Scidóc Sowtmit Stichting Welzijn Leiden oelt zich gebeten hond STAD OMGEVING Dmmelmarkt trekt uizenden bezoekers Rashonden die uit een oude muurschildering zijn gestapt ALLER LEI(DS) GEMEENTE MOET ONS ONTZIEN BIJ BEZUINIGINGEN" Drie gewonden op A4 MAANDAG 30 MAART 1987 PAGINA 7 ;^,|ier gewond bij ^Je over kleding BÉÉm De portier van een café aan de 2e 4 RUN restgracht is vrijdagavond rond kwart i Boeti mishandeld door een 18-jarige Delfte- «H dader bracht met een mes verwondin- Fiodd aan aan.de band van de portier. Hij 13.30.omdat hij en twee andere mannen uit tch tref en 27 jaar oud) de horecagelegenheid Doiij verlaten van de eigenaar omdat ze vol- 18 30 baas ,,in suPervuile werkkleding" een ,1): wo.'fdden pakken. De eigenaar stelde de (Statiovan bet trio niet °P Priis» en verzocht 9); No eaak te verlaten. Er ontstond een ruzie, Do ep«ide 18-jarige Delftenaar een mes trok en 3- Ll)e naar de portier. De politie kon de Chiidr* van 18 en 22 ïaar aanhouden in het Room i 27-jarige persoon werd buiten aange- Caravan in brand LEIDEN Een caravan, die stond geparkeerd aan de Arends horst, is zaterdag avond volledig uitgebrand. De oorzaak van de brand is niet be kend, ook heeft de politie de eige naar nog niet ge vonden. De brandweer heeft geprobeerd de brand te blussen, maar dat is niet gelukt. Inbraak in woning LEIDEN Een be- drag van ruim vijf tienhonderd gulden, een video-recorder, een wekkerradio, een stereotoren met boxen, enkele siera den en een aantal elpees zijn het afge lopen weekeinde gestolen uit een wo ning aan de Bui zerdhorst. De onbe kende daders kwa men de woning bin nen door het keu kenraam te force- Dronken man botst tegen politie-auto LEIDEN Een 21-jarige' Leidenaar, die onder in vloed van alcohol achter het stuur zat, is zaterdag nacht tegen een politie auto aangereden. Er ont stond materiële schade aan beide voertuigen. De Lei denaar reed rond kwart over twaalf over de Haag- weg. Hij sloeg rechtsaf de Rijnzichtbrug op, maar nam de bocht veel te ruim en raakte de politie-auto, die op de Rijnzichtbrug stond. MAN KRAAKT WONING LEIDEN Een woning aan de Gijselaarstraat is zaterdag gekraakt door een man. De kraker ver klaarde tegenover de politie dat hij de woning is inge trokken omdat hij zelf geen huis heeft en omdat het pand aan de Gijse laarstraat al an derhalf jaar leeg staat. Debat over journalistiek LEIDEN De stichting Het Leids Debat houdt donderdag 9 april een debat over de stelling 'Een journalist kan nooit te ver gaan'. Gastpleiters zijn hoofdredac teur van de Groene Amsterdammer M. van Amerongen, de journalist H. Faas, oud-directeur Rijksvoorlichtingsdienst H. de Ru en oud-vice-voorzitter van de Hoge Raad H. Drion. Studentenpleiters zijn student geschiedenis P. Couwen- bergh, student politicologie O. Hansen, student rechten F. van den Engel en stu dent geschiedenis/Nederlands J. den Blij- ker. Voorzitter is hoofdredacteur van het NRC-handelsblad W. Woltz. Het debat heeft plaats in het Groot Auditorium van het Academiegebouw, Rapenburg 73. Aanvang 19.45 uur. Volwassenenonderwijs wordt gebundeld DEN HAAG/LEIDEN Het be roepsgerichte volwassenenonderwijs moet regionaal geregeld worden. Daartoe moet per gewest van het Gewestelijk Arbeidsbureau veel meer samenwerking komen in deze onderwijsvorm. Dit staat in een nota die de ministers Deetman (Onder wijs) en De Graaf (Sociale Zaken) aan de Kamer hebben gezonden. Uit de nota blijkt dat in de instellin gen bestaande dag- en avondoplei dingen voor volwassenen gebundeld moeten worden met het leerlingwe zen en de centra voor vakopleiding. Al deze onderwijsinstellingen