„We willen gewoon winst maken" Ziekenhuis wil poliklinieken privatiseren Ondergedoken pleegkinderen eind deze week naar tehuis CONSERVATOR AMSTERDAMS HASH-MUSEUM: Hofleveranciers moeten zich voortaan waarmaken Kabinet wil meewerkende vrouw tegemoetkomen NS-topman: We zijn Nederland een beetje aan het uitwonen Nijpels verzwijgt tegenvallers met gebouwen van rijk BINNENLAND CeidócSoivumt WOENSDAG 1 APRIL 1987 PAGINA 3 Uitzendbureau's lichten GEB op voor ƒ150.000 ROTTERDAM Enkele uitzendbu reau's hebben het GEB in Rotterdam op gelicht voor ongeveer f 150.000. Zonder dat er uitzendkrachten bij het energiebe drijf hadden gewerkt, dienden de be- trokken bureau's wel declaraties in, die vervolgens werden uitbetaald. De zaak i kwam aan het licht bij een boekhoud- j kundige controle. Uit het politie-onder- j zoek is inmiddels wel gebleken dat de interne controle bij het GEB op de beta- ling van de rekeningen te wensen over j liet. Het is nog niet duidelijk op welke manier de valse declaraties tot stand kwamen en wie het te veel betaalde geld heeft opgestreken. Bemanning Katerine W. naar huis ROTTERDAM De drie bemanningsle den van de Katerine W., het Nederlandse vrachtschip dat al weken in Algerije aan de ketting ligt, komen vandaag naar huis. De Algerijnse autoriteiten hebben toestemming gegeven het huisarrest van de bemannings leden op te heffen. Het schip werd door ha- ven-autoriteiten aan de ketting gelegd, na dat bij het afmeren enige visserschepen wa ren beschadigd. In tegenstelling tot de be manning zal het schip als borg ach terblijven in de Algerijnse haven Mostaga- nem. Volgens de eigenaar van het schip ei sen de Algerijnen een schadevergoeding van ongeveer 400.000 gulden. Aanvankelijk eisten ze bijna een miljoen, wat volgens de eigenaar niet in verhouding staat tot de aangerichte schade. Diesel twee cent goedkoper ROTTERDAM Diesel wordt mor gen twee cent per liter geodkoper. De meest voorko mende prijs aan de zelftankpomp wordt dan 87,6 per liter. De prijsda ling is het gevolg van de ontwikke ling van de inter nationale produkt- noteringen Afscheids receptie Minister Korthals Altes van justitie in gesprek met het echtpaar Rang. De scheidende nationale ombudsman werd gisteren tijdens zijn afscheidsreceptie onderscheiden met het commandeur schap in de orde van Oranje Nassau. AMSTERDAM Wie door de uitgestalde lek kernijen in het Amster damse „Hash Museum" zo hevig bevangen wordt dat hij de vitrines inslaat óm een blokje stuff weg te graaien, rookt een zware pijp. De tentoon gestelde soft-drugs zijn allemaal met chemica- lieën bewerkt en dus minder geschikt voor consumptie. Toch noemt minister Kort- hals-Altes van justitie het museum (dat morgen zijn poorten officieel opent) „een absolute dwaasheid, die zo snel mogelijk ongedaan ge maakt moet worden". Niet omdat hij bang is dat de be zoekers er volledig stoned vandaan komen, maar omdat het museum koren op de mo len is van de omliggende cof- fee-shops in het hartje van Amsterdam. Al in de hal van het drugs- museum wordt de bezoekers (viertalig welkom geheten in ,,'s werelds eerste hash-mu- seum") verboden te roken. De jongen achter de kassa, die geacht wordt per persoon vijf gulden entreegeld te in» Jane", zegt conservator Ed Rosenthal. Deze 42-jarige Amerikaan, die een paar keer per jaar vanuit Califor- nië in Amsterdam opduikt, weet het verder ook niet. Hij lacht vriendelijk. „Ik ken haar achternaam niet", zegt hij. Gelukkig biedt de public- relations-man uitkomt: „Jane heet Grootjen". Het hash museum in Amster dam dat