„Ik wilde mijn kinderen het goede voorbeeld geven" ALLER LEI(DS) Tiende Kom in de kas in de Rijn- en Bollenstreek ^iijlDEN OMGEVING Opstoppingen op Rijksstraatweg 76-JARIGE PROMOVEERT AAN LEIDSE JURIDISCHE UNIVERSITEIT £eidóc6otvumt DINSDAG 31 MAART 1987 PAGINA 11 Mat Ho Voor leden, donateurs en be langstellenden houdt Drum band Matilo zaterdag 4 april een bijeenkomst. Er wordt een loterij gehouden, met als hoofdprijs een fiets. Het duo Frank Visser verzorgt de muziakale omlijsting. De bij eenkomst begint om 20.00 uur in clubhuis Matilo aan de Zaan straat 126. Montessori De openbare Montessori school Apollo geeft zaterdag 4 april tussen 11.00 en 13.00 uur informatie over haar motto's „Leer mij het zelf doen" en „Niet alleen maar samen". Er wordt een video film gedraaid over de lessen die op deze school worden gegeven. De school staat aan het Strausspad 3 in Leiden Zuid-West. Zijloever Voor ouderen in Leiden- Noord wordt woensdag 8 april om 10.15 uur in dien stencentrum De Kooi Drift straat 49) een informatie-bij eenkomst gehouden over het onderzoek naar een alterna tief verzorgingstehuis in Zij loever, waarbij ook de oude ren in de wiik worden be trokken. Woensdagmorgen wordt een toelichting gege ven op de achtergronden, de opzet en de werkwijze van het onderzoek onder oude ren, dat in opdracht van de gemeente wordt uigevoerd door het RIW (Instituut voor Volkshuisvesting van de Technische Universiteit Delft). Vpnijke pa groei notoire hardrijders aaid to rechter Morshuis wei- clementie. Dat onder- I een jeugdige Amster- mer die gistermorgen op J matje werd geroepen i 6 t* de Leidse kantonrech- orga/iMorshuis. De jongen had, ïjwilLns de politie, in een king met 168 kilometer per met '0ver de rijksweg A4 ter ion ij»te van Alkemade gere- tetf Hij ontkende dit ten 7-cenijgste. „Ik reed hooguit of 130", verzekerde hij •echter met zijn alleron- ildigste gezicht. Hij viel De Ler snel door de mand bij j de /rontatie met een politie- oten en werd pas weer Doklakzaam op het moment zal iflhij de indrukwekkende n h& snelheidsovertredingen, ere Jij in 1986 had begaan, te a sta#n kreeg. De jongeman kkingk in Haarlem veroor- n een/d te zijn, omdat hij 70 i bepfneter te hard had gere- tel. 0 en in Amsterdam waar 'een maal de toegestane heidslimiet met 50 kilo- er overschreed en een r met 31 kilometer. „Ge- or.u,| de kleine pakkans voor P Aelijke overtredingen 77 ®jt u er bijna een gewoon- nc /an maken om veel te \anue^ te ryden", meende 'n ^Amsterdammer reageer- laconiek en gaf joviaal „vroeger" weieens hard f?, hebben gereden. „Maar ['J n.d°e ik dat niet meer wtit het wordt te duur", slaarde hij. Vervolgens Ie hij omstandig uit dat ïu „slechts" 120/130 kilo- ze voier per uur reed omdat dondtmensen die zich aan de !aura/|estane snelheid van 100 veg /meter per uur hielden, het gevaar op de weg vond. houdfa rijdt u nog te hard", et ag$tateerde de officier van de stUie Van Eek droogjes. uit Eek wilde weten hoe de uerenien zijn brood verdiende. •ciaalhoogte van de steeds be- iale de bekeuringen en het k auto rechtvaardigden begin denkbeeld dat de recht- k te doen had met een n kapitaalkrachtige als dleerse autobestuurder. cy-fafs van dit alles bleek za^r te zijn. De Amsterdam se had de wagen cadeau sse jfegen van zijn vader die ?ngst,T zoonlief ook nog de be- copiek'mgen betaalde. )0 gufien de eerdere overtre- gen en de poging om r ontkenning van het ge- ïgde delict aan veroorde- te ontkomen, hechtte de •riteerde officier van jus- weinig waarde aan de »fte van de Amsterdam- dat hij om financiële re en gestopt was met het ikgas rondrijden. Hij f tes maanden ontzegging de rijbevoegdheid met proeftijd van twee jaar ïen boete van 340 gulden, hter Morshuis vonniste form de eis. Alleen met >oete kon de Amsterdam- zich verenigen. „Ik heb i