Tweede Kamer wil veel snellere asielprocedure Jiapport-Dekker zal niet ongeschonden blijven ijr VOORLOPIGE ZEGE CURATOR IN ZAAK FIRST COMMERCE avodiploma is innenkort iet meer nodig NENLAND QeXdócQowiant ZATERDAG 28 MAART 1987 PAGINA 5 DP HAAG Staatsse- is Dick Dees van gezondheid is de af- ?n zeven maanden bepaald spraakzaam est over zijn vak. Hij erde voornamelijk in wte van de politiek irfde zijn mond nau- ts open te doen wan- kamerleden, medici urnalisten hem iets en over de organisa- an de gezondheids- en nieuwe of toe- tige ontwikkelingen it gebied. „Laten we het rapport van de ïissie-Dekker maar :hten", luidde zijn jaal ongelijk had hij na- jk niet, want het zou ge- i van onhoffelijkheid te- ■er de adviescommissie leiding van de voorma- Philips-topman Wisse x, als Dees zelf alvast al- uitspraken zou doen !de door hem gewenste Jkkelingen in medisch Nederland. Het kabinet had immers niet voor niets beslo ten zes deskundigen op het ge bied van de volksgezondheid onder leiding van een onaf hankelijke „wijze man" (Dek ker) te laten broeden op moge lijkheden om de gezondheids jungle te ontginnen. En een broedende kip moet je nu een maal niet storen. De enigen die dat, zij het niet met opzet, wèl een beetje deden, waren de wetenschappelijke institu ten van PvdA, CDA en VVD. Alsof het afgesproken werk was, publiceerden zij elk kort na elkaar een rapport met hun visie op de toekomst van de gezondheidszorg. Theorie Intussen keken vele politici, medici en verzekeraars vol verwachting, vrees of hoop uit naar het ei dat de adviescom missie-Dekker zou leggen. Soms lekte er al iets uit over de kleur die het legsel zou krijgen, maar de ware omvang en inhoud ervan werd pas jongstleden donderdag bekend. Het eindresultaat was niet misselijk. Unaniem stelde de commissie een reeks van maatregelen voor om de over heidsuitgaven voor de gezond heidszorg te beperken en te vens meer overzicht aan te brengen in de chaos van ziek tekostenverzekeringen en wet telijke regels aangaande de Een helder en gedegen stuk werk, daar niet van, maar het blijft uiteraard voorlopig alle maal nog theorie. De ham vraag is of alle adviezen in de praktijk uitvoerbaar zijn en ook inderdaad het beoogde re sultaat (bezuiniging) zullen op leveren. Veel hangt daarbij af van de bereidheid tot mede werking van ziekenhuizen, specialisten, verzekeraars en andere betrokkenen. Het rap port heet niet voor niets „Be reidheid tot verandering". Het advies steunt op twee hoofdpijlers. De omtrekken daarvan hebben veel weg van de visies die de wetenschappe lijke bureaus van de grote drie partijen al wereldkundig had den gemaakt. Vooral de gelij kenis met het VVD-rapport is frappant. Ten eerste wil de commissie dat de hulp- en zorgverlening minder op hoog en dus duur niveau plaatsvindt. Minder op names in ziekenhuizen, ver pleeghuizen en bejaardenhui zen en méér poliklinische hulp en thuiszorg. Minder specialis tische hulp en méér taken voor huisartsen. Dit houdt te vens in, dat er ziekenhuizen dicht moeten en dat het aantal bejaarden- en verpleeghuizen niet hoeft te toe te nemen. Eigen risico s De tweede pijler behelst een nieuw stelsel van ziektekos tenverzekering, dat een stuk overzichtelijker is dan het hui dige warnet van ziekenfond sen, particuliere verzekerin gen, AWBZ-verzekering en ambtenarenverzekeringen. Er moet een standaardverzeke ring komen voor iedereen, op grond waarvan iedere Neder lander recht heeft op vergoe ding van een aantal veel voor komende vormen van hulp, verzorging en verpleging. Bui ten dit verplichte basispakket vallen voorzieningen als ge neesmiddelen, fysiotherapie, tandartshulp voor volwasse nen en abortus. Daarvoor kan men een aanvullende verzeke ring sluiten, maar dat hoeft niet. Men kan kiezen voor een deel van dat aanvullende pak ket en bovendien kan men met de verzekeraars afspraken maken voor een eigen risico, waardoor de premie lager wordt. Die eigen risico's kun nen trouwens ook in het ver plichte basispakket voorko men. Een verzekerde kan bij voorbeeld in de