IS KWALITEIT HERKENBAAR? Veel kritiek op inkomensverlies door beperkte basisverzekering Berging veerboot in beslissend stadium enaar Belangrijkste vondst volgt volgend jaar ngt >lse jssel de man RB6 lik De Graaf tegen wet die pensioenbreuk voorkomt Kamer: verhoging huur in nieuwbouw te fors Vervroegd pensioen kost ambtenaren te veel geld nva v lid Lid Gezondheidsraad klapt uit de school NENLAND fiekUcSotvMMit VRIJDAG 27 MAART 1987 PAGINA S ipaste liters voor idicapten laar rolstoel bedient irger een llchtvlekbe- s.. gnpersonal computer tij- Hoo| demonstratie op het im „Werken met een e meti" dat gisteren in Delft boonfehouden. Om haar verk.^eft ze een band met 7274.Je dat op een paneel trs kan schijnen. Door _^e op bepaalde letters lm schijnen, kan ze de l^rerker of de printer h. Anita is tot aan de ■^md en werkt op de af- Rdische registratie van instelling. srs. (Vervolg van de voorpagina) LEIDEN/SAKKARA Het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden had sinds 1975 in samenwerking met de Egypt Exploration Society in Londen in de woestijn bij het dorpje Sakkara, 30 kilometer ten zuiden van Cairo, naar het graf van Maya gezocht. De enige aanwijzing die de archeologen hadden was een oude plattegrond uit 1848 van de Duitse oudheidkundige Lepsius. Hij had destijds resten van de bovengrondse tempel gevonden, welke daarna weer onder het zand verborgen raakten. De gegevens van de kaart bleken achteraf niet te kloppen. Echter bij toeval stuitten de Leidse en Britse archeologen in februari vorig jaar op het on derste gedeelte van de drieduizend jaar oude rustplaats van de Egyptische „minis ter van financien en openbare werken". De kelderruimten van het graf bevatten zeer waardevolle wandschilderingen en inscripties. Wat zich in de graftombe daarboven bevindt, volgens de Leidse onder zoekers het allerbelangrijkste gedeelte, zal wellicht volgend jaar ontdekt worden. puntüwen ihoe Ier et Sinds drie weken VOIfillem Snoek (32) uit te ziiP Nederlandse verte- "diger van het k0$ huwelijkbemidde- eau Polonia Contact. Contact is een orga- lie al tientallen jaren tifl (arme) Poolse vrou- een westerse man te al 198^ V Al tweert niet op een toekomst voor Pool en als prostituées te Van „handel in vrou- de Polonia-contact- weten. „Natuurlijk we er wat mee, ir is het niet om te [olonia Contact is bij van Toezicht op de ibureaus niet bekend, llenden die uit een met Poolse vrouwen 18 en 60 hun keuze ;emaakt, moeten een in 220 tot 320 gulden „het een en ander" zo zegt Snoek. Hij- |wt als invalide bin- ook met een Poolse lse vrouwen volgens ider kieskeurig" zijn rlandse vrouwen. ld ntsoog t gezuiverd ^nunitie L" -NTSOOG Met de —de explosie van een »en granaat is gisteren jin gemaakt met het iren van munitie op id van Callantsoog. Na en voorbereiding heeft man sterke ploeg van SB^osieven Opruimings- It Culemborg circa zes- Ï«ne patronen en een Janaat gevonden. De was zo verroest, dat 12 7* plaatse moest worden gjien. Het schoonmaken 7[9jtot acht weken duren 14.9hodig geworden nadat 16.9hderen de afgelopen 11.7|ierden patronen had- ®pnden in een opgespo- ol van het strand. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Politieke partijen en tal van maat schappelijke organisaties en belangengroepen heb ben een stroom van kri tiek doen losbarsten op het advies van de com missie-Dekker over reor ganisaties ins de gezond heidszorg. Er is vooral veel verzet tegen de be perkte omvang van het basispakket voor de voorgestelde nieuwe volksverzekering tegen ziektekosten. Het ontbre ken van geneesmiddelen, kunst- en hulpmiddelen en fysiotherapie in dit pakket vraagt volgens de critici veel te zware of fers van de laagstbetaal den. Afgezien van deze bezwaren zijn er echter, met name in de politiek, ook positieve re acties op het feit dat de com missie-Dekker de bezem wil halen door de ingewikkelde structuur van de gezond heidszorg en de bijbehorende verzekeringen. De meeste waardering voor het advies kwam van de VVD en D66. Beide partijen vinden dat de commissie- Dekker met. al haar voorstel len op de goede weg zit, maar zij wensen wel nader onder zoek naar de inkomenseffec ten van de nieuwe volksver zekering. Het CDA onderschrijft het advies in grote lijnen en er kent dat „fundamentele in grepen in de gezondheidszorg geboden zijn". Bezorgd is het CDA echter over het drei gende koopkrachtverlies voor bepaalde groepen, in het bijzonder voor gezinnen met kinderen. Het buiten gebruik stellen van in totaal 12.000 ziekenhuisbedden lijkt vol gens het CDA op het eerste gezicht noodzakelijk, maar de christen-democraten willen hierover pas een definitief oordeel geven als er concrete voorstellen (over de zieken- heeft overigens ontkend dat dit haar bedoeling is. „Uiter- huizen die moeten fuseren of verdwijnen) op tafel liggen. Eigen bijdragen De kamerfracties van PvdA, PPR en PSP stemmen in met het principe van een unifor me volksverzekering. Zij vin den echter de wijze waarop de commissie-Dekker dit principe heeft uitgewerkt niet aanvaardbaar. Het draagkrachtbeginsel zou voor de gehele premie moeten gel den. De drie oppositiepartijen menen dat het basispakket in elk geval moet worden uitge breid met geneesmiddelen, kunst- en hulpmiddelen en fysiotherapie. Verder ver werpen zij de voorgestelde eigen bijdragen van patiën ten voor behandeling door een specialist (f 25 voor een verwijskaart en nog eens 25 voor een herhalingskaart). De PSP wijst zelfs alle vor men van eigen bijdragen af. Volgens de PPR kan het standaard- verzekeringspakket groter worden als de mensen met inkomens boven de 64.550 meer premie gaan betalen. De PvdA zet overigens ook vraagtekens bij de enorme vermindering van het aantal ziekenhuisbedden. Dr. Dekker zei gisteren bij de presentatie van het rapport, dat de commissie het „zeer zou betreuren als de politiek het pakket maatregelen in stukken zou hakken". „Alle onderdelen zijn onlosmake lijk met elkaar verbonden. Je kunt er niet zomaar een paar onderdelen uitlichten of er naar willekeur veranderin gen in aanbrengen", aldus Dekker. FNV wil acties De vakcentrales FNV en CNV laten weinig heel van het Dekker-rapport. De FNV noemt de plannen „een be dreiging voor de volksge zondheid, in het bijzonder voor de laagstbetaalden en chronisch zieken". Zij heeft al aangekondigd, acties tegen de voorstellen te zullen voe ren. Het CNV vreest dat ge zinnen met kinderen in de laagste inkomenscategorie er honderden guldens per jaar Dr. W. Dekker: „Je kunt er niet zomaar een paar onderdelen uitlichten of er naar willekeur veranderingen In aanbrengen". op achteruit zullen gaan. De twee vakcentrales bepleiten een groter basispakket, waar in ook tandheelkunde voor volwassenen is begrepen. FNV en CNV zijn tevens van mening dat de premie voor de basisverzekering geheel naar draagkracht moet wor den geheven en niet slechts voor een deel, zoals Dekker en de zijnen willen. Evenals de PvdA protesteren FNV en CNV tegen het door de commissie geopperde „re- situtiesysteem waarbij de verzekerden de rekeningen eerst zelf moeten betalen en het geld daarna pas mogen declareren bij de verzeke ring. De commissie-Dekker aard kunnen de meeste men sen dat niet opbrengen. Zij kunnen de