w Facelift voor Leids industrie eiland i? De Waard r,Schermen "An de keet en robots Jn de put Hoge geld prijzen voor slimme - ideeën SLIMMER BOUWEN MIJN IDEE! LEIDSE COURANT ZATERDAG 28 MAART 1987 itra (Ja ïraja-U TT DELFT - Maandagochtend in het jaar Daar00' In een b°uwPut ergens in het land z ontsluit voorman Jansen zijn bouwkeet, neemt plaats achter het beeldscherm, be- IP7P li',ee!t enkele van de toetsen en na nauw- keurige bestudering van de computeruit- n u \jlraai drukt hij op een rode knop. Ver derop in de bouwput begint een robot ge staag stenen te stapelen en zijn even me chanische maat gaat metalen balken .schoon stralen. Ondanks het vroege uur I lcjgeeft weer een andere robot bereidwillig f 2$ehoor aan het signaal om een vloer spiegelglad te schuren. Even later ver schijnen de eerste bouwvakkers. in de bouwput wordt dat ooit werkelijkheid? In de auto-industrie 8wordt al vrijwel geen moer meer door mensenhanden aangedraaid, maar in de bouw kwam pas vorig jaar de eerste sim pele computerverbinding tot stand tus sen een bouwplaats en het hoofdkantoor - -van de aannemer. Wat zouden we dus fantaseren over robots op de steiger? Volgens ir. Ch.J.Vos, hoogleraar op de faculteit der Civiele Techniek van de Technische Universiteit Delft, is de tijd 7#abij dat robots hun plaats innemen in 'de bouw. Daarbij moet niet zozeer ge dacht worden aan robots die muurtjes ,11 «metselen of kozijnen timmeren, maar 1 wel aan inlelligente machines die het vuile, zware en riskante kwarwei van de bouwvakkers overnemen. Vos: „Dank zij de zeer snel voortschrij- dende ontwikkelingen van de micro- elektronica ligt het uiteindelijke perspec tief, schermen in de keet en robots in de put, heel dichtbij. Kijk maar naar Japan. (Daar gaan de ontwikkelingen in een ra- zend tempo. In dat land beschouwt men de inzet van bouwrobots al binnen enke- Stzejle jaren als een haalbare werkelijkheid. Onder druk van de vakbonden worden in Japan robots ontwikkeld speciaal voor gevaarlijk en ongezond werk in de bouw". De „IRB 60" is een door Asea in Apeldoorn ontwikkelde robot die stenen op pallets kan stapelen. Het is één van de weinige soorten robots die iets van doen heeft met de bouwnijverheid. De rest is nog toekomstmuziek. Zo heeft de Japanse firma Shimizu een robot ontwikkeld voor het vlak schuren van vloeren. Ook worden intelligente machines toegepast die stalen balken voorzien van een roestwerende coating.. Verder zijn er robots in ontwikkeling die ingezet kunnen worden voor het ont mantelen van kerncentrales. Vos: „De grote Japanse aannemers be steden jaarlijks tientallen miljoenen aan research. De ontwikkelingen gaan er zo snel, dat te vrezen valt dat degenen die nu niet meedoen, zeer snel ver zullen achterliggen. Zeker op een internationale markt". Ambachtelijk Volgens Vos is de kans groot dat Neder landse bouwbedrijven tot die achterblij vers gaan behoren. Volgens hem is de bouw zeer ambachtelijk ingesteld, met als gevolg een even rampzalige als snelle daling van het aantal civiele studenten op universiteit en hbo. Vos: „De studen ten voelen zich niet meer aangetrokken tot de bouw. Micro-elektronica lokt veel meer". De meeste industriële sectoren hebben uitgebreid gehoor gegeven aan de alom gepredikte computerisering van de pro- duktieprocessen, maar de bouw is al in de jaren zestig blijven steken in automa tisering van de administratie en een klein deel van de kostenbewaking. Weliswaar wagen enkele bouwbedrijven zich sinds enige