De korte droom van Duisenberg Videobezit over 2 miljoen-grens BELASTINGMUSEUM VIJFTIG JAAR Driekwart industrie gebruikt slecht gebouw Beurs van Amsterd Rabo overrompeld door rentedaling Fokker en Palthe willig ECONOMIE £cidóc6oirumt ZATERDAG 28 MAART 1987 PA^ ROTTERDAM Weini gen zullen het weten, maar aan de Rotterdamse Parklaan staat een Belas tingmuseum dat nergens ter wereld zijn evenknie heeft. Gratis toegankelijk bovendien en terecht, zal de bezoeker vinden die binnen ervaart hoe de Nederlander in het verle den door de fiscus ge plukt is. Mag daar mis schien wat tegenover staan? Deze bewaarplaats der overheidsfinanciën is op de kop af vijftig jaar oud, hetgeen gevierd wordt met een reeks bij zondere tentoonstellin gen. Gezien de gratis toegang mag het opmerkelijk heten dat mi nister Ruding, de zuinigste onder de zon toch, ondanks herhaald aandringen van con servator Pierre Crasborn, dit museum nooit heeft bezocht. Crasborn zegt zich wel een bezoek te herinneren van Duisenberg, toen die minister van financiën was. „Die hoorde van mij voor het eerst dat er vroeger ooit belas ting op geld is geheven. Dat ging zo. Je moest 100 gulden inleveren. Daarvoor kreeg je 85 gulden terug en die waren gestempeld met de zogenaam de klop, de wapentjes van Holland en Zeeland. De maat regel werd uitgevaardigd in het eerste plakkaat van Wil lem de Zwijger uit 1572. Hij had het geld nodig om de Tachtigjarige Oorlog te bekos tigen. Toen Duisenberg dat hoorde, van die belasting op geld, zag ik hem even weg dromen. Ik zag hem denken: misschien ook iets voor mij? Dus heb ik hem snel verteld dat de maatregel maar een jaar van kracht is geweest omdat hij niet effectief bleek. Hij viel niet te controleren en zo'n belasting is geen goeie; die moet je niet heffen. Maar ik zag Duisenberg even dro men". Smokkel Belastingmuseum „Prof. dr. Van der Poel" heet de be waarplaats der overheidsfi- Conservator Crasborn bij de racefiets waarop de vermaarde wielrenner John Braspenninxs over rulle Zandweggetjes van België naar Nederland koerste. „De spatborden en het zadel waren hol. In die spatborden smokkelde „d'n Bras" jenever en in het holle zadel sigarettenvloeitjes". nanciën voluit, aldus de naam van zijn oprichter erend. 10.000 bezoekers per jaar, maar dat zouden er van Cras born zeker 20.000 mogen zijn. De naam legt een drempel, vreest hij. „Een mens gaat niet vrijwillig naar een belas tinginspecteur, dus ook niet naar een belastingmuseum. Maar wie eenmaal over de drempel is, vergeet binnen een halve minuut dat hij een domein van de fiscus betre den heeft, zo veelzijdig zijn we. Het is onvoorstelbaar wat we allemaal in huis hebben". Op de kop af vijftig jaar be staat de collectie en dat feit wordt van april tot december met speciale tentoonstellingen gevierd. De eerste gaat aan staande woensdag van start met een officiële opening, door staatssecretaris Koning van financiën, en belicht „De geschiedenis van het Belas tingmuseum". De laatste heet „Van ganzeveer tot terminal" en gaat over de manier waar op de belastingdienst koploper is geweest bij de automatise ring van Nederland. Daartus sen heeft Crasborn echter een publiekstrekker voor de va kantiemaanden in petto: een expositie over smokkel. Sinds de EG een feit is, zijn de smokkeloorlogen aan de landsgrenzen verleden tijd, maar in het Belastingmuseum leeft de herinnering voort aan smokkelaars die per pantser wagen opereerden, rookgor dijnen legden, het wegdek on der de olie zetten of kraaiepo- ten lieten regenen teneinde achtervolgende douaniers kwijt te raken. Zout Crasborn weet van de vreemdste soorten vormen van belastingheffing in het verleden. „Laat ik het zo zeg gen. Op alles hieven ze vroe ger belasting. Op alles wat roerend was, echt honderden en honderden spullen. Ik denk dan ook dat de belas tingdruk toen nauwelijks la ger was dan nu. Sir William Temple, gezant van Engeland in Den Haag, schreef in 1668 aan zijn vorst Karei II: In Holland is alles belast behalve lucht en water. Hier, een heel merkwaardige uit 1811, name lijk voor het gebruik van haarpoeder op rond of gekapt haar, paruik en