksualiteit in een Rus sisch partijblad is één van de laatste taboes van de Sovjet-samenleving door broken. Het artikel stond in de Moskovskii Komso- moletz, de spreekbuis van de jongerenorganisatie van de Partij. Het verhaal werd ingeleid door een anonieme brief van een jongen die schreef: „We zijn nietgewend het woord „homoseksueel" in onze kran ten te lezen, maar dat is wel wat ik ben. En dat is de kei harde waarheid. Ik bevind mij in een afschuwelijke situatie. In het gebied waar ik woon blijven geheimen nooit lang verborgen. Al snel wist ieder een van mijn zwakte en toen begonnen de problemen. Mijn vrienden keerden mij de rug toe en sloegen me zelfs in el kaar. Ik smeek jullie mij te helpen; jullie zijn mijn laatste hoop". De brief was ondertekend met „een leerling van een middel bare school" en in welke klas hij zat. Hieruit viel op te ma ken dat de jongen ongeveer 16 jaar oud moest zijn. Het com mentaar van de krant luidde dat „dit slechts het begin is van het afschuwelijke drama dat onze held nog te wachten staat. Hij heeft voor de eerste keer ervaren wat een ver schoppeling is, een sociale me laatse, die door iedereen geme den wordt. „Zo gaat men om met een slang, een giftig insect of een ander raar beest dat gevaarlijk zou kunnen zijn. Dit zijn al leen maar vooroordelen, die voortkomen uit een myste rieuze instinctmatige angst en niet uit rationele overwegin gen of een daadwerkelijk ge vaar. Het is allemaal heel be grijpelijk, aangezien elke vorm van voorlichting over homo seksualiteit lange tijd taboe was en alleen ten dienste stond van artsen of medische specialisten", zo becommenta rieerde de krant. „Praatjes, ge ruchten en onjuiste informatie vulden het vacuüm op". Het grootste gedeelte van het artikel is gebaseerd op een dis cussie met dr. Vjasjeslav Mas- lov van de Sexopathologische Raad in de Sovjet-Unie die van mening is dat de opvoe ding thuis de oorzaak is van veel gevallen van homoseksu aliteit, maar hij merkte op dat ook de situatie op de scholen een rol speelden. „Op onze scholen is overwegend vrou welijk onderwijzend personeel werkzaam en dit draagt bij tot een gelijkschakeling van de seksen. De puur mannelijke of vrouwelijke beroepen kunnen we op de vingers van een hand tellen". Het besluit om dit langverbo- den onderwerp aan te snijden lijkt in verband te staan met de toenemende ongerustheid in de Sovjet-Unie over aids. Recentelijk publiceerde de krant Izvestia een artikel waarin werd vermeld dat er nu dertig mensen in de Sovjet- Unie zijn van wie bekend is dat ze aan aids lijden. Twee derde van de slachtoffers is buitenlander. Hoewel homo seksualiteit bij de wet verbo den is, is het absoluut geen on bekend verschijnsel in de Sov jet-Unie. In de Russische volksmond wordt een homo „goluboi" ge noemd, dat „lichtblauw" bete kent. Moskovskii Komsomo- letz had hier ook een verkla ring voor: „Sommige homo seksuelen beschouwen zichzelf en hun soortgenoten als verte genwoordigers van een supe rieur ras, met witte botten en blauw bloed (vandaar het woord „goluboi"). Om dit te bewijzen voeren zij allerlei be kende figuren uit de kunstwe reld en de cultuurgeschiedenis op, compleet met biografie. Moskovskii Komsomoletz komt hiertegen in het ver weer: „Die bovenmenselijke natuur die sommige homosek suelen ten toon spreiden kan genezen worden. De methoden die gebruikt worden bij de be handeling van deze pathologi sche syndromen komen over een met de geneesmethoden voor alcoholisten. Zo'n verge lijking is natuurlijk niet zo leuk voor deze zogenaamde supermensen. Het maakt niet uit wat voor argumenten de homoseksueel aanvoert om zichzelf gerust te stellen, hij heeft al zoveel puur menselij ke problemen in zijn leven dat hij eerder medelijden opwekt dan weerzin, aldus het jonge ren-Partijblad. MARTIN WALKER Copyright The Guardian >EN HAAG In de Der- Ie Wereld grijpen oog- iekten dramatisch snel m zich heen. Naar ver- touding is maar weinig ;eld nodig om de ziekten ip grote schaal te bestrij- len en