moe ten samen een totaal lespakket gaan aanbieden. Het onderwijsaanbod moet zo flexibel zijn, dat er elk jaar veranderingen kunnen optreden, al naar gelang de situatie op de ar beidsmarkt in het betrokken gebied. Deetman en De Graaf wijzen er na drukkelijk op dat er geen nieuwe onderwijsinstituten ontstaan. Er ont staat alleen een betere samenwer king tussen bestaande instellingen, die samen een totaal onderwijspak ket aanbieden. Met hun plannen richten de bewindslieden zich op mensen van 18 iaar en ouder, met hoogstens lager beroepsonderwijs of niet afgeronde opleidingen in het voortgezet onderwijs. De instellingen moeten met ingang van augustus 1987 starten. dl. \TER :ity I. ick Fo GREB 15. m [DEN De Stichting ling Izijn Leiden moet bij iïffczuïnigingen worden 15.45. tien en er moet se- ^STRAis onderzoek worden asia (8aan naar de èventue- 20.00. privatisering van de LING ihting. Dat zijn de i. zoeken die worden ourth^an aan het gemeen- 9.00. bstuur in het rapport j1']® Jin paradepaard tot ge- marrl^n hond". Daarin pu- 3ABYLteert de Stichting de a0bfyl°naltaten van een on- 8.45. zoek naar de conse- 2°n3d" nties voor de organi- (ai);'e wanneer 200.000 !^c den wordt bezuinigd, 8.45, Is het college van B :oior «W wil. De gemeente ieac 3ft de komende jaren 2i.3miljoen bezuinigen en UROCI J 567066 ook de Stichting Welzijn moet volgens B en W een bijdrage leveren. „De Stichting Welzijn heeft de laatste jaren ruim 800.000 gulden ingeleverd. Dat is zo'n 25 procent van haar oor spronkelijke budget in 1982", zo meldt het rapport. Waren er in 1982 23,2 formatieplaat sen, nu zijn dat er nog 17,2. Deze bezuinigingen hebben hun uitwerking op de Stich ting niet gemist, aldus het rapport. „Meer dan 25 pro cent van de aanvankelijk be schikbare capaciteit werd de laatste jaren ingeleverd. Dat betekent een forse afbraak van de Stichting Welzijn en is een belangrijke breuk met het beleid dat met de reorga nisatie in 1980 werd ingezet". Volgens de organisatie is dat een politieke keuze. „De Stichting Welzijn is het pro- dukt van een progressief, re organiserend stadsbestuur (1974 - 1978), dat veel zag in een ondersteuningsinstituut zoals dat nu bestaat. Waarom ontwikkelde de Stichting Welzijn zich voor het ge meentebestuur van parade paard tot gebeten hond?", zo vraagt de organisatie zich af. De stichting stelt dat de „kaasschaafmethode" (uren- vermindering bij alle werk velden) bij een nieuwe bezui nigingsronde niet meer kan worden toegepast omdat de capaciteit op dit moment al uiterst minimaal is. Als er nu nog meer moet worden inge leverd, dan zijn volgens de Stichting „zwaardere maatre gelen nodig" en moeten werkvelden worden afgesto ten. De werkvelden vrou wenwerk en kinderopvang moeten in elk geval blijven bestaan, vindt de Stichting. Volgens de Stichting wil wet houder H. de la Mar (sociale zaken) drie bezuinigings maatregelen nemen. Zo wil hij de werkterreinen vor ming en zorg opheffen. Bo vendien moet een interne kracht de directeursfunctie vervullen als de huidige di recteur vertrekt. Bovendien moeten nieuwe medewerkers geen ambtelijke rechtspositie meer krijgen, maar een rechtspositie volgens de CAO-welziin. Over dat laat ste wil de het bestuur praten met de wethouder, ook al verwacht de Stichting dat de gevolgen pas op langere ter mijn merkbaar zijn en dat privatisering niet veel geld oplevert De andere twee voorstellen worden afgewe zen door de organisatie. In het rapport worden de be zuinigingen die bij de Stich ting Welzijn worden doorge voerd vergeleken met bezui nigingen bij andere gemeen telijke instellingen. Het