Toneelamateurs acteren in Laken feest-spektakel £eid6cSomcMit l Computeronderwijs voor vrouwen groot succes STAD OMGEVING u Een cadeau van formaat WOENSDAG 1 APRIL 1987 PAGINA 17 Iraanse hongerstaker weer op vrije voeten LEIDEN De 30-jarige Iraniër die sinds afge- I lopen vrijdag in een Leidse politiecel in hon- 1 gerstaking was, is gisteren weer op vrije voeten I gesteld. De man heeft wel de plicht om zich da gelijks te melden. De vrijlating is het gevolg j van overleg tussen de Leidse politie en het mi nisterie van justitie. De Iraniër kwam in december 1985 Nederland in via België. Hij diende in Oegstgeest vervol- I gens een verzoek in om als politiek vluchteling erkend te worden. De man is bang in Iran ver- L volgd te worden wegens zijn politieke ideeën, r In oktober 1986 werd die aanvraag afgewezen. I De raadsman van de Iraniër diende daarna een i verzoek tot herziening in. mocht afwachten. Ook na hoger beroep was dat niet toegestaan, zo kreeg de Iraniër op 24 maart te horen. Drie dagen later werd de man in be waring gesteld, ten einde over de grens gezet te worden. Zijn raadsman spande echter een kort geding aan om dat tegen te gaan. Dat kort ge ding zal op 8 april dienen. De man ging na zijn in bewaring stelling in hongerstaking. „We hadden nogal moeite met de situatie", al dus een woordvoerder van de politie. „Een hongerstaker in een politiecel is verre van ide aal. Zeker als je derikt dat de uitspraak in het kort geding vermoedelijk pas over een week of drie komt. We hebben daarom in overleg met justitie besloten de man op vrije voeten te stel len, met dien verstande dat hij een meldings plicht kreeg". Vrijspraak voor chauffeur DEN HAAG /LEIDEN De Haagse rechtbank heeft een 28-jarige vracht wagenchauffeur uit Alkemade vrijge sproken. De man reed op 6 september van het vorig jaar een fietsster aan, die later aan haar verwondingen overleed; Het ongeluk gebeurde op de Heren straat in Leiden. Tijdens de zitting bleek dat de man niet roekeloos had gereden. Op het moment van de aanrij ding reed hij 19 kilometer per uur. Bo vendien, zo stelde de officier van justi tie, was er op de Herenstraat sprake van een „onduidelijke situatie". De of ficier eiste een geldboete van vijfhon derd gulden. Ze vond dat de man voor rang had moeten verlenen aan de fiets ster. Insluiper haalt uit LEIDEN Een 66-jarige Leidenaar uit de Vivaldi- straat werd gisteravond om tien voor half tien onaange naam verrast toen hij zijn vuilniszak van het balkon wilde halen. Juist toen hij de keukendeur open deed en de zak wilde pakken, werd hij met een voorwerp op zijn hoofd geslagen. Hij kreeg bo vendien een duw en viel door een ruit van de keuken. De dader, waarschijnlijk een insluiper, vluchtte weg. De gewonde man werd naar het Diaconessenhuis vervoerd waar zijn hoofdwond werd gehecht. Geluk gehad LEIDEN Een vrachtwagenchauffeur schrok zich gisteren een ongeluk. De man had zijn wagen op de Apothekers- dijk neergezet en bracht van daar kle ding naar een boetiek aan de Haarlem merstraat. Toen hij daar vandaan te rugkeerde, ontdekte de chauffeur tot zijn grote schrik dat zijn vrachtwagen, met 200.000 gulden aan confectieartike- len erin, was gestolen. Hij was zo stom geweest om de sleutels in het contact te laten zitten. De man had echter groot geluk. Nauwelijks nadat hij het kente ken van zijn voertuig aan de politie had doorgegeven, of een agent zag de vrachtwagen een terrein aan de Lopse- straat oprijden. Hij hield de dief aan. Het bleek om een 27-jarige