Draagmoederbaby kind van de rekening in bittere strijd Amerikaanse adviseur gedood in El Salvador Klaas de Jonge mag vriendin niet spreken Koudehulp wordt met één maand verlengd Mysterieuze dood Britse geleerden krijgt vervolg Thatcher pleit op Sovjet-tv voor SDI BUITENLAND Ciidae (Somunt WOENSDAG 1 APRIL 1987 PAGINA 7 België dicht voor Nederlandse studenten (Van onze correspondent) BRUSSEL Nederlandse studen ten kunnen voortaan alleen op Belgische universiteiten terecht voor opleidingen die in eigen land niet bestaan. Met deze maatregel wil België voorkomen dat het fi nancieel de dupe wordt van stu dentenstops (numerus clausus) in de buurlanden. De maatregel is onderdeel van een pakket bezuini gingen in het onderwijs, dat het kabinet Martens doorvoerde op de laatste dag dat het met bijzondere volmachten kon regeren. Sovjet-Unie lanceert ruimtelaboratorium MOSKOU De Sovjet-Unie heeft een groot ruimtelaboratorium gelanceerd dat op 5 april gekoppeld zal worden aan het ruimtestation MIR. Het laborato rium Kvant (Quantum) met een gewicht van bijna 21 ton zal onderdeel uitmaken van een groot permanent station in de ruimte van de Sovjet-Unie en zal wor den gebruikt voor wetenschappelijk en economisch onderzoek, aldus het pers bureau TASS. Westerse waarnemers zeggen dat de lancering van het ruimte vaartuig nog meer druk zal uitoefenen op de Amerikaanse ruimtevaartorgani satie NASA om spoed te maken met de plannen voor de bouw van een groot permanent station in de ruimte. „Je hebt van die dagen. MIDLAND Het begon allemaal toen Auburn Donald Hudson merkte dat zijn krant bewoog. Er was een vogel in ziin ochtendblad gekropen, net voordat hij hem had opgeraapt van zijn portaal en op de voorbank van de auto had gelegd. Hij stopte de auto, zette hem in zijn vrij en wilde de vogel bevrijden. Hij stond met een been naast de auto, toen de automaat in drive gleed en de wagen be gon te rijden. Hudsons voet zat klem onder de stoel en hinkelend hobbelde hij achter de auto aan. Toen zakte zijn broek af en hij viel. Gelukkig schoot zijn voet los, maar hij smakte wel met zijn hoofd op het cement. De auto reed door, over het grasveld van de buurman, en kwam tot stilstand tegen diens voordeur. Honderd dollar schade, twintig hechtingen en een hele serie kneuzingen voor Auburn Donald Hudson. „Je hebt van die dagen,zei hij. „Ik heb ze wel erger gehad, maar niet zo vreemd als deze". Intussen bleek de vogel gevlogen. JAPANSE STAAT SCHULDIG AAN MILLIEU-SCHANDAAL TOKIO Meer dan dertig jaar na de ernstigste mi lieuramp in Japan heeft een rechtbank de Japanse staat veroordeeld als medeschuldige. In totaal moet negen miljoen gulden worden betaald als schadever goeding aan een groep slachtoffers die lijdt aan de zogenoemde „Minamata-ziekte". Deze ziekte, die wordt veroorzaakt door kwikvergiftiging, tast het ze nuwstelsel en inwendige organen aan. Duizenden mensen zijn er door misvormd, verlamd en spastisch geworden. De milieuramp werd veroorzaakt door de illegale lozing van een kwikverbindingen in de Mi- namata-baai. De plaatselijke bevolking kreeg kwik binnen door het eten van in de baai gevangen vis. Volgens officiële cijfers overleden 778 mensen aan de ziekte en werden er 2.158 ernstig ziek. De rechter vond dat de regering en de plaatselijke autoriteiten hadden moeten optreden toen het eerste slachtoffer viel. Hond herstelt van diepvrieschirurgie BERKELEY Wetenschappers van de Universiteit van Californië in Ber keley hebben negen maanden gele den met succes een hond in diep vriestoestand geopereerd en hem daarna weer ontdooid, zonder dat het dier daarvan blijvend letsel heeft on dervonden. Volgens de wetenschap pers kunnen verdere experimenten met deze techniek in de