en woningen nieuwe station STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) a ïetdócSou^cMit Een cadeau van formaat U GEMEENTE LEIDEN GAAT AKKOORD MET EISEN VAN NS zen ^Jial en brevel T dlitie laat Freewave ongemoeid Woonwagenschap: brandbrief naar staatssecretaris Symposium over gekweekte huid 8- I Not VRIJDAG 27 MAART 1987 PAGINA 11 3 lenigheid over proef met Breestraat '"549IEN Tussen de collegepartijen PvdA en -is onenigheid ontstaan over de uitvoering mndie proef met het verkeer in de Breestraat. edoeling was dat de commissie ruimtelijke 3 500'ing en verkeer de proef gisteravond defini- bu vaststellen, maar een besluit is tot maan- j-t—*ond uitgesteld. De proef met het autovrij iet Fr van de Breestraat moet °t» 1 mei van start Te| pt vijf maanden duren. Tijdens de proef zal 'mderzoek worden gedaan door het bureau -Bezewijk naar de gevolgen voor het econo- iB oi functioneren van de binnenstad. In dat ka- of 'ordt gekeken naar omzetten van winkeliers Mitder worden tellingen en enquêtes gehou- -JTevens worden de gevolgen voor het ver- 1.3 Sin de rest van de stad onderzocht, mgjittovrij maken houdt in dat bussen wel toe- 925^n blijven. De bussen zullen tussen Papen- t en de Koornbrugsteeg langzaam rijden. In het gedeelte van de Breestraat tussen de Koorn brugsteeg en het Gangetje zal op provisorische wijze een smalle busbaan worden aangelegd, wat tot gevolg heeft dat bussen uit tegenovergestelde richting op elkaar zullen moeten wachten. Passe ren zal alleen halverwege kunnen op een plaats waar volgens de PvdA de busbaan verbreed moet worden. Op die manier verliezen de bussen minder tijd met op elkaar wachten. Nadeel daar van is de promenade kleiner wordt en vooral de winkeliers ziin daar tegen. Die willen dat bij het Gangetje en bij de Koornbrugsteeg verkeerslich ten komen om het busverkeer te regelen. De PvdA met wethouder J. Peters voorop wijst dat af, omdat het te duur zou zijn. De VVD heeft zich tot dusver achter de winkeliers opgesteld en bleek gisteravond ondanks druk door Peters niet bereid door de bocht te gaan. 121 maal gearresteerd LEIDEN Een 65-jarige man uit Venlo is vannacht om tien over drie opgepakt door de Leidse politie. De man had geprobeerd de alu- miniumdeur van een reisbu reau aan de Haarlemmer straat te forceren. Getuigen waarschuwden de politie die de man bij de Hartebrugkerk oppakten. Bij nader onder zoek bleek dat de man bij nog twaalf andere zaken aan de Haarlemmerstraat had ge probeerd binnen te komen. Ook daar was geprobeerd de deur te forceren. De man is inmiddels sinds 1942 120 op gepakt voor inbraak. Hij ope reerde door het hele land. Illegale zender opgerold LEIDEN Happy Sound, een illegale radiozender, is gister middag om twee uur door de radiocontroledienst opgerold. De radio zond een groot deel van de morgen uit op de fre quentie van het marinevlieg kamp Valkenburg. De ver keerstoren kon daardoor geen contact krijgen met de vlieg tuigen. De radiocontroledienst is met spoed op zoek gegaan naar de illegale zender. Om twee uur kon de zendinstallatie worden gelokaliseerd in een woning aart de P. van Anrooystraat. Een 55-jarige Leidse vrouw werd gearresteerd. De appara tuur is in beslag genomen. HULP BU INVULLEN BELASTINGBILJET LEIDEN Iedereen met een bruto-in- komen tot 40.000 gulden kan morgen zijn belastingbiljet gratis laten invullen. De belastingwinkels organiseren dan een Landelijke Aangiftedag in Leiden, Amsterdam, Tilburg en Rotterdam. In Leiden worden de biljetten ingevuld in het gebouw van Augustinus aan het Rapenburg 24 (Voor een afspraak bel len: 071-130775). Mensen die hun biljet willen laten invullen, moeten behalve het aangiftebiljet ook de jaaropgaven, loonstrookjes, opgaven van andere in komsten, aanslagbiljetten premiehef fing en volksverzekering, giro- en bankafschriften waarop rente is ver meld en het laatste giro- of bankaf schrift, contracten van geldleningen en rekeningen van ziektekosten meene men. Kofferbak opengebroken LEIDEN De perso nenauto van een 29-ja- rige