Mien Rijnsburger blijft zich therapeutisch weren hond zoekt: huis dagpuzzel LEIDEN OMGEVING ËaidódOowumt ZATERDAG 28 MAART 1987 PAGIfrj P) aan tafel Hollandse haaievinnesoep - saté babi met ketjapsaus gemengde groentesalade en rijst - Wiener mélange Voor twee: 0,5 liter bouillon van 200 g kippepoelet, zout, prei en djahe, 1 ei, 7 g aard appelmeel, 1 plak gekookte ham; 200 g varkensfricandeau, knoflook, ketjap, citroensap, zout, peper, 1 theelepel olie, satépennen; ui, knoflook, sambal, 1 lepel olie, 2 lepels ketjap, 1 lepel citroensap; 200 g sperziebonen (blik of diepvries), 200 g witte kool, zout, 100 g taugé, ui, knof look, sambal, 1 lepel olie, 1 dl water, 2 lepels gemalen kokos of santen, sereh; 200 g droogkokende rijst, kroepoek, zure uitjes; 1 eidooier, 20 g suiker, (half glaasje cognac), 1,5 dl pitti ge en hete koffie, 2 lepels 'slagroom. Breng de bouillon met stukjes kip aan de kook en schenk er al roerende langzaam met los geklopte ei in. Bind de soep met aardappelmeel en voeg stukjes ham toe. Snijd het vlees in dobbelstenen en kneed die door een meng seltje van geperste knoflook, ketjap, citroensap, zout, peper èn olie. Leg houten satépen- pen in water. Rijg het vlees na énige uren met wat tussen ruimte aap de pennen. Rooster de blokjes vlees goed gaar on der een hete grill. Snijd of wrijf ui, knoflook en sambal tot een brij, roer er de warmgemaakte olie door en vervolgens ketjap en citroen sap. Sprenkel het sausje over de saté. Kook diepvries-boontjes en de fijngesneden kool apart gaar en laat ze uitlekken. Overgiet de taugé in een vergiet met kokend water. Fruit stukjes ui en knoflook met sambal goud bruin, voeg water, kokos en sereh toe, laat het sausje vijf minuten koken en meng het met de groenten. Roer eidooier en suiker schui mig, voeg cognac en koffie toe, schenk de drank in voorver warmde kopjes en leg er de halfstijf geslagen room op. Menutip voor maandag: sla- vink met bietjes en aardappe len - yoghurtvla met rozijnen. JEANNE dienstuerlening Leeuwen, Verhage, Groeneveld en De Ruiter: za. dr. Van Leeuwen, tel. 218661 en zo. dr. Verhage en Maris, tel. 218661. Groep 2: Bergmeyer, Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaagsen, Rus, Kruis en E. de Lange: za. dr. Vrljlandt, tel. 897577 Bergmeyer, tel. 121701 i, J. Zaaljer en R. Zaaij- Hammerstein en A. Hammersteln: za. dr. Schaefer, tel. 173964 en zo. dr. Jasperse, tel. 124961. Oegstgeest: mans, tel. 6352 en zo. dr. Baars, tel. 2520. Warmond - Voorhout: dr. Lempers, tel. 02522-10140. Noord- wijk; Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Schonenberg, tel. 12336. Katwijk Rijnsburg Valkenburg; dr. Rietbroek, zerswoude-Koudekerk: dr. Uhlen- beck, tel. 01728-9281. Benthuizen - Boskoop: dr. Leeuwenburgh. tel. Sanders, tel. 01725-1555 Akkerman, tel. 149921, spreekuur om 13.00 uur. Leidschen- dam: tel. 974491. Alkemade - Lei- muiden: eigen tandarts bellen voor «treek: dr. De Bode, tel. 02520- -18017. APOTHEKEN Leiden - Leiderdorp - Oegstgeest - Voorschoten: Apo- "open: zat 12-13. 