Vmm Vj dl NófmkmfórP WU G6VGN U WAT VeRGGUJKINGS- MATGRIAAL „Wij zitten ook achter de computer" Mooie motieven omeven langste komen. AUTOMOBIGLBGDRIJF A. MULDGR B.V AUTOMOBIGLBGDRIJF VA. RGY5 ZN. Verder dan Wi Haren hoeft u voor schoenen niet te lopen. Senaat twijfelt aan veiligheid zesbaksduwvaart VOLVO VOLVO 360 MGT 2-UTER INJECTION VA. F 27545,-. BINNENLAND.£cid6c(goumiitWOENSDAG l APRIL 1987 PAGINA 12 Rijnsburgcrwcg 86b cn 103a, Rjjnsburg, tel.: OI7I8 - 29302 Hoge Rijndijk 352, Leiden, tel.: 071 - 8993 07 Modieuze muntjes. Vrolijk vlechtwerk. En bijzondere borduursels. Nog nooit ging Van Haren met zoveel mooie motieljes het vooijaar ia Schoenen waar de lente van afstraalt. En waarvoor u geen cent teveel betaalt. Terwijl er toch zeker niet is bezuinigd op het materiaal Zo is de muntschocn van suède, de vetermocassin van nappa en de mocassin met 1 fVyTrWi"*~] vlechtjes van fluweelachtig leer gemaakt. Zijn dat geen mooie motieven om even langs te komen? LDat zoekenS/we even op. I In de 'Uit'bijlage natuurlijk! «f ZUIDHOLLANDSE BOND VAN PLATTELANDSVROUWEN 50 JAAR: SCHIPLUIDEN Wie denkt dat de leden van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen alleen breien en haken, hoe creatief dat ook is, heeft het mis. Informati ca, filosofie, kunstge schiedenis, literatuur, vergadertechniek, dat zijn enkele van de cur sussen, die deze bond re gelmatig organiseert. „Wij zijn altijd al veelzij dig geweest", zegt presi dente J. van der Burgh- de Rooij van de afdeling Zuid-Holland, die dit jaar vijftig jaar bestaat. „Maar veel mensen heb ben nu eenmaal vooroor delen en drukken ons een stempel op". De Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen. Dat was in het prille begin de naam van de Bond van Plat telandsvrouwen in Neder land. Tegenwoordig komt een groot aantal leden niet meer uit de agrarische sek- tor. „Onze enige overeen komst is, dat we vrijwel alle maal in plattelandsgemeen ten wonen", vertelt mevrouw Van der Burgh". De landelijke Bond van Plat telandsvrouwen werd opge richt in 1930 en heeft inmid dels 82.000 leden, verdeeld over meer dan zevenhonderd plaatselijke afdelingen. De bond is aangesloten bij de Wereldbond van Plattelands vrouwen, die maar liefst 9 miljoen leden telt in 66 lan den. De jubilerende Zuidhollandse afdeling werd op 12 januari 1937 opgericht door een aan tal dames in Rotterdam. De groep groeide snel en zette meteen allerlei activiteiten op, maar in 1941 moesten de leden stoppen, omdat ze geen overeenkomst met de Duitse bezetters wilden tekenen. In juli 1945 pakte men de draad weer op. „In de jaren die daar op vol gen zie je duidelijk een ac centverschuiving binnen de bond", vertelt de presidente. „In het begin lag de nadruk vooral op de verzorgende taak van de vrouwen. Later kwamen daar steeds meer maatschappelijke onderwer pen bij en nu zijn we meer emancipatorisch gericht -We zijn bijvoorbeeld bezig met een project over de herwaar dering van arbeid. Daarin komt de positie van huis vrouwen, van vrouwen die meewerken in het bedrijf van hun man en van vrou wen met een betaalde baan ter discussie. We volgen dus de ontwikkelingen in de sa menleving op de voet. Het doel van onze vereniging is de vorming en ontwikkeling van vrouwen. We willen dat zij gaan deelnemen aan de samenleving en zich daar voor ook verantwoordelijk gaan voelen. Niet gebonden aan een bepaalde godsdienst of politieke partij, maar ge woon maatschappelijk be trokken. We willen een leer school zijn. Het gaat, kort sa mengevat, om recreatie, edu catie en emanciperende vor ming". Vooruitstrevend „De NBPV is altijd vrij voor uitstrevend geweest. Zo hiel den we in 1949 al een actie tegen het wegwerpen an af val. In 1951 was er een bij eenkomst over seksuele op voeding, iets wat voor die tijd heel vooruitstrevend was. Tegenwoordig hebben we ze ven commissies op verschil lende terreinen, die onder meer cursussen, reizen en bij eenkomsten organiseren. Zo is er een culturele commissie, die veel doet aan literatuur en toneel. De commissie Ka dervorming leidt vrouwen op voor bestuurlijke functies en geeft cursussen over verga dertechniek, spreken in het openbaar en het functioneren in besturen. Veel vrouwen die bij ons opgeleid worden, gaan later elders door met bestuursactiviteiten. Want hier mag je niet langer dan zes jaar in een bestuurlijke functie zitten. Aan de ene kant jammer, want je bent nog maar net ergens goed in gewerkt