Kootman Maatregelen tegen aids aan grenzen EG Padvinder verongelukt t H KORTHALS ALTES WIL SPOEDOVERLEG Waardering voor isielmaatregelen BIETJES EN GEHAKT cn AUTO OVER DE KOP Enkele tientallen ontslagen bij WVC I&idae (Bowo/nt Maandag 30 maart 1987 78e jaargang no. 23768 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sljtholl Pers, Apolhekeredijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. lel. 071-122244. Voor abonnemenlen:071-313677 Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas. Chefredacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)(. 0,64 per mm, kleintjes i. 0,45 per mm. HET WEER Perioden met zon en droog. Minimumtemperatuur om streeks 2, middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Matige zuidwesten wind. Morgen zon op: 7.19; 'onder: 20.11 uur. Schev. hoogw.: 5.10 en 17.23. Laag: 12.31 uur. VOORSCHOTEN De 9-jarige Bastiaan Berg uit Voorscho ten is zondag in het Academisch Ziekenhuis Leiden overle den aan de verwondingen die hij zaterdag opliep bij een ver keersongeluk. De jongen werd zaterdag aangereden op de Leidseweg in Voorschoten. Hij maakte deel uit van een groep padvinders, die onder leiding onderweg waren naar een park aan Eist- laan. Daar zou een padvinderspel gespeeld worden. Bij het oversteken van de weg, op een gedeelte waar geen voetgan gersoversteekplaats is, werd het slachtoffer geschept door een 37-jarige automobilist uit Voorschoten. Het zicht was op dat moment door de hevige regenval slecht. De jongen werd met zwaar schedelletsel overgebracht naar het ziekenhuis, waar hij zondag uiteindelijk overleed. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en u nabezorgd. Minister Deetman heeft, naar vandaag in onze ru briek „De Gang van Zaken" wordt onthuld, enkele weken geleden niet naar de televisie gekeken, toen in een poging een Nederlandse Spitting Image te maken een persiflage door Kees van Kooten van hem werd uitgezonden. Hij had er wel van gehoord en later naar een video-opname gekeken. „Het was zeer vakkundig gedaan", moest hij toegeven, maar er zat wel een onjuistheid in. Gitaarlessen had hij nooit gevolgd. Vanwege hun taalgebruik zei de mi nister niet zo veel op te hebben met het duo Van Kooten en De Bie. „Bij mijn „optreden" was het taalgebruik dik in orde", constateerde hij echter te vreden. Overigens gaat bij de minister de televisie nooit aan. Hij zal wel de Leidse Courant lezen. n °>lstraf wegens oplichting ,er'l ramp veerboot erui n jDWICH Enkele Britten zijn tot gevangenis sen veroordeeld, omdat ze tegen de politie had- beweerd dat zij familieleden hadden verloren Enterprise. De 50-jarige James Lee kreeg [f weken cel, omdat hij had beweerd dat zijn 1 boord van de_omgeslagen veerboot Herald of )ieOw Winifrid, van wie hij gescheiden leeft, een de slachtoffers was. Zo hoopte hij een valse r crjfi »n te dienen bij de verzekering om de hypo- te ]k op zijn huis af te betalen. Een andere veroor- ra »^e tegen de politie gezegd dat hij vier fami- (cl31j(jen had verloren. Hij werd naar België gevlo- en leek daar zo van streek dat er een dokter bij ïtCB geroepen. Hij kreeg foto's voorgelegd om zijn hilie" te identificeren en keerde later terug naar ;land. Bij navraag van de politie en het Rode bleek echter dat de man de namen had ver- waarna hij werd gearresteerd. ichfc Vermiste Turkse advocaat blijkt te zijn vermoord DEVENTER De 33-jarige Turkse advo caat M. Bilgili, die sinds 5 februari werd vermist, blijkt om het leven te zijn gebracht. Het lijk van de man, die in Nederland asiel zocht, werd donderdag aangetroffen in het Twentekanaal ter hoogte van Markelo, zo heeft de politie zaterdag meegedeeld. Sectie heeft uitgewezen dat Bilgili niet vrij willig in het water is terechtgekomen, maar het slachtoffer is van een misdrijf. De poli tie houdt er rekening mee dat de moord op Bilgili een politieke achtergrond heeft. In de Koerdische gemeenschap was de verdwij ning van de advocaat reeds in verband ge bracht met