17.30-18 u, feestdagen 12.30-13 en 17.30-18 u, Noordwijk - Katwijk: Apotheek De Jong, Koningin Julianalaan 22. Kat wijk tel. 01718-14370. Leidschen- dam: Apotheek Heuvel, Burg. Keijzer- laan 2, Leidschendam. Noordwij- kerhout: za geopend van 9-13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedrecepten tel. 3511 of 'dïenstbel. Sassenheim: 02522- ;10169. WIJKVERPLEGING Leiden Noordwijkerhout - De Zilk - Voor hout: tel. 071-122222. Bollen streek: Wijkverpleging Gezondheids centrum, tel. 02522-14147. Hille- Iflom: Opgave via het antwoordappa- elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Ellaabeth-zieken- MICHAEL DE TUINKABOUTER IS VERSCHENEN IN GROOTDRUK „In gedachten zit Mi chael (Maikel, zeggen ze, T.P.) in het verkeerde potje te roeren. Wat is de natuur toch mooi, vooral als je er middenin woont. Met zijn zusje Debora woont hij in een holle boom en er zijn ook deurtjes voor de ra men. Die kun ie 's avonds dichtdoen'Zo begint het leerzame sprookjesboek „Michael de kunstkabouter", ge schreven en getekend door de Leidse Mie'n Rijnsburger-Key. Vrijwel niemand weet, dat Michael en Debora kleinkin deren van Mien zijn. Mien heeft ze vereeuwigd, en dat is nou juist zo leuk. Het ver haal is overigens niet nieuw. Twee jaar geleden schreef Mien het al. Maar toen werd het uitgevoerd in braille schrift, in zeefdruk. Lees baar gemaakt voor blinde kinderen. „Maar het is een beetje een rommeltje gewor den", zegt Mien; „ik kan er beter maar niet over praten. Ik heb wel veel last gehad met dat brailleboek om het uitgegeven te krijgen. Het draaide allemaal om de prijs. Daar kan ik nou zo vreselijk kwaad over worden hè". Zand erover. Michael heeft nu vorm gekregen in „groot- schrift". „Dat is voor slecht zienden, en ook makkelijk begrijpbaar voor kinderen. Mijn boek is getest door doc toren in de psychiatrie. Die vonden het erg goed en ook bruikbaar. Het is een psy chologisch kinderboek. De zaken in het bos zijn er dui delijk in uitgelegd, helemaal ook in de therapeutische sfeer. Dat kan ook, omdat ik het nu studeer, psychiatrie. Ook de oorlogen, en de films daarover, studeer ik. En ik maak nog altijd beelden. Ik doe het graag. Ik heb pas weer onze overleden zoon Wim gemaakt, als klein jon getje. Daar blijf ik mee be zig vertelt Mien Rijnsbur ger bedaard. Ik had het kun nen weten, want ik ken haar langer dan vandaag, zoals ze leeft en werkt, veel leed ab sorberend, in haar Sparren- rodese huis. De kunstkabouter Maar intussen ligt Michael de kunstkabouter te koop in de boekhandel, voorname lijk bij Kazemier in de Me- renwijk en in Oegstgeest. Je betaalt een tientje als je het boekje wilt kopen: „Het is nu eenmaal uitgevoerd in een dure ringband; dat is be ter dan dat gebonden spul. stootje, aderen". De bosrijke avonturen van Michael hebben een autobio grafische bedding: „Het zijn mensen en kinderen die in mijn bestaan een rol spelen. Nu als kabouter". Het is ei genlijk een familieaangele genheid rond Michael, die graag als kunstkabouter schildert (dat heeft hij zon der meer van z'n oma). Zijn zusje Debora is dol op zin gen, maar kan niet steeds de juiste toon vinden. Er komt een moment, dat Debora schor is en geen enkele waarde aan een noot meer kan geven. Ze trekt dan thee van bloemetjes en de zaak is weer in orae. Daarbij slaat een konijn lustig de maat. Het zijn fragmenten, met glimwormpjes en dansende WÊÊ&Mm mieren die door Mien zijn uitgenodigd om zich voor te bereiden op het grote feest op de open plek in het tot dan toe stille bos. Zo ongeveer ziet Mien Rijns burger-Key haar relaties functioneren. Zo zou het fei telijk moeten zijn, als het goed was. Maar zo kan het nu eenmaal niet. Daarom, misschien, studeert Mien. Zij bereikt in haar worsteling met zielepijn en zieleleed steeds grotere hoogten en ook diepere diepten. Pas nog heeft ze „twee examentjes" doorstaan en Mien bereidt zich nu voor op nog één, eind juli. „Dan heb ik een certificaat". Mien is gevor derd. Zowel psychologisch als psychiatrisch. Het liefst zou ze treden in het voet spoor van prof.J.Bastiaans, van