Goede hoop op behoud huisarts- eneeskunde STAD OMGEVING Storm richt ravage aan in Leidse regio Colleges over Gouden Eeuw Handig 'miniburo' 3 leidóaQowumt Open huis Mareland Schoonmaakactie in Slaaghwijk WEEK EINDE jr®Visl ZATERDAG 28 MAART 1987 PAGINA 13 jdel- en fietstocht (EN De vijfde wandel- en xht van buurthuis Groe- I wordt dit weekeinde ge- »n. Er kan morgen 5, 10, 15 kilometer worden gelopen, etsroutes zijn 15, 30 en 50 ki- ;er lang. Er kan worden ge- tussen 8.30 en 14.00 uur de 5 en 10 kilometer wan- i en voor de fietstochten van 1 30 kilometer tot 15.00 uur), inschrijfgeld bedraagt een •n vijftig, wie drie gulden Jt, ontvangt een herinne- Gezinnen met kinderen tot ir betalen zes gulden. Bij het thuis aan de Pasteurstraat 23 i grote speeltuin, tevens is er enheid om wat te drinken. Volgeboekt Bijna honderd verenigingen en instel- lingen zijn deze week neergestreken in de IJshal aan de Vondellaan in Leiden voor de inmiddels traditionele Rommelmarkt Sport-Inn. In vergelij king met vorig jaar is de belangstel ling toegenomen en de hal volge boekt. Niet alleen verenigingen uit Leiden, maar ook uit Wassenaar, Voorhout, Leiderdorp, Voorschoten en Oegstgeest waren op de markt vertegenwoordigd. De Rommelmarkt Sport-Inn is al jarenlang een bron van inkomsten voor de verenigingen. De leden halen hun zolders leeg om de clubkas te spekken. De elfde edi tie van de rommelmarkt werd gister avond geopend en is vandaag nog tot 17.00 te bezoeken en morgen van 11.00 tot 17.00 uur. LEIDEN De Vrije School Ma reland aan de Maresingel 19 houdt zaterdag 4 april open huis ter gelegenheid van de voltooide verbouwing. Het uit 1919 date rende schoolgebouw is het afgelo pen jaar gemoderniseerd. Zo is het aantal ramen uitgebreid, is de indeling van de lokalen gewijzigd en een toneelzaal gemaakt. Het open huis heeft plaats tussen 10.00 uur en 14.00 uur. De Vrije School Mareland opent het ge bouw officieel op donderdag 2 april. LEIDEN Onder het motto „1 april het is geen mop, staat de Slaaghwijk op zijn kop" wordt woensdag 1 april een schoonmaakactie gehouden in de Slaaghwijk in de Merenwijk. De actiedag wordt gehouden door een aantal bewonersverenigingen, woningbouwverenigin gen, het buurthuis op Eigen Wieken, de ge meente Leiden en de reinigingsdienst. Met be hulp van 500 kinderen en zoveel mogelijk wijkbewoners wordt geprobeerd de Slaaghwijk van de Arendshorst tot de Zijldonk schoon te maken. Om 9.30 uur geeft wethouder Kuijers het startsein voor de actie. Tusssen 12.00 en 13.00 wordt een grote picknick gehouden. Met de actie wordt een poging gedaan het leefmi lieu in de wijk te verbeteren. Nieuw bestuur voor VVD LEIDEN De leden van de afdeling Lei den van de VVD hebben tijdens de deze week gehouden jaarvergadering een nieuw bestuur geko zen. De samenstel ling is: E. Mackay (voorzitter), M. Brummans (vice- voorzitter), P. Vonk (secretaris), K. van Duyn (penningmees ter), W. Barning (2e secretaris), J. Zikken (lid). Wandkleed voor provincie LEIDEN Com missaris S. Patijn van de koningin in de provincie Zuid' Holland, heeft gis termiddag een wandkleed in ont vangst genomen van de kunstenares Danielle Janssen. Het wandkleed „Kuststrook" werd aangeboden na mens het Weefcon- tact Zuid-Holland, regio IV. .^IDEN De donkere wol- ^^en boven de vakgroep huis artsgeneeskunde van de de medische faculteit ^^>n brief aan minister W. I^^eetman (onderwijs) heeft ïpleit voor het behoud van e vakgroep. De artsen zet- !n hun boycot tegen het ,ZL echter nog voort zolang et voorbehoud nog niet voor )0 procent is gegarandeerd, ok de voorzitter van het >llege van bestuur, mr. K. ath, sprak zich uit tegen het pheffen van de vakgroep. •ij deed dat gistermiddag tij- :ns een demonstratieve bij enkomst van de Landelijke i Plaatselijke Huisartsen- (0 ereniging in Oegstgeest. laandag worden de bezuini- ingen bij de universiteiten esproken in de Tweede Ka- npforige week waren alle be- rokkenen nog zeer pessimis- sch over de