tourtje. En de belasting op zout natuurlijk, een heel typisch grapje. Zout kostte bijna niets, maar toch nog gauw even belasting hef fen. Dat gaf indertijd ook de nodige smokkel. België schaf te in 1870 de belasting op zout af, maar Nederland verhoog de hem juist. En daar kwa men ze, de zout-pungelaars. Met zakken zout van 50 kilo op de nek in het donker de grens over. Niet gering. Ik heb het eens nagegaan voor tien grensplaatsjes. Alleen daar al werd in een jaar 57.000 kilo zout gesmokkeld. Ach, tegenwoordig heb je die heffingen ook, maar nu zijn ze versluierd. Ze zitten in de omzetbelasting, in de BTW. Of je belastingheffing ooit po pulair kunt maken? Daar heb ik vaak over gefilosofeerd, maar ik denk dat het niet gaat. Wat ze ook doen met die gratis belastingtelefoon en zo, wanneer het aanslagbiljet in je brievenbus ploft, moet je van goede huize komen, wil je de belastingdienst aardig vin den. Anderzijds kan de we reld nu eenmaal niet draaien zonder belastingen. Ik zeg al tijd: geen belasting, geen ge schiedenis en geen toekomst. Je ziet het door heel de histo rie heen. Belastingheffingen kwamen er pas wanneer bij bij een volk een zekere mate van beschaving ontstond. Be schaving en belasting, de één kan niet zonder de ander". Collectie Vijftig jaar belastingmuseum. Een collectie van ruim 20.000 geïnventariseerde objecten. Daarnaast zeker 80.000 objec ten die nog niet zijn geïnven tariseerd. „We missen er ge woon de mankracht voor. We zijn er elke dag mee bezig". Alles wat zich denken laat tussen een 3000 iaar oude Egyptisch grafbeeldje en een hedendaagse clandestiene sto kerij, staat, hangt, ligt of leunt in de Rotterdamse Parklaan bij elkaar. Nergens elders ter wereld vind je iets vergelijk baars, weet Pierre Crasborn die het sinds 1972 allemaal be heert, met grote stelligheid. „Het unieke is dat wij een museum voor de geschiedenis van de overheidsfinanciën zijn, met bij voorbeeld ook aandacht voor randgebieden als het geldwezen, de staatslo-- terij, de waarborg, het kadas ter. En alles zichtbaar ge maakt via een schat aan schil derijen, tekeningen, prenten, aardewerk, porselein, tin, meubels, munten, penningen, noodgeld, fiscale zegels, stem pels, werktuigen, instrumen ten, noem maar op. Plus een bibliotheek met 20.000 boe ken". Kanon Alles vergaard door prof. dr. J. van der Poel ook. Dat vormt een verhaal apart. „Hij is begonnen als belastingin specteur te Rotterdam", schudt Crasborn uit de mouw. „Daar kreeg hij in de jaren dertig de opdracht om ad junct-inspecteurs voor de dou ane op te gaan leiden en on middellijk besefte hij dat hij materiaal nodig zou hebben teneinde zijn leerlingen theo retisch en praktisch te kun nen vormen. Met die doelstel ling is het begonnen, maar daarnaast moet Van der Poel natuurlijk een verwoed verza melaar zijn geweest, want an ders krijg je zoiets nooit bij el kaar. Niet te stuiten was die man. Op 10 mei 1940, tijdens het bombardement van Rot terdam, is zijn hele collectie in vlammen opgegaan. Ieder an der zou de moed in de schoe nen gezonken zijn, maar niet Van der Poel. Die begon ge woon van voren af aan". „Na de oorlog had hij, geloof ik, een kringetje van dona teurs opgebouwd. Reders, ha venbaronnen. Ze gaven hem geld en hij gaf dat weer uit op veilingen. Het aanbod was na de oorlog enorm en de prijzen bleven bijgevolg erg laag. Al les was onzeker in die dagen. De mensen wisten niet wat hun boven het hoofd hing. Spulletjes bewaren leek zin loos. Baar geld, daar had je meer aan. Een soort nationale uitverkoop was het en daarin heeft Van der Poel toen zijn grote slag geslagen". Voetspoor Een museale geweldenaar. Wat valt er in zijn voetspoor nog te doen?" Qua uitbouw van de collectie niet bijster veel meer", beaamt Pierre Crasborn. „In zijn algemeen heid voltrekt het belasting- werk zich tegenwoordig op papier. Oninteressant voor het publiek. Hoogstens ge schikt als studiemateriaal". Dan klaart zijn gezicht op. „De automatisering bij de be lastingdienst, daar zie ik nog wel mogelijkheden. Na de oorlog is er dat rekencentrum van ons in Apeldoorn geko men. Het heeft mijn grote in teresse. Ik