riekse en Turkse troepen ekken op naar grenzen Olievelden, rijke inzet verdeling Egeïsche Zee Zomertijd idee van wakkere Brit lil Cr Philips kansloos voor miljardenorder België Communiste informateur in Italië Parijs in moeilijk parket na aanhouding terroristen CeidócSotnatii Tsjaad herovert stad op Libiërs Nieuw gezicht voor maffiabaas 'RAAGO iuimteJ lerares ï.o. Tel. Ie zeei PONYl maten nl. na ;nkamJ atdorp] ÏÖLÜi ■287841 K ca verhuur'? van de voorpagina) •aal 104IE/ANKARA I94040. liet bekend onder ling van hoeveel ,,L )odems het Turkse rflat pksschip Sismik-1 ici. Ruilt Egeïsche Zee op- i'den 2De Turkse gene- >n er 'Ven Ergenc, secre- peraal van de ge- iclub#^ kondigde aan psmik-1 onder es- sschooi,an een fjaantal" ipo ichepen vandaag div. aut^nstreden wateren oi7ikomen. >6. f3,95 Irgenc wilde niet zeg- *veel oorlogsschepen 'GEUvofschip begeleiden en irderdeJb maar weten dat de iel gehng noodzakelijk is om in. Start» bescherming te ver- 'n?n c>bct geval dat het „ge- __^_wordt bij de uitvoe- neuwe I zijn opdracht." Hij iFLEXOiee dat van alle mili- sus ait(| het kustgebied de oiaer'o z,'n lng<?lrokken Op 552219 hoe zal worden gere- ünispï5 de Grieken de sche- 5AGE. fallen, antwoordde de edipi m dat „een aanval op ire. Tefcgsschip een reden is meen r(oR te verklaren (een alle pro'd 3 as<kse pers meldde dat 'ondcuiPor,06sschepen de ha- Bei Telden verlaten in de jrmaüevan het spanningsge- servisten werden op- l Ooggetuigen in de de grens met Turkije nriekse stad Alexan- droupolis verklaarden dat sol daten en pantserwagens naar het grensgebied trokken. Een gepantserde eenheid was naar het eiland Samothraki ge stuurd, dat enkele kilometers van de monding van de Dar- danellen ligt. se minister van defensie Haralambopoulos (rechts) overlegt voorafgaande aan het kabi ad met onderminister Kapsis. E EN WISKE DE JOLIGE JOFFER aai hebben mannequins ook Oa's ook mode.; De Navo heeft gisteren een be roep gedaan op de beide lidsta ten Griekenland en Turkije om zich toom te houden bij het conflict over het continentaal plat. De ambassadeurs van de zestien NAVO-landen kwa men in een spoedzitting bijeen na berichten dat oorlogssche pen van beide landen op- stoomden naar een omstreden Een Turkse kruiser stoomt op naar het omstreden continentale plat. olie-exploratiegebied in de Egeïsche Zee en nadat zowel Turkije als Griekenland in verschillende bewoordingen hadden verklaard dat een aan val van de ander op zijn vloot een reden zou zijn om de oor log te verklaren. Radioverbinding De secretaris-generaal van de Verenigde Naties Pérez de Cuéllar maande de twee lan den tot kalmte en riep hen op „de hoogste terughoudend heid" te betrachten in het con flict. Hij zei de ontwikkelingen „met groeiende bezorgdheid" te volgen. Griekenland heeft vanacht op schorting gelast van de opera ties van een Amerikaans mili tair verbindingscentrum op zijn grondgebied, omdat deze het communicatiesysteem van de Griekse marine zouden sto ren. De Griekse premier Pa- pandreaou heeft gedreigd de vier Amerikaase bases te slui ten wanneer het tot een wer kelijk treffen zou komen. Het centrum Nea Makri ligt onge veer veertig kilometer ten zui den van Athene. Tijdens de Grieks-Turkse cri sis in 1974 wegens de Turkse invasie op Cyprus, werd de ba sis door de Griekse pers ver antwoordelijk gesteld voor het storen van de radioverbindin gen van de Griekse strijd krachten die gemobiliseerd waren in verband met moge lijke vijandelijkheden met Turkse strijdkrachten in de Egeïsche Zee. Er zijn nog drie belangrijke Amerikaanse bases in Griekenland en ongeveer twintig militaire centra van minder strategisch belang. De Amerikaanse regering heeft de landen opgeroepen tot kalmte en verklaard dat zij „iedere stijging van de span ning tussen de twee vrienden en bondgenoten" betreurt. De woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken, Charles Redman wilde geen commentaar leveren op .het dreigement van premier Pa- pandreou dat de Amerikaanse bases in het geval van een conflict met Turkije dicht zou den gaan. ATHENE/ANKARA Griekenland en Turkije liggen al vele jaren over hoop over de kwestie in de Egeïsche Zee. Grieken