toekomst lei den tot operaties zonder bloedverlies en tot tijdelijke uitschakeling van de levensfuncties. De hond werd onder verdoving gebracht, afgekoeld in een bad met fijngestampt ijs, aangesloten op een monitor en gereedgemaakt voor een bypass operatie. De normale lichaamstemperatuur van de hond, 38,3 graden Celsius, werd geleidelijk teruggebracht naar 20 graden Celsius en zijn bloed werd vervangen door surrogaat-bloed. Vervolgens werd zijn lichaamstemperatuur nog verder teruggebracht naar 2,8 graden Celsi us. De „bloedsomloop" kwam tot stil stand en de beademingsapparatuur werd voor ongeveer 20 minuten uit geschakeld. Vervolgens werd de hond weer verwarmd en het surro- faatbloed vervangen door zijn eigen loed, dat in de tussentijd gekoeld was bewaard. Als verdere experi menten slagen, kunnen artsen in dé toekomst donororganen bewaren in bevroren toestand en iemand die op een orgaantransplantatie wacht tijde lijk „invriezen" tot een geschikt or gaan beschikbaar is, aldus een van dê onderzoekers. Een Salvadoraanse regeringssoldaat loopt door een van de barakken, die bij de guerrilla- aanval zwaar werden beschadigd. HEFTIGSTE GEVECHTEN IN MAANDEN SAN SALVADOR Bij een grote aanval van guerrillastrijders op een kazerne van het leger in het noordwesten van El Salvador zijn minstens veertig mensen om het le ven gekomen. Onder de slachtoffers is ook een ad viseur van de Verenigde Staten. Hij is de eerste Amerikaan die bij ge vechtshandelingen in het land sneuvelt. Eerder wa ren bij aanslagen al vijf Amerikanen omgekomen. Ongeveer 800 strijders van de Salvadoraanse bevrijdingsbe weging FMLN openden om vier uur 's ochtends het vuur op de infanteriekazerne „El Paraiso" in de provincie Cha- latenango, op zestig kilometer van de hoofdstad San Salva dor. Onder de doden zouden ook veel verzetstrijders zijn. Verdere gegevens ontbreken nog, omdat alle verbindingen met de kazerne zijn verbro ken. Volgens de verzetsradio „Venceremos" zijn bij de aan val zeshonderd militairen van het Salvadoraanse leger ge dood of gewond. Een militair die de aanval overleefde, wist te melden dat de guerrillastrij ders rond de kazerne landmij nen hadden geplaatst, die ont ploften toen de regeringssolda ten uit El Paraiso probeerden te ontkomen. De aanval was de grootste actie van het ver zet sinds juni 1986, toen de 3de infanteriebrigade werd aange vallen in San Miguel. Daarbij vielen tientallen doden. JOHANNESBURG De Nederlandse ambassade in Pretoria heeft opnieuw maatregelen genomen te gen Klaas de Jonge, die al meer dan anderhalf jaar vastzit in een bijgebouw van de ambassade. Zijn vriendin uit Harare kreeg 'tijdens een bezoek te ho ren dat zij hem niet langer mocht opzoeken. De vrouw zag zich hierdoor gedwongen terug te keren naar Zimbabwe, nadat ze De Jonge slechts twee maal kort had gezien. Te lefoneren is eveneens ver boden. De stap van de ambassade wordt gezien als een nieuwe vergeldingsmaatregel voor de interviews die De Jonge onge veer een maand geleden aan het ANP heeft gegeven. Hij klaagde daar in over zijn be handeling door de ambassade. De vriendin van De Jonge, wier naam geheim wordt ge houden, meent dat de maatre gel met name te maken heeft met de reactie van de ambas sadeur mr. Hugo Carstens. Hij zou woedend zijn geweest over de aanval die De Jonge op hem deed in de vraaggesprek ken. Intussen is De Jonge ook on derwerp van gesprek gewor den in de campagne voor de blanke verkiezingen van 6 mei. Minister van buitenlandse zaken Roelof Botha schamper de onlangs op een verkiezings bijeenkomst dat de Nederland se belastingbetaler moet op draaien voor het levensonder houd van De Jonge, de twee bewakers en de huur. Het dag blad The Star noemde de af faire-De