morgen wordt geo pend. casseren, heeft weftswaar een shaggie in zijn vingers, maar volgt verder alle bevelen op. „Ik mag niets zeggen van de directie", is alles wat hij kwijt wil. „Nee, ik kan u geen namen of telefoonnum mers geven". En na een half uurtje komt hij nog eens arg wanend informeren of we niet stiekem een camera bij ons hebben, want fotografe ren is door de directie al even streng verboden als ro ken. De directie? Wie is dat? „Uh, Rosenthal heeft het dat een ruime huiskamer groot is, ingericht. Niet om het gebruik van soft-drugs te bevorderen, zegt hij, maar omdat de cannabis (de plant waarvan marihuana bereid wordt) zo'n „fascinerend stukje natuur is". In de Vere nigde Staten zat hij nog eens een nacht in een cel omdat hij in het bezit was van een hash-pijp met drugsresten erin, maar hij zou zich eerder een tuinder dan een gebrui ker Wiet De agrarische interesse van Rosenthal leidt tot fraaie tek sten bij foto's over de kweek van Nederwiet, de soft-drugs van vaderlandse bodem. „Ne derland staat al generaties lang bekend op het gebied kend van kassen hebben landbouwdeskundigen dit geïndustrialiseerde land ge maakt tot één van de toon- aangevendste landen op het gebied van landbouw. Vanaf de jaren zestig doen tuinders verwoede pogingen om hier wiet te kweken". „Sinds ik in de jaren zestig betrokken was bij de New York Provo's, geïnspirëerd door de Amsterdamse even knie, bestudeer ik de hen nepplant, en vooral de kweek ervan. Ja, dat blijft interessant, omdat er steeds weer nieuwe technieken ont wikkeld worden. Net als bij de tomatenkweek bijvoor beeld", licht hij enthousiast toe. Toch bent u geen conservator van een tomaten-museum, maar van een hash-museum. Waarom eigenlijk? „In de eerste plaats willen we gewoon winst maken, dit is een commerciële onderne ming. En vervolgens omdat de cannabis het leven van heel veel mensen beïn vloedt". Ze worden high. „Ja, maar weetje wel dat het één van de eerste planten is die door de mensen werd ge bruikt? Vierduizend jaar ge leden als graan, en later voor andere doeleinden. De Pig- meeën in Afrika verkochten het aan de blanken die er touw van maakten voor de scheepvaart". Rookt u het veel? „Uh, daar wil ik het liever niet over hebben". Rosenthal lacht. De weëe geur van hash hangt om hem heen. „Nee, ik zeg niet hoeveel ik gebruik, want als ik dan straks terug kom in Amerika...". De conservator kan echter wel melden dat het roken van een stickie „real fun" is. „Normaal gesproken werken je hersenen als enorme fil ters, die allerlei informaties tegenhouden. Hash verandert dat. Je ziet de dingen buiten de gewone patronen, alles is anders. Real fun". Coffee-shops Minister Korthals Altes e Amsterdamse politie ver wachten dat uw museum het gebruik van drugs stimuleert. „Dat is niet terecht. De men sen die hier komen zijn al ge ïnteresseerd. Ik denk niet dat bezoekers door ons beïn vloedt worden, tegenstanders zullen echt niet als gebrui kers het museum verlaten". Als een bezoeker vraagt wel ke stuff hij voor een tientje het beste kan kopen en waar, wat zegt u dan? „Niets. Nee, dit museum ver telt dat niet. Maar het is toch gewoon op elke straathoek te zien? Men zegt dat er in Am sterdam vierhonderd coffee shops zijn die soft-drugs ver kopen". Bent u niet bang dat de poli tie hier morgen binnenvalt om de boel op te rollen? „Nee, dat durven ze niet. Zelfs als ze tegen het mu seum zijn, zullen hun toe vlucht niet nemen tot derge lijke nazi-methoden. Als ze het willen sluiten, gaan ze dan met leren laarzen stam pen? Dragen ze dan nazi