m RK kerk Uruguay zwakste van Latijns Amerika CcidócSouAOC' GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Stichting wil ethische klaarheid scheppen in „medische ontreddering R. Bakker: wegwijzer in denken en geloven >weer brieven lezers CeidaeSouamit DINSDAG 31 MAART 1987 PAG1 Nieuw studiecentrum CIDI geopend DEN HAAG Mr. R.A. Levisson, voorzitter van het bestuur van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI), heeft gisteren de nieuwe behuizing van het CIDI in de Haagse binnenstad ingewijd. Aansluitend bij de grote belang stelling voor Israël en voor joden, die inbrede 'kringen in Ne derland leeft, zal het CIDI meer aandacht aan vorming beste den. In het pand Jagerstraat 4 wordt ook het nieuwe CIDI- studiecentrum over de Joodse gemeenschap en Israël geves tigd. Geïnteresseerden kunnen hier gebruik maken van een uitgebreid archief. „Niet al het werk van CIDI is door iedereen met even grote instemming begroet," aldus mr. Levisson. „Als dat iets bewijst, dan is het dat CIDI in ieder geval gewérkl heeft". Predikant stapt over naar rk kerk VALKENSWAARD De hervormde predikant J.H. van Leeuwen (38) van de hervormde gemeente in Valkenswaard heeft besloten over te stappen naar de rooms-katholieke kerk. Ds. Van Leeuwen maakte zijn beslissing zondag bekend. Voor veel gemeenteleden was de interesse van dominee van Leeu wen voor de katholieke traditie uit zijn preken wel gebleken. Uit een schriftelijke verklaring van ds. Van Leeuwen aan de kerkeraad blijkt dat beslissend voor hem is geweest zijn kijk op het kerkelijk ambt. „Ik ben gaan geloven in de noodzaak van een ongebroken overlevering van het ambt van de apostelen via de handoplegging zoals dat in de oudste kerk aan de bis schoppen is toevertrouwd". In de onbevangenheid van een rechtgeaard kind steekt soms een beminnelijke wijsbegeerte. INITIATIEF OP ORTHODOX PROTESTANTS ERF: EDE Publicaties, voor drachten en wellicht bij zondere leerstoelen aan medische faculteiten. Dat zijn de plannen van het gisteren in Ede officiéél gestarte „Prof. dr. G.A. Lindeboom Instituut", centrum voor medische ethiek. Organisaties en personen op de rechter flank van het protestants- christelijke erf hebben het initiatief genomen tot het centrum om „ethisch perspectief te bieden te midden van de ontredde ring in medische krin gen". Het Eerste Kamerlid voor de" RPF, prof. dr. E. Schuurman sprak over de noodzaak van een „gemeenschappelijk nor matief kader" voor de ge zondheidszorg en de medisch- technologische wetenschap. Grondslag voor dit werk is de bijbel zoals verstaan in de re formatorische belijdenisge schriften. Er staan geweldige ontwikke lingen voor de deur, aldus Prof. dr. E. Schuurman prof. Schuurman. Bijvoor beeld het experimenteren op menselijke embryo's. „Het heet dat de „reageerbuisbaby" het eerste doel was van de ontwikkeling van de in-vitro- fertilisatie, maar de werke lijkheid is dat manipulatie op menselijke embryo's de pri maire doelstelling was", aldus prof. Schuurman. De genetische manipulatie is een ander voorbeeld van de geweldige bedreigingen. „Hit- Ier mag dan de oorlog hebben verloren, zijn ideeën over eli minatie van gehandicapten, selectie van gezonde mensen en manipulatie of reconstruc tie van mensen, lijken nu voort te vloeien uit de autono mie van medisch-technolo- gisch onderzoek. Hij noemde dit „technicisme", de grond houding van waaruit mensen pretenderen met wetenschap en techniek alle problemen de baas te kunnen en „beter dan God" te kunnen handelen. De technische ontwikkelin gen stellen de politiek ook voor nieuwe vragen, aldus