Jonge in een groot ar tikel „een van de langstlopen- de kluchten in de Zuidafri- kaanse geschiedenis". BRUSSEL De koude-hulp waartoe de Europese Commissie eind januari besloot, wordt met één maand verlengd voorzover het gaat om meel, griesmeel, olijfolie en suiker. Aan dat voorstel hechtten de landbouw-ministers gisteren hun goedkeuring. Tot de verlenging is besloten omdat de distributie van de produkten onder koude-slachtoffers langer duurde dan voorzien. Grieken land had, gezien de extreem-winterse omstandigheden daar, wat de EG betreft nog meer hulp kunnen krijgen, maar volgens de Griekse regering is aan die extra-hulp geen behoefte. FLIP Levenslang voor Nederlander na zelfmoordpact DRAGUIGNAN Een 31-ja- rige Nederlander is gisteren door de rechtbank in het de partement Var tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op zijn vrien din, met wie hij een zelf moordpact had gesloten. De voormalige zeeman uit Am sterdam had op 22 juli 1985 zijn verloofde, de 28-jarige Franse Nelly Berete, in de toi letruimte van een restaurant in Roquebrune-sur-Argens in Var, met een kogel in het hoofd gedood en het wapen toen op zichzelf gericht. Hij raakte echter slechts lichtge wond. Voorafgaande aan de zelfmoordpoging stal de Ne derlander een auto, waarbij hij de bestuurder neerschoot; de man is nu invalide. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Het begon als een met een contract bezegelde af spraak tussen twee echt paren. Dat was in 1985. Het eindigde met een rechtzaak die niet alleen de gemoederen in Ameri ka, maar in de gehele we reld in beroering bracht Het dramatische middel punt was een baby die vorige week vrijdag zijn eerste verjaardag vierde. Maar de hoofdrolspelers waren twee echtparen: Elisabeth en William Stern en Mary Beth en Richard Whitehead. De Whiteheads vormden een eenvoudig gezin waarvan de vier leden het vaak moeilijk met elkaar hadden. De moe der speelde een dwingende en zelfs overheersende rol. Er was weinig geld en de voor uitzichten voor de twee kin deren waren slecht. Om het geld voor hun studie bijeen te krijgen, had Mary Whitehead zich laten inschrijven bij een draagmoederorganisatie in New York. Een zwangerschap kon haar in negen maanden tijd 10.000 dollar rijker ma ken, zo dacht ze. Bij de Sterns lagen de zaken geheel anders. Ze waren rede lijk welgesteld, maar kinder loos. Elisabeth kon in principe wel kinderen krijgen, maar een zwangerschap zou vol gens de artsen te veel risico met zich meebrengen. Elisa beth lijdt namelijk aan een milde vorm van de slopende spierziekte multiple sclerose. In 1985 wendde ze zich daar om tot het Centrum voor Moederschap in New York. Contract Het Newyorkse centrum staat onder leiding van de jurist Noel P. Keane, die zich al ja ren verdiept in het concept van het draagmoederschap. Keane maakte daarvoor mo delcontracten en begeleidde echtparen die een draagmoe derovereenkomst sloten. Het was Keane die uit zijn register Mary Whitehead lichtte. Zij zou draagmoeder worden van het eerste kind van de Sterns. In het rapport dat een psychi ater over Mary schreef, werd ernstige twijfel geuit over de aanstaande draagmoeder. De psychiater waarschuwde er voor dat Mary Whitehead zich wellicht te veel aan het kind zou gaan hechten, maar de Sterns werden niet van deze conclusie op de hoogte gebracht. Aanvankelijk leek alles goed te gaan. Hoewel er een groot sociaal verschil was tussen de beide echtparen, was de ver standhouding uitstekend. Maar aan het einde van de zwangerschap kwamen al thans bij Mary Whitehead de twijfels. Ze drong aan op een bezoekregeling voor de nog niet geboren baby. Bo vendien werd overeengeko men dat de baby de eerste weken bij de Whiteheads zou blijven