Leidenaar te gaan. Residentie Orkest blijft in Leiden LEIDEN Het Residentie Orkest zal ook het komende seizoen zes concerten in Leiden geven. Daarover bestond enige tijd onzeker heid. Het RO opent namelijk het „eigen" Muziekcentrum in Den Haag en daarbij wa ren er tevens financiële onzekerheden door dat de gemeente in het kader van de bezuini gingen verdere subsidiering ter discussie had gesteld. Onderhandelingen tussen K&O en het RO hebben inmiddels tot een akkoord geleid, waarbij K&O de zes concerten heeft overge nomen. Behalve het RO komt in het volgen de seizoen ook het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest twee keer naar Leiden. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nat Noteer als nieuwe abonnee i Saam: Adres: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Saam:Voor Adres: Postcode/plaats:_ Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ccidóc Qowuvnt Sima vi- collecte De Simavi-collecte, die van 16 tot en met 21 maart in Leiden is gehouden, heeft 15.567 gulden opgebracht. Dit bedrag is 1.442 gulden hoger dan in 1986. Historici Een discussiebijeenkomst over de arbeidsmarkt voor historici wordt morgen om 20.00 uur gehouden in de Pelikaanhof. Sprekers zijn prof. dr. P. Klein van de Leidse Universiteit en prof. dr. H. Vleesenbeek van de Erasmus Universiteit Rot terdam. De inleiding wordt gehouden door N. Si ff els, vice-voorzitter van het lan delijk bestuur van de Stich ting Vakgerichte Belangen- beharting Historici. Beweging Joke Broeke en Rik van Boeckel beginnen donder dag 9 april met een nieuwe cursus bewegingstechniek op basis van de Afrikaanse en Japanse cultuur. De tien lessen worden op donder dagavonden van 19.00 uur tot en met 20.30 uur gege ven in het wachtgebouw naast de Morspoort. De kos ten bedragen 75 gulden. Aanmeldingen: Joke Broe ke, tel. 071-211365 en Rik van Boekei, tel. 071-133911. Ruilbeurs Ruilclub Koningskerk houdt vrijdagavond 3 april in de aula van de Dr. van Voorth uysensch ooi, Mar- nixstraat 104 in Leiden een ruilbeurs voor verzamelaars van onder andere postze gels, munten, prentbrief kaarten en lucifermerken. Entree voor niet-leden f1,50. Jongeren tot 15 jaar betalen een gulden. LCK V- vakan tiekam - pen De LCKV is een vrijwilli gersorganisatie, die sinds 1920 vakantiekampen opzet voor kinderen en jongeren van 8 tot 20 jaar. Voor de zomer van 1987 is nog plaats in tentenkampen in Drente en op de Veluwe voor jongens tussen de 11 en 15 jaar. Jongens boven de 15 jaar kunnen nog mee met tienerkampen in Dren te en Brabant, zeilkampen over de Friese meren en een f ietstrektocht door Lu xemburg, Duitsland en Bel- gie. Meisjes vanaf 15 jaar kunnen mee op de fiets- trektocht en naar een kamp in Drente. Opgeven kan elke maandag van 20.00 tot 21.30 uur op telefoonnum mer 142294. Meer informa tie kan verkregen worden op telefoonnummer 071- 892587. Computer terminals voor bibliotheek bezoekers LEIDEN Voor de bezoekers van de Leidse universiteitsbi bliotheek is het vanaf 6 april mogelijk om boeken en tijd schriften rechtstreeks op te zoeken met een computer. Met behulp van de computer kun- i boeken en tijdschriften die na 1962 zijn gepubliceerd, worden gevonden op auteur, titel en onderwerp. Verder zijn woorden in de titel van een boek te gebruiken om boe-' ken op te zoeken. In de ko mende jaren zullen ook boe ken, die voor 1962 zijn gepu bliceerd, in de computer wor den opgenomen. De terminals staan opgesteld in de catalo gushal van de universiteitsbi bliotheek. LEIDEN