aan tal formatieplaatsen is vol- tens berekeningen van de tichting gestegen bij het stadhuis, de openbare orde en veiligheid en bij sociale za ken. De dajers zijn de buiten diensten er. de musea, het maatschappelijk werk de ge zondheidszorg, schoolbegelei ding, sport en Welzijn. Vol gens het rapport moet hieruit worden geconcludeerd dat de inzet van gemeentelijk perso neel ter ondersteuning van de bestuurders is toegenomen en ter ondersteuning van de burgers is afgenomen. Bij een aanrijding op de A4 bij Hoogmade, waarbij zes auto's waren betrokken, zijn in de nacht van zaterdag op zondag drie mensen gewond geraakt. Een 29-jarige inwoner van Krimpen aan den Lek raakte zwaar gewond en zijn 27-jarige vrouw werd licht gewond. Ook een 22-jarige Leidschendam- mer raakte zwaar gewond. De aanrijding werd volgens de po litie veroorzaakt door de 22-jarige inwoner van Leidschen- dam. Door onbekende oorzaak raakte hij tegen één uur met zijn auto de vangrail. Zijn wagen kwam op de linker rijbaan tot stilstand met als gevolg dat vijf andere auto's op het plot selinge obstakel inreden. Volgens een woordvoerder van de politie was een complete ravage het gevolg en is het een wonder dat maar drie mensen gewond raakten. 'NI (!N Zo'n 6.500 mensen 130 vrÜdag- zaterdag en ridg» een bezoek gebracht i. ook.» Rommelmarkt Sport- ht ole dit jaar voor de elfde i8.45.-erd gehouden in de IJs- •*LEr c'e Vondellaan. „In de tel. öSren hadden we er v!a. maar in vergelijking ie Rajrig jaar zitten we in een IS 3:de lijn", aldus Hennie |a(Deniéén van de organisato- t 1: Do aal 2: >vecer honderd verenigingen wo.^Jtellingen uit de Leidse regio boden het afgelopen weekeinde allerlei spullen aan om de clubkas wat te spekken. De aangeboden koopwaar liep zeer uiteen: operatiehand schoenen, een paar afgetrapte gympies of een nog mooi uit ziende platenspeler. Ondanks een verzoek van de organisatie aan de verenigingen om ook „het betere spul" te etaleren was het toch vooral de afge dankte rommel die in de aan bieding was. „We proberen de mensen die wat aanbieden wat meer keuze- en prijsbewust te maken, maar je ziet toch al het oude spul", aldus John van der Bom van het organisatiecomi té. Extra aandacht was er dit jaar besteed aan de omlijsting van de Rommelmarkt Sport-Inn. Zo waren er optredens van di verse artiesten, onder meer van K&G. Hennie Kwik: „We hebben dit jaar ook gepro beerd om er in de hal pleintjes van te maken. Maar we had den zo veel verenigingen dat dat niet lukte. Niettemin zijn we zeer tevreden". Lezing P. Meyboom houdt morgen een lezing over het Nijlmo- zaiek van Palestina. Dit mo zaïek, dat ongeveer 100 jaar voor Christus is gemaakt, is de meest uitgebreide schilde ring van Egypte in de Ro meinse wereld. Meyboom geeft een nieuwe, religeiuze interpretatie van het werk in de Taffehzaal van het Rijks museum van Oudheden in gang Papengracht 29). Aan vang 20.00 uur. Promotie C.J. Janse promoveert woensdag 1 april tot doctor in de geneeskunde aan de Leid se universiteit op een onder zoek bij malariaparasieten. Zijn promotoren zijn prof. dr. H.J. van der Kaay en prof. dr. M. van der Ploeg. Paasactie Het Kopermolen Paas Prij zenfestival begint op 2 april. Klanten kunnen hierbij waardebonnen verdienen. In het kader van deze actie deelt de Paashaas op 4 april tussen 10.00 en 16.00 uur deelname-formulieren uit. Deze formulieren moeten worden volgeplakt met waar debonnen en worden ingele verd bij slijterij Klerks. Op zaterdag 11 april speelt Sweetwood Dixie Stompers in Kopermolen en op 18 april is Dick Camu's Pretparade aanwezig. Om 15.00 uur is de