en borstvoeding zou krijgen van zijn draagmoeder. Op 27 maart van het vorig jaar werd Baby M een meisje geboren. De White heads noemden haar Sarah. De Sterns noemden haar Me lissa. Mary Whitehead bleek inderdaad geen afstand van de baby te kunnen doen en om zich uit de situatie te red den vluchtte ze met Sarah naar Florida. Na 87 dagen wist Willam Stern de Mary en haar baby daar op te sporen en nam het kina mee naar huis. Daarmee begon de tragi sche touwtrekkerij om het kind, waarover uiteindelijk de volgens media „minst benijde rechter in de VS" mocht be slissen. Labiel De publieke opinie in de VS koos aanvankelijk de zijde van de Sterns. Bovendien kwam tijdens de rechtszaak aan het licht dat Mary White head een labiele, besluiteloze, onzekere vrouw was. Het hu welijk van haar en haar man Richard was slecht. Ze han delde vaak ondoordacht, was betrokken bij tal van familie ruzies en werd door deskun digen daarom ongeschikt ge acht de voordij van de baby op zich te nemen. Voor de rechter zou Mary Beth White heads' „manipulatieve en ex plosieve" karakter van door slaggevende betekenis zijn bij de beslissing die hij over de voogdij van Baby M. nam. Gaande de rechtzaak, die al in januari begon, willigde de rechter een verzoek van Wil liam Stern in om het bezoek- recht van Mary Whitehead tot twee keer per week terug te brengen. Op dat moment begonnen de actieve feminis ten in de VS zich met de zaak te bemoeien. Zij vochten niet alleen de waarde van het con- De „biologische vader" William Stern beschermt zijn dochtertje tegen de regen, terwijl hij zich naar de auto haast voor een be zoek aan de draagmoeder Mary Whitehead. De bezoekregeling die beide ouderparen voor het omstreden kind hadden getrof fen, is voorlopig opgeschort. tract dien positie maar legden boven- sterke nadruk op de in Mary Whitehead. De feministen zeiden dat het moederschap een onver vreemdbaar recht van de vrouw is dat haar niet kan worden ontnomen, zelfs niet met een contract. De vrouw zou in dit soort aangelegenhe den het recht hebben van op vatting te veranderen. De rechtzaak kreeg nu een veel grimmiger karakter, vooral omdat groepen femi nisten voor de rechtzaal gin gen demonstreren en William en vooral Elisabeth Stern in het openbaar de bitterste ver wijten naar het hoofd slinger den. Tal van vrouwelijke journalisten kozen meer en meer de zijde van de White heads. De zaak werd nog on verkwikkelijker toen bleek dat Mary en Richard White head in onderhandeling wa ren met grote uitgevers voor de exclusieve rechten van hun verhaal. De Sterns daar entegen hadden zeer lucratie ve aanbiedingen van uitge vers naast zich neergelegd. William Stern maakte boven dien bekend dat hij in het belang van het kind volle dig afstand zou doen van baby M. als de voogdijregeling in het voordeel van de Whitehe ads zou uitvallen. Mary Whi tehead liet evenwel weten dat zich zich nooit bij een voor haar nadelige gerechtelijke uitspraak zou neerleggen. De baby M.-zaak richtte de schijnwerpers ook op het draagmoederschap als zoda nig. Er zijn in de VS op dit ogenblik ongeveer 500 draag moederbaby's en in de meeste gevallen houden de betrok ken ouders zich zeer strikt aan de gesloten contracten. Overigens worden de pas ge boren baby's vrijwel altijd meteen naar de nieuwe gezin nen gebracht Bezoekregelin gen worden meestal niet ge troffen en de draagmoeder doet volledig afstand van het door haar ter wereld gebrach te kind. Verbod Juridische deskundigen heb ben intussen twijfels over al lerlei wettelijke regelingen voor het draagmoederschap. In de VS gaan stemmen op het draagmoederschap wette lijk te verbieden, maar ge vreesd wordt dat dat zal lei den tot individuele afspraken tussen ouders