polis laten vastleggen dat hij bij zieken huisopname de eerste driehon derd gulden uit eigen zak be taalt. De huidige vorm van de zie kenfondsen verdwijnt. De fondsen krijgen dezelfde status als de particuliere verzeke ringsmaatschappijen. Al deze verzekeraars moeten met el kaar gaan concurreren om zo gunstig mogelijke polissen aan te bieden (goedkoop en met een kwalitatief goed „zorgpak- ket"). Zij moeten daarom pro beren, goedkope contracten af te sluiten met bepaalde zie kenhuizen, verpleeghuizen, tandartsen, huisartsen, enzo voorts. Volgens de commissie- Dekker wordt door deze con currentiestrijd tussen verzeke raars onderling en zorgverle ners onderling de gezond heidszorg vanzelf goedkoper. Knauw Het ziet er op papier allemaal prachtig en veelbelovend uit. Maar bij nadere bestudering blijken de rozen toch enkele scherpe doornen te hebben. In de stromen van kritiek die deze week vanuit alle hoeken van de maatschappij losbarst ten, wordt het beoogde verze keringssysteem op twee pun ten geattaqueerd. Ten eerste zijn er vele bezwaren gerezen tegen de gevolgen die het nieuwe stelsel zal hebben voor de inkomens. De koopkracht van mensen uit de lage inko menscategorieën en met name die van gezinnen met kinde ren zal een flinke knauw krij gen. Velen zullen honderden guldens per jaar extra voor hun gezondheidszorg moeten gaan betalen. Dit effect wordt vooral ver oorzaakt doordat bij het vast stellen van de verzekerings premies maar een klein beetje rekening wordt gehouden met, de draagkracht van de verze kerden. De commissie-Dekker wil dat de premie voor het ba sispakket uit twee delen be staat: een vast deel voor ieder een (dat door de verzekerings maatschappij wordt geïnd) en daar bovenop een deel, dat wordt ingehouden door de be lastingdienst en dat afhanke lijk is van iemands inkomen. Bij de aanvullende verzeke ring zal echter in het geheel geen rekening worden gehou den met de vraag of iemand arm of rijk is. Het tweede punt van kritiek concentreert zich op de om vang van het basispakket. Waarom zitten daar de genees middelen niet in? En waarom geen fysiotherapie, waar tien duizenden Nederlanders regel matig op zijn aangewezen? Draagkracht Het ziet er naar uit dat de poli tici bij hun beoordeling van de plannen serieus met alle ge noemde bezwaren rekening zullen houden. Te gekke ver schuivingen kunnen en zullen zij natuurlijk niet aanbrengen, omdat anders het besparings effect van de voorstellen te niet wordt gedaan. Maar dat er hier en daar wat bijgeschaafd zal worden, staat als een paal boven water. Men zou in elk geval kunnen beginnen met het verbreden van het draagkrachtbeginsel. Het is immers niet erg recht vaardig dat mensen die méér verdienen dan 64.550 (bruto) voor een deel buiten de voor gestelde draagkrachtheffing vallen. Die heffing moet vol gens de commissie-Dekker 4,2 procent bedragen van het bru to jaarinkomen. Wie echter meer verdient dan de genoem de maximumgrens, hoeft over dat meerdere géén 4,2 procent te betalen. Iemand met een in komen van ƒ80.000 betaalt dus aan draagkrachtpremie slechts 4,2 procent van 64.550. Nu is het waar dat de groep hoge inkomens in Nederland vrij beperkt is, zodat er ruw weg slechts ƒ50 75 miljoen extra valt binnen te halen, maar alle beetjes helpen. Van dat geld kunnen allicht de ne gatieve inkomenseffecten voor gezinnen met kinderen enigs zins worden verzacht. Op die manier is er in elk geval meer sprake van solidariteit tussen rijk en arm dan in de huidige DICK VAN RIETSCHOTEN rolle mavo-klas. Het NGL vreest dat dit beeld in de toekomst zal verdwijnen. m, ho ^P'UREN BEZORGD OVER TOEKOMST: UHEM Als de mavo-D-niveau en de rest van [O overeind wil blij- de Ujd ^an ber^psgeneh'e moet de voorgestelde vakken besteden- -jarige basisvorming I één jaar verlengd Extra jaar (den. Mavo-leerlingen „Aangezien mavo-leerlingen ,ben om het rnavo-D- die hun mavo-D-diploma wil- lau te behalen gewoon len halen vier jaar nodig heb- 1 ben, moeten zij wel één van deze drie stromen kiezen. Het 'jaar nodig", aldus de ,c>„aeze arie stromen Kiezen, nei 4 probleem is dat leerlingen die het Nederlands Ge lschap van Leraren LL). normaal gesproken in één klas terecht zouden komen, nu ver snipperd worden over drie groepen. Op het moment is het minimum aantal leerlingen per mavo-klas vastgesteld op dertig. Als die ook nog eens verdeeld worden over drie groepen zou je negentig mavo leerlingen nodig hebben om de onderwijs. Vandaag school draaiend te kunnen t het genootschap in Arn- houden", aldus Bouwsma. Hij vindt het ook reëel om ervan uit te gaan dat de mavo-scho len in de toekomst moeten PJGL staat zeer kritisch te- jver het concept-wetsvoor- van minister Deetman .erwijs) voor invoering van ilgemene basisvorming in erste jaren van het voort- „Mits je ze maar de tijd gunt. Het verschil tussen een mavo- en een havo-leerling is een verschil in tempo. Maar daar kun je bij de opstelling van de leerplannen rekening mee houden". Hij ziet in elk geval niet veel heil in het wetsvoorstel zoals het er nu ligt. „We hebben al voorspeld dat het wetsvoorstel een chaos in de wereld van het voortgezet onderwijs te weeg zal brengen. Dat kan niet anders want er gaat na tuurlijk veel veranderen. Als alle scholen de twee niveaus gaan aanbieden, is er grote kans dat de mavo's leeg zullen lopen. Mavo-leerlingen gaan dan niet meer automatisch naar de mavo maar kunnen in principe op alle scholen te recht. Misschien kiezen ze nog wel de kleinere mavo-scholen omdat ze daar meer aandacht krijgen. Maar het kan ook heel goed dat ze juist naar de scho lengemeenschappen van havo en vwo gaan omdat ze daar hoger kunnen scoren. Eén van de eisen van het NGL is dan ook dat niet alle scholen de twee niveaus zullen aanbieden om zo een eventuele leegloop van scholen en chaos te voor komen". Verlaging onderwij- bijeen om te praten over tasisvorming op de mavo- jen. nieuwe regeling houdt in gaan fuseren. >p alle bestaande schoolty- een gelijk vakkenpakket It aangeboden van veer- verplichte vakken. De ba- I&öjrming duurt in principe jaar en leidt op voor twee sped Volgens Bouwsma zal de basis vorming eerder tot verlaging van het onderwijspeil dan tot verhoging leiden. Een vwo- leerling wordt volgens het huidige wetsvoorstel gedwon gen groter probleem is het gen eerst het mavo-niveau te mavo-diploma zelf. We vragen ons af wat in-de toekomst de waarde van het mavo-diploma is als je zowel met als zonder volgen. Het NGL vindt dat de basisvorming alleen mogelijk is als er een andere indeling in niveaus komt. Het genoot- aus waarvan het hoogste diploma kunt doorstromen. Je schap wil dat het vwo blijft en __k staat met het mavo-D- )ma. Leerlingen die dit ni- I na drie jaar basisvorming ploma te halen als je op een niet bereikt hebben, kun- andere manier hetzelfde resul- L nog een extra jaar op ^at kunt bereiken lol blijven. Voor dat jaar er drie mogelijkheden: zes «en kiezen en het mavo- iploma halen, nog een jaar ïvorming volgen en de Chaos Volgens Bouwsma is de veel heid van vakken (veertien in tien vakken "houden of plaats van zes) geen bezwaar vakken volgen op het de mavo-leerlingen. duidelijk onderscheid gemaakt wordt tussen vier jaar mavo en drie jaar havo. Bouwsma: „De indeling in de voorgestelde twee niveaus is te weinig. Er moet meer reke ning worden gehouden met de huidige vwo-leerling omdat een vwo-leerling in drie jaar hoger kan komen dan het mavo-D-niveau". JEANNETTE VOORBIJ DEN HAAG Moeten asielzoekers al bij de grens worden teruggestuurd als ze niet over geldige reis- papieren blijken te be schikken? Gaan de gren zen voor individuele asiel zoekers helemaal dicht, aangezien ruim 95 procent van de aanvragen na een jarenlange procedure toch wordt afgewezen? Of hou den alle asielzoekers (vo rig jaar 5.865) recht op een individuele procedure, waarbij uiteindelijk de rechter beslist over de uit wijzing? Maar: waar moeten al deze mensen dan intussen gehuis vest worden? Op elkaar ge pakt in particuliere pensions zoals nu gebeurt, gespreid over Nederland of in één of meer dere opvangcentra? Deze vra gen