Duitse ambassadeur bent 38e Keukenhof Bouw politiebureau op Jan Kroonsplein Lisse halveert subsidie Vormingswerk volwassenen SeidMOowuvnt fl Modeshow in Kasteel Oud Wassenaar eur op kier voor Filmhuis en Muziekschool Lisse Meer asielzoekers in kleinere steden Braks geeft geld voor recreatie GIN)EN OMGEVING VRIJDAG 27 MAART 1967 PAGINA 15 naakt in sporthal NAAR Het gemeentebe- in Wassenaar heeft besloten naturistenclub geen toestem- JL geven naakt te sporten in de elijke sporthal. De in Zuid- aktieve naturistenclub en van Randstad Natuur" hiertoe enkele maanden een ingediend. Volgens burge en wethouders wordt de aan- lechts afgewezen om zuiver he redenen. Een gemeente- L,ar wilde niet ingaan op de ge ta de „praktische reden", maar oor wel duidelijk dat hierbij ge- ioet worden aan de onmoge- hetde sporthal zo af te schermen •mstjjwsgierige toeschouwers geen in nnen werken op de naakt w<je naturisten, indet» Voetganger gewond LISSE Een 53-iarige Lisse- naar is gistermiddag licht ge wond geraakt bij het overste ken. Het ongeluk gebeurde bij de hoofdingang van de Keu kenhof aan de Stationsweg in Lisse. De man stak de weg over toen een persoon aan de overkant naar hem wenkte. Hij begreep daaruit dat de weg vrij was, terwijl het gebaar ei genlijk voor een ander be stemd was. Een 60-jarige be stuurder van een bestelbusje uit Lisse kon het slachtoffer niet meer ontwijken en raakte hem met de zijspiegel. De. voetganger raakte licht ge wond aan zijn hand en knie en moest zich onder doktersbe handeling stellen. Boliviaan vertrokken ALPHEN AAN DEN RIJN De Boliviaan die 75 bolletjes van elk 8 gram cocaïne geslikt had, heeft zijn Alphense cel twee da gen geleden verlaten. Hij is overgedragen aan de luchthavenpo- litie van Schiphol. Be halve de acht bolletjes die de Alphense poli tie dinsdag in het toi let in zijn cel vond, zijn verder geen spo ren van cocaïne meer aangetroffen. Gemeente moet zelf leuzen verwijderen NOORDWIJKERHOUT De gemeente moet zelf de leuzen kunnen verwijderen van provinciale objecten. Dit zei mevrouw Hof (PvdA) gisteravond in de gemeenteraad. Aan de provincie was onlangs gevraagd om met name pijnlijk aandoende leuzen in het vervolg sneller te verwijderen. Maar de provincie ant woordde dat geld en mankracht ontbreekt zodat niet altijd di- rekt aan de wensen van de gemeente kan worden tegemoet ge komen. Wethouder Heemskerk vond het wat te ver gaan om nu maar elke keer weer de provincie aan te schrijven. Voorlopig moest maar afgewacht worden hoe snel de provincie in het vervolg zou reageren. Maar voor mevrouw Hof was deze „proefperiode inmiddels al lang voorbij, want de leuzen op het viaduct aan de Van der Weiidenlaan stonden er nog steeds en om deze spreu ken was het feitelijk allemaal begonnen. Ze vroeg zich af waar om de gemeente dan niet op kosten van de provincie de leuzen mocht verwijderen. Dan zou het argument van het tekort aan personeel niet meer opgaan. Ze wilde dus niet meer „even af wachten" maar direkt weer een nieuwe brief richten aan Gede puteerde-Sta ten. Nieuw materiaal voor De Broekjes LISSERBROEK Een flinke subsidie van onder meer Jan tje Beton heeft het voor de peuterspeelzaal De Broekjes mogelijk gemaakt nieuw mate riaal, zoals tafeltjes en stoeltjes, klimrekken en gymnastiek- matten aan te schaffen. Dit materiaal was dringend nodig. De Lisserbroekse peuterzaal wordt gemiddeld door zo'n 40 peuters per week bezocht Zelfs na de grote uitbreiding van het