denk aan die eerste computer die ze er hebben. Een ding met 1500 radiobui zen. Hier in Rotterdam kun nen we hem niet tentoonstel len, nee. Het bakbeest zou door de vloer zakken. Maar in Apeldoorn wel. Hij past bin nen de tentoonstelling „Van ganzeveer tot terminal" die daar eind september open gaat. Misschien kunnen we er voor het publiek iets blijvends van maken. Dat zou mooi zijn". Flexicoker Esso gereed De flexicoker-raffinaderij van Esso in de Botlek is deze week offi cieel in gebruik gesteld. In de modernisering van de bestaande raffinaderij en de bouw van de flexicoker, waarin zware stookolie voor bijna 100 procent tot lichte produkten zoals benzine en ke rosine wordt „gekraakt", is 2,8 miljard gulden geïnvesteerd. Met de bouw, die voor zeventig procent door Nederlandse bedrijven werd uitgevoerd, waren 12,8 miljoen manjaren gemoeid. Esso heeft milieuvoorzieningen aangebracht waardoor stank-, stof- en geluidsoverlast voor de omgeving tot een minimum be perkt blijven. Volgens Esso heeft dan ook niemand in de omge ving gemerkt dat de raffinaderij, die nu officieel is geopend, al in augustus vorig jaar is opgestart en sindsdien produceert. AMSTERDAM Bijna driekwart van de Nederlandse indus triële bedrijven maakt gebruik van een matig of slecht gebouw. Bezien naar gebruikskwaliteit scoort slechts 46 procent „goed", terwijl een derde alleen door verbouwingen en/of uitbreidingen zijn huisvesting bruikbaar kan houden. Ruim een derde vindt de Tokatie waarop men werkt „minder goed". 17 procent van de be drijven heeft al besloten ergens anders heen te gaan. Dat staat in een deze week gepubliceerd onderzoek van het Economisch In stituut voor de Bouwnijverheid (EIB) in Amsterdam naar de kwaliteit van industriële bedrijfshuisvesting. Volgens het EIB hangt de matige kwaliteit van de bedrijfshuisvesting samen met de hoge gemiddelde leeftijd van 32 jaar. Bovendien is de nieuw- bouwproduktie lange tijd gedaald: van 2,5 miljard gulden in 1970 tot 700 miljoen in 1983. Het herstel dat daarna plaatshad was kennelijk nog onvoldoende om de achterstand in de investerin gen op dit gebied weg te werken. De kwaliteit van huurpanden steekt duidelijk ongunstig af bij die van gebouwen in eigendom. In het westen van het land is echter voor wat betreft de bouwtechnische kwaliteit juist het omgekeerde het geval: hier zijn de eigen gebouwen vaker van matige of slechte kwaliteit dan de gehuurde gebouwen. Gemid deld heeft een kwart van de bedrijven zijn gebouw in huur. In het Westen is dat een derde. DEN HAAG Deze maand is het aantal videorecorders in ons land de twee miljoen-grens gepasseerd: in 35 procent van de huishoudens is zo'n apparaat aanwezig. Vorig jaar importeerde óns land het record-aantal van 681.054 videorecorders, in 1985 ging het om ruim 600.000 en in 1984 om ruim 552.000 recorders. Het totale videopark had eind vorig jaar een omvang van 1.935.085 exemplaren, in januari 1987 kwamen er ruim 34.000 re corders bij, waarmee het totale recorderbezit de twee miljoen- grens passeerde. Van marktverzadiging of stagnatie is nog geen sprake; wel zakte het prijsniveau van de geïmporteerde recorders verder naar ge middeld 986,-. In Nederland worden gèen videorecorders geproduceerd (Phi lips importeert uit haar fabriek in Oostenrijk). Europa echter neemt als leverancier van videorecorders een steeds belangrij kere plaats in, ten koste van importen uit het Verre Oosten. Vo rig jaar verdrong West-Duitsland Japan van de eerste plaats met bijna 300.000 recorders tegen ruim 200.000 stuks. Uit het Verre Oosten valt de snelle opkomst van Zuid-Korea als leverancier op. Aldus blijkt uit cijfers van het CBS. BhLD V JvAG GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 27270 - 27770 27070 - 27570; onbewerkt bewerkt 29370 29170 bewerkt Opgave: Drijfhout, A'dam AMSTERDAM De Rabo bank lijkt enigszins overrom peld door de rentedaling, die zich na lang wachten begint af te tekenen. De bank begon gis teren met de afgifte van pand brieven van de Rabohypo- theekbank op voorwaarden die de beleggers zo het water door de mona deden lopen, dat er gisterochtend