ungle Commando op vredesmissie torm vertraagt erging veerboot RRE TOCHT MET VOEDSEL DOOR SURINAAMS OERWOUD 28 INLAND QeidócQowutnt ZATERDAG 28 MAART 1987 PAGINA 9 laat tachtig igenen gaan i De Oostduitse autoriteiten Vichtig politieke gevangenen, 25 vrouwen, vrijgelaten en Bondsrepubliek laten gaan. laten dissidenten zijn onder- -in een opvangcentrum voor igen uit de DDR in het IEAO/ Je Giessen. Niet bekend is welke tegenprestatie Bonn gverd voor de vrijlating van >n genen, maar in het verleden <-p|pnHi boge bedragen betaald voor 'gevangenen uit de DDR. Het >ea sal^e ya(j Die welt" meldde :undairjat dit jaar zo'n 1500 politieke en. ,en uit de DDR naar West- )orgaar doen, ftelijke i recent van ïn I mogen vertrekken. Zuid-Afrika verbiedt demonstratie JOHANNESBURG De Zuida- frikaanse regering heeft een mas sabijeenkomst verboden, die de vakcentrale Cosatu morgen in So- weto wilde houden. De actie zou gaan om „fatsoenlijke lonen" en betere arbeidsomstandigheden. Secretaris-generaal Jay Naidoo van Cosatu zei dat de vakcentrale het vergaderbod voor de recht bank zal aanvechten. Volgens Naidoo zijn de loonsverhogingen de laatste jaren sterk achtergeble ven bij de inflatie, die de zeven tien procent beloopt. Cosatu is de grootste vakbondsfederatie in Zuid-Afrika. Overdreven aandacht pers voor Israël DEN HAAG De Israëlische president Chaim Herzog heeft gisteren geklaagd over de „overdreven" aandacht van de Nederlandse pers voor de gebeurtenis sen in zijn land. Herzog uitte deze klacht in een vraaggesprek met het Westduitse persbureau DPA ter gele genheid van zijn komende bezoek aan de Bondsrepubliek. In het gesprek noemt Herzog Nederland als voorbeeld voor de „bezetenheid" van de interna tionale pers met wat er in Israël omgaat. Volgens Herzog werken er dertien full time correspondenten „uit het kleine Holland in het kleine Israel", terwijl er geen enkele vertegenwoordiger van de Israëlische pers in Nederland zit. Politie staat protest toe in Sovjet-Unie MOSKOU Ongeveer dertig Russen die willen emigreren naar het buitenland, met name naar Israël hebben gisteren in een park langs een drukke winkelstraat in het centrum van Moskou gedemon streerd. Ze droegen borden mee waarop waarop ze visa voor Israël eisten en here niging met familieleden in het buiten land. De demonstranten werden met rust gelaten en de politie kwam niet in actie om een einde te maken aan het protest. Bij soortgelijke protesten in februari was dat wel gebeurd. Zo'n honderd voorbij gangers verzamelden zich gisteren rond de betogers, en een aantal van hen ging een discussie aan over de kwaliteit van het leven in de Sovjet-Unie. Dode bij aanslag in Barcelona BARCELONA In de haven van Barcelona is gisteren een persoon om het leven gekomen en zijn vijftien mensen ge wond geraakt, toen een autobom ontplofte voor een kazerne van de Gu- ardia Civil. Omdat op het moment van de explosie een vrachtwagen pas seerde bleef de schade beperkt. De politie ver moedt dat de Baskische afscheidingsbeweging ETA achter de aanslag zit. Maatregelen VS tegen dumping Japanse chips WASHINGTON De Ameri- kaanse president Ronald Reagan heeft gisteren gezegd Japan hard te willen aanpak ken omdat het land, tegen de handelsovereenkomst in com puterchips blijft dumpen. Hij zei de importtarieven op een groot aantal Japanse produk- ten flink te willen verhogen, soms tot honderd procent. Al leen die produkten die ook van niet-Japanse fabrikanten in ruime mate voorhanden ziin op de Amerikaanse markt worden door de extra import tarieven getroffen. S3 1 /~1 1 1 verslaggever Rob Ruggenberg reis- «9*'gelopen week met het Jungle Com- daeifcJO van Ronnie Brunswijk door het taamse oerwoud. Niet op een