een rijke pa", meldde in onvervalst Amster- is om vervolgens de itszaal te verlaten. man uit Sloten die bin- de Katwijkse bebouwde was betrapt op een van 100 kilometer kon de rekening naar een familielid. Ook ioest de politiefoto het bewijs leveren, want zeker niet dan 80 te hebben ge haalde iemand in zo hard hebben Dit ontlokte rech- de opmerking man de capaciteiten n eigen auto onder- „Ik ga ervan uit dat en de foto klop- voegde hij de man toe. bleek niet zo mak- af te schepen, want hij op verongelijkte it hij niet begreep hij eigenlijk voor komen. „Ik heb nog een bekeuring gehad", hij. Morshuis fris- geheugen een beetje hij schoorvoetend op een motorfiets „een beetje harder toegestaan was te heb- gereden". tsurd", noemde officier i Eek de snelheid van de i en eiste een boete van gulden of vijf dagen htenis en ook in dit geval niste Morshuis conform wat «is. „Daar ga ik voor zit- Door', reageerde de Slotenaar ;emai»iddellijk. Hij werd door ;1 in rechter teleurgesteld Dat >t die vertelde hem dat Opdat niet zelf kon beslis- uderi De boete zal eerst wor- Huiff verhaald op ziin eigen hun »men. „Bijvoorbeeld op en dauto", voorspelde Mors- houd#- „Die doe ik weg", door €de de Slotenaar. Met rheid „dat zullen we dan wel DDAi" sloot rechter Morshuis der éaak af. te^OZA VAN DER VEER 11 Economisch wel en wee LEIDEN Aan Gerbran- dylaan 4 is gevestigd: „J. P. P. B. Janson Onroerend Goed B.V.", verwerven, ver vreemden, beheren en expl van onr. goed. Handelsnaam gewijzigd van „Neroc Advertising Ser vice B.V.", J. v. Campenlaan la, beheer eigen vermogen, is „Re-Pack B.V." Handelsnaam gewijzigd van „Accountantskantoor Bunac B.V.", Vijf Meilaan 135a, is „Accountantskantoor Bunnig B.V." Aan Schipholweg 96 is ge vestigd: „Rijnhaave Software Ontw. B.V.", werkzaamh. o.h.g.v. automatisering. Aan Rijnsburgerweg 7 zijn gevestigd: Orthodontisten- praktijk „P. J. M. R. Bakker B.V.", „Paul Bakker Holding B.V.", beheer ondern. etc. „Exploitatiemij. Belladone B.V.", verwerven, beh. etc. van onr. goederen, „Hein Wassenberg Holding B.V.", beheer ondern. etc. Ortho- dontistenpraktijk „H. J. W, Wassenberg B.V." Aan Brigantijnwal 5 is ge vestigd: „Brigantijn Beleg gingen B.V." Handelsnaam gewijzigd van „Videotheek", Haarlem merstraat 139 in „Videogi gant Jumbo". Aan Boommarkt 3a is een filiaal gevestigd van „Rand stad Uitzendbureau". „Elabon B.V.", handel en en expl. van bemidd. onr.zkn., Meyerskade 15 is zaakadres gewijzigd: thans Rotterdam. Opheffing nevenvestiging B.V. Automobiel- en Motor handel „Het Motorhuis", Hoge Rijndijk 328. Zaakadres gewijzigd van „Edelsyndicaat Ned. B.V.", Plantage 20, thans Haarlem. Aan Akenwerf 5 is geves tigd: „Aann.bedrijf J. S. Ben- nekers B.V.", aannemers- bedr. Handelsnaam en soort be drijf gewijzigd van „Heere- ma Oil Service (H.O.S.) B.V.", Vondellaan 47, in „Heerema Nederland B.V.", deeln., financ., besturen van andere ondern. WASSENAAR Op de A44 zijn vanaf vandaag ter hoog te van de stoplichten van Oudermeulenlaan files te verwachten. Het 15 jaar oude stoplicht zal in de komende dagen worden vervangen en in het wegduk zullen detec- tieluséen worden gebrand. Door op de in het wegdek aangebrachte detectielussen te rijden kan het verkeer zelf de werking van de stop lichten beïnvloeden. In de afgelopen twee jaar sloeg dit stoplicht regelmatig „op hol" en had de politie re gelmatig veel werk aan het op gang houden van de in- stallatie. Omdat het verkeer voor het aanbrengen van de detectielussen in het wegdek lange tijd over slechts één rijbaan geleid zal worden kunnen, vooral tijdens het spitsuur, lange files verwacht worden op de Rijksstraatweg in beide richtingen. Ook zal deze week een aanvang wor den gemaakt met reconstruc tie van het kruispunt van Zuylen Oostdorperweg- Schoolstraat. Ook hier zul len