Goedkoper buskaartje voor jeugd Sou/io/nt f STAD OMGEVING ,eidse vuilverbranding pas in 1995 dicht Handig 'miniburo' Compromis over proef Breestraat er I !]BR gaat giet in b eisen Personeel Deetman: huisartsenopleiding mag blijven Vinvis in juni te bezichtigen \rste iseumkrant Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). JNZj Ccidóc Commit LEIDEN Kinderen kunnen vanaf morgen, 1 april, goedkoper met de NZH-bus rijden. De leeftijdsgrens voor de jeugdkaarten is ver hoogd van 9 naar 11 jaar, waardoor meer kinderen voor half geld kunnen reizen. Op zon en feestdagen kunnen kinderen nog goedkoper reizer: samen met een betalende volwassene mogen maximaal drie kinderen mee voor één (blauwe) strip per kind, ongeacht de lengte van de reis. Het goedkopere kinderkaar tje is een van de aanpassin gen van de tarieven die morgen ingaan voor het stads- en streekvervoer. Het buskaartje wordt gemiddeld drie procent duurder (één procent als gevolg varf de al gemene BTW-verhoging en tWèe procent prijsstijging). De twee- en driestrippen kaarten worden vijf cent duurder en gaan respectie- De tien- en vijftienstrippen kaarten gaan twee dubbel tjes in prijs omhoog. De 45- strippenkaart kost voortaan 25,35, dat is 60 cent meer. De 10-strippenkaart, die ah leen op de bus bij de chauf feur verkrijgbaar is, kost voortaan 8,65, net zoveel als de 15-strippenkaart in de voorverkoop. De weekkaar ten kunnen vanaf morgen op elke gewenste dag in gaan. De NZH verwacht van de geringe tariefstijging geen nadelige gevolgen voor het vervoersaanbod. Momenteel maken jaarlijks zo'n 61 mil joen mensen gebruik van de NZH-bus. Het afgelopen jaar is het deel van de kosten dat door de tariefopbrengsten wordt gedekt, gestegen tot 43 procent. De NZH spreekt hierbij van een gunstig be drijfseconomisch beeld, ze ker in verhouding tot de grote stedelijke vervoeron- dernemingen. In Leiden en omgeving is het aantal reizi gers het afgelopen jaar met 6 procent gestegen. De lijnen 30 en 31 van en naar Kat wijk droegen daar opvallend aan bij. Het reizigersaanbod op de buslijnen van en naar Den Haag bleef nagenoeg onveranderd. In het noordelijk deel van het werkterrein van de NZH was sprake van een lichte stijging in het vervoersaan bod. Mogelijk krijgt het rei zigersaanbod daar een im puls als de zogenaamde „spitsbussen" worden geïn troduceerd. Dat zijn bussen die in de spitsuren reizigers vervoeren van hun woonge bied naar hun werkgebied, zonder tussentijds halte plaatsen aan te doen. Een soort pendelbussen derhalve. Zeer binnenkort wordt een onderzoek begonnen naar de exploitatiemogelijkheden van dergelijke buslijnen. Als proefgebied is gekozen voor Amsterdam-zuidoost. Niet uitgesloten wordt de spits bussen ook elders in te zet ten, als blijkt dat de exploi tatie bevredigend is. Daarbij wordt in eerste instantie ge dacht aan plaatsen in de Randstad zoals Den Haag, waar grote kantorenconcen traties zijn met maar een matige bereikbaarheid per openbaar vervoer. t bei f Pel erie, aaghui" tnendi :D3i one'DEN Het college van ser van het Energiebedrijf ca land (EBR) heeft vandaag 7 gereageerd op de eisen het personeel voor betere S soofedsvoorwaarden. Het ulti- um dat het personeel vori- 50 «week gesteld heeft liep - Tlaag af. De vertegenwoor- rs van het personeel zul- zich morgen beraden over tijdstip waarop de a'ange- 50 fthgde acties zullen plaats- Men. Vertegenwoordigers JADE de ambtenarenvakbonden 98 wel uitgenodigd voor een Hrek met het college van »er op 8 april, ter voorbe- AAS ing van een gesprek met nu minister van binnenlandse ELKE ZATERDAG VLOOIENMARKT LEIDEN De