prof. Schuurman. Bijvoor beeld moet het zogenaamde genenpaspoort, waarin alle er felijke eigenschappen staan opgeslagen, toegelaten mogen worden? Prof. Schuurman zei met na druk dat de nieuwe mogelijk heden in de gezondheidszorg niet bij voorbaat te veroorde len zijn. „Maar we moeten voorkomen dat die stappen voorwaarts niet de gang naar de hel betekenen. Daarom willen wij werken aan alter natieven en helpen bijbelse normen te formuleren". In sa menwerking met anderen probeert het nieuwe instituut documentatie en informatie bij te houden om de noodza kelijke studies te kunnen ver- Kardinaal Ratzinger Desgevraagd zei prof. Schuur man dat hij zich voor het grootste deel kan vinden in de standpunten van het Vaticaan inzake de bio-technologie. „De concrete standpunten van kardinaal Ratzinger kan ik delen. Een groot verschil is echter de katholieke beschou wing over de uiteindelijke verantwoordelijkheid. Bij kardinaal Ratzinger ligt die bij de kerk, in de reformatori sche traditie bij de mensen zelf", aldus prof. Schuurman. De samenwerkende organisa ties in het Centrum voor me dische ethiek zijn de Neder landse Patiëntenvereniging, de stichting de Schuilplaats, de hogeschool de Vijverberg en de stichting Ethica Medica. De Evangelische Omroep zal door middel van acties voor radio en televisie meehelpen de noodzakelijke financiën bijeen te krijgen. Binnen af zienbare tijd hoopt de stich ting zichzelf te bedruipen en drie fulltimers in dienst te kunnen nemen. üÉBfi Eerste gehuwde RK priesters in Groot-Brittannië LONDEN Het Vaticaan heeft voor het eerst erin toege stemd dat twee gehuwde, vroegere anglicaanse geestelijken rooms-katholiek priester worden gewijd. Het gaat om Peter Cornwell (52) en David Mead-Briggs (76). Cornwell was pas tor in Oxford tot hij in 1985 overging naar de Rooms-Katho- lieke Kerk. Hij verwacht volgend jaar priester te worden ge wijd. Mead-Briggs is al in 1955 lid van de Rooms-Katholieke Kerk geworden. Hij zal waarschijnlijk al dit jaar priester wor den gewijd. In andere landen, waaronder Nederland, zijn al langer ge huwde geestelijken uit een niet-katholieke kerk na hun toe treding tot de RK Kerk priester gewijd. Tot de bekendsten in Nederland behoort prof.dr. H. van der Linde, die in 1960 uit de Nederlandse Hervormde Kerk trad en lid werd van de RK Kerk. Acht jaar later werd Van der Linde priester gewijd. Huisartsen: meer wetgeving in medisch-ethische kwesties EDE Een meerderheid (64 van de Nederlandse huisart sen vindt dat de overheid duidelijker moet zijn in wetgeving betreffende onderzoek naar erfelijkheid en voortplanting. Een iets grotere meerderheid (66%) van de totale Nederlandse bevolking is dezelfde mening toegedaan. Dit blijkt uit een enquete die het Prof. dr. G.A. Lindeboom Instituut heeft laten uitvoeren door Intomarkt. Ruim veertig procent van de huisartsen meent dat er meer wetgeving nodig is op het gebied van de reageerbuisbaby techniek; de bevolking oordeelde vrijwel gelijk. Een derde deel van beide groepen vindt de huidige wetgeving voldoen de. Onderzoek naar de kunstbaarmoeder, dus om een menselijke vrucht volledig tot baby te laten groeien buiten het moederli chaam, zou naar 52 procent van de huisartsen meent met meer wettelijke regels omgeven moeten worden; 57 procent van de totale Nederlandse bevolking is diezelfde mening toe gaan. Het percentage „niet-weters" hierbij bedraagt 16 en 13 procent. Reinoud Bak- Honderden oud-studenten van de Groninger universiteit zul len met schrik het bericht hebben gelezen: prof. dr. R. Bak ker is overleden. Natuurlijk was hij de hoogleraar wijsgerige