de rekening eerst naar de verzekeraar sturen en met betalen wachten tot het geld is overgemaakt", al dus dr. Dekker. Werkdruk De AbvaKabo, de FN V-amb tenarenbond waarbij veel verpleegkundigen zijn aange sloten, zegt verbijsterd te zijn over het plan om nog meer ziekenhuizen te sluiten dan al de bedoeling was. „Dat be tekent niet alleen een verlies van enkele duizenden ar beidsplaatsen, maar ook een gigantische toeneming van de werkdruk bij het perso neel van de ziekenhuizen die over blijven", zei een woord voerder van de AbvaKabo. De organisatie voor midden standers KNOV ziet wel pluspunten in de voorstellen, maar noemt het volstrekt on aanvaardbaar dat vooral de kleine zelfstandigen zwaar de dupe zullen worden van het nieuwe verzekeringssysteem. Het VNO (werkgevers) vraagt zich af of de gewenste kostenbeheersing in de ge zondheidszorg wel te realise ren zal zijn. Verzekeraars Directeur R. Scheerens van de landelijke organisatie van particuliere ziektekostenver zekeraars sprak gisteren van een „prachtig rapport", hoe wel hij eraan toevoegde dat dit zijn persoonlijke mening was. „Ik denk dat de verze keringsmaatschappijen die bij ons zijn aangesloten zeer ver schillend zullen reageren. Volgens mij is een groot deel van de maatschappijen tegen inkomensafhankelijke pre mies. Ook denk ik dat er ver zekeraars zullen zijn die hui verig zijn voor de concurren tieslag die de commissie wil doen ontstaan, omdat natuur lijk nog lang niet te overzien is wat voor risico's je daarbij loopt. Maar ik vermoed dat er ook verzekeraars zullen zijn die een steviger concur rentie prima vinden omdat ze verwachten een groter marktaandeel te kunnen krijgen". De artsenorganisatie KNMG vindt het niet terecht dat de commissie-Dekker de gehele gezondheidszorg „in ijltempo op zijn kop wil zetten", ter wijl het nog maar de vraag is of de toch al betrekkelijk kleine besparing (2,5 miljard gulden in tien jaar) ook kan worden gerealiseerd. Boven dien vinden de artsen en spe cialisten dat er getornd dreigt te worden aan het principe dat de gezondheidszorg voor iedereen, zonder aanzien des persoons, bereikbaar moet zijn. Het systeem van onder linge vrije concurrentie tus sen verzekeraars en tussen aanbieders van de gezond heidszorg wijst de KNMG af. s ijst tegen sluiting J in van de tandheelkundige faculteit van de rijksuniversiteit van Groningen protesteerden «Ivoor de Ingang van het gebouw van de Tweede Kamer tegen de aangekondigde sluiting 5 4faculteit. Links op de foto wordt PvdA-kamerlid H. van den Bergh een petitie aangeboden. ROTTERDAM De ber ging van de verongelukte veerboot „Herald of Free Enterprise" is in een be slissend stadium gekomen. Vanochtend heeft de ber gingsmaatschappij Smit Tak in Rotterdam het technische plan voor de berging bekendgemaakt. „Als het weer meezit, zet ten we het schip volgende week rechtop", aldus ber gingsinspecteur Van Rooij. De berging van de veerboot, die net buiten de vaargeul voor de haven van Zeebrugge ligt, is volgens Smit Tak een „technisch hoogstandje", al leen al omdat er niet de voor bereiding heeft kunnen plaats vinden die gebruikelijk is bij dergelijke miljoenenklussen. Voor het rechtopzetten van de veerboot (gewicht: 6585 ton) verwacht Smit Tak een trek- vermogen van 3200 ton nodig te hebben. Die wordt geleverd door twee pontons, de Takhea- ve 31 en 32, en enige liften. Van Rooij: „Het verankeren van de pontons was voor ons een probleem, omdat de ge bruikelijke ankers te riskant waren. Als er /eén zou losla ten, zou het hele systeem in het water vallen. Daarom heb ben we zestien palen van elk 23 ton in de