hatcher neemt geen blad oor de mond in Kremlin Palestijnen in Beiroet wacht de hongerdood Emoties lopen hoog op bij spijsolie-proces Poolse kerk steunt verzet tegen prijsverhogingen Proces Demjanjuk spitst zich toe op identiteitskaart Relatie YS Israël beter na vertrek luchtmachtkolonel 7PA(ITENLAND Ecidóc Qowva/nt DINSDAG 31 MAART 1987 PAGINA 7 Mdag poging yBittrekken veerboot UGGE De verongelukte Herald of Free Enterprise waarschijnlijk vrijdag overeind ken door de ^drijvende bokken bergingsbedrijf Smit Tak. In het 88.80 liggen nog minstens 74 lichamen lOWo^ssagiers die bij het ongeluk met lla'ïprböót om het leven kwamen. De m'jjèreidingen voor de berging van 65.80vrak moesten afgelopen vrijdag 82.7t>n gestaakt in verband met de 82-8 die over de Noordzee trok. Een Invoerder van rederij Townsend I340j!sen zei gisteren dat er nog vier 48i(i van voorbereidende werkzaam- 62.79i nodig zijn voor het wrak rechtop 216%orden gezet. MEKKA VOORTAAN BIJ DE TIJD BIEL Een Zwitserse horlogefabri kant heeft van de Saoedische autori teiten toestemming gekregen een monumentaal polshorloge neer te zetten in de heilige stad Mekka. Het zeven meter hoge „koninklijke hor loge" zal worden gemonteerd op een marmeren voetstuk met het portret van koning Fahd, aldus fabrikant Candino. In de wijzerplaat worden koranspreuken verwerkt en centraal komen de twee gekruiste krom zwaarden uit het Saudische wapen schild te staan. Het bedrijf zegt het monumentale horloge te zien als een teken van de goede betrekkingen met de Arabische wereld. VS vervangen bewakers ambassade in Moskou WASHINGTON De Verenigde Sta- ten vervangen op korte termijn alle 28 mariniers die de ambassade in Mos kou bewaken. Aanleiding hiertoe is de aanhouding van twee van hen op verdenking van spionage voor de Sovjet-Unie. De mariniers worden eind deze maand vervangen, om het onderzoek naar de mazen in de veilig heid te vergemakkelijken. Een van de twee aangehouden mariniers zou zelfs rondleidingen door de ambassade heb ben gegeven aan Russische agenten. Er wordt rekening meegehouden dat de Sovjet-Unie nu in het bezit is van geheime codes voor het verzenden van berichten. Zes jaar geëist tegen nazi-artsen FRANKFURT De officier van justitie in de Westduitse stad Frankfurt heeft straffen van zes jaar geëist tegen twee voormalige artsen, die in 1940 en 1941 betrokken waren bij het „euthanasieprogramma" van de nazi's. De nu 72-jarige artsen Aquilin Ullrich en Heinrich Bunke waren samen verant woordelijk voor de dood van 14.000 geesteszieken. In totaal kostte de „euthanasie" 70.000 geestelijk gestoorden het leven. Volgende week zal de verdedi ger van de beide artsen zijn pleidooi houden. Eind april wordt het vonnis verwacht. Charta roept op tot terugtrekken Russische troepen WENEN De Tsjechische mensenrech tenorganisatie Charta 77 heeft de leiders van het land in een brief opgeroepen er bij de Sovjet-leider Gorbatsjov op aan te dringen de Russische troepen terug te trekken. Gorbatsjov brengt van 6 tot 8 april een bezoek aan Tsjechoslowakije. De hartstochtelijke oproep is ondertekend door Jan Litomisky, Libuse Silhanova, Josef Vohryzek, Vaclav Havel en Jiri Ha- jek. De schrijvers willen ook herwaarde ring van het Protocol van Moskou dat voorziet in de aanvaarding van beperkte soevereiniteit alsmede beperking van een aantal burgerlijke vrijheden. JERUZALEM Het proces in Jeruzalem tegen John Demjanjuk, de vermeende concentratiekampbewaker „Iwan de Verschrikkelijke", is een kritieke fase inge gaan. De openbare aanklager heeft een document geïn troduceerd waaruit zou blijken dat de door de VS aan Israël uitgeleverde Demjanjuk onmiskenbaar de be ruchte kampbeul is. Het gaat om een identiteitskaart van Demjanjuk, die dank zij bemiddeling van de Ame rikaanse oliemagnaat Armand Hammer door de Sovjet- Unie aan Israël is gegeven. Volgens de verdediging gaat het om een vervalsing. 