'en Haag moet lang wachten p nieuwe VS-ambassadeur Unieke fotocollectie koningin Victoria te zien in Londen VS is een oude rommelpot geworden laxi in Argentijnse hoofdstad verplaatst ii zeiaar stervende: a oep gevangenenruil tie Chin A Sen in „donderslag" Ayr Bevrijdingsraad ut je ht[ snuitje tins zien voor* vere^ htbnofrtü IJ Jkoth.lin. Villim i Jj noj héél reel De Franse ontwerper Yves Saint Laurent re kent af met oversized kleding. PARIJS Kort en strak gesneden. Dat wordt conclude rend uit de shows van deze week in Parijs de komen de wintermode. Weg met de vorm loze, lange rokken en oversized blou ses. Voor de mode bewuste vrouw wordt de kleding minder comfortabel, maar voor de man nen des te aantrek kelijker, zo blijkt uit Parijse wintermode: Minder comfortabel, meer aantrekkelijk de minirokjes van Chanel en de geraf fineerde pakjes van Givenchy en Saint Laurent. Parijs vertoonde deze week ook een overvloed aan jas sen lang als kort van (kunst-)leer, mohair en mink. De korte jas is het meest geschikt voor de werkende vrouw, hoewel wit satijnen en zwart fluwelen ontwerpen zich ook goed lenen voor het uitgaansle ven. Volgens Saint Laurent en Laroche moet daar wel een strakke korte avondjapon onder in zogeheten Broad way Stijl. Opmerke lijk is dat zwart nog steeds de meest sjie- ke kleur is voor re cepties en feestjes, maar dan wel gede coreerd met tel-af- stekende riemen en opvallende juwelen. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Het ziet er naar uit dat John Shad, de nieuw benoemde Amerikaanse ambassa deur in Nederland, zich voorlopig nog niet in Den Haag zal neerlaten. In di plomatieke kringen in Washington wordt ver wacht dat de goedkeuring van Shad's benoeming door de Amerikaanse Se naat nog enige tijd op zich zal laten wachten. Aan die goedkeuring gaan verho ren door de Senaatscom missie voor Buitenlandse Betrekkingen vooraf die wellicht meer tijd in be slag gaat nemen dan aan vankelijk was verwacht. Het is namelijk niet uitgeslo ten dat Shad, die nu voorzitter is van de Effecten en Aande len Commissie (SEC), tal van vragen moet beantwoorden over de financiële schandalen die Wall Street teisteren en die al hebben geleid tot de arresta tie van zeer grote aandelen handelaren. In New York wordt John Shad gezien als de eerste SEC- voorzitter die erin slaagde een aantal niet door de wet toege stane praktijken in de handel van aandelen en effecten te stoppen. Dankzij diepgaande onderzoeken van de SEC kon den aandelenhandelaren, die miljoenen verdienden door on eigenlijke gebruik te maken van de kennis van op handen zijnde bedrijfsfusies, worden gepakt. Shad's benoeming in Den Haag werd eerst opgehouden door het aantreden van een nieuw Congres in januari. Daarna kwamen de Wall- -Streetschandalen aan het licht, en bij het onderzoek daarnaar kon Shad niet wor den gemist. Vervolgens ont vouwde zich de Iran-affaire die het Witte Huis verlamde, als gevolg waarvan een reeks politieke benoemingen op de lange baan werd geschoven. Wanneer Shad in het Congres wordt verhoord is nog niet be kend. Een bijkomend pro bleem is het vinden van een geschikte opvolger voor Shad als voorzitter van de SEC. De nieuwe ambassadeur kan zijn post bij de SEC onmogelijk verlaten zonder dat zijn opvol ger is benoemd. De verhoren van die opvolgei in het Congres gaan extra veel tijd in beslag nemen omdat tal van senatoren precies willen weten hoe de nieuwe SEC- -voorzitter de Wall-Streetpro- blemen gaat aanpakken. Pas als dat alles achter de rug is kan John Shad naar Den Haag afreizen. Bij het