toekomst van e vakgroep. De minister had oorgesteld alleen de basisop leiding voor studenten te handhaven in Leiden. De be roepsopleiding zou moeten worden verzorgd door de vakgroep van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Dit betekende in feite dat de vakgroep in Leiden zou wor den opgeheven. Het bestuur van de faculteit heeft nu in een brief gezegd dat de be roepsopleiding ook in Leiden moet blijven. Wel zou de Leidse vakgroep moeten sa menwerken met de vakgroep in Rotterdam. Ongelukkig Cath kreeg gistermiddag van de voorzitter van de Plaatse lijke Huisartsenvereniging, dr. H. Jansen, 95 brieven van huisartsen, waarin zij hun contracten met de Rijksuni versiteit opzeggen. Dat bete kent dat medicijnen-studen ten geen co-schap meer kun nen volgen bij 95 van de 100 huisartsen in de regio, die meewerken aan het onder wijs aan de medische facul teit. Cath reageerde furieus: „Ik begrijp niet dat u dit voor uw rekening wilt nemen. U laat studenten het slachtoffer worden van wat de faculteit doet". Cath riep de huisart sen op de boycot op te schor ten. Cath erkende dat de afgelo pen maanden fouten zijn ge maakt, maar zei: „Ik tart u zwart op wit te laten zien waar staat geschreven dat de vakgroep moet worden opge heven. De minister kan dat wel geschreven hebben, maar de minister heft geen vakgroep op", aldus Cath. A. van de Zandt, voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging, ontkende dat studenten worden gehinderd door de nieuwe actie van de huisartsen. „Het staat immers niet precies vast welke pres tatie een student moet leve ren in het kader van huis artsgeneeskunde om te kun nen afstuderen. Bovendien gaan de opzeggingen formeel pas over vier weken in, dus de minister heeft ruim de tijd om op zijn besluit terug te komen". Tijdens de bijeenkomst pleit ten woordvoerders van ver schillende organisaties voor het behoud van de vakgroep. Volgens PvdA-fractiemede- werker De Blij zal zijn partij genoot Wallage maandag naar voren brengen dat het een „ongewenste zaak" is, dat klinische specialisten binnen de Leidse faculteit hun oor deel konden geven over huis artsgeneeskunde. De Blij wees zowel het opzeggen van de contracten als de actie die de Leidse huisartsen al maanden voeren tegen het AZL van de hand. Prof. J. Mulder van de vak groep reageerde na de bijeen komst optimistisch: „Ik ben nu een heel stuk positiever", zo zei hij. „Er is nu voor het eerst gezegd dat de vakgroep als zelfstandige eenheid in Leiden mag blijven. Ik vind het wel logisch dat de huis artsen hun acties niet op schorten. Ze moeten immers naar de minister toe een sig naal geven". BEJAARDE VROUW LICHT GEWOND LEIDEN De noordwester storm die gisteren en vannacht over ons land raasde heeft in Leiden en omgeving enorme materiële schade aangericht. Een bejaarde vrouw werd op de Langegracht in Leiden om vergeblazen en liep een gat in haar hoofd op. Zij is naar het Academisch ziekenhuis ge bracht. Verdere persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. In enkele straten in Leiden vormden de rondvliegende dakpannen zo'n gevaar, dat ze voor alle verkeer werden af gesloten. Dat was ook het ge val bij het Noordeinde, waar de dakbedekking van de Boer- haaveschool op straat was ge waaid. Volgens een woord voerder van de Leidse politie lag de straat daar bezaaid met zware stukken dakmateriaal. In de Oranjestraat viel een tuinmuur op vier auto's die zwaar beschadigd werden. Een aannemer met tien personeels- lieden moest er in de Parama- ribostraat aan te pas komen om het dak van een flat weer te dichten nadat de bedekking weggewaaid was. Tal van bo- ur-n- 'Vmen knapten als luciferhoutjes af en maakten verkeer in vele straten tijdelijk onmogelijk. Van tal van flatgebouwen waaide de dakbedekking naar bene- Aan het Parkzicht viel een den. Zo was dat het geval bij een flat aan de Bolderikkamp in boom dwars over een auto en Leiderdorp. aan de Arendshorst waaide een caravan bovenop een be-: stelwagen. Een grote tent die voor de hondententoonstelling van dit weekend op het ter rein van de Groenoordhalleri was gezet, stortte in en het materiaal waaide over het hele terrein. In de Rooseveltstraat waaide het dak van een druk kerij af. Enkele aluminium platen die de gevel van het ge bouw van het Energiebedrijf Rijnland sieren, waaiden de straat op. Tal van inbraakalar* men van winkels en bedrijven gingen af door de harde wind. Ook de Rijn- en Bollenstreek had te kampen met bomen die dwars over de wegen lagen, schoorstenen die op instorten stonden, wegwaaiende bouw* keten in Voorhout en Sassen- heim, kapotte daken en enkele schoorsteenbrandjes. De Vie- rambachtsweg tussen Wou- brugge en Alphen is een tijd lang afgesloten geweest van wege het water dat uit de Hei manswetering over de dijken sloeg. Dit veroorzaakte een le vensgevaarlijke situatie voor de fietsers. De miniatuurwa tertoren met het promotievig net dat voor de veiling EMM in Roelofarendsveen stond, is omgewaaid en zwaar bescha digd. De boulevards in Kat wijk en Noordwijk waren vol gens de politie „één zandwoes tijn". Iet bijdragen van Paul van er Bijl, Willem Buijteweg, ieter Evelein en Marcel relauff. oto: Wim van Noort. Werkzoekende (1) Iet is hem gelukt. Cees Goe- :oop staat op de kandidaten- ijst van de VVD voor de Eer- te Kamer. Afgelopen zater- lag stelde liberale partij de ijst definitief vast tijdens een ;enoeglijk samenzijn in Sche- 'eningen en ook de Leidse iurgervader kreeg een plekje oebedeeld. Naar liberale be- Srippen verliep de bijeen komst van de verkiezingsraad - zeg maar een bundeling 'an de vertegenwoordigers lit alle regionale afdelingen - nogal stormachtig. 'Guus loutendijk, al bijna zeven jaar ractieleider in de Eerste Ka- ner werd min of meer ge- Iwongen om op te stappen en tok de voormalige partijvoor- itter Jan Kamminga koos de Vijste oplossing en houdt het 'oortaan bij zijn makelaardij n Groningen. ^^>f hij daar persoonlijk de ^Hand in heeft gehad is niet te Jrg waarschijnlijk, maar Goe- ^»oop zal er niet treurig om ajn geweest. Dankzij het ver rek van de twee prominen- en belandde Cees iets hoger »p de lijst. Hij kwam uiteinde- ijk terecht op de 21-ste plek. *u heeft het magere verkie- :ingsresultaat van de VVD tij lens de Statenverkiezingen 'an deze maand ervoor ge- »rgd dat de liberale fractie in Ie Eerste Kamer naar alle vaarschijnlijkheid maar 12 :etels telt. Als de leden van de »rovincialen staten op 9 juni Ie leden van de Eerste Kamer liezen, komt dat definitief 'ast te staan. Werkzoekende (2) Pat wil dus zeggen dat de ko pende vier jaar negen libera- ■e senatoren al dan niet vrij- |»rillig van het Haagse Binnen- ftof zouden moeten vertrek- I Men, wil Cees doorschuiven naar een plaats die recht geeft op een zetel. Hoe groot die kans is, blijft een beetje kof fiedik kijken, maar normaal gesproken maakt Cees geen schijn van kans. Het lidmaat schap van de Eerste Kamer is nu eenmaal niet meer dan een dag in de week werk. De leden van de Eerste Kamer zijn in het dagelijks leven vaak directeur van een of an der bedrijf, of verbonden aan een universiteit en kunnen het lidmaatschap van de se naat er gemakkelijk bijdoen. En een erebaantje zeg je niet zomaar op. Ook Cees realiseert zich blijk baar dat het lidmaatschap van de Eerste Kamer meer lijkt dan het is, want hij wist maandag niet eens zeker of hij op de lijst was beland. „Ik denk dat ik ergens op de twintigste plaats sta", ver klaarde de Leidse burgerva der bereidwillig. Verder „dacht" hij dat de lijst wel openbaar zou zijn, maar dat moest maar eens nagevraagd worden bij de VVD. Echt ge ïnteresseerd in de Senaat is Goekoop blijkbaar niet, al kan een verklaring daarvoor zijn dat hij alleen maar een poging doet op langere termijn op te klimmen in de VVD-hiërar- chie. Werkzoekende (3) Het navragen leverde die 21- ste plek op, maar wat wel een vraagteken blijft is hoe het met Cees en Leiden verder moet. Vorig jaar, vlak na de