tijd aan het ontwerpen en fabriceren aan de hand van de com puter (CAD/CAM), maar in deze revolu tionaire elektronicatijden stelt het alle maal nog weinig voor. De statistieken van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bevestigen het beeld. In 1984 ge bruikten twaalf bedrijven in de bouwnij verheid en zes bouwinstallatiebedrijven computergestuurde bewerkingsmachines. Twee jaar later was het aantal gestegen met respectevelijk één en twee. Geen re sultaat om te juichen dus. Wat robots betreft is het CBS helemaal snel klaar met registreren, want robots worden in de bouw nog niet gebruikt. Vos: „Veel geld is er niet, dat is het pro bleem. De markt heeft het er niet voor over, maar toCh zullen we moeten anti ciperen". Door de moeilijke economische tijden die de bouwbedrijven inderdaad onder vinden, ligt het accent helaas op de soci ale en financiële consequenties van de automatisering. Met andere woorden, de krappe markt leidt tot de onmogelijke eis dat een automatiseringsproject direct geld moet opleveren en geen arbeids plaatsen mag kosten. Handicap Het tegenwerkend economisch tij mag de bouw er echter niet van weerhouden zelf obstakels te ruimen opdat de weg vrij komt voor een meer algemene toe passing van computers en naderhand ook voor robots. Zo zou de branche een databank kunnen instellen met ontwerpgegevens. Tegen woordig werken architect, constructeur, aannemer en toeleverancier nog zeer verdeeld omdat ze verschillende compu tersystemen gebruiken. Voorts is de bouw zelf een sta in de weg. Bouwwerken kunnen nauwkeuriger wor den voorbereid en opgezet opdat ze toe gankelijker worden voor robots. Tenslot te moet de bouw haar traditionele ge- dachtenwijze loslaten en de kwaliteit van haar onderwijzend personeel van de opleidingsinstituten opkrikken. Kortom, als met name de internationaal georiënteerde bouwondernemingen als nog willen voorkomen dat ze worden weggevaagd door de aanstormende bui tenlandse concurrentie, moeten ze eerst zelf in de steigers. HENK ENGELENBURG men en de tweede brug is nu definitief van de baan. In het verkeerscirculatie plan van de gemeente Leiden is het plan helemaal verdwenen en ook bij de her ziening van het bestemmingsplan, dat op dit moment aan de orde is, wordt de tweede brug niet meer genoemd. C. Broeksma, secretaris van de Kamer van Koophandel, is daar niet zo geluk kig mee. „Wij hebben ons altijd op het standpunt gesteld dat die tweede oever verbinding noodzakelijk is voor De Waard. Zeker nu rijksweg 11 (de nieuwe rijksweg van Leiden via Alphen naar de A12) de komende jaren wordt aangelegd, is een snelle ontsluiting via de Hoge Rijndijk logisch. Nu moet het verkeer naar en uit De Waard dwars door Lei derdorp. Met name op de Van der Valk Boumanweg geeft dit overlast. Er zijn al verkeersbeperkende maatregelen op deze weg genomen, die voor vrachtverkeer erg lastig zijn". De acties, die de ge meente Leiderdorp in de loop van de ja ren heeft ondernomen om verkeer uit De Waard te weren, hebben er al toe ge leid dat de Raad van State heeft moeten ingrijpen om een linksafverbod vanaf de Van der Valk Boumaweg naar de Span- jaardsbrug voorlopig niet door te laten gaan. Een definitieve uitspraak over deze verkeersmaatregel moet nog ko men. Leiderdorp Aannemer Du Prie: „De gemeente Lei den verschuift het probleem van de ont sluiting van De Waard in feite naar Lei derdorp. Wij vinden dat Leiden moet zorgen voor goede wegen naar de stad toe en niet alleen in de