akvrouw 3n de bouw Het hart van krijgt jiieuwe kleppen THIPHOL - De reconstructie van Ne- ilands grootste luchthaven gebeurt zo leidelijk en verborgen, dat nog maar tinig mensen het in de gaten hebben, mdat tijdens de verbouwing de „ver- lop" gewoon door moet gaan, hebben bouwteams de instructie gekregen oral's avonds te werken en overdag zo 11 en onopvallend mogelijk. Echte hin- r hebben de passagiers dan ook nog et van de werkzaamheden ondervon- !n. Er zijn maar subtiele veranderingen laraan men kan merken dat groot- heepse veranderingen op til zijn. Zo )rden voor het eerst sinds jaren ook uringcarbussen ingezet om de mensen lar de vliegtuigen te brengen en in de rtrekhal zijn sommige balies tijdelijk n beetje krapper bemeten. M dusverre heeft Schiphol het nog aar- g kunnen bolwerken met zijn forse sta- >nsgebouw, dat als een gigantische oc- pus zijn pieren in de Haarlemmer- éerpolder uitstrekt. Hoewel Amster- im Airport in grootte de vijfde lucht- tven is in Europa (na Heathrow, Gat- ick, Charles de Gaulle en Frankfurt) ;j> uitgerekend het Britse gezaghebben- blad Business Travelier vorig jaar ïhiphol voor de vijfde maal uit tot leste luchthaven". Vooral het feit dat op Schiphol bij transfers niet van de ie naar de andere terminal hoeft te rei- .:n, ervaren veel zakenmensen als een jrademing. Minister De Koning heeft dit verband over „concurrent" Heath- >w met zijn vier terminals de gevleugel- s woorden gesproken: „Op Heathrow ferlies je eerst je koffers en dan je ge lild". De vernuftige „lay-out" van Schiphol maakt het mogelijk dat de wacht- en overstaptijden tot een minimum beperkt blijven. Een andere niet onbelangrijke troef is het complex tax-freewinkels in het niemandsland tussen de douane en de stratosfeer. Ruim 100.000 artikelen zijn hier op totaal tweeduizend vierkan te meter winkeloppervlak tegen geredu ceerde prijzen te koop. Uit prijsvergelij kende onderzoeken blijkt steeds weer dat de internationale passagier voor vrij wel alle artikelen op Schiphol het goed koopst uit is. Met 43,6 miljoen gulden scoorden de „belastingvrije" winkels vo rig jaar dan ook de op één na hoogste tax-free-omzet ter wereld. Concurrentie De directie van de luchthaven ziet in deze gloedvolle reputatie echter geen en kele aanleiding achterover te leunen en te wachten op de dingen die komen gaan. Integendeel: de concurrentie onder de luchthavens is groter dan ooit, van daar dat besloten is nog vóór de eeuw wisseling de ongekende som van 1,4 mil jard gulden (ruim negenhonderd gulden per Nederlander) te investeren in een grondige opknapbeurt. De bedrijven op en rond Schiphol doen daar nog eens zo'n 1,5 miljard gulden bij. Dat lijkt heel veel, maar er staat dan ook het nodige op het spel. De prognoses van de verschillende des kundigen lopen nogal uiteen; toch is vrijwel iedereen het er over eens dat de luchthaven spoedig uit zijn jasje zal groeien als niet snel maatregelen worden genomen. Het Nederlands Vervoerswe- ;an toor 'RECHT - De bouwkeet aan de Lan- Nieuwstraat 77 zit vol met vrouwen, anaf december zijn we bezig geweest :t slopen. Dat was wel veel werk, want moesten alles eruit halen. Toen we Jaar waren met slopen hebben we beton estort. Ook dat is nu gebeurd", zegt k Jea, een van de bouwvaksters. Er is niet K eel over van het oorspronkelijke pand. indelilleen de muren staan nog overeind. „Er T teri*eft vroeger een garage in gezeten. Wij )gsc|fün het pand nu aan het verbouwen tot en huis voor een woongroep", vertelt .aetitia. ^aetitia is een van de initiatiefneemsters ran dit project. „Het is een uniek pro- :t omdat alles door vrouwen wordt ge- a »an. Behalve een leermeester en de uit- Jo4 loerder werken hier alleen vrouwen. Ne- 268 Hgn vakvrouwen, ofwel timmervrouwen, en aanneemster en een architecte. Een zeefrouwelijke 'eermeester en uitvoerder Sjn nog niet te vinden in Nederland". op-. VPnp^at vinden de bouwvaksters eigenlijk y euk aan dit werk? „Met je handen wer- cen en zien dat er iets uit ontstaat. Het