wie een paar maanden In het Noord brabantse Prinsenbeek staat een kapel ter gedachtenis aan de slachtoffers in oorlog en kampen. In die kapel heeft Mien Rijnsburger haar groep „Bevrijding" mogen neerzetten. Drie iepenhouten en in de bruine was gezette w kinderen. geleden de paperback „Isole ment en bevrijding" ver scheen en die in het exem plaar, dat hij haar. schonk, als opdracht schreef: „Voor Mien Rijnsburger; met be wondering voor haar arbeid en de strijd voor hetzelfde doel van „bevrijding". Schrijven over Mien Rijns- burger, geboren Key, is steeds weer het binnenvaren in een schutsluis: je kunt er laag inkomen en wachten tot je hoog weer verder kunt gaan. Er zijn elke keer op nieuw niveauverschillen. Er is nooit een geesteswereld in ruste. Mien bijt zich vast en tracht de duivel door Beëlze bub uit te drijven. Ze voelt dit als een verrijking van haar leven. Daarbij is de kunstkabouter een tussen station. Psychologisch en psychiatrisch is Mien derhal- Op mijn Omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk\ertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. reei uldi ve een eind op weg. „De vol gende maand ga ik hele groepen van de Jelgersma kliniek en Endegeest bege leiden. Dat is voornamelijk nazorg voor mijn patiënten in hun nasleep van ellende in Jappenkampen. Ik vind, dat er nog steeds vreselijk weinig nazorg aan wordt be steed". Beelden hakken Mien Rijnsburger hakt al maar beelden van hout. Er staat nu weer een aanko mende groep in de huiska mer; daar moet nog wat hakhout in; los goed. „Men sen die ik behandel laat ik die beelden zien. Ik geef therapie met die beelden, met die kunst. Dat is ook werken aan een „bevrij ding". Elke week komen hier bij mij aan huis zo'n 19 mensen, grote en kleine. Therapie. Ik doe dit al ja ren". In februari j.l. is een groep van Mien geplaatst in een gedachteniskapel voor oorlogsslachtoffers in Prin senbeek; de gehakte groep Bevrijding, uit iepenhout en in de bruine boenwas gezet. Mien Rijnsburger schept, haalt het onderste uit haar artistieke kan. Achter el kaar. Stijlvol, schrijnend, eventueel. Ontroerend, als je er oog voor hebt. Als het zo doorgaat, moet ik elke vijf maanden een stukje over Mien schrijven. Over haar vorderingen en .ma noeuvres, haar gevechten en overwinningen. Ik zal het graag doen. Of niet graag ei genlijk. Want het leven op deze plek aan de Sparrenro de gaat waarlijk niet over rozen. Zoon weg, man inva lide. Daar is al genoeg kapot gegaan. Je merkt er hoe mensen in nood zich moeten wringen om mens te kunnen blijven. Mien Rijnsburger- Key doet het in haar eigen stijl, 's Maandags is ze tot in de nacht telefonisch bereik baar voor spoedgevallen. Als dan bij sommige mensen voor de zoveelste keer, en al sinds veertig jaar, de stoppen doorslaan wie weet er nu nog iets over het verplette rende van oorlog en men sonterende kampen? wil Mien erbij zijn om de ge moederen te sussen. Soms moet ze eruit om dingen recht te zetten. Ze heeft in zekere zin haar opleiding, zou je kunnen zeggen; neem ik aan. Poezen en honden Al wat leeft heeft op Spar renrode 4 (Mien heeft twee telefoonnummers: één offi cieel en één geheim) recht op bijstand. Inclusief haar menagerie. Schattige Snoe- zepoes heeft zojuist, na een onvoorziene buitenechtelijke verbintenis, vier ongeadelde jongen geworpen. Die zijn inmiddels al uitbesteed aan gretige afnemers. Over een paar weken. Maar er zijn nog zeven andere katten in huis. Die liggen overal in le digheid hun dagen door te brengen, en te soezen, boven en beneden. Daarbij