„Komst van paus naar Chili is belangrijker dan wat hij zegt" fieidóc Commit brieven /lezers Bezoek paus is „geestelijke weldaad" GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld beroepingen EX-VLUCHTELING RODRIGO EGANA: Fraude sociale voorzieningen Vinger aan de begrotingspols Ccidócgotruwt WOENSDAG 1 APRIL 1987 PAGINA 2 Sponsors gezocht voor Radio Vaticana VATICAANSTAD De nieuwe leider van het bureau voor ontwikkeling en werving" van Radio Vaticana, pater Pietro Vanetti, heeft een moeilijke taak. Hij moet ervoor zorgen dat Radio Vaticana, dat in 1986 de grootste post op de begroting van de Heilige Stoel was, meer inkomsten krijgt. Vanetti, jezuï et, wil onder meer fondsen werven via reclame en sponsors die bij voorbeeld de kosten voor de verslaggeving van een pausreis op zich willen nemen. Bovendien zullen cassettes met uitzen dingen van het radiostation en reportages van bijeenkomsten met de paus in de verkoop worden gebracht. Bedrijven en han delaren kunnen nu al op radio Vaticana voor hun produkten adverteren, mits hun spotjes en de produkten genade in de ogen van het Vaticaan. Brinkman neemt anti-euthanasiepetitie in ontvangst RIJSWIJK Minster Brinkman van WVC heeft gisteren de anti-euthanasiepetitie van de stichting „Schreeuw om leven" alsnog in ontvangst genomen. De petitie waarin legalisering van euthanasie in strijd wordt genoemd met de universele rechten van de mens en de eed van Hypocrates, is door 300.000 mensen ondertekend. Brinkman wilde eind vorig jaar de peti tie niet in ontvangst nemen. Hij was van oordeel dat de ver schillende standpunten inzake „deze ernstige en delicate kwes tie" bij hem en de overige leden van het kabinet voldoende bekend waren. Nadat het RPF-kamerlid Leerling hem schrif telijke vragen had gesteld, wijzigde de minister zijn houding. De vaeck is 't zachtste bed. Joost van den Vondel Amerikaanse leider van Hare Krishna uit beweging gezet NEW YORK De hoogste gezagsorgaan van de Hare Krishna-beweging heeft tij dens een vergadering te Mayapur, India, de leider van de grootste commune in de Verenigde Staten uit de beweging gezet. Het betreft Kirtananda Swami Bhaktipa- da, die de scepter zwaaide over een 1600 hectare grote commune bij Moundsville in West-Virginia, de grootste van de driehonderd over de gehele wereld verspreide communes van deze uit het hindoeïsme voortgekomen stroming. Als reden voor de uitzetting worden genoemd „herhaaldelijk gebleken on eerlijkheid, gepaard gaand met stilzwijgend goedkeuren van onwettige activiteiten". Bhaktipada wordt er van verdacht in zijn commune moord en doodslag te hebben toegelaten eveneens het sek sueel misbruiken van on mondige kinderen. Nog vijf andere goeroes van de bewe ging in de Verenigde Staten zijn op last van de vergade ring in India van hun functie vervallen verklaard wegens allerlei soorten wangedrag, variërend van gebruik van verdovende middelen tot ho moseksuele praktijken of deelnemen aan gewelddaden en het verleiden van minder jarige meisjes. Nederlands Hervormde Kerk: Benoemd tot pastoraal medewerker te Amersfoort T.E. van Spanje, kan didaat te Ede, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Al phen aan de Rijn H. Ommering te Baarn. Beroepen te Putten (toezeg ging) A.W. van der Plas te Bergam bacht. Gereformeerde Kerken: Beroepen te Dokkum mevr. drs. L.A. Burggraaf! te Gauw-Terzooi. Aangenomen naar Drachten Z. Ra maker te Sneek. Aangenomen naar Geldermalsen A G. Bosma, wonende te Den Hel