Braks: „Duitse koeien wonen in villa's, niet in schuren" Akkoord over 36-urige werkweek bij KBB Nieuwe wervencombinatie rekent op winst in '88 Beurs van Amsterdam ACTIES IN DE GRAANSECTOR „Commissarissen bij banken moeten balans kunnen lezen" Akzo goed toegerust voor minder goede omstandigheden ECONOMIE EeidócSou^nt WOENSDAG 1 APRIL 1987 PAGINA 11. ROTTERDAM Na een paar weken van betrekkelijke rust in de Rotterdamse haven zijn er vandaag opnieuw acties uit gebroken die mogelijk een langdurig karakter krijgen. De dagploegen op twee lokaties in Europoort van de Graan Ele vator Maatschappij (GEM), in totaal circa 125 werknemers, zijn vanmorgen in staking ge gaan. Dat gebeurde in het kader van de verrassingsacties zoals die eerder wekenlang in de stukgoedsector zijn gevoerd waarmee de Vervoersbond FNV wil bewerkstelligen dat de werkgevers in de graansec tor de cao-voorstellen accepte- De FNV wil een loonsverho ging van 1,5 procent ineens, de werkgevers het gefaseerd in voeren evenals de wensen van de bond om per bedrijf techno logie-overeenkomsten af te sluiten en een begin te maken met de invoering van een 36- urige werkweek. Gisteren we zen de werkgevers de eisen van de bond opnieuw van de hand nadat de Vervoersbond FNV voor vanmorgen een ul timatum had gesteld. Volgens de werkgevers bieden de voor stellen onvoldoende ruimte ge zien de terugloop in de graan sector. Volgens de woordvoerder B. Duym van de Vervoersbond FNV zijn er op de twee be trokken lokaties van de GEM circa twintig werkwillige werknemers. Volgens hem gaat het om leden van de Ver voersbond CNV die niet mee doet aan de acties. Volgens Duym is onwaarschijnlijk dat deze werkwilligen de produk- tie op gang kunnen houden. In de graansector van de Rotter damse haven werken circa 850 personen bij drie bedrijven: GEM, Grainwave en Maasha ven Silo. BREUKELEN De Neder- landsche Bank zal in het nog niet verschenen verslag over het vierde kwartaal van 1986 richtlijnen geven voor de eisen die gesteld dienen te worden aan commissarissen bij ban ken. De Amsterdamse advo caat mr. J.R. Glasz zei dat gis teren op een bijeenkomst op Nijenrode, de universiteit voor bedrijfskunde in Breukelen. Volgens Glasz wil De Neder- landsche Bank, naar uit het verslag zal moeten blijken, dat commissarissen van banken onder meer beschikken over kennis op bedrijfseconomisch gebied en financieel-economi- sche verslaglegging. Glasz zelf, schrijver van een boek waarin gedragslijnen voor commissa rissen zijn neergelegd, is ook van mening dat deze toezicht houders op ondernemingen dergelijke kennis moeten heb ben. Zij moeten een balans kunnen lezen, een investe ringsbegroting en een prospec tus kunnen beoordelen, iets weten van waarderingen en contact kunnen onderhouden met de accountant van de on derneming, zo zei Glasz. Wet telijk is er weinig houvast. Het enige dat de wet zegt is dat de geen deelbelan gen mag vertegenwoordigen en dat hij naar behoren moet functioneren. Wat onder dat laatste moet worden verstaan is niet duidelijk. Het verweer van sommige commissarissen dat zij afhan kelijk zijn van de informatie die de directie van de onder neming hun geeft wees Glasz af: „Er moet doodgewoon huis werk worden gemaakt, dan kom je een aardig eind op weg. Dan weet je ook welke informatie je niet krijgt en kun je daarom vragen". Licht hoger AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs sloot gis- ~teren licht hoger, nadat de koersen maandag nog onder druk stonden door een lagere dollar en een gedrukte stem ming op de beurzen elders als gevolg van het handelsconflict ^tussen de VS en Japan oyer chips. Dit laatste leek aanvan kelijk ook zijn weerslag te hebben op het Beursplein, waar lager werd geopend, maar de koersen al snel het ni veau van het slot van maan dag hervonden. Bij