komen in de tweede week van april aan de orde in een plenair Kamerdebat over het vluchtelingenbeleid. De woordvoerders van VVD, CDA, PvdA en D'66 nemen hieronder alvast een voorschot op de discussie. Met commen taar van de organisatie Vluch telingenwerk Nederland. Snel uitwijzen VVD-kamerlid J. Wiebenga verbrak begin vorige week het langdurig stilzwijgen over de netelige kwestie van het ex plosief gegroeid aantal vluch telingen door een zeer streng toelatingsbeleid voor te stellen. „Het is gebleken dat steeds meer malafide reisorganisaties mensen uit derde wereldlan den naar ons toesturen, óf met vervalste papieren óf met het verhaal dat ze hun paspoort in het vliegtuig door het toilet moeten spoelen, omdat ze an ders toch geen kans maken op de vluchtelingenstatus. De ma rechaussee of vreemdelingen politie zou deze mensen, die bij hun aanvraag in feite kansloos zijn, al binnen 48 uur moeten uitwijzen", suggereerde Wie benga. Daarmee zit de liberaal op hetzelfde spoor als staatsse cretaris mevrouw Korte-Van Hemel (justitie), die vindt dat asielzoekers die misbruik ma ken van de asielprocedure (bij voorbeeld door met papieren te knoeien) direct moeten wor den uitgewezen. België, Duits land en Frankrijk hebben eer der dit jaar al soortgelijke maatregelen genomen, eén van de redenen waarom Ne derland nu veel meer indivi duele asielzoekers te verwer ken krijgt. Kortere procedures Het voorstel van Wiebenga is bij Vluchtelingenwerk Neder land in zeer slechte aarde ge vallen. Woordvoerder Alex Voets: „Ik zal niet ontkennen dat de laatste maanden steeds meer mensen op economische of sociale gronden asiel vra gen. Er zijn inderdaad malafi de reisagenten die hiervan profiteren en de asiezoeker aanraden hun papieren te ver nietigen. Maar het terugsturen van iedereen die zich zonder papieren meldt is uit den boze. In de eerste plaats hebben po litieke vluchtelingen bijna per definitie geen papieren bij zich. Als die mensen bij hun regering een paspoort zouden aanvragen, werden ze op z'n best meteen gevangen gezet. Bovendien kun je vreemdelin gen die in hun eigen land soms gruwelijk vervolgd zijn, niet door geüniformeerde politie agenten en soldaten laten be handelen. Hoe kun je van een mens die geleerd heeft de au toriteiten te vrezen en te wan trouwen verwachten dat hij binnen 48 uur zijn levensver haal vertelt?". Kampement Ook bij het CDA vindt het voorstel van Wiebenga weinig weerklank. J. Krajenbrink: „Iedereen is het er wel over eens dat de procedures bekort moeten worden. Het is best mogelijk al binnen twee maanden een eerste selectie te maken, waarbij je mensen kunt uitwijzen die geen poli tiek vluchteling blijken te zijn. Maar het enkele feit dat een asielzoeker geen papieren bij zich heeft mag nooit reden zijn een asielaanvraag niet in be handeling te nemen. De indi viduele behandeling van het verzoek en de gang naar de rechter moeten overeind blij ven, anders zouden bonafide asielzoekers wel eens de dupe kunnen worden van deze situ atie. Wat de problemen met de opvang betreft vind ik dat er zo snel mogelijk een algemene regeling moet komen. De rijksoverheid zou een speciale asieltoelage in het leven moe ten roepen en samen met de gemeenten voor huisvesting moeten zorgen. In een centrale opvang zoals in West-Duits- land zie ik niets. We moeten hier geen kampement la Westerbork creëren". Volgens D'66-fractiespecialist G. Wolffensperger zijn er de laatste maanden zo veel indi viduele asielaanvragen omdat Nederland in vergelijking met andere Europese landen maar weinig vluchtelingen officieel uitnodigt. Het ministerie van buitenlandse zaken wil het aantal op te nemen vluchtelin gen licht verhogen tot 500 per jaar, maar dat vindt Wolffen sperger nog veel te weinig. „Als je meer mensen via offi ciële weg opneemt, zal het aantal individuele asielaanvra gen automatisch dalen. Ik denk aan een aanzienlijke ver hoging van dat quotum van vijfhonderd vluchtelingen, ter wijl je aan de andere kant het toelatingsbeleid voor indivi duele asielzoekers zou moeten