der. Christelijke Gereformeerde Ker ken: Beroepen te Dordrecht-centrum A. van de Weerd te Urk. Bedankt voor Harderwijk-Zeewolde R. van Beek te Veenendaal (Pniël- kerk). Personalia bisdom Rotterdam De bisschop van Rotterdam heeft benoemd: C.W.M. Schmidt tot diaken van de parochie St. Lodewijk te Leiden, met gelijktijdig eervol ontslag als di aken-stagiair in de parochie St. Pe trus te Leiden; drs. A.J. van Ooster- om tot pastor in het verpleeghuis en reaktiveringscentrum Antonius-Bin- nenweg te Rotterdam; Ph. A. Har ding tot pastoor van de parochie St. Joseph te Hillegom; C.A.M. van Haasteren CssR tot kerkelijk op bouwwerker in het dekenaat West- land met gelijktijdig eervol ontslag als pastor van de parochie H. Anto- nius van Padua te Leiden. F.L.M. Casteleln ofm tot rektor van het verzorgingshuis ,,De Wulverhorst te Oudewater; C.W.M. Schmidt tot di aken in .Huize Roomburgh" te Lei- De bisschop verleende eervol ont- C.A. Paardekooper als deken van het dekenaat Alphen aan den Rijn: A.J. Metten wegens pre-emeritaat om gezondheidsredenen uit de ge wone bediening; J.A. van der Valk sdb als rector van het verzorgings huis „Frankeland" te Schiedam; C.J. Vink als rektor in Huize „Roomburgh" te Leiden en uit de gewone ambtsbediening van het bisdom wegens emeritaat; E.J. Stagge sj als tijdelijk bestuurder van de parochie „Christus Koning" te Rotterdam-Hlllegersberg. Kerkelijke zending verleende de bis schop aan: J.B. Wewerlnke als pastoraal wer ker en coördinator van de pastorale zorg in het verpleeghuis en reaktive ringscentrum Antonius-Binnenweg te Rotterdam. AMSTERDAM „De komst van de paus naar Chili, de maandenlange voorbereidingen voor zijn bezoek en de massa bijeenkomsten, waar hon derdduizenden mensen worden verwacht: dat al les is wellicht nog be langrijker dan wat de paus in zijn toespraken en preken zal zeggen. Zijn bezoek komt op een goed moment, omdat het ver zet tegen de dictatuur van Pinochet in het slop zit. Ik denk dat de komst van de paus de opgesloten energie van de oppositie zal bevrijden en dat houdt niet op bij zijn ver trek uit ons land". Optimisme over het vandaag begonnen bezoek van paus Johannes Paulus II aan Chili bij Rodrigo Egafta (38), die in 1973 als Chileense vluchteling naar Nederland kwam. In 1983, toen de eerste ballingen toestemming kregen naar hun vaderland terug te keren, ver ruilde hij zijn veilige baan bij de ontwikkelingsorganisatie Novib voor een onzekere toe komst in zijn geboorteland. „Vergeet niet, we zijn niet uit eigen vrije wil naar Neder land gekomen. Als je de mo gelijkheid hebt om terug te gaan, waarom doe je het dan niet. Ook al zal het in Chili moeilijk zijn", zei hij destijds in een interview. Vier jaar later hebben Egafta en zijn gezin nog geen enkele spijt van hun stap. „De eerste maanden waren moeilijk. We moesten geheel anders gaan leven. Anders dan in Neder land, maar ook anders dan wij in Chili gewend waren ge- -i - Rodrigo Eganja (archiefopna me) weest. Die aanpassing heeft een aantal maanden geduurd. Als je het goed beschouwt, wonen we nu in een schizo freen land. Daar moet je mee leren leven. Wie dat niet kan, doet er beter aan te vertrek ken". Stadion Egafta, econoom van beroep, is tegenwoordig verbonden aan een instituut dat onder auspiciën van de Chileense rk kerk onder meer onderzoek doet naar de economische om standigheden in Chili en be last is met de vorming van ar beiders. We spreken hem in Amsterdam, waar hij deze week als lid van