inwonersaantal in het dorp, blijft er nog genoeg plaats open voor nieuw aan te melden peuters. Op het ogen blik draaien er drie groepen. Oegstgeest verhoogt leges met 10 procent OEGSTGEEST De leges in Oegstgeest gaan voorlopig met tien procent omhoog. Voor volgend iaar staat een verhoging met zeven procent op de agenda, maar daarover is nog discussie mo gelijk. Het college haa voorgesteld om nu te beslissen de leges met 17% te verhogen en gefaseerd in te voeren. De WD had daar moeite mee. Mevrouw Van Vloten-Ware man (WD) vond de onderbouwing van de voorgestelde 17% te vaag. Ze erkende wel dat de gemeente met de rechten, waarvoor een contrapres tatie wordt verleend, aan de lage kant zit „Tien procent voor 1987 kunnen wij goedkeuren maar over de overige zeven pro cent moet nog eens gesproken worden". De liberalen wilden een aantal zaken waarvoor leges betaald worden nader gepreciseerd zien om een inzicht in de kosten te krijgen. D'66 wilde de verho ging van de leges met 10% één maand uitstellen om dit tijdens de commissie financien nog eens uit te spitten. „Het is redelijk om over die 7% nog eens te praten, maar wij zien echter niets in uitstel" verklaarde mevrouw Bosman (PvdA). Het CDA steunde de wethouder van Financiën, de heer Van Veen. Na een schorsing nam het college het voorstel over om de tien procent nu in te laten gaan en later te spreken over de ze ven procent stel an ma** in hi De j aria— Otto von der e patz, ambassadeur >emh Bondsrepubliek in kbnd, heeft gisteren de 38e Keukenhof ,tjra(d. De ambassadeur wSlat door een grote haven de Keukenhof yofe scheuren. Achter J'Pf) kwamen twaalf in £joze-wit gestoken lia mse bloemenmeis- lippporschijn. ^""toespraak zei Von der eukfe dat de Europeanen tra Nederlanders te dan- 3lJS<bben dat de bloemen 2^e ste plaats in Europa ^arJ ingenomen. „De Ne derlanders begrepen honder den jaren geleden al dat er niet alleen schoonheid, maar ook geld in de bloemen zit", aldus de ambassadeur, die erop wees dat Nederland 63 procent van de wereldhandel in bloe men in handen heeft. Hij me moreerde dat de bloemenhan del precies 350 jaar geleden in stortte. „Het was het begin van de serieuze bollenkwekerij", zei hij in onberispelijk Neder lands. In het Duits riep Von der Gablentz zijn landgenoten op in groten getale naar de Keukenhof te komen. De Keukenhof is vanaf van daag open voor het publiek. De eerste dagen is er buiten nog niet veel te zien. Alleen steken hier en daar wat kro kussen de kop op. Verwacht wordt dat dit binnen een week zal veranderen. In de verschil lende paviljoens zijn wel vol doende bloemen te zien. Zo is vandaag in het Koningin Bea trix Paviljoen de Amaryllis - Freesia - Hyacinten Parade van start gegaan. Er volgen nog vier van dergelijke para des. De Keukenhof heeft de laatste jaren overigens vaak te kampen gehad met slecht weer, zo liet F. Benningen, voorziter van de Propaganda Commissie weten. De jaren 1982, 1983, 1985 en 1986 waren slecht, met de aantekening dat het in 1985 jaar zelfs bij de beesten af was. „Het slechtste jaar in de geschiedenis", aldus Benningen. Het jaar 1984 was redelijk en toen werd ook het nog bestaande bezoekersrecord van 904.000 behaald. Nieuw op de Keukenhof dit iaar zijn onder meer de Ameri kaanse tuin (met carport en barbecue) van 400 vierkante meter en een kunstwerk van de Franse kunstenaar Daniël Buren. Deze ontwierp een 110 bij één meter metend kunst werk bestaande uit witte en lila tulpen. Verspreid