ge-' tsmissie deze keer, maar om voedsel engen aan hongerende dorpelingen lak bij het front wonen. Een verslag sen barre tocht. errein. in onze speciale verslaggever genberg in Suriname) lïARIBO Om n opleir in de middag ra- beschil tractor en de met Ifstandi ander voedsel tionereen trailer vast in een hlder van de kreek, i is kokend heet. heen, in de voch- in zal fhte jungle, gonzen en muskieten, jrt uren voordat de 'm*°elosis. De trailer is 'u«ttot over de assen in der weggezakt. We pen een staalkabel. TEKfrï liepte van de kreek trailer langzaam los jjgpnHp blubber en het mis. De staalka- de trailer valt terug Mt. Een groot deel van belandt in de mod- irandbeï ?bouwet sche msten lange, moordende (let het Jungle Com- van Ronnie Brunswijk op weg door het Suri- oerwoud om voedsel te aan bijna 500 bosne- totaal 40 gezinnen, die in kleine dorpjes vlak iet front: Java, Pinni- iane, Goddodrai. I families die het nog ertikken om te vluch- ir het naderende oor- eld. Maar al weken iren ze noodkreten om et Zeister Zendingsge- bI van %p heeft het voedsel in 'fnJ3 ^rans Guyana, a u r!teen» maar van de !chmeKj^ners durft het te engen. Te gevaarlijk, te zich te' Patrou»"es van het itudiefcP8 *e6er ^ie schieten wat beweegt, i heeft het Jungle wendendo aangeboden het rt te verzorgen. Een nissie dus dit keer. rel met de geweren in ■r_jlag. Elk ogenblik kan ■•■wtrhelikopter het trans- merken en wat er dan seuren, laat zich mak- 10905 laden die dag eerst van St. t naar de guerrillabasis abbetje. De koijaal van Sister Zendingsgenoot- vordt zo volgeladen dat niet eens meer bij kun- ïrtig zakken rijst van 25 k, 100 kilo bloem, 100 iker, 80 liter spijsolie, 60 it, 120 blikken poeder- kilo gezouten var- larten en verder nog lil- zeep, maggiblokjes, bo- lid-Wt Patronen voor de jacht- Huurlingen via Rotterdam naar Oost-Suriname BRUSSEL Sinds enkele dagen vechten de eerste Bel gische huurlingen mee met het Jungle Commando van Ronnie Brunswijk in Suri name. De twee broers uit Brussel zouden hebben gere ageerd op een telefoonnum mer in Rotterdam, waar lie den, die met de guerrilla in Suriname willen gaan vech ten, terecht kunnen. Volgens goed ingelichte bronnen heb ben al tenminste een tiental Belgen op dit nummer hun diensten aangeboden. Ver- scheidenen onder hen trok ken zelf naar het bewuste adres te Rotterdam. Toen ze daar vernamen dat voor huursoldaten in Suriname momenteel wel plaats, maar geen geldsom en zelfs geen wapens voorhanden zijn, haakten de meesten af. De enige zekerheid, die in het vooruitzicht werd gesteld, was „een ruime beloning wanneer de guerrilla de macht in Suriname zal heb ben overgenomen". Gisteren bevestigde de baas van hotel Le Toucan in Frans Guyana, Ronnie Brunswijk trekt met zijn Jungle Commando de bush in. dat het groepje huurlingen, Belgen, Britten en een Fransman de grens met Su riname overgetrokken was. l/ngenjgj Een korjaal van het Jungle Commando vaart vooruit. Met zijn eigen lading, zo blijkt. De boot is een varende bom. We zitten tussen zeventien plastic jerrycans met uiterst ontvlam bare vliegtuig-kerosine, be stemd voor de buitgemaakte Cessna. Onder de hete zon be ginnen sommige jerrycans al snel te lekken. De kerosine- -dampen omgeven ons; we stellen een absoluut rookver bod in. Op het eiland Langatabbetje worden we begroet door de Britse huurling John Richards, die kennelijk ook om een praatje verlegen zit. Hij draagt een pistool op de heup. Niet uit angst voor het leger van Bou- terse, zegt hij, maar zich te be schermen tegen het Jungle Commando. Het botert niet zo tussen de huurlingen en de bosnegers. Vertrouwelijk Richards wordt al snel ver trouwelijk. „Die bosnegers durven niet te vechten. Het zijn