Ruim een maand na het begin van de opleiding, blijkt de computerschool voor vrouwen in de voormalige Drie Octoberschool een succesvol initiatief. Voor de opleiding op mavo/lbo- niveau, die bijna geheel wordt gesubsidieerd door het Gewestelijk Arbeids bureau, meldden zich meer dan 100 vrouwen voor 32 plaatsen. Nu al overweegt de school ook opleidingen te gaan ver zorgen op het gebied van systeembeheer en finan ciële administratie. De school werd gistermiddag officieel geopend en ter gele genheid daarvan werd de naam van de school bekend gemaakt door wethouder H.C.M. van Dongen (onder wijs). Zij werd hierbij geassis teerd door mevrouw S. Leeuw-Baart, dochter van Suze Baart. Suze Baart kwam in 1919 als eerste vrouw in de SUZE BAARTSCHOOL OFFICIEEL GEOPEND Leidse gemeenteraad namens de SDAP. Als raadslid was ze schoolopzichteres voor het la ger onderwijs en hield zich be zig met gezondheidszorg. De opleiding is bedoeld voor huis vrouwen vanaf 25 jaar, die' vroeger gewerkt hebben en nu weer betaald werk willen ver richten. Zij krijgen er compu teronderwijs. De school, die is gevestigd 'n het voormalige gebouw van Drie Octoberschool, wil haar capaciteit in de toekomst graag uitbreiden. Op dit moment kunnen er slechts 32 vrouwe onderwijs volgen. Volgei coördinatrice mevrouw M.M.F. van der Meij zouden er 60 vrouwen geplaatst kunnen worden. Of dat ook gebeurt, hangt af van de hoogte van de subsidie van het Gewestelijk Arbeidsbureau. Deze bedraagt nu 300.000 gulden. De gemeen te betaalt hier 30.000 gulden aan mee. Of de subsidie wordt verhoogd, hangt af van het succes van de opleiding, ver moedt mevrouw Van der Meij. „Als onze leerlingen snel een baan vinden, stijgen onze kan- Het probleem dat deze zoge naamde herintreedsters daar bij vaak ondervinden is dat hun opleiding is verouderd. Zij ontberen met name kennis van computers. Op deze school krijgen zij een actuele oplei ding om deze kennis op te doen. De opleiding duurt tien maanden gedurende tweeën- eenhalve dag per week. Er wordt onder meer les gegeven in informatica, boekhouden, kantoorpraktijk en machine- schrijven. Bovendien wordt aandacht besteed aan het weer leren studeren en het organi seren van de combinatie werk huishouding. Wethouder Van Dongen liet in haar openingstoespraak weten niet veel op te hebben met re cente onderzoeken, waaruit zou blijken dat werklozen wei nig belangstelling hebben voor scholing. „Deze onderzoeken zijn zeer eenzijdig gericht en doen met name de groep her intredende vrouwen die vaak niet staan ingeschreven bij het Arbeidsbureau tekort". EEN FRANSE HORTENSE MET EEN LEIDS ACCENT Oud-Leidenpenning De heer J. Heringa (rechts) heeft gisteravond tijdens de le denvergadering van de Vereni ging Oud Leiden in de Laken hal de zogenaamde Oud-Lei- denpenning 1987 in ontvangst genomen uit handen van de heer H.W. van Soest, voorzitter van de Vereniging Oud-Leiden. De vereniging kent deze ere penning toe aan mensen die zich ingespannen hebben om het historisch stadsschoon in Leiden te herstellen of te be houden. Heringa, voorzitter van de kerkraad van de Waal se Gemeente in Leiden, heeft zich de afgelopen jaren inge spannen voor de restauratie van de Waalse Kerk aan de Breestraat. Hij is ook betrok ken geweest bij de restauratie van het Jaen Pesijnhof in Lei den en is lid van de deeicom- missie voor het gemeente-ar chief. Nieuw jeugdhonk in de Meren wijk LEIDEN Er komt een ac- commodatie voor jongeren in de Merenwijk aan de Veluwe- meerlaan, in de buurt