terugtreden van presi dent Reagan in januari 198S moet Shad formeel zijn ontslag indienen. De kans bestaat dat als er een nieuwe Republi keinse president wordt geko zen, Shad nog enige tijd op zijn post kan blijven. Maar wordt er een Democrati sche president gekozen, dan is het vrijwel uitgesloten dat Shad in Den Haag kan blijven. In dat geval zou zijn ambassa deurschap wel eens korter dan VA jaar kunnen duren. Daar om is er, ook vanuit het Con gres, bij Shad op aangedron gen van de ambassadeurspost af te zien. Shad heeft dat evenwel geweigerd. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Britse koningin Victoria was in haar tijd verzot op foto's. Zij verzamelde talloze portretten en kiekjes, niet alleen van haar eigen kroostrijk gezin Victo ria en haar Duitse prins- -gemaal Albert hadden negen kinderen maar ook van prominente figu ren, beroemdheden bur gers. Foto's uit haar rijke verzameling worden mo menteel voor het eerst geëxposeerd in de Queens Gallery in Londen. „Crown and Camera" (Kroon en Camera) heet deze merkwaardige expo sitie, gewijd aan de Britse koninklijke familie en de nog zeer nieuwe fotogra fie, van 1842 tot 1910. Als liefhebbers van fotografie waren koningin Victoria en prins Albert echte pioniers: de jaren van hun huwelijksleven (1840-1861) vielen samen met een tijdperk waarin enorme vooruitgang werd gemaakt op fotografisch gebied. Wat eerst niet veel meer dan een expe rimenteel tijdverdrijf was, ontwikkelde zich in die perio de tot een geaccepteerde vorm van expressie, een moderne nieuwe kunst De collectie biedt dan ook talrijke kunst zinnige opnamen, echt vak werk, gemaakt door mensen die in die tijd een goed oog hadden voor fotografie. Het oudste gekende koninklij ke fotoportret is er een van prins Albert en gedateerd 1842. Het werd gemaakt door ene William Constable. Voor zijn tijdgenoten was dit por- prinsessen van dichtbij gezien tret een openbaring, want tot in hun alledaagse werkelijk- dan toe hadden „gewone heid. In 1861 stemde koningin mensen" nog nooit koningen Victoria toe tot de versprei en koninginnen, prinsen en ding en verkoop van een por- De hertogin van Albany met haar kin deren. -y Koningin Vlc- torla, gefoto grafeerd In 1854. tret van haarzelf, gemaakt door de fotograaf Charles Clifford. Dat was het begin van een lucratieve handel in koninklijke foto's die in Lon den nog altijd floreert. De mooiste is een groepsfoto van negen regerende vorsten in vol militair ornaat, ge maakt op het kasteel van Windsor. Op deze afbeelding zit George V van Groot-Brit- tannië, koning Frederik VIII van Denemarken, gezeten naast koning Alfonso XIII van Spanje. Staande achter deze drie koning Haakon VII van Noorwegen, koning Fer dinand van Bulgarije, koning Manuel van Portugal, keizer Willem II van Duitsland, ko ning George I van Grieken land en koning Albert van België, allemaal zwaar gede coreerd, netjes gekapt en in drukwekkend besnord. Op de tentoonstelling hangen ook een knappe jeugdfoto van de latere koningin Wilhelmina van Nederland, circa 1890-1895 en kolonel Cody, beter gekend als „Buffalo Bill". De schitterende foto's maken het mogelijk met eigen ogen bijna anderhalve eeuw terug te kijken, want voor de camera bleef zelfs toen al praktisch niets verborgen. _[ENLAND ■AG "~;uramp verzwegen W Sovjet-Unie [^U Het waterbekken van Rybinsk, ^Mde grootste stuwmeren in de Sovjet- zwaar vervuild door giftige stoffen. de krant „Komsomolskaja Pravda" Q^lgemeld. De giftige stoffen kwamen ^üinvmeer terecht, nadat in januari bij BAisch bedrijf in Tsjererepovets