zeebodem geheid en aan de pontons bevestigd" Daarmee was succes eenter nog niet gegarandeerd. Omdat er vanaf de pontons horizon taal aan de Herald of Free En terprise zal worden getrokken, is het risico groot dat de ber gers het schip alleen maar naar zich toe trekken, in plaats van rechtop te zetten, aldus Van Rooij. Daarom wordt er met liften („kantel- jukken") ook van bovenaf „aan de veerboot getrokken". Bovendien is de boot veran kerd. Desondanks zal hij bij de berging wel een stukje schui ven, voordat de ankers zich in de grond hebben vastgevreten. Na het kantelen, dat onder de gunstigste weersomstandighe den altijd nog zo'n 24 uur in beslag zal nemen, wordt direct begonnen met het bergen van de lichamen. De rederij Town- send Thoresen en de Belgische minister De Croo verschillen van mening over de hoeveel heid lijken die nog aan boord van het rampschip' zijn, maar het zijn er in elk geval ruim 130. „De lichamen worden gebor gen voordat we beginnen het schip leeg te pompen", aldus Van Rooij. Hoewel de overle den passagiers volgens hem niet behoren tot de lading en dus ook niet door Smit Tak ge borgen moeten worden, ver wacht hij wel dat „zijn" man nen en de rederij op dit gebied zullen samenwerken. Een paar dagen na het kante len, als alle lichamen geborgen zijn, zal Smit Tak het scnip (dat vanwege het schuiven van de lading nooit helemaal rechtop zal komen te staan) leegpompen. Daarvoor moeten de voor- en achterdeuren van het schip gesloten worden. De speciale veiligheidsmaatrege len in verband met de aanwe zigheid van giftige stoffen aan boord, blijven al die tijd van kracht. Tot nu toe is er echter nog geen gif in het water in of buiten de veerboot aangetrof fen. Of de boot na het leeg pompen naar de haven van Zeebrugge wordt gesleept, durfde Van Rooij niet te zeg gen. Daarover moet nog wor den overlegd met de eigenaar van het rampschip. Aan hem wordt de Herald of Free En terprise uiteindelijk weer overgedragen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het staat nog allerminst vast dat er een wet komt die pensi oenbreuk voorkomt. Mi nister De Graaf (Sociale Zaken) weigerde gisteren in de Kamer een toezeg ging in die richting te doen, als werkgevers en vakbonden in 1988 niet samen tot afspraken ko men ter voorkoming van een pensioenbreuk. Wel staat De Graaf welwillend tegenover het idee van CDA en VVD om voortaan pensioe nen tot 360 gulden per jaar af te kopen (nu is dat 120 gul den). Maar ook die regeling wil De Graaf vooralsnog niet in een wet vastleggen. Hij noemde het onjuist de sociale partners nu al onder druk te zetten door te dreigen met een wet als zij zelf geen maatrege len treffen. Bovendien wil hii eerst overleg met de Sociaal Economisch Raad (SER). In het debat drongen CDA en VVD aan op wettelijke maat regelen indien er in 1988 geen besluiten van de sociale part ners zelf komen, die ervoor zorgen dat werknemers die van de ene naar de andere werkgever gaan, hun opge bouwde pensioen mee kunnen nemen. Nu blijven die pensi- werknemer op de pensioenge rechtigde leeftijd een aantal kleine pensioenen krijgt van diverse werkgevers die roven- dien sterk ontwaard zijn door de inflatie. DEN HAAG CDA en PvdA hebben er bezwaar tegen dat het kabinet de huren van nieuwe woningen 150 gulden per jaar ho ger wil maken dan vorig jaar het geval was. PvdA en CDA me nen dat dat de huren van nieuwe en bestaande woningen daar door te veel uit elkaar gaan lopen. CDA'er Wolters stelde een 'loging voor met honderd gulden per jaar, hetgeen de D'er De Beer „krenten wegen" vindt. Volgens de liberaal steekt de overheid