activiteiten van de Turkse ge heime dienst. Pag. 3: Verzoek om anonieme getuigen verklaringen. Maria vonTrapp overleden Maria von Trapp, wier ontsnap ping met echtgenoot en kinde ren aan de Nazi's de basis vormde voor de filmmusical „The Sound of Music", is zater dag op 82-jarige leeftijd overle den in haar woonplaats Stowe in Vermont. Mevrouw von Trapp was 33 jaar oud toen zij in 1938 met haar kinderen en haar echt genoot wijlen Baron Georg von Trapp ontsnapte uit Oostenrijk. Het gezin vormde een zang groep, de Trapp Family Singers, en toerde rond door Europa en Amerika. Mevrouw von Trapp leed aan suikerziekte en een hartkwaal. Gat in romp Boeing geen beletsel terugvlucht SCHIPHOL Een Boeing-737 van de KLM is gisteren met een gaatje in de romp van Götenburg in Zweden naar Schiphol gevlogen. Het gaatje van drie centimeter was ontstaan doordat de trekstang waarmee het toestel tijdens het manoeuvreren op het Zweedse vliegveld werd gesleept, losschoot en in de romp sloeg. Na overleg met de thuisbasis is het gat met een speciale „high-speed-tape" gedicht. Ondanks deze „pleister" was het niet mogelijk de cabine onder druk te zetten. Met lage snelheid en op slechts 3000 meter hoogte is het toestel naar Amsterdam gevlogen. Volgens de KLM hebben de pasagiers geen extra risico's gelopen. lil ee( (Van onze parlementaire redactie) 3] DEN HAAG Minister Korthals Altes van justi- Bl tie wil zo snel mogelijk 33 in EG-verband overleg 31 voeren over mogelijke WA maatregelen aan de bui- Efl tengrenzen van de Euro- pese Gemeenschap, te gen reizigers die met h^t aids-virus zijn besmet. Hij wil daarover uiter lijk volgende maand een bijeenkomst met de EG- collega's van Volksge zondheid en de minis ters die voor de grensbe waking verantwoorde lijk zijn. De bewindsman liet dit gisteren voor de AVRO-radio weten. Premier Lubbers zei vrijdag al dat vooralsnog niet wordt gedacht aan een algemene aids-test voor vreemdelin gen. Hij sloot evenwel niet uit dat bepaalde risicogroe pen toch aan een medische test zullen worden onder ren op dat de Vreemdelin genwet de mogelijkheid biedt voor het controleren van de gezondheid aan de grenzen. Als criterium geldt daarbij of de mate van be smettelijkheid een bedrei ging voor de volksgezond heid vormt. Dit is bijvoor beeld het geval met vreem delingen afkomstig uit ge bieden met een hoge TBC- graad, die aan de EG-buiten- grenzen worden gecontro leerd. Of de met het aids-virus be smette personen eveneens een wezenlijke bedreiging vormen voor de volksge zondheid, is volgens Kort hals Altes een zaak waaro ver de volksgezondheidsspe- cialisten zich moeten buigen. Korthals Altes keerde zich tegen het gratis verstrekken van heroïne aan verslaafde prostituées als methode om verspreiding van aids tegen te gaan. „Heroïne is een middel dat sloopt en daarom is het moreel onverantwoord als de overheid het zou ver strekken. Verder ben ik er tegen omdat het verslaafden uit het buitenland hier naar toe zou trekken", zo zei hij. (Van onze parlementaire redactie) |ftN HAAG Van de _J?le van de Tweede Ka- ïr en door het vluchte- igenwerk is positief ge ageerd op de maatrege- 6 Op die het kabinet wil men om het probleem 7n het stijgend aantal jelzoekers op te lossen, emier Lubbers maakte ijdag bekend dat de .elaanvragen sneller irden afgehandeld en t er een regeling komt Dr de opvang van asiel- kenden, zoals die ook or de Tamils geldt. Gis- flAfen voegde staatssecre- Kir Is Kort-van Hemel (jus- Veie) daar aan toe, dat iichtelingen die* in een ider westers land asiel idden kunnen aanvra- n, voortaan niet meer in Nederlandse procedure brden opgenomen. iichtelingenWerk Neder- »d heeft zaterdag met in- himing gereageerd op de pinetsvoornemens. De orga- •atie had evenals de jdA liever gezien dat de elzoekers het recht op een ^tandsuitkering zouden be uden. Maar de „bed-bad- jodregeling" zoals het kabi- voorstelt, wordt niet on- kbaar genoemd. Volgens :e regeling zorgt de over heid voor voeding