Zuidhollandse Vlooien markt wordt met ingang van 4 april elke zaterdag in de Groenoordhallen in Leiden gehouden. Van 10.00 uur tot 16.00 uur kunnen allerhande artikelen worden verkocht en gekocht. Omdat de Zuidhollandse vlooienmarkt volgens de organisatie erg in trek is bij zowel deel nemers als bezoekers, is besloten de vlooienmarkt wekelijks te houden. Een plaatsje op de vlooienmarkt kost 25 gul den; een kraam 35 gulden. Clubs en verenigingen kunnen enkele malen per jaar gratis deelnemen. Een verkoop plaats reserveren kan tussen 9.00 en 11.30 uur en tussen 19.00 en 21.00 uur via telefoon 01718-24503. Zaterdag 18 april is er geen vlooienmarkt. Illegale zender LEIDEN In een bericht in de Leidse Courant van vrijdag 27 maart over het uit de lucht halen van de illegale ra diozender Happy Sound is ten on rechte vermeld dat een 55-jarige Leidse vrouw werd gearres teerd. Tegen de vrouw werd slechts proces verbaal opge maakt. DINSDAG 31 MAART 1987 PAGINA 9 LEIDEN Minister Deetman (onderwijs) heeft er geen bezwaar tegen als de rijksuniversiteit Leiden met een andere invulling komt voor de bezuinigin gen, in plaats van de voorgenomen beperking van de huisartsenopleiding. De Tweede Kamer bleek gisteren nogal wat kritiek te hebben op deze maat regel. CDA'er Lansink ondersteunde het argument van de Landelijke Huisartsen Vereniging (LHV), dat iedere faculteit geneeskunde eigenlijk ook een vakgroep huisartsgeneeskunde dient te bezitten. ,,Er is ai heel wat bereikt", zo reageerde prof. J. Mulder van de vakgroep huisartsgeneeskunde van morgen. „Er is een positief klimaat ontstaan door de brief die het college van bestuur vorige week naar de minister heeft gestuurd, waarin stond dat het beroepsonderwijs in Leiden moest worden ge handhaafd. Ik wil over alternatieve bezuinigingen onderhandelen, als het maar geen geld kost". Het college van bestuur moet nu een brief met nieuwe voorstellen sturen naar de minister, en daarover moet worden onderhandeld. Mulder verwacht dat de vakgroep over ongeveer een maand definitief weet wat er gaat gebeuren. „Ik verwacht dat de vakgroep voor 75 procent behouden blijft en dat het studentenonderwijs en wetenschappelijk onder zoek in Leiden afneemt. Over het post-academisch onderwijs wordt nog gediscussieerd". Volgens woordvoerder dr. R. van Velzen van de Plaatselijke Huisartsen Vereniging gaan de huisart sen uit de Leidse regio hun acties „absoluut niet" beëindigen. „Er is gisteren een huisartsen-vriende lijke discussie gevoerd. Maar de minister heeft de bal teruggespeeld naar de universiteit. Of eigenlijk naar de faculteit, want die moet een paar ton er gens anders op gaan bezuinigen. En tot nu toe wilde de faculteitsraad dat niet". Speciaal onderwijs in de problemen LEIDEN Op dertien Leidse scho len voor speciaal onderwijs zijn in de maanden januari en februari 124 wachtdagen geteld. Op deze dagen was geen betaalde vervanger voor een zieke leerkracht aanwezig. Eén school had voor 27 dagen geen ver vanger. Gemiddeld had elke school op tien van de veertig lesdagen te maken met het vervangingspro bleem. Dit blijkt uit een inventarisa tie van de problemen die voortvloei en uit de bezuinigingsmaatregelen van de overheid. In de meeste geval len ging de directeur van de school voor de groep staan. Verder werden groepen opgesplitst, naar huis ge stuurd of overgenomen door een klasse-assistent. Free-wave opnieuw opgerold LEIDEN De illega le radiozender Free- wave is gistermiddag om half vijf opnieuw opgerold. In een pand aan de Arendshorst werd een 33-jarige vrouw aangetroffen waar tegen proces verbaal is opgemaakt. Het is de 