blindheid te voor omen. De operaties kos- en vier tot vijftien gul- en, afhankelijk van de oort oogziekte, en duren looguit een paar minuten, fiettemin zijn nu al vijftig niljoen mensen blind; riekwart daarvan is nog genezen. Maar dan noet er wel geld op tafel omen. Een bedrag van 7,5 miljoen gulden per jaar gedurende een periode van vijf jaar (totaal dus 37,5 miljoen) is voldoende voor het opzetten van een net werk van mobiele oogklinie ken. Deze klinieken moeten op den duur vooral bemand zijn met plaatselijke „blote- voeten-artsen", een soort me dische vrijwilligers, die een voudige operaties kunne uit voeren. De Nederlandse christen-de mocratische europarlementa riër W. Vergeer zei gisteren „de stellige verwachting" te hebben dat de Europese Com missie (het dagelijks bestuur van de Europese Gemeen schap) „buitengewoon welwil lend" zal reageren het net werk financieel te steunen. Overigens kan het ruim een jaar duren eer de blindheidbe- wordt, strijding daadwerkelijk begint. bracht door insecten, zoals ri vierblindheid dat door de zwarte vlieg overgedragen Vergeer: „De EG doet in feite te weinig aan het probleem van de oogziekten. Er is in de Derde Wereld veel meer aan de hand behalve schrijnende honger". Hij sprak van een „angstaanjagend toekomst beeld" nu door onderzoek vast is komen te staan dat jaarlijks een half miljoen blinde kinde ren geboren wordt. De ziek ten, zoals staar, worden vooral veroorzaakt door eenzijdige voeding, gebrek aan vitami nen en slechte hygiëne. Som mige ziekten worden overge- In Bangladesh functioneert in middels een netwerk ter be strijding van oogziekten en dat heeft opmerkelijke resultaten geboekt. In 1979 waren in dit land achttien oogartsen en 150 oogklinieken; nu werken ruim zeventig artsen met 120 assis tenten, verspreid over 150 mo biele veldhospitaaltjes. Zij voerden in totaal 800.000 ope raties uit. Een soortgelijk pro gramma is gestart in Zimbab we of gaat starten in Kenia, Zambia en Gambia waar de ziekten het meest hardnekkig zijn. BOEKEN Twee seizoenen achtereen ver zorgde Uitgeverij Gottmer het Dansjaarboek, voor 1985/1986 heeft het Nederlands Instituut voor de Dans deze taak over genomen. Eva van Schaik voerde de redactie van dit nas lagwerk, dat weliswaar 35 pa gina's minder telt, maar dat voor 15,- ook goedkoper is. Het verslagjaar was een perio de van crisisbezwering en de 15 „vette jaren" voor de dans kunst zijn voorbij. Het vertrek van de gevestigde leiders als Rudi van Dantzig, Carel Bir- nie en Armando Navarro over enkele jaren werpt zijn scha duwen reeds vooruit. De op volging is nog niet overal rond. Choreografisch blijven de ar tistieke directies van het Na tionale Ballet. Hans van Ma nen stopt er binnenkort als huis-choreograaf, en het Ne derlands Danstheater zich blindstaren op een variant binnen het eigen ensemble. Rudi van Dantzig haalde wel een toneelregisseur binnen voor het kostbare experiment „Bacchanten" en Jiri Kylian nodigt steeds weer dezelfde buitenlandse choreografen uit. Aan het tweede circuit choreo grafen in eigen land wordt niet gedacht. Burgermoraal Paul Bronkhorst informeert over afvloeiings- en omscho lingsregeling en drs. H. J. Viersen, voorzitter van de Raad voor de Kunst, is van oordeel dat de dans moet pro fiteren van de burgermoraal, waarbinnen kunst veelal een plaatsvervangende religie is. Uit een tweetal artikelen van Robert Steyn en Luuk Utrecht blijkt hoe contro versieel de benadering van de theaterdans anno 1986 kan zijn. Vooral Utrecht zegt zeer zinvolle dingen. Hij is terecht tegen amateurisme in dans kunst en danskritiek. Vakbe kwaamheid moet het eerste criterium zijn voor serieuze kritiek. Choreografen zouden minder moeten navelstaren, maar eerst gewoon binnen een gerenommeerde groep het vak leren. Dat hebben de arrivé's ook gedaan. Blijven hameren op het ambachtelijke, zowel technisch als compositorisch, daar gaat het om. Want kunst ontstaat nu eenmaal uit kun- Tijd en ruimte Nu in ons land het tijdperk van de grote