„Mr Blueberry Hill" maakt vermoeide indruk Knappe „Eline" van Carline Brouwer „Het is in om burgerlijk te zijn ll 'I Uitwisseling Texas-Nederland begint met filmprogramma CELLULOID ROCK TOONT TWEEHONDERD MUZIEKFILMS TE KORT OPTREDEN VAN FATS DOMINO Hartmut Haenchen niet indrukwekkend bioscopen 7i ?;0 •KUNST £eidóc@otuant MAANDAG 30 MAART 19871 AMSTERDAM Met een filmprogramma in de Texaanse stad Austin is de culturele uitwisseling Ne- derland-Texas 1987-1990 officieel begonnen. Het festi val van Nederlandse speelfilms en documentaires in Austin heeft als thema „Bezetting, collaboratie en verzet". In april zullen enkele recente Nederlandse films worden opgenomen in het US Film Festival in Dallas. Het accent bij de uitwisseling ligt op muziek, toneel, ballet, film, architectuur, literatuur, beeldende en toegepaste kunst, maar ook aspecten van het cul turele en sociale leven komen aan bod. Aan de uit- wissling zullen wat de Nederlandse kant bekende ge zelschappen deelnemen zoals het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, Het Nationale Ballet en het Wil lem Breuker kollektief. In juli zal het Nationaal Jeugd Harmonie Orkest een tournee door Texas ma ken en in september begint de Nederlandse Muziek- maand in Houston, met onder meer optredens van het Rotterdams Philharmonisch en het Orkest van de XVIIIe Eeuw. Tegelijkertijd reist een Festival van Nederlandse Podiumkunsten door Texas, met het Willem Breuker Kollektief, het Rondom Kwartet (klassieke muziek), Han Bennink en Misha Mengel berg, Studio Hinderik (een soort poppentheater), de moderne clown Teo Jolling, Josef van den Berg met zijn soloprogramma, Orkater met een muziektheater- programma en balletdanseres Pauline Daniëls. Een aantal Texaanse kunstenaars zal een expositietournee door ons land maken. Datzelfde wordt gedaan door Texaanse popgroepen. Verder staat er voor 1990 een expositie van Mondriaan in Texas op het programma. De uitwisseling wordt bekostigd door WVC en door het bedrijfsleven. ROTTERDAM Celluloid Rock is de naam van een festival met lou ter muziekfilms en filmmuziek dat van 1 tot en met 5 april wordt ge houden in het theater Lantaren/'t Venster in Rotterdam. In totaal worden meer dan tweehonderd films en tientallen video's ver toond. „Dat is nog nooit eerder ge beurd in Nederland", zegt Jacques van Heyningen, van Lantaren/'t Venster. Het theater is er volgens hem in geslaagd de hand te leggen op het meeste materiaal dat be schikbaar is in het genre. „Het is geen topje, maar tenminste de hal ve ijsberg die hier te zien is", zegt hij. Op Celluloid Rock zijn de meest uiteenlopende muziekfilms te zien. Onder andere festivalregistraties als Woodstock en Stamping Ground (het verslag van het Ne derlandse Woodstock dat in Kra lingen werd gehouden), maar ook alle Rolling Stones films èn een compleet overzicht van Beatlesma teriaal op film. Concertopnamen zijn er in de meest uiteenlopende soorten: van met één 8 mm of vi deo camera geregistreerde concer ten (onder andere Joy Division en U2) tot met meer dan tien 35 mm camera's vastgelegde optredens van onder meer de Stones (Time Is On Our Side) en de Talking Heads (Stop Making Sense). Nieuwtjes zijn er ook op op Cellu loid Rock. De film Home of the Brave, van de avant-garde kunste nares Lauri Anderson gaat op 4 april in Lantaren/'t Venster in pre mière. Tevens worden films ver toond waarin de muziek een be langrijke rol speelt zoals West Side Story, Hair, Easy Rider, Absolute Beginners en Koyanasquatsie. In