de Chileense delegatie een Latijns-Amerika seminar bijwoont van zijn vroegere werkgever. Dót spijt hem wel een beetje, want lie ver was hij in Chili gebleven om het bezoek van de paus mee te maken. Egafta's optimisme over de ef fecten van het pausbezoek worden niet algemeen ge deeld. In sombere voorbe schouwingen wordt onder meer gewezen op de geplande ontmoeting tussen de paus en generaal Pinochet in het pa leis waar in 1973 president Allende werd vermoord. Ook worden vraagtekens gezet bij de bijeenkomst in het beruch te stadion van Santiago, dat na de coup in 1973 dienst deed als gevangenis en martelka mer. Voor het rumoer over de ont vangst van de paus door Pino chet haalt Egafta zijn schou ders op. „Dat paleis is de zetel van de regering. Waar zou Pi nochet de paus anders kun nen ontmoeten?". En over de bijeenkomst in het stadion zegt hij: „De gruwelijke ge beurtenissen van toen kunnen geen reden zijn dat stadion niet meer te gebruiken. Het gaat bovendien om een ont moeting tussen de paus en jongeren. Ik ben ervan over tuigd dat de paus in zijn toe spraak zal verwijzen naar het gruwelijke verleden van het stadion". Pastoraal Rodrigo Egafta is niet bang dat het bezoek van de paus een legitimatie zal inhouden van het bewind-Pinochet. Daarvoor zijn de relaties tus sen de generaal en de katho lieke kerk veel te slecht. Met zichtbaar genoegen vertelt Egafta hoe de militairen keer op keer tevergeefs hebben ge tracht het bezoek van de paus als een officieel staatsbezoek voor te stellen. „Maar van be gin af aan is door de bisschop pen gesteld dat het een pasto raal bezoek is. De organisatie ligt geheel in handen van de Chileense kerk. De voorberei dingen hebben bijna ander half jaar in beslag genomen, waarbij het bezoek van de paus als een rode draad door het normale pastorale werk liep. Zijn komst geldt dan ook als een enorme steun voor de Chileense kerk, die de afgelo pen dertien jaar voorop heeft gelopen bij het verzet tegen de dictatuur. Kijk, de theolo gie van de bevrijding heeft in ons land nooit zo'n prominen te rol gespeeld als in Brazilië en Peru. De bisschoppen heb ben zich altijd ingespannen voor de naleving de mensen rechten, de rechten van de ar beiders op werk en salaris en het recht van de Chilenen op onderwijs. De bischoppelijke' brieven, zoals bijvoorbeeld de laatste Vastenbrief, bevatten allemaal verwijzingen naar dergelijke politieke thema's. Als de paus zijn bischoppen niet volgt en hier niet over spreekt, waar moet hij het dan over hebben?", aldus Ega fta. Symbool Maar zelfs als de paus zich in zijn toespraken en preken op de vlakte houdt, zal er vol gens Egafta alsnog een positie ve werking uitgaan van het bezoek. „Sinds de aanslag op Pinochet en de daarop vol gende harde reactie van de machthebbers is de oppositie, die al verdeeld is, nogal aan geslagen. De komende week ontstaat echter een situatie waarbij alle energie van de mensen vrij kan komen. Tij dens een mis in Santiago zal de paus de bijbel gebruiken van een Franse priester, die in 1984 werd vermoord we gens zijn oppositie tegen de dictatuur. Dat is voor de Chi lenen een symbool van zijn steun aan het verzet". Op het programma van de paus staat tevens een ontmoe ting met bewoners van een krottenwijk in Santiago, waar het verzet tegen Pinochet het felst is. Priesters die in deze volkswijken werken hebben vaak nog duidelijker dan de Chileense kerkleiders de kant gekozen van het verzet tot grote woede van Pinochet. Mogelijk