42-ste keer dat de Leidse politie optreedt tegen Free- wave. Op 12 maart 1987 vond een grote actie plaats waarbij onder andere een complete studio in Noordwijkerhout werd ontdekt. EN Leiden is de verbranding (VVI) de ';e jaren nog niet kwijt 'ellicht duurt het zelfs 995. voordat de instal- wordt gesloten. Dit i gisteravond duide-, tijdens een gecombi- de commissievergade- Wethouder F. Kuij- deelde mee dat het vuil in geen geval 1990 op een andere its kan worden ver- Zfkt dan in Leiden en |het zeer de vraag is of i daarna wèl kan. Wel ld voor hem vast de Jg uiterlijk in 1995 dicht f „Dan moet er óf een andere plaats zijn gevon den voor de verwerking van het vuil óf moet er een nieuwe VVI zijn ge bouwd". Als het aan Lei den ligt, komt die VVI in geen geval binnen haar gemeentegrenzen. De discussie over de vuilver branding is nog lang niet ge streden. Voor iedereen is dui delijk dat de huidige VVI in de wijk Groenoord dicht moet, omdat hij teveel milieuvervui ling veroorzaakt. Bewoners van de wijk klagen over de last die zij ondervinden van de stoffen die door de schoorsteen naar buiten komen. Er zijn twee oplossingen voor de pro blemen: óf er wordt een nieu we installatie gebouwd, óf het Leidse vuil wordt in de toe komst altijd naar de Afvalver werking Rijnmond (AVR) ge bracht. De vraag is bovendien wat er met het vuil moet ge beuren tijdens de bouw van een nieuwe VVI: moet dat zo lang naar de AVR of bliift de Leidse VVI dat gedurende die periode verwerken? Leiden, Zoetermeer en Den Haag hebben afgesproken dat er een nieuwe installatie „er-' gens" binnen hun grenzen moet worden gebouwd, die zijn dan gezamenlijk zullen ge bruiken. De commissieleden waren het gisteren er over eens, dat dat in geen geval in Leiden moet zijn. De nieuwe installatie zou zes zeven maal zo groot worden als de huidige. „Wij hebben daar ge woon geen ruimte voor. Waar je ook kijkt, overal staan er te dicht in de buurt huizen", was de algemene opinie. Alleen VVD-er A. Geertsema wilde Leiden als locatie niet uitslui ten. „Dat moet je nooit doen zolang je nog aan het overleg gen bent", aldus de liberaal. De commissie besloot om Lei den in het overleg met Zoeter meer en Den Haag niet uit te sluiten, maar bepaalde voor zichzelf dat die plaats wel de gelijk onmogelijk is. Wethouder Kuijers was nogal somber over het overbrengen van het vuil naar de AVR tij dens de bouw van een nieuwe VVI. „Mij is verzekerd dat de AVR voor 1990 in geen geval ruimte heeft voor het Leidse vuil", aldus Kuijers. Ook aan Het skelet van de noordse vinvis die op 10 november vorig jaar aanspoelde op de Maasvlakte is over en kele maanden te bezichti gen voor het publiek. Op 11 juni opent de tentoon stelling De Biologische Klok in de Hortus Botani cus aan het Rapenburg in Leiden, waar iedereen de restanten van het dier kan bekijken. De botten van de vinvis zijn de afgelopen maanden in het Rijksmu seum van Natuurlijke His torie schoon gemaakt en geprepareerd met een soort houtlijm. Momenteel vervaardigen medewer kers van het museum een stellage waarin het ge raamte komt te hangen. Op de foto zijn D. Reeder (links) K. van de Blom van het museum bezig met het in elkaar zetten van de vis. LEIDEN Tijdens de proef met het afsluiten van de Breestraat zullen de bussen op twee manie ren op elkaar moeten wachten; gedurende de eerste helft van proef door middel van een zoge naamde wachtplaats, tij dens de tweede helft met behulp van stoplichten. Tot dit compromis werd gisteravond besloten door de commissie ruimtelijke ordening. De proef met het afsluiten van de Breestraat duurt vijf maan den en begint