s echt stoer werk. Veel lichaamsbewe- |ing, lekker moe worden en dan 's a- ronds echt het gevoel hebben dat je het Verdiend hebt om uit te rusten". project is een experiment op het ge- lied van werkgelegenheid, scholing en juisvesting. „Het is de eerste leerling- louwplaats voor vrouwen. In verband :net de subsidie werd de eis gesteld dat M^lke deelneemster 23 jaar of ouder was jn^ftn bij een Gewestelijk Arbeidsbureau jj^ptond ingeschreven. In samenwerking met de streekschool in Nieuwegein is er ïen speciaal lesprogramma voor vrou wen ontwikkeld. Ook de mate van in- Kspraak die de toekomstige bewoonsters hebben is volkomen nieuw. Bij de ver- pouwing houden we zoveel mogelijk re kening met hun wensen", aldus Laetitia. Voor vrouw Het project wordt uitgevoerd in op dracht van de Stichting Voorvrouw en een woningbouwvereniging. Eén van de doelstellingen van Voorvrouw is te be wijzen dat vrouwen óók kunnen bou wen. „Vakvrouwen hebben ontzettend veel moeite zich een plaatsje in de bouwwereld te veroveren. Het is ontzet tend moeilijk als vrouw -in een mannen wereld te werken. Je moet je dubbel be wijzen waardoor je vaak boven je kracht gaat werken. Deze bouwplaats is dan ook ideaal om ervaring op te bouwen", aldus Elly, een timmervrouw. Hoewel Voorvrouw zich geheel op vrou wen richt, willen de bouwvaksters zich zeker niet feministisch noemen. „Femi nistisch, wat is dat?", roept een van hen. „Dat woord heeft een heel negatieve klank. Het is waar dat wij voor vrouwen bouwen. Wij vinden dat het tijd wordt dat er in de bouwwereld ook eens reke ning wordt gehouden met de belangen, van vrouwen. Er wordt al jaren met de belangen van mannen rekening gehou den. Dit project zien we gewoon als een manier om vrouwen een kans te geven ervaring op te doen in de bouwwereld. Wij zijn zeker niet tegen mannen maar wel voor vrouwen". De aanneemster van het project, Lies Heijnen, is al vijftien jaar werkzaam in de bouw. „In het begin keken mannen nog wel eens vreemd op als ik mezelf als aanneemster presenteerde. Maar vooral de laatste paar jaar merk ik dat ze het steeds gewoner gaan vinden met een vrouw samen te werken. Het is jammer dat er in de kaderfuncties van de bouw nauwelijks vrouwen te vinden zijn. Bij mijn weten zijn er maar drie vrouwelijke spanning e tijdens de stille uren heel goed luistert kan het soms als een gedempte hartslag horen: de operatie van Schiphol. Achter geluidwerende scher men, buiten op de platforms en in de schaduw van kolos sale hangars werken honder den bouwvakkers aan de grootste ingreep die de lucht haven tot nu toe heeft onder gaan. De bedoeling van al die bedrijvigheid: de „patiënt" ook in de éénentwintigste eeuw voorop laten lopen in de race om de gunst van de passagier. LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 MAART 1987 tenschappelijk Instituut (NVI) rekent zelfs op dertig miljoen passagiers in het jaar tweeduizend, bijna een verdrievou diging in vijftien jaar tijd. Het Centraal Plan Bureau verwacht dat het vrachtver voer dat via Schiphol loopt meer dan kan verdubbelen tot 1 miljoen ton rond de eeuwwisseling. De luchthaven zou als deze prognoses ook maar een beetje uit komen, zonder ingrijpende maatregelen hopeloos verstopt raken. Kwetsbaar Toch is de positie van Schiphol in het internationale vervoer vrij kwetsbaar. Om te beginnen heeft de luchthaven aan Nederland een klein achterland. Ruim één derde deel van de passagiers ge bruikt Schiphol als transferhaven (over stapplaats); het gevaar is dan ook altijd aanwezig dat buitenlandse maatschappij en hun tussenstops in de toekomst op andere vliegvelden maken. Daar komt bij dat ook in Frankfurt, Charles de Gaulle en Heathrow de komende jaren voor miljarden guldens geïnvesteerd wordt. Schiphol-directeur Wegstapel zei daarover bij de presentatie van het jong ste jaarverslag: „Groot groeit nu een maal sneller dan klein. Relatief komen we er dus slechter voor te staan. We hebben in de toekomst in elk geval nieu we bestemmingen