en huisves ting en krijgt de asielzoeker een maandgeld van ongeveer 450 gulden. Een snellere asielprocedure juichen de kamerfracties van CDA, VVD en PvdA, alsmede het Vluchtelingenwerk toe. Op het moment duurt het nog circa zes maanden voor de eer ste selectie van asielvragers plaatsvindt, en dat moet vol gens het kabinet ook binnen twee maanden kunnen. De vluchtelingenorganisatie stelt echter als voorwaarden dat de asielzoeker alle gerechtelijke beroepsmogelijkheden be houdt, en het asielbeleid niet verscherpt wordt. CDA, VVD en PvdA sluiten overigens niet uit dat meer geld nodig is dan de zes mil joen gulden die het kabinet heeft uitgetrokken om de acu te problemen in de grote ste den op te lossen. Zo is de ge meente Den Haag alleen al aan zijn bijdrage voor bij standsuitkeringen per jaar zo'n drie miljoen gulden kwijt. In Amsterdam belopen deze kos ten de vijf miljoen gulden. Het PvdA-Kamerlid Melkert be grootte de extra kosten van de bed-bad-broodregeling op ten minste tien miljoen. De PSP had forse kritiek op de kabinetsmaatregelen. De partij vindt dat er een lande lijk comité moet komen ter verdediging van de vluchtelin- genrechten. Volgens PSP- voorzitter Andreé van Es mag Nederland de grenzen niet sluiten voor degenen die hier bescherming zoeken. ïoordwijk lokaal start itzeningen fORDWIJK De omroep jordwiik Lokaal is vanaf za- jdag 4 april elke zaterdag l de radio te beluisteren. ssen één en drie uur 's mid- _gs wordt via de kabel (88.1 ph) en de ether (105.7 Mgh) (gezonden. Noord wiik Lo- al is onderdeel van Omroep inland, dat in Leiden zijn jofdkwartier heeft. De lordwijkse omroep heeft in I afgelopen vier jaar een aan- u proefuitzendingen ge bakt, onder meer over de ëe Boven Volta-markten, lordwijk Lokaal wordt be- ind door negen vrijwilligers. (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag hebben we groénte en vlees in de aanbieding Gekookte bietjes, schaal 500 gram Gehakt half-om-half, 500g&25338£ QO kilo mw948v,*/0 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LPHEN AAN DEN RIJN - Een 50-jarige man uit Lei- luiden is gisteravond om wart voor tien gewond ge kt bij een aanrijding op de enhowerlaan. Hij is naar fet Rijnoord ziekenhuis ge- racht. Drie auto's reden phter elkaar op de Eisenho- ^erlaan in de richting Lei- muiden. De achterste auto, bestuurd door de Leimuide- naar, haalde de middelste wagen in. Plotseling stuurde de eerste wagen naar links waardoor de Leimuidenaar naar rechts moest uitwijken. Hij botste tegen de middelste auto die door de klap rechts de berm inschoot. De auto van de Leimuidenaar kwam in de linkerberm op zijn kop tot stilstand. De 24-jarige be stuurder van de ingehaalde wagen bleef ongedeerd. De bestuurder van de vooraan rijdende wagen reed door. De politie zoekt getuigen. De zeilboot "Roole Aai" van de gisteren verdronken A. Vrolijk en diens geredde zoon is later op het Scheveningse strand gelopen. Hagenaar (64) tijdens zeilrace verdronken SCHEVENINGEN Tijdens een zeilwedstrijd voor de Sche veningse kust is de 64-jarige Hagenaar A. Vrolijk gistermid dag over boord geslagen, door een oplettende badmeester (26) bewusteloos op het droge gebracht, maar uiteindelijk in het ziekenhuis Bronovo overleden. Zijn 35-jarige zoon werd eer der door de badmeester uit het zeewater gered. De man is met onderkoelingsverschijnselen in hetzelfde ziekenhuis op genomen. Vanuit het Golfslagbad zag de badmeester om een uur dat de zeilboot „Rooie Aai" bij het ronden van een boei bij de Pier in moeilijkheden was gekomen. De man zag ook een man in zee. Hij sloeg alarm en ging te water. Ook de reddingsboot Bernard van Leer is nog uitgevaren. Extra banen voor thuiszorg bejaarden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Brinkman van WVC moet op zijn eigen departement fors af slanken. In totaal zullen in het kader van de afslankingsope ratie bij de overheid de ko mende drie jaar bij WVC 950 van de 7.500 banen verdwij nen. De bewindsman meldde