prijsuitreiking van het Paas- festival. Cursus Het Leids Vrijetijdscentrum houdt op 1 april een informa tiebijeenkomst over een ze ven avonden durende cursus haarverzorgen. Aanvang 20.00 uur. Fiets-infomarkt Mensen die uit eigen erva ring kunnen vertellen over het fietsen in het buitenland, zijn welkom op de fiets-info markt. Deze infomarkt wordt op 18 april gehouden in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Vrijwilligers kunnen contact opnemen met Theo Kromwijk (174253), Theo van der Poel (02523- 73649) of Edwin Seldenthuis (124784). Nog geen oordeel over wervingsbeleid LEIDEN De mogelijkheid dat bedrijven op het gebied van de telematica zich in Leiden vestigen is op dit moment in on derzoek. Het is daarom nog te vroeg om te kunnen vaststellen dat de gemeente Leiden kansen laat liggen om dergelijke bedrij ven naar Leiden te halen. Dat is samengevat het antwoord van B en W op vragen van D66 raads lid P.J. Langenberg. Langen- berg is van mening dat Leiden zich te laks opstelt Hij verwijst naar het rapport-Lambooy uit december 1986, dat de Kamer van Koophandel heeft laten op stellen. Dat rapport concludeert dat de ontwikkelingen met kan toren op de Plesmanlaan en het Schuttersveld stagneert en dat Leiden de mogelijkheden van ondermeer de gunstige ligging ten opzichte van Schiphol on voldoende benut. Het college schrijft in zijn antwoord dat het genoemde rapport bedoeld is om de discussie over deze zaken „op gang te brengen" en dat eerst overleg met de Kamer van Koophandel moet worden ge voerd voordat de gemeente be sluit om een bepaald soort be drijven te gaan werven. In haar antwoord zegt het college ook dat zij belang hecht aan de komst van een Telemedicacen- trum. LEIDEN Hola, is dat een pamflet. Aha, de rashond werkt fouten gemaakt. Probeerde een chihuahua of een vertrapt dus statusverhogend voor de fokker een mooi hondje fok- broodje kroket daar onder de gelukkige die met hem aan de ken, dat later de wat hinderlij- lijn door de straat mag parade- ke hobby bleek te hebben om ren. Glimlachend de bewonde- J~ L-'- J-- L-- rende blikken van de buren in ontvangst nemend. Slimme (c) Standaard Uitg«vefl)/wav*ry Krocucuona schoenzool? Gelukkig, het blijkt om het laatste te gaan en niet om de kleinste der trouwe vier voeters. Het is even uitkijken waar je loopt, daar in de mud volle Groenoordhallen. Het is zondagmiddag, en waar de vol gende ochtend weer dikbillen en nuchtere kalveren gekeurd worden, mag nu het edele hon denras zich laten betasten en bekijken. De internationale hondententoonstelling van de kynologenvereniging Rijnland blijkt een groot succes. Zo'n 2.100 honden hebben zich laten inschrijven door hun baas en liefst 9.000 bezoekers passeren in de loop van de dag de kassa. „In alle opzichten geslaagd", zo meent voorzitter J. Marsilje van de kynologenvereniging. Waarom honden ten toonstel lingen?", zo luidt de titel van een pamflet in de persmap die ter gelegenheid van deze hon denhappening is samengesteld. De organisatie heeft deze vraag kennelijk al eerder gesteld ge kregen en wil criticasters bij voorbaat de wind uit de zeilen nemen. Het verhaaltje komt kort gezegd hier op neer: Reeds vele eeuwen worden er honden gefokt. Vroeger met name om een ras te kweken dat goed bruikbaar was bij de jacht. Maar de tijden veranderen en het is vandaag de dag eenvou diger om smakelijk gevogelte bij de poelier te halen dan zelf op stap te gaan met een dubbel loopsjachtgeweer. „Langzamerhand komt de twintigste eeuwse rashondenei genaar in beeld", zo verhaalt het pamflet verder. „Hij zoekt een hond die er net zo uitziet