172.50- 123.00 51.2C1KOU De Britse JsJiier Margaret That- 31540 heeft bij haar ge kken van gisteren Russische partijlei - orbatsjov geen blad de mond genomen, ^besprekingen in het 23i.oonlin duurden veel 24JJj5r dan voorzien. 774«chers rede tijdens het <?Jële diner van gister- 101Md was een van de i3o.6fcte verklaringen die 1J5;^kende westerse poli- i84ole afgelopen jaren in nJou hebben afgelegd. 6340.ar tafelrede legde That- ö-M een rechtstreeks ver band tussen de geloofwaar digheid van de Sovjet-voor stellen op het gebied van de wapenbeheersing en de hou ding van Moskou wat betreft de mensenrechten en Afgha nistan. Zij hield haar gast heer voor dat de terugtrek king van de Sovjet-troepen uit Afghanistan een door slaggevende rol zal spelen bij de vraag „of de anderen u vertrouwen of vrezen". Het was gisteren de eerste dag van officiële besprekin gen tussen de Britse premier en de Sovjet-leider. Vandaag zijn de gesprekken voortge zet, en morgen keert de Brit se eerste-minister naar huis terug. Vandaag zou Thatcher mogelijk ook nog een onder houd hebben met dissident Andrei Sacharov. De gesprekken van gisteren waren volgens Britse func tionarissen „levendig en te interessant om af te breken". De twee leiders zouden hef tig hebben gediscussieerd, overigens zonder te verval len in vijandelijke verklarin gen over en weer. In haar rede tijdens het staatsdiner in het Kremlin beschuldigde de Britse pre mier de Sovjet-Unie er on omwonden van te werken aan een eigen defensiesys teem in de ruimte, zoals het Amerikaanse SDI-systeem. Thatcher waarschuwde de Sovjet-leiding dat haar po gingen het Amerikaanse SDI-programma tegen te houden nutteloos zijn. That cher heeft Gorbatsjov daar om voorgesteld met de VS een verdrag te sluiten waar in een tijdschema voor het onderzoek voor een defensie systeem in de ruimte is vast gelegd. In zijn antwoord verwierp Gorbatsjov de koppeling die Thatcher legde tussen de kwestie van de mensenrech ten en de wapenbeheersings- problematiek. Hij maakte bo vendien een aantal kritische opmerkingen over onder meer het Britse optreden in Noord-Ierland. Vriendelijke gezichten gisteren in het Kremlin, waar premier Thatcher en partijleider Gorbatsjov hun eerste ronde van besprekingen besloten met een gezamenlijke (alcoholvrije?) dronk. grondwet seen leermiddel' 230,'oyolg van de voorpagina) 541.00 'i^MARIBO De po- ii4.oo.e arm van het Suri- JJ-Jse leger, de „25 Fe- i75!oori Beweging", is „niet -g-jl tevreden" met de 385^pt-grondwet, die 22.Macht in Suriname is ^^bliceerd. De andere 1 nixies in de Assemblée, 2®™jroorlopige parlement, 370,00 positiever. Een wwjdvoerder van de "Sond PWO sprak de wo.» uit dat met het goed en van de concept- idwet de acties van groep-Brunswijk tot erleden gaan beho- .Maar een Grondwet gpeen tovermiddel", ■be hij eraan toe. ved ^•®4uk is op het laatste mo- 28 25 gewijzigd op een aantal 15.8W, waartegen de „oude" i.5ten en het bedrijfsleven J$ar maakten. Zo heeft het opale leger minder be- 2$lheden gekregen dan ge en wordt met geen gerept over een volks- Op een opvallend punt ^^n de politieke partijen niet hun zin gekregen, aakten bezwaar tegen de 0355iiging van functies van esident, die zowel hoofd le regering als voorzitter ==Üe Staatsraad wordt. In gHJonstructie controleert de IpHent zichzelf, winoptpn oppassen dat we ctatuur in Suriname niet 48 legaliseren", zo ver- 1iglde PvdA'er Knol van- 3$nd zijn sterke bedenkin- 52 tegen het ontwerp. 