jk kan alleen hopen op wonder m Thatcher vraagt om vrijheid van godsdienst in Sovjet-Unie Jnderzoek Egeïsche Zee naar olie uitgesteld agitj enland nglc Commando worstelt met interne conflicten BRITSE PREMIER VANDAAG IN KREMLIN Iran leverde wapens aan Sandinisten Japans protest JAPAN WIL OVERLEG NA DUMPING CHIPS „„Jvering dader nd)ag Bologna AS Venezuela zal Ste le Chiaie uitleveren aan die wordt verdacht van chtigheid aan de bom- op het station in Bologna, 180 aan 85 mensen het le-' rtte, werd het afgelopen [de in Venezuela geares- sielle Chiaie, die tot een 'stische organisatie zou is sinds 1970 op de Mij richtte in de jaren zes- J;,Nationale Avantgarde" I extreem-rechtse groepe er waarnemers werd hij Jptwiste leider van het ne- :ie in Rome" genoemd. Cctdóe Coulant MAANDAG 30 MAART 1987 PAGINA 5 De 39-jarige Chris Van de Voorde van friture Snack Chris in Brugge (foto) heeft gisteren een nieuw wereldrecord frieten bakken ge vestigd. Het oude record van An- nemie van Springel uit Westmalle, dat op 66 uur stond, brak zij met twee en een half uur. „Fysiek had ze nog verder gekund, maar men taal was ze helemaal op", aldus een van de begeleiders van de nieuwe recordhouder. Voor de geslaagde recordverbetering wa ren nodig: vijf ton aardappelen, 700 kilo vet en 150 kilo mayonai se. Haar omzet beliep tussen de tien- en twaalfduizend bakjes friet, die allemaal gratis de deur uitgingen. Vier Palestijnse vrouwen gedood BEIROET Vier Palestijnse vrouwen zijn gisteren door sji'i- tische sluipschutters doodge schoten nabij het vluchtelingen kamp Chatilla. Ze hoorden bij circa 250 vrou wen die protesteerden tegen de belegering van Palestijnse kam pen in Libanon. De vrouwen zouden het kamp hebben willen verlaten. Gisteren deed ook een Canadese arts die in het kamp Chatilla werkt een oproep aan de internationale gemeenschap om een eind te maken aan de „langzame marteling" van de vijfduizend mensen in het kamp. Walesa roept op tot verzet tegen prijsverhogingen WARSCHAU De voorzitter van het verboden Poolse vakverbond Soli dariteit, Lech Walesa, heeft in Gdansk opgeroepen tot verzet tegen de prijsverhogingen voor een groot aantal levensmiddelen, alcohol, kolen, elektriciteit en benzine. De verhogin gen gingen gisteren in. Na een kerk dienst verklaarde Walesa onder bijval van de ongeveer 1.500 aanwezigen voor de eerste keer sinds zes jaar te moeten zeggen „nu is het genoeg". Volgens de regering waren de maatre gelen onontkoombaar, omdat de pro- duktiekosten vaak bijna tweemaal ho ger lagen dan de verkoopprijs. Bondsrepubliek wil regeling met ontvoerders HAMBURG De Westduitse regering is bereid tot een regeling met de ont voerders van twee Westduitsers Rudolf Cordes en Alfred Schmidt, die in Liba non worden vastgehouden. Dit akkoord zou inhouden dat de Libanees Moham med All Hamadi, die wordt verdacht van betrokkenheid bij de kaping van het Amerikaanse TWA-vliegtuig, niet aan de Verenigde Staten wordt uitgele verd. Dit is gisteren gemeld door het Westduitse blad Bild. Volgens het ak koord zouden Mohammed Ali Hamadi en zijn broer Ali Abbas Hamadi in de Bondsrepubiek worden berecht en wor den uitgewezen naar Libanon. Demjanjuk is niet de Verschrikkelijke CLEVELAND De stichting ter verdediging van John Dem janjuk in de Verenigde Staten beschikt over twee historische documenten waar uit zou blij ken dat Ivan de Verschrikkelij ke een Duitser was en niet de Oekraïener Demjanjuk. William Turchyn, die zich al ze ven jaar bezig houdt met de zaak, zal het bewijsmateriaal opsturen naar Israël, waar mo menteel het proces tegen Dem janjuk wordt gehouden. De Rus wordt ervan verdacht wreedhe den te hebben begaan in het concentratiekamp Treblinka. ;rdere die a -■ -m afk et zijrj vavan onze speciale n ooi verslaggever Rob Ruggenberg) oordh P<*ÉNNE Zoals de door er nu *n Suriname ^oordpan, moet er een schijjer gebeuren wil nie Brunswijk zijn het Klla-oorlog tegen le- L ^esi *touterse hten winnen' act'es het (iet Jungle Comman- dan schrik en geieeldheid zaaien on- Ji8e 'de Bouterse-getrou- ze