zal de paus ook ge sprekken voeren met leden van het „Vicaria de la Solida- ridad", het mensenrechtenbu- reau van de Chilleense kerk". Het vicariaat, door Pinochet ooit „nog communistischer dan de communisten" ge noemd, houdt zich bezig met hulpverlening aan de slacht offers van de dictatuur. Inspiratie Van de vele massabijeenkom sten met de paus zal volgens Egafta een grote inspirerende werking uitgaan. Maar of als direct gevolg daarvan de re pressie minder wordt en de val van Pinochet dichterbij komt, is zeer de vraag. Egafta: „Het tegenwoordige Chili bestaat eigenlijk uit twee landen. Je hebt een gro te groep mensen, die een re delijk bestaan hebben. Ze we ten dat ze bepaalde dingen niet ongestraft kunnen doen, maar verder is hun leven best dragelijk. We moeten er voor waken dat men deze situatie, die al ruim dertien jaar duurt, normaal gaat vinden. Dat zou een gevaarlijke ontwikkeling zijn. Het andere Chili is dat van de mensen in de arme wijken. Hun situatie wordt steeds slechter. Zij zijn degenen die het hardste worden getroffen door de onderdrukking". Die maatschappelijke tweede ling draagt bij aan de onenig heid binnen de politieke op positie, die volgens Egafta met name verdeeld is over de vraag of er moet worden sa mengewerkt met de commu nisten, die het geweld niet schuwen. Bovendien zijn de politici volgen Rodrigo Egafta al veel te veel bezig met het regelen van een toekomst, die nog ver buiten handbereik ligt. JOS TIMMERS PINOCHET: (Vervolg van de voorpagina) MONTEVIDEO Het negentien uren durende bezoek dat de paus gister avond en vanmorgen bracht aan Uruguay werd geheel overschaduwd door de uitspraken van de paus en de gebeurte nissen in Chili, Generaal Pinochet kondigde aan dat 507 politieke ballin gen naar Chili mogen te rugkeren en hij noemde het pauselijk bezoek in een Westduitse krant een „geestelijke" weldaad, waarvan per definitie geen politieke effecten kunnen worden ver wacht. Ondertussen maakte de politie in San tiago gisteren korte met ten met krottenbewoners die zich land hadden toe geëigend om daar op te gaan bouwen en door de paus zullen worden toe gesproken. De paus maakte in zijn op merkingen in het vliegtuig over Chili onderscheid tussen autoritaire regeringen als in Chili en duurzame dictaturen als in zijn geboorteland Polen. "Een dictatoriaal stelsel zoals in Chili is van voorbijgaande aard", meende de paus. Het militaire bewind in Chili De paus hield na aankomst in Montevideo een toespraak voor vertegenwoordigers van Argenti nië, Chili en Uruguay ter herdenking van het Beagle-akkoord, waarbij arbitrage van het Vaticaan het grensgeschil rond het Beagle-kanaal uit de weg ruimde. heeft voor 1989 verkiezingen beloofd. De militaire macht hebbers zullen daartoe vol gend jaar een presidentskan didaat aanwijzen. In Polen daarentegén was volgens hem sprake van een duurzaam sy steem, waar hij vooralsnog geen hoop zag op fundamen tele veranderingen. Pinochet, die de paus morgen zal ont moeten, heeft overigens geen duidelijke toezeggingen ge daan ten aanzien van het her stel van de democratie in Chi li. In Montevideo zei de paus gis teravond tot vertegenwoordi gers uit Chili, Argentinië en Uruguay dat ongerechtigheid nooit met geweld bestreden moet worden in een verwij zing naar het Beagle-akkoord, dat Chili en Argentinië in 1984 in Montevideo na bemid deling van de paus sloten. De paus noemde het Beagle- akkoord „een onvergetelijke bladzijde in de geschiedenis van Latijns-Amerika". Hij voegde eraan toe dat het ak koord duidelijk maakt, dat de oorlog niet iets noodlottigs en onvermijdelijks is. De paus deed in Montevideo werk ten behoeve van de mensenrechten voort te zet ten. De paus zei verder dat hij tijdens zijn bezoek aan Chili zal aandringen op de nood zaak van nieuwe inzichten ten aanzien van de mensen rechten, maar benadrukte te vens dat zijn missie niet poli tiek getint is. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. Pausreis Tot en met maandag 6 april bezoekt paus Johannes Paulus II Chili, op uitnodiging van de Chileense bisschoppen. De ef fecten van dit bezoek aan een land dat al ruim dertien jaar wordt beheerst door de dicta tuur van generaal Pinochet, zijn niet voorspelbaar. Zal Pi nochet er in slagen het bezoek te gebruiken als goedkeuring van zijn bewind? Of zal de paus zich duidelijk uitspreken over de schendingen van de mensenrechten in Chili? On der druk van de kerk in Chili is de staat van beleg opgehe ven. Een aantal ballingen mocht naar huis terugkeren en oppositiebladen mogen weer verschijnen. Gevreesd wordt dat deze maatregelen slechts een farce zijn en alleen be doeld om het imago van de dictatuur ten opzichte van de paus en een aantal landen, waaronder de Verenigde Sta ten, te verbeteren. Terwijl dat bij andere reizen van de paus wel het geval was, heeft het Vaticaan ditmaal het pastorale karakter van de reis niet onderstreept. Desondanks wordt juist vanuit de kerk in Chili meer dan ooit stelling ge nomen en kritiek geuit op de politiek van Pinochet. Het meest duidelijk in zijn uitlatin gen is bisschop Carlos Camus van Linares die het regime „immoreel" noemde en begrip opbracht voor de opstandelin gen, die vorig jaar een moord aanslag pleegden op de dicta tor. Wat kunnen de kerken en in het bijzonder de katholieke kerken doen tijdens en naar aanleiding van het bezoek van de paus? Aandacht besteden in diensten en bijeenkomsten aan de situatie in Chili. Informatie geven over Chili en de rol van de kerken in dat land. De hoop uitspreken dat de paus zich in Chili duideljjk uit spreekt over de mensenrech-- ten in Chili. Brieven sturen aan politieke gevangenen. Fi nanciële steun aan de organi satie van politieke gevangenen en hun familie. Een aparte bij eenkomst over Chili houden. Graag is het Chilikomitee Rijs wijk bereid u te steunen in dit soort aktiviteiten: telefoon 070-940990 en 935440. Chilikomitee, RIJSWIJK. Mensenrech ten Onze roomboter gaat voor een belachelijk lage prijs naar de Sovjet-Unie. In ons land zijn er allerlei ontmoetingen met Russen, bijvoorbeeld op sport gebied. Alsof in Rusland geen mensenrechten worden ge schonden, joden en Christenen worden gehinderd en veroor deeld tot gevangenisstraffen of opname in psychiatrische in richtingen. De bezetting van Afghanistan duurt onvermin derd voort, maar er is geen groepering die daar tegen pro testeert. Zuid-Afrika echter is de zondaar volgens velen. Het vertrappen van mensenrech ten in de Sovjet-Unie gaat on dertussen onverminderd door. P. de Jong, DEN HAAG. Beter dan God De zondag beëindigde tv-serie „Beter dan God", een drieluik over genetische manipulatie, heeft bij mij wat vragen opge roepen. Op de eerste plaats wil ik opmerken, dat ik noch che micus, noch biochemicus, noch physicus, noch biophysicus, noch iets in die richting ben. Dit gebied ligt buiten mijn kennis. Ik blijf ervan af. Wel wens ik meer duidelijkheid in de omvang en de inhoud en onderlinge samenhang, welke achter de stelling ligt: „Beter dan God". Vandaar mijn vra gen: 1. Wie is God? 2. Wat is het leven? 