leidin- gesprongen door de vorst. Volgens probeerden de plaatselijke autoritei ongeluk te verzwijgen en namen zij ang wachten maatregelen. Het blaa de autoriteiten van Rybinsk ook eer- 12.80 jeu-ongelukken geheim hebben ge- 18 50 De industrie in Tsjerepovets zou I8i» 150 miljoen kubieke meter afvalwa- »t stuwmeer lozen. Het grootste deel u'j04 is onvoldoende gezuiverd, terwijl 4 10.80 eelfs helemaal niet gezuiverd is. 16.10 Arts verdoofde en verkrachtte zijn patiënten (Van onze correspondent) BONN Een 59-jarige arts uit Oer-Erkenschwick moet in de Duitse deelstaat Noordrijn- -Westfalen 5Vi jaar uitzitten. De rechtbank van Reckling hausen achtte bewezen, dat de arts tussen december 1984 en juli 1985 in tenminste 35 geval len vrouwelijke patiënten zon der noodzaak onder volledige narcose had gebracht en dat hij tenminste twee van hen seksueel heeft misbruikt. In een geval achtte de rechtbank verkrachting bewezen. Rustig protest tegen sluiten mijnen België (Van onze correspondent) BRUSSEL Tussen de 1.500 en 2.000 Belgische mijnwerkers hebben gisteren in Brussel op een rustige en ordelijke manier geprotesteerd tegen de sluiting van de steenkoolmijnen in Eis- den, Winterslag en Waterschei. Hoewel de politie en rijkswacht daarop meer dan berekend wa ren tussen de demonstratie- route en de regeringsgebouwen waren prikkeldraadversperrin gen opgeworpen deden zich geen ongeregeldheden voor. het grootstedelijk leven geweest. Hij wist alles en zijn gevatheid en welbe spraaktheid waren spreekwoordelijk. Dat is nu dus niet meer zo. De cabbie meestal een groezeli ge, vermoeide en nauwelijks Engels sprekende man uit een ver en vreemd land vraagt de reiziger waar hij naar toe moet. De reiziger noemt opge wekt het adres. De cabbie wil vervolgens weten in welke wijk dat is. Dan vraagt hij over welke grote doorgangs- gweg die wijk het makkelijkst te bereiken is. Tenslotte wordt met behulp van vele stadsplat tegronden en veel gebarentaal vastgesteld waar de reiziger zijn moet. Is de reiziger thuis in de stad, dan ziet hii zich meestal ge noodzaakt de cabbie voortdu rend te instrueren en hem praktisch naar zijn eindbe stemming toe te praten. En dat alles gebeurt dan in een wan kel, versleten automobiel dat rammelt en kreunt en waar van het motorgeluid nog het beste met een versleten rom melpot te vergelijken is. Het leger taxichauffeurs in steden als New York, Was hington, Dallas, Chicago, Los Angeles en Miami bestaat voor meer dan driekwart uit emi granten. In New York verte genwoordigen de cabbies 82 nationaliteiten. De helft woont ïleid&i QowvCurA vrijdag 27 maart i987 pagina 7 Zweedse bedrijf Nobel geeft wapensmokkel toe STOCKHOLM De directeur van de Zweed se firma Nobel heeft gisteren toegegeven dat de dochteronderneming Bofors zeker twee keer wapens en munitie ter waarde van in to taal ruim 100 miljoen gulden naar oorlogvoe rende landen gesmokkeld heeft. Hij zweeg echter over de bestemming. Dit is gemeld door het weekblad Veckans Affarer. Nobel is wel van plan de illegale transacties bekend te maken, zo zei directeur Carlsberg in een reac tie op het bericht. Tegen Bofors loopt een on derzoek in verband met illegale leveranties aan Iran. De directeur van dit bedrijf, Ardbo, die twee weken geleden aftrad, heeft ontkend dat er illegale leveranties zijn uitgevoerd. Voor alle exporten was toestemming van de regering verkregen, zei Ardbo, maar dit is te gengesproken door premier Carlsson. minder dan drie jaar in de stad. Meer dan de helft komt uit andere taalgebieden en heeft niet de vooropleiding