lafaards, vooral in het donker. We gaan nu een eigen groep vormen. Samen met twee Belgen die morgen aan komen en nog een Brit. Dan zijn we met ons zevenen". Om de drie woorden gebruikt Ri chards de uitdrukkingen bloody en fucking, wat na een poosje knap irritant begint te worden. Hij weet van geen op houden. Over hun Amsterdamse ronse laar George Baker heeft hij ook nog wat te zeggen. „Baker is een idioot. We hebben hem in de maling genomen. Hij denkt dat wij voor hem wer ken, maar we hebben hem al leen maar gebruikt om hier te komen. Hier werken wij al leen voor Ronnie en voor de Hindoestani. Die hebben be loofd ons te betalen. Waar deze oorlog om gaat? Ik zou het niet weten. Ik wist niet eens waar Suriname lag. Ik doe het alleen voor het geld". Jachtgeweren De voedselboot van het ZZG arriveert. De groep uit het Jungle Commando die het transport het binnenland in zal brengen, wordt geselec teerd. Zeven jongemannen, in leeftijd variërend van 16 tot 29 jaar, gewapend met jachtgewe ren. Boeroe (26) krijgt de lei ding. Vrijwel iedereen schuift „boei en" om de bovenarm, de magi sche ringen van hun „tapoes". die hen moeten beschermen tegen het gevaar dat we tege moet gaan. Een enkeling draagt zelfs vijftien van die boeien. We laten de huurling op Lan gatabbetje achter hij zwaait ons uit en steken over naar het Surinaamse vasteland. Daar wordt het voedsel uit de korjaal overgeladen op een platte trailer. Een oude tractor moet de wagen trekken, zo'n 120 kilometer het oerwoud in, over een slechte jungleweg, vol kuilen en gaten. Brug verdwenen Hotsend, botsend en schuivend gaan we op weg. Na vele uren kunnen we ineens niet verder. Een brug over een kreek is verdwenen. Beneden ons, ze ker vijf meter diep, stroomt het water. De Jungle Com mando's hebben deze brug kortgeleden in brand gestoken om te voorkomen dat de ge vreesde Cascavelles (pantser wagens) van het Surinaamse leger Langatabbetje zouden bereiken. En hier gaat het mis. De trac tor met daarachter de trailer baant zich een weg door de jungle op zoek naar een door waadbare plaats. Dat lukt nog, maar daarna komen we hope loos vast te zitten in de mod der. Dit is beulswerk. Na enkele uren is iedereen tot over de oren met modder bedekt. Om dat de trailer is gekanteld moeten we de lading uit de blubber redden en die te voet een eind verder dragen. Pas als de trailer vrijwel helemaal is gelost lukt het om het voer tuig uit de modder los te trek ken. We kunnen verder. Als gevolg van het oponthoud moeten we die avond in het donker doorrijden. De motor van de tractor raast. We zien geen hand voor ogen. Het oer woud maakt een oorverdoven de herrie. Dit is werkelijk een krankzinnige tocht. Kaaimannen Het is al heel laat als we een kleine post van het Jungle Commando bij de Boven-Com- mewijne-rivier bereiken. Zon der te eten en zonder ons te wassen vallen we als een blok De volgende ochtend, heel vroeg, zwemmen we in de Commewijne. Fris, helder wa ter. Dan de verheugde kreet van een visser. Hij heeft een piranha gevangen. We weten niet hoe snel we het water uit moeten komen. Later horen we dat er ook nog heel wat kaaimannen in deze rivier zit ten. „Maar die doen geen kwaad", zegt een van de Jun gle Commando's geruststel lend. De tocht gaat verder. Tegen het middaguur bereiken we het eerste dorpje. Drie hutten, met ongeveer 25 mensen. We zijn nu vlak bij het front. Al thans, wat het Jungle Com mando „front" noemt: een vooruitgeschoven post, waar van we moeten beloven de plaats niet te noemen. Een van de Jungle Commando's schiet per ongeluk of voor de grap een schot af. Boeroe straft onmiddellijk: vijftien keer op drukken. We mogen onze aan wezigheid hier op geen enkele manier laten