nodig om als luchtha ven aantrekkelijk te blijven. We streven er naar een draaischijf te worden van in tercontinentale naar Europese bestem mingen". Op de komende veranderingen is al een voorschot genomen door de vermaarde C-pier aan het hoofdstationsgebouw vrij wel tot op de bodem af te breken. Daar voor in de plaats komt een veel bredere en meer dan tweemaal zo lange pier, waaraan totaal tien vliegtuigen opgesteld kunnen worden (tegen zes nu). Onder de vernieuwde C-pier wordt een hypermo derne gecomputeriseerde bagagekelder ingegraven, die de koffers, beauty-cases en pakketten nog sneller op de lopende band moet brengen. Het sorteersysteem is volledig geautomatiseerd en selecteert de bagage door de streepjescode-labels met een laserstraal af te lezen. Daarna worden de spullen in razend tempo naar een van de honderd uitgangen van de sorteerinstallatie geleid. De C-pier en de sorteerkelder er pal on der, slokken vrijwel de grootste bouwac tiviteit van het moment op. Aan beide voorzieningen wordt voorrang gegeven, omdat ze zorgen voor een flinke uitbrei ding van de capaciteit van het stations gebouw. Na uitgebreide studies heeft de directie van Schiphol namelijk beslist dat de dertig miljoen passagiers in de twintigste eeuw liefst onder één dak „af gehandeld" moeten worden. Zo verliest Schiphol het voordeel niet dat een cen trale terminal biedt. De passagiers die vroeger via de C-pier naar het vliegtuig liepen, maken nu gebruik van een tijde lijk busstation aan de kop van de B-pier waar plaats is voor 1200 mensen. Van daar vertrekken met de regelmaat van de klok touringcars naar de verschillen de toestellen. E-pier Maar met één nieuwe pier is de luchtha ven er nog niet. Op de tekentafel liggen al voorzichtige schetsen voor een vijfde E-pier, die in de jaren negentig op het huidige P-l parkeerterrein moet worden aangelegd. De platforms rond deze com pleet nieuwe pier moeten al eerder klaar zijn om aan de toenemende vraag naar vliegtuigopstelplaatsen te voldoen. Tege lijkertijd zullen de voorrijwegen voor het stationsgebouw belangrijk verbreed worden om het toenemende autoverkeer te kunnen verwerken zonder dat opstop pingen ontstaan. De uitgestrekte par keerterreinen van de luchthaven worden nu al successievelijk vervangen door parkeergarages. Het parkeerterrein P-4 werd tijdelijk uitgebreid met 850 plaat sen, en de parkeergarage B-9 voor het Schiphol-personeel heeft er een extra bouwlaag bijgekregen. Geen overbodige luxe, als je de gemeente Amsterdam moet geloven. Die rekent er namelijk op dat het personeelsbestand op de luchtha ven in 1995 met maximaal tienduizend gegroeid is. Al in 1982 is op Schiphol-Zuid de ont wikkeling van een nieuw hypermodern vrachtareaal begonnen, waar inmiddels vier grote vervoerders (waaronder Van Gend en Loos) zijn neergestreken. De investeringen van de bedrijven op en rond dit terrein belopen al bijna een mil jard gulden. Er komt tevens een nieuwe loods van de luchthaven zelf, waar klei ne en middelgrote expediteurs terecht kunnen. Het provinciebestuur van Noord-Holland heeft inmiddels ruim 75 hectare bedrijfsterrein extra vrijgemaakt (onder meer bij Badhoevedorp en Ro zenburg), opdat er voorlopig nog vol doende plaats is voor nieuwe bedrijfs vestigingen. Ook een taak van de over heid: het knelpunt Schipholtunnel aan pakken. Op tafel liggen plannen voor een verbreding van deze tunnel en een westelijke randweg rond Amsterdam. Slurven Een belangrijk deel van de investeringen zal verder gespendeerd worden aan re novaties van de aankomst- en vertrekhal in het zuidelijk deel van het stationsge bouw. Ook krijgen de taxibanen voor de vliegtuigen en de beweegbare „slurven" een opknapbeurt. Op Schiphol-Oost worden de douane-faciliteiten uitgebreid. Bovendien werd begin dit jaar besloten honderd vierkante meter extra voor tax freewinkels in te ruimen. Tenslotte - je begint je af te vragen hoe het allemaal kan voor „slechts" 1,4 plus 1,5 miljard gulden - werd onlangs op Schiphol-Oost