Ik kan de polio krijgen. Prijs struikelblok in paspoort-debat VVD-flirt met PvdA voorlopig ten einde CDA: GEEN CENT MEER VVD: IETSJE DUURDER PVDA: ONDERZOEK Afslanken overheid kost Den Haag 12.000 banen Onderwijzers vinden Engels en spelling niet zo belangrijk Basisonderwijs krijgt zeker geen eindexamen Giro 604020. Groter aantal gegadigden Indisch verzetspensioen BINNENLAND EeidóeQowuvnt WOENSDAG 1 APRIL 1987 PAGINA S VOORHOEVE WIL GEEST WEER IN DE FLES Nieuwe richtlijnen hulp slachtoffers DEN HAAG Met ingang van vandaag kunnen slachtoffers van misdrijven wet telijk aanspraak maken op een aantal vastomschreven rechten. Voortaan behoort het tot de taak van de politie om slachtoffers uitdrukkelijk te vragen of zij een schadevergoeding wen sen en op de hoogte willen worden ge houden van het verloop van de strafver volging. Dit volgt uit de richtlijnen van het ministerie van justitie inzake slach tofferhulp (de zogenoemde Vaillant- richtlijnen). Ze worden uitvoerig be schreven in de brochure „Slachtoffer van een misdrijf en dan?", die het mi nisterie van justitie in samenwerking met het Landelijk Buro Slachtofferhulp heeft opgesteld. Financiële chaos op Aruba (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op Aruba is sprake van een finan ciële chaos. Een accountant van het ministerie van financiën zegt dit in een rapport over de financiële situatie op het eiland. Juist vandaag is de Arubaanse premier Eman in ons land aangekomen, mede om meer financiële hulp van het kabinet en de Tweede Kamer los te weken. Eman zal morgen in de Tweede Kamer over de be vindingen van de accountant van Financiën kritisch worden ondervraagd. In het rapport komen de volgende zaken aan de orde: een achterstand bij het innen van belastingen; dubieuze leningen aan derden; een begrotingsoverschot in 1986, dat eigenlijk een tekort was; een adminsitratieve chaos in het hele overheidsap paraat, waardoor een goed financieel beleid onmoge lijk is. Vervangings maatregel zieke leerkrachten gaat verdwijnen DEN HAAG De vervan gingsmaatregel in het basison derwijs - zieke leerkrachten worden de eerst twee dagen niet vervangen - gaat verdwij nen. Er wordt op het ministe rie gezocht naar alternatieven, zo heeft minister Deetman gis teravond in AVRO's Televi- zier verklaard. De minister gaf toe dat de maatregel in het ba sisonderwijs „nadelige effec ten" heeft. De vervangings maatregel in het voortgezet onderwijs werkt echter goed. Bejaarde vrouw gewurgd UTRECHT Sec- tie heeft uitgewe zen dat de 76-jarige mevrouw Stok- Van Maarsenveen die maandagavond dood in haar flat in Utrecht werd aan getroffen, door wurging om het le ven is gebracht. Ze is vermoedelijk maandagmiddag overleden. Dader en motief zijn nog onbekend. DEN HAAG VVD'ers die openlijk speculeren over een coalitie met de PvdA „dienen het belang van hun partij niet". Dit heeft VVD-voorman Joris Voorhoeve gisteren ge zegd na een fractiediscus sie, waar met nadruk werd vastgesteld dat coa litievorming met de PvdA „voorshands" niet waar schijnlijk is. „In eerste instantie moeten wij proberen van de huidige coalitie met het CDA een succes te maken", aldus Voorhoeve. Desgevraagd verklaarde hij dat zijn ver maning ook gericht is tot li beralen buiten politiek Den Haag. Henk Vonhoff bijvoor beeld, de Groningse commis saris der Koningin, die de laatste tijd een aantal keren een socialistisch-liberale coa litie heeft bepleit, zal de con clusies van het fractieberaad op zijn huisadres toegestuurd krijgen. Volgens sommige VVD'ers probeert Voorhoeve daarmee de geest terug te stoppen in de fles waaruit hij hem zelf ruim twee weken