Eén rechercheur op duizend uitkeringen] Gezondheidszorg moet: vrouwvriendelijker Vakbeweging staat niet te juichen over PvdA-plan gezondheidszorg Kabinet praat nog over ruimte ambtenarenoverleg EG-beraad landbouw prijzen muurvast £eidóc (2ouuint 1 Grondwater verzuurt sneller dan verwacht Vis toch niet goed voor hart en vaten KAMER AKKOORD MET PLAN MINISTER Gi Na frontale aanval Westduitsers Belgische regering wil geen volmachtel meer BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG 31 MAART 1987 PAGIN. Vijf maanden cel wegens moord op patiënt ROTTERDAM Wegens moord op een ongeneeslijk zieke patiënt is de 43-jarige ex-verpleger R.R. vanmorgen door de rechtbank in Rotterdam tot een jaar gevangenis straf veroordeeld, waarvan zeven maanden voorwaardelijk. Tegen R. was een jaar onvoorwaardelijk geëist. R. heeft vorig jaar februari een 21-jarige patiënt, van wie de artsen verwachtten dat hij nog en kele maanden te leven had, door verstikking om het leven ge bracht. Hij zei het lijden Van de zwakzinnige patiënt niet langer te kunnen aanzien. De rechtbank concludeert in het vonnis dat R. zich „te zeer heeft laten leiden door de problemen die hijzelf in de situatie ervoer". Gegijzelde vrouw ontsnapt door raam AMSTERDAM De politie van Amster dam heeft gisteren twee mannen aangehou den die ervan worden verdacht een vrouw gevangen te hebben gehouden in een wo ning aan de Binnenkadijk in Amsterdam. De gijzeling zou vijf dagen hebben geduurd, tot het slachtoffer door een sprong uit het raam ontsnapte. Zij rende tientallen meters weg, waarna ze werd opgevangen door de politie en de GG en GD. De vrouw ver klaarde in het pand te zijn vastgehouden, met handboeien aan de centrale verwar ming te zijn geketend en te zijn mishan deld. Ze zag kans te ontsnappen toen haar bewakers haar even naar het toilet lieten gaan. Het pand werd darana omsingeld en enige tijd later werden de 41-jarige P. van B. en de 35-jarige G. van de S. gearresteerd. Illegale klinieken en experimentele aidsmiddelen in VS CHICAGO In clandestiene klinie ken in meer dan veertig Amerikaanse steden worden experimentele medicij nen verstrekt aan aidspatiënten. In de klinieken worden goedkope varianten van experimentele drugs gemaakt en worden recepten voor aidsmiddelen verstrekt, die nog niet door het minis terie van volksgezondheid zijn goedge keurd, aldus een artikel in de Chicago Sun-Times. Inmiddels zouden zich dui zenden patiënten hebben aangemeld om te fungeren als proefkonijn. Het enige, wettelijk goedgekeurde medicijn AZT zou voor veel patiënten te duur zijn. Blauwe vlag voor schippers met oog voor milieu BRUSSEL Alle gebruikers van de zee die zich op het water milieuvriendelijk gedragen, mogen van de EG voortaan de blauwe vlag van de gemeenschap voeren. Van schippers die een blauwe vlag voeren wordt niet alleen verwacht dat zij zelf geen stoffen in het water dumpen, zee zoogdieren achtervolgen of met hun an kers onderwaterbodems beschadigen, maar ook dat zij autoriteiten waarschu wen zodra ze andere gebruikers van de zee op dergelijke activiteiten betrappen. Het idee voor de instelling van de blauwe vlag past in het Europese Jaar van het Milieu, waarvoor kort geleden in Brussel het officiële startsein werd gegeven. Honderd extra plaatsen nodig voor nierspoeling UTRECHT Door het gebrek aan do noren zijn minder niertransplantaties mogelijk, zodat nierpatiënten van dia lyse afhankelijk blijven. Daardoor moet het aantal beschikbare plaatsen of bedden voor nierspoeling in 1990 met 100 zijn uitgebreid tot 175. De voorzieningen moeten goed over Ne derland zijn gespreid om het reizen te beperken. Met de uitbreiding is een bedrag van 22 miljoen gulden ge moeid, terwijl