een dollar die bleef in de buurt van 2,04, trokken de koersen in de loop van de middag nog wat verder aan. Kon. Olie en Unilever, de rheest verhandelde aandelen op de beurs, kregen maandag nog flinke opdoffers, maar bleven gisteren goed overeind. De prijshoudende aandelen markt ging gepaard met een afwachtende houding op de optiebeurs. Ook hier bestond de meeste belangstelling voor olies, maar was ook de omzet in Hoogovens naar verhouding groot. Het staalbedrijf werd 1,60 duurder op ƒ35,60. Bij de hoofdfondsen noteerden de meeste aandelen licht hoger en Amev viel op met een stijging van 1,50. Pakhoed won een rijksdaalder en Stork zestig cent. CSM moest verder terug en Hunter Douglas verspeelde wat van de koerswinst van maandag. Op de obligatiemarkt gingen de koersen wat verder omlaag, maar de omzet van ƒ300 mil joen lag terwijl de inschrijving openstond op een staatslening ver beneden die van voor gaande beursdagen. Van der Valk investeert miljoenen in jUmelo _ALMELO Het Van der Valk-concern is voornemens 20 tot 25 miljoen in de Almelo se binnenstad te investeren. In de geplande opzet zal bij de drastische verbouwing van de schouwburg De Hagen ook het .rtieuwbouw-plan (woningen, winkels en kantoren) van de project-ontwikkelaar Maarsen worden betrokken. Bovendien is het aanvankelijke plan voor een hotel met 80 bedden ge wijzigd in een plan voor een hotel met 250 tot 300 bedden. Deze hotel-accommodatie loopt ,over' schouwburg annex congrescentrum en krijgt een connectie met het Maarsen- -plan. Volgens .projectleider' Ad van der Valk gaat het érom Almelo „nationale en zelfs internationale allure" te geven. .Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllim Staatslening brengt 3,25 miljard op AMSTERDAM De 6,25 pro- cent achtjarige staatslening Reeft 3,25 miljard opgebracht en een woordvoerder van het ministerie van financiën noemt de lening „geslaagd". Op de uitgiftekoers van 100,8 procent werd 50 procent toege wezen, waardoor het effectie ve rendement uitkomt op 6,12 procent. De obligatie index van het CBS van de staatsleningen kwam gistermiddag uit op een rendement van 6,11 procent voor zowel de staatleningen met een looptijd van 5 tot 8 jaar als voor de langstlopende staatsleningen. De vorige staatslening had eveneens een rente van 6,25 procent, maar werd met een opbrengst van 300 miljoen een mislukking. De looptijd van ten hoogste vijftien jaar werd te lang gevonden. Bo vendien leek het ministerie dit keer tegemoet te willen ko men aan de wens van vooral buitenlandse beleggers door te komen een lening zonder het in ons land gebruikelijke uitlo- tingssysteem, maar met een af lossing ineens. De indruk be staat dan ook, dat voor deze le ning grote belangstelling be stond in het buitenland. De lening was de vierde die .moest voorzien in de financie ringsbehoefte voor 1987 en die nu voor in totaal 10,55 mil jard gedekt is. 41IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII KIECHLE SCHOKT LANDBOUWBERAAD (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Hoewel Braks gisteren tijdens het landbouwberaad een paar maal benadrukte dat de atmosfeer „niet slecht" was, bleef de Westduitse minister van landbouw Kiechle met grote nadruk de plannen van de Com missie om het systeem van subsidies en heffin gen waarmee de EG-lid- staten nu de waarde van hun munt verrekenen, van de hand wijzen. Evenals maandag onder streepte hij daarbij dat een verdere aantasting van de positie van de Westduitse landbouw „een politiek gevaarlijke weg" zou zijn. Dat dreige ment zette hij nog extra kracht bij door te stellen dat „wanneer de emoties in beweging komen, wij Germanen moeilijker be heersbaar zijn dan de Ro- manen". Braks wilde van die opmerking geen hals zaak maken, maar rea geerde later nogal nuch ter door te zeggen: „En