kunnen het Suri- regime onmoge- /oorgPP de knieën dwin- et lieDaar mist Brunswijk eenen male de militaire °6lijkheden toe. ie. w1e jonge opstandelingen- al enige hoop op een heeft, dan moet die gevestigd op een mogelij- begevende houding van en aanaribo. Op onderhande- van n dus. het Surinaamse referen- over de vandaag te pu- i Hujren ontwerp-grondwet in comstooruitzicht (voor 1 okto- elheeft Bouterse beloofd), ombiParamaribo er wat voor ia ren genoo over moeten hebben, als de bewoners van het binnenland aan die volksraadpleging wil len deelnemen. Want als alleen de inwoners van Paramaribo en de door Bouterse beheerste Westsuri- naamse kuststrook meedoen, en de binnenland-bewoners het referendum zouden boy cotten (daar ziet het nu naar uit), maakt Bouterse zich met zijn referendum zowel in Su riname als in het buitenland ongeloofwaardig. Maar om het binnenland mee te krijgen heeft Bouterse Brunswijk nodig. In het bin nenland is Ronnies woord nog altijd wet, hoe graag de propa gandamachine in Paramaribo ook anders beweert. Het bin nenland steunt het Jungle Commando en haat Bouterse en diens leger. Dat kan elke bezoeker vaststellen. Militair Maar militair gezien stelt hel Jungle Commando weinig voor. De situatie bij Bruns- wijks mensen het gaat in totaal om naar schatting hoog uit 600 guerrillero's is er een van veel bravoure, maai van weinig ervaring en nog minder gevechtskracht. Het gebrek aan ervaring uit zich onder meer in een slechte co ördinatie van de acties. Guer rilla-groepen trekken de jun gle in zonder duidelijke op drachten. Als gevolg daarvan weet Brunswijk vaak niet wat zijn mensen eigenlijk uitvoe ren. De saamhorigheid en de ge vechtskracht van het Jungle Commando worden verder ondergraven door interne te genstellingen. Zo is het op merkelijk dat mensen als Mi chel van Rey, die zich Bruns- wijks „militaire adviseur" laat noemen, en Eddy Jozefzoon, die zich nog altijd Brunswijks „woordvoerder" acht, bij veel leden van het Jungle Com mando niet erg geliefd zijn, om het zacht uit te drukken. „Als Ronnie het goed vond zou ik ze allebei graag neer knallen", zei vorige week een commandant van Jungle' Commando. En zulke gelui den zijn niet zeldzaam. Het verwijt dat de guerrille ro's Van Rey en Jozefzoon maken is dat deze twee wel veel beloven (wapens, unifor men), maar daarvan onvol doende waarmaken en bo vendien veel geld uitgeven aan vliegreizen en hotels. „Het is toch te gek als je Jo zefzoon hier aan de bar pe perdure sigaren ziet roken. te eten hebben", aldus een boze commando die eens een kijkje nam in het prijzige ho tel Star in St. Laurent in Frans Guyana, waar de twee verbleven. Ultra-rechts Bovendien zijn politiek be- wusten in het Jungle Com mando weinig gelukkig met de richting waarin Jozefzoon en en de ex-president Chin A Sen thans steun aan het zoe ken zijn. Tien dagen geleden verscheen Jozefzoon in St. Laurent met een als .journa list" vermomde Amerikaan. Maar de commando's kwa men er al snel achter dat de man Jack Wheeler was, een afgevaardigde van de uiterst rechtse Amerikaanse anti- -communistische organisatie US Global Strategy Council. Jozefzoon nam Wheeler snel mee de Marowijne-rivier op, richting front. De boosheid van de jungle- -commando's richt zich niet alleen tegen Jozefzoon, Chin A Sen en Van Rey. Ook ande ren die niet daadwerkelijk aan de gevechten deelnemen, maar wel regelmatig van zich doen horen (al is het maar door hun onderlinge ruzies), De radioverbindingen van het Jungle Commando werken slecht, vooral omdat er geen goede batterijen zijn zijn bij het Jungle Commandc de gebeten hond. Vaak vallen in dit verband de namen van de in Nederlandse wonende Andre Haakmat (ex-vice-president) en Paul Somohardjo (ex-parlementa- rier en nu leider van de vrij heidspartij Pendawa Lima). Huurlingen Het Jungle Commando is ver strekt door zeven huurlingen vier Britten plus nog twee Vlamingen en een Fransman die vorige week arriveerden Deze week wordt de aan komst van nog een Brit ver wacht. Zowel de Hindoestani ondei de commando's