Leidenaar, die ge parkeerd stond aan de Papiermolen, is in de nacht van woensdag op donderdag openge broken. Uit de koffer bak werden twee kof fers met computeron derdelen, een koffer met gereedschap en soft-ware gestolen. Uit de auto werd verder de radio-cassetterecor der meegenomen. To tale waarde van de buit: 40.000 gulden. Groen licht voor nieuwboy w Hema LEIDEN Weinig lijkt de bouw van een nieuwe Hema- vestiging aan de Haarlemmer straat meer tegen te kunnen houden. De commissie ruimte lijk ordening heeft gisteravond ingestemd met het plan van het college van B en W de nieuw bouw van de Hema mogelijk te maken door het desbetreffende bestemmingsplan te wijzigen. Het bouwplan komt binnenkort aan de orde. De Hema wordt tijdens de werkzaamheden die ruim een jaar gaan duren en beginnen na de bouwvakva kantie waarschijnlijk onderge bracht in de voormalige C&A- panden aan de Botermarkt. „EIDEN Rond het s nieuwe Leidse station gr70{iomen meer huizen en ^lantoren dan tot dusver i maje bedoeling was. De ge- |{Jd4ieente zal project-ont- py^ikkelaars inschakelen - 87,jm dat te realiseren. De d- tedoeling is de strook 'soisjrond tussen de ingang ^""Jan het station en de flesmanrotonde waar nu 2941 tog de bussen staan te ^T^iebouwen, maar ook het st.. ^rrein van het oude ge- Tel jeelte van het AZL kan ^51aarvoor gebruikt wor- pafen als de nieuwbouw ^p^oor het ziekenhuis in 38, let begin van de jaren ILAÏegentig is gerealiseerd. AP ^Terder moet het Schut- geererveld een nieuwe im- ^juls krijgen. Volgens de i826ffS is een en ander nood- ^TTpkelijk om in Leiden een nieuw station te rea liseren. De gemeente heeft met die voorwaar den ingestemd. Wanneer met de bouw van het station wordt begonnen, is echter nog onduidelijk. De NS zit in financiële proble men, maar misschien kan in 1989 de eerste paal de grond De NS heeft zijn plannen ten aanzien Leiden gistermiddag aan wethouder J. Peters voorgelegd en gisteravond kreeg een aantal raadscom missies hetzelfde verhaal te horen. „De financiering van het plan is het grootste pro bleem", zei de chef nieuw bouw van de NS, H. Douma. De NS denkt het nieuwe sta tion alleen te kunnen bou wen als het aantal passagiers met 2 procent stijgt. „Dat lijkt weinig maar het bete kent jaarlijks enkele tonnen inkomsten extra. Dat kan de exploitatie van het station net haalbaar maken", legde Douma uit. Deze zogeheten verdichting van de bebou wing rond het station heeft de NS ook in andere gemeen ten toegepast om het aantal passagiers te vergroten. De NS heeft verder van de gemeente geëist dat er snel duidelijkheid komt over de plannen van Leiden met het gebied rond het station. Het studeren en vage plannen maken zou afgelopen moeten zijn. „We hebben een duwtje in de rug nodig en geen ver traging", kreeg wethouder Peters gistermiddag en de commissie gisteravond te ho ren. Douma heeft ook haast omdat de NS het aantal spo ren zal verdubbelen tussen Leiden en Den Haag. De wis sels en seinen worden vanuit het Leidse station geregeld en met de aanleg van die voorzieningen moet eind 1988 begonnen worden. Als dan geen besluit over nieuw bouw op tafel ligt, zou de ap paratuur (kosten: vele miljoe nen) in het oude stationsge bouw ondergebracht moeten worden, terwijl als nieuw bouw vaststaat alvast de nieuwe plek gebruikt kan worden. De NS kreeg gisteravond een duidelijk antwoord van wet houder J. Peters. De gemeen te zal op zo kort mogelijke termijn een zogeheten pro gramma van eisen voor de bebouwing rond het station opstellen. In dat programma wordt in grote lijnen gefor muleerd wat rond het station wel en wat niet gebouwd mag worden en project-on- wikkelaars worden uitgeno digd bouwplannen te maken. De NS kreeg gistermiddag al van de wethouder te horen dat B en W een brief met deze intenties aan de directie van de NS zullen schrijven (mogelijk volgende week al) en gisteravond bleek de raadscommissies ook moeite loos in te stemmen met de voorwaarden van de NS. Waarop Douma tevreden constateerde dat Leiden de NS het gevraagde duwtje in de