de grootste zaal van Lantaren/'t Venster worden alle films op con certniveau en -volume (met behulp van een uitgebreide geluidsinstalla tie) vertoond en kan er worden ge danst, als alle stoelen worden ver wijderd. ROTTERDAM - „The one and only, Mr. Blue berry Hill", galmde de stem van zijn ontdekker en bandleider Dave Bar tholomew gisteravond in het stampvolle sportpa leis Ahoy in Rotterdam. Het was het laatste con cert van Antoine „Fats" Domino in ons land. Vandaag vertrekt de le gendarische 59-jarige rhythm and blueskoning naar Scandinavië. Het maakt voor de boys van Fats Domino geen snars uit waar gespeeld wordt. Of het nu Gent (België), Slagharen, IJmuiden of een feestje van een slopersbedrijf in Lekker- kerk is, overal draait men het repertoire af dat men al jaren van Fats Domino en zijn bandleden gewend is. Kwam Fats vroeger eens in de zoveel jaar naar Europa, het lijkt nu met het klimmen der jaren van de oude mees ter zo te zijn dat ieder jaar wel op een bezoekje gere kend kan worden. Fats Domino is daar zelf ook meer dan verbaasd over. Vooral over de aanwezigheid van veel jongelui, die samen met hun ouders naar nostal gie van de bovenste plank komen kijken. Het zal zo on dertussen de derde generatie Domino-fans zijn. „That's great", aldus een zichtbaar vermoeide Fats. En die ver moeidheid straalde het hele concert uit. Na de hoogtepun ten in Apeldoorn en zeker in Den Bosch was Ahoy' beslist niet het beste concert van de oude meester. Weinig Fats Nadat het orkest gisteravond om kwart voor tien plaats nam op het podium om het publiek een beetje op te war men moest toch nog bijna een half uur gewacht worden op de nog steeds zwaar beringde Fats. En na een goed uur was het afgelopen. Te weinig Fats dus voor zoveel geld. De jaren vijftig, zestig her leefden natuurlijk wel in het sportpaleis en in de zijgangen werd menig rock and roll nummer meegedanst. Maar wie kan nog stilzitten bij „Blue Monday", „The Sheik of Araby" en „When my dre- amboat comes home"? Fats Domino vermoeid na indrukwekkende toernee Road-manager Tjallie Hui- zinga, die de hele tournee met Fats optrok, bewaart niets dan goede herinnerin gen aan deze toernee. „Mor gen naar Zweden, daarna Noorwegen en Denemarken om dan nog voor één keer te rug te keren naar West- Duitsland. Met de band heb ik geen enkel probleem, al leen al die mensen erom heen, daar word je wel eens kribbig van". In Gent waar schuwde Tjallie dat Ahoy de absolute uitsmijter zou wor den van de hele toernee. „Het dak gaat eraf", zo zei hij. Zover is het dus beslist niet gekomen. Rare fratsen Als Fats Domino speelt geeft hij het tempo van de band aan. Dat betekent geen pauze tussen de nummers, of het moet zijn om de fans van handtekeningen te voorzien, hetgeen overigens tamelijk verstorend werkt. Vooral Lee Allen, saxofonist, drum mer Smokey Johnson en niet te vergeten Dave Bartholo mew hebben een geweldig aandeel in het succes van de optredens. En het publiek, dat maar weinige keren echt uit de stoelen komt, neemt de rare fratsen van saxofonist Francis Kimble die met zijn jojootje en paraplu de aan dacht trekt op de koop toe. De met twinkelende oogjes kijkende Fats Domino geniet zichtbaar. Hij speelt „Jamba- laya", „Red Sails in the Sun set", weliswaar grote succes sen van andere artiesten, maar dat mag de pret niet drukken. In het voorprogramma speel de de Eindhovense formatie „Mac Taple". Een rockgroep die zich mag verheugen in een geweldige populariteit en die in vele voorprogramma's