hebben ze hun gebreken: er is een poes als suikerpatiënt. Daar is ook Ciske het ratje, dat een tijdje terug gered werd van de kraakwagen. Mien: „Ze zat nog langs de weg in het kooitje; met de bedoeling fijn gemalen te worden. We hebben haar kunnen red den. Dat mensen zoiets vre selijks kunnen doen! Dat moeten afschuwelijke bees ten zijn. Maar Ciske is een 3ST( MD/J nie Dé ;(PL schatje, dat ik eerst niet egstgee durfde aan te pakken. L besi kan ik me nu niet eens mjr eer voorstellen". ioeve Ciske, een levendig f. e^n dankbaar diertje, krijgtegd avonds koffie met koek. Iji wol is nu eenmaal zo. Een i^den zonderingspositie, want en buren als een cavia en e marmot laten alles ongeinf resseerd over zich heenln na" men. Daarnaast koesteren|l w Rijnsburgers nog twee hot geb jes „met mankementje al( Dat zijn Bluf en Gijs. de beste maatjes Rijnsburger. Maar ik nog steeds de sterke indrjkt, dat Mien en d'r man 't liefdt v zich metterwoon zouden \vj len vestigen als ze van (Kline rompslomp af waren |tuss( de buurt van Charing Croprlijn één van de meest berucK de en vervuilde Londefyte vr „railroad stations". Voor. Het Mien zou daar haar verdoeken* Illustratie van Mien in haar grootlettersprookjesboek „Michaan het de kunstkabouter". plas, ,n Da BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Bart Johannes z.v. J. D. Hulsbos en Y. H. M. Doffer- hoff; Vlnodkumar Amit z.v, K. Saheb- S. D. Oemraw; George z.v. P. Sira en A. Durieux; Suze d.v. J. Sira en A. Durieux; Amanda Elianne d.v. M. Guness en N. E. A. Giling; Jimmy chell z.v. P. J. Mink en G. M. van Kerkhof; Arthur z.v. P. J. Mink en G. M. van Kerkhof; Mark Johan z.v. W. J. de Lange en M. W. Bosch; Wllleml- na d.v. W. Hoek en C. G. Messema- ker; Ben z.v. F. B. P. J. Martens en J. H. M. de Heer; Laurens Philip Albert z.v. J. W. F. van Nues en B. A. de Vries; Geertruida Cornelia d.v. D. C. Vijver en A. J. Ravensbergen; R. J. M. Alkemade en Y. L. J. Arina Paulina d.v. K. M. M. Strijd; Robbert Ka a z.v. j. k. m. van der Kraan: Myr- the d.v. H. J. M. van der Geest en H. M. L. Loos; Giel Casper z.v. A. K. H. Koning; Dirk Bas z.v. A. D. van Duijn Deborah d.v. D. C. Kraaij en M. Aal- bersberg; Joost Richard z.v. P. F. Be- klnk en M. T. Renckens; Johannes Martinus Anthonius Cornells z.v. F. H. G. C. van der Steen en L. M. van den Belt; Duncan Pascal Rudolf z.v. A. B. van de Riet en R. N. Hertog; Tobias z.v. A. J. Salman en M. A. J. Geer- lings; Wouter Jan z.v. J. F. Edens en W. J. Lindeboom; Chris z.v. J. A. Mast en S. S. van der Zwan; Andrea Gertruda Eva d.v. J. G. W. Priem en M. N. Aparicio Pages; Anna Wilhelmi- Slmone d.v. R. H. G, Veldhoven en M. Nijho». Overleden: A. Zuiderduin. geb. 7-10- Kerkhoven, geb. 18-9-1914, vrl. geh. rs; J. P. Gleske, geb. 25-8-1890 man; P. C. Stuifzand, geb. 29-1-1896 man; M. MSachou, geb. 1953 man; J. de Mooij, geb. 20-5-1912 man; D. A. van den Eijkel, geb. 3-8-1923 man; G. H. Ruijs, geb. 20-3-1921 vrl. echtg. van A. M. Kampfraat; J. P. Kalthoff, geb. 13-2-1910 man; P. A. Heitzer. geb. 27-5-1941 vrl, echtg. van J. F. van Rhede van der Kloot; C, H. de Vos, geb. 3-5-1905 vrl. geh. gew. met L. L. Cavé; P. W. Schilham, geb. 22- 4-1932 man; IJ. A. Kuitert, geb. 23-8- 1921 vrl. echtg. van K. Olijnsma; H. G. van Hees, geb. 10-1-1907 man; H. Hillebrand, geb. 20-3-1905 man; P. van der Linden, geb. 14-9-1930 man; T. van Duijvenbode, geb. 16-12-1899 man; M. Staf, geb. 16-6-1967 man; M. G. F. Bouwhuis, geb. 12-3-1987 vrl.; A. M. Mechelse. geb. 13-10-1902 vrl. geh. gew. met J. W. J. Klemans; G. M. Relmert, geb. 