Malaise in het onderwijs CcidócSomat" kerk wereld Hervormde synode tegen lijst met besmette" firma's inzake Z-Afrika Hg brieven /lezers weer iwüï*.* I GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeGoiwa/nt wF TEKORT VATICAAN DIT JAAR 63 MILJOEN DOLLAR Nederlandse Karmelitessen willen niet achter tralies Schoolwijzer e r VRIJDAG 27 MAART 1987 PAGIU- \TV (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Het Vaticaan schat dat het financiële tekort bij het bestuur^van de wereldkerk dit jaar zal oplopen tot het record bedrag van 63 miljoen dollar. De inkomsten van de Heilige Stoel zijn onvoldoende om zelfs maar de helft van het tekort te dekken. De raad van kardinalen die toezicht houdt op de fi nanciën van het Vaticaan heeft besloten een dringend beroep te doen op de bisdommen en de gelovigen om meer bij te dra gen aan het bestuur van de wereldkerk. derd hebben over de penibele financiële situatie van de kerk, zullen de bisdommen ook een balans sturen van de inkomsten en uitgaven van Vaticaanstad en de Heilige Stoel. De kardina len hopen dat deze openheid de vrijgevigheid zal bevorderen. Vooral de Duitse en Amerikaanse kardinalen hebben aange drongen op openheid. De jaarlijkse collecte, eind juni, in i bate van de Heilige Stoel is im: in alle kerken van de wereld ten bate van de Heilige Stoel is immers steeds minder toereikend om het tekort te dekken. Vorig jaar bracht deze Pieterspenning slechts 32 miljoen dollar op. Met bedelen en scharrelen vinden we erg weinig, maar met eerlijk te zijn tegen onszelf vinden we veel meer dan we verlangen. R. Tagore A PROF. STALPERS: Onenigheid in kerk breekt rk scholen op DEN HAAG De rkhtin- genstrijd in de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk, waarin leerstelligheid in toe nemende mate een feitelijke afwending bewerkt van inte gere gelovigen uit de kerk van kardinaal Alfrink en paus Johannes XXIII, vormt een uiterst moeilijke achter grond voor het doen her- groeien van de rooms-katho- lieke scholen. Dit stelde de Tilburgse hoog leraar dr. J. A. Stalpers van middag bij het afscheid van mr. L. A. Struik als directeur van het Centraal Bureau van het Katholiek Onderwijs. Stalpers stelde dat het in het katholieke onderwijs dient te gaan om de hele mens. Hij ziet het als een groot bezwaar dat het samen zoeken van ge lovigen die in alle eerlijkheid zoeken naar een kerk die oude en ook actuele vragen zoals feminisme en homofilie op een heelmakende wijze oplost, moet uitkomen bij vooraf gegeven uitkomsten. „Dat ontkent een echte ver antwoordelijkheid bij de le ken die het moeten doen." Hij hekelde verder het feit dat de richtingenstrijd blijft hangen rond enkele hete hangijzers. „De aandacht ver smalt obsessief tot enkele punten en een aansprekend beeld van een volle christelij ke menselijkheid komt niet tevoorschijn." Stalpers noem de deze beeldvernauwing „onaanvaardbaar" en bepleit te dat men verder zou moe ten gaan op basis van wat ons bindt en bewegen kan. Daarnaast zag hij in de on derwijspolitiek van de over heid belemmeringen om te komen tot een katholieke school waarin de hele mens centraal staat Volgens Stal pers worden door de rand voorwaarden die de overheid opdringt, de „bloei van goede relaties, waardenbeleving, tijd voor kunst en viering, aandacht en zorgvuldigheid, groepsvorming eerder weg georganiseerd dan bevor derd." Pag. 3: Mr. Struik: „Bezui nigen op onderwijs vereist visie" Advies: bijna helft predikantsplaatsen Hervormde kerk A'dam moet verdwijnen AMSTERDAM De centra- le kerkeraad van de her vormde gemeente van Am sterdam buigt zich binnen kort over een voorstel het aantal predikantsplaatsen in vier jaar terug te brengen van 25 tot 15,5. Bezuinigen als gevolg van de verminde ring van het aantal hervorm den in Amsterdam dwingen ertoe flink te snijden in de predikantsplaatsen. Het ledenbestand van de her vormde kerk in Amsterdam is deze eeuw sterk vermin derd. In 1869 was nog de helft van de Amsterdammers hervormd. In 1920 was dat dertig procent en in 1960 ze ventien procent. Volgens mevr. Van der Veen tellen de wijkgemeenten binnen de hervormde gemeente Am sterdam nu nog 51.000 leden, van wie ruim de helft ouder is dan 50 jaar. Het bezuinigingsvoorstel is afkomstig van een commissie bestaande uit mevr.dr. Mady Thung, prof.dr. H. Faber en dr. J. Hendriks. Deze com missie heeft op verzoek van de centrale kerkeraad een advies uitgebracht. 