de exploitatiekosten met zo'n 60 miljoen gulden zullen stijgen. Dit staat in een gisteren uitgebracht advies van het College voor Zieken huisvoorzieningen aan staatssecretaris Dees van volksgezondheid. Gezondheidsraad tegen en veto ouders bij euthanafcN .01 UTRECHT De Gezondheidsraad meem 0 tegenstelling tot het kabinet, dat ouders jegf vetorecht moeten krijgen als een patiënUa nog geen zestien jaar is om euthanasie vraontl De ouders of andere wettelijke vertegenwojichi gers van een jonge patiënt moeten over h^er, gemeen wel bij de besluitvorming wordemwf trokken, zo meent de commissie. Dat hoefstel leen niet als de patiënt daar volgens een argelo een te raadplegen deskundige overwegenvan gefundeerd bezwaar tegen heeft. Verder de de commissie in afwijking van het kabinet|jn de voorlichting aan de patiënt meer algeih.£] te formuleren. Ook wil ze het aan de pai^gt overlaten of diens verzoek om levensbeèjpe ging wordt besproken met zijn of haar nL_n omgeving. noo Dra! NOORDWIJK Het grondwater in Nederland verzuurt sneller dan ver wacht. Dit zei dr.ir. B. Zoeteman, directeur van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne (RIVM) giste ren in Noord wijk tijdens de opening van de door het instituut georganiseer de internationale confe rentie over de kwetsbaar heid van bodem en grond water. Ook is de stijging van het ni traatgehalte van het grondwa ter in de Nederlandse zandge bieden volgens Zoeteman zorgwekkend. De voornaamste oorzaak hiervan is de land bouw. Eén en ander zou de drinkwatervoorziening ernstig bedreigen. Daarnaast zijn er nadelige gevolgen voor de ve getatie, de bodemorganismen en de de kwaliteit van het op pervlaktewater. Als gevolg van de verzuring van het grondwater is de zuur stofgraad van karakteristieke Veluwse beken zoals de Heel- sumse beek, de Renkumse beek en de Heerdersprengen, plaatselijk ernstig gedaald. Door deze lage waarden dreigt alle leven in deze wateren verloren te gaan. Volgens Zoe teman zijn enkele zandwin- plassen in Noord-Brabant bio logisch al geheel dood. Minister Nijpels (VROM) heeft gisteren in de Kamer een lan delijk beleid voor de verwer king van vervuilde grond aan gekondigd. De bewindsman pleitte voor een aparte organi satie die de verwerking, opslag en distributie van de vervuide grond voor zijn rekening neemt.In de organisatie moe ten rijksoverheid, provincies en gemeenten samenwerken. BILTHOVEN Vis blijkt bij nader inzien toch niet zoveel effect te hebben op de kans hart- en vaatziek ten te krijgen. Verhalen over de Groenlandse Es kimo's die dank zij hun gezonde, visrijke dieet bij na nooit hartinfarcten krijgen, berusten op ge zichtsbedrog. Eskimo's hebben inderdaad weinig last van hun hart, maar dit betekent nog niet dat van vis een preventieve werking uitgaat. De Maastrichtse bio chemicus dr. G. Hornstra be stempelde dat populaire mis verstand gisteren op een pers- conferentioe van de Neder landse Hartstichting als een „Indianenverhaal". Uit een onderzoek dat de Hartstichting heeft gesubsidieerd, bleek dat een dagelijkse portie vis geen invloed heeft op het choleste rolgehalte in het bloed noch op de bloeddruk. Van alle bij ons bekende vissoorten bevat forel overigens nog het minste ver zadigd vet. Het wordt in de toekomst mo gelijk een beschadigd hart dat zijn soepelheid heeft verloren, te ondersteunen door er een andere spier uit het lichaam omheen te wikkelen. Deze spier kan dan met behulp van een pacemaker worden sa mengetrokken, zodat hij niet moe wordt. ai (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Twee de Kamer stemt in met de uitbreiding van het aantal sociale recher cheurs bij de gemeentelij ke sociale diensten. Mi nister De Graaf van Soci ale