als de huur lingen laten zich bij voortdu ring minachtend en laatdun kend uit over de vechtlust van de bosnegers. „Het zijr net kinderen die graag mei een geweer spelen, maar zo dra ze een echte vijand ont moeten, weten ze niet hot hard ze moeten lopen", is zc ongeveer het vriendelijkstt wat zij over de bosnegers U berde brengen. Het is eer voorbeeld van de raciale spanningen die binnen de groep van Brunswijk zijn ont staan. De huurlingen gever openlijk toe dat zij dag en nacht wapens dragen louter uit vrees om door de bosne gers om het leven te worden gebracht. Over Ronnie Brunswijk zeli zijn zij evenmin te spreken „Het is een goeie jongen, maai hij rijdt de hele dag op zijr nieuwe bromfiets over Stoel manseiland. Veel meer heb ben wij hem niet zien doen" zeggen de Britten Karl Find en John Richards eensgezind ROB RUGGENBERC Surinaamse journalisten vrezen herhaling van decembermoorden DEN HAAG Binnen het Surinaamse leger worden voorbe reidingen getroffen voor een herhaling van de gebeurtenissen op 8 december 1982, toen vijftien vooraanstaande opposanten van het bewind-Bouterse om het leven werden gebracht. Dat zeggen de Surinaamse journalisten Lucien de Freitas en Irwin Wist, die deze maand om veiligheidsredenen naar Nederland uitweken. Zij vreesden zelf ook het slachtoffer te worden van een dergelijke operatie. Met hun vlucht naar Nederland heb ben zij alle schepen in Suriname achter zich verbrand. „Terug keer naar Paramaribo zou zelfmoord zijn", zeggen beiden reso luut. oners lders MOSKOU De Britse premier Margaret That cher heeft op de tweede dag van haar bezoek aan de Sovjet-Unie gepleit voor meer godsdienstvrij heid in de Sovjet-staten. De Britse premier deed haar oproep tijdens een bezoek aan het St.Sergius- klooster in de stad Za gorsk. Dit klooster geldt momenteel als het ge- loofscentrum van de Rus- sisch-orthodoxe kerk. Het bezoek van de Britse pre mier aan het klooster kreeg enorme belangstelling van het publiek; de nieuwsgierige me nigte drong af en toe zover op, dat de premier, die werd bege leid door lijfwachten en pries ters, de doorgang werd belet. Niettemin bleef ze de vele uit gestoken handen schudden en graatte ze via een tolk met de ussen. Thatcher is de eerste Britse premier sinds twaalf jaar die een bezoek brengt aan de Sovjet-Unie. Op een vraag van een Britse journalist of zij met haar be zoek probeert politieke munt te slaan, gegeven de grote kans op vervroegde verkiezin gen deze zomer, gaf Thatcher een resoluut antwoord. Zij zei haar land te vertegenwoordi gen op een „historische mis sie". Vandaag zijn in het Kremlin de officiële besprekingen be gonnen. In het middelpunt staat de kwestie van de Euro- raketten. Londen wil dat Mos kou bereid is de nul-optie te koppelen aan een beperking van de korte-afstandraketten en de conventionele bewape ning. WASHINGTON Kort voor dat de Amerikaanse regering begon met het leggen van di plomatieke contacten met Iran, ontdekte de Amerikaan se inlichtingendienst dat er vanuit Iran wapens werden gestuurd naar de Nicaraguaan se regering. Dit is onthuld door anonieme functionarissen en ex-functionarissen van de regering. Volgens deze bronnen heeft de regering aan deze ontdekking nooit ruchtbaarheid gegeven, omdat men het onderhande lingsklimaat met Iran niet wil de bederven. Volgens de zegs lieden zijn in het begin van 1985 duizenden geweren met grote hoeveelheden bijbeho rende munitie vanuit Iran verscheept naar Nicaragua. Overste Oliver North, die zich bezighield met de geheime steunverlening aan Nicara guaanse Contra's, zou zich gro te zorgen hebben gemaakt over deze wapenzendingen. North zou erop hebben aange drongen het schip dat voor de verscheping gebruik werd tot zinken te laten brengen. Dat plan werd echter niet uitge voerd. „Poindexter vertelde Reagan wèl over hulp aan Contra's" NEW YORK John Poin dexter, de afgetreden Ameri kaanse adviseur voor nationa le veiligheid, heeft president Reagan in 1986 tot twee maal toe verteld dat de winsten van de wapenleveranties aan Iran werden doorgesluisd