70'er Weisglas drukte zich ®!at mildere termen uit, ^look hij vindt dat op dit 492nt de situatie nog niet 64} voor een andere opstel- 5«'an Nederland. Het CDA- srlid Aarts ziet als enige lijkheden voor versoepe- n: „Ik geloof dat de Ne- ndse regering na zorgvul- S bestudering een paar m zou kunnen nemen, jericht op volledige her- g van de financiële hulp, op het verbeteren van de tussen beide landen". pap: »t straf voor 1 Miptige z')iteins ,KOU De kapitein van Sovjet-passagiersschip ;e® ïiraal Nachimov dat au- agef vor^6 na een aan* gtfi in de Zwarte Zee zonk, jteren door een rechtbank jjyessa veroordeeld tot vijf- rerlP8* celstraf. De kapitein veriet vrachtschip „Pjotr Va- eenwaarmee het passagierss- caliP b^ing kwam, kreeg straf. Beide kapi- schuldig bevon- no(ian nalatigheid en over- r jjïg van de veiligheids- VoJchriften. Het ongeluk •ht£* aan vierhonderd men- et leven. WARSCHAU De Pool se katholieke kerk heeft zich aangesloten bij het protest van het verboden vakverbond Solidariteit tegen de aangekondigde reeks prijsverhogingen. De kerkelijke autoriteiten waarschuwen dat de eco nomische crisis niet kan worden opgelost zonder steun van de bevolking. De secretaris van de bisschop penconferentie, mgr. Bronis- law Dabrowski, verklaarde dat de prijsstijgingen hebben ge leid tot een begrijpelijke be zorgdheid. ,Jn talrijke gezin nen vraagt men zich angstig af hoe men rond moet komen". De prijsstijgingen voor levens middelen, alcohol, sigaretten, kolen, elektriciteit, benzine en het openbaar vervoer zijn zon dag ingegaan en variëren van tien tot vijftig procent. De kerk verwijt het bewind van generaal Jaruzelski dat het de noodzakelijke steun van de bevolking mist om van de Polen zulke offers te eisen. De woordvoerder van de kerk ge bruikte bijna dezelfde bewoor dingen als Lech Walesa, de leider van Solidariteit. Hij ver klaarde zondag dat hij „reso luut gekant" is tegen de jong ste prijsverhogingen en riep zijn aanhangers op tot verzet. Zelfs de officiële vakbonden zitten in hun maag met de prijsverhogingen. Jerzy Uzie blo, plaatsvervangend voorzit ter van het door de regering goedgekeurde Verbond van Nationale Vakbonden (OPZZ), zei dat zijn organisatie achter eventuele stakingen zal gaan staan. De Poolse autoriteiten stellen zich op het standpunt dat de prijsverhogingen en het ver minderen van de prijssubsidies (die ongeveer de helft van de overheidsuitgaven uitmaken) de sleutel vormen voor een evenwichtige economie. Palestijnse vrou wen demonstre ren tegen de be legering van hun kamp en de voedseltekorten die daardoor ontstaan. BEIROET In het klei ne vluchtelingenkamp Chatilla leven driedui zend Palestijnen, waaron der 834 kinderen jonger dan 15 jaar. Sinds 26 no vember vorig jaar wordt de nederzetting belegerd en het dodental is nu ge stegen tot honderd. Eén op de vijf vluchtelingen van Chatilla raakte ge wond, of werd gedood gedurende de belegering. Dat cijfer is drie keer zo hoog als bij Bourj al Ba- rajneh, het tweede Pale stijnse vluchtelingen kamp dat omsingeld werd. „Chatilla", zo zegt de Canade se kamparts Chris Giannou, „staat op z'n laatste benen". Het kamp is overgeleverd aan een gestage uitputtingsslag. De tanks en het zware oor logstuig van de sji'itische Amalmilitie en de voorname lijk sji'ietische Zesde Brigade van het Libanese leger heb ben het kamp meedogenloos afgekalfd. De inwoners van Chatilla hebben twee weken kou ach ter de rug, maar nu kunnen ze zich weer warmen in de zon. Sommigen trappen een balletje in de smalle straatjes. De algehele stemming is wel iets verbeterd en dit heeft voornamelijk te maken met een zitting van de Palestijnse Nationale Raad, het parle ment van de Palestijnen, die op 20 april aanstaande wordt gehouden. Bij het ingaan van de vijfde maand van de belegering is honger een essentieel pro bleem geworden. In Bourj al Barajneh is het de afgelopen zes weken toegestaan dat kin deren en vrouwen het kamp verlaten, ook al riskeren ze daarmee hun leven, om eten te kopen. In Chatilla is nog geen sprake van zo'n ontspan ning. „Als er niet snel méér voedsel komt", onderstreept dr. Giannou, „zullen binnen een maand mensen van de honger sterven". Voordat de blokkade van Bourj al Barajneh werd opge heven was de situatie zo ern stig dat de inwoners hun huis dieren opaten