Zaken en Werkgele genheid maakte vorige week bekend 55 miljoen extra te zullen uittrekken voor opsporing en bestrij ding van fraude met uit keringen. De minister nam overigens het besluit zonder de Kamer hier over te hebben gehoord. Verschillende fracties, waar onder De Graafs eigen CDA, oefenden kritiek uit op de handelwijze van de bewinds man. De minister bood hier voor zijn verontschuldigingen aan. Volgens De Graaf was snel handelen geboden omdat hij op korte termijn aan de fi nanciële wens van de ge meenten tegemoet wilden ko men om de controle te ver scherpen. De oppositie keerde zich te gen de maatregelen. Volgens PPR-fractieleider Ria Beckers zijn er nu twee keer zoveel rechercheurs voor uitkerings gerechtigden één per dui zend uitkeringen dan er rechercheurs per aantal inwo ners bij de politie zijn. CDA- woordvoerder De Leeuw drong er bij De Graaf op aan het woord rechercheur, dat volgens hem een geatieve klank heeft, te vervangen door inspecteur. De Kamer sprak gisteren met de bewindslieden van Sociale Zaken, Financiën en Justitie over de aanpak van fraude met belastingen en sociale ze kerheid. Op beide terreinen zal tot 1990 ruim één miljard moeten worden bespaard door het bestrijden van fraude en oneigenlijk gebruik. der voorstel van De Graaf om de bewijslast volledig bij de uitkeringsgerechtigde te leg gen, werd eerder door de Ka mer verworpen. In de nieuwe opzet zal de uitkeringsinstan tie de fraude moeten bewij- De regeringsfracties CDA en VVD stemden ook in met de „verdeling van de bewijslast" bij geconstateerde fraude met sociale uitkeringen. Een eer- CDA-woord voerder Vreug- denhil drong er bij minister Korthals Altes van justitie op aan bij de bestrijding van be lastingfraude ook gebruik te maken van de in de mai schappij aanwezige „control capaciteit". Hij doelde daail op accountants. Korthals tes wees dat voorstel van hand. Volgens de minister nen ervaringen uit het vei den aan dat BV's, waarin grootste fraudes plaatsvonde al over de kop waren ni vóór de eerste controle do accountants. STl Actie tegen school- verplaatsing Leerlingen van de ge meentelijke meao ..De Lijnbaan" in Rotterdam-Zuid kwa men gisteren in actie tegen de door de overheid opgelegde verplaatsing van hun school naar de Rot terdamse wijk Zeven kamp. ten noorden van de Maas. De 500 leerlingen staakten enige uren en hielden trams aan om pam fletten met hun grie ven uit te delen. Ook de gemeente Rotter- «V dam vindt de ver- J dam vindt de ver plaatsing van school niet nodig. 1 1 *1 ml UTRECHT De vakcen trales FNV en CNV staan niet te juichen over de PvdA-plannen met de ge zondheidszorg. FNV-be- stuurder H. Muller zei gis teren in een eerste reactie de inkomenseffecten „toch wel erg fors, zo niet te fors" te vinden. Zijn CNV-collega A. Molendijk stelde dat „de PvdA be paald niet het verlossende woord heeft gesproken". De PvdA-fractie presenteerde gisteren in de Tweede Kamer een alternatief plan voor een algemene volksverzekering te gen ziektekosten. Kernpunten van het PvdA-voorstel zijn: Het „basispakket" voor de volksverzekering is groter dan de commissie-Dekker voorstel de. Er zit bijvoorbeeld een lijst in met de meest gebruikte ge neesmiddelen. Ook abortus en fysiotherapie vallen binnen het standaardpakket. De basisverzekering mag al leen worden afgesloten door verzekeraars die zonder win stoogmerk werken. Dit zijn dus voornamelijk de huidige ziekenfondsen. Mensen met een inkomen onder de 50.000 bruto per jaar gaan er niet op achteruit. De premies worden in begin sel geheel naar draagkracht geheven (uitzónderingen daar gelaten) en door de belasting dienst geïnd. De premies zullen niet lan ger aftrekbaar zijn als „buiten gewone