vroeg een ware run op de stukken ont stond. De Rabobank staakte daarop ijlings de afgifte, omdat zij de stukken kenneliik te goedkoop aan de man had gebracht. Op de transacties die al vóór de officiële openingstijd van de beurs waren gedaan, liet de Rabobank een korting van 70 procent toepassen, wat zeggen wil dat iedere koper van het bedrag waarop was ingeschre ven, maar 30 procent kreeg toegewezen. De maatregel werd enkele uren later terug gedraaid nadat beurshandela ren hevig ontstemd waren ge raakt. Voorbeurs was al voor naar schatting enkele honderden miljoenen aan pandbrieven af gegeven. Een handelaar schat dat er voordat de beurs offi cieel opende al tussen f 200 en ƒ300 miljoen aan pandbrieven was afgezet. De voorwaarden logen er dan ook niet om. De pandbrieven droegen een ren te van 6,25 procent bij een af- giftekoers van 99,50. „De voor waarden waren te mooi, ze hebben kennelijk de markt niet goed ingeschat", aldus een beurshandelaar. De afgifte- koers van dergelijke stukken moet twee dagen van te voren worden vastgesteld. De werkelijke rente van de Rabostukken komt door de af- giftekoers van 99,50 iets boven 6,25 procent te liggen, terwijl de marktrente, die tot nu toe op ongeveer 6,25 procent lag, in de richting van 6 procent lijkt te gaan. Het korten op transacties als die in de Rabostukken is een uiterst ongebruikelijke maat regel, die de beurshandelaren danig tegen de haren bleek in te strijken. Zij hadden reeds gekocht en weer doorgeplaatst bij hun klanten. „Een blama ge", aldus een handelaar. „Je kunt niet zomaar op eerder ge dane toezeggingen terugko men". De Rabobank bleek ook zelf te vinden dat deze maatregel niet door de beugel kon en maakte in overleg met de commissaris voor de notering de maatregel tegen het einde van de och tend ongedaan. „Als bank heb je dat aanbod gedaan, daar moet je je dan aan houden. Wij vonden dat de handelaren ei genlijk wel gelijk hadden", al dus een woordvoerder van de Rabobank. AMSTERDAM - Twee fond sen sprongen er vrijdag uit op het Danmrak. Op de actieve markt was dat Fokker, op de lokale markt Palthe. Fokker zou vrijdag met de jaarcijfers over 1986 komen, en daarop werd flink ingedekt: het slot kwam op ƒ51,50 en dat was f 7,20 meer dan donderdag was betaald. Palthe zag de aankon diging dat zij na elf jaar weer dividend gaat betalen beloond met een vooruitgang van 21,50 op ƒ110. De Amsterdamse beurs was weer een obligatiebeurs. Van de totale omzet van 1941 mil joen namen de aandelen maar f 657 miljoen voor hun reke ning. De obligatiemarkt was door de duidelijk dalende ren te vriendelijk gestemd. De aandelenmarkt markt be gon aarzelend hoger, maar trok later gestaag aan, zodat aan het eind van de dag toch vaak behoorlijke winsten wa ren onstaan. Van de interna tionals sloot Unilever de dag f 12,50 beter af op 583 en Akzo 2,80 beter op 145. Ook de banken waren vast gesteld en bij de verzekeraars ging Amev voorop. Winst was weg gelegd voor uitgever VNU, voor Wessanen, Bols, Océ-van der Grinten en Internatio- Müller. Goed bedrijfsnieuws oefende behalve bij Palthe ook op an dere lokale fondsen invloed uit. De hogere winst en meer dividend bij Twijnstra en Gudde leverde 8 winst op en de gestegen winst bij Indus- trieele Maatschappij betekende een 6,50 hoger koers. Op de parallelmarkt was Na tionale Borgmaatschappij 3 beter, Verkade steeg nu 12 en Crown van Gelder begon fors lager, maar verliet de beurs 4,20 beter. De optie- beurs sloot de dag af in een opgewekte stemming. BIJLAGE BIJ UW KRANTi He INFORMATIE OVER FILMSW j THEATER, RECREATIE,EXPTom EN EEN COMPLETE AGEj LEIDEN Groente- en fruit maart: andijvie: 215-285; 1100; postelein: 450—460; i 185-280; spinazie: 57-97; )eil nons-bakje: 120-122; ui© winterpeen: 12-17; witlof: 0/"Z sla: 36-55; radijs: 63-72; se 97; paprika st.: 50-75; pair te, amsoi: 105-140; komkommt/w^ 115, 60/: 117-119, 50/: 104', 92-96, 35/: 75-78, 30/:54-6Pei/ krom: 116-126; tomaten ln v 2770; b: 2270; c: 2310; ar.hage 2320; cr: 1870; ccr: 1570. nba£ KAASMARKT ALKMAAR j me Commissienoteringen In giQg j

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10