antropologie die jonge mensen de ogen opende voor de werel den van de grote denkers uit de geschiedenis en het heden, maar Bakker was ook de mens die hielp om de vragen van het eigen leven te formuleren en er antwoorden op te zoeken; hij was wegwijzer. Voor de wijsbegeerte in Nederland heeft de Fries Reinoud Bakker veel betekend. In een hoog tempo schreef hij diverse boeken. Diverse daarvan zijn veel en graag gelezen werken: Bakker was een uitstekende schoolmeester. Helder formule rend, de grote lijnen aangevend en zicht hebbend op het to taal. De Franse denkers en de oude Grieken hebben zijn spe ciale aandacht gehad. Behalve filosoof was Reinoud Bakker ook classicus en theo loog. Ogenschijnljk is Bakker als (hervormd) theoloog het minst naar buiten getreden. „Je hoeft niet per se op de preek stoel te staan om actief van God te getuigen", zei hij eens. „In je werk, je leven, moet je geloof tot uitdrukking komen". .Aan Bakker was te merken dat voor hem het (oecumenisch) geloof het belangrijkste was. Daarom zijn grote waardering voor Levinas, de joodse filosoof die met zijn spreken over de Ander zo dicht bij het centrum van Bakkers geloof kwam. Hij maakte zich daarom ook grote zorgen over ontwikkelingen in de cultuur: „De vraag naar goed en kwaad wordt niet meer gesteld, het leven wordt geofferd op het altaar van het banale genot", aldus Bakker nu bijna een jaar geleden. Het interview ging toen over ontwikkelingen in de medisch-technische we reld. Hij had daarover grote zorgen. De mens als „heel" we zen verdwijnt uit hoofd en hart van wetenschappers, wordt opgedeeld in parten die objectief-technisch wordt bekeken en behandeld. Nog maar kort geleden sprak Bakker zijn verdriet uit over de ouder wordende mens die steeds meer bekenden om hem heen ziet sterven. Het overlijden van enkele vrienden had hem bedreigend geconfronteerd met de dood; het verging hem zoals het iedereen vergaat. De dood ligt wel in de rede, maar ze is tegen het leven. En juist dat leven had hem zo veel te zeggen en hij, op zijn beurt, had zoveel over het leven te zeggen: „De boodschap van God aan mensen is er een van verantwoordelijkheid. Daardoor kan het leven tot zijn recht komen en wordt het niet vernietigd. De boodschap van God is die van het heil van Jezus Christus. Hij is tot het leven opgewekt, uit de dood. Dat getuigenis bepaalt voor mij de ver antwoordelijkheid tegenover het leven". Ook in het geloof is Bakker wegwijzer geweest. LUTSEN KOOISTRA DEN HAAG Paus Jo hannes Paulus II komt morgen „als boodschap per des levens" naar Chili op een moment dat de spanningen tussen de rk kerk en het militaire be wind van generaal Pino chet opnieuw sterk zijn opgelopen door de men senrechtenschendingen en de uitlatingen van bis schop Camus die begrip toonde voor de daders van een mislukte aanslag op generaal Pinochet. Voordat hij Chili aandoet brengt hij vandaag nog een kort bezoek aan Uruguay. De rooms-katholieke kerk van Uruguay, is zonder twijfel de zwakste en armste van La- tijns-Amerika. Niet meer dan vijf procent van de bijna drie miljoen inwoners is praktize- rend katholiek. Minder dan de helft van de Uruguayanen laten hun huwelijk kerkelijk inzegenen en nog minder la ten hun kinderen dopen. Kerkbelasting wordt door slechts 3.000 mensen betaald, die in totaal 20.000 gulden bij eenbrengen. Voor onderhoud en bouw van kerken en voor de uitvoering van sociale pro jecten is de kerk volledig af hankelijk van steun uit het buitenland. Oqk Nederland behoort tot de landen die de Uruguayaanse katholieke kerk steun verleent. De paus was aanvankelijk niet