op 1 mei. De Breestraat is dan verboden terrein voor gemotoriseerd verkeer. Alleen bussen mogen in beide richtingen rijden. Tussen de Koornbrugsteeg en het Gangetje wordt proviso risch een smalle busbaan aan gelegd, waarop twee bussen niet naast elkaar kunnen rij den. De commissie besloot dat er halverwege tijdens de eerste tweeëneenhalve maand van de proef een „wachtplaats" wordt aangelegd. Dit is een verbre ding van de busbaan die dient als uitwijkmogelijkheid voor een bus om een tegemoet ko mende bus door te laten gaan. Deze wachtplaats komt tussen Koornlammersteeg en de Mos- terdsteeg. Er kunnen twee bussen achter elkaar kunnen staan. De tweede helft van de proef is de busbaan overal even breed en komen er stop lichten bij het Gangetje en de Koornbrugsteeg. Nadeel van de stoplichten is dat de bussen er daardoor dui delijk langer over doen om de Breestraat op te rijden. Dit verschil kan oplopen tot an derhalve minuut. Nadeel van de wisselplaats is dat het de omstandigheden waaronder gewinkeld wordt, nadelig beïnvloedt. R. van Lint (Links Leiden) en J. Hoekema (D66) twijfelden aan de waarde van de proef met de lichten, omdat dit noodgedwogen „bouwlichten" zullen zijn en geen normale stoplichten, die de bussen kun nen beïnvloeden. Deze lichten zijn niet tijdig leverbaar voor de proef. VVD-er M. van der Nat pleitte sterk voor de aan leg van stoplichten. „Als die de rijtijd vertragen, moeten er desnoods maar minder bussen door de Breestraat rijden", vond hij. De overige fracties in de commissie wezen die moge lijkheid echter van de hand. Ook het college van B en W had het plaatsen van stoplich ten aanvankelijk afgewezen. w personeel besloot vorige nu k dinsdag in een algemene )RSTjadering om het college beheer een eisenpakket te leggen. Men is het niet met het arbeidsvoorwaar- ileid. Volgens het perso- voert het college van be- wel alle kortingen op de tenarensalarissen door, benut ze niet alle moge- len om buiten de minis- wat aan de arbeids- aarden te doen. Het col- ikreeg dan ook vijf concre- Sen voor een extra salarië- en vlottere promotierege- ™j^n voorgelegd die volgens Igllflpersoneel geheel buiten de ister om gehonoreerd kun- chtenworden. ks toVens P. Heemskerk, bin- gens het college van beheer be- ngebj met personeelszaken, zateït het college echter vast vride mening dat het arbeids- 0 uur,waarcjenbeleid bepaald verindt door de minister. „Als tijdsthu ingaan op de eisen van sing personeel dan doen we gegchien dingen die we niet r kunnen maken". Het ingaan op die eisen heeft gevolg dat het personeel deze week of begin vol- Ie week overgaat tot ac- In de vergadering van vo- week werd afgesproken het werk demonstratief nuur neer te leggen en betalers voorlopig niet r af te sluiten, college van beheer wacht steeds op een uitnodiging TQv een gesprek op het minis- van binnenlandse zaken, rdoor duidelijkheid ver- jen moet worden over de ar »tie. Het college heeft daar weken geleden op aange- igen. Ter voorbereiding dat gesprek zijn vertegen- 1713-frdigers van de ambtena- ^^jonden CFO en ABVA- iBO uitgenodigd voor een rek met het college van op 8 april. Steeds meer individuele hulpvragen LEIDEN „De Stichting Welzijn wordt steeds vaker gecon fronteerd met individuele hulpvragen. Zeker 25 procent van onze tijd moet worden besteed aan het helpen van Leidenaars die de weg niet weten wanneer ze bijvoorbeeld problemen heb ben met huisvesting of een uitkering. Dat is één van de redenen dat de werkdruk blijft toenemen en verdere bezuinigingen niet toelaatbaar zijn". Dat zegt M. Coomans, de voorzitter van het bestuur van de stichting