Teleskibaan en puindam in de Put van Menten Van Zeil en Evenhuis openen Hotel Alexander Oranjevereniging Valkenburg doet mee aan défilé 2Ü-IDEN OMGEVING EeidacSowcwt ZATERDAG 28 MAART 1987 PAGINA 15 keersbrigadier uldigd 5SCHENDAM Me- w A.C.M Hooymans is morgen in Leid- ïdam gehuldigd, om- :e al twaalfeneenhalf als verkeersbrigadier ren helpt overste- Haar collega's, de po en schoolhoofden van gelegen scholen zet- aar in de bloemen en n haar enkele presen- Mevrouw Hooymans als vrijwilligster tij de „kinderspits" bij versteekplaats Nieuw- t/Oude Bleijk. Nieuw onderzoek dodelijk ongeval DEN HAAG/HAZERSWOUDE De zaak van een 23-jarige Hazerswoudenaar die vorig jaar be trokken was bij een verkeersongeluk met dode lijke afloop is voor onbepaalde tijd geschorst. De rechter heeft om een hervatting van het onder zoek gevraagd en heeft de zaak in handen van de rechter-commissaris gegeven. De rechtszitting werd op vrijdag 13 maart gehouden. De officier van justitie eiste toen een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, een maand voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en 2.500 gulden boe te. In februari vorig jaar was de verdachte be trokken bij een ernstig ongeluk, waardoor een andere auto op het ijs van een vijver raakte. Een oudere schaatser werd aangereden, raakte onder het ijs en verdronk. Gemeenten minder bezorgd over baggerstort Braassem ALKEMADE/RIJNSATERWOUDE/WOUBRUGGE De onrust, on duidelijkheid en achterdocht van de gemeenten Alkemade, Rijnsaterwou- de en Woubrugge over de baggerstort door het hoogheemraadschap van Rijnland in de Braassem is grotendeels weggenomen. Tot die conclusie komen de betrokkenen na een bespreking donderdagavond over dit on derwerp. Aanwezig waren delegaties van de gemeenteraden en colleges van B en W van Woubrugge, Rijnsaterwoude en Alkemade, de dijkgraaf en de hoogheemraden van Rijnland. Op de bijeenkomst is afgesproken dat eerst op korte termijn op ambtelijk en technisch niveau overleg zal worden gepleegd tussen vertegenwoordi gers van de drie gemeenten en Rijnland. Hierbij zal ook de regionaal in specteur voor de milieuhygiëne worden uitgenodigd. Laboratoriumgege- vens van Rijnland zullen vervolgens bekeken worden door de directeuren van de diensten openbare werken in de diverse gemeenten. Mocht daar niets uitkomen, dan zullen de drie gemeenten en Rijnland onafhankelijk van elkaar monsters nemen, onderzoeken en de resultaten vergelijken. Bezwaarschriften tegen dierenpark ingetrokken WASSENAAR Het Katwijk- se gemeenteraadslid C.L. van Kesteren en zijn adviseur mr. W. van den Berg hebben de Arob-procedure tegen de slui ting van Dierenpark Wassenaar gestaakt. Zij verwijzen naar de brief van een juridisch adviseur van de provincie die vijf weken geleden tijdens een speciale commissievergadering over het dierenpark openbaar is ge maakt. Uit die brief blijkt volgens hen, dat de uiteindelijke sluiting van het park niet is veroorzaakt door het vetorecht, dat de heer Louwman gebruikte, maar om dat het aanbod van het Van der Valkconcern gewoon geen goed aanbod was. „Het oorspronkelij ke concept van het dierenpark zou worden verlaten. Er zou een wegrestaurant, geheel los van het dierenpark, worden geëxploiteerd. En de partners die tot dan toe met vallen en opstaan het park hadden gepro beerd te redden, moesten inpak ken en wegwezen", zo conclu deert het tweetal. Van Kesteren en Van den Berg hebben jaren lang geprobeerd inzicht te krij gen in de gang van zaken rond de sluiting van Dierenpark Wassenaar. Zij maakten zich met name bezorgd over de ton nen die waren geïnvesteerd door de omliggende gemeenten en die met de sluiting van het park verdwenen waren. Sponsorloop brengt ruim 14 mille op OEGSTGEEST De sponsor loop van voetbalvereniging UD(X uit Oegstgeest heeft het bedrag van 14.492 gulden opgebracht. De- helft van dit geld is gisteravond overgedragen aan de heer C.J.J. Laken, directeur van eht Natio naal Fonds Sport Gehandicapten., Twee junioren van de vereni-- ging, René Fleur én Rudolf van« Abswoude, overhandigden hem. daartoe een cheque van zestig- centimeter bij één meter twintig.