over het terrein staan 30 beelden en in het Juliana Paviljoen is een expositie over diamanten te zien. De Keukenhof is dage lijks tot en met 24 mei geo pend. d d< Oorschoten —it iieringen ide ripakken JjRSCHOTEN In de ^"tente Voorschoten J.ait het gehele systeem ^Rioleringen verbeterd. ln '.enkele jaren mogen UUIien lekkende riolen !n ?zijn. Aldus is vastge- i^'Ün het basisriolerings- dat gisteren door de „^enteraad werd aan- I. Raadslid W. Val- urg noemt het tijdens gisteravond gehouden ssie een „aanfluiting ir. 0 de gemeente" dat dertig woningen >12.(] de Wilgenlaan nog G«$ lozen op open wa- sprMVethouder J. Visser h) gaf de toezegging J^faak snel aan de orde ^^llen in de commissie HSCOare werken. V. Voorschoten krijgt |egemeentelijke bijdrage inklim twee ton voor de w w van een accommo- op het sportveld. Een rfeoede zaak volgens de leoJhë van de politieke ,t smeringen. Na vijf jaar raat deze vereniging het •fc^fensrecht meer dan ?3>"- J®- Ven bouwvergunning gelekt voor de bouw groot pand ten be- Teie van de direkteur en het bedrijf dat geves- >n »1s in het gebouw van '®vVoegere Zilverfabriek. Jouw heeft plaats in :S »s van Berbice en De phatrfabriek. Bezwaren Bjjngediend onder ande- jjj^or mr. R. Begeer, om- r(jt|tet een ernstige aan- mopg betekent van het Drs. R. de Vries A) verzocht deze zaak i commissie financiën tJanologie te behande- 00- MUouder J. van Dalen *^0) stelde dat dit soort Uen alleen in de com- - tfe komen indien er «""Jaren ingediend ziin "Jaarom heeft hij dit geen bezwaar tegen igafideling in de commis- NOORDWIJK Wan neer Noord wijk een nieuw politiebureau mag bouwen, dan zou het Jan Kroonsplein een uitste kende plaats zijn. Dit zei A. van Rijnberk, fractie voorzitter van Noordwijks Belang, gisteravond op een bijeenkomst van zijn partij in dorpshuis De Kuip. Noord wijk is een van de plaatsen in Neder land die mogelijk in aan merking komen voor een nieuw bureau. Volgens Van Rijnberk is het Jan Kroonsplein onder meer een goede lokatie omdat het vlak bij het uitgaanscentrum op De Grent ligt. De politie zou dan dicht bij het 'vuur' zit ten. De Noordwijkse politie is momenteel gehuisvest in een villa aan de Oude Zeeweg. Het aan het Jan Kroonsplein gren zende Beuk-terrein moet voor een groot gedeelte worden in- fericht als parkeerterrein, zo etoogde Van Rijnberk. Zoals bekend heeft projectontwikke laar Noorlander plannen met het terrein van touringcarbe- drijf Beuk. Noorlander wil er een parkeerdek voor 240 au to's en woningen bouwen. Te vens heeft Noorlander er nieuwbouw voor grootgrutter Albert Heijn op het oog. Beuk verhuist binnenkort naar een nieuwe garage aan de Van Berckelweg. Volgens Van Rijnberk kan het Beuk-terrein een belangrijke rol spelen in de strijd tegen de parkeeroverlast die wordt ver oorzaakt door het zogenoemde nachttoerisme. Veel mensen die 's avonds in Noordwijk aan Zee uitgaan, parkeren hun au to's in woonstraten. „Het we ren van auto's uit woonstraten is het eerste wat we moeten doen. Dat moeten we nog voor dit seizoen invoeren", aldus Van Rijnberk. De heer L. Kor- bee, voorzitter van de Noord wijkse Ondernemersvereni ging (NOV) stelde voor de rou te van het autoverkeer zo te wijzigen dat de auto's niet meer het dorp in worden ge voerd, maar langs de verschil lende parkeerterreinen wor den geleid. Hij werd hierin ge steund voor Van Rijnberk. Korbee uitte scherpe kritiek op de nieuwe regeling van de sluitingstijden voor de bar- dancings