die dan totaal geen rechtelijke basis hebben. En van zo'n situatie kunnen de draagmoederkinderen het slachtoffer worden, zo zeggen de deskundigen. Nu in de zaak van baby M. een uitspraak is gedaan, zal de affaire wellicht een veel alge mener karakter krijgen en zich richten op de vraag of draagmoedercontracten geldig zijn en of de wetgever, bij het sluiten van die contracten, al dan niet tussenbeide moet ko men. Dat wil overigens niet zeggen dat de Sterns de voorlopige winnaars in deze zaak zich ongestoort aan de opvoeding van hun dochtertje Melissa kunnen gaan wijden. Waarschijnlijk zullen de be roepsprocedures zich nog ette lijke jaren voortslepen. Waar bij Melissa Stern onverhoopt toch nog Sarah Whitehead kan worden. Beklaagden Drie beklaagden bedekken hun gezicht wanneer zij de rechtbank in Madrid binnen gaan. Zij worden beschuldigd van betrokken heid bij het spijsolieschandaal dat in 1981 het leven kostte aan zeker 450 mensen en duizenden anderen verminkten. BASINGSTOKE In En geland is voor de derde keer binnen acht maan den een wetenschapper die betrokken was bij de ontwikkeling van gehei me defensieprojecten, op mysterieuze wijze om het leven gekomen. Een vier de wetenschapper wordt sinds januari vermist. Computerspecialist David Sands (36) overleed toen hij met hoge snelheid met zijn auto tegen een leegstaand res taurant reed in Basingstoke, bijna 80 kilometer ten westen van Londen. Evenals de twee andere om het leven gekomen geleerden, was hij in dienst van de firma Marconi. In zijn kofferbak waren jerrycans met benzine geladen en de auto veranderde direct in een vuurzee. Sands was volgens zijn colle ga's een briljant wetenschap per, die de laatste tijd tekenen van depressiviteit vertoonde. Toch vermoedt de politie dat er een verband is met de dood van de twee andere geleerden. Samen zouden de omgekomen geleerden een vrij compleet beeld hebben gehad van de Britse defensie in tijden van oorlog. In de Britse publieke opinie en politiek is intussen grote onge rustheid ontstaan over de mys terieuze zaak. Defensiewoord voerder John Cartwright van de Sociaaldemocratische partij eiste gisteren een officieel on derzoek. „De samenloop van omstandigheden gaat me hier iets te ver", aldus Cartwright. MOSKOU De Britse premier Margaret That cher heeft tijdens een driekwartier durend vraaggesprek met journa listen in de Sovjet-Unie een pleidooi gehouden voor „nucleaire afschrik king" en voor het Ameri kaanse SDI-project. De Sovjet-televisie zond het vraaggesprek gisteravond uit, maar niet alle opmer kingen van de premier werden tijdens de uitzen ding vertaald. De Britse premier beschuldig de de Sovjet-Unie ervan over laserwapens te beschikken en over een nucleair anti-satel lietsysteem. SDI is daarente gen een niet-nucleair systeem, aldus de premier. Het laatste kwartier van haar onderhoud met de Sovjetjournalisten was gewijd aan de huidige veran deringen in de Sovjet-Unie. Mevrouw Thatcher zei blij te zijn dat de leider van het land Michail Gorbatsjov, „een meer open maatschappij" wil inrich ten. Gistermiddag lunchte me vrouw Thatcher in de Britse ambassade met het Andrei Sa- charov en zijn vrouw Jelena Bonner. Zij spraken onder meer over mensenrechten en ontwapening. Sacharov zei een zeer goede indruk van That cher te hebben overgehouden. Hij prees haar om haar helder- precisie. „Natuurlijk heia was het een nuttig gesprek. In het algemeen waren we het met elkaar eens," zei hij. Ook Sacharov steunt de huidige hervormingen van het Krem lin en vindt dat de democrati sering van het land voor de hele wereld van belang is. Vandaag sprak mevrouw Thatcher met de joodse ijver- aar Josif Begoen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7