van bekende topartiesten (binnenkort ook al Jerry Lee Lewis) optreedt, maar die gisteravond Ahoy' ook niet plat kon krijgen. HAN NIEUWMANS Carline Brouwer als Eline In „Eline" van de Haagse Comedie. spektief van de hoofdpersoon. Eline (Carline Brouwer) spreekt niet alleen haar omge ving aan, maar laat het pu bliek ook kennisnemen van haar gedachten en gevoelens. We zien Eline Vere, zoals ze woont bij haar zwager Henk. Zij laat zich ten huwelijk vra- gen door Otto van Erlevoort, al komt het niet tot een ver- Een jaar voor het Couperus- bintenis. Haar identificatie jaar, 1988 brengt de Haagse met haar nee{ Vincent naar Haagse Comedie Studio: „Eline" naar „Eline Vere" van Louis Coupe rus. Bewerking: Hans de Wolf. Re gie: Aram Adriaanse. Met Carline Brouwer, Kees van Lier, Fred Goes- sons, Victor Löw en Inez Hafkamp, mezzo sopraan. De Loods, achter de Koninklijke Schouwburg, zondag 29 maart, herhalingen in april. Comedie de bewerking van de eerste roman van Louis Cou perus, „Eline Vere", op het to neel in een bewerking van wiens liefde zij hunkert, leidt ook al tot een teleurstelling. De vergetelheid die zij tracht te vinden in verre reizen, Hans de Wolf. In de leegge- dientTchn^taan lnh^sTuk haalde decortoods^ achter^ de sterft zj- aan een overdosis ge_ neesmiddel. Koninklijke Schouwburg vindt het stuk voor één actri ce, een zangeres en drie ac teurs plaats. Het gevoelsleven De confrontatie met de hoofd persoon uit Couperus' eerste van de romantica Vere krijgt roman is geloofwaardig. Regis- gestalte in de voorstelling. seur Adriaanse presenteert De lokatie contrasteert met Vere als een romantische het milieu waarin het stuk vrouw, die zeker is van haar zich afspeelt. Het Den Haag twijfel. Zij is -mede door de zoals Couperus het beschrijft, tijd waarin zij leeft- passief, laat zich niet herkennen in de Haar zucht naar het opperste kale wanden waarbinnen eni- geluk staat de beleving daar- „Eline" spelen vanuit het per- veel personages uit de roman Hel Concertgebouworkest speelt onder leiding van Hartmut Haen chen werken van Philip Emanuel Bach, Schumann en Sjoatakovitaj. Congresgebouw, zaterdagavond. De Oostduitse dirigent Hartmut Haenchen, die benoemd is tot chef-diri gent van het Nederlands Philharmonisch Orkest en van het orkest van de Ne derlandse Opera Stichting, kreeg afgelopen week voor het eerst het Con certgebouworkest te diri geren. De pers heeft zich tot nu toe niet erg enthou siast over hem uitgelaten. Het zaterdagavond in de Prins Willem Alexander- zaal gegeven concert gaf geen aanleiding om reso luut tot een positievère beoordeling te komen. Toch spande de dirigent zich zichtbaar in om het orkest in een hoge vlucht mee te ne men. Dat dit niet geheel het gewenste effect had mag ge deeltelijk aan de slechte akoe stiek liggen en zal verder mis schien ook wel enigszins aan de leden' van het orkest zelf geweten kunnen worden, die deze nieuwe dirigent (nog) niet zo goed aanvoelen. In Schumann's Rheinische Symphonie in Es stroomde de Rijn zonder veel stroomvers nellingen en bleef het totaal beeld te vlak. De vrolijke sym fonie in Es WQ 179 van Carl Philipp Emanuel Bach, waar het concert mee opende, met zijn lichte, pittige hoekdelen en zijn bezonken middendeel kwam echter veel beter uit de verf. ionge Rus Boris Belkin als so list. Dit lange symfonische werk heeft twee langzame, sombere delen, die door een typisch Slavische weemoed zijn gekleurd en twee moto risch doorgaande snelle delen. De violist droeg zijn