die het snel aanleren van het En gels mogelijk maakt Dat de emigranten het Ameri kaanse taxibedrijf grotendeels domineren is te wijten aan de arbeidsomstandigheden, die zeer slecht zijn. De taxichauf feur is niet meer in dienst van het taxibedrijf, zoals dat vroe ger het geval was, maar sluit een soort lease-contract af met de taximaatschappij. Hij telt per dag tussen de 75 en 100 dollar neer voor de wagen waarmee hij op pad wordt ge stuurd. Hij moet lang en intensief werken in een verkeer dat vooral in de binnensteden een complete chaos is geworden. De cabbie brengt vele kostbare uren in files door. Hij doet zijn uiterste best om allerlei op stoppingen te ontwijken en hij vloekt en claxoneert zich zo goed en zo kwaad als het kan door de chaos heen. Als het hem tegenzit verdient hij op een dag net genoeg om de lea se te kunnen betalen. Overigens worden in New York plannen gemaakt om „het produkt te verbeteren". Nieuwe taxichauffeurs zouden verplicht worden tot het vol gen van een cursus van 20 uur. Op die cursus leren de chauf feurs kaartlezen en hoe ze het publiek hoffelijk tegemoet moeten treden. Of dat alles veel zal helpen mag worden betwijfeld, zolang dit beroep het slechts betaalde en meest slopende blijft dat Amerika kent. In New York is sprake van ar beidsonrust Toen het vorig jaar miljoenen mensen naar de. stad trokken om de heringe- bruikname van het vrijheids beeld te vieren, dreigaen de 30.000 taxi-chauffeurs in sta king te gaan. Dankzij het in grijpen van het stadsbestuur kon die ramp op het nippertje worden gekomen. Het enige dat de cabbies met hun actie hebben bereikt is dat het grote publiek zich bewust is geworden van de vaak el lendige omstandigheden waar onder ze hun laagbetaalde werk moeten doen. BUENOS AIRES De Ar gentijnse hoofdstad wordt verplaatst van het overvolle Buenos Aires naar het afge legen Patagonië. Het plan van president Alfonsin, dat is bedoeld om Buenos Aires te ontlasten en de politieke en economische macht te de centraliseren, werd gisteren goedgekeurd door de Senaat Als gevolg daarvan moeten tienduizenden ambtenaren waarschijnlijk al in 1989 zo'n 1000 kilometer naar het zui den verhuizen. De kosten van het verplaatsen van de hoofdstad worden op tien miljard gulden geschat. Ar gentinië heeft enorme bui tenlandse schulden. Eerste details over „trainingskamp" Demjanjuk bekend JERUZALEM In het proces tegen John Demjaniuk heeft een Westduitse openbare aan klager gisteren in haar getui genverklaring de eerste details bekendgemaakt over een „trainingskamp" waar Dem janjuk in de Tweede Wereld oorlog door de nazi's zou zijn opgeleid tot kampbewaarder. Helge Grabitz vertelde de rechtbank dat in dit trainings kamp, Trawniki, en een ander werkkamp in het district Lu blin in Polen in totaal 42.000 joden om het leven zijn geko men. De 66-jarige Demjanjuk wordt ervan beschuldigd „Ivan de verschrikkelijke", de gevreesde beul van Treblinka, te zijn. Hij beweert het slacht offer van een persoonsverwis seling te zijn en zelf in een Duits krijgsgevangenenkamp gezeten te hebben. rrt (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De ar geloze reiziger die in een van de Amerikaanse mil joenensteden het vlieg veld of het station verlaat, denkt nog steeds goed en comfortabel uit te zijn als hij een taxi neemt. Die ar geloze reiziger gaat er wellicht vanuit dat met de. taxichauffeur een aardig praatje te maken valt over politiek, sport of stedelijke intriges. Immers, de „cab bie" is altijd de belang rijkste nieuwsbron van bij heldere hemel". Hoost