al voldoende subsidie in woningwetwoningen en is de voorgestelde verhoging redelijk. „Wie dat niet kan beta len, kan een beroep doen op de individuele huursubsidie". Een overgrote meerderheid in de Tweede Kamer is het ermee eens dat de huren per 1 juli van dit jaar omhoog gaan met ten minste twee procent. Voor woningen die te goedkoop zijn in verhouding tot de geboden kwaliteit, mogen verhogingen van vier en zes procent worden doorgevoerd. Kritiek was er, ook van de regeringsfracties CDA en VVD, op de „politieke" wijze waarop het kabinet rekent. Alleen die gegevens (stichtingskos- ten, rente) worden gebruikt die een verhoging rechtvaardigen. CDA-woordvoerder Wohers drong er bij partijgenoot en staats secretaris Heerma (Volkshuisvesting) op aan voortaan „hardere" criteria te hanteren. DEN HAAG Beduidend vroegere pensionering van ambtenaren is niet mogelijk als alleen de individuele pen sioenreserve van de ambte naar daarvoor wordt ge bruikt. Het inkomen dat de ambtenaar dan krijgt, is on aanvaardbaar. Worden de vut-reserve en/of inkomens uit een deeltijdfunctie ge bruikt, dan ontstaat maar een verbetering voor enkele groepen. Alleen extra geld van de overheid of een gro tere bijdrage van de ambte naar zouden voor een aan vaardbaar inkomen kunnen zorgen. Dat is de conclusie uit een onderzoek van amb tenaren van het ministerie van binnenlandse zaken en het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. De ambtena ren menen dat invoering van flexibele pensionering alleen kan als overheid en bedrijfs leven dat samen landelijk aanpakken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiii (ADVERTENTIE) Het is wel opvallend dat juist de kantoren die voldoen aan de hoge eisen van het NVA lidmaatschap (onafhankelijke assurantie adviseurs!) een sterke groei doormaken. Inderdaad, ze besteden veel ti|d aan advies en begeleiding in geval van schade. Zo wordt kwaliteit synoniem met mentaliteit. En die is herkenbaar! Aan dit vignet En aan de adviezen die ze geven. Nederlandse Vereniging van Makelaars in Assurantiën en Assurantie-adviseurs Fbstbus 235 3800 AE Amersfoort löp-Acki$&JsnAssLrartën llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllltllll GEEN WIJZIGING IN STANDPUNT OVER EUTHANASIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het in spanning afgewachte ad vies van de Gezondheids raad over euthanasie, dat vandaag aan het kabinet is uitgebracht, zal waar schijnlijk weinig nieuws bevatten. Volgens een lid van de Raad ligt „alles al vast" in een eerder advies en in arresten van de Hoge Raad. Dr. L. Gin jaar, voorzitter van de Ge zondheidsraad, betreurt dat het anonieme lid hier mee zijn plicht tot ge heimhouding heeft ge schonden. Het betreffende lid van de Gezondheidsraad nam giste ren deel aan een radiopro gramma van de KRO. Daar in zei hij het uitbrengen van het euthanasie-advies weinig zinvol te vinden. „Ik heb er mijn buik van vol. Moeten we nu weer hetzelfde gaan verklaren? Dat is verspilling van tijd. Als dat politiek be drijven isVanwege zijn huisartsenpraktijk wilde de man zijn naam liever niet noemen. Volgens hem is de Gezondheidsraad slechts twee keer bijeen geweest om het nieuwe advies aan de re gering op te stellen. In het verleden heeft de Ge zondheidsraad gesteld dat een arts die euthanasie wil toepassen onder meer een collega moet raadplegen, een journaal moet bijhouden en moet aangeven of er ande ren, bijvoorbeeld verpleeg kundigen, bemoeienis heb ben gehad met de patiënt Zoniet, dan is hij in ae visie van de Gezondheidsraad strafbaar.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5