partij op een rustige, fraai zingende wij ze. De dirigent kon samen met de solist en het orkest vooral in beide langzame delen een goede sfeer opbouwen. In de snelle delen kreeg de motori sche lijn van de solist te wei nig weerwerk van het orkest. En dat is wel nodig wil men deze muziek voldoende waar deren. BESIER Faye Dunaway gescheiden LONDEN Het vijfjarig huwelijk van actrice Faye Dunaway met de modefotograaf Terry O'Neill is geëindigd in een echt scheiding. De scheiding, die was aangevraagd door de 49-jarige O'Neill, werd in zijn woonplaats Londen uitgesproken. Duna way was niet bij de uitspraak aanwezig. De 45-jarige actrice, die met de zoon van het paar, Liam, in de VS woont, werd in 1976 onderscheiden met een Oscar voor de beste actrice voor haar rol in de film „Network". LIONEL RICHIE VIJF KEER IN AHOT ROTTERDAM 99 LONDEN De bandre corder doet het niet. Ter wijl hysterie zich lang zaam meester begint te maken van assistenten, fo tograaf en rood-aangelo- pen verslaggever, sluipt Lionel Richie stilletjes de kamer uit om enkele mi nuten later terug te ko men met zijn eigen walk man. „Joh, wat geeft dat nou", zegt hij met een stralende glimlach, „dat gebeurde mij ook toen ik een song probeerde te schrijven met Michael Jackson". Richie, morgen en woensdag in Ahoy', en daarna nog op 12, 13 en 14 april, is de vriende lijkheid zelve. Zoals ook blijkt uit zijn muziek. Ontroerend, sentimenteel, maar goed in het gehoor liggend. Onlangs werd hij zelfs bekroond in Nashville voor zijn country and western achtige nummer Deep River Woman - en dat is een unieke prestatie voor een zwarte ar tiest uit Alabama. Maar het waarschijnlijk meest indruk wekkende moment voor Lio nel Richie was zijn grote door braak met de hit All Night Long, een mengeling van Afrikaanse en Latijnse invloe den die zó pakkend was dat de mensen min of meer slaap wandelend de platenwinkels binnen stroomden. Het num mer werd zelfs gebruikt voor de finale van de Olympische Spelen in Los Angeles. Richie's gave om zo'n enorm publiek voortdurend tevreden te stellen is pas iets van de delen, maar houdt een beetje het midden tussen alles. Waar op dan ook de voornaamste kritiek zich richt. Richie: „Ja renlang, zelfs in de Commodo res-periode, bleven de mensen maar aan me vragen of ik „in" was. Ik zei dan altijd, er zit verschil tussen in zijn en het een tijdje blijven. Ik ben van mening dat als iemand in is, het betekent dat iemand het deze week, deze maand of met dit album helemaal gemaakt heeft, waarna je niets meer hoort van die persoon. Ik maak liever elpees die mensen niet snel beu zijn en die ze jaar na jaar blijven draaien, wat mijn positie betreft in de jaren tachtig, het is in om burgerlijk te zijn". Daarmee wil je zeggen dat je burgerlijk bent „Ik heb mijzelf altijd be schouwd als iemand die met zijn muziek op de rand balan ceert van het conventionele", beredeneert Richie. „Je moet begrijpen dat de meeste songs die ik schrijf verwoorden wat de gemiddelde mens graag wil horen. Mensen willen vaak vrouwen willen vaak niets lie ver horen dan de woorden „ik hou van jou". Het kan me niet schelen welke uitdrukking daarvoor nu in de mode is, het komt toch neer op „zeg me dat je van me houdt Verdiensten Het onderwerp van zijn ver diensten slaat Lionel liever over, misschien omdat de som men geld die binnenstromen niet te overzien zijn („daar laat ik me niet over uit"). Behen dig weet Richie het gesprek een andere richting op te stu ren. „Ik ben al heel lang niet Lionel