geleden heeft bevrijd. Het was de fractievoorzitter die twee da gen voor de statenverkiezin gen in het Brabantse Haaren de uitspraak deed dat zijn partij in het „midden" thuis hoorde en dat zij zich dus niet door het CDA naar rechts moest laten drukken. In een toelichting verklaarde Voorhoeve toen dat samen werking met de PvdA wat hem betreft niet uitgesloten was, zij het dat de kans daar op volgens hem wel afhan kelijk was van een verdere koers verlegging van de PvdA. „Echte" liberalen als Von hoff en Geertsema, oud-com missaris van Gelderland, vatten dit op als een sein om weer eens hartstochtelijk te gaan pleiten voor een coalitie met de socialisten. Ook leden van de Tweede-Kamerfrac tie voelden zich toen vrij openlijk over andere samen werkingsverbanden te gaan praten. Geleidelijk aan zou daardoor het beeld zijn ontstaan dat de VVD zich drukker maakte r een mogelijke toekom stige coalitie dan over de huidige samenwerking met het CDA. Grote delen van de achterban snapten er niet veel meer van en hier en daar begon al openlijk gemor en gepraat over „dan maar overstappen naar Lubbers". Voor Voorhoeve was dit alles reden in te grijpen. „Naden ken over coalitievorming is toegestaan; er mogen alleen geen verklaringen namens de fractie meer over worden fgegeven," aldus Voorhoe- Dit betekent overigens niet dat een coalitie met de PvdA voor de VVD van de baan is. De liberalen zullen zich daarop bezinnen als het ka binet Lubbers-2 aan het eind van de rit komt en er een nieuw verkiezingsprogram ma moet worden samenge steld. DEN HAAG De prijs van het nieuwe paspoort wordt een van de strui kelblokken in het lang verwachte paspoortdebat volgende week. De CDA'er Van Weezei zegt: „De huidige prijs is de uiterste grens". De PvdA'er De Visser vindt de prijs sowieso veel te hoog en wil eerst nader onderzoek. De VVD'er Wiebenga zegt: „Ietsje duurder mag in ruil voor de fraudebestendigheid". En wat zegt staatssecretaris Van der Linden van buiten landse zaken? „Als men be reid is twee tientjes neer te leggen voor wielreflectoren op de fiets, dan mag ik toch wel een paar gulden extra vragen voor een veilig, frau debestendig paspoort? Ik hoop met de prijs die de bur ger moet betalen goed onder de honderd gulden te blijven, dus iets meer dan wat nu be taald moet worden". - De Visser heeft geen enkel vertrouwen in de moeilijk te doorgronden aanpak waar voor gekozen is, door drie ge- renommeeerde bedrijven het paspoort te laten maken op basis van een grotendeels ge heim contract. Het liefst zag hij dat de Kamer eensgezind een mini-onderzoek zou uit voeren om erger te voorko men. De geplande invoe ringsdatum van 1 januari 1988 kan volgens hem toch niet meer gehaald worden, zodat niemand bang hoeft te zijn voor enig tijdverlies. Schei uit! Van der Lindens partijgenoot Gualthérie van Weezei (CDA) maakt van zijn hart geen moordkuil. „Een mini- onderzoekje? Oh, asjeblieft niet zeg! Schei uit! Als we dat gaan doen, zitten we in het jaar 2000 nóg met die pas poorten te rommelen". Maar helemaal ongelijk heeft De Visser naar zijn mening niet. „Er blijven natuurlijk nog wel een paar vragen over", voegt hij eraan toe, „en daarop willen we volgen de week in het debat met Van der Linden een ant woord hebben". Wiebenga (VVD) valt hem daarin glo baal bij. Welke vragen zijn dat? Om te beginnen is er kamer breed twijfel aan de distribu tie van het nieuwe paspoort. Want hoe krijgt de burger straks een nieuw paspoort? Hij gaat naar het gemeente huis en vraagt een paspoort aan. De gemeente (eigenlijk de burgemeester) brengt dat verzoek over aan de nog te bouwen paspoortfabriek die