merken. Meer We laden wat voedsel uit. Er ontstaat kabaal. De mensen willen meer, maar er is zo wei nig. Boeroe houdt strikt de hand aan de vastgestelde rant soenen. Daarna de andere dor pen. Soms gaat de uitdeling heel gedisciplineerd en wach ten de dorpelingen gelaten tot dat het eten is uitgeladen. In een ander dorp verdringen de mensen zich om de trailer en smeken om meer. Steeds verder rijden we. Het rode stof van de bauxietweg vermengt zich met het witte bloem dat uit een van de zak ken is gemorst, zodat sommi gen van ons er uitzien als pad destoelen. In het laatste dorp vindt een incident plaats. Hier woont de vrouw van een van de Jungle Commando's in onze groep. Hij eist voor haar een hele zak rijst op. Er vallen 'harde woor den. Boeroe staat pal. „Huma nitaire hulp dient iedereen in gelijke mate ten goede te ko men". Later, bij terugkomst op Lan gatabbetje, zal Boeroe de be trokkene rapporteren. „Zulke mensen horen niet in het Jun gle Commando. Hij moet er uit". Voor zover we dat heb ben kunnen zien en controle ren is inderdaad alles, tot het laatste zakje bonen toe, te rechtgekomen bij de burgerbe volking hoe begeerlijk al dat voedsel voor het Jungle Commando ook moet zijn ge weest. Schoten De terugweg duurt lang. Het is al uren donker als we aan de rand van de jungle arriveren, aan de oever van de Marowij- ne. Aan de overkant ligt Lan gatabbetje. Er worden schoten in de lucht afgevuurd, het te ken om ons te komen halen. Een kwartier later arriveert een korjaal. In het duister va ren we naar het eiland. Die nacht is er veel muziek op Langatabbetje. Midden op het pleintje ligt een oude vrouw opgebaard die eerder op de dag is gestorven. Tot vroeg in de ochtend danst het Jungle Commando om het stoffelijk overschot. De volgende middag, als we een koijaal naar St. Laurent stappen, ligt de vrouw er nog steeds. De Surinaamse vlag wappert halfstok. de faciliteiten die dan de pers moeten worden verleend. in onze correspondent Frans Boogaard) fre5SEL - De gezon- 0®Jjrïtse veerboot Her- r ÏS "of free enterprise wo'iïfingericht, endat binnen Vast staat voorlopig alleen dat opnieuw een perscentrum F[ de voorbereidingen (de berging momen- !link vertraging op. woordvoerster van de laamse provinciegouver- den. hanneste, maakte dit gis- 352md bekend. De West- vijfhonderd meter van het wrak geen enkele fotograaf of op zijn vroegst __jg geborgen. Als - ■g van de storm, lo- cameraploeg wordt toegelaten. *de voorbereidingen Die ™aatreeel is ingegeven zo- 1 e vuurDereiainKeii doQr aspecten van veilig heid als uit respect tegenover de nabestaanden van bij de ramp omgekomen opvaren- Jiitgebreide vergadering __e berging, en vooral aan Intussen heeft de BRT, die bij de verslaggeving van de ramp zelf jammerlijk faalde, een heel draaiboek rond voor de berging van het schip. De be doeling is minstens te voorzien in twee rechtstreekse uitzen dingen, maar ook in de basis film die via Eurovisie door an dere zendgemachtigden kan worden afgenomen. Geruch ten als zou het bergingsbedrijf Smit-Tak de BRT de exclusie ve rechten willen verkopen van een door de berger zelf te vervaardigen film, wilde een BRT-woordvoerder gister avond niet bevestigen. Volgens Smit-Tak moet rekening wor den gehouden met een zeer langdurige bergingsoperatie. De bovenbouw van het schip, die mogelijk al zwaar te lijden De zware storm heeft de voorbereidin gen voor de berging van de veerboot ver traagd. heeft gehad onder een paar fikse voorjaarsstormen, zou onder de druk van het water te snel wordt rechtgetrokken, kunnen loslaten als het schip Ook het leegpompen van het door Bert van Velzen Uit de muur Vroeger, toen ik nog een allesbrander was, en toen er geen toezicht