en cafes. De aan de Grent gevestigde horeca-on- dernemers moeten in nog geen kwartier tijd hun klanten de deur uitwerken. Korbee pleit te ervoor de ondernemers meer tijd te geven, het kwar tiertje uit te breiden tot drie kwartier. „Dan ben je voor een groot gedeelte van de overlast af", aldus Korbee, die eraan toevoegde dat met de gemeente Noordwijk niet te praten valt Van Rijnberk toonde zich een voorstander een een proef met het verrui men van de sluitingstijden. „Misschien helpt het wel", al dus de man van Noordwijks Belang. Ook hij zei niet geluk kig te zijn met het kwartiertje waarin de bezoekers moeten worden weggewerkt. „Men verlaat ontevreden de gele genheid en dat zet zich voort op straat". Ook de overlast van honde- poep stond gisteravond in het middelpunt van de belangstel ling. Mevrouw B. Cassee, frac tielid van Noordwijks Belang, betoogde dat de gemeente ten aanzien van de hondepoep een actief beleid moet gaan voe ren. Zij stelde dat Noordwijks Belang het de beste oplossing vindt waneer elke hondenbe zitter wordt verplicht het vuil van zijn of haar hond op te ruimen. Tevens denkt naar partij aan een aanlijnverbod, aan het verbieden van honden op plaatsen als speelterreinen en wandelpaden, aan hogere boetes en aan een vangrege- ling. Loslopende honden wor den gevangen en kunnen te gen betaling van een boete worden afgehaald. Afgeladen vol waren de twee zalen van Kasteel Oud Wasse naar gistermiddag tijdens de modeshow van de hoofdzakelijk uit Wassenaarse dames bestaande „Ladle's circle Leiden nr. 2". De bestuursleden Monique Smulders, Simone Post en Monique Dijkman zijn ervan overtuigd dat wanneer de balans van deze modeshowdag zal worden opgemaakt enkele dui zenden guldens batig saldo zullen resten. De opbrengst komt ten goede komen aan muziekles en muziekinstrumenten voor verstandelijk gehandicapte jongeren in Wassenaar. De hoc keyspeler Ties Krulze voorzag de optredende modellen van deskundig commentaar. E Het is niet uitge- 1 dat het Filmhuis en de Muziekschool en omstreken voor eriode 1987-1988 sub- krijgen. De raad van besloot gisteravond er eerst nog overleg worden gevoerd met Filmhuis en de Mu- chool over hun toe- Itplannen, voordat zij besluit neemt over de te van de subsidie. allege van B en W wil- it Filmhuis in het geheel subsidie meer geven. Aanvankelijk dachten de be stuurders dat het Filmhuis met een eenmalige subsidie van 1.500 gulden uit de brand geholpen zouden zijn. Dit bleek op een misverstand te berusten. Toen het Film huis kenbaar maakte de eer ste jaren jaarlijks zoveel geld nodig te hebben, trok het college haar voorstel voor een eenmalige subsidie in. VVD-er L. Robertus meende dat subsidie de financiële problemen van het Filmhuis niet zou oplossen. Hij stelde als voorwaarde voor geldelij ke ondersteuning dat het Filmhuis probeert te gaan sa menwerken met andere filmhuizen in de bollen streek. „Bovendien wil ik eerst wel eens zien wat de plannen voor de toekomst zijn", aldus de liberaal die bijval vond bij het CDA en J. Maljaars (SGP/GPV/RPF). G. Mes man (PvdA/PPP) pleitte voor subsidie zondermeer: „Het filmhuis trekt landelijk gezien behoorlijk veel bezoe kers. Steun is dan ook ge rechtvaardigd". Mocht het Filmhuis geen steun krijgen, dan verspeelt zij de projectie- apparatuur, die vijf jaar gele den ter beschikking is ge steld door het Anjer fonds. Voor de Muziekschool gold gisteravond het omgekeerde. Hier twijfelde de raad over het