onder controle staat van het ministerie van buitenlandse zaken. Als alles in orde is be vonden, vertrekt 24 uur later vanaf de fabriek een gepant serde bestelautd die het pas poort naar de betrokken ge meente brengt. Die operatie moet binnen 48 uur gereed zijn, want uitgangspunt van Van der Linden is dat de ser vice door de bank genomen minstens gelijk moet blijven. Circa zeventig gemeenten kennen weliswaar de nog snellere klaar-terwijl-u- wacht-service, maar bij alle andere duurt de aanvraag van een nieuw paspoort meerdere dagen. „Hoe effi ciënt is dat eigenlijk? Als er straks zo'n gepantserd autoo tje met één paspoort naar Kloosterburen moet rijden, is het toch logisch dat de distri butie peperduur wordt?", meent De Visser. Dure grap Gualthérie van Weezei: „Het wordt wel een dure grap, ja. Ook al maken we het voor kinderen en jongeren wat goedkoper, in een gezin met een paar kinderen kan de aanschaf van nieuwe pas poorten toch behoorlijk oplo pen. Daar moeten we voor oppassen. Ik zeg dit: voor mij is de prijs zoals die nu is, de uiterste grens". Die prijs schommelt rond de tachtig gulden. Als dat zo zou blijven, zou het rijk in het begin dan maar met minder leges genoegen moeten ne men om de fabriek de gele genheid te geven gemaakte researchkosten terug te ver dienen. Later, als de fabriek door de zwaarste kostencij- fers heen is, kunnen de leges omhoog. De eindprijs voor de burger blijft dan onveran derd. Wiebenga voelt daar wel wat voor. Van der Linden wil zich niet binden aan het bedrag van circa tachtig gulden. „Dat zou mooi zijn, maar ik denk dat we in elk geval goed onder de honderd gulden blijven, dus iets boven de prijs die we nu betalen moeten. Zeg ne gentig gulden". Behalve de distributie en de 'prijs, is er nog een derde punt, dat volgende week in het debat een rol zal gaan spelen. Dat is de bouw van de paspoortfabriek door KEP BV. Voorheen stond die af korting voor het consortium van Kodak in Odijk, drukke rij Elba in Schiedam en Phi lips, die voor deze gelegen heid een samenwerking zijn aangegaan. Maar nu staat KEP voor Kenmerk en Per sonificatie. De naam alleen al ligt De Visser zwaar op de maag, temeer omdat Neder land nog steeds geen behoor lijke bescherming van de pri vacy kent. Verder laat vol gens De Visser Buitenlandse Zaken geen gelegenheid on benut de invoering van het nieuwe paspoort erdoor te drukken. „Buitenlandse Za ken blijft de indruk wekken dat er van alles met Kodak, Elba en Philips onderhands geregeld is. Dat is een kwalij ke zaak". Van der Linden: „Ik ben blij dat De Visser zich ongerust maakt. Voor een onderzoek, zoals hij gevraagd heeft, voel ik niets. Is ook niet nodig, omdat we al heel ver zijn. De invoeringsdatum van 1 janu ari '88 halen we; we zitten nog steeds op schema. De fi nanciering van de fabriek is wel degelijk rond, al beweert De Visser van niet. Over de vestigingsplaats hebben we een onafhankelijk advies ge vraagd van de Nederlandse Middenstands Bank. Zolang de fabriek er nog niet is, pro duceren we bij Elba in Schie dam. En wat de distributie betreft, mag ie er gerust van uitgaan dat de ritten van de bestelwagens per computer zo efficiënt mogelijk zullen worden uitgekiend". ED FIGEE Pythoneieren De vier meter lange python-moeder in het Noorder Dierenpark in Emmen bewaakt nu nog zelf haar eieren. De afgelopen dagen hebben twee rotspythons van deze dierentuin in totaal 32 eieren gelegd. De broedtijd van de eieren is twee en een half tot drie maanden. Medewerkers van het dierenpark stoppen deze eieren, die een hele zachte schil hebben, zo snel mogelijk in een couveu se omdat er grote kans is dat de andere slangen uit de kooi de eieren kapot drukken. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Ultflovorlj/Wavary F DEN HAAG De voor genomen afslankingsope ratie bij de overheid heeft funeste gevolgen voor de Haagse regio. Bij het giste ren in de Tweede Kamer gehouden debat over die afslanking wees het PvdA-kamerlid Alders op „de vergaande effecten van een gigantische ope ratie, die zijn gelijke niet kent". Alders rekende voor dat de vermindering van het aantal ambtenaren bij de overheid voor de Haagse regio een ver lies van 12.000 arbeidsplaatsen betekent. Daarmee, zo luidde zijn conclusie, wordt fors inge grepen in de arbeidsmarkt van dit gebied. Alders vroeg minis ter De Koning (Binnenlandse Zaken) of het kabinet met Den Haag overleg wil plegen over de gevolgen van de afslanking en over de wijze waarop daar aan het hoofd kan worden ge boden. Alders drong in dit ka der aan op versterking van de Haagse infrastructuur. B en W van Den Haag hebben in een brief aan kamervoorzit ter Dolman al voorgesteld de atv verder door te voeren om zo een te groot verlies aan ba nen te voorkomen. Den Haag vindt ook dat het Rijk alle kosten voor het verlies aan ar beidsplaatsen in de regio op zich moet nemen, onder meer door de werkgelegenheid in bedrijven te stimuleren. De afslanking is gericht op vermindering van net aantal rijksambtenaren met ongeveer drie procent per jaar. Deze operatie, onder het motto „minder maar beter", leidt tot lagere uitgaven tot een bedrag van 1 miljard gulden. Doel er van is tweeerlei: bezuiniging en kwaliteitsverbetering. De regeringsfraties CDA en VVD stemmen in grote lijnen met de voorliggende plannen in. Het CDA-kamerlid Paulis vindt de afslanking volstrekt nodig en noemt de operatie niet alleen technisch, maar ook sociaal aanvaardbaar. ONTEVREDEN OVER BASISONDERWIJS (Van onze onderwijsredactie) HILVERSUM Ouders met kinderen op de basis school zijn grotendeels te vreden over het basison derwijs; leraren van de brugklassen zijn dat in veel mindere mate. Slechts 40 procent van de coördinatoren van brug klassen vindt dat de basis school goed voorbereidt op de middelbare school, terwijl een kwart van de leraren ronduit ontevre den is. Er zijn bovendien grote kwaliteitsverschil len tussen de basisscholen. Dit blijkt uit een onderzoek, dat in opdracht van het CITO (het Centraal instituut voor toetsontwikkeling) is verricht onder ouders van schoolgaan de kinderen, leerkrachten van de hoogste klassen basisonder wijs en leraren van de brug klassen in het voortgezet on derwijs. De peiling, uitgevoerd door het bureau InterView van Maurice de Hond, werd bekend gemaakt op het twee daagse congres over basisvor ming in het basisonderwijs, dat gisteren en vandaag in Hilver sum plaatsvond. Wat de vakkenkeuze betreft denken ouders en leraren zeer verschillend. Slechts vijf pro cent van de brugklasdocenten en maar twee procent van de ondervraagde onderwijzers vindt Engels van belang voor de basisschool; bij de ouders is dat 33 procent. De waardering voor spellen loopt eveneens sterk uiteen: maar 13 procent van de onder vraagde leerkrachten in de hoogste klassen van het basis onderwijs hecht waarde aan dat vak; bij de ouders is dat maar liefst 45 procent. Aan wereldoriëntatie, godsdienst en expressievakken willen zo wel leraren als ouders minder tijd besteden. Voor taal en re kenen moet daarentegen meer lestijd worden vrijgemaakt. Restgroep Opvallend is dat lbo-leraren het meest ontevreden zijn over het basisonderwijs: maar 32 procent vindt de basisschool een goede voorbereiding, bij de vwo-brugklasdocenten is dat 37 procent. Alleen mavo