symbolen? Ik denk niet dat ze dat willen. Dit land is juist zo tolerant omdat de nazi's hier hebben huisgehouden". STEVO AKKERMAN VNZ, KLOZ EN NZR ACHTER VOORSTEL NIEUWEGEIN NIEUWEGEIN Het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein wil zijn polik linieken privatiseren. Vol gens de leiding kan het ziekenhuis anders niet concurreren met privé- klinieken als die van Boe- rema en Vendex. De lei ding van het ziekenhuis heeft staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) ge vraagd hoe die over de plannen denkt. Het Anto nius Ziekenhuis telt 85 specialisten, 569 bedden en jaarlijks 130.000 patiën ten voor de polikliniek. Bestuursvoorzitter De Jong en driecteur Andriessen verwij zen naar de recente uitspraken van Dees dat ruimte moet worden geboden aan experi menten met commercialise ring. Ze vinden dat hun voor stel ook goed aansluit bij het advies van de commissie-Dek ker. Poliklinieken van zieken huizen verkeren volgens beide leidinggevers in een nadelige concurrentiepositie omdat ze in een keurslijf van regels zit- De Jong en Andriessen ver wachten dat daardoor bij veel specialismen steeds langere wachttijden voor poliklinische afspraken zullen ontstaan. Als gevolg daarvan zullen patiën ten naar elders uitwijken en zal de nu al aanwezige behoef te aan privé-klinieken groeien. Voor de lange termijn zijn vol gens Andriessen en De Jong juridische constructies denk baar die het mogelijk maken dat een erkend ziekenhuis zijn poliklinieken aan specialisten verhuurt. De Vereniging van Neder landse Ziekenfondsen vindt het begrijpelijk dat het Anto nius Ziekenhuis onder de strakke regels van de overheid uit wil. Maar volgens de VNZ is het voorstel tot privatisering voorbarig, omdat het vooruit loopt op het standpunt van het het rapport kabinet ï-Dekker. VNZ noemt het wel een voor deel dat het Nieuwegeinse zie kenhuis in de huidige plan ning past, in tegenstelling tot de centra van Boerema en Vendex die volgens de VNZ „niets toevoegen aan de huidi ge zorg, behalve kosten". Het KLOZ, de organisatie van particuliere verzekeraars, geeft het Antonius Ziekenhuis groot gelijk. De Landelijke Specialisten Vereniging moet nog een standpunt bepalen. De Nationale Ziekenhuisrad (NZR) noemt de plannen een logisch gevolg van de manier waarop staatssecretaris Dees reageert op de initiatieven van Vendex en Boerema. Als hun experimenten oogluikend wor den toegestaan naar de me ning van de NZR in strijd met de Wet Ziekenhuisvoorzienin gen dan hebben ook andere instellingen het recht om te experimenteren, aldus de NZR. Koninging wil onrechtmatig gebruik predikaat voorkomen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Koningin Beatrix zal per 1 mei de verlening van het predi kaat „hofleverancier" aan strengere regels binden. De bedoeling van deze maatregel is „het bestrij den van het onrechtmatig voeren van het Konink lijk Wapen, mede in het belang van de gerechtig den", aldus een medede ling van de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD). Tegelijk wil de koningin ook enkele vernieuwingen door voeren. Zo komt er een nieuw wapenschild, ontworpen door R. Oxenaar en J. Kruit, vorm gevers van onder meer de hui dige Nederlandse bankbiljet ten. Het nieuwe schild, dat er veel moderner uitziet, rust als het ware tegen een gekanteld vierkant, waarin de tekst is opgenomen „Bij Koninklijke Beschikking". Bedrijven die zich nu hofleve rancier noemen, hebben na 1 mei een half jaar de tijd om via de burgemeester in hun gemeente bevestiging van het predikaat aan te vragen. Als