3-8-1912 vrl.; S. Dinée, geb. 23-9-1961 vrl.; J. H. Bos, geb. 21-11-1920 man; S. A. G. Keere- weer, geb. 23-12-1913 vrl. echtg. van A. de Goeij; D. Keijzer, geb. 1-3-1987 man; W. Notenboom, geb. 27-5-1928 vrl. echtg. van A. J. van Vliet, G. Hoekstra, geb. 15-10-1932 man. Gehuwd: J. Sierat en G. A. van der Ree; R. M. Navarro en M. E. Keus; J. J. M. Vogelzang en J. J. W. van der Melj; T. D. P. Durler en G. T. van Eg- Ondertrouwd: A. K. A. M. Nasr en J. van Meijgaarden; M. van Vliet en G. Y. Llm; F. W. Kales en J. C. C. F. ba ronesse van Sytzama; J. A. Verra en R. M, van Krimpen; R. C. M. Bergman n M. M. C. de Graaf; L. J. Smit en C. van E. Plokker en H. Makes; Adriaan Tonnis, zn. van A. de Vries en G. A. Jonker, Overleden: De Wit, Cornells, geb. 1917. Ondertrouwd: S. Dugo- MAGISCH FIGUUR l In elk vakje dient een letter te worden ingevuld, waardoor zowel horizontaal als verticaal woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen worden: 2 makker, maat; 3 echtbreuk; 4 kledingstuk. GRATIS ELKE WOENSDAG DE Cheryl d.v. P. S. Foekema en A. Fa- M. J. de Boer; N. Anes en W. Dora- Jeanette d.v. G. Houwellng en F. A. van der Eist; Jordl Kasper z.v. A. O. K. van der Stam en E. T. van Buuren; Garrit Paul z.v. G. Verdoes en P. M. VALKENBURG Geboren: Samat- ha. dr. van J. M. H. van de Vlekkert en M. J. Noordover; Maartje Jacoba, BIJLAGE BIJ UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA Sus: een poes die aandacht wil Sus is een poes die veel aandacht eist. Door flink te miauwen laat ze mer ken dat ze aangehaald wil worden. De oude ei genaren uit Leiden gin gen zich ergeren aan het miauwen van Sus en brachten haar naar het dierenasiel aan de Bes jeslaan. Sus is elf jaar oud. Het is een goed geconserveerde dame, want ie ziet absoluut niet dat ze al meer dan een decennium in Leiden rond loopt. Sus is goed gezond en kan rustig nog een aantal jaren mee bij een nieuwe eigenaar. Ze is een mooie, lange schildpadpoes die, toen ze een jaar oud was, is gesteriliseerd. Ze woonde op een flat in Leiden maar moest weg om haar aan dacht vragende gemiauw. Ze zit sinds 17 maart in het asiel waar ze zich helemaal niet thuis voelt. Sus is een Sus is elf jaar oud. poes die graag bij de men sen is. Alleen in een hok voelt ze zich verlaten. Ze reageert daardoor in eerste instantie een beetje achter- r dochtig als je haar benadert in haar hok. Asielbeheerder Gottschal: „Als Sus zich op haar gemak voelt, laat ze zich wel graag en veel aan halen. Ze moet bij een gezin worden geplaatst waar de mensen overdag thuis zijn. Sus is geen poes om veel al leen te laten. Ze miauwt als je thuis komt. Als je haar even aandacht geeft, is het over". Sus slaapt graag op een plekje bij de kachel. Ze drinkt alleen water en houdt niet van het goed koopste blikvoer. Ze is on danks haar leeftijd nog steeds in voor een spelletje, maar moet zich daarvoor wel op haar gemak voelen. Ze houdt verder van bor stelen en niet te veel druk te. Kinderen hoeven gee probleem te vormen. Boemer De bobtail Boemer is giste ren verhuisd naar War mond. Boemer kon zaterda niet gelijk worden opge haald want de nieuwe eig< naren moesten nog ee paar dagen weg. Aangezie de jonge bobtail slecht a leen kan zijn, moest hij zi< nog een paar nachtjes te vreden stellen met zijn ho in het dierenasiel. H woont nu bij een gezin me grote kinderen en heeft ge zeischap van een Duits staander en een kruisini bobtail. De nieuwe eigerta ren wonen vlak bij een bos Boemer lijkt een zonnig toekomst tegemoet te gaan

Leidse Courant | 1987 | | pagina 14