- De sponsorloop is tijdens de jaar wisseling gehouden. De badplaats Noordwijk is in korte tijd twee grote hotels rijker, Werd zo'n twee weken geleden aan de Koningin Wilhelminabou- levard het 200 kamers tellende Hotel Oranje geopend, gisteren1 was het de beurt aan het 60 kamers grote Alexander Hotel. Dë opening werd gistermiddag verricht door de heer A. Evenhuis,~ staatssecretaris van economische zaken, en P. van Zeil, oud- staatssecretaris van economische zaken en momenteel burger meester van Heerlen. De openingshandeling bleef, gedwongen door het stormachtige weer, beperkt tot het doorknippen van een lint. Het was de bedoeling dat Hotel Alexander in de nacht van donderdag op vrijdag geheel zou worden ingepakt, zodat de staatssecretaris en zijn voorganger een gigantisch cadeau zou den kunnen uitpakken. Door de harde wind kon het hotel echtef- onmogelijk worden ingepakt en kreeg de opening een minder spectaculair karakter dan de bedoeling was. VALKENBURG Het bestuur van de oranjevereniging Wil- helmina uit Valkenburg is door het kabinet der koningin uitge nodigd om op 30 april aanwezig te zijn bij het feestelijk défilé op paleis Soestdijk: Het défilé staat in het teken van het 50-jarig huwelijksfeest van prinses Juliana en prins Bernhard. Deze uitnodiging is niet zomaar tot stand gekomen. In oktober vorig jaar kregen alle gemeenten in Nederland de mogelijkheid een praalwagen te ontwerpen voor het défilé op Koninginnedag. Per provincie zou er één praalwagen uitverkoren worden om deel te nemen. Voor Zuid-Holland is dit uiteindelijk de praalwa gen van de oranjevereniging Valkenburg geworden. Omdat de beschikbare tijd zeer kort was, wisten in Zuid-Holland slechts tien gemeenten een ontwerp-praalwagen tijdig in te zen den. De Valkenburgse vereniging zond een ontwerp in met als onderwerp het Wereld Natuur Fonds. Dit ontwerp drong doof tot de eerste vijf en won uiteindelijk omdat het kabinet van de koninging het bijzonder op prijs stelde dat een kleine vereniging kosten noch moeite had gespaard om binnen de beschikbare tijd een ontwerp in te dienen. De voorzitter van de oranjevereni ging, de heer J. van Kouwenhove en de ontwerper de heer G- Marchand zullen op 30 april naar Soestdijk gaan. ÏSTGEEST/WAR- ND/SASSENHEIM nieuwe recreatiege- 1 De Klinckenberger (Put van Menten) in egstgeest zal onder meer i beschikking krijgen mff een teleskibaan. Ten toeve van deze baan zal een dam worden aan- jgtegd waarover gelopen c. Ii worden. Die dam zal 1 tden opgebouwd uit 1 ti en zand, waardoor er eïnl êrote hoeveelheid en|jn naar de recreatiepias en? worden afgevoerd. ioit gebeurt overigens nu ltJ^ al, aangezien de zand- ^iput, die het onstaan iJi de plas heeft veroor- idrjkt, momenteel weer liefdt volgestort met puin. i (Klinckenberger Plas, gele- j' tussen rijksweg A44, de Leiden-Amsterdam de Haarlemmertrekvaart vroeger de Voorhofpol- 004 Het gebied is echter voor- geworden onder de Is im „Put van Menten". De ttyr J.H. Menten uit War- is eigenaar van het ge el en heeft er vele jaren met 1 exploitatiemaatschappij orhof-Warmond zand ge- nnen. Daardoor is de water- s ontstaan, en een zandput t een diepte van dertig me- Het lag voor de hand om beëindiging van de zand- fining een recreatiegebied 1 te leggen. Dat is bijvoor- lid ook bij het nabijgelegen loppe in Warmond gebeurd, t provinciaal bestuur van id-Holland heeft tot taak Dr dagrecreatieve voorzie- igen te zorgen en opende de derhandelingen met de heer inten om tot een recreatie- bied te komen. tgangspunt daarbij was dat 1 t de provincie niet te veel jcht kosten. Daar werd een lossing voor gevonden door voormalige zandwinner bij exploitatie van het gebied betrekken. Hij krijgt de be- [ïikking