stad. Wij blijven ook hameren op die tweede oeververbin ding. De Waard is een mooi, centraal ge legen industrieterrein dat bijna is volge bouwd. Ik denk dat die tweede oeverver binding een voorwaarde is om ook over 25 jaar nog een goed functionerend in dustriegebied te hebben". Overigens heeft De Waard wel een twee de ontsluitingsmogelijkheid, maar die is alleen geschikt voor langzaam verkeer. „En dat wilden we nu juist niet hebben want het talrijke fietsverkeer dwars door het industriegebied zorgt voor levensge vaarlijke situaties", stelt een enigszins verontruste Du Prie. Volgens mevrouw Groene wegen valt over de tweede oeververbinding wat de gemeente betreft niet meer te praten. „Dat is een politieke realiteit waar we mee moeten leven. De gemeenteraad heeft indertijd besloten dat de tweede brug vanuit De Waard te problematisch was. Er zou bijvoorbeeld een heel stuk bebouwing voor moeten wijken. Verder zou een doorgaande route worden ge creëerd door De Waard en dat wilden we ook niet". Toch zijn er ook positieve ontwikkelin gen op De Waard. De bestrating van het industrieterrein is opgeknapt en de ge meente is bezig met de aanleg van meer groenvoorzieningen. Daarmee moet het imago van De Waard worden verbeterd. „De Waard krijgt een face-lift. Daarmee proberen we De Waard aan te; passen aan de eisen van de moderne tijd waar bij representativiteit een grote rol speelt. We hebben anderhalf miljoen gevraagd uit het provinciaal werkgelegenheidsplan waarvan een deel is bestemd voor De Waard", aldus Groenewegen. De Admi raal Banckertweg is inmiddels gerecon strueerd. Voor verdere reconstructie van het eiland en het verbeteren van groen voorzieningen is vooralsnog geen geld maar de gemeente hoopt dat de provin cie hiervoor over de brug komt. Jachthaven De gemeente heeft ook nog plannen voor de aanleg van een jachthaven. „Een lighaven", licht Groenewegen toe. „We denken dat dat op De Waard uitstekend kan. De plannen voor de bouw van een jachthaven op De Waard kunnen aanne mer Du Prie niet verontrusten: „In prin cipe vind ik dat je een industrieterrein strikt gescheiden moet houden van an dere activiteiten. Ik denk alleen niet dat een jachthaven, waar voornamelijk in het weekend gebruik van wordt ge EIDEN - „Als je op de Wilhelmina- Haag. kug staat kun je De Waard zien liggen, ireaulioe weet dan alleen niet hoe je er moet omen". Aan het woord is J. du Prie, en van de ondernemers die is gevestigd p het industrie-eiland De Waard in Lei en. Du Prie heeft daar een aannemings- edrijf dat ruim elf jaar geleden als een an de eerste uit de binnenstad verhuisde aar het industrieterrein. Daarnaast 31 IC zitting in het bestuur van de Ka- ilJt ier van Koophandel en de Leidse Vere- ndividuiging v00r Industrie (LVI) en hij is 43300.ped °P de hoogte van het wel en wee 5»n De Waard. De bereikbaarheid van HOtft industriegebied in Leiden is een pro- en Nu^eem waarover a' j^en overleg gaande s tussen de gemeente en de onderne- ners. De Waard werd in de jaren zestig aange- vezen als industrieterrein waar bedrij- ren zich konden vestigen die in de Leid- e binnenstad voor overlast zorgden of liet meer konden uitbreiden. Op het siland waren al bedrijven gevestigd langs le Nieuwe en de Oude Rijn. De bedrij vigheid breidde zich langzamerhand uit over het middengedeelte van De Waard, Dij uitsfeen ontwikkeling die met het vaststellen altijdervan de industriebestemming tot officieel beleid werd verheven. Na een moeizame start liep het terrein