of je moet alweer weg. Maar aan de andere kant bevordert het de door stroming. We moeten dus ook constant aan kadervorming doen. Zelf heb ik zes jaar in het provinciaal bestuur geze ten, waarvan de laatste drie jaar als presidente. Morgen, tijdens onze vijftigste leden vergadering in Rotterdam, treed ik af". Vrijwilligers „Wij zijn een echte vrijwilli- gersbond. Dat is ook onze grote kracht. De cursussen en avonden worden zo veel mo gelijk door eigen leden ver zorgd. Behalve een onkosten vergoeding krijgen ze geen honorarium. Het is echt door leden voor leden. Niet altijd even gemakkelijk, want doordat veel vrouwen wer ken, moeten ze vaak woeke ren met hun tijd. De meeste cursussen voor Zuid-Holland worden gehouden in Rotter dam. Daarvoor hebben we een deel van het districtskan toor van de KNVB afge huurd. Dat bevalt goed. Donderdag op de ledenverga dering zullen 1500 vrouwen aanwezig zijn. Enkele tiental len van hen zijn al vijftig jaar lid. „Vroeger was de gemid delde leeftijd vrij hoog. Nu wordt dat steeds jonger", zegt mevrouw Van der Burgh. „Misschien omdat men nu pas ontdekt dat we meer doen dan veel mensen den ken". PETRA DE VRIES Presidente J. van der Burgh-de Rooij van de afdeling Zuid-Holland, die dit jaar vijftig jaar bestaat: „Veel mensen hebben nu eenmaal vooroordelen en drukken ons een stempel op". DEN HAAG De regeringsfracties CDA en VVD in de Eerste Kamer twijfelen aan de veiligheid van de zesbaksduwvaart op de grote rivieren. Uit het feit dat zich geen ongevallen voorge daan hebben, mag volgens CDA en VVD juist niet de conclusie getrokken worden dat de situatie op en langs de grote rivieren ook veilig zoii zijn. Bovendien zijn er in de fracties nogal wat irritaties ontstaan over het feit dat de twee onafhankelijk geachte hoogleraren ir. W. Barentsen en ir. J. Gerritsma die de opgedane ervaringen tijdens het proefjaar 1986 bestuderen, zich door middel van een contract aan Rijkswaterstaat gebonden hebben. Ze zijn blijkens dat contract respectievelijk „opdrachtnemer" en „adviseur" van deze dienst. Het was echter Rijkswaterstaat dat de proefvaarten heeft bege leid en dat nu eigenlijk zichzelf controleert. CDA en VVD vin den dat niet in de haak. Destijds is juist met het onderzoek inge stemd omdat het onafhankelijk zou zijn. Nu dreigt boven het on derzoek echter een zweem van partijdigheid te gaan hangen. Beide fracties hebben gisteren tijdens een begrotingsdebat bij minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat er met klem op aangedrongen de hoogleraren deel te laten uitmaken van een onafhankelijk onderzoeksteam. De minister antwoordt de senaat volgende week dinsdag. In een brief aan de vaste Kamercommissie Verkeer en Water staat van de Tweede Kamer, waar ook verbaasd is gereageerd, schrijft de minister het contract gesloten te hebben „omdat de boekhouding van de staat dat vereist". De twee professoren krij gen op grond van een uurtarief een financiële vergoeding. Hen is gevraagd, aldus de minister, „het onderzoek kritisch door te lichten, evenals de resultaten en de voortgang van het onder zoek". Zoals bekend is het onderzoek nog niet afgesloten omdat op een paar technische punten extra onderzoek nodig bleek. „De enige beperking die dit contract kent, is dat de hoogleraren alleen na toestemming gegevens openbaar mogen maken. Zij hebben alle vrijheid het onderzoek kritisch te volgen en hun eventuele onvrede, ook naar buiten toe, te uiten", schrijft de mi nister letterlijk in haar brief aan de Tweede Kamer. Wanneer u overweegt een nieuwe auto aan te schaffen, gaat u merken en typen met elkaar vergelijken. Heel gewoon en heel menselijk. Maar wanneer u met de Volvo 160 met 2-liter benzine-injection kennis maakt, is vergelijken eigenlijk overbodig geworden. Want u vindt voor die prijs nauwelijks een 2-liter. Laat staan één die standaard zo royaal en luxueus is uitgerust. Compleet met getint glas rondom, een 5-versnellingsbak, brede radiaalbanden, quartz uurwerk, van binnenuit verstelbare buitenspiegels, voorstoelen met verstelbare lende- steun en niet in de laatste plaats een soepele en schone motor, zonder kataly sator en geschikt voor alle benzinesoorten. U kunt dus overal probleemloos tanken. Vanaf loodvrij normaal (RON 91). Wanneer u nog aarzelt, dan willen we u voorstellen: kom naar ons toe voor een uitgebreide en overtuigende proefrit.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12