dit verzoek wordt ingewilligd, krijgt het betreffende bedrijf „bij Koninklijke Beschikking" het recht het nieuwe wapen schild te voeren. Het oude wa pen mag binnen afzienbare tijd niet meer worden ge bruikt, ook niet op briefpapier, drukwerk en dergelijke. Een apart probleem vormen de ondernemingen die het per soonlijk wapen van een ander lid van het Koninklijk Huis voeren, met daarbij de vermel ding „hofleverancier". Want hoewel dit recht verviel bij het overlijden van de betreffende koninklijke persoon, worden ook dit soort wapens nog 'vaak gevoerd. Koningin Beatrix gaat aan dit laatste een eind maken door te bepalen dat de toekenning van het predikaat „hofleverancier" voorbehou den blijft aan de regerend vorst of vorstin. Toekenning geschiedt voort aan niet meer aan een per soon, maar aan een bedriji en wel voor een periode van ten hoogste 25 jaar. Toekenning is allleen mogelijk als een bedrijf ten minste 100 jaar bestaat, bij voorkeur onder dezelfde naam, en als het bedrijf in en rond zijn plaats van vestiging de eerste of een duidelijk vooraanstaande plaats in neemt. DE KNOLLEN U GMT TB VER! IK WIL £Q>J pCO 0ED AOOICW! EN IK eec/f/w RSNKL U tWT tl NA DC NISCWD VAN HET DEN HAAG Het kabinet wil de meewerkende vrouw in het eigen bedrijf fiscaal tegemoetkomen. Dat zou moeten worden meegenomen in de wetswijzigingen die het gevolg zijn van de voorstellen voor belastingvereenvoudiging van de Commissie- Oort die begin 1989 in werking moeten treden. Dat blijkt uit het kabinetsstandpunt over het rapport „Loon naar Werken" van de commissie meewerkende vrouw in eigen bedrijf. Over het standpunt wordt nu advies gevraagd aan de Sociaal-Economische Raad, de Emancipatieraad, het Landbouw schap en de Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf. Het kabinet wil het fiscaal aantrekkelijker maken dat man en vrouw die in hun eigen zaak werken een maatschap gaan vor men. Dat is volgens het kabinet een goede juridische weerslag van de feitelijke verhoudingen in zo'n situatie. Het kabinet stelt daartoe een wijziging voor van de Wet op de inkomstenbelasting die inhoudt dat de fiscus bij overdracht van (een deel van) de onderneming aan de partner geen beslag kan leggen op de stille reserves. Voorts wil het kabinet dat de vrijstelling van vermo gensbelasting voor ondernemingsvermogen voor beide partners mogelijk wordt. Meewerkende vrouwen moeten daarnaast de mogelijkheid krij gen de kosten van vervanging bij zwangerschap en bevalling vrijwillig te verzekeren, waarbij in die periode een recht op uit kering mogelijk wordt. Op korte termijn moeten de mogelijkhe den om dit te verzekeren worden geïnventariseerd. Het kabinet is bereid geld beschikbaar te stellen voor een expe riment met bedrijfsverzorgingsdiensten in het midden- en klein bedrijf. Tenslotte wil het de voorlichting aan meewerkende vrouwen over onderwerpen als de te kiezen rechtsvorm, huwe lijksgoederenrecht, zwangerschap, kinderopvang, scholing en opleiding verbeteren. De Vrouwenraad van het NCOV, de christelijke ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, vindt het kabinetsstandpunt be trekkelijk kleurloos en betreurt dat het kabinet de vage aanbe velingen van de commissie meewerkende vrouw niet heeft aan gescherpt en ze bijna klakkeloos heeft overgenomen. Zo bepleit het kabinet handhaving van de meewerkaftrek, een fiscale aftrekpost voor de ondernemer voor de werkzaamheden die zijn vrouw heeft verricht. De aanbeveling van de commissie om de reële, beloning op den duur financieel aantrekkelijk te maken, neemt het kabinet niet over. MARKTEN VEEMARKT LEIDEN (31-3) SLACHTRUNDEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 115, waarvan 15 stieren. Dikbillen, extra kw. 2700-5200 per stuk. stieren 1e kw. 7,70-8,40. 