99 DOORN De Hervorm de synode heeft gisteren een voorstel afgewezen om een lijst op te stellen van Nederlandse bedrij ven die onvoldoende me dewerking verlenen aan de uitoefening van econo mische druk op Zuid- Afrika. Wel sprak de sy node zich uit voor krach tige druk op de organen van de kerk om selectief aandelen van „besmette" bedrijven te verkopen. Vorig jaar november had de hervormde synode met ruime meerderheid hiertoe besloten. Inmid dels hebben de raad voor zending en het werelddi- akonaat hun aandelen Shell en Philips verkocht. De raad voor de predikant spensioenen is echter fel ge kant tegen het afstoten van aandelen omdat de raad een eigen verantwoordelijkheid heeft en „geen rekening heeft te houden met normen van maatschappelijke aanvaard baarheid". Volgens de genera le financiële raad van de Ne derlandse hervormde kerk is een dergelijk besluit een „loos gebaar", waarmee de solidari teit met de christenen in Zuid-Afrika in hun strijd te gen de apartheid „op geen en kele wiize wordt gesteund". Het is de eerste keer sinds de Nederlandse Hervormde Kerk zich in 1973 met Zuid- Afrika bezig houdt, dat de sy node een beleid afremt dat is gebaseerd op de gedachten van onder meer de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken en de niet-blanke zusterkerken in Zuid-Afrika. Behoudende synodeleden spraken na af loop van de stemming van „een mooie afstraffing" voor het moderamen, terwijl mede werkers van de werkgroep Kairos (christenen tegen apartheid) zeiden dat de her vormde synode de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken als een baksteen heeft laten val len. In eerste instantie had de sy node (met 31 stemmen voor) het besluit van het modera men aangenomen. Daar er aan die uitslag werd getwij feld, vond een herstemming plaats, waarbij 22 synodeleden voor en 29 tegen het voorstel waren. Secretaris-generaal dr. R.J. Mooi zei dat hierdoor een bijzonder ernstige situatie was ontstaan, waarbij de zorgvul digheid van het synodebeleid in het geding was. Inkomstenstijging De financiële actie Kerkba lans heeft blijkens de voorlo pige cijfers over 1987 tot een lichte stijging van de inkom sten in de Nederlandse Her vormde Kerk geleid. Op basis van de resultaten van 527 ge meenten (60 procent van de deelnemende hervormde ge meenten) is er een toename van 2,02 procent. Volgens ds. Den Ouden, secretaris van de commissie geldwerving, wordt er steeds meer bijge dragen door een steeds klei nere groep mensen. De Hervormde synode her koos gisteren ds. Hüting tot voorzitter. HILVERSUM Kardinaal dr. A.J. Simonis heeft in de KRO-radiorubriek „Kerk en Samenleving" begrip getoond voor de Nederlandse Karmelitessen in hun strijd tegen het mogelijk terugdraaien van gemoderniseerde leefregels voor de orde door het Vaticaan. In een brief aan de orde-oversten heeft kardinaal-staatssecretaris Agostino Casaroli aangekon digd, dat vóór het eind van deze maand duidelijkheid moet zijn of de Karmelitessen al of niet willen terugkeren naar een contemplatief leven achter hoge kloostermuren, zonder noe menswaardig contact met de buitenwereld en gekleed in het in de zestiende eeuw voorgeschreven wollen habijt met sluier. Sinds 1977 hebben de 200 in Nederland wonende Karmelites sen geleefd volgens een experimentele