van het Broekplein. Dat is de inhoud van het principe-besluit dat door het college van B en W is genomen. Over de vorm van het gebouw en de organisatie van de opvang van de jonge ren wordt nog gesproken. Vorig jaar zomer werd een bouwkeet bij de Vossebes neergezet om een groep jonge ren op te vangen. Deze keet ook wel nissenhut genoemd is afgebroken omdat omwo nenden bezwaar maakten te gen de locatie en omdat van dalen de voor- en achterkant openbraken. De keet is overi gens niet door de jongeren ge bruikt, omdat er nooit een bouwvergunning voor is afge geven. In de Merenwijk, waar een kwart van de Leidse jongeren tussen tien en twintig jaar woont, waren en zijn nauwe lijks voorzieningen voor jeug digen. In december van het vorig jaar leidde dat ertoe dat het buurthuis van de stichting Zijlwijk aan het Regenboogpad geheel werd vernield. Het buurthuis was bezet door een groep jongeren en een andere groep vernielde het gebouwtje uit jaloezie. LEIL^N „Waarom heb je de deur naar de balzaal dicht gemetseld?" De ruitjes op de eerste etage van het Waagge bouw rammelen in hun sponningen. Hortense is woedend, dat zal ook de toevallige voorbijganger op de Aalmarkt niet ont gaan. „Jij hebt daar niets te maken", biedt Lode- wijk Napoleon enig ver weer. Dat had hij beter niet kunnen zeggen, want uit de mond van zijn gade klinkt prompt een stroom van scheld woorden die ongetwij feld niet de negentiende- eeuwse Van Dalen staan. „Prima", glimlacht Mie ke Lelyveld. „Mag ik de volgende Hortense?". Het is dinsdagavond 31 maart 1987 en in De Waag wordt naar een geschikte Hortense uit de vorige eeuw gezocht. Zo'n zeventig amateur-to neelspelers bezoeken de au ditie voor het spektakelstuk over Lodewijk Napoleon, dat in juli in de Pieterskerk zal worden opgevoerd. Na twee succesvolle Elckerlycs heeft de organisatie van de derde Leidse Lakenfeesten ander maal besloten tot de opvoe ring van een groot historisch theaterstuk in Leidens be roemdste kerk. Een stuk on der professionele begeleiding, maar met louter amateurspe lers, zo legt ambtenaar Ar nold van der Ree van de ge meente Leiden in zijn inlei ding uit. Zo'n 250 mensen zijn er bij de produktie nodig. In regie, de corbouw, kostuumontwerp i aanverwante zaken is in middels voorzien. Ook de be nodigde koren- en musici zijn geworven, maar voor enige tientallen toneelrollen wor den nog kandidaten gezocht. Na brieven aan Leidse ama teurtoneelgezelschappen en oproepen in dag- en week bladen hebben zich de nodige acteurs en actrices verzameld i het Waaggebouw. Kruitramp Regiseuse Mieke Lelyveld loopt in een rap tempo het script even door. Het stuk gaat over Lodewijk Napole on, de broer van Napoleon Bonaparte, die in het begin i de negentiende eeuw in Holland de lakens kwam uit: delen. Een verblijf dat zeker ook in Leiden niet onopge merkt bleef. Zo ronselde Lo dewijk Napoleon in het eer ste jaar van zijn heerschapij direct een meute Leidse weeskinderen voor een jeug dig keurkorps. Het jaar daar op vond de kruitramp aan het Steenschuur plaats. Ge beurtenissen die tijdens de voorstellingen in de Pieters kerk 180 jaar na dato Leiden opnieuw in de ban zullen houden. In een historisch de cor met fraai nagemaakte kostuums, maar met moder ne geluidsversterking via loopmicrofoons. Na het inleidende praatje op de begane grond verhuizen Mieke Lelyveld en assistent Piet van der Pas eerder verantwoordelijk voor Elc- kerlyc naar de eerste eta ge. De tientallen gegadigden komen vervolgens in twee uur tijds