Richie:...geen schanda len... dat je nergens beter dan juist in Los Angeles kunt compone ren. „Ik heb een huis in LA, maar m'n huis in Alabama heb W1jze omgaan ik ook nog steeds. Het feit dat ik niet uitgeschreven raak en dat ik me zo bewust ben van de wereld komt misschien in de tijd dat integratie al een heel eind op weg was. Martin Luther King, Andrew Young; je zag ze dagelijks op de cam pus van de universiteit. Het was een fantastische tijd vol groei en ontwikkeling". Helemaal geen moeilijkheden dus voor de vrome Lionel? Geen racistische fanatici of ge welddadige confrontaties? „Zo dra je gaat reizen en die kleine glazen koepel, dat mini-utopia verlaat, dan kom je inderdaad in contact met racisme en bots je tegen de Ku Klux Klanners op. Mijn reizen met de Com modores maakten dat natuur lijk wel duidelijk". „Maar als je bent opgegroeid in het Zuiden, merk je dat het racisme zijn goede en zijn kwade kanten heeft. Een voordeel is dat je precies weet wat je hebt aan de persoon te genover je. Of hij mag je, óf hij mag je niet en dan kun je daarmee op overeenkomstige Schandalen Schandalen hoef je bij de vro- doordat ik werkelijk met de me Lionel niet te zoeken. Of mensen in deze wereld leef. wel? Richie: „Nou, ik heb eco- Een voordeel van het wonen nomie gestudeerd, vreselijk in het Zuiden, daarentegen, is saai dus. Het is niet zo dat ik dat de mensen hier niet zo ge- nooit iets uitgeprobeerd heb, fixeerd zijn op hoeveel je ver- maar ik heb geen verschrikke- dient en hoe beroemd je bent". Richie is nu een kosmopoliti- lijke drugsverhalen te melden, de doodeenvoudige reden sche reuzenster, een inwoner dat ik me dat financieel niet van de showbiz-wereld. Maar kon veroorloven. In de jaren hoe was dat nu om zwart te zestig was weed helemaal in. zijn en op te groeien in Alaba- Op een dag biedt een vent me ma? cocaine aan. Ik zeg, welja, laat „In mijn jonge jaren kwam de ik het eens proberen. Zegt-ie: Burgerrechten beweging al op- „OK, dat kost je dan 600 dol- zetten. Het oude Zuiden, zoals lar". En zo eindigde mijn men daarover spreekt, ken ik drugsavontuur; ik kon het niet dus eigenlijk niet. Je zou mijn betalen". laatste jaren. De muziek die hij meer in LA geweest", ant- nu maakt is niet direct in te woordt hij op mijn suggestie pa en ma er eens naar moeten vragen, die hebben alles mee gemaakt. Maar ik groeide op ADAM SWEETING Copyright The Guardian heeft weggelaten, voldoet de aanwezigheid van zwager Henk, neef Vincent en ver loofde Otto. Zij dienen als aan gevers om het innerlijk van Eline te openbaren. Carline Brouwer wéét de kwetsbaar heid van het personage fraai gestalte te geven, al kost het haar moeite de toon goed vast te houden. Toch komt het ka rakter van Eline Vere, zoals bedoeld in deze regie, helder naar voren. De gedachten van Vere worden door Brouwer fel en helder uitgesproken. In di alogen klinkt haar stem, of zij een slag om de arm houdt. Het sobere decor draagt bij tot de verinnerlijking van de roerselen van de hoofdper soon. Vooral het moment waarop Eline Vere na de ver breking van haar woord aan Otto en na het vertrek van neef Vincent zegt op reis te gaan, is aangrijpend, schril in alle kaalte. De spanning komt dan tot een climax; de rest van de voorstelling kabbelt voort tot Eline's dood. Ik vraag mij af, of deze ver dienstelijke voorstelling naast de roman van Couperus be staansrecht heeft. Hoewel het regieconcept van „Eline" inte ressant is, lijkt de rijkdom van het boek tekort gedaan. De toegevoegde muziek, voor een deel live uitgevoerd door gita rist Jan Pieter Koch en mezzo sopraan Inez Hafkamp, is nog al hard. Ook dat doet af aan de subtiele literatuur van de schrijver. PETER SNEL Voor een uitgeb agenda, ook voor dr— mende dagen, raad, men „UIT", de gratify kelijkse bijlage van krant. BnniimwIC ALPHEN AAN DEN RIJNrestg ROCINEMA I (Van Boeti mi; straat 6. tel. 01720-2080^ Ja. (12); 18.45. 