3. Wie of wat is de oorsprong van het leven? 4. Wat is menselijk leven? 5. Wat is dierlijk leven? 6. Wat is ve getatief leven? 7. Welk ver band is er tussen vraag 1 en de vragen 2 t/m 6? Deze vraag 7 is terecht gesteld, daar ook in de stelling „Beter dan God" dit verband wordt gelegd of ten minste wordt geïnsunueerd. Over bovenstaande connectie moet eerst duidelijkheid ko men, anders spreekt men heel geleerd, maar eveneens in het wilde weg. Indien over deze samenhang geen duidelijkheid bestaat houd ik het maar op artikel 1 van de Geloofsbelij denis: „Ik geloof in God, de al machtige Vader, Schepper van Hemel en Aarde". Het is de moeite waard over dit alles eens z'n gedachten te laten gaan. De wetenschap zal er ook zijn nut mee kunnen doen. F. Fafié em. pr., DEN HAAG. De nieuwe cijfers die minister De Graaf heeft bekend ge maakt over de omvang van de fraude die via de sociale voor zieningen wordt gepleegd, liegen er niet om. Twee miljard gulden wordt door malafide werkgevers aan premie ontdo ken en voor nog eens twee miljard gulden wordt door indivi- duele, al dan niet uitkeringsgerechtigden ten onrechte aan uitkeringen geïnd. Samen vier miljard gulden. Het is de eer ste keer dat die concrete gegevens op tafel liggen. Die cijfers kunnen meteen een eind maken aan het wijd verbreide vooroordeel dat het in hoofdzaak de uitkeringsge rechtigden zouden zijn die sociale zaken voortdurend oplich ten. Gebleken is nu immers dat bedrijven voor de helft van het fraudebedrag verantwoordelijk zijn. Het is natuurlijk on aanvaardbaar dat er door uitkeringstrekkers voor twee mil jard gulden ten onrechte wordt geïncasseerd, maar het is minstens zo onaanvaardbaar dat bedrijven voor eenzelfde be drag aan premies ontduiken. De niet frauderende bedrijven moeten daar uiteindelijk on der lijden door de hogere premie die ze moeten betalen, zo goed als ook de bonafide uitkeringsgerechtigden in verschil lend opzicht gebukt gaan onder de last die ook door het mis bruik van de voorzieningen wordt veroorzaakt. Minister De Graaf heeft daarom groot gelijk dat hij de controle bij de be drijven wil versterken. Gezien de nu bekend geworden cij fers is er natuurlijk ook alle aanleiding een scherpe controle uit te oefenen op degenen die een uitkering ontvangen. Dat laatste mag echter niet uitmonden in een heksenjacht. HOEWEL het verslag van de Algemene Rekenkamer die de uitgaven van het Rijk controleert, een jaarlijkse en in die zin geen verrassende gebeurtenis is, bevat het rapport ook dit keer weer verontrustende feiten en gebeurtenissen waarover de burger zich niet alleen in hoge mate verbaast, maar waar aan hij zich ongetwijfeld ook ergert, In de afgelopen jaren heeft de overheid bovendien veel geld uitgegeven waarvoor geen toestemming was verleend. WANNEER de uitgaven eenmaal zijn gedaan kan het parle ment niet veel meer doen dan achteraf toestemming geven. Het budgetrecht van de Tweede Kamer, dat inhoudt dat mi nisters alleen uitgaven mogen doen die het parlement vooraf heeft goedgekeurd, wordt op die manier ernstig uitgehold. De oorzaak van deze „onparlementaire" gang van zaken is veelal te zoeken in tussentijdse beleidsnota's over begrotings wijzigingen. De Kamer krijgt voorts „weinig inzichtelijke, onvolledige en ten dele niet tijdige" informatie, zo stelt de Rekenkamer vast. MINISTER van financiën Ruding