regel, ontstaan na tien jaar voorbereiding en overleg, aldus zuster Anjella van de Ongeschoeide Karmelitessen. Van de 826 kloosters met 13.000 Karmelitessen over de hele wereld heeft meer dan tachtig procent ingestemd met het definitief worden van de moderne leefregels. De nieuwe regel werd evenwel verworpen door 73 karmels, waaronder 48 van de honderd in Spanje, dit vooral onder invloed van de behoudende lekenbeweging Opus Dei. Het heeft er alle schijn van, dat paus Johannes Paulus II de oude leefregels wil herstellen. Nieuwste boek Boff afgekeurd SAO PAULO Het bisdom Rio de Janeiro heeft het jongste boek van bevrijdings theoloog Leonardo Boff „met nadruk afgeraden". Ook is het boek ongeschikt ver klaard voor gebruik op semi naries en bij catechetische opleidingen. Volgens het bis dom herhaalt Boff in „De drieëenheid, de samenleving en de bevrijding" dezelfde theorieën die in 1985 door het Vaticaan zijn veroor deeld. Priesters lltX*1 demonstreren Grieks- orthodoxe priesters trokken gisteren door de straten van Athene uit protest tegen de plannen van de regering het grote grondbezit van de Grieks- orthodoxe kerk te onteigenen en te geven aan landbouw coöperaties. De kerk is daar fel op tegen, maar wil wel land geven aan privé- boeren. Gaat het eigenlijk wel goed met het Nederland se onderwijs? Als men de kranten opslaat leest men veel negatieve verhalen. Daarbij gaat het niet al leen over bezuinigingen, maar ook over de ver meende achteruitgang van de kwaliteit van het onderwijs. En toch geven we er met z'n allen 28 miljard gulden per jaar aan uit. Laat de politiek het uiteindelijk toch af weten, wanneer het het onderwijs betreft? Ik heb een proef genomen. Daarbij heb ik eens nagegaan wat gedurende ruim een week in de pers over onder wijs werd geschreven en dat eens onder elkaar op een rij gezet. Veel negatiefs, veel kommer en kwel. Hier volgt een bloemlezing. In het middelbaar beroepson derwijs moet voor 150 miljoen worden bezuinigd. Zulks sa mengaande met „sector vor ming en vernieuwing" van dat onderwijs. De scholen moeten daarbij minimaal 600 leerlingen tellen, anders wor den ze opgeheven. 350 van de 500 scholen dreigt dit te tref fen, tenzij ze gaan fuseren. Allerlei schoolbesturen zijn, voordat de Tweede Kamer ook nog maar één uitspraak in dezen gedaan heeft, al druk op het fusiepad. Soms al te ij verig, om het vege lijf te red den. De confessionaliteit van een school dreigt daarbij re gelmatig opgeofferd te wor den aan het eigenbelang. Bo vendien dreigt het KMBO (kort de dupe te worden van deze operatie. Volgend jaar wil het ministe rie 350 basisscholen opheffen. Ze worden te klein. Dat basis onderwijs protesteert intussen al enige tijd hevig tegen de zogenaamde wachtdagen-re- geling (dat de vervanging van zieke leerkrachten de eerste twee dagen niet betaald wordt). De inspectie verklaart verder openlijk, dat deze re geling onverantwoord is. In tussen bleek uit een onder zoek, dat toekomstige onder wijzers zeer slecht in rekenen zijn. Slechts 43% van hen bleek rekenopgaven van een toets op het niveau van de zesde klas van de basisschool goed te maken. Hun iets ou dere collega's werken intus sen op de basisschool... Intus sen schreef een lezer mij: Nu ik als lid van de medezeggen schapsraad van een basis school wat meer betrokken ben geraakt bij de regelgeving binnen het onderwijs, vraag ik mij de laatste tijd steeds meer af wat het doel van een school is: a. het geven van goed onder wijs met zoveel mogelijk aan dacht voor de leerlingen, of: b. het voldoen aan allerlei re gels van het Ministerie van Onderwijs, die elkaar in snel tempo opvolgen, weer veran deren, vaak moeilijk uitvoer baar zijn en in ieder geval on evenredig veel aandacht ver gen van schoolbesturen, on derwijzend personeel en an dere betrokkenen. In het voortgezet onderwijs eerste fase staat de