2e kw. 6,80-7,70, vaarzen 1e kw. 7,00-7,70, 2e kw. 6,00-7,00, koelen 1e kw. 6,80- 7,70, 2e kw. 5,90-6,80, 3e kw. 5,20- 5,90, worstkoelen 4,75-5,55. Handel en prijzen: stieren goed - ho ger; koeien redelijk - hoger. GEBRUIKSRUNDEREN: (gulden per stuk) Aanvoer 184, waarvan 14 graskalve ren. Melk- en kalfkoelen 1e srt 1800- 2300, 2e srt 1200-1800, melk- en kaltvaarzen 1e srt 1850-2300, 2e srt 1200-1850, guste koeien 1e srt 1850- 2350, 2e srt 1100-1850, enterstieren 1400-2250, pinken 900-1600, graskal veren 600-950. Handel en prijzen: koelen rustig - ge lijk; pinken redelijk - gelijk; kalveren matig - gelijk en enterstieren redelijk gelijk. Stierkalf 290-420. extra kw. 475-575, vaarskalf 160-325. Handel en prijzen; roodbont redelijk - gelijk; zwartbont redelijk - gelijk. Aanvoer 754. Schapen 4,00-5,80, lammeren (rammen) 9,00-11,00, (ooi en) 8,00-10,50 en zulglammeren 13,00-15,00. (gulden per stuk) schapen 125-180, GEBRUIKSSCHAPEN-, EN GEITEN: Aanvoer schapen geiten 110. Schaap met 2 275-425, bokken en gelten 20-120. Handel: schapen redelijk; lammeren gelijk. Handel geiten redelijk, prijzen stuks, stemming: bruine eieren zwak- AMERSFOORT - Nederland dreigt volgens NS-topman L.F. Ploeger op het gebied van de infrastructuur te verloederen. In aanleg en onderhoud van bij voorbeeld spoor- en water wegen, havens, telecommuni catie, riolering en dergelijke is een enorme achterstand van 8,5 miljard gulden ontstaan en geld om die zaken grondig aan te pakken, is er niet. Ookhier is het probleem datde overheid zich fixeert op het fi nancieringstekort, zei Ploeger vandaag op een ingenieurscon gres in Amersfoort. „We zijn Nederland zo'n beetje aan het uitwonen", meent de NS-pre- sident-directeur. Alles raakt versleten en geld ontbreekt voor onderhoud en modernise ring. „Het heeft er alles van dat we daar even niet aan heb ben gedacht en dat we collec- drijfseconomische regel: gen dat je te zijner tijd kunt vervangen. De financiering van vervanging, vernieuwing en onderhoud schuiven we door naar onze kinderen." Ploeger zei dat ook in zijn ei gen bedrijf het kapitaal voor het opheffen van knelpunten in het spoorwegnet „niet zo snel beschikbaar komt als wenselijk is" en dat ook de spoorwegen in feite achterlo pen. Als de huidige knelpun ten straks eindelijk zijn opge lost „hebben we de 19e eeuw grotendeels van ons afgeschud, de 20e is dan ook bijna om en de 21e kondigt zich duidelijk aan met nieuwe taken als een hoge-snelheidsnet". Eerste Patriots in gebruik DEN HAAG Vanaf vandaag zijn de nieuwe Patriot-raketten in gebruik genomen bij het 502e squadron van de Koninklijke Luchtmacht, dat gelegerd is in het Westduitse Wunstorf. Dit on derdeel is als eerste Europese eenheid uitgerust met de hyper moderne mobiele luchtafweer-raketten. Met de komst van de eerste (conventionele) Patriots is weer een deel van de verou derde nucleaire Nike-raketten afgestoten. In 1988, wanneer ook het tweede Patriot-squadron zijn operationele plaats in de lucht verdediging in Centraal-Europa heeft ingenomen, zal de laatste Nederlandse Nike zijn verdwenen. „Kinderrech ter heeft moreel onbehoorlijk gehandeld SPIJKENISSE Komend weekeinde zal het gezin Offermans uit Spijkenisse zijn twee zevenjarige pleegkinderen naar een tehuis brengen. Met pijn in het hart. Een week lang heeft het gezin dan ondergedoken gezeten