rug inderdaad geeft. Erica Ook uit de reacties van de raadscommissie en de wet houder op een alternatief plan voor het station, dat de projectontwikkelaar Erica uit Den Haag bij de gemeente heeft ingediend, blijkt dat Leiden de NS niet voor de voeten wil lopen. De gemeente wil zelf onder het huidige Stationsplein een tunnel voor het autoverkeer bouwen, die bijna 40 miljoen gulden kost. Op die manier zou het voor de ingang van het station veel leefbaarder worden. Geld daarvoor is er echter voorlopig nog niet. Erica wil de tunnel schrap pen en de weg tegen de spoordijk aanleggen om het Stationsplein rustig te ma ken. Nadeel daarvan is dat treinreizigers met trappen over de weg heen moeten om vervolgens over de sporen heen en niet er onder door zoals de NS wil de trein of het AZL te bereiken. „De passagiers moeten dan een hoogte van 11 meter over winnen om op de traverse boven de sporen te komen. In Hoog Catharijne in Utrecht kan je zien wat de gevolgen van een zo groot schalig plan zijn. 's Avonds is het er erg onveilig", meende chef nieuwbouw Douma. Volgens de NS leidt het plan van Erica tot verlies van pas sagiers. Het plan van Erica zou ook financieel aan alle kanten rammelen. De commissie wees met de zelfde argumenten het plan van Erica gisteravond van de hand. Het plan van Erica werd door de commissie ook afgewezen omdat er veel te veel winkels in opgenomen zouden zijn. Dat zou de rest van de stad teveel concurren tie aandoen. t. '7* 104^ m .EIDEN Het nieuwe ■eidse station zal vooral op- Hen door de grote hoeveel id glas die in het ontwerp opgenomen. Het gebouw rijgt een grote glazen gevel kn hal en ook bij de rest van t ontwerp dat de NS gister- ond presenteerde aan een ntal raadscommissies, is itgegaan van het gebruik n veel glas. Dat moet tot :n optimale lichttoetreding liden, waardoor het station „vriendelijk" mogelijk 'ordt. Het nieuwe Leidse ition zal daardoor overeen-' imsten vertonen met het ition Sloterdijk in Amster- im. Niet zo verwonderlijk ant beiden stations zijn ont- orpen door de architect H. ïijnders. eijnders is in dienst van de S en legde gisteravond uit- oerig de filosofie achter zijn lan uit. Uitgangspunt is dat et huidige station veel te lein is en dat er van alles an ontbreekt. Zo is er nau- relijks een restaurant, het ation is donker en somber, fat vooral de sociale veilig- eid niet ten goede komt, de tl is veel te klein en er ont- eken allerlei voorzieningen tor het personeel van de S. Aanvankelijk overwoog e NS het station te verbou- ren, maar daar werd vanaf ezien. „Dat zou miljoenen •sten en dan was nog maar vraag of het veel proble- Een maquette van het nieuwe station, dat de NS voor Leiden heeft ontworpen. Aan de voorzijde de nieuwe hal waarin links een nieuw een groot restaurant wordt opgenomen. De donkere vlakken links van en onder de kap zijn de sporen, de lichte vlakken de perrons (Foto: Wim van Noort). men zou oplossen. Dan kan je ren en alleen dat kost al mil- het beter in een keer goed jöenen", betoogde Reijnders. tussen de sporen (die op de tunnel komt op straatniveau, tunnel liggen) zoveel moge- Een gedeelte van de huidige doen", zei Reijnders gister- Feitelijk betekent dat een lijk opengewerkt om het dag- kap blijft uit financiële over- avond. flinke verbreding van de Volgens zijn ontwerp komt huidige tunnel. Langs de tun er een 14 meter brede tunnel nel komen kleine winkeltje, onder de sporen door, die op analoog aan de verbouwde het huidige niveau gehand- hal van het Centraal Station haafd blijven. „Anders zou- in Amsterdam. Volgens de den we onder meer de bo- NS is dat een groot succes, venleiding moeten verande- licht vrij spel te geven. Bij ie- wegingen staan maar der perron komen liften, wordt wel opgeknapt om trappen en roltrappen om de dat de bovenleiding eraan vijf meter hoogteverschil te hangt. Ook aan de achterzij- overbruggen. De tunnel loopt de van het station komt een door tot in het Terweepark, fietsenstalling, die binnen- waardoor een verbinding door wordt verbonden met Het