detectielussen in het wegdek worden aangebracht en enkele wijzigingen in de opstelmogelijheden van het verkeer worden aangelegd. De werkzaamheden hier zul len enkele weken in beslag nemen maar weinig overlast voor het verkeer veroorza ken. Tal van tuinbouwbedrijven stellen hun kassen zaterdag voor het publiek open. Does. Bovendien is de kaas boerderij van M. Kroes in Woubrugge te bezoeken. Bij de kwekerijen is informatie verkrijgbaar over de technie ken die in de kassen gebruikt worden, de veiling, sortiment- ontwikkelingen en de ener giebesparing. Het open dag-gebied in de Rijnstreek is zaterdag langs verschillende routes bereik baar. Zowel vanaf de kant van Alphen aan den Rijn en Ter Aar, als vanaf de kant van Leiden en Hoogmade wordt via borden duidelijk aangegeven waar het par cours begint en waar parkeer ruimte is. Frisdranken en snacks zijn langs de route te koop. brugge en de activiteitencom missie van de Land- en Tuin- bouwbond hopen op ongeveer tweeduizend bezoekers in de Rijnstreek. Twaalf glastuin ders in de Rijnstreek stellen hun bedrijf van 10.00 tot 17.00 uur open. Dit zijn kwekerij Aechmea, het potplantenbe- drijf L. van der Eijk, de boomkwekerij Nolina, de ro zenkwekerij N. Koot en drie bedrijven van Nolina Pot plantenkwekerijen waar di verse palmen, begonia's en kerststerren worden ge kweekt. Chrysanten zijn te zien bij J. van der Salm, kom kommers bij B. van der Helm, amaryllissen en rozen bij P. Rietdijk en cyclamen, fuchsi a's en hedera's bij A. van der Lammetjes In Hazerswoude en Koude kerk stellen vijf rundvee- en/of schapenhouderijen, één boomkwekerij en één akker bouwbedrijf hun deuren za terdag tussen 10.00 en 15.00 uur open. Bij de veehouderij bedrijven zijn verschillende koe-rassen, kalveren, schapen met lammetjes, paarden en pony's te zien. De deelnemen de bedrijven zijn herkenbaar aan de uitgestoken vlag en het oranje bordje „open dag". Bij het bedrijf van A. van der Lely aan de Dorpsstraat 1 in Koudekerk is een ligboxenstal met melkkoeien, jongvee en schapen te zien, alsmede bij de firma Maat aan de Lage- waard 69 in Koudekerk, de gebroeders Verkley, Vier- heemskinderenweg 40 in Ha zerswoude en J. Bos aan de Voorweg 97 in Hazerswoude dorp. Manege Xenophon aan de Rijndijk 79 in Hazerswou de toont haar paarden en po ny's en stelt het publiek om 13.00 uur in de gelegenheid In de Bollenstreek worden de acti houden. om een praktijkles bij te wo nen, waarin springen en dres suur te zien zijn. Een boom kwekerij met kassen is ten slotte te bezichtigen bij N.H. van der Hulst aan de Geme- neweg 14 in Hazerswoude- dorp. In Rijnsburg is het startpunt van de 'route langs negen kwekerijen bij de bloemen veiling Flora aan de Laan van Verhof 3. Er wordt een rond leiding door het veilingge bouw gehouden waardoor het publiek kennis kan maken met het veilinggebeuren. In de hallen is tevens een ten toonstelling te bezichtigen van eindexamenwerkstukken van de deelnemers aan de Rijnsburgse Bloembindcursus. De bloemstukken worden ge jureerd door de burgemeester van Rijnsburg en die van om liggende gemeenten. Verder vooral rond Rijnsburg ge- is er een tuin aangelegd in het gebouw en een weefsel kweeklaboratorium. Vanaf het parkeerterrein van de veiling vertrekken bussen om de bezoekers naar het nieuwe tuinbouwgebied Kloosterschuur te brengen. Voor bezoekers die van hun eigen auto gebruik willen ma ken, is er een plattegrond van de omgeving beschikbaar. In het kader van de kom in de kas-actie houdt de r.k. scholengemeenschap St. Pau- lus in Hillegom zaterdag een open dag. De school wil hier mee de onbekendheid met agrarische onderwijs in de Bollenstreek verminderen. Het gebouw van de scholen gemeenschap voor technisch en agrarisch onderwijs aan de Abellalaan 82 is van 10.00 tot 16.00 uur voor het publiek open. LEIDEN „Mensen bo ven de 65 jaar zijn geen oude lijken die je in een mausoleum moet zetten. Dat is een van de redenen waarom ik op 76-jarige leeftijd wil promoveren. Ik ben er namelijk van overtuigd en wil ook be wijzen dat je op oudere leeftijd nog heel veel kan doen". De 76-jarige J.J.A. Logeman maakt zijn eigen woorden meer dan waar. Hij is kerngezond en roeit nog regelmatig twintig ki lometer op een meer bij zijn woning in Zuid- Frankrijk. Hij heeft zich verder de afgelopen jaren beziggehouden met een vergelijking tussen het ei gendomsrecht in Frank rijk en Nederland. Op 8 april promoveert hij op zijn, in het Frans geschre ven, proefschrift aan de faculteit rechten van de Leidse universiteit. Op zijn leeftijd een opmerke lijke prestatie, die maar weinig mensen hem na zullen doen. Per jaar be vinden zich onder de tal loze promovendi aan de Leidse universiteit, maar enkele ouderen die na hun pensioen een proef schrift hebben geschre ven. Logeman werd in 1910 gebo ren in Amsterdam waar hij de Openbare Handelsschool door liep. In 1934 werd hij uitgezon den naar Indië waar hij onder andere werkte bij CIBA, een farmaceutisch concern uit Zwitserland. Tijdens de oor logsjaren studeerde hij in het interneringskamp klassieke ta len en behaalde zijn gymnasi umdiploma. „Tijdens het cor vee studeerde ik", lacht hij nu. Weliswaar beschikte hij over weinig boeken maar Logeman kreeg privéles van mede kampgenoten. „Ik heb in het dodenkamertje exarnen ge daan", vertelt hij. „Mijn certi ficaat heb ik na de oorlog in geruild voor een echt gymna siumdiploma. Dat werd uit Den Haag toegestuurd". Rechtenstudie In 1951 kwam Logeman naar Nederland, studeerde farmacie en werd in 1954 general mana ger bij een Engels farmaceu tisch bedrijf. Na drie jaar had hij het daar voor gezien en verhuisde naar Duitsland. Vier jaar later ging hij in Ne derland wonen waar hij de lei ding kreeg over de medisch wetenschappelijke afdeling van Warner Lambert Interna tional. In 1962 begon hij aan zijn rechtenstudie aan de Leid se universiteit, zijn toenmalige woonplaats. „Rechten hebben mij altijd gefascineerd", vertelt Logeman enthousiast. „Ik groeide op in de crisistijd. Als je een baan kon krijgen, ging je niet studeren maar pakte je je kans. Mijn kinderen zaten in het begin van de jaren zes tig op de middelbare school en waren over de halve wereld op school geweest. Ze wilden rust en dat was aanleiding om naar Nederland te verhuizen. Aangezien mijn drie dochters de leeftijd naderden om te gaan studeren, besloot ik het goede voorbeeld te geven en zelf een studie op te pakken. Dat werd rechten". Logeman studeerde in vijf jaar af. In 1967 mocht hij zich meester in de rechter noemen. „Ik werkte hard", geeft hij als verklaring voor zijn succes. „Bovendien kon ik in die tijd met vrij weinig slaap toe en dat geeft ruimte om extra din gen te doen. Het feit dat mijn vrouw de kinderen opvoedde en volledig achter mij stond, heeft ook voor een groot deel bijgedragen aan het welslagen van mijn studie". Ondanks dat hij zich regelmatig afzonderde om te studeren heeft hij altijd veel aan sport gedaan. „Tur nen, tennissen, zwemmen, golf: ik deed van alles", zegt hij trots. In 1972 ging hij vervroegd met pensioen en kreeg een gouden handdruk van zijn toenmalige werkgever, maar binnen korte tijd had hij een baantje op een school in Veendam waar hij staatsinrichting, economie en maatschappijleer doceerde. „De mooiste tijd uit mijn le ven", noemt hij het zelf. „Ik was de enige rechtse leraar op een rode school en het ging fantastisch. Ik was van de oude stempel en er werd hard gewerkt. Mijn reputatie kon WOUBRUGGE/RIJNS BURG De open dag van glastuinbouwbedrij ven 'Kom in de Kas' con centreert zich dit jaar in de Rijnstreek rond de kwekerijen in Woubrug ge. In de Bollenstreek