ver wijt de oud-voorzitter dat hij dergelijke stappen neemt zon der dat anderen binnen het Surinaams verzet daarvan we ten en op een moment dat bin nen het verzet juist wordt ge probeerd onderlinge menings verschillen bij te leggen. Een zegsvrouw van conserva tieve Amerikaanse groeperin- §en liet in Washington weten at campagne wordt gevoerd om geld in te zamelen voor de rebellen van Brunswijk. Zij kondigde aan dat Chin A Sen, Jozefzoon en de Surinaamse zakenman Wijngaarde van daag in Washington de „Ver zetsbeweging van de Marrons voor de bevrijding van Surina me" presenteren. Hoost deelde verder mee dat Brunswijk leiders van het Su rinaams verzet in Nederland heeft uitgenodigd voor overleg in Oost-Suriname. Het zou gaan om een poging een eind te maken aan de verdeeldheid binnen het verzet. De uitnodi ging is gericht aan Glenn Tjon A Kiet en Mohammed Nasrul- lah van de Bevrijdingsraad, Paul Somohardio van Penda- wa Lima, André Haakmat van het Amsterdams Volksverzet, Chin A Sen en Jozefzoon. 3.50 1-02 BiO T De Amerikaanse gijzelaar Jesse Turner heeft in 5800 .o-opname gemeld dat de eveneens ontvoerde Alann «2.30 «rvende is. De video-band werd gisteren door de ont- afgeleverd bij het Libanese dagblad As-Safir. Volgens 5510 heeft Steen verlammingsverschijnselen, ademhalings- 7900 leden, hoofdpijn en andere pijnen door een onvoldoen- 6800 toftoevoer naar de hersenen. Steen slaat met zijn hoofd u ros muur a's hij hoofdpijn heeft, zelfs na het innemen van ide middelen. Steen en Turner horen bij de vier docen- 2500 le Universiteit van Beiroet, die eind januari door de Is- i«50 e Jihad zijn ontvoerd. Turner: „We dringen er bij onze 72.20 ten en familieleden op aan om naar Amerika en Israël om druk uit te oefenen want de oplossing voor onze 24 00 hgt daar. Het is zinloos om iets te ondernemen in Liba- 80 00S' Jihad wil Steen vrijlaten in ruil voor honderd Arabi- 39.30 angenen in Israël. Jeruzalem heeft dat inmiddels gewei- 22.70 ook de VS hebben gezegd geen druk te willen uitoefe- Ie regering Shamir, om de vrijlating te bewerkstelligen. 12Q0 ts dreigden aanvankelijk alle vier de mannen, drie 59 80 nen en een Indiër, te doden tenzij Israël bereid is in 81.00 erhonderd gevangenen op vrije voeten te stellen. Door 7000Bmst van de Libanese shi'ietenleider Nabih Berri is het 55 matum voor onbepaalde tijd uitgesteld. 80 00 verk. *^jg van de voorpagina) 2^66 RIBO De Su- ;e oud-premier Ju- mgney en de verzets- wtm Paul Somohardjo isteren in Frans- 855 .ia gearriveerd en r. g doorgereist naar Brunswijk's guer- ggg^es Langatabbetje lUjlmanseiland. ■Kdjo had al eerder aan- 49 i/ed dat hij zijn vrijheid- 60 ijléndawa Lima op Lan- 37 i/je wilde vestigen. 52 7/dney, ook in het Suri- 64 7/verzet actief, is het de 37 3ëer dat hij naar Bruns- "«V Hij gaat alleen „om poolshoog te te nemen", zoals hij na aan komst zei. Beiden droegen veel bagage met zich mee, maar ontkenden wapens voor Brunswijk bij zich te hebben. De Surinaamse Bevrijdings raad heeft afstand genomen van de activiteiten van haar ex-voorzitter, Henk Chin A Sen, die met steun van conser vatieve organisaties in de Ver enigde Staten geld probeert in te zamelen voor de. groep- Brunswijk. Dat heeft woordvoerder Ro meo Hoost gisteren verklaard in een reactie op de berichten dat Chin A Sen in Washington contact heeft gelegd met anti communistische groeperingen. Volgens Hoost komen de deze contacten als een „donderslag >£E EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) StvxUvd Ultgcvartl/WMry Production*

Leidse Courant | 1987 | | pagina 7