wil in deze situatie verbe tering brengen, maar indien alle inspanningen daartoe alleen van hem moeten komen, kan daar helaas niet al te veel van worden verwacht. „Er zijn deze eeuw al eerder dergelijke pogingen gedaan, zij het zonder succes" aldus de laconieke reactie van de Rekenkamer. De Tweede Kamer zal ook zelf een bijdrage moeten leveren om verdere uitholling van het budgetrecht te voorkomen. Het parlement zal daartoe de controlerende vinger steviger aan de begrotingspols moeten houden. Af en toe zon. DE BILT (KNMI) Boven de Britse eilanden ligt het ko mende etmaal een depressie met diverse kernen. De bijbe horende bewolking strekt zich uit tot aan het westen van ons land maar gaat nauwelijks verder in oostelijke richting. In ons land wordt het weer bij de grond bepaald door een zuidoostelijke stroming. Daar mee wordt uit zuid-Duitsland droge lucht aangevoerd. Tij dens opklaringen daalt de temperatuur vannacht tot rond 4 graden. Morgenmiddag wordt het met zo'n graad of 13 een tweetal graden warmer dan vandaag. Vooral in het oosten worden perioden met zon verwacht. De wind waait matig uit richtingen tussen oost en zuid. Op vrijdag neemt de wind wat toe uit het oosten, de temperatuur verandert dan weinig. Vanaf het weekeinde valt af en toe regen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Veel bewol king en nu en dan regen of sneeuw. Middagtemperatuur rond 6 graden, in de nacht in het binnenland temperatuur om het vriespunt. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en donderdag af en toe regen. Middagtemperatuur rond 8 graden. Britse eilanden: Veel bewol king en af en toe regen. Mid dagtemperatuur van 6 graden in het noorden tot 10 in het zuiden. Duitsland: Half tot zwaar be wolkt en af en toe regen. Mid dagtemperatuur 10 tot 13 gra den, in de nacht in het zuiden nog plaatselijk lichte vorst. Benelux: Half tot zwaar be wolkt en plaatselijk regen. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Frankrijk-. Half tot zwaar be wolkt en af en toe regen. Mid dagtemperatuur van 10 graden in het noorden tot 15 in het zuiden. Alpengebied: Veel bewolking en af en toe neerslag, boven 1200 m als sneeuw. Nulgraden- grens op 1500 m, geleidelijk nog verder stijgend. Middag temperatuur in de dalen van 10 graden in het noorden tot 14 graden in het zuiden. Spanje en Portugal: Half tot zwaar bewolkt en af en toe re gen Middagtemperatuur van 13 graden in het noorden tot 21 plaatselijk in het zuiden. Italië en de Joegoslavische kust. Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk een bui. Middag temperatuur 12 tot 17 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Hu Min Itegea Amsterdam onbew. 9 2 0 De Bilt onbew. 8 1 0 Helsinki Innsbruck Klagenlurt Malta regenbui M Moskou zw.bew. 7 München sneeuw 3 Het aantal slachtoffers van hart- en vaatziekten neemt gelukkig iets af. Uw giften hebben dus resultaat opgeleverd. Maar de strijd gaat voort. Want jaarlijks worden in ons land nog altijd 40.000 mannen en vrouwen getroffen door een hartin farct en nog eens 20.000 dogr een herseninfarct. En elk slachtoffer is er een teveel. Alleen als u uw hart laat spreken, kan de Nederlandse Hartstich ting doorgaan met het ondersteunen van het wetenschappelijk onder zoek, het verbeteren van de patiëntenzorg en het geven van voorlichting. stort uw bijdrage op giro 300 of bank 70.70.70.600. Bedankt voor uw gMagü! vrienden van de hartsticttrig

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2