lasten". Voornaamste punt van kritiek van FNV en CNV is dat de so cialisten evenals de commissie- Dekker geen procentuele pre mie naar draagkracht voor staan, maar een combinatie van procentuele en nominale premies in een voor iedereen gelijk bedrag. Bovendien zijn de inkomenseffecten onzeker. Vergeleken met de plannen van Dekker vinden beide vak centrales het een pluspunt dat de PvdA af wil van de eigen bijdragen en de medicijnenk naak. LEIDEN In de gezond heidszorg wordt nog veel te weinig rekening gehou den met specifieke licha melijke, psychische en so ciale problemen van vrou wen. Daarom is gisteren in Leiden de „Stichting Vrouw en Gezondheids zorg" opgericht. Deze stichting heeft ten doel de vrouwengezondheidszorg in ruime zin te verbete ren. Huisartsen, specialis ten, psychiaters en andere hulpverleners dienen Botsing Omstanders bekij ken de wrakstukken van de auto die vannacht in Amster dam in botsing kwam met een tram. Bij het onge luk kwamen de twee inzittenden van de auto om het leven. De personenwagen kwam in twee stuk ken tot stilstand te gen een lichtmast. De wrakstukken werden nog enkele tientallen meters meegesleurd door de tram, die op weg was naar de remise. De tram vloog na het ongeluk meteen in brand maar het vuur kon snel wor den geblust. De trambestuurder bleef ongedeerd. meer inzicht en begrip te ontwikkelen voor gezond heidsklachten van vrou wen. Het komt nog veelvuldig voor dat bepaalde lichamelijke klachten van vrouwen niet se rieus worden genomen of als louter psychisch worden afge daan. Duizenden vrouwen in Nederland zijn op die manier aan bepaalde medicijnen ver slaafd geraakt. Ook worden nog steeds tal van vrouwen geopereerd (bijvoorbeeld aan vagina of baarmoeder) terwijl dit helemaal niet nodig was. Bovendien wordt er in de ge zondheidszorg nog maar (eb nig rekening gehouden rd sexueel geweld en de gevo^sj daarvan. De Leidse gynaecoloog t dr. E.V. van Hall, voorren van de nieuwe Stichting,tor gisteren dat de gezondhem. zorg op twee manieren tgni worden geëmancipeerd. Iivo eerste plaats dienen hulp zorgverleners meer voorr ting te krijgen over de v, wengezondheidszorg en tweede streeft de Stichtinpns naar, het aantal vrouwefrm medici te vergroten en de tie van vrouwelijke hulpvpdu ners te verbeteren. (ui* DEN HAAG Minister De Koning van binnen landse zaken heeft het overleg over de arbeids voorwaarden van de amb tenaren dat morgen zou worden vervolgd afgelast. Het kabinet beraadt zich nog over het standpunt dat De Koning in het overleg kan innemen, luidde gisteren de officië le lezing van zijn ministe- fie. Twee weken geleden vroe gen de ambtenarenbonden de bewindsman in het kabi net te pleiten voor meer ruimte om het nog steeds ga pende gat tussen bod en ei sen te dichten. De centrale voor middelbare en hogere ambtenaren CMHA conclu deert uit het verdagen van het overleg dat De Koning daar voorlopig niet in is ge slaagd. Twee weken geleden stelde de minister de bonden 795 miljoen gulden in het voor uitzicht voor een tweejarige overeenkomst, na een aan vankelijk bod van 270 mil joen voor alleen 1987. De bonden zwakten in dat over leg hun eisen af van 1,3 mil jard tot 900 miljoen gulden, maar dan voor één jaar. Ze vroegen De Koning of deze in het kabinet niet eens wil de kijken of het verschil niet verder zou kunnen worden verkleind. De centrale voor middelbare en hogere ambtenaren CMHA leidt uit het verdagen van het overleg tot 15 april af dat De Koning er met zijn collega's in het kabinet niet is uitgekomen. De FNV- en CNV-ambtenaren gaan er op voorhand vanuit dat De Ko ning tracht meer uit het vuur te slepen dan de 795 miljoen voor twee jaar. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA FLIP (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Het EG-beraad over de nieuwe landbouwprij zen, die eigenlijk morgen al zouden moeten ingaan, zit muurvast door een frontale aanval op de prijsvoorstellen door de Westduitse landbouw minister Kiechle, die ze „vol strekt onaanvaardbaar" noem de. Hij voegde eraan toe dat de voorstellen van landbouwcom missaris Andriessen ertoe lei den dat „de grondslagen voor een op wederzijds vertrouwen gebaseerde samenwerking met de Commissie en in de minis terraad ernstig worden be schadigd". Ook Andriessen reageerde fel. Zonder de Westduitsers met name te noemen zei hij dat hem het gevoel bekropen had, „dat althans de ambtelijke ad viseurs van de ministers nog op een andere planeet leven, waar geen sprake is van over schotten, begrotingstekorten en beteugeling van landbou wuitgaven". De Nederlandse landbouwminister Braks sprak van „een zware politieke stel- lingname" van de Westduit sers, die „helaas bij een breder politiek kader in de Bondsre publiek ondersteuning vindt". Kern van het geschil is de door de Commissie voorgestel de afschaffing van de verreke ning van koersverschillen bij in- en uitvoer van een aantal landbouwprodukten, die de Westduitse, maar ook de Ne derlandse boeren op nogal wat prijsverlies komen te staan. Braks ondersteunde in zijn bij drage aan het debat de opmer king van Kiechle dat de nieu we ronde over de prijzen „zeer zwaar" is, maar hij onder streepte dat de voornaamste oorzaak hiervan is dat nu voor het eerst bij een deflatoire prijsontwikkeling nieuwe prij zen moeten worden vastge steld. Volgens hem zouden eigenlijk, voordat sprake is van een wer kelijke sanering van het land bouwbeleid, nog verdergaande maatregelen nodig zijn. „Er blijft nog veel in de pijplijn zit ten, als we kijken naar Frank rijk, waar de graanproduktie het meest efficiënt is, en naar Engeland, waar de graanpro duktie de laatste jaren enorm is toegenomen. En daarnaast kan ik alleen maar constate ren dat de graanprijzen het af gelopen jaar toch nog omhoog zijn gegaan, ondanks een voor raad van twaalf miljoen ton". Volgens Braks moet de Bonds regering oppassen dat ze zich niet isoleert door nu in af wachting van verkiezingen in een aantal deelstaten met een hoog percentage landbouwers de Europese samenwerking te zwaar onder druk te zetten. Andriessen wees er Kiechle op dat ook al zouden de prijsvoor stellen van de Commisse inte graal worden aanvaard, er nog steeds een tekort is in de orde van grootte van omgerekend circa zes miljard gulden. „Dit tekort kan niet zomaar wor den opgevangen, want het brengt een overeenkomstige overschrijding van de eigen middelen van de gemeenschap met zich mee". Naar in Brussel wordt aange nomen, zal de hele Europese Commissie, die morgen en donderdag in Bonn vergadert, achter de schermen de Bonds regering flink onder druk zet ten om haar op die manier tot een soepeler opstelling te be wegen. (Van onze corresponded BRUSSEL Het sche kabinet zal, zeeiy- zondere omstandigMJ" daargelaten, het pi ment geen nieuwe zondere machten" ii vragen. De bestaande machten lopen vanay^ om twaalf uur af. Daarmee komt een eindL de periodes waarin het Iry sche parlement zichzelf dienst van hogere belaw grotendeels buitenspel i laat zetten. In totaal hef"~ Belgische kabinetten M i 1926 al veertien keer metn h zondere machten" geregl maar nooit eerder werdei| dens dergelijke periodes i grijpende bezuinigingen gevoerd als het afgelopen (Hoewel geen enkel dep j ment daarbij buiten s< bleef, liepen vooral het on wijs, de volksgezondheid e sociale portefeuille klappen op. De laatste I ten werden zaterdag doolT) parlement geleid.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4