in een toelichting op het rapport dat de stichting giste ren onder de titel „Van paradepaard tot gebeten hond" publi ceerde. In dat rapport zet de Stichting Welzijn de mogelijk ge volgen van een bezuiniging van 200.000 gulden op een rijtje. Het college van B en W overweegt dat bedrag bij het instituut, dat allerlei organisaties en groeperingen in Leiden ondersteunt, weg te halen in het kader van een bezuinigingsoperatie die de ge meente tien miljoen gulden moet opleveren. Voor de Stichting Welzijn is die korting van twee ton onaanvaardbaar. „De rek is eruit. Alleen door complete werkvelden af te stoten, kunnen we dit oplossen", aldus Coomans. Welke werkvelden dat zouden moeten zijn, wil de Stichting Welzijn niet zeggen. Dat zou de gemeenteraad moeten bepalen. „De gemeente moet zelf maar de politieke keuzes maken. De afgelopen jaren heeft de Stichting Welzijn al onevenredig veel ingeleverd aldus Coomans. het plan om het Leidse vuil na 1990 altijd door de AVR te la ten verwerken, kleven vol gens de wethouder bezwaren. De AVR heeft een contract met de provincie Utrecht. Dat loopt in 1995 af en mogelijk zelfs pas in 1999. „Zolang ze niet van dat contract af zijn, is er voor ons geen ruimte". Ex tra problemen zijn dat de AVR in geen geval haar capaciteit wil vergroten dat zou geld kosten in plaats van opleveren en dat zij langlopende con tracten wil afsluiten. Mochten Leiden, Den Haag en Zoeter meer besluiten gezamenlijk een nieuwe VVI te bouwen, dan is de kans reëel dat de AVR het Leidse vuil niet wil verwerken zolang deze er nog njet staat. De oude Leidse VVI zou dan weer langer open moeten blijven, wellicht tot 1995, omdat verwacht mag worden dat er jarenlang ge procedeerd zal worden tegen de vestiging van een nieuwe VVI, waar die ook komt te staan. Verschillende commissieleden drongen dan ook aan om snel uit te zoeken wat de beste op lossing is. „Als we te lang wachten, heeft de AVR in geen geval meer ruimte voor ons. Ook niet na 1990", aldus C. de Boer (PvdA). Zowel Kuijers als collega-wethouder J. Peters zegden toe snel te la ten onderzoeken of en wan neer de AVR nu precies Leids vuil kan en wil gaan verwer ken. „Het is nu nog koffie-dik kijken", meende Kuijers. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. Postcode/plaats: Telefoon./voo' controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voorletters: Adres: gemeester C.H. ikoop heeft gister dag het eerste mplaar in ont- gst genomen van Museumkrant. De it, een uitgave van stichting Leiden ïeumstad in sa- awerking met een lonaal huis-aan- i blad, biedt een rzicht van hetgeen i Leiden op het ge- "I van musea te be- m is. De Museum- Ijit komt in de [ts van de folder Ie stichting Leiden ïeumstad voorheen if. „Dit is iets mo- zo'n krant be- een breder pu- aldus L. Ver- secretaris van de hting. De uitgave de komende wéék i-aan-huis ver- ïid worden in de Ise regio en gratis crijgbaar zijn op er meer Schiphol diverse VVV-kanto- De krant kent ook pagina met korte vertalingen in Engels, Frans, Duits en Ja pans. De totale oplage is 200.000. In de toe komst krijgt de krant mogelijk een geregeld vervolg. „Volgend jaar is het museümjaar. Dan organiseren we al lerlei extra activiteiten, die we in nieuwe uitga ven kunnen belichten", aldus Verhey. Op de foto van rechts naar links: H. Moeshart, voorzitter van de stich ting Leiden Museum- stad, burgemeester Goekoop, mevrouw M. Moeshart, echtgenote van de voorzitter, en L. Verhey, secretaris van Leiden Museumstad. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam Adres:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9