als op deze of gene afbeelding. Het is wellicht voor te stellen dat het zeer opwindend is om met een hond aan de lijn te lo pen die zo uit een muurschilde ring van de farao's lijkt te zijn weggestapt. En zo zijn er meer dere voorbeelden", aldus het de hele dag in broekspijpen te hangen. Maar tegenwoordig wordt ook het karakter in de hondenfokkers spelen handig gaten gehouden. Om dat alle- in op de wensen van degenen maal een beetje te controleren die op zoek zijn naar iets om dienen dus die hondententoon- trots op te zijn. Dat blijkt echter stellingen, is het antwoord op een misvatting: „Het instand houden van hondenrassen kan men zodoende ook zien als een vorm van nostalgie", zo luidt de conclusie. Die hondenfokkers hebben al de veel gestelde vraag. Keur meesters beoordelen kritisch de aangeboden huisdierenwaar en letten op zowel uiterlijk als ge drag. Zo bepalen zij de eisen waar een koper op zal letten als te lang in het verdomhoekje ge- hij een rashond aanschaft, zo zeten, zo meent de organisatie, luidt de redenering. „Het aan- Akkoord, vroeger zijn er wel wijzen van de alllermooiste de kampioen is feitelijk van gering belang, dat is meer iets voor de eigenaar", zo valt er op het pamflet te lezen. Haarspray Gering belang, kom daar in een van de ringen in de Groenoord hallen niet mee aanzetten bij de deelnemers. Een prijs, dat is wat telt. Bello en Wodan wor den dan ook danig opgetut om de jury ervan te overtuigen dat ze de mooiste in hun klasse zijn. Strikjes, haarspray, talkpoeder, alles wordt in de strijd gewor pen om de viervoeter op zijn of haar paasbest uit te dossen. Por table kaptafels met speciale Do belangstelling voor Internationale hondententoonstelling In de Groenoördhallen was zeer groot: maar liefst 9.000 bezoekers passeerden gisteren de kassa. galgjes waar het slachtoffer met zijn kop in moet zijn daarbij on misbaar. Met name de poedels lijken vaker in de spiegel van de kapper te kijken. Saillant détail: ook de poedeleigenaar gaat beduidend beter gekapt door het leven dan zijn collega- hondenbezitter. Maar de show stelen toch die twee Komonders met Ruud Gullit-haardos... Vervolgens moeten de viervoe ters met hun baasje een paar rondjes door de ring maken. Onder het motto „ik dacht dat we vandaag naar het strand zouden gaan, maar dit is ook wel geinig" huppelt menig hond opgewekt een paar rond jes door het strijdperk. Vervol gens worden ze door de baas keurig neergezet. Poten een beetje uit elkaar, rechte rug en de kin wilskrachtig vooruit, zo mag baasje het graag zien. Wat baasje minder graag ziet is de kleine of grote boodschap die zijn pupil in de ring even kwijt moet Misschien wel een na tuurlijke samenloop van om standigheden, maar op dit mo ment even vervelend. De pad vinders van de reinigingsdienst staan echter al gereed met zaag sel, stoffer en blik. Er moet tussen de bedrijven door ook veel gewacht worden. De hond wordt tijdelijk in een zelf meegebrachte of een door de organisatie ter beschikking gestelde kooi gedeponeerd en de familie installeert zich met thermosflessen en tuinstoeltjes. „Het is ook een gezellig dagje uit", zo laat de trotse bezitster van een bouvier weten. Ook kan er een rondje langs een van de kraampjes in de hal gemaakt worden. Veel producenten van hondenvoedsei, maar bijvoor beeld ook de stichting Huisdie ren Crematorium uit Stomp- wijk. Akelig om daar nu al aan te denken, maar het is natuur lijk wel verstandig om je alvast te oriënteren voor later. Want een rashond zet je niet bij de vuilnisbak. PAUL VAN DER BIJL

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7