verscherpen. Voorwaarde is wel dat iedereen die aan de asielvoorwaarden voldoet en niet in staat is de reguliere weg te bewandelen, aan mag blijven kloppen". Evenals Krajenbrink ziet Wolffensper ger weinig in een eerste selec tie van de asiel-aanvragen door de marechaussee. „Het is in het vluchtelingenverdrag verankerd dat elke asielaan vraag in behandeling moet worden genomen. Bovendien, ben ik er principieel tegen dat een taak van de rechter in handen van de politie of mare chaussee wordt gelegd". Kosten Ad Melkert van de PvdA-frac- tie vindt dat de problemen met de opvang van asielzoe kers geen reden kunnen zijn de verplichtingen uit het vluchtelingenverdrag niet lan ger na te komen. „Het is beter de druk op de steden zodanig te verlichten dat het niet meer als een last wordt ervaren", zegt Melkert. Het rijk zou de kosten voor de bijstandsuitke ringen (in Den Haag nu al 240.000 gulden maandelijks) over moeten nemen en tevens een bijdrage moeten geven voor de huisvestingskosten. De hele discussie over „malafide" en „bonafide" asielzoekers en over de manier waarop bij asielaanvragen „kaf" van het „koren" gescheiden kan wor den, typeert Melkert als „stemmingmakerij van de erg ste soort". „Het gaat hier nog altijd om mensen die zeker niet voor hun lol naar Nederland geko men zijn. Ik ben er voorstan der van dat bij asielprocedures efficiënter en sneller gewerkt wordt, maar dat mag nooit ten koste gaan van de rechtsbe scherming". PAUL KOOPMAN [STERDAM De cu- >r in het faillissement het van miljoenen- ïndel verdachte effec tenkantoor First Commer- om althans iets van het Mr. J. van Apeldoorn heeft ce Securities (FCS) heeft geld van de duizenden ge- beslag laten leggen op een een Hrloïïge ove7in; beleggers terug nmg behaald in zijn strijd te k jg (je moedermaatschappij van 4IP FCS, en twee daarmee ver bonden ondernemingen. Deze beslagleggingen zijn betwist, maar de rechter heeft in kort geding beslist dat ze mogen worden gehandhaafd en dus is het niet uitgesloten dat het geld ten goede komt aan de failliete boedel. Om welke be dragen het gaat is niet bekend, maar eerder zijn beslagleggin gen in deze zaak niet betwist al bleken de bankrekeningen in Zwitserland en Nederland nagenoeg leeg. De curator stelt bovendien pogingen in het werk om beslag te laten leggen op banktegoeden in Panama. Ten minste één van de drie mensen uit de top van FCS, voor wie een internationaal verzoek tot aanhouding is in- Mr. J. van Apeldoorn heeft nog steeds geen duidelijk in zicht in de omvang van de ef fectenhandel door First Com merce, maar die moet honder den miljoenen per jaar hebben bedragen. Alleen al over de ja ren 1983 en 1984 eist de belas tingdienst een bedrag op van ƒ27 miljoen. De curator heeft in het adressenbestand van het failliete kantoor vijftien- tot twintigduizend namen van be leggers aangetroffen. Duneco Overigens heeft mr. Van Apeldoorn de sterke indruk dat hij niet alle computerban den van FCS in handen heeft Hij heeft er een dertigtal, maar denkt dat er ongeveer zestig verdwenen zijn. Hij ver moedt dat adressenbestanden circuleren bij mensen, die daarmee hun voordeel willen doen. Zo blijken voormalige klanten van FCS inmiddels Voor de Amsterdamse recht bank is gisteren bij verstek drie maanden cel geëist tegen de Canadees B A. wegens het handelen in effecten zonder vergunning. Het is de eerste rechtszaak rond dit economi sche delict, nadat vorig jaar de A. is inmiddels failliet ver klaard en er zijn vorderingen ingediend tot aan bedrag dat vermoedelijk ligt tussen de 15 en de 25 miljoen gulden. Het ziet er vooralsnog niet naar uit dat de gedupeerden met name veel Britten hun geld zullen terugzien. A. wist beleg gers over te halen met hem in zee te gaan door onder meer gebruik te maken van de dien sten van Peter J. die de bij naam verworven heeft van „Peter the Pen." In door J. ge schreven brochures werden enorme koersstijgingen voor speld voor de aandelen waarin A. handelde. Uitspraak op 10 april

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5