van plan Uruguay aan te doen. Hij wilde alleen Chili en Argentinië aandoen en op een later tijdstip Uruguay be zoeken, maar hij liet zich op het allerlaatste moment over tuigen door de regering. In 1917 werd in Uruguay de scheiding tussen kerk en staat doorgevoerd. Sinds die 'tijd verschaft de staat geen steun meer aan de kerk. In het openbaar onderwijs is elke vorm van godsdienstonder wijs verboden en geen der of ficiële feestdagen draagt een christelijke naam. Zo heet Driekoningen (6 januari) offi cieel Kinderdag, de Goede Week heet de Week van het toerisme en Kerstmis wordt de Dag van het gezin ge noemd. De president van Uruguay, Julio Sanguinetti, en de mees te leden van de regering zijn overtuigde atheïsten, terwijl de regerende Colorado-par tij, die sinds het begin van deze eeuw bijna onafgebroken aan Uruguay ging ooit door voor het „Zwitserland van Latijns- Amerika". In 1920 was het in komen per hoofd van de be volking hoger dan in de Vere nigde Staten, voornamelijk dank zij de hoog ontwikkelde landbouw. Toen het land na de Tweede Wereldoorlog de concurrentie met Argentinië en Brazilië niet meer kon vol houden, ging het met de wel vaart snel bergafwaarts. De traditionele politieke partijen wisten geen antwoord te vin den op de toenemende politie ke radicalisering. Eind jaren zestig ontstond de Tupamaros- beweging, die een stadsgueril- la tegen de regering voerde. Nadat in 1973 de militairen de macht hadden gegrepen, werd elke vorm van verzet krach tig onderdrukt. Na een massademonstratie lieten de militairen in 1984 weer verkiezingen toe. De rk Kerk heeft ten tijde van de militaire dictatuur nauwelijks protest aangetekend tegen de martelingen, de verdwijnin gen en andere inbreuken op de mensenrechten. Wel wa ren er individuele priesters actief in het verzet. In het land is een felle discus sie gaande over de vraag of de militairen en anderen die zich tijdens de dictatuur aan mis daden hebben schuldig ge maakt moeten worden vrijge steld van vervolging zoals een wetsvoorstel bepleit. De bisschoppen vinden dat voor een nationale verzoening het nodig is dat misdaden worden erkend. Dat de houding van de kerk niet ondubbelzinnig is, blijkt uit de gebeurtenissen rond de inwijding van een katholieke universiteit in 1985, kort na de installatie van president Sanguinetti. De militairen hadden toestemming voor de bouw van de universiteit ge geven. Tijdens de inwijding noemde de toenmalige nunti us in Uruguay, aartsbisschop Franco Brambilla, het onjuist dat de vroegere machtheb bers, de militairen, niet waren uitgenodigd. Zij hadden juist de bouw van de universiteit mogelijk gemaakt. Na zijn aankomst in Montevi deo heeft de paus morgen een ontmoeting met president Sanguinetti en gaat hij direct daarna voor in een openbare eucharistieviering. Chili De paus is van 1 tot en met 6 april in Chili op uitnodiging van de bisschoppen. Bij een eerdere invitatie heeft hij de Chileense bisschoppen gezegd dat hij Chili pas wilde bezoe ken, als er weer een door het volk gekozen parlement zou zijn. De paus is vermoedelijk van dat idee teruggekomen omdat hij denkt dat zijn komst nu tot een verbetering kan leiden van de omstandig heden waarin de Chilenen moeten leven. Bij progressieve delen van de kerk bestaat nog altijd de vrees dat het bezoek een legi timatie voor Pinochets be wind kan betekenen. Maar ook Pinochet heeft redenen om niet gerust te zijn over het effect van het bezoek van de paus. De paus zou het verzet van de kerk tegen zijn be wind kunnen versterken of steun kunnen geven aan de voorstellen van de christen democratische partij voor een geleidelijke terugkeer naar de democratie. Met hoeveel arg waan het bezoek door Pino chet tegemoet wordt gezien, blijkt onder meer uit het feit dat de Chileense regering de afgelopen maanden diverse reisschema's heeft afgewezen. -or PvdA-plan spoort met Dekkbi De PvdA heeft voor een kleine doorbraak gezorgd !