ik dacht nog wel dat de oor log allang afgelopen was". Een Westduitse woordvoerder verklaarde na afloop dat zijn minister slechts had willen waarschuwen voor ultra rechtse reacties in zijn land., Op zijn voorstel kwamen de Landbouw-ministers trou wens overeen een werkgroep in te stellen, die nu de ko mende weken een gedetail leerde analyse gaat maken van de landbouw productie kosten in de verschillende lid staten. Dat document moet de voorzitter van de raad, de Belgische staatssecretaris De Keersmaeker, een handvat geven om de Duitsers tot een soepeler opstelling te bewegen als hij eind april met hen en met de ministers van de ande re lidstaten bilateraal overlegt over mogelijke oplossingen. Kosten In de loop van de dag gaf Braks aan dat de ergste pijn voor de Westduitsers zit in hun met de overige lidstaten vergeleken zeer hoge produc tiekosten. „Voor hun koeien hebben ze villa's in plaats van schuren, ze hebben allemaal grote tractoren en ook relatief kleine bedrijven beschikken over een volledige machi ne-uitrusting. In Nederland werken veel boeren met loon werkers, waardoor het ge bruik van de kapitaalsinveste ringen bij ons veel efficiënter Braks voegde eraan toe dat op termijn de Bondsregering er toch niet aan zal ontkomen de eigen landbouw aan te pak ken. „Als we de zeer noge produktiekosten van de Duit sers tot Europese norm zou den maken, prijst de EG zich internationaal uit de markt". Volgens Braks zijn ook de Fransen, Britten en Italianen dat oordeel toegedaan, en zit Kiechle vooral met het pro bleem, dat hij anders dan voorheen van zijn regering geen ruimte meer krijgt voor nationale steunmaatregelen. Kiechle zelf liet dat gisteren ook wel doorschemeren, toen hij een dringend beroep deed op zijn collega-ministers hem niet te laten vallen. In een scherpe aanval op Andriessen merkte hij op, dat „de Com missie ons al genoeg in de steek heeft gelaten, voor schande gezet, geminacht". Op de raad deed hij een be roep hem niet net zo te be handelen. Als gevolg van de Duitse op stelling zagen de Fransen zich genoodzaakt de exportheffing op hun varkensvlees te hand haven, wat hen 1,75 per 100 kilogram kost. De Nederland se boeren hebben van de im passe hetzelfde voordeel als de Westduitse. Dat betekent dat zij een paar maanden lan ger profiteren van het be staande prijsregime: plus 2,9 procent voor zuivel- en plus 2,4 procent voor graanproduc ten. Zoals bekend, vergadert de Europese Commissie in haar geheel vandaag en morgen in Bonn. Het is morgen voor het eerst, dat de Commissie in haar geheel overlegt met de voltallige ministerraad van een lidstaat. Televisie-telefoon Een Japans meisje demonstreert een televisie-telefoon voor bezoekers van de Communicatie Beurs in Tokio die gisteren geopend is. Op deze beurs zijn de nieuwste technische snufjes te zien. De „Invite 64" televisie-telefoon is ontwikkeld door Mitsubishi Electric Company in Japan. De prijs per unit Is 160.000. PROEF MET OUDERSCHAPSVERLOF UTRECHT De directie van Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB, 20.000 werknemers) en de vak bonden hebben gisteren een principe-akkoord be reikt over een nieuwe tweejarige cao, die voor ziet in invoering van de 36-urige werkweek op 1 februari 1988. De verdere arbeidstijdverko- ring KBB kent reeds een 37-urige werkweek zal naar verwachting zo'n tweehonderd nieuwe arbeidsplaatsen ople- vijftig voor jeugdigen zijn bestemd, zo hebben KBB (Bijenkorf, Hema, Praxis en Maxis) en de Dienstenbond FNV gisteren meegedeeld. Invoering van de 36-urige werkweek kost 2,6 procent van de loonsom. KBB neemt daarvan 0,5 procent voor zijn rekening. De resterende 2,1 procent moet uit de prijscom pensatie komen. Als door het stabiel blijven of dalen van de prijzen geen prijscompensatie wordt opgebouwd, zal KBB ook de