docenten vinden in meerder heid (55 procent) dat de basis school voldoet. Uit enkele in het rapport opgenomen citaten blijkt dat veel lbo-leraren vin den, dat de basisschool te wei nig doet aan de opvang van zwakke leerlingen: „Eigenlijk worden de leerlingen niet voorbereid op het lbo Het is een restgroep van leerlingen die nergens anders terecht kunnen... Het komt voor dat leerlingen bij ons komen met een grote achterstand, eenvou dig omdat ze niet meer gehol pen werden en omdat toch verwacht werd dat ze naar het lbo zouden gaan" HILVERSUM Het is beslist niet de bedoeling, dat de basisschool in de toekomst wordt voorzien van een soort eindexa men. Wel moeten er eind- niveau's (eindtermen) ko men, die elke school in ie der geval aan de leerling moet kunnen aanbieden. Ze zullen ook deel uitma ken van de kwaliteitsei sen die aan het basison derwijs zullen worden ge steld. „In geen geval wordt beoogd in het basisonderwijs een eind examenregeling in te voeren", zo betoogde directeur-generaal De Haan, die onderwijsminis ter Deetman gisteren verving tijdens de eerste dag van het congres in Hilversum over „basisvorming in het basison derwijs". Deetman verwacht dat die eindtermen voor het basisschool over tien jaar, bij de invoering van de basisvor ming in het voortgezet onder wijs, in de wet kunnen worden opgenomen. Enkele onderwijsdeskundigen, die op het congres aan het woord voerden, vonden dat de regeling voor de eindtermen wel erg vrijblijvend is. Meer dan een richtsnoer wil de mi nister de scholen niet opleg gen. Prof.dr. K.B. Koster uit Gro ningen zei überhaupt weinig heil te verwachten van de eindniveau's. Het zal naar zijn mening niet leiden tot een verhoging van de leerpresta ties: „Daarvoor is in veel ge vallen uitbreiding van de leer tijd noodzakelijk". Zijn collega De Klerk pleitte vanochtend voor duidelijke eindniveaus, waar elke school zich aan moet houden: „Dat is met name belangrijk voor de aan sluiting tussen basis- en voort gezet onderwijs". Wat wij elkaar in Nederland wel 'ns toewensen, is realiteit voor Saïdon. Hij woont in West-Afrika. Daar, waar kinderen nog écht de polio krijgen. Of tyfus, kinkhoest en erger. Stichting Redt de Kinderen (Nederland) en Unicef gaan daar samen iets aan doen met een groot vaccinatieproject Dat lukt ons alleen met uw hulp. Geef, en laat Saïdon niet de polio krijgen. Help het inentingsproject van Stichting Redt de Kinderen (Nederland) en Unicef. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het aantal personen dat in aanmerking komt voor een Indisch ver zetspensioen wordt binnenkort uitgebreid. Minister Brinkman (WVC) zal een besluit daartoe morgen officieel afkondigen in de Staatscourant. De uitbrei ding van de kring van gega digden kost de staat naar schatting 1,8 miljoen per jaar extra. Een pensioenuitkering op grond van de Wet Buitenge woon Pensioen Indisch Verzet wordt voortaan ook verleend van personen die behoorden tot net Koninklijk Neder- landsch-Indisch Leger (KNIL) en die na de capitulatie van het KNIL in groepsverband de strijd tegen de Japanners heb ben voortgezet Personen of nabestaanden van personen die, anders dan in militair verband, tussen 8 december 1941 en 8 maart 1942 sabotage-acties hebben ge pleegd tegen strategische ob jecten (olie-installaties e.d.) en in verband daarmee door de Japanners zijn mishandeld of gedood. Personen of nabestaanden van personen die zich vanuit het bezette voormalige Neder- landsch Indië naar geallieerd gebied hebben begeven om van daaruit de strijd tegen de bezettende macht voort te zet ten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5