^n socialistisch denken over de volksgezondheid. Een g-de aangeboden plan voor een nieuwe organisatie van deirigc gezondheid in ons land wijkt op meer dan een puntjhm vroegere socialistische uitgangspunten. \an olgi TOT voor kort vond de PvdA dat de gehele premie \t, kc ziektekostenverzekering naar draagkracht zou moelek den geheven: hoe hoger het inkomen, hoe hoger de v Van die principiële lijn is de PvdA nu afgeweken. In^u® teren gepubliceerde nota wordt voorgesteld een deel premie voor eenieder gelijk te laten zijn. DAARMEE komt de PvdA, de hoogte van het bedr, persoon even daar gelaten, op ongeveer hetzelfde pil^ uit als vorige week het voorstel van de commissie-B dat inmiddels gesteund wordt door CDA en VVD. Hetj mengvorm van een vast premiebedrag voor iedereeiT een deel dat wordt geheven aan de hand van de hoogf het inkomen. Zo'n mengvorm doet een volksverzet recht. Daarin heeft immers iedereen recht op precies de medische voorzieningen, terwijl daarvoor uiteinde^ de hand van het inkomen een verschillende premie betaald. MS MAAR ook op een ander punt geeft de PvdA een priljv le doorbraak te zien: in het voorstel wordt het voonP genpakket van het ziekenfonds voor een deel uitgeklee Zc kele voorzieningen, zoals bijvoorbeeld de tandartshui?13 volwassenen en de kraamzorg, vallen buiten het ver? pakket. Wie daarvoor verzekerd wil zijn moet zich vrfns bij-verzekeren. Ook dat onderdeel van het plan koirce principe erg dicht bij'hetgeen de commissie-Dekker r°' week heeft voorgesteld, zij het dat die commissie méér zieningen uit het basispakket wil weglaten. VERDER voert de PvdA in haar nota geen principi^g zwaren meer aan tegen een eigen risico op sommige v<^n ningen. Ook dat mag een doorbraak heten. Alles bij Lj. leidt dat tot de conclusie dat er in de politiek een vrij^Q, draagvlak bestaat voor een nieuwe opzet van onze g< f heidszorg. Er is een ruime meerderheid voor een verpaj volksverzekering voor iedereen, die op een aantal basii zieningen wordt aangevuld met een vrijwillige verzekde voor een aantal min of meer luxe elementen in de gK>r heidszorg. Na een jarenlange en oeverloze politieke di?or over een nieuwe organisatie van onze gezondheidszorg nen we nu, na de reacties op de commissie-Dekker en (ng gisteren gepubliceerde PvdA- rapport concluderen, d^ii: nieuw, gedegen systeem een hele goede kans maakt. et. Enige tijd regen DE BILT (KNMI) Morgen nadert er uit het westen een regenzone. Deze zone is gekop peld aan een storing die zich ontwikkelt aan de rand van een depressie bij Ijsland. Deze storing trekt over het land naar het zuidoosten. De ko mende nacht is het minder koud. Morgen gaat het in de loop van de dag regenen en loopt de temperatuur op tot rond 10 graden. Er staat een matige zuidenwind. Op wat langere termijn blijft het weer veranderlijk met nu en dan regen, afgewisseld door perio den met zon. De middagtem- peratuur ligt rond de 12 gra den. Weersvooruitzichten voor de Europese landen: Zuid-Scandinavië: In zuid- west-Noorwegen nu en dan re gen, vooral op dinsdag. Elders af en toe zon. Middagtempera- tuur 5 tot 9 graden. Denemarken: Half tot zwaar bewolkt en af en toe wat re gen. Middagtemperatuur rond 7 graden. Britse Eilanden: Half tot zwaar bewolkt. Vooral in het westen af