land stelt dat de talloze Griekse eilanden in dat zeegebied waaronder ook die vlak voor de kust van Turkije ieder op een eigen continentale platje liggen. Turkije staat op het standpunt dat het Egeïsche plat gelijkelijk onder beide landen ver deeld moet worden. De moeilijkheden begonnen in 1973 toen Griekenland winba re olievelden ontdekte in de buurt van het eiland Thassos. Turkije gaf daarop de nationa le oliemaatschappij TPAO li centies voor gebieden in de zee ten westen van de Griekse ei landen. In 1976 bracht Grie kenland het geschil voor de Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties. Die riep op om de zaak te regelen via onder handelingen en vroeg beide partijen zich te beheersen. In november 1976 kwam er een Turks-Griekse overeen komst voor bilaterale gesprek ken en een oproep om „geen enkel initiatief te nemen dat betrekking heeft op het conti nentale plat van de Egeïsche Zee dat de onderhandelingen in gevaar kan brengen". In 1981 werden deze onderhande lingen echter afgebroken. Griekenland heeft donderdag voorgesteld het conflict ter be oordeling aan het Internatio nale Hof van Justitie in Den Haag voor te leggen. De Turk se regering wil eerst bilaterale besprekingen. Griekenland doet rechten gel den op het grootste deel van het continentale plat van de Egeïsche Zee omdat het gebied bezaaid is met zo'n 2.000 Griekse eilanden en eilandjes tot op zichtafstand van de Turkse kust. Griekenland doet daarbij een beroep op het In ternationale Zeerechtverdrag van de Verenigde Naties uit 1982 waarbij de grens van de territoriale wateren rond de eilanden werd verlegd .van zes naar twaalf mijl. Turkije heeft het verdrag niet ondertekend en zegt dat de twaalf-mijlszone niet van toe passing kan zijn in de Egeïsche Zee. In Ankara klaagt men dat dan vrijwel de hele Egeïsche Zee Grieks is terwijl Turkije toch een kustlijn heeft van 2.805 kilometer. Daarom wil len de Turken dat de explora tie van het continentale plat op basis van gelijkheid ge beurt. LONDEN „Zomertijd" is een Britse uitvinding. De man die het jammer vond dat in de zomer geen ge bruik werd gemaakt van een hoeveelheid gratis daglicht, heette William Willett. Hij was aannemer van beroep en woonde in Chislehurst, een dorpje in het Engelse Noord-Kent dat vandaag de dag bij Groot-Londen hoort. Willet had de gewoonte elke morgen vroeg een wande ling te maken. Toen hij in de zomer van 1907 omstreeks 6 uur in de ochtend door Chis lehurst liep, kreeg hij ineens in de gaten dat voor de meeste ramen de gordijnen nog dicht waren getrokken. Het was wel klaarlicht, maar vrijwel iedereen sliep nog. William Willett vond dit zonde van de verloren tijd. Hij schreef een tractaatje, „Verspilling van Daglicht," en stelde daarin voor iedere zomer de klokken tachtig minuten voor te zetten. Vol gens Willett kon dit nog het beste gebeuren in vier ver schuivingen van telkens twintig minuten op zonda gen van april tot september. Het parlementslid Sir Robert Pearce vond Willetts sugges tie lang geen kwaad idee. Hij diende een wetsvoorstel in om ieder jaar in de lente de klok een uur voor te zetten en in de herfst terug te ke ren tot de normale Green wich Mean Time. De weer stand van boeren en andere plattelandbewoners was ech ter zo sterk, dat dit voorstel werd afgewezen. Alle Britse boeren waren van oordeel dat het delicate evenwicht in de natuur niet mocht wor den verstoord. Maar de be weging om zomertijd in te voeren bleef op gang. Zij profiteerde van de eerste wereldoorlog, want in 1916 kwam er een wet tot dag lichtbesparing. Men sprak toen nog niet van „zomer tijd", wel van „Willett Time." De maatregel had enerzijds tot doel brandstof te besparen en anderzijds de produktie van munitie en wapens te kunnen verhogen. Om deze laatste reden wer den toen ook verplichte slui tingstijden ingevoerd voor pubs, de Britse kroegen die sedertdien nog altijd op ge regelde tijdstippen dicht gaan. In 1925 werd de wet tot dag lichtbesparing permanent gemaakt. Pas tijdens de tweede wereldoorlog kwa men de Britten en de Duitsers op het idee nog meer daglicht te besparen door de invoering van zoge heten „dubbele zomertijd." Vanaf zondagmorgen is deze laatste van kracht in alle continentale EG-landen, ter wijl het Verenigd Konink rijk en Ierland tot de laatste zondag van oktober gewone zomertijd hebben, dat wil zeggen: hun Greenwich Mean Time (de juiste zonne tijd) van de herfst en de winter plus een extra uur op de zon. William Willett, uit vinder van de zomertijd, ligt begraven op het kerkhof van Chislehurst. In het na burige Petts Wood werd op 21 mei 1927 te zijner ere een gedenkteken, een zonnewij zer. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Philips komt vrijwel zeker niet te pas aan de ver nieuwing van de telecommunicatie in België, een operatie die bijna 1,3 miljard gulden vergt en die in Belgie bekend staat als „de order van de eeuw". In het eindverslag van de technische werkgroep, die de operatie voorbereidt, worden alleen Bell uit Antwerpen en ATEA-Siemens uit Herentals nog als gegadigden worden genoemd. Het rapport van de werkgroep, waarin alle elf de betrokken de partementen zijn vertegenwoordigd is de belangrijkste bouw steen voor het kabinetsbesluit dat vandaag wordt verwacht. Vol gens dat rapport is de belangrijkste reden dat Philips achter het net vist het feit, dat deze onderneming geen vestiging in Belgie heeft die zich op de modernisering van telefooncentrales toelegt. De Belgische regering is al sinds 1984 in discussie over het con tract van de eeuw. ROME Voor het eerst heeft in Italië een communist op dracht gekregen na te gaan of er nog mogelijkheden zijn een regering te vormen. Mevrouw Nilda Iotti, voorzitter van het Italiaanse parlement, zal waar schijnlijk nagaan of er een soort zakenkabinet te vormen is. dat kan regeren tot de ver kiezingen in 1988. Begin deze week gaf de demissionaire mi nister van buitenlandse zaken Andreotti de opdracht terug, nadat geen overeenstemming kon worden bereikt over de kernenergie. De crisis is ont staan door een konflikt tussen de twee belangrijkste rege ringspartijen. de christende mocraten van De Mita en de socialisten van minister-presi dent Craxi. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse rege ring lijkt in verlegenheid ge bracht door de arrestatie in Parijs, vorige week zaterdag, van acht pro-Iraanse terroris ten. Een van hen is Moham med Mouhajer, een 34-jarige Libanees, die mede-oprichter is van de Hezbollah, de ge vreesde Partij van God. Vol gens niet bevestigde berichten zou hij lid zijn van de terreu- r-organisatie Jihad Islami en in contact hebben gestaan met de Iraanse ambassade in Pa- Terwijl alle kranten de Franse geheime dienst DST uitgebreid hebben gefeliciteerd met „de enorme vangst" weigeren pre mier Chirac en minister van binnenlandse zaken Pasqua tot nu toe elk commentaar. Rege ringswoordvoerder Baudouin wilde gisteren niet meer kwijt dan dat het „een zaak was van justitie." Mouhajer en zijn handlangers zijn door de Franse rechter in staat van beschuldiging gesteld wegens verboden wapenbezit en plannen voor ordeversto ring „door intimidatie en ter reur." De acht worden verant woordelijk geacht voor de reeks van bomaanslagen die vorig jaar september in de Franse hoofdstad werden ge pleegd. Daarbij kwamen vijf mensen om het leven en raak ten tientallen personen ge wond. Duidelijk is dat Parijs met de arrestatie van Mouhajer in zijn maag zit. De DST heeft waar schijnlijk een nieuw bloedbad voorkomen, maar tegelijker tijd een streep gehaald door de Franse toenaderingspolitiek ten opzichte van Teheran. Een van de opgepakte terroristen zou hebben verklaard orders te hebben gekregen van een lid van de Iraanse ambassade in Parijs. De DST zegt tele foontjes te hebben afgeluisterd tussen Mouhaier en diezelfde ambassade. Volgens agenten van de Franse contra-spionage zouden de acht op het punt hebben gestaan dood en ver derf te zaaien in de Franse hoofdstad. Het zwijgen in deze affaire van premier Jacques Chirac geboden door het lot van de vijf Franse gijzelaars in Liba non illustreert volgens dag blad Le Monde de tegenstel ling in het Franse Midden Oosten-beleid. „Hoe is de be strijding van het terrorisme nog verenigbaar met onder handeling met staten, die dat zelfde terrorisme niet afkeu ren", zo vaagt de krant