worden de activiteiten vooral rond Rijnsburg ge houden. Op zaterdag 4 april stellen ruim driehonderd Nederland se telers van bloemen, pot planten en groenten hun deu ren alweer voor het tiende jaar open voor het publiek. De organisatoren schatten dat dit jaar ongeveer 150.000 be zoekers een kijkje zullen ne men bij de opengestelde Ne derlandse glastuinbouwbedrij ven. Als extraatje ter gelegenheid van het tiende jaar dat de ac tie wordt gehouden, krijgen alle kinderen die zaterdag hun tiende verjaardag vieren een bos bloemen. Ouders of verzorgers van een op 4 april 1977 geboren kind moeten dit dan wel schriftelijk met bij voeging van een kopie van een geboortebewijs of -kaartie melden bij NTS-Kom in de Kas, Postbus 137, 2670 AC in Naaldwijk. De Vereniging van Neder landse Tuinbouwstudiegroe- pen (NTS) afdeling Ter Aar, Noorden, Nieuwveen, Wou- J.J.A. Logeman: „Ik wil laten zien dat je op oudere leeftijd nog heel veel kan". niet meer kapot toen twee leerlingen zowel op het cen traal schriftelijk als op het schoolonderzoek een tien haal den voor economie. Met maat schappijleer nam ik de leerlin gen overal mee naar toe. Ik ben met ze in Berlijn geweest en in Spanje om het toenmali ge Franco-regime te bestude ren. Prachtig vonden de kin deren het". Logeman moest tot zijn grote spijt op 65-jarige leeftijd stop pen met het onderwijs en be sloot naar Zuid-Frankrijk te verhJizen. „Ik ben de tropen gewend", zegt hij mopperend op dé Nederlandse regen. „Het klimaat in Frankrijk bevalt me beter. Bovendien vind ik Frankrijk een land met veel cultuur, iets waarvoor ik mij buitengewoon interesseer". In Frankrijk studeerde hij twee jaar rechten aan de uni versiteit van Nice. „Ik wilde graag in de advocatuur wer ken maar moest daarvoor een groot deel van de jurisdictie overdoen. Er bestaan aanzien lijke verschillen tussen Frank rijk en Nederland. De Neder landers zijn praktisch inge steld in tegenstelling tot de Fransen. In Nederland kijkt men een nieuwe ontwikkeling even aan en maakt een nieu we wet. In Frankrijk gebeurt dat niet. Daar wordt om een eeuwenoude wet een hele jurisprudentie opgebouwd". In twee jaar studeerde Loge man af en hij vestigde zich als advocaat. Onder zijn eerste klanten bevonden zich Hollan ders die een huis hadden ge kocht in Frankrijk. Logeman- :„De mensen hadden een villa gekocht met de belofte dat er alleen villa's zouden worden gebouwd. Dit gebeurde niet omdat de oorspronkelijke bou wer failliet ging. Speciale clau sules maakten een dergelijke verandering van het bouwplan mogelijk. Voor mij was dit ge val aanleiding om me in deze materie te verdiepen en er uit eindelijk een proefschrift over te schrijven". Logeman pleit in zijn proefschrift voor een gro tere rol van de notaris bij voorlichting van mensen die onroerend goed kopen in het buitenland. Overigens speelde bij Loge man nog een overweging een rol om het proefschrift te schrijven. „Ik heb alles in mijn leven afgemaakt. De titel meester in de rechten vraagt om afronding met een proef schrift". Promoveren wilde Logeman beslist in Leiden aangezien hij vindt dat Leiden een juridische faculteit heeft die in heel Europa bekend is. Wanneer hij op 8 april is ge promoveerd, gaat Logeman naar Marokko waar hij een congres bijwoont over het zui ver houden van de Franse taal. Verder spaart hij al tien jaar lang de spreuken boven overlijdensberichten uit Ne derlandse kranten. Daarmee gaat hij een boek samenstellen. „Ik heb al een uitgever gevon den", glundert hij. Verdere ambities behalve werken als advocaat in Frankrijk heeft hij niet. Stilzitten zal er echter niet bij zijn. Daarvoor heeft de 76-jarige Logeman, die zich volgens zijn dochter voelt als een 25-jarige, nog teveel ener gie. ROZA VAN DER VEER

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11