dak van de tunnel wordt met het AZL ontstaat. De de stalling aan de voorkant. De in- en uitgangen moeten als een soort poorten de reizi gers naar binnen lokken. Het ontwerp van Reijnders werd door de raadsleden uit voerig geprezen. Dé commis sie was het er unaniem over eens dat het station er zo uit moet gaan zien. MOPIRAAT WEER IN DE LUCHT ►EN De politie laat ra- Freewave voorlopig met Sinds enige tijd is de ste radiopiraat van Leiden ngeving weer in de lucht, de politie op donderdag aart in samenwerking met adio Controle Dienst had beerd de piraat definitief rollen. Op zeven plaatsen iden en Noordwijkerhout in toen invallen gedaan, 'oordvoerder van Freewa- •ndigde kort na de actie al lat ae zender snel weer in icht zou zijn. Volgens H. fendoen van de Leidse po- is nog zo'n actie niet bin- iiflkorte tijd te verwachten. Tljals er veel klachten bin- jomen, zullen wij weer iets rnemen". Jendoen gelooft niet dat de >j§ van de politie mislukt is. Ik doel was om Freewave in te tomen, niet om de zender op te rollen". Dat zou volgens de voorlichter ook niet reëel zijn geweest: „De ervaring leert dat ze toch steeds weer terugko men. De wet van behoud van ellende noemen wij dat". Daar om wil de politie ook niet méér mankracht inschakelen. Het is geen doel op zich om piraten het zwijgen op te leggen, het gaat er vooral om dat radioluis teraars er geen hinder van on dervinden, aldus de voorlichter. Pas als die massaal klagen bij de Radio Controle Dienst of de politie, kan Freewave weer een inval verwachten. De piraat is ook een stoorzender voor vlieg veld Valkenburg, Schiphol en bedrijven die gebruik maken van mobilofoons, aldus de poli tie. De ervaring heeft echter geleerd, dat het uitschakelen van de zender nooit lang effect heeft. De piraat is reeds zo'n veertig maal uit de lucht ge haald, maar het duurde nooit langer dan een paar dagen voordat zij weer was te beluis teren. Soms kon dit zelfs al na een paar uur. Bij de actie van 12 maart werd in een bollen schuur in Noordwijkerhout een complete studio aangetroffen. Daar werd een groot aantal pla ten, cassettes en apparatuur in beslag genomen. Bovendien werd een 22-jarige inwoner van' Noordwijkerhout aangehouden. Op het moment van de inval was hij programma's aan het maken die de volgende dag uit gezonden zouden worden. In panden aan de Nieuwe Rijn en de Hooigracht werd administra tie in beslag genomen. Bij de actie werden 28 man ingezet. Huisvrouwen Een lezing over Pasen en over manuele therapie, een zomerkledingbeurs, een ex cursie naar de Zuivelkeuken in Leidsenhage en een be zoek aan de toneelspeelster Anne-Wil Blankers in Lin- schoten, waarbij ook Mont- foort, Oudewater en Gouda worden aangedaan. Dat zijn activiteiten die de afdeling Leiden/Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen op het pro gramma neett staan voor de maand april. Voor nadere in lichtingen, tel. 071-220467 en 122036. Egypte-lezingen In het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapen burg 28 worden in de komen de maand drie lezingen ge houden over Egypte. Op 31 maart praat P. Meyboom, verbonden aan de Rijksuni versiteit Leiden, over „Het Nijlmozaïek van Palestina Op 14 april spreekt A. Ni- winski uit Warschau over „Ancient Egyptian tombs, coffins and funerary papyri". Op 28 april praat M. Raven van het Rijksmuseum van Oudheden over „Sakkara, de eerste opgravingscampagne in het graf van Maya". Hartstichting De Dienst Maatschappelijk Werk van het Academisch Ziekenhuis Leiden houdt ko mende dinsdag om twaalf uur op het Leidse Plein in het AZL een presentatie over de psychosociale aspecten van hartoperaties. Ook wordt er informatie gegeven over een reanimatiecursus in het AZL die op drie avonden ge houden zal worden. De kos ten daarvan bedragen 25 gul den. In de week van 30 maart tot en met 3 april zal het Informatiecentrum van het AZL op het Leidse Plein aandacht besteden aan de Nederlandse Hartstichting. Vrijwilligsters De VAS (Vrouwen-Alleen- Samen) zoekt vrijwilligsters die individuele begeleiding