verdere kosten.betalen. De 36-urige werkweek geldt in beginsel voor alle functies bij KBB en dochteronderne mingen. Bij de invoering is de keus uit twee modellen: negen dagen per twee weken werken of per week vier werkdagen van negen uur. Voor functies waarbij de 36-urige werkweek organisatorische problemen veroorzaakt, is uitstel tot janu ari 1989 mogelijk. Bij Vroom Dreesmann-wa renhuizen (16.000 werkne mers) is de 36-urige werkweek in 1986 ingevoerd als uitvloei sel van een grootscheepse re organisatie in 1982. De vut- leeftijd blijft op 60 jaar staan. KBB gaat „wezenlijke veran deringen" in de pensioenrege ling voorbereiden. Bij wijze van proef introduceert het concern de komende twee jaar een vorm van ouderschapsver lof. Levenslang voor Nederlander na zelfmoordpact DRAGUIGNAN Een 31-ja- rige Nederlander is gisteren door de rechtbank in het de partement Var tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op zijn vrien din, met wie hij een zelf moordpact had gesloten. Van E. moet achttien jaar van zijn straf uitzitten en komt in die periode niet voor voortijdige invrijheidstelling in aanmer king. De voormalige zeeman uit Amsterdam had op 22 juli 1985 zijn verloofde, de 28-jari- ge Franse Nelly Berete, in de toiletruimte van een restau rant in Roquebrune-sur-Ar- gens in Var, met een kogel in het hoofd gedood en het wa pen toen op zichzelf gericht ARNHEM Na twee zeer goede jaren staat Akzo thans voor de uitdaging om onder minder gunstige omstandighe den weer een goed resultaat te behalen (1986: netto winst ƒ842 miljoen). „De gang van zaken in de eerste maanden van 1987 duiden er weliswaar op dat dit niet zal lukken, maar dank zij de versterkte positie van de groep meen ik dat Akzo goed is toegerust om aan minder gunstige omstan digheden het hoofd te bieden", aldus de voorzitter van de raad van bestuur van Akzo, jonkheer mr. A.A. Loudon, in een toelichting op het jaarver slag. Loudon toonde zich bezorgd over het ondernemingsklimaat in Nederland dat zijns inziens eerder weer wat lijkt te ver slechteren. „De j/erlaging van de vermogens- en voorraadaf- trek in 1986 geeft aan dat re gering en parlement het ken nelijk weer tijd vonden om de lastendruk op het bedrijfs leven te verhogen. Weliswaar vond er enige daling van de vennootschapsbelasting plaats, maar de vermindering van de hiervoor vermelde aftrekken heeft deze verlaging meer dan teniet gedaan. Thans duikt re gelmatig de gedachte op om ook aan de WIR te gaan sleu telen. Ik zou dit juist op het moment dat de arbeidsinko mensquote al weer aan het stijgen is een zeer ongelukkige maatregel vinden". Bijna 2 miljoen voor winkels kleine kernen DEN HAAG Het afgelopen jaar hebben 72 ondernemers een subsidie gekregen voor het in stand houden van de laatste, al dan niet rijdende, winkel in kleine kernen tot 3000 inwo ners. Daarmee was 1,8 miljoen gulden gemoeid. Met ingang van dit jaar waren nog 28 aan vragen voor subsidie uit 1986 in behandeling. Staatssecreta ris Evenhuis (Economische Za ken) heeft dit de Kamer mee gedeeld. Er blijken steeds meer ondernemers de subsidie aan té vragen. Ook voor 1987 is al een groot aantal aanvra gen binnen. Noteringen dividend ovef 85/1.30 1987 (tot 10:45 uur) 143.90 144.50 127.00 127.50 10 24/3 195.50 26/2 62.50 62.50 42.70 43.10 172.80 174.00 173.00 261.00 263.00 262.00 240.10 241.70 162.50 164.00 41.50 25/3 33.00 29/1 49.20 49.50 83.00 84DO ihrend gr c 127.00 128.50 20.90 20.90 hunter d pr chamotte pr 1920.00H im'mdo c 397.00 393.00 meneba d lyonn 70.50 69.50 gamma hold 323.00 320.00 gamma h pr 25.30 25.50 975.00 975.00 75.00 76.00 ver.' mulder bosk 50.00 multihouse 22.40 mijnbouw c 285.00 288.00 17000.0 361.00 nutricia gb 230.00 230.00 pont hout 102.00 102.30 2,10 Zweedse kr. 3,42 Noorse kr. 5,58 Deense kr. 114,75 Oost.schfll 