tonelen aan breekt, worden het afstand-as pect voor de ruimte en het tijdsaspect voor de choreogra fie belangrijk. Toer van Schayk gaat hierop nader in. Ook de verhouding tussen mu ziek en dans wordt door Henk van der Meulenon der de loep genomen. Chrono logische overzichten, docu mentatie, festivals, prijzen, in memoriam, rapporten, reac ties, adviezen en een naamre gister completeren dit handza me naslagwerk, waarin niet naar volledigheid kon worden gestreefd. Soms zijn splinter groepen i heven nog voordat hun op richting een feit was. FRANK DELBOY Dansjaarboek red. Eva van Schaik. Uitgeverij Gottmer in samenwerking met het Nederlands Instituut voor de Dans. Prijs 15,-. Eric Carle heeft al heel wat mooie kijkboeken gemaakt. Een nieuw boek van Carle schept dan ook hoge verwach tingen. Dat geldt ook voor „Slokkebrok de reuzeslang" van Carle met hier en daar een zeer fraaie tekst van Ernst van Altena (naar een idee van Richard Buckley). Slokkebrok de reuzeslang heeft altijd een verschrikkelijke honger. Hij eet alles op wat hij op zijn pad tegenkomt: een stekelvarken, een aap, een buffel en zelfs een olifant. Zijn gulzigheid be komt hem slecht: „Slokkebrok werd er misselijk van en spoog het uit, het hele span"! Maar natuurlijk krijgt hij met zo'n lege maag dadelijk weer trek. Al zoekend naar etenswaar be gint hij aan zijn eigen staart. „En zo verdween hij in zijn bek dus daarna had hij nooit meer trek"! Heel veel kleuters zullen deze veelvraat wel grappig vinden en de humor van het verhaal inzien. Maar door het lugubere slot zal hen de moraal van het verhaal waarschijnlijk ont gaan. Op zichzelf is dat niet zó erg, de illustraties en de tekst zijn zonder die moraal (hebbe righeid leidt tot niets) ook mooi. Jammer is dat door de „staart" van het verhaal (let terlijk en figuurlijk) veel kin deren het boek waarschijnlijk niet weer zullen inkijken, om dat ze het te eng vinden. In het boek mis ik de origina liteit die zo kenmerkend is voor Carle. De vormgeving van zijn boeken is meestal heel bijzonder, waardoor het niet alleen maar kijkboeken zijn. Kinderen doen in zijn boeken altijd verrassende ont dekkingen: een rupsje dat gaatjes in de bladzijden eet, een spin die je kunt voelen op het papier, deurtjes en luiken die je echt kunt openvouwen, bijvoorbeeld. Ook het herha lingsmotief, die zijn meeste boeken zo'n ijzersterk karak ter geven, ontbreekt in dit boek. Ondanks de prachtige platen, papiercollagetechniek en de mooi rijmende tekst toch teleurgesteld! Te hoge ver wachtingen? Misschien wel, maar „adeldom verplicht". „Te klein" „Daar ben je nog te klein voor" van Friedel Schmidt zal veel jonge kinderen aanspre ken: Hoe vaak moeten ze dat zelf ook niet aanhoren? Johan na, het varken, wil graag groot zijn: lekker gevaarlijke dingen doen die niet van moeder mo gen. Eddie de olifant, haar vriendje, wil juist graag klein zijn. Want hij mag niet meer huilen en ook niet' meer met zand spelen. Daarom ruilen ze maar een poosje: Eddie is klein en Johanna is groot. Even is dat leuk, maar al gauw komen ze er achter dat het veel leu ker is om groot en klein tege lijk te zijn. „Samen spelen is leuker dan in je eentje." Er zitten een paar prachtige platen in het boek. De tekst is jammer genoeg niet zo bijzon der. Bijvoorbeeld de zin „groot worden is gevaarlijk en het doet pijn". Wat een onzin Zo denkt een kind niet, zo praten volwassenen. Geen enkel kind zou immers meer groot willen worden. Als de ouders de tekst hier en daar aanpast is het een prentenboek dat peuters en kleuters zeker zal aanspreken. Verhalen om voor te lezen staan in „De kraai in de sneeuw" Het is een voorlees- prentenboek van Erwin Moser met een Nederlandse tekst van Thera Coppens. ALBI KOOPS Eric Carle: „Slokkebrok de reuzeslang" Uitgave Gott mer. Prijs ƒ15,90. Friedel Schmidt: „Daar ben je nog te klein voor".* Uitga ve Gottmer. Prijs 15,90. Erwin Moser: „De kraai in de sneeuw".Uitgave Gottmer Prijs ƒ24.50.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9