voorbij. Wie een ge schikt voorkomen voor één van de figurantenrollen als soldaat, weeskind of bode heeft, is meestal snel klaar. Leidenaar Ruud van Ris bij voorbeeld. Een prima kandi daat voor een dubbelrol als soldaat en kamerheer, zo oor delen Lelyveld en Van der Pas. En Ruud mag meteen een deur verderop, waar mo deontwerper Peter George Tap (poogt als couturier be kendheid te werven onder de wat mysterieuze aanduiding P.G. XXX) en zijn assisten ten al gereed staan om de maten voor de kostuums op te meten. Handen, hoofd, taille, vrijwel niets van Ruuds lijf en leden ontkomt aan het meetlint. Ook de kapper zal er binnenkort aan te pas moeten komen, zo waarschuwt P.G. En voor zien van de code KH 61 (KH staat voor Kamerheer) mag Ruud gaan dromen van een carrière als acteur. „Nooit wat aan toneel gedaan, maar ik las het in de krant en het leek me wel aardig", aldus Ruud, die ongetwijfeld niet ver meer van een Oscar is verwijderd. Voor de wat belangrijker rol len is een kleine voordracht noodzakelijk. Lodewijk Na poleon en zijn moeder Leati- tia blijken onder de wat ou dere kandidaten snel gevon den. „Prachtig" knikt de druk heen en weer dravende Van der Pas. Ook drie wees- moeders dienen zich al spoe dig aan. De kandidaten werkten eerder mee aan El- kerlyc en dat is er ook aan af te zien. Na wat weesmeisjes en dan seressen wordt het moeilij ker. Er zijn zeven gegadigden voor de rol van Hortense, de vrouw van Lodewijk. Mieke Lelyveld neemt even de rol van Lodewijk op zich, en de jeugdige actrices mogen hun woede over de dichtgemetsel de deur over haar uitstorten. Met overgave, dat wel, maar in een enkel geval heeft de Franse Hortense wel een erg Leids accent. Na kort beraad beslissen Lelyveld en Van der Pas wie de rol krijgt, het geen de gelukkige de weinig negentiende-eeuwse uitdruk king „shit zeg" ontlokt. Twee anderen mogen nog hopen op een ander rolletje, van de rest wordt in elk geval naam en adres genoteerd. Dat geldt ook voor een ander clubje kandidaten, dat hoopte op een rolletje als weesmeisje of demonstrante. Slechts drie mogen zich laten opmeten, want er zijn meer dames dan vrouwelijke rollen. Van der Pas probeert nog wat extra rollen bij Van der Ree los te weken, maar die is onverbid delijk: budget is budget en een extra kostuum kost han denvol geld. Hulpverlener De heren zijn beduidend in de minderheid, dat is duide lijk. En dient zich bij het re gie-duo een handjevol aan, dat zich mag profileren als hulpverlener bij de kruit ramp. „Dur is un schip de lucht ingevloguh", dreunt hulpverlener nummer één in onvervalst Leids op. Die mag blijven. Een ander heeft wat weinig volume, maar blijkt uitstekend wat meer stichte- lijker woorden voor te kun nen dragen. „Boeteprediker", oordelen Van der Pas en Le lyveld direct en meneer mag zich een toga laten aanmeten. Een wat oudere heer blijkt er niet alleen als kabinetslid Gogol uit te zien, hij kan hem ook uitstekend spelen. Die krijgt dus ook een rol maar daarmee is de koek op. En zo blijven er nog wat va catures over. Met name aan redders, weesjongetjes en bo des is een gebrek. Daar moet dus nog naar gezocht wor den. Eén van de hulpverle ners die net is opgemeten zal dat een zorg zijn. Hij staat aan het begin van een op windend avontuur, zo valt op zijn gezicht te lezen. „Tot binnenkort", roept hij en spoedt zich naar huis. Onge twijfeld om voor de spiegel alvast het doorgeven van em mertjes te oefenen. PAUL VAN DER BIJL

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17