naar de Contra's in Nicaragua. Dat meldt het weekblad Time 'op grond van uitlatingen van Poindexters vrienden. Poin dexter zal dit vermoedelijk ook zeggen in zijn getuigen verklaring voor de Congres commissie, die het schandaal onderzoekt. Poindexter had de indruk dat hij Reagans op dracht uitvoerde en dat hij de president ook goed op de hoog te hield van de gang van za ken, zo verklaarden zijn vrienden tegenover Time. Reagan heeft herhaaldelijk ontkend dat hij iets wist van het doorsluizen van gelden naar de Contra's. Poindexter is volgens zijn vrienden boos en verbitterd over zijn behande ling en niet erg genegen het Witte Huis in bescherming te blijven nemen, omdat hij de indruk heeft dat hij als „poli tiek offer" is gebruikt TURKIJE GRIEKENLAND MINDER - ^■bei ÏENE ANKARA kije en Griekenland elkaar beloofd rlopig geen onderzoek loen naar olie in de in- lationale wateren in de lïsch Zee. Hoewel de lining na die weder- 6e toezeggingen is af- omen zijn de legers i beide landen nog wel staat van paraatheid. 1 exploiratiesehip Sis- t-1 zou in een Turkse li voor anker zijn ge il. Grieken die dicht bij de Turk- punt dat bijna de hele Egel- se grens wonen zijn in grote sche Zee territoriaal gebied is, getalen naar Athene gereisd terwijl Turkije meent dat een en in het hele land wordt deel behoort tot het Anatohsch voedsel gehamsterd. De Griek- continentaal plat, wat zou be- se regering Papandreou heeft tekenen dat het land recht overigens massale steun gekre- heeft op een „rechtvaardig" gen van het volk voor haar aandeel van de olie die in dit houding in de controverse met gebied wordt gevonden. De Turkije over de olierechten in Turkse premier Turgut Ozal is de Egeische Zee. Zowel de gisteren na een verblijf van vakbonden als de Grieks-or- twee maanden in de Verenig- thodoxe kerk hebben hun pro- de Staten, vanwege een hart- testacties tegen de regering uit operatie, teruggekeerd in An- solidariteit opgeschort. De kara. Hij werd verwelkomd Griekse premier heeft een door 300000 juichende men- verzoek om het Amerikaanse sen. Ozal verklaarde te hopen militaire communicatiecen- dat de oorlogsdreiging was ge- trum bij Nea Makri te sluiten weken. Maar hij waarschuwde weer ingetrokken. opnieuw dat „als zij onze sche- Athene stelt zich op het stand - Rond de 65.000 arbeiders marcheren door de straten van Tokio als protest tegen het plan van de regering Na- kasone BTW in te voeren. De afgelopen maand zijn al tien tallen demonstraties geweest verspreid over heel Japan. De populariteit van Nakasone is op een dieptepunt geko men. TOKIO Japan wil spoedoverleg met de Verenigde Staten over het Amerikaanse besluit de invoerrechten op Japanse elek- den zal Japan „passende maatregelen" ne men, waaronder stappen bij de wereld handelsorganisatie GATT (Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Han del), zo heeft de Japanse minister voor buitenlandse handel en industrie, Hajime Tamoera verklaard. De VS kondigden vrijdag aan de tarieven te verhogen tot soms honderd procent op Japanse produkten die microchips bevatten omdat Japan zich niet heeft ge houden aan een in september vorig jaar gesloten akkoord over de handel in chips. Volgens de Amerikaanse regering is Ja pan ondanks die overeenkomst doorge gaan met het dumpen van chips en heeft het land zijn eigen markt niet opengesteld voor Amerikaanse elektronicabedrijven. Amerikaanse politici en fabrikanten van halfgeleiders hebben de maatregel van de regering Reagan geprezen. Het zal leiden tot prijsverhogingen voor veel populaire Japanse consumentenprodukten, zoals zakrekenmachines, kleine televisies, draagbare casseterecorders en onbespeel- de cassette- en videobanden. Minister van handel Malcolm Baldrige zei dat de pro dukten waarop een extra heffing zal wor den geheven, zorgvuldig uitgekozen zul len worden om de gevolgen voor de Ame rikaanse consument beperkt te houden. Zo zullen alleen produkten waarvan ook niet-Japanse merken op de markt zijn, worden geselecteerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5