en toe regen. Middagtempe ratuur 8 graden in het noor den tot 12 graden in het zui den. Duitsland: Flinke zonnige pe rioden. Woensdag in het noordwesten mogelijk wat re gen. Middagtemperatuur 7 tot 12 graden; in de nacht op veel plaatsen lichte vorst. -iik: plaatselijk een bui of wat re gen. Middagtemperatuur 10 tot 14 graden. Midden-, zuid- en oost-Frank rijk: Flinke zonnige perioden. Op woensdag meer naar het westen mogelijk een bui. Mid dagtemperatuur 12 tot 17 gra den. Alpengebied: Vrij zonitt het zuidoostelijk deel ëdc king en af en toe neersltn: ven 1000 1500 mebwt sneeuw. Nul-graden-grtg de middag op 1000 15(an ter hoogte. Middagtete tuur in de dalen van 8 prs in het noordoosten tot It d den in het zuidwesten, lm ine anl Spanje en Portugal: Zorf™ noord-Portugal en noor°" Spanje bewolking e*ze woensdag wat regen. temperatuur van 14 grarl1 het noorden tot 23 graP_ het zuidoosten. -at UW GIFT HELPT ECI Het aantal slachtoffer van hart- en vaatziekten neemt gelukkig iets at. Uw giften hebben dus Want jaarlijks worden in ons land nog altijd 4O.0C mannen en vrouwen getroffen door een hartr farct en nog eens 20.00 door een herseninfarct En elk slachtoffer is er een teveel. N Alleen als u uw hariet laat spreken, kan de D- Nederlandse Hartstich- ot ting doorgaan met het nu ondersteunen van het eei wetenschappelijk onder 1 zoek, het verbeteren va>vt de patiëntenzorg en heijn geven van voorlichting. Sf stort uw bijdrage op giro 300 of bank 70.70.70.600. Bedankt voor uw gyüs.giËl Tl Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Band met de kerk Op de stellingname van mgr. Gijsen, dat een aantal instel lingen het etiket „rk" blijven dragen terwijl die vlag de la ding niet meer dekt, hebben enkele van de bedoelde orga nisaties verongelijkt gerea geerd. De opvatting „waar de bisschoppen zijn, daar is de kerk" werd door een boze Ma- riënburgvereniging in een re actie zelfs op zijn kop gezet: „daar waar de kerk is, zijn de bisschoppen niet meer". Met andere woorden: Wij, Mariën- burgvereniging, zijn de kerk, de bisschoppen en de rest staan erbuiten. In Nederland heeft het katho lieke volksdeel zich in de eer ste helft van deze eeuw een overvloed aan eigen organisa ties aangemeten. De religieuze inspiratie kreeg voor het leven buiten de kerk vorm in aller lei instituten, zoals rk scholen en ziekenhuizen, pers en om roepen, hulpverlenende in stanties en verenigingen. Rond het kerkelijk hart en daarmee verbonden, waren zij bedoeld als brein en mond, zenuwstel sel en bloedsomloop, handen en voeten, om in de wereld de weg te vinden en te functione ren. De oprichters hadden on getwijfeld goede bedoelingen. voetballen of de zangkunst be oefenen, zijn diverse organisa ties zonder twijfel lange tijd heilzaam werkzaam geweest op terreinen waar de katholie ke identiteit echt van belang is. Maar veel van die „ledema ten" en andere organen heb ben de slagaders naar het ker kelijk hart laten dichtslibben. Ze zijn afgestorven of leiden een eigen leven. In het laatste geval hebben ze soms elke verbinding met de kerk ver broken, het „rk" onverbloemd geschrapt en leiden nu een al of niet bloeiend „neutraal" le ven. Maar veel van de „rand apparatuur" die van het geloof van de kerk is losgeraakt, doet dat niet. Men moet het voor zijn voortbestaan immers heb ben van zijn traditionele bron- van cliënten of leerlingen, abonnees of afnemers? Men verbloemt of ziet niet in dat het ideële fundament onder die instituten is weggespoeld. Als ze zich zelfs hardnekkig keren tegen de bron waaraan ze hun ontstaan dankten, wor den ze een molensteen