om na twee jaar van intensie ve zorg de tweelingzusjes Lisette en Suze voor te be reiden op deze volslagen onverwachte wending. Maar de biologische moe der denkt nu eenmaal dat het voor haarzelf en haar kinderen beter is als die een tijdje in een tehuis wonen. En de Rotterdam se kinderrechter Prins is dat met haar eens. „Juridisch heeft de rechter ge lijk, maar moreel zit hij er vol komen naast", meent me vrouw Maud Kok van de Ne derlandse Vereniging voor Pleeggezinnen. „Hij heeft zich er maar makkelijk van af ge maakt en in mijn ogen zelfs onbehoorlijk gehandeld". De kinderrechter zelf heeft al ge zegd dat hij vindt een goede beslising te hebben genomen, maar dat hij niet uitsluit er over enige tijd spijt van te krijgen. Het gezin Offermans nam twee jaar geleden vrijwillig de zorg op zich van de tweeling zusjes, omdat de moeder de verzorging niet meer aankon. De bedoeling was, zoals altijd bij vrijwillige plaatsingen, dat de kinderen op korte termijn weer naar hun moeder terug zouden gaan. Dat kwam er steeds maar niet van, waar door de kinderen inmiddels enorm aan hun „oom en tan te" zijn gaan hechten. De moe der is altijd welkom geweest in het gezin, omdat ook de pleeg ouders vinden dat de meisjes uiteindelijk weer naar haar te rug moeten. Maar de moeder voelde zich niet prettig bij die situatie en denkt beter naar hereniging te kunnen toe groeien als de kinderen in een tehuis zitten. „Maar het is helemaal niet ze ker dat het daar ook van komt", zegt mevrouw Kok. „En tegelijk is het vrijwel on mogelijk dat ze dan nog naar het pleeggezin teruggaan. Met als gevolg dat de kinderen nog heel lang in een tehuis kunnen zitten. Nu is een kindertehuis niet per definitie slecht, maar in het geval van deze twee kinderen is het dat zeer beslist wel. Zelfs de rechter heeft ge zegd niet uit te sluiten dat de kinderen er schade van oplo pen". De Vereniging voor Pleegge zinnen die wel vaker met der gelijke trieste zaken te maken heeft gehad, vindt dat pleeg ouders betrokken moeten wor den bij beslissingen over pleegkinderen. „Want het gaat er toch om wat het beste voor de kinderen is", zegt mevrouw Kok. „Maar het gezin Offer- mans is van de ene op de an dere dag met de rug tegen de muur gezet. Dit is helaas mo gelijk bij pleegouders die vrij willig kinderen opnemen, om dat ze geen enkele juridische bescherming hebben. Alleen als Justitie beslist dat kinderen bij hun ouders weg moeten, hebben pleegouders die deze kinderen opnemen enige rechtsbescherming. Daar is hier geen sprake van. Dan mag er blijkbaar zomaar over hun belangen worden heenge- walst. En erger nog: over de belangen van kinderen". DEN HAAG De ka mercommissie voor de Rijksuitgaven heeft ernsti ge vermoedens dat minis ter Nijpels (VROM) finan ciële tegenvallers bij de Rijksgebouwendsienst (RGD) heeft verzwegen. Dat zou zijn gebeurd in een overleg met de com missie over de begroting van 1986. De commissie heeft Nijpels in een brief om uitleg gevraagd. Ie problemen wai RGD. Over 1986 z kort zijn ontstaan bij de bijna 165 miljoen gulden. Volgens de bewindsman werden de finan ciële problemen al in novem ber vorig jaar duidelijk. In de maand daarop nam Nijpels een aantal maatregelen. Zo werd de RGD ondermeer on der cu ratele gesteld; er mochten geen uitgaven meer worden gedaan zonder toestemming van Nijpels. De kamercommis sie vindt het vreemd dat Nij-f pels van die problemen geen melding heeft gemaakt in het overleg van december jaar, toen alles dus al 1 zou zijn geweest.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3