over een stuk in het terste noorden van de plas, ,t op het grondgebied van de -jrieente Sassenheim ligt. jar komt dan de teleskibaan, n kabelbaan waarmee wa- rskiërs worden voortgetrok- :n. De provincie beschouwt n dergelijke baan als een instige ontwikkeling, aange- ïn het milieuvriendelijker is in het waterskiën achter mo- rboten op de Kagernlassen. _por de teleskibaan is net no- """g een afscheiding te maken aan het overige gedeelte van i plas, die kan worden belo on. Dat wordt dus de dam. Ondergewaardeerd monni kenwerk. „In ons land be stonden in de Middeleeuwen vele kloosters en daaronder zeer beroemde. Ook nu nog, vooral in de katholieke pro vincies, zijn zij talrijk en vervullen een zegenrijke taak". Dit was nog in de da gen van het Zondagsblad, dat een schilderij („De kloostergeleerde") reprodu ceerde, gemaakt door de Oostenrijkse schilder E.Strecker: „De schilder heeft, met strakke lijnen, eenvoudig en zuiver, zoo'n kloostergeleerde in zijn cel uitgebeeld. Opgaande in zijn studie, die straks weer aan de samenleving ten goede zal komen, brengt hij daar zijn stille uren door, in een vredige sfeer, die geheel af gesloten schijnt van de woe lige wereld daarbuiten". Een geheel ander chapiter was het bezoek van het Zon dagsblad aan „de dieren tuin". De abonnees konden kennismaken met Lippen- beren en Syrische beren, een tevreden kijkende lui paard, een zebra „die ge makkelijk in Europa accli matiseert", een neushoorn „die vierkant op zijn pooten staat" en Koningspinguins, „pelsachtig gevederde die ren". Voor degenen die prijsrebus 65 goed oplosten, werden prachtige prijzen uitgeloofd: „een fraai kruis beeld, een lederen sigaren koker, een doos damespost, een doos heerenpost, twee bussen Amstelcacao, twee tabakspijpen, twee exempla ren „De Klove". Vandaag geen scherts en goede luim als uitsmijter van deze rubriek, maar BOEFJE(S): „Het R.K.Opvoedingsgesticht „Stokershorst" bij Nederweert bestaat 25 jaar. In dit gesticht heeft ook het model van Brusse's „Boefje" zijn opleiding genoten. Hierbij een kijkje in de schilderswerkplaats'". den. En daarnaast was er de zware arbeid tot ontginning van woeste gronden, ter verbetering van landbouw en veeteelt". Onder redactie van Ton Pieters. bloedigè ernst: „Concurren- stal, zoo hare onderneming tie is onvermijdelijk en ook op misbruik van vertrouwen nuttig, doch zij wordt dief- is gevestigd". keerterreinen, een wandel- en een fietspad, een driving range voor de golfsport, een kam- peerveldje, enige steigers en een botenhelling. De Klinc kenberger Plas zal vooral het domein worden van sportvis sers en windsurfers. In nauw verband met de aan leg van het recreatiegebied staat de reconstructie van de Haarlemmertrekvaartweg, de weg die van noord naar zuid links langs het gebied loopt. Deze weg, ook wel S54 ge naamd begint in het zuiden bij het Warmonderhek en komt in het noorden uit op de Haar lemmerstraatweg, die op dat fmnt langs de rijksweg A44 oopt. De weg is jaren geleden afgesloten voor het autover keer omdat er te weinig ruim te was voor auto's en fietsers, met name schoolgaande jeugd. In de nieuwe situatie wordt een vrijliggend fietspad aange legd. Ter hoogte van het Tol huis bij het Warmonderhek wordt het fietépad verlegd. De Menten zal 150.000 gulden bij dragen in de kosten van de verlegging. Verwacht wordt dat in augustus van dit jaar kan worden begonnen met de reconstructie, maar dan moet wel alle benodigde grond in bezit zijn van de provincie. Onteigening zou noodzakelijk kunnen zijn en de reconstruc tie kunnen vertragen. In verband met de reconstruc tie van de weg moet ook ma nege De Poelruiters verhui zen. Het is de bedoeling dat de manege naar de uiterst noord westelijke hoek van het recre atiegebied gaat. Manegehouder R. Korbee en de heer Menten zijn het overigens nog niet eens over deze plaats. Het recreatieplan voor de Klinckenberger Plas zal eerst nog aan de provinciale com