katten, hon den en ezels en zelfs naar een religieuze rechtvaardiging zochten om mensenvlees te eten zodra mensen zouden sterven van de honger. In Chatilla is het nog niet zo ver gekomen. „Ik snap niet waarom", zegt Giannou. „Er lopen hier in het kamp katten rond en nog een aantal kippen en hele grote ratten. Ik heb al in geen twee maanden vlees gegeten, hoewel ik nog zes blikken vlees heb, die voor de gewon den bestemd zijn". Overigens is het nog veel slechter gesteld met de voor raad brandstof in Chatilla. Het hele kleine beetje dat nog over is wordt gebruikt om de radio in bedrijf te houden, zo dat nog enigszins contact met de buitenwereld wordt gehou den. Het kamp raakt nu ook langzamerhand door de voor raad hout heen. „In het zie kenhuis stoken we het meubi lair beetje bij beetje op om de was nog te kunnen doen", vertelt Giannou. „Deuren, ko zijnen en vensterbanken alles wordt verbrand. Het hele kamp gaat in vlammen op". „De ménsen hier proberen zelfs de vijandelijke linies te overschrijden om hout te ver zamelen. De enige houten voorwerpen die het kamp nog rijk is zijn de stutten voor de ondergrondse tunnels. En daar kunnen we niet aanko men, want die zijn van te groot militair belang". Het ziekenhuis krijgt één uur per dag elektriciteit geleverd, maar dat zal ook wel snel af gelopen zijn. Dr. Giannou opereert meestal bij kaars licht, hoewel kaarsen steeds schaarser worden, 's Avonds zitten de kampbewoners ge woon in het donker. Omdat er geen gaasjes en watten meer zijn in het ziekenhuis, worden de lakens in stukken geknipt. Maar pijnstillers zijn er ook niet meer, evenals bloedtrans fusiezakjes en zeep. Het is nu ruim vijf weken ge leden dat het Syrische leger West-Beiroet binnenviel in het kader van een vredesmis sie, maar de situatie is nog on veranderd. Een Palestijnse functionaris uit Beiroet meent dat „Syrië wat het kamppro bleem betreft een nogal dub belzinnig beleid voert. Syrië mag dan weliswaar terrein winnen in Libanon, maar hier in Palestina niet; zeker niet nu een herenigende Pale stijnse Nationale Raadsverga dering voor de deur staat. Daarom wil Syrië Chatilla uitputten, bij wijze van troef kaart". JULIE FLINT Copyright The Guardian New York zet Shell onder druk over beleid Zuid-Afrika NEW YORK De pensioen fondsen van de stad New York en een aantal Baptische ker ken beginnen een publieke campagne om Shell ertoe te bewegen zijn investeringen uit Zuid-Afrika terug te trekken. De wethouder van financiën van New York, Harrison Gol den, zal waarschijnlijk van daag nog oproepen tot een bui tengewone ledenvergadering van Shell-aandeelhouders. Daar zou een voorstel bespro ken moeten worden om de in vesteringen van Shell uit Zuid-Afrika terug te trekken. De belangen van Shell in Zuid-Afrika bedragen 400 mil joen dollar, slechts een procent van Shells totale bezit. Het pensioenfonds voor de ambte naren van de stad New York bezit een aandelenpakket van 600.000 aandelen in Shell, ter waarde van 54 miljoen dollar. Statutair is voor het bijeenroe pen van een buitengewone vergadering de instemming van tien procent van de aan deelhoudersvergadering ver eist, te weten 26 miljoen aan delen. De pensioenfondsen van New York en de Baptisti- sche Kerken hebben evenals anderen al jaren geprobeerd de kwestie aan de orde te stel len op gewone aandeelhou dersvergaderingen. Maar de Raad van Bestuur heeft de zaak tot nu toe van de agenda weten te houden. VLIEGTUIG AFGHANISTAN NEERGEHAALD ISLAMABAD Twee Pakistaanse F-16 ge vechtsvliegtuigen hebben gisteren een Af- ghaans vliegtuig neergeschoten dat zestien kilo meter was doorgedrongen in het Pakistaanse luchtruim. Patrouilles van het Pakistaanse le ger zijn op zoek naar de wrakstukken van het toestel, dat van Russische makelij was. Het is niet duidelijk of het vliegtuig op Afghaans of op Pakistaans grondgebied is neergekomen. Af- ghaanse vliegtuigen