gemeenteraadsverkiezingen, verklaarde hij vol overtuiging dat hij niet langer door de linkse meerderheid in het col lege aan het lijntje gehouden wenste te worden (iets dat hij al wist toen hij in 1980 aan trad) en op zoek zou gaan naar een andere baan. Een jaar eerder had hij zich zoiets ook al eens laten ontvallen. Hij zocht dus een andere baan, of een leuke bijbaan van enige importantie die in combinatie met de job als bur gemeester een redelijke tijd spassering zou beteken. Maar helaas voor Cees, tot dusver heeft het allemaal niets opge leverd. Hij heeft zich min of meer geschaard in het leger der werkzoekenden die hon derden brieven de deur uit sturen om ergens aan de slag te geraken. Om telkens maar afwijzingen op de deurmat te vinden. Wat resteert, is dat Leiden nog steeds een burgemeester heeft, die het in deze stad al lang niet meer leuk vindt. De Kolf Wat is de relatie tussen kolf, golf en lol. Weinig zou men zo op het eerste gezicht zeggen. Niets is echter minder waar. De relatie tussen kolf en golf is simpel: Kolf is eigenlijk de voorloper van de hedendaag se golfsport. Zo rond 1400 werd voor het eerst kolf ge speeld. De deelnemers sloe gen met een soort hamer aan een stok tegen een met paar- dehaar gevuld balletje in de richting van een gat in de grond. De sport was dermate populair, dat welhaast elke stad van enige betekenis wel een paar kolfmakers telde. Tot ongeveer 1750, toen de populariteit van de sport ver dween als sneeuw voor de zon. Het enige dat in Leiden aan deze volkssport uit de middeleeuwen rest, is de Kolf- makersteeg nabij het Rapen burg, het straatje dat zijn naam ontleent aan de aanwe zigheid van enkele kolfmakers in die jaren. Grapjassen heb ben het naambordje aange past aan de humoristische kwaliteiten van enkele bewo ners. De Kolfmakersteeg is dus verworden tot de Lolma- kersteeg, eigenlijk ook wel een aardige betiteling voor dit fraaie stukje van de stad Lei den. burgemeester is op een punt beland dat hij zou moeten kie zen. In elk geval zal hij nim mer meer moeten dreigen, want kennelijk is ook de ar beidsmarkt voor ontevreden burgemeesters niet al te ge willig. Actie De ambtenaren van het Ener giebedrijf Rijnland zijn niet blij. Evenals tal van collega ambtenaren zijn ze het slacht offer van de bezuinigingswoe de van Lubbers cum suis. In leveren was het motto van de afgelopen jaren. De EBR- werknemers zijn daar al een beetje overheen, want als ambtenaar mag ie tegenwoor dig al blij zijn als je niet ont slagen wordt. Bovendien valt die bezuinigingswoede toch niet tegen te houden. Waar het EBR-personeel zich de laatste weken wel echt druk over maakt, is de hou ding van het college van be heer, het dagelijks bestuur van het EBR dat bestaat uit een aantal politici uit de ge meenten die het energiebe drijf beheren. Volgens dat col lege van beheer zijn ze bij hun personeelsbeleid met handen en voeten gebonden aan de richtlijnen van de mi nister van binnenlandse za ken. Extraatjes stuiten direct op een veto van hogerhand. Niet waar, zeggen de ambte naren van het EBR. Er zijn best wat dingen te bedenken waar de minister niets over te zeggen heeft. Ze hebben nu vijf eisen op tafel gelegd, waarop het college van be heer voor dinsdag positief moet reageren. Als het college van beheer de brief vriendelijk knikkend naast zich neerlegt, dan zal Leiden getroffen worden door de toorn der EBR-ambtena- ren. De woedende functiona rissen hebben namelijk beslo ten eind volgende week het werk maar liefst een heel uur neer te leggen. En of dat nog niet genoeg is, worden wan betalers niet meer afgesloten. Nog verdergaande actiemid delen als een halve dag sta ken, een demonstratieve op tocht door de stad en stipt heidsacties worden voorals nog niet in de strijd gewor pen, zulks ongetwijfeld tot op luchting van leden van het college van beheer. Die zijn blij dat ze met ambtenaren uit een provinciestadje te maken hebben. In Amsterdam zou den ze die splinternieuwe