basis vorming in het middelpunt van de belangstelling. Voor de zoveelste maal constateert men een toenemende touw trekkerij, een nogal chaoti sche onenigheid. De meeste scholen staan bepaald niet te trappelen om mee te doen, hoewel hier goede kansen lig gen op allerlei terrein. En dan het hoger beroepson derwijs. De gigantische fusieo peraties naderen hun formele voltooiing. Tevens wordt ech ter nu de rekening zichtbaar: er moet sterk worden inge krompen hier en daar. Want ook hier zit een bezuinigings operatie aan vast. Bovendien is er pas vanaf 1990 enig geld beschikbaar voor nieuwe ge bouwen. Pas ver na het jaar 2000 zullen de meeste institu ten zo zijn gehuisvest (als het al zover komt!) dat de met veel bombarie aangekondigde integratie (met onderwijskun dige voordelen?) wellicht een beetje vorm zal krijgen. Of zijn we dan al weer tot de kleinschaligheid bekeerd? Verwarring Ik kan me voorstellen dat al die berichten (die nog maar het topje van de ijsberg vor men) de doorsnee krantelezer nogal in verwarring brengen. Gaat het werkelijk zo slecht met ons onderwijs? Komt dat allemaal door die ellendige bezuinigingen? Of kloppen de onderwijsgevenden en hun organisaties die zaak op? Er gaan helaas een aan tal dingen samen in het on derwijs. 1. Op allerlei terreinen zijn grote veranderingen aan de orde. 2. Deze moeten worden uitge voerd terwijl er sterke achter uitgang is van het aantal leer lingen en ook een schrijnend gebrek aan financiële midde len. 3. Tevens vindt er een menta le koerswijziging plaats: meer prestaties minder vorming 4. Door allerlei maatschappe lijke ontwikkelingen krijgen de onderwijsgevenden het steeds moeilijker. Velen moe ten te vroeg afhaken. Minister Deetman deelde on langs mee dat in 1982 22 mil jard werd besteed voor het onderwijs, waarbij aan rente en aflossing van de staats schuld 12 miljard werd uitge- door drs. K. de Jong Ozn. geven. Thans zijn die cijfers resp. 28 miljard en 30 miljard! Daarbij vermeld ik dan wel, dat het procentsgewijze aan deel van het onderwijs in de Rijksbegroting die vijf jaar aanmerkelijk is gedaald. Het is bekend dat minister Deet man binnenskamers „als een leeuw vecht voor het onder wijs". Onderwijs wordt rela tief nog gespaard. Toch wordt het tijd dat al die zaken, hier genoemd (en nog veel meer!) eens goed doordringen tot de „grote politiek". Hebben de mensen in de toppen van de partijen wel door wat er in het onderwijs aan de hand is? Legt men daar, wat de toe komst betreft, de prioriteiten wel bij de juiste zaken? Bij het onderwijs, bijvoorbeeld? Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor mgezon- den stukken te bekorten Haags Stadskan toor Terecht is in het hoofdartikel in onze krant van maandag fewezen op de onverantwoor- elijke haast van de Haagse wethouder Duivesteijn en de rest van het College met de plannen voor de bouw van een nieuw stadskantoor in het cen trum van de Residentie. Ein delijk komt Duivesteijn met een concreet voorstel en dan wil hij het binnen een maand door de gemeenteraad jagen. Hoe denkt hij dat de raadsle den in zo korte tijd ook maar enigszins verantwoord over een dergelijk groot en risicovol project kunnen besluiten? Zij hebben nauwelijks de tijd om de centimeters dikke stapel ftapier van zijn besluit te lezen, aat staan op zijn inhoud te be oordelen. Hoe wil hij de Haag se burger nog gelegenheid ge ven zich over de plannen een oordeel te vormen, vragen be antwoord te krijgen, er zich over uit te spreken? De tijd van de inspraak is onder dit progressief college kennelijk voorgoed voorbijEn het voorstel van Duivesteijn roept vele vragen op. Vooral over de financiële onderbouwing en het vreemde plan om zich in de armen te werpen van een exploitatie-maatschappij. Maar de belangrijkste vraag is: wil de Hagenaar wel zo n duur, doods staskantoor in het hart van zijn