hebben herhaaldelijk bom bardementen uitgevoerd op vluchtelingenkam pen in Pakistan. Overleg Turkije met Griekenland over olierechten ANKARA/ATHENE De onderhandelingen tussen Griekenland en Turkije heb ben nog niet geleid tot af spraken, maar het ziet er naar uit dat het geschil over de olierechten in de Egeïsche Zee wordt voorgelegd aan het Internationaal Hof van Justitie in den Haag. Turkije heeft voorheen vastgehou den aan onderlinge bespre kingen en de Turkse premier Ozal heeft dan ook gezegd dat het Hof „niet de enige oplossing" voor het conflict is. De beide Navo-landen raakten vrijdag bijna in oor log toen het Turkse onder- zoeksschip Sismik-1 uitvoer om metingen naar olie te verrichten in een gebied dat door Griekenland wordt ge claimd. JERUZALEM Het aftreden van de Israëlische kolo nel-vlieger Aviem Sella zal de spanningen in de Ame rikaans-Israëlische betrekkingen helpen verlichten, zo meent een opgeluchte premier Yitzhak Shamir van Is raël. Sella was de man die de Amerikaanse jood Jona than Pollard recruteerde om spionage te verrichten in de Verenigde Staten. Pollard werd onlangs tot levens lang veroordeeld; zijn medeplichtige vrouw kreeg vijf jaar. De Israëlische spionage in de VS heeft de relatie tussen beide landen zeer verstoord. Vandaar ook dat de Amerikaanse ambas sade in Tel Aviv tevreden reageerde op het aftreden van Sella die door de VS als medelichtig wordt beschouwd in het spiona- geschandaal. Sella was enige dagen voordat hij door de VS in staat van beschuldiging werd gesteld, benoemd tot commandant van de Israëlische luchtmachtbasis Tel Nof. Het Witte Huis ver bood daarop alle contacten met Sella en met Tel Nof. Sella verklaarde te zijn afgetreden vanwege zijn bezorgdheid over „de verslechtering van de Amerikaans-Israëlische betrek kingen en de betrekkingen met het Amerikaanse jodendom." De luchtmachtveteraan, die niet door Israël wordt uitgeleverd aan de VS, zei geen spijt te hebben van zijn betrokkenheid bij de spionage. „Amerika wilde dat er een kop rolde. Ik deed wat elke jood zou doen. Maar het belang van het land komt op de eerste plaats en ik stap op." AANKLAGER EIST 10.000 JAAR GEVANGENISSTRAF MADRID Een woeden de menigte heeft gisteren in Madrid drie beklaag den gemolesteerd, toen zij uit het geïmproviseerde gerechtsgebouw kwamen waar de eerste zittingsdag was gehouden van het spijsolie-proces. Slachtof fers van de vergiftiging bekogelden de drie be klaagden met olieflessen en stenen. De enige vrouwelijke beklaag de, Adela Jarauta directrice van een oliedistributiebe drijf werd uitgescholden voor „moordenares" en „heks" en vluchtte onder geroep van „hang haar op, hang haar op" naar haar auto. In totaal staan 38 mensen te recht. Zij worden ervan be schuldigd dat zij machine-olie als spijsolie in de handel heb ben gebracht. Daardoor verlo ren bijna 600 mensen het le ven en raakten een kleine 25.000 gewond. Duizenden overlevenden lijden nog steeds aan kwalen, die variëren van verlamde spieren tot wegkwij- nen en geestelijke stoornissen. Uren voor het begin van de zitting stonden naar schatting duizend slachtoffers in de rij voor een plaatsje op de publie ke tribune. Er speelden zich emotionele taferelen af toen bleek dat er voor het overgro te deel van hen geen plaats was in de volledig volgepakte zaal. Huilend en schreeuwend eisten de mensen de aanleg van een gesloten tv-circuit, om toch in ieder geval indirect ge tuigen te kunnen zijn van alles wat zich afspeelt in de zaal. De openbare aanklager eiste volgens Spaans gebruik aan het begin van de zitting ge vangenisstraffen van ruim 10.000 jaar voor elk van. de acht hoofdbeklaagden (dertig jaar is de maximumstraf die men in Spanje uitzit). Het pro ces zal naar verwachting een kleine zes maanden duren. Er worden 2.500 getuigen en 250 getuigen-deskundigen ge hoord.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7