21.30. wo. ook'r EUROCINEMA II: Flodd. aar 18.30, 21.15. wo. 13.30. .om ROCINEMA III: Dutch trefc er wo. 13.45. Blonde Dolly vet 18.30, 21.15. EUROCl|ha- IV: No morcy (12); 18.30,1^*1 De speurneuzen (al); wo. p11Q LEIDEN LUXOR (Statióvaf 19. tel. 071-121239); No Eaah (12); 19.00, 21.15. De spei^e zen (al); wo. 14.30. Li;p n STUDIO (Steenstraat 3r„- 124130): Iris (12); Childrs X? lesser god (al);. A Room i 27- view (16); Crocodile D (al); Flodder (al); 14.30, 21.15. TRIANON (Bret 31. tel. 123875): Dutch ti wo. 14.30. Fields ol hoi 14.30, 19.00, 21.15. 14.30. REX (Haarlemmi 52. tel. 071-125414); Idol (18); 18.30, 21.15. NOORDWIJK (Pr. Bernharc 01719-12800): Blonde Dol ma. di. 21.15. Ruthless (al); ma. dl. 19.00. KATWIJK CITY THEAt (Badstraat 30. tel. 01718-7i Blonde Dolly (12); wo. i 19.00. 21.15. ma. dl. 21.15.# CITY THEATER III der (al); tijden zie City I. THEATER III: Attack Fo (12); tijden zie City I. THEATER IV: Evil dead den zie City I wo. 14.45). Circus op stelti wo. 14.45. nef J. 6, 1 VOORSCHOTEN GREEt (tel. 01717-4354): De ai (al); ma. t/m wo. 20.15. zo. 15.45. KINDERVOORSTELLING Izij WASSENAAR ASTRA 01751-13269): Fantasia 14.00. ma. di. wo. 20.00. pj-j KINDERVOORSTELLING M Fantasia; wo. 14.00. ZO€ DEN HAAG# ASTA 1 (SpQa1 tel. 463500): The fourth fV col (16); 14.00. 19.00, &Stl ASTA 2: Crocodile D,n (al); 14.00. 18.45, 21.15. 3: Peggy Sue got marrit" 19.00, 21.30. BABYLIee: (Winkelcentrum Babylonlit, 471656): Children of a Ul< God (al); 14.00, 18.45, ZOt BABYLON 2: Blonde (16); 14.00, 19.00, 21.30. r BYLON 3: The fly (al); e 18.45. 21.15. CINEAC ye] of honor (12); 18.45. 21.30111 di. ook 14.00. EUROCIi (Leyweg 910, tel. 667066 (12); wo. 19.00, 21.30. dagen 16.00, 20.00. Ml— POLE 1 (Carneglelaan_ 456756): Iris (12); 14.00, f 21.30. METROPOLE 2: midnight (al); 14.00, 21.30. METROPOLE room with a view (16); l 18.45, 21.30. METROPlI The colour of money (al);| 18.45, 21.30. METROPlI De aanslag (al); 20.30. i ook 14.00. ODEON 1 «N gracht 13, tel. 462400): FT (al); 13.45, 18.45, 21.30. ON 2: Heartbreak ridg» 18.45, 21.30. ma. di. ookï I ODEON 3: Night o(e creeps (16); 13.45, 18.45, .er( ODEON 4: Back to echo 13.45, 18.45, 21.30. LE I 1(Kettingstraat 12b, tel. 69rei Night dreams (18); v.a. m LE PARIS 2: Dixie Rayrifi v.a. 12.15. PARIS 3:LP friends (18); v.a. ur, HAAGS FILMHUIS (Demee 56, tel. 459900): Zaal 1: Do law; 19.30, 21.45. Zaal 2: cento.I; 18.45. Noveceri h< ,arW n p|" 1. 22.00. ma. 19.30, 21 16.00. Calamity Jane; ma' died with their boots Fort Apache; wo. KINDERVOORSTELLING! ASTA 3: Labyrinth; CINEAC 2: De speui wo. 14.00. EURO Clt Pinkeltje; wo. 14.00. Mi POLE 5: Repelsteeltje; 14.00. ODEON 2: Dutch wo. 13.45. HAAGS FILM Kuifje en het haaienmet 14.30. irni Kanshebbers De twee grootste kanshebbers voor de Oscar voor de besC^ Amerikaanse film bij elkaar aan de vooravond van de uitë Fons Rademakers (links), regisseur van „De Aanslag", er Jacques Beineix, regisseur van „Betty Blue". Vanavond r de leden van de Academy of Motion Arts and Pictures hif= bekend. Duimen dus.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6