stad? De enige kans om daarover nog iets in te brengen is donderdag 9 april a.s., 15.30 uur, bij het begin van de raadsvergadering. Aan melden gemeentehuis tel. 12.20.44. Doen Hagenaars, laat van u horen! Mondriaan Het Haags Gemeentemuseum, zo lees ik, koopt het werk van Mondriaan niet van de ge meente Hilversum. Men is ip het museum druk doende het in het bezit zijnde andere werk van Piet Mondriaan te restaureren. Men hoopt de ontstane kosten deels te finan cieren door de uitleen van werken aan Japan. De schilde rijen zijn aangetast en erg ge voelig voor de tand des tijds. Dat levensgrote probleem zien wij bij veel werk uit deze eeuw. Het werk van de Cobra groep, 30 èt 40 jaar oud, is qua materiaal-toepassing slecht. Een deel er van is niet meer te herstellen. Het mooie werk van Dick Ket heeft men slechts met de grootste moeite kunnen behouden. Bij warm weer droop de verf gewoon van het doek af. Dat komt om dat veel schilders van de laat ste honderd jaar geen snars verstand hebben van het ma teriaal en de toepassing. Man nen zoals Han van Meegeren en Karei Willink maakten prachtwerk, maar zij maakten hun verf ook zelf, zoals de oude Meesters deden. Zet eens een stuk van Jan van Eyck op de ezel. De kleuren zijn nog prachtig en dat is bijna 500 jaar oud. de vraag is wat er van de werken van deze eeuw overblijft. Werken, die wat verf betreft een monocultuur van fantasieloze tubenknijpers zijn. Geld beleggen in een doek? Ja, maar dan wel in een Meester, die wist waar zijn materiaal uit bestond. Daarom, Haags Gemeentebestuur, goed gedaan! Besteedt de miljoenen maar niet aan deze Mondriaan. Er zijn betere en meer solide werken aan te kopen. Johan Stahlecker, Meester schilder, DEN HAAG. Gullit(3) Het is maar goed dat de zaak Gullit nu eindelijk tot een eind is gekomen. De man heeft de afgelopen jaren al voor genoeg ellende gezorgd. Eerst vertrok hij bij Feyenoord omdat hij naar zijn zeggen bij PSV meer zou kunnen leren als voetbal ler. Toen hij een jaartje „ge leerd" had, liet hij, onder drei ging van vertrek naar het bui tenland, zijn contract openbre ken en zijn salaris fors verho gen. Dat was voor Gullit dus nog niet genoeg en nu heeft hij de zaak zo ver gekregen dat PSV hem uit arren moede maar heeft laten gaan. Gullit is een uitstekende voetballer, na Cruijff waarschijnlijk de beste die we gehad hebben, maar als mens moet hij nog veel leren. C. Mooiman, VOORBURG. Praktische gezondheidszo*Mc v-P eger jover |VOCc JtlET voorstel van de commissie-Dekker voor een nien opzet van onze gezondheidszorg een vermindering i?6en kosten en een vereenvoudiging van het ingewikkelde van ziektekostenverzekeringen is al een revoluljgiij! plan genoemd. Dat is maar ten dele waar. Het plan borger onder meer voort op de conclusies van studies, die de ve ti; schappelijke bureaus van CDA en VVD de laatste jarefege ben verricht: een verplichte basisverzekering voor ie<r^J met daar bovenop de mogelijkheid zich voor bepaalde vrijwillig bij te verzekeren. Het plan is weliswaar nietta lutionair, maar vormt toch een doorbraak, omdat de cojnun sie-Dekker vrij breed was samengesteld. Ondanks allbanl tiek die zoals verwacht kon worden inmiddels isu— brand, zal het voorstel dank zij de brede samenstellin de commissie waarschijnlijk kunnen rekenen op een maatschappelijke aanvaarding. HET plan kan een goede en haalbare oplossing zijn vltl financiering van de gezondheidszorg in de toekomst, nu aah de politiek om op basis van dit plan eindelijl knopen door te hakken. Lange tijd immers aarzelen <er antwoordelijke politici al om een drastische herstructui van de volksgezondheid in te voeren. Het gedegen wer Dekker en de zijnen geeft aan dat het moment is aanilr ken voor de ook in deze commentaarkolom reeds vak! pleite gedeeltelijke volksvezekering. DOELMATIGHEID is het sleutelwoord van de comif Dekker. Ze