dit weekeinde voor de Tros- radio dat dit voor „enkele tientallen" tot gedwongen ont slag zal leiden. Bij het ministerie van WVC in Rijswijk zullen „enkele hon derden" van de 2.500 arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Voorts moeten de buitendien sten ook een flinke veer laten. Volgens Brinkman zal een aanmerkelijke inkrimping van de inspectie voor het welzijn nodig zijn en ook de keurings dienst van waren kan niet worden ontzien. Verder zal ge sneden moeten worden in het arbeidsbestand van de vele ad viesraden op het terrein van het WVC-beleid. De 100 miljoen extra, die in de WVC-begroting voor de oude renzorg zijn gereserveerd, wil Brinkman grotendeels beste den aan uitbreiding van het personeel voor de verpleging en verzorging van zelfstandig wonende bejaarden (thuiszorg) met 1500 banen. De overige 25 miljoen zullen worden aange wend om het aantal medewer kers in bejaardenoorden met 2000 te vergroten. Vrij baan Koeien en stieren zijn in India heilige dieren, die niets in de weg mag worden gelegd. Als twee stieren besluiten midden op een drukke weg de strijd aan te binden, zoals gisteren in New Delhi gebeurde, blijft het verkeer lijdzaam wachten, tot dat de dieren zijn uitgevoch ten. Kind (5) in Golfslagbad verdronken DEN HAAG Nadat de 5-ja- rige Jan Vreugdenhil uit Maasdijk zaterdagmiddag be wusteloos uit het Scheveningse Golfslagbad was gehaald, is de kleuter later in het ziekenhuis Bronovo overleden. Het jonge tje, dat met familie een dagje was gaan zwemmen, zei even voor vier uur tegen zijn moe der dat hij zijn broertje ging zoeken. Vermoedelijk is hij daarna van de kant af in het water gevallen. Nadat hij daar bewusteloos uit was gehaald zijn er nog verschillende rea- nimatie-pogingen onderno men, alle uiteindelijk tever geefs. Spelmoment van PSV-Ajax. Michel Valke speelt de bal vrij tussen Winter en Wouters. Achter Valke ploegmaat Arnesen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): Cruijff gunt PSV de eer EINDHOVEN Johan Cruijff gunde PSV de eer en ogenschijnlijk kostte het hem niet eens veel moeite. „PSV stond bovenaan en PSV blijft bovenaan", was zijn conclusie, die overigens niet inhield dat volgens hem het seizoen in de eredivisie voorbij is. „De uitgangspun ten in de wedstrijd waren verschillend. Dit duel was voor PSV meer een nood zaak dan voor ons. Wij doen nog op drie terreinen mee, voor hen was het het enige dat nog over is". Frank Arnesen wil PSV, dat de topper dank zij een doel punt van Gullit met 1-0 won, zo snel mogelijk verla ten. Vandaag zal de Deen, die nog tot medio volgend jaar bij de landskampioen onder contract staat, zijn wens in een gesprek met manager Kees Ploegsma verduidelijken. Arnesen had geen vrede met het feit dat Willy van de Kerkhof in de basis was opgenomen. Arrestaties Voor, tijdens en na PSV- Ajax heeft de politie 22 aan houdingen verricht. Het wa ren acht aanhangers van PSV en veertien van de be zoekende club, in leeftijd va riërend van 15 tot 27 jaar. Ruim 240 Zwolse supporters zijn gisteren na de wedstrijd van hun club tegen Go Ahead Eagles in De Ade laarshorst linea recta met ze ven autobussen terugge bracht naar Zwolle. Met deze verrassende manoeuvre voorkwam de politie een rechtstreekse confrontatie van de Zwolse aanhang met een grote groep Eagles-sup porters bij het NS-station in Deventer. Er werden drie jonge PEC-supporters en een 17-jarige Deventenaar aan gehouden. Verlies Fortuna bewaarde gisteren aan de komst van FC Den Haag naar Sittard slechts in sportief opzicht prettige her inneringen. Tegen over de winst van 4-0 stond de op komst van slechts 4300 kij kers. Onder hen bevonden zich circa 300 per trein rei zende Hagenaars, die zich overigens voor, tijdens en na de wedstrijd volledig koest hielden. Fortuna, dat de kas sa's gisteren de gehele dag gesloten hield, becijferde dat bij een normale opkomst ze ker 2000 kijkers meer zou den zijn gekomen. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1