electriciteitscentrale er allang uitgegooid hebben. Kwelgeest (1) Radio Freewave is een ware kwelgeest voor de Leidse po litie. Een andere conclusie is niet mogelijk nu de piraat weer in de ether is. Nog wel na een actie door de politie en de Radio Controle Dienst (RCD) die alle voorgaande overtrof. Bijna dertig man po litie werd ingezet bij invallen in panden in Noordwijker- hout en Leiden. En het resultaat leek bemoe digend: niet alleen werd er het nodige materiaal in beslag genomen (platen, cassettes en allerlei apparatuur), ook trof de politie administratie aan. En die papieren willen nog wel eens de ondergang van een bedrijf betekenen, of ten minste nog meer verdachte feiten boven water brengen. Het summum van de inval was waarschijnlijk de aanhou ding van een 22-jarige inwo ner van Noordwijkerhout, die op z'n dooie gemak de pro gramma's voor de volgende dag zat te monteren, toen de politie hem in zijn nekvel greep. Dat was nog niet eer der gebeurd in alle 38 (of 39) keren dat de politie iets tegen Freewave had ondernomen. Wat wellicht al gevreesd werd bij de politie en de RCD, werd dezer dagen dus be waarheid: Freewave keerde terug. Helaas ook de meer dan irritante reclames van de plaatselijke middenstand, maar dat is bijzaak. Of toch niet? Want die commercials zijn niet alleen om niet aan te horen, ze vormen eerst en vooral de bron van inkomsten van Freewave. Kwelgeest (2) Getuige de snelheid waarmee de piraat na elke actie van de politie weer in de lucht terug keert, gaat het om grote be dragen. Het steeds maar weer nieuwe platen, cassettes en draaitafels kopen, kost een lieve duit en getuige de popu lariteit van de zender hebben de middenstanders daar best een aardig bedrag aan contan ten voor over. Het kan niet anders, of de we deropstanding van Freewave heeft de politie en de RCD een stevige kater bezorgd, want de bedoeling van de ac tie op 12 maart was natuurlijk Freewave voor eens en altijd het zwijgen op te leggen. Zei de politie zelf niet dat er „maanden van intensief on derzoek" vooraf waren ge gaan aan de alles beslissende slag? Een slag waarbij alle voorgaande acties, zo'n veer tig in getal, in het niet zouden vallen. De verklaring, waarmee de politie deze week reageerde op het weer in de ether ver schijnen van Freewave („het was slechts de bedoeling de piraat in te tomen"), komt in dat licht niet erg geloofwaar dig voor. Zo'n grote actie met zo'n ge ring resultaat. Dat móet pijn doen. LEIDEN Studenten en belangstellenden kunnen aan de Leidse universiteit een collegereeks volgen over „De eeuw van Constantijn Huygens. De Nederlandse Republiek in de Gouden Eeuw". Het eerste college werd afgelopen maandag gegeven en het laatste staat voor eind mei op het programma. Organisator is de Leidse subfaculteit geschiedenis. De colleges worden gegeven in het kader van de Erasmus-colleges over een historisch onderwerp. Ze zijn gericht op een breed publiek en kunnen tevens dienen als keuzevak voor studenten. De colleges zijn vrij toegankelijk en worden gegeven in het Centraal Facul teitengebouw aan de Clevenngaplaats in Leiden, steeds op maandagavond van 18.45 tot 20.15 uur. Rond de figuur van Constantijn Huygens (1596-1687), wiens sterfjaar in 1987 wordt herdacht, worden diverse aspecten be licht van de Nederlandse cultuur in de Gouden Eeuw. Sprekers zijn docenten van de Rijksuniversiteit Leiden, de Vrije Univer siteit Amsterdam en de Technische Universiteit Twente. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het secretariaat geschiedenis. Doelensteeg 16, tel. 071-272651. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in •houder, vlakgom. lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Saam:. Adres. Telefoon:(voo' controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: /plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer I 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). I CeicbeSouAOAit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13