een nieuw stationsgebouw voor de klei ne luchtvaart en het helikoptervervoer in gebruik genomen. Of de luchthaven met al zijn bouwacti viteiten en te verwachten groei in de toe komst niet een te zware belasting zal be tekenen voor het „groene hart" van de Randstad, is volgens de commissie-Van der Zwan overigens al geen relevante vraag meer. Professor dr. A. van der Zwan, topman van de Nationale Inves- terings Bank: „De planologen kunnen me nog meer vertellen. We hebben in dit land een economisch probleem op te los sen, en daarbij biedt Schiphol unieke groeikansen. In wezen is niet de polder, maar Schiphol zélf het hart van Neder land". PAUL KOOPMAN Overzicht van de nieuwbouwwerkzaam- heden op Schiphol. 1: Uitbreiding van het stationsgebouw; 2: Nieuwe E-pier; 3: Vernieuwde C-pier; 4: Busstation 5: Benzinestations; 6: Nieuwe parkeerga rages; 7: Uitbreiding perso- neelsparkeergara- ges; S: Nieuwe verhoogde voorrijweg; 9: Fly-over voor vracht; 10: Nieuwe vrachtge bouwen; 11: Nieuwe platformen; 12: Nieuwe taxibanen; 13: Verbindingsgan- gen. aannemers in Nederland. Ik weet na tuurlijk niet hoeveel vrouwen er mo menteel in opleiding zijn voor aanne mer, maar dat zullen er niet veel zijn". Dit project is in december vorig iaar ge start en zal in oktober zijn afgerond. Volgens Adrienne Nijenhuis, coördina trice van de Stichting Voorvrouw, ko men er nog meer van dit soort projecten. „De opleiding aan de streekschool duurt twee jaar. Het is de bedoeling dat de leerlingen gedurende die periode ook aan een project in de praktijk bezig zijn. Als dit project in oktober is afgerond, moeten we dus weer een ander project zoeken". Opleiding De bouwwereld is een van de laatste ge bieden waartoe de geèmancipeerde vrouw kan toetreden. Op de bouwplaats zullen langzaam maar zeker steeds meer vrouwen te vinden zijn. De laatste vijf jaar hebben vrouwen die een opleiding volgen of gevolgd hebben voor een tech nisch beroep zich georganiseerd om de positie van de vrouw in de beroepsprak tijk te versterken. Vanuit deze organisa ties proberen zij hun belangen als be woonster en/of als vakvrouw in de bouwpraktijk kenbaar te maken. In 1983 werd de Stichting Vrouwen Bouwen en Wonen (VBW) opgericht met het doel de invloed van vrouwen op het gebied van bouwen en wonen te ont wikkelen en te bevorderen. Deze stich ting heeft de aanzet gegeven tot verschil lende experimenten. Zo is geprobeerd een opleidingsschool op te richten voor vrouwen die in de bouw werkzaam wil len zijn. Volgens Jacomien Kistemaker, bestuurslid van de Stichting VBW, zou een opleiding speciaal voor vrouwen geen overbodige luxe zijn. „Vrouwen hebben vaak een gebrek aan technische opleiding en daardoor een achterstand in technische beroepen. De bestaande bouwopleidingen blijken nauwelijks ge richt te zijn op het geven van onderwijs aan vrouwen. De bouwwereld evenals de bouwopleidingen zijn nog steeds een mannenwereld. Een opleiding in de bouw speciaal voor vrouwen zou daar om een prima aanzet zijn om die vicieu ze cirkel te doorbreken". Helaas is het bij een aanzet gebleven omdat het in de praktijk te ingewikkeld bleek een dergelijke opleiding van de grond te krijgen. „We proberen nu dan ook voort te bouwen op experimenten binnen bestaande opleidingen zoals de Stichting Voorvrouw". De cijfers illustreren de schaarse verte genwoordiging van vrouwen in de bouw. In september 1985 waren er in totaal 367.000 mensen in de bouw werkzaam; onder hen 21.900 vrouwen. In de bur gerlijke en utiliteitsbouw waren dat 6100 vrouwen (en 138.400 mannen) en in de grond-, weg- en waterbouw 9600 vrou wen (en 124.500 mannen). De rest is werkzaam in de overige bouwberoepen (schilders-, loodgieters-, stukadoors- en diverse installatiebedrijven). In totaal staan er bijna 2400 werkloze bouwvrou- wen geregistreerd. Het bouwteam in Utrecht: Met je handen werken en zien dat er iets uit ontstaat. Het is echt stoer werk". Foto: CEES VERKERK.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 31