beschikbaar stellen van 14.000 gulden voor het ko mende cursusjaar, terwijl B en W dit zondermeer wilden doen. Wethouder J. Meule- mans (culturele zaken) was vol lof over het particuliere initiatief om in het gat te springen dat was overgeble ven na het opheffen van de .Muziekschool Bloembollen streek. Dat dat gehaast was gebeurd, was volgens haar onvermijdelijk. In dit geval wilde de gehele raad eerst meer duidelijkheid over de toekomstplannen van de school, voordat de hoogte van de subsidie wordt be paald. Mesman beargumen teerde dit idee met op te merken dat Lisse zich „geen tweede debacle kan veroor loven". Hiermee verwees hij naar de opheffing van de Muziekschool Bloembollen streek. Deze opheffing kostte Lisse het afgelopen jaar 160.000 gulden, voor het me rendeel veroorzaakt door de wachtgelden van de docen ten. DEN HAAG Den Haag en Amsterdam willen dat de re gering kleinere steden verplicht meer asielzoekers op te ne men. Dat heeft de Haagse wethouder J. Heemskerk (maat schappelijke dienstverlening) gisteravond meegedeeld na af loop van een gesprek over de vluchtelingenproblematiek tussen de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), de vier grote steden, minister De Koning (binnenlandse za ken), minister Brinkman (WVC) en staatssecretaris Korte- van Hemel (justitie). Het kabinet zal waarschijnlijk vandaag maatregelen aankondigen. De laatste maanden is het aantal asielzoekers in ons land sterk gestegen. Katwijk steunt fusie van nutsbedrijven KATWIJK De raad in Kat wijk steunt het streven van het college om in overleg met andere gemeenten te komen tot een nieuw energie- en wa terbedrijf in Zuid-Holland Noord. In tegenstelling tot, al dus burgemeester mr. C. A. Bos, wat bij andere gemeenten gebeurt gaan de Katwijkse vertegenwoordigers niet de onderhandelingen in met vast omlijnde eisen. De enige bin dende voorwaarde vooraf waar de raad in haar alge meenheid op stond, was de be paling dat de kosten voor de gebruikers niet mogen stijgen. Gaan de energiekosten na een bepaalde aanloop periode wel omhoog, dan doet ae gemeente Katwijk niet mee aan de op hande zijnde fusie. De min of meer door de lande lijke overheid verplicht gestel de fusering van ae energiebe drijven in de regio deed in de Katwijkse raad veel stof op stuiven. Vrijwel alle partijen lieten blijken dat ze niet uit vrije wil instemmen met de opheffing van de plaatselijke distributiekantoren voor net water, gas en elektriciteit. Het ligt namelijk in de bedoeling dat met ingang van het nieu we kalendeijaar er een regio naal lichaam overblijft De motivering van de overheid daartoe is, aldus de Katwijkse wethouder J. van der Plas (SGP), dat samenvoeging op de lange duur leidt tot bespa ringen. Alhoewel het CDA bij monde van de heer Van Leeuwen aarzelend aangaf accoord te willen gaan met het voorstel van het college om in intentie een plan tot fusering te aan vaarden, zij het onder bepaal de bepalingen, stribbelde met name Gemeentebelangen, SGP en RPF tegen. Zij vroe gen de wethouder voorlopig af te zien van besluitvorming, om eerst maar aan te zien wat de concrete voorstellen zijn. Vooral het ontbreken van een kostenplaatje en derhalve de geraamde tarieven naar de consumenten toe, vonden de drie partijen te vaag. Wethouder Van der Plas ver dedigde het collegevoorstel door te benadrukken dat het niet om een instemming tot fusering ging, maar om het peilen van ae bereidheid tot fusering. Pas als bekend is of die