zich af Dat zes van de acht terroristen de Tunesische nationaliteit hebben, was voor president Bourguiba van Tunesië reden de diplomatieke banden met Iran te verbreken. Bourguiba is bezorgd over de opkomst van het fundamentalisme in eigen land. 4AARU ■NLAND ZATERDAG 28 MAART 1987 PAGINA 7 ivallers in wnkeinmische groei indsspuü economische uropa en Noord-Ameri- PEL ig Jaar kleiner geweest Y's jerwacht, zo staat in het verhuur.g van de ECE, de Eco- joifbad.'Commissie voor Euro- r Sport'sp Verenigde Naties. In 3ERKASissie zijn alle Europese ?04- >rtegenwoordigd, even- 'enigde Staten en Cana- >0RT aats van de verwachte 3,5 procent is er een 50- Hodrie Procent uit de bus De hoop in de westerse —5-,t de daling van de olie- '85OP0r?n stimu'ans voor de Sovjet-Unie belemmert raket-overleg BRUSSEL De weigering van de Sovjet-Unie om beperking van kor- te-afstandsraketten te betrekken bij de huidige besprekingen over wa pens voor de middellange afstand vormt een ernstige belemmering voor de onderhandelingen. Dat heeft de Navo gisteren in Brussel ver klaard. Volgens de Navo heeft de Sovjet-Unie op het gebied van de ra ketten voor de korte afstand een voordeel van zes tegen één. De Ame rikaanse minister Weinberger zou daarom de middellange afstandsra ketten, die volgens een nog te onder tekenen akkoord verwijderd zouden worden, willen ombouwen tot korte- afstandsraketten. Krant oppert aftreden regering Joegoslavië BELGRADO Een krant in Joe goslavië heeft gisteren de moge lijkheid geopperd van een aftre den van de regering als gevolg van de stakingen waarmee de Joego slavische werknemers gereageren op haar loon- en prijsbeleid. In een commentaar met de titel „De Re gering en Ontslag" stelde het dag blad Politika Ekspres dat „ontslag overblijft als een normaal demo cratische gebruik", tenzij doeltref fende stappen worden genomen om een einde te maken aan de ernstigste arbeidsonrust. Premier Mikulic heeft gedreigd het leger in te zetten als de stakers niet aan het werk gaan. Israël verkoopt voor miljard wapens aan Zuid-Afrika TEL AVIV Israël levert per jaar voor 1.2 tot 1,6 miljard gulden wapens aan Zuid-Afrika. Dat heeft het Israëlische dagblad Yedioth Ah- ronoth gisteren gemeld. Deze cijfers zouden af komstig zijn van een Amerikaans rapport, dat volgende week aan het Congres wordt voorge legd. In het rapport wordt een opsomming ge geven van landen die het VN-embargo op wa penleveranties aan Pretoria in de wind slaan. Het Amerikaans Congres kan militaire hulp aan landen, die het embargo schenden, beper ken. Israël is het land dat de meeste militaire hulp van de Verenigde Staten ontvangt. Eer der deze maand kondigde Israël aan geen nieuwe wapencontracten met Pretoria meer te tekenen, maar de bestaande overeenkomsten na te komen. N'DJAMENA Regeringstroepen hebben de stad Faya Largeau in het noorden van Tsjaad veroverd op de Libiërs. De drieduizend Libi sche soldaten hebben de stad overhaast verla ten na eerst alle brandstoftanks te hebben op geblazen. Dat is gisteren in regeringskringen vernomen. De oasestad Faya Largeau is ruim drie jaar in handen geweest van Libische troe pen. Manschappen van het leger van presi dent Hissene Habré namen de stad aan het eind van de middag in. Bij gevechten tussen regeringstroepen en Libische strijdkrachten zijn deze week zeker 1200 mensen om het le ven gekomen, voor het merendeel Libiërs. De herovering van Faya Largeau leidde tot fees telijkheden in de hoofdstad. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Zal Tomaso Buscetta aan de wraak van de maffia weten te ontkomen? Dat vra gen de Italiaanse en Amerikaanse autoritei ten zich angstig af, nadat de grote baas al zijn kennis aan de justitie geopenbaard heeft en op een geheime plaats, ergens in een Ameri kaans stadje, is ondergebracht. Via uitgebrei de plastische chirurgie heeft Buscetta een ge heel nieuw gezicht gekregen. Onder andere naam, dag en nacht onopvallend bewaakt, leeft Buscetta met een levenslange uitkering van de Amerikaanse regering. De onthullin gen van Buscetta leidden tot de arrestatie van meer dan zeshonderd maffaileden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7