missies recreatie en financiën worden voorgelegd. In mei of juni zullen Provinciale Staten dan hun definitieve goedkeu ring moeten geven. MONUMENT: „Het Keizer-Frederikgedenkteeken te Charlottenburg, Duitschland". Het „Geïllustreerd Zondags blad" maakte zich op zater dag 28 maart 1925 bijzonder kwaad over de „wereldse", „heidense" kijk op het kloosterwezen. „Als er één instituut is, waarop de niet- Christelijke wereld in ver schillende tijden haar aan vallen heeft gericht, dan is het wel de kloostergemeen schap. Er zijn ook weinig in stellingen, waarvan de me nigte der andersdenkenden zöö slecht op de hoogte is, als van het katholieke kloos terleven en omdat zij niet de moeite doet haar licht in deze op te steken bij de kloosterlingen zelf of bij an dere ontwikkelde katholie ken, gelukt het aan laste raars en kortzichtige anti papisten gemakkelijk, de meest dwaze verhalen daar over te verspreiden. Zoo komt het, dat menigeen die een klooster slechts aan den buitenkant beziet, niets wetend of begrijpend van het rustige verdienstvolle le ven binnen die muren, zich verbeeldt tegenover een ge vaarlijke vesting te staan, van waaruit allerlei kwaad KLOOSTERGELEERDE: „De rr studie die straks weer aan de komen". over de wereld wordt ver spreid. Zoo wordt vaak over het kloosterleven een sluier van misdaad, ondeugd en luiheid geworpen. Wat de wereld aan de kloosters en de kloosterlingen te danken heeft, overziet men eerst als men onbevooroordeelde en bekwame geschiedschrijvers raadpleegt. In de tijden toen ruwheid en domheid nog ge meengoed waren, zoowel van den geringen lijfeigene als van den machtigen edel man, werd er door de kloos terlingen hard gewerkt om ionnik, opgaande in zijn samenleving ten goede zal den menschelijken geest te verlichten en te verfijnen. Binnen de kloostermuren werd mét ernst de weten schap beoefend en door het volgen van een strengen le vensregel, door versterving en gebed, een voorbeeld ge geven van hooger levens- willen aan de genotzieke en vechtlustige wereld. Met edele toewijding werden daar de schoone kunsten be oefend en onderricht gege ven aan allen, die naar gees telijke ontwikkeling streef- „Woedende klant: „l-i-i-ik kan geen woorden vinden om mijn afkeer van je uit te drukken!" Handige bediende: „Mag 'k u dan een woordenboek verkoopen, mijnheer?" Bij de -Put van Menten in Oegstgeest zal onder meer een teleskibaan en een puindam aangelegd worden. Overigens bevond zich op deze plaats vroeger ook al een dam, een zanddam die nog bekend staat onder de naam „Oude Dam". Met de aanleg van de dam zal een hoeveelheid schoon puin en grond gemoeid zijn van naar schatting 380.000 kubieke meter. De puinstort, tot hal verwege 1989, levert de heer Menten inkomsten op. Op grond daarvan is hij bereid het hele gebied voor een symbo lisch bedrag van één gulden aan de provincie over te dra gen. De kosten van het onder houd van het recreatiegebied zullen door Menten worden bestreden uit de exploitatie van de teleskibaan en een ho- reca-vestiging, die bij de baan zal0 worden gebouwd. Ook komt er een onderwaterhuis voor de boefenaren van de duiksport. Het provinciaal be stuur vindt het gunstig dat er een voorlopig alternatief be staat voor het afvoeren van puin, met het oog op de stort plaats in Leiderdorp die nog moet worden aangelegd. Ove rigens zal het gebied van Men ten ook eigendom worden van de provincie. De voormalige zandwinner krijgt het voor de duur van 50 jaar in erfpacht. Het totale recreatiegebied om vat 60 hectare. Drie hectare in de zuidelijke punt van het ge bied is bestemd voor woning bouw, in het kader van het be stemmingsplan Voorhofpolder van de gemeente Oegstgeest. De heer Menten zal daar een appartementengebouw en vil la's gaan bouwen. Het hele openbare recreatiegebied wordt om niet door de heer Menten aangelegd. Het plan omvat zon- en ligweidën, par-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15