vooral vanaf 1984 snel vol. Dat kwam door de algehele economische opleving. Op dit moment is er geen sprake meer van structurele leegstand op het industrie-eiland waar ruim veertig bedrijven zijn gevestigd. Er zijn nog wel enkele kleinere percelen on bebouwd maar er is goede hoop dat die op niet al te lange termijn worden uitge geven. S. Groenewegen van de directie economische zaken Leiden: „Het indus trieterrein De Waard is bijna vol. We hebben tot nu toe alle aanvragen voor uitbreiding nog kunnen honoreren en zelfs enkele nieuwe bedrijven een per ceel kunnen toewijzen. Dat is binnen kort afgelopen". Zo werd onlangs door het college van B en W een perceel van 990 vierkante meter in erfpacht uitgege ven aan het Leidse aannemersbedrijf Hop. Opvang De Waard heeft in de afgelopen jaren goed gefunctioneerd als opvangmogelijk- heid voor Leidse bedrijven, het belang rijkste doel van De Waard. Talloze van oudsher Leidse firma's als de verffabriek v.d. Kwast, het aannemingsbedrijf Du Prie, de verhuizer Van Duuren en ma chinefabriek Drakenburg zijn uit stads vernieuwingsgebieden naar De Waard verhuisd. De gemeente Leiden vestigde op het eiland onder meer de reinigings dienst. Ook bedrijven van buiten Leiden zijn naar De Waard gegaan. De Hema- bakkerijen en wasserij Nijssen zijn daar voorbeelden van. „Vooral voor arbeids intensieve bedrijven met een duidelijke binding met Leiden is De Waard heel geschikt", stelt Groenewegen. Toch kent De Waard enkele problemen. In november 1986 publiceerde de soci aal geografe M. Nijs, op dat moment werkzaam bij de Kamer van Koophan del in Leiden, een rapport over indus trieterreinen in Leiden en omgeving. Daarvoor interviewde ze een groot aan tal ondernemers. De Waard kwam daar niet onverdeeld gunstig uit naar voren. Het industriegebied zou slecht bereik baar zijn door verkeersdrukte op de toe gangswegen, een slecht imago hebben en met één enkele brug slecht ontsloten zijn. Per auto is De Waard alleen bereik baar via de Lage Rijndijk en de Suma- trabrug. Aanvankelijk was het de bedoe ling dat De Waard een tweede brug zou krijgen zodat het zware verkeer ook via de Hoge Rijndijk de stad zou kunnen verlaten. Dit is er echter nooit van geko- Aannemer Du Prie: „De gemeente Leiden verschuift het probleem van de ontsluiting van De Waard in feite naar Leiderdorp. Wij vinden dat Leiden moet zorgen voor goede toegangswegen naar de stad en niet alleen in de stad". Foto: WIM VAN NOORT. maakt, de industriefunctie van De Waard zal bijten". De Kamer van Koop handel had liever wel een bedrijfsbe- stemming gegeven aan de grond langs het Rijn- en Schiekanaal, waar volgens de gemeente de jachthaven moet komen. „Het hangt van de inrichting af of indus trie en recreatie samengaan. Je kunt door de beslissing te nemen een jachtha ven op een industrieterrein aan te leg gen, mogelijke conflicten ran zien ko men. Wij zijn dan ook benieuwd hoe zich dat in de toekomst gaat ontwikke len". De gemeentelijke plannen om in het ka der van de herstructurenng het aantal parkeerplaatsen te verminderen, valt in minder goede aarde bij De Waard-on- dernemers. Er zijn enkele bedrijven die onvoldoende parkeergelegenheid op ei gen terrein hebben. „Uitgangspunt is dat iedere ondernemer op eigen terrein par keert. Het probleem is dat bij mutaties het nieuwe bedrijf niet voldoende heeft aan de parkeergelegenheid van het oude bedrijf. Het is voor ons onmogelijk daar rekening mee te houden want de par- keerbehoefte verandert