van betekenis op me werd uitgeoefend, at ik vrijwel dagelijks uit de muur. Dat was een honds gebeuren. Je at staande, schrokkerig en met een minimum aan ritueel. Je wiste de vingers aan de sokken. Je sprak met een air van achteloosheid over dat murale kanen. Achter de glazen luikjes lagen, als in broeierige couveuses, bamiballen, broodjes rotzooi, knakworsten en kroketten met de scabreuze bijnamen die ze verdienden. De vraatmuur is voor mij sombere nostalgie met een vetvlek geworden. Niemand zal in de gloriedagen van de uit de muur-eterij lang voor de opkomst van frikandelpaleizen als Place de la Mayonaise hebben kunnen vermoeden dat de kwartjesautomaat ooit model zou staan voor een gedurfd vernieuwingsproject in het hoger onderwijs. Er is door minister Deetman, wiens imitaties van Kees van Kooten een hoge graad van verfijning hebben bereikt, een plan voor intellectuele gevelvoeding bedacht Met een stapel waardebonnen, strippenkaarten of een zak oude gaspenningen kan de student straks hapjes hoger onderwijs uit de automaat trekken, wanneer de lust hem daartoe prikkelt. Er is kritiek op het nogal vage plan, maar zekere details spreken me wel aan. Ik heb zelf het een en ander in het onderwijs meegemaakt en zet dus niet automatisch de stekels op bij een experimentje. Door godsvruchtige nonnen is, nog voor mijn vierde levensjaar, mijn opleiding ter hand genomen in elementaire theologie, de zangkunst, verhalende hagiografie, declamatie en latijn. Een zwaar pakket, waar ik nu nog vreugde aan beleef. Vervolgens werd ik overgeplaatst naar een strenge inrichting van onderwijs, waar de pedagogen nog krom stonden van het heimwee naar de ganzeveer en de galnoteninkt Er waren leraren die zelf nog stamelden als gevolg van de terreur van de plak, het gevreesde disciplinewapen dat nog maar juist was uitgebannen. Een hunner barstte altijd in hete tranen uit als hij ons weemoedig verhaalde hoe hij in een dorpsschooltje met lemen vloer zes jaar lang aan een ketting met loodzware bal had gelegen. Hij sloeg me, in mijn eigen belang natuurlijk, met een zwiepende lat op de vingers en gaf me vervolgens de opdracht om thuis, bij het kaarslicht, 6000 maal „Ik ben geboren uit zonnegloren en een zucht van de ziedende zee" te schrijven, omdat na die stokslagen de kwaliteit van mijn handschrift ietsjes was achteruit gegaan. Ik wil hier slechts mee zeggen dat we niet al te zeer aan het verleden moeten haken, ook al was het nog zo boeiend. Een balletje hoger onderwijs zal in zogenaamde „deten worden geprijsd. Voor een eenvoudige cursus vrijetijdsbesteding zal een kilodeet meer dan voldoende blijken, terwijl een afgeronde studie tandheelkunde behoorlijk in de megadeten zal lopen. De gigadeet is alleen boekhoudkundig van belang en een microdeet geeft nog geen recht op een half uur verkeersles. In de toekomst zal van een luie student kunnen worden gezegd dat hij „geen microdeet" heeft uitgevoerd. Op de pabo's (ex-kweekscholen) zullen vooral de kleinere coupures goed van pas komen, want gebleken is dat menig onderwijzer-in-de-dop niet weet hoeveel liters er in 6 kubieke meter zitten of wat het produkt is van 0.8 en 0,125. Met de vraag hoeveel MCMLIX maal XVIII is weten ze zich natuurlijk helemaal geen raad. Vroeger sloegen ze dat er met de plak en de ijzeren bol wel in, maar nu rest ons een proef met intellectuele bijvoeding uit de muur. Bij de verdere uitwerking van de plannen zal sterk gelet moeten worden op de fraudegevoeligheid van het systeem. Zodra er advertenties verschijnen waarin megadeten worden aangeboden in ruil voor vrije etages, dan is het studeren uit de muur een flop met mayonaise.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9