om de hals van de kerk en kan het nodig worden dat die uit lijfs behoud het koord zelfs door snijdt. P. Jonker, DEN HAAG. Roomboter Lezen politici onze krant niet? Moeten ze toch eens gaan doen, dan hadden ze twee we ken geleden op de voorpagina kunnen lezen, dat volgens de internationale organisatie „ATD Vierde Wereld" hon derdduizenden Nederlanders nauwelijks te eten hebben. Die hadden dan zeker ook eens in aanmerking moeten komen voor roomboter, die nu voor 12 cent per pakje naar Rusland gaat. Daar kopen wij in ons land nog geen margarine voor. En ondertussen groeit de roomboterberg in de koelhui zen, want vppr miljoenen mensen is die te duur. A. Veringa, DEN HAAG. Zuid-Afrika De heer Bode is voorzitter ge worden van de Werkgroep Anti-Apartheid-Den Haag en heeft er zin in. Die club zal echtter niets kunnen uitrich ten. Het laat Zuid-Afrika vol komen koud of de gemeente Den Haag geen Zuid-Afri kaanse produkten afneemt. Het land heeft zeer veel afzet mogelijkheden voor al zijn producten. Voorts is gebleken, dat Haagse bedrijven, die han del drijven met of investeren in Zuid-Afrika bijvoorbeeld Shell niet van plan zijn of zullen zijn om daarmee te stoppen. Zouden ze dat wel doen, dan worden hun belan gen prompt door Zuidafri- kaanse of andere bedrijven overgenomen. De gemeente Den Haag begeeft zich ten on rechte met dit soort activitei ten op het terrein van de land- soverheid. H. Donker, DEN HAAG. Breestraat Het is me volstrekt onduidelijk wat de gemeente Leiden van plan is met de Breestraat. Men wil een proef gaan houden van enkele maanden om al het autoverkeer uit deze winkel straat te weren. De winkeliers hebben zich met het mes op de keel akkoord moeten verkla ren, maar gelukkig zijn ze er niet mee. Ook de gemeente weet kennelijk nog steeds niet precies wat ze wil. Duurt de proef nu drie of vijf maanden, mogen de bussen nu wel of niet in twee richtingen rijden? En wat wordt gedaan aan de bromfietsers? Vast staat wel, dat het stuk van de Breestraat van het Kort Rapenburg tot aan het stadhuis ten dode op geschreven is. Ook de Stadsge hoorzaal, die straks alleen nog maar door fervente wande laars bereikt kan worden. G. Bos, LEIDEN. Onderwijs Meer dan vijfduizend school kinderen zijn woensdagoch tend van de basisscholen in Leiden thuisgehouden door hun ouders uit protest tegen de maatregelen van de rege ring. Kinderen van vier tot twaalf jaar wordt dus met de paplepel ingegoten dat ze de barricaden op moeten, als iets hen niet zint. Als over twintig jaar nog vaker en gemakkelij ker gestaakt wordt dan tegen woordig, dan weten we hoe dat komt. Jong geleerd, oud Onderwijs (2) Fantastisch, de actiebereidheid van ouders, die kinderen op de Leidse basisscholen hebben. Een massale actie zoals woens dag in Leiden werd gehouden, moet de regering mijns inziens tot andere en betere inzichten brengen. Het onderwijs wordt de uitgehold, we weten hfcjj maal. Er kan niet meer£e terrein worden bezn( Mensen uit de ondenfot reld hebben er vaak gerwe gewezen. Fijn dat nu ofl|je ouders in het geweer %p komen. Mevr. A. van de Oever,»tf LEIDEN. Freewave ,.p De Leidse radiopiraat FlU. ve is gelukkig weer L lucht. Toen enkele weke leden de politie massaalj maakte op deze piraten, ik even aat ze een eint den gemaakt aan dit k.. dat zoveel mensen luisr zier biedt. Zonder het v<w rende gebabbel dat je op"' legale zenders hoort. De' meboodschappen van pi lijke winkeliers hindert in het geheel niet. Lo voor onze piraten, die een voorbeeld zijn vooi/ roep Rijnland. J. Evenhuis, LEIDERD__

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2