bereidheid bestaat zou een kostenplaatje uitgewerkt wor den. Nadat wethouder Van der Plas in de afspraken opgeno men had, dat een bepalaende voorwaarde voor de geplande fusering, naast andere punten, in ieder geval handhaving van het huidige energietarief is, kon de raad instemmen met het voorstel. LISSE De bezuinigings voorstellen van de ge meente Lisse zijn alle aan vaard door de raad. De grootste klap was zonder enige twijfel voor het Vormingswerk volwasse nen, dat de helft van de subsidie van 13.000 gulden moet inleveren. Wel zeg_ de het college van B en W toe over dat bedrag te willen praten „als het voortbestaan van het vor mingswerk wordt be dreigd Dit voorbehoud feldt overigens voor alle ortingen op subsidies, waartoe de raad gister avond besloot. Onderling werd men het er niet over eens wanneer dat moment voor de diverse verenigin gen en instellingen zou zijn bereikt Met name de fractie van de PvdA/PPP liet bij monde van J. van der Voet de nodige kri tische geluiden horen bij de kortingsplannen van de ge meente. Zijn pogingen om de bezuinigingsbijl af te botten, stuitten echter op verzet van de overige fracties; die van het CDA, de VVD en de gecombi neerde klein-rechtse fractie. J. Maljaars, vertegenwoordiger van deze laatste fractie, wees slechts de bezuinigingen van 750 gulden bij de speeltuinen af en van 250 gulden op het Symfonie-orkest Bollenstreek. Van der Voet was niet te spre ken over het grote aandeel in de bezuinigingen van het vor mingswerk. „Op z'n zachtst gezegd worden deze vereni gingen niet netjes behandeld. Zij worden door dit voorstel wel degelijk in hun voortbe staan bedreigd". Zijn tegen voorstel om de kortingen bij het vormingswerk later te be handelen, werd slechts onder steund door zijn drie partijge noten. Dezen waren ook te genstander van het afschaffen van de post bevordering cultu rele activiteiten (2.000 gulden) en het halveren van de steun aan de toneelverenigingen tot 1.000 gulden en de inkrimping van 3.300 gulden op peuter speelzalen. Posten waar het CDA en de VVD geen of wei nig moeite mee hadden. Dé WD stelde tevergeefs voor om de bezuinigingen op het vormingswerk te verdelen over twee jaar. Komend jaar zou dat 3.250 gulden moeten zijn, het jaar daarna minstens hetzelfde bedrag. Mevrouw R. Michels vreesde dat 6.500 gul den ineens een te grote klap zou zijn; het college was het daarmee oneens en vond daar voor steun bij het CDA. LEIDEN De provincie Zuid-Holland krijgt 11,9 mil joen gulden voor het realise ren van recreatieproiecten. Dit bedrag staat in het Rijksmeer jarenprogramma openluchtre creatie en toerisme 1987-1991 dat minister Braks (Landbouw en Visserij) gisteren een de Kamer heeft gezonden. In to taal trekt hij voor de provin cies 42 miljoen gulden uit Daarnaast is er een bedrag van 13,8 miljoen ter verbetering vanhet toerisme. Het geld gaat op aan de aanleg van de Randstad groenstruc tuur. Als projecten zijn ge noemd: inrichting van de Ka- gerzoom, de Dobbeplas en Vlietland. Geld is er ook voor grondaankopen en inrichting van de Hoekpolder in het stadslandschap Rijswijk, het zuidelijk Rand park bij" Rotter dam, de Bernisse, het Bospark te Waddinxveen, de Reeuwijk- se plassen en het Vlietpark Cronesteijn bij Leiden. Er wordt een begin gemaakt met de aanleg van recreatievoor zieningen in de Leidschem- dammerhout. De inrichting van de stadsrand Rokkeveen (Zoetermeer) gaat door.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15