wil de gezondheidszorg, die in de loop der een lappendeken van regelingen en adviesorganen is den, drastisch stroomlijnen. Er is een beperking nodig ee grote mate van vrijheid die de „gezondmakers" haddijk tegemoet te komen aan de per definitie oneindige vflder van het publiek om beter te worden is immers nF^a; duur. De gezondheidszorg is daardoor voor ons allen taalbaar geworden. Geheel in de stijl van de nuchter^ Philipsmanager Dekker neemt in het voorstel het martt st chanisme een belangrijke plaats in. que BlJ de presentatie van zijn plannen heeft de heer E^ue gisteren verklaard, dat zijn plan in zijn geheel moet w ie< uitgevoerd of anders in zijn geheel niet. Dat lijkt ons ou Dekker heeft wel gelijk dat nu niet al te lang meer o\Dvei lerlei details moet worden gedelibereerd. Maar een hoofdpunt mag nog best eens, zij het snel, onder de loeJ^ie den genomen. Zoals met name het punt van de inko'^e consequenties. Bekeken dient bijvoorbeeld te worden |976 voorkomen zou zijn, dat mensen met kleine inkomenaen. achter uit zouden gaan. Iteil MAAR los van dat niet onaanzienlijke probleem isxha een duidelijke weg gewezen naar een nieuwe organisatie a onze gezondheidszorg. Het is nu zaak voor de politi"1^ voortvarendheid van de commissie-Dekker over te iP® en op betrekelijk korte termijn tot conclusies te komeB j is ook de enige garantie dat het plan-Dekker niet —wei vele voorafgaande voorstellen ergens in een stfteil ambtelijke la gaat verdwijnen. Dat verdient het plan nfr a ker niet gezien de vrij grote mate van politieke eenstei p®1 heid, die zich nu aftekent. Vs Buien en wind. DE BILT (KNMI) Een die pe oceaandepressie ligt vrij dagavond met een kerndruk van ongeveer 960 mbar boven de noordelijke Noordzee. Zij trekt verder naar zuid-Scandi- navië. Boven onze omgeving veroorzaakt de depressie in het binnenland een harde en aan de kust een stormachtige wind uit zuidwest tot west. Koude poollucht gaat naar het zuiden afstromen en buigt, na het bereiken van Schotland, in onze richting af. In deze lucht komen op zaterdag buien tot ontwikkeling. Op zaterdag zijn het nog voornamelijk regen buien, die bij een middagtem- peratuur van zo'n graad of 8 taan vallen. Zondag wordt de ovenlucht nog kouder, dan zijn hagel-en sneeuwbuien niet uitgesloten. De minima blijven de komende nacht boven nul, tijdens het weekeinde kan 's nachts plaatselijk wat lichte vorst voorkopnen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: Perioden met regen of sneeuw. Middag- temperatuur rond 6 graden, in Denemarken iets hoger. Britse eilanden, IerlandWis selend bewolkt en vooral op zaterdag talrijke buien. Mid- dagtemperatuur tussen 7 graden. EM le ii Benelux, noord- en mlP Duitsland, noord-Frarntr Af en toe regen- of sneeuwbuien. Middagteri tuur rond 7 graden. le^ Zuid-Duitsland: Half tot"°ï bewolkt en van tijd tot t-e gen of buien. Middagtei^j^ tuur rond 12 graden. ere Midden- en zuid-DuiL^ Half tot zwaar bewolkt genbuien. Middagtempe^Q tussen 9 en 16 graden, julll en meest droog. Middag,'^ ra tuur van 10 graden noorden tot 21 in het zu^^ Italië, Joegoslavische Eerst perioden met zon,^ vanuit het noordwesten y- buien. MiddagtempefL^ van 14 graden in het n<f tot 20 in het zuiden. ^nj, lekl Alpengebied: Half tot ,m_ bewolkt en perioden muj^ gen of sneeuw. Middagtin ratuur van 10 graden noorden tot 17 in het zuj WEERRAPPORT HEDENMORCE Weer Ma* Min Amsterdam zw.bew. 11 8- De Bilt zw.bew. 11 8| terre des hOmmes voor kinderen in nood GIRO 100900 BEEKLAAN 414 2562 BJ - DEN HAAG TELEFOON 070-637940* Zd Limburg zw.bew Dublin zwbew. Frankfort zw.bew Cenève niet ont Helsinki ijzel Innsbruck zwbew. Klagenfurt zwbew Kopenhagen zw.bew. Stockholm zw.bew. i ii' Warschau onbew. 6 -3_ Wenen h.bew. 17 5 1 Zurich niet ontv. Istanbul Us Palm: Beiroet Tel-Aviv

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2