willen geven aan vrouwen die gaan scheiden of geschei den zijn. Belangstellenden kunnen zich aanmelden bij Marianne v.d. Pol of Ineke Ros in het Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a, Leiden. LEIDEN Het woonwa genschap zal een brand brief sturen naar staatsse cretaris E. Heerma van volkshuisvesting. Daarin wordt aangedrongen op een spoedig gesprek tus sen de staatssecretaris en de gemeente Leiden over de toekomst van het kamp aan het Trekvaartplein. De deelnemende gemeen ten in het woonwagen schap hebben daar op aangedrongen, omdat de toekomst van het Trek vaartplein gevolgen heeft voor de bezetting van hun woonwagenkampjes. De gemeente Leiden heeft in augustus vorig jaar al om een gesprek verzocht. Daarin wil men van de staatssecretaris horen hoe hij tegenover even tuele handhaving van het kamp aan het Trckvaartplein staat. Volgens zijn voorganger G. Brokx zou dat kamp waar momenteel 79 gezinnen staan moeten verdwijnen. Brokx vond 15 standplaatsen het maximum voor een woon wagencentrum, maar het kamp aan het Trekvaartplein werd zelfs helemaal onge schikt bevonden. Leiden hoopt echter 40 standplaatsen te mo gen handhaven aan het Trek vaartplein en elders in de stad dertig standplaatsen te realise ren. De provincie is daar in middels mee akkoord gegaan. Brokx in eerste instantie en la ter zijn opvolger Heerma heb ben echter nog niets van zich laten horen. De Leidse wet houder H. de la Mar (woonwa genzaken) heeft inmiddels al wel een voorbereidend ge sprek gevoerd met enkele ambtenaren van het ministe rie, maar daar is het bij geble ven. „Via partijgenoten van de staatssecretaris proberen we nu druk op hem uit te oefenen om zo snel mogelijk een ge sprek te krijgen", verzekerde De la Mar gistermiddag tijdens een vergadering van het woonwagenschap. De regiogemeenten dringen echter ook aan op spoed. Als gevolg van het provinciaal woonwagenplan hebben zij al lemaal kleine kampjes aange legd of zijn daarmee bezig. Die kampjes zouden opvang moe ten bieden aan gezinnen, die nu nog op het Trekvaartplein staan. Die geven er voor het merendeel echter de voorkeur aan om in Leiden te blijven ea de gemeente Leiden is niet be reid om hen gedwongen weg te slepen. Gevolg: de toekomst van veel kampjes is onduide lijk. Een aantal, zo als die bij De Krom in Katwijk en die in Oegstgeest, zijn bezet. Maar een gemeente als Voorschoten heeft nog plaatsen over, die nu bezet worden door gezinnen uit Den Haag die daar geen recht op hebben. Ook het kampje van Oegstgeest is al eens „gekraakt". De la Mar. tevens voorzitter van het Woonwagenschap, zegde toe er alles aan te doen om op korte termijn enige duidelijkheid omtrent de toekomst te krij gen. LEIDEN Een internationaal symposium over de toepassing van gekweekte huidcellen wordt morgen gehouden in de colle gezaal van gebouw 1 van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Het is voor de eerste keer dat een internationaal symposium over dit onderwerp wordt gehouden. Sprekers uit binnen- en buitenland stellen alle aspecten van het kweken van huidcellen aan de orde. Het symposium wordt om tien uur geopend en duurt tot kwart over vijf. Deelnemers zijn dermatologen, chirur gen, plastisch chirurgen en celbiologen, immunologen en patho logen. Het symposium gaat vooraf aan de jaarlijkse bijeenkomst van de Europeon Society for Dermatological Research dat in Amsterdam wordt gehouden. Het kweken van huidcellen wordt nog niet zo lang toegepast. De afdeling dermatologie van het AZL begon in 1985 in samen werking met het Brandwondencentrum Beverwijk met de studie naar de mogelijkheden van het gebruik van gekweekte huid. Een van de belangrijkste toepassingen van gekweekte huid is de bedekking van brandwonden. Tot nu toe zijn hiermee gunstige resultaten bereikt. Ijle b Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Nac Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voorle Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeidóaQowuvnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11