133,25 137,75 Iers pond 370 - 440370 - 440 Opgave: Drijfhout, A'dam 84 1/2 853/4 royal di 48 3/8 483/8 geniet 601/2 116 7/8 37 7/8 genl public 24 3/4 251/8 54 1/2 50 7/8 503/4 43 1/8 423/4 39 7/8 30 3/4 46 1/2 105 7/8 BARENDRECHT De direc ties van de reparatiewerven Niehuis en Van den Berg in Rotterdam en Vlaardingen Oost Bedrijven (VOB) in Vlaardingen verwachten dat als de fusie van de twee be drijven doorgaat, de nieuwe wervencombinatie volgend jaar een winst zal maken van 1,1 miljoen gulden. Het jaar daarop wordt de winst op 2,6 miljoen geraamd. De twee bedrijven, die de af gelopen jaren forse verliezen hebben geleden, maakten gis teren bekend dat zij overeen stemming hebben bereikt over de voorgenomen fusie. Het plan, waarvoor in totaal 25 miljoen gulden nodig is, is gis teren aangeboden aan minister De Korte van economische za ken. Hij moet op korte termijn laten weten of hij vijftien mil joen gulden in de vorm van een achtergestelde lening wil verstrekken. De banken moe ten nog benaderd worden met het verzoek tien miljoen gul den aan kredieten te verstrek ken. Volgens districtsbestuurder T. Berger van de Industriebond FNV heeft minister De Korte zijn steun aan het plan al toe gezegd, zodat het snel kan worden uitgevoerd. Dat is ook nodig, omdat de betrokken be drijven op de rand van de af grond balanceren. Bij de reparatiesector van de nieuwe werf zullen in totaal gaan werken. Daarmee wordt het aantal ar beidsplaatsen vóór het fail lissement van Boele telden de drie bedrijven zo'n 1500 werk nemers nagenoeg gehal veerd. Volgens Berger zullen 100 110 werknemers van Boele huri werk kunnen be houden. Bij de andere twee be drijven zullen in de toekomst in totaal nog zo'n 150 man moeten afvloeien, die veelal in de indirecte sfeer werken. De Industriebond heeft voor gesteld een arbeidspool op te richten voor alle reparatiewer ven in het Waterweggebied. Hiervoor is een overheidsga- rantie nodig van zes miljoen gulden, waarvoor nog geen toezeggingen zijn gedaan. Flexibel Grootste probleem bij het rea liseren van de fusie ziet direc teur Van den Berg van Van den Berg en Niehuis, de wijze waarop in de toekomst de pie ken in het werkaanbod moe ten worden opgevangen. Men wil dit oplossen door het in voeren van een systeem van flexibele arbeidstijden. Van den Berg: „Bijvoorbeeld door in de zomer langer te werken en het teveel in de winter te compenseren. Volgens FN V-bestuurder Ber ger heeft zijn bond begrip voor de noodzaak van een flexibe ler arbeidsinzet, maar mag dit er niet toe leiden dat allerlei toeslagen voor bij voorbeeld het werken op zaterdag ko men te vervallen. „Wij zullen niet toestaan dat de cao op zijn kop wordt gezet". Volgens ir. J.W. ter Hart, voorzitter van de Centrale van Scheepsbouwmeesters in Ne derland, maken de plannen onderdeel uit van nationale wervenplan (afslanking) waar op minister De Korte van eco nomische zaken kortgeleden heeft aangedrongen. „De Nederlandse scheepsbouw moet in de komende jaren to taal veertig procent produktie- capaciteit afbouwen en tegelij kertijd de concurrentiepositie versterken. In de afgelopen ja- hebben talloze flink afgeslankt. Nog verder gaan op die weg betekent voor hen iuist een verslechtering van hun concurrentiepositie. In onze ogen is samenwerking tussen dergelijke werven daar om de oplossing". Van den Berg noemde de aan gekondigde fusie een voor beeld van dergelijke samen werking. „Door de fusie wordt de reparatiesector in Rijnmond met veertig procent vermin derd. Dank zij de combinatie van flexibele arbeidstijden met de uitbreiding van de dok- en bezettingscapaciteit zullen de werfkosten per uur dalen met als resultaat een verbetering van de concurrentiepositie ten opzichte van de buitenlandse werven".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11