elk moment", al dus Groenewegen. Over de toekomst van De Waard twijfelt zowel Broeksma van de Kamer van Koophandel als Du Prie en Groenewegen niet. Het Leidse industrieterrein is uitstekend geschikt voor bedrijven die sterk gericht zijn op Leiden en de directe omgeving, vindt het drietal. „Vooral voor bedrijven die ook een sterke kantoorfunctie hebben, is dit een geschikt vestigingsgebied". aldus Du Prie. Broeksma: „Op De Waard moeten de wat traditionelere bedrijven komen die niet al te veel overlast geven. De Waard ligt midden tussen woonge bieden en daar moet rekening mee wor den gehouden". Voor de gemeente is de situatie op De Waard duidelijk. „Het feit dat De Waard de laatste twee jaar is volgelopen, betekent dat dit industrieter rein aantrekkelijk is voor ondernemers. Ook zonder de tweede oeververbinding. Het is onze taak De Waard aantrekkelijk te houden. Het opknappen waar we nu mee bezig zijn, heeft dat tot doel", alde.» Groenewegen. HEEZE - Hebt u een bouwidee? Een nieuw soort materiaal, een nieuwe ma nier om met bestaand materiaal te wer ken? Een nieuw stuk gereedschap of een andere toepassing van bestaand gereed schap? Weet u misschien een nieuwe ma nier om bestaande instrumenten te han teren? Ambachtslieden, aannemers, architecten, ingenieurs, adviseurs, ambtenaren, pro jectontwikkelaars, studenten en leerlin gen op technische universiteiten en lage re technische scholen, kortom, iedereen die individueel of in groepsverband iets of veel te maken heeft met de bouw, kan meedoen aan de landelijke prijsvraag van de Zuid Nederlandse Aannemers Vereniging (ZNAV). ZN A V-voorzitter H.A.C.M. Moeskops zegt ervan overtuigd te zijn dat in de bouw honderden mensen rondlopen met een slim idee. „Mensen die iets, een ding of een werkwijze hebben bedacht waar door een onderdeel van het bouwproces sneller, gemakkelijker of veiliger voor de bouwer zelf kan verlopen. Kan de wer ker op de bouwplaats als gevolg van zo'n idee zijn werk beter doen, dan draagt het idee bij aan de verhoging van de kwali teit van het bouwvak". De ideeén kunnen betrekking hebben op materialen, bouwprodukten en gereed schappen. Voor elke categorie is er een eerste prijs van 10.000 gulden, een twee de van 7500 gulden en een derde van 5000 gulden. Voor een werkelijk zéér bijzonder idee is een extra prijs van 15.000 gulden beschikbaar. De deelname is zo georganiseerd dat de jury niet weet van wie de inzending is. Het informatiepakket kan worden opge vraagd bij Ideeënprijsvraag ZNAV, ant woordnummer 18, 5550 VR Heeze. Slui tingsdatum is 1 juni 1987. Overigens, de ZNAV met haar 1100 le den is één van de ongeveer dertig orga nisaties in Nederland die de toepassing in de gaten houden van de prijsregelin gen in de bouw. Die regelingen zijn op gesteld omdat het onderlinge prijsover- leg van bouwaannemers (dus voordat de opdrachtgever een bindende prijs ge- De Zuid Nederlandse Aannemers Vereniging heeft een landelijke prijsvraag uitgeschreven die slimme ideeën moet opleveren voor veiliger en beter werken op de bouwplaats. noemd wordt), in het verleden nogal eens tot maatschappelijk onaanvaardba re effecten heeft geleid. De